Student moet lessen kopen met bonnen C-W-Wie? BINNENLAND c (F VROM begint onderzoek naar Van der Valk-keten CDA wil regeerakkoord op A4-tje Nagel: Rood staan geen bedreiging voor partij Afghaanse vluchtelingen hard nodig voor wederopbouw an landelijke cherche is in de baan Storm aan zee commentaar Een blik rechters Proef op hogeschool Enschede UITNODIGING VOOR Regering wil 'fraudeverdrag' met Marokko Niemand kent slachtoffers van schietpartij ncoloog Voute opulair bij jeugd isum - Jongeren vinden de deroncoloog Voüte de meest pirerende senior van vorig Hij heeft de Plus Award ge- onen. De prijs is een initia- van seniorenblad Plus Ma- ine. Voüte stond aan de g van de komst van de Clini- wns naar Nederland in 3. De kankerspecialist heeft rel nationaal als internatio- il zijn stempel gedrukt op de deroncologie. npullen op hoolplein men - Op het schoolplein i een openbare basisschool )mmen is zaterdagavond partij gestolen verdovings- eistof gevonden. Het ging in totaal twaalfhonderd am- len. Een deel van de buisjes )l s kapotgegooid. Nader on- n zoek wees uit dat de vloei- 't f uit een in de omgeving ge- k keerde vrachtwagen was ge len. Na de vondst is de ndweer tot gistermiddag be- geweest met het schoonma- ïvan het schoolplein. ilitie op zoek 1 lar verkrachter sterdam - De politie heeft erdag 22 rechercheurs inge- op zoek naar de verkrachter i een 23-jarige Amsterdamse uw. De vrouw werd zater- [ochtend bewusteloos en stig gewond aangetroffen in plantsoentje. Ze verkeert t meer in levensgevaar. inhoudingen bij tidrugsactie Politiekorpsen uit Ne- d, België, Frankrijk en emburg hebben zaterdag grote internationale drugs- e gehouden. Zowel in Ne land als in de Belgische ste- Luik en Brecht kregen on- eer dertig mensen een pro- verbaal wegens het bezit drugs. De politie hield drie isen aan in verband met gsverkoop, bezit van hard- gs en autodiefstal. restaties bij val Zaans café ndam - De politie heeft in ïacht van zaterdag op zon- ibij een inval in een café in Jjidam zeven mannen gear- ■eerd op verdenking van ver- Hen wapenbezit. In de zaak ■de politie twee vuurwa- s, munitie en drugs aan. ging om cocaïne en ghb, vloeibare partydrug. De lachten, afkomstig uit Am- dam en Zaandam, zijn tus- de 19 en 38 jaar oud. litie slaags met is Den Bosch ■hem - De Arnhemse politie Bterdagavond na de voetbal- Tstrijd Vitesse - FC Dén Jch slaags geraakt met een fep Bossche supporters. De tie zette honden in om te Irkomen dat voetbalfans pten zouden aanvallen. Drie nen zijn aangehouden. an komt om bij kandzeilrace helling - Een 52-jarige uit Landerum (Terschel- is gisteren omhekomen bij strandzeilwedstrijd op het irdzeestrand van Terschel- De man kwam door een i rijkmanoeuvre in botsing 1 de strandzeilwagen van L 46-jarige vrouw. De be- 2 iningen van twee ambulan- I en een traumahelikopter mi en snel ter plaatse, maar ■Iden het slachtoffer niet red- HL Beide strandzeilwagens Min beslag genomen. maandag 25 FEBRUARI 2002 hilversum/anp - De inspectie van het ministerie van VROM gaat bij alle Van der Valk-hotels in Nederland onderzoeken of de bouw- en milieuvergunningen in or de zijn. Bovendien wil de inspectie weten of de vestigin gen zich houden aan regelgeving op het gebied van bij voorbeeld het voorkomen van legionella. Dat heeft plaatsvervangend inspecteur Boekei van de Inspectie Milieuhygiëne Oost zaterdag gezegd voor het Radio 1-Journaal. Vrijdagavond werd al bekend dat Van der Valk Interna tional opdracht heeft gegeven voor een intern onder zoek naar bouwtechnische zaken en vergunningen bij de vestigingen in Nuland, Gilze, Vught, Leusden en Zuidbroek. Deze hotels behoren samen met Hotel Tiel tot de inter nationale poot van de horeca-onderneming. De reeks onderzoeken is het gevolg van het instorten van het parkeerdak van Hotel Tiel langs de A15 op zon dag 10 februari. De oorzaak lijkt een bouwfout in de sta len draagconstructie van het dak. Sindsdien is gebleken dat het Van der Valk-concem het niet altijd even nauw heeft genomen met noodzakelijke vergunningen en bouwtechnische voorschriften. VROM wilde in eerste instantie alleen de vestigingen met eenzelfde parkeerdek onderzoeken. Nu gebleken is dat de eigen bouwmaatschappij van Van der Valk ook bij andere vestigingen in Nederland heeft gebouwd, is het onderzoek uitgebreid naar alle hotels. De inspectie is verantwoordelijk voor het toezicht op het bouw- en vergunningenbeleid van gemeenten. ra haag/anp - Nederland krijgt landelijke recherche. De isters De Vries (binnenland- 'rcl aken) en Korthals (justitie) 'et enteren woensdag een plan <?s versterking van de recher- °P waarin deze wens van de van het openbaar ministerie terugkeert. Wel gaat het OM - n zware criminaliteit gespe- seerde kernteams strakker mi ituren. "n bevestigen bronnen bij poli- ai n Justitie. De ministers kie- daarmee in het meningsver- l*5 1 tussen de politietop en het ten .ge van procureurs-generaal het voorstel van de hoofd- en} missarissen. Die zijn geen ,e- stander van een landelijke erche. ,0" aad van hoofdcommissaris- 5/0 en de korpsbeheerders pre- ier' eerden in december een al- n" atief plan. Daarin is geen 'iebts voor een landelijke re- che maar krijgen de zes iteams bij de regiokorpsen het kernteam van de KLPD mensen en taken. Als het aan Boris Dittrich en D66 ligt komen er binnen vier jaar tijd zo n duizend extra rechters. De achterstanden bij de rechtbanken zijn onacceptabel en door het tekort aan recht sprekers ontspringen criminelen de dans. Volgens Dittrich staat het vak van rechter in hoog aanzien en moet het dus niet al te moeilijk zijn om geschikte kandidaten te vinden. Na de door Melkert vorige week bepleite harde aanpak van draaideurcriminelen was het afgelopen weekeinde dus de beurt aan Dittrich om zich te profileren als 's lands belang rijkste crimefighter. Het lijkt er in het licht van de holle reto riek verdacht veel op dat het de gevestigde partijen niet zo zeer om het criminaliteitsprobleem zelf gaat als wel om te voorkomen dat een andere partij er gedurende de campagne mee aan de haal gaat. De verkiezingsretoriek van de paarse partijen, en daar is D66 er een van, is in dat licht bijna beschamend te noemen. Acht jaar lang was Paars aan de macht en zoals CDA-voorman Balkenende op het congres van zijn partij terecht opmerkte, veel van de huidige maatschappelijke problemen zijn - hoe je het ook wendt of keert - deels onder de verantwoordelijk heid van Paars ontstaan of op zijn minst verergerd. Ook de problemen bij Justitie zijn niet van vandaag of giste ren. Dittrich c.s. hebben voldoende tijd gehad om de overbe laste rechtbanken te ontlasten. Een doortastende aanpak van de criminaliteit vergt bovendien een veel creatievere aanpak. Zo wordt de Haarlemse rechtbank al jaren overspoeld door van Schiphol afkomstige bolletjesslikkers, een relatief licht vergrijp dat in ons strafrecht onevenredig veel aandacht krijgt en onevenredig zwaar wordt bestraft. Herziening van het strafrecht op dit terrein zet meer zoden aan de dijk dan een blik rechters open te trekken. ouddorp - De houders van prullenbakken staan als kruizen op het strand van het Zuid-Hollandse Ouddorp tijdens een storm. Het weer was afgelopen zaterdag zeer onbestendig met sneeuwbuien en harde wind. Foto: ANP/Wim van Vossen rotterdam/gpd - De partijen die samen in een re gering gaan zitten, moeten van tevoren geen ge detailleerde afspraken maken. Volgens CDA-lijst- trekker Balkenende is de Tweede Kamer dan te zeer gebonden aan de regering terwijl zij de han den vrij moet hebben om de regering te kunnen beoordelen. Hij stelde dit zaterdag tijdens zijn eer ste toespraak als lijsttrekker. Balkenende wil met de andere lijsttrekkers afspre ken dat degenen die in een coalitie gaan zitten al leen de hoofdpunten van het regeringsbeleid vast leggen. Die kunnen in de ogen van Balkenende op een velletje papier van A4-formaat. Zo ontstaat volgens hem een veel volwassener en meer dua listische houding tussen parlement en kabinet. Want de gang van zaken met het paarse kabinet en de Kamerfracties van de WD, PvdA en D66 is hem een doom in het oog. Ministers die grote fouten maakten, zijn volgens het CDA gewoon blijven zitten na het zeggen van 'sorry". De Kamer, waarin de paarse partijen een meerderheid heb ben, stuurde hen niet naar huis. Balkenende maakte wel een kleine opening rich ting PvdA. Volgens hem kunnen PvdA en CDA veel voor elkaar betekenen als het gaat om inko- menssolidariteit en ouderenzorg. PvdA-leider Melkert viel eerder het CDA aan omdat het bij de inrichting van een nieuw zorgstelsel te weinig aandacht voor de koopkracht van ouderen zou hebben. Het CDA stelt alleen een nominale (vaste) premie voor, de PvdA een inkomensafhankelijke premie. Het CDA wil laagbetaalden via de belastingen compenseren. In een reactie noemde Melkert de fiscale compen satie 'een stapje in de goede richting'. Er zouden echter te veel onzekerheden blijven voor de koop kracht van gezinnen met kinderen en ouderen. Boerenleider trekt zich terug (advertentie) Canon "oogstrelende beelden" - Hei parool - Boek nu eersteklas- of budgetkaarten -♦< Staatsloterij Let op de extia matinees «JL Last minute kaarten zijn dagelijks verkrijgbaar aan de Cirque du Soleil kassa 0900 - 899 69 69 <co.4op.m. www.cirquedusoleil.com Nog 7 weken naast de Amsterdam ArenA. lVfcUgruf hilversum/gpd - Leefbaar Ne derland staat 'een beetje rood' maar dat vormt 'geen enkele be dreiging voor de campagne van de partij'. Dat zei LN-voorzitter Nagel gisteren in Hilversum bij de presentatie van de nummers twee en drie op de kieslijsten in de negentien kiesdistricten. De lijsttrekker voert de lijst in al die districten aan. Maar wie de opvolger wordt van Pim For- tuyn, die twee weken geleden als lijsttrekker aan de kant werd gezet, blijft nog in nevelen ge huld. Nagel zei dat er acht tot tien gegadigden zijn. „Maar daar zit nog niet die ene gewel dige kandidaat tussen." Nagel is er zeker van dat de campagne niet wordt verstoord door financiële perikelen. „We starten een campagne in de pro vincies om donaties te verkrij gen. Dat gaat zonder meer luk ken", aldus Nagel. Boerenleider Van den Brink heeft zich na gesprekken met bestuursleden teruggetrokken als kandidaat. Dat geldt ook voor Pinto. Hij wil in 2003 een gooi doen naar een zetel in het Europees Parlement. De voor zitter van de campagnecommis sie van het district Arnhem is in middels een actie begonnen om Van den Brink alsnog op de kandidatenlijst van te krijgen. enschede/gpd - Studenten van de Saxion Hogeschool Enschede moeten na de zomer zelf hun les sen inkopen. Met een bonnen boekje kunnen ze bepalen hoe hun lesrooster eruit ziet en waar ze onderwijs volgen. Het experi ment is de voorbode van een nieuw financieringssysteem voor het beroepsonderwijs. Het ministerie van onderwijs heeft drie hogescholen toestem ming gegeven om de voors en tegens van een ander systeem te onderzoeken: Saxion, Windes- heim (Zwolle) en Fontys (Til burg). De tweejarige proef in Enschede vindt plaats bij twee opleidingen, Small Business en Werktuigbouwkunde of Techni sche Natuurkunde. Tien derdejaars studenten per opleiding krijgen van Saxion bonnen ter waarde van 9000 eu ro te verdelen over hun laatste twee studiejaren. Het geld, dat anders als rijksbijdrage bij de school terecht zou zijn geko men, mogen ze in principe naar eigen inzicht besteden. Het is mogelijk om lessen zowel bin nen als buiten de eigen school den haag/grd - Marokko moet hoe dan ook het verdrag onder tekenen waarin staat dat Neder land in het kadaster van het Noord-Afrikaanse land kan con troleren op bijstandsfraude. Aan die eis houdt de regering vast, zei zaterdag een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Vorige week kreeg premier Kok een brief van zijn Marokkaanse ambtgenoot Youssoufi, waarin handreikingen staan om de di plomatieke crisis tussen Den Haag en Rabat te bezweren. Youssoufi stelde in de brief voor te komen tot samenwerking tus sen Marokkaanse en Nederland se ambtenaren, die samen on derzoek kunnen doen in het ka daster. De Nederlandse regering is er niet van overtuigd dat daarmee de problemen voorbij zijn. Ra bat weigert Nederlandse ambte naren al lange tijd inzage in de kadasters. Dat is nodig om te kunnen vaststellen of Marokka nen die bijstand ontvangen in Marokko een eigen huis bezit ten. Is dat het geval, dan hebben ze geen recht op een uitkering. Door de tegenwerking in Ma rokko besloot Nederland recent als pressiemiddel de kinderbij slag stop te zetten voor kinderen die na 1 juli in Marokko worden geboren. (advertentie) door Hans Leber ede - Gevluchte Afghanen moe ten hun eigen land weer opbou wen. Een conferentie in Ede over de toekomst van Afghanistan, leek daardoor een soort banen- markt. De 250 aanwezigen voel den zich aangesproken door mi nister Herfkens van ontwikke lingssamenwerking die opriep om, desnoods tijdelijk, terug te keren, ledereen wilde, mits één probleem wordt opgelost: de vei ligheid. Zelfs de veiligheid in het regen achtige Ede vergde zaterdag voorzorgsmaatregelen. Voor de zekerheid waren twee stevige heren van een beveiligingsbe drijf ingehuurd, omdat ook tij dens een conferentie over de toekomst van Afghanistan de vele fracties verhit kunnen ra ken. Gevluchte Afghanen zijn even verdeeld als hun landgeno ten thuis. Maar het bleef rustig, de partijen slaagden erin voor de verande ring eens naar elkaar te luiste ren. „Heel bijzonder", volgens Basir Dehzad, die vroeger uni versitair docent was in Kabul. „De een is gevlucht voor de Russen, de ander voor de Tali ban. De een werkte wel samen met de Russen, de ander weer niet. In 23 jaar oorlog zijn de verhoudingen tussen veel men sen ernstig verstoord geraakt en dat merk je tot op de dag van vandaag." Dehzad (45) is bijna tien jaar in Nederland en kreeg na twee jaar opleiding kort geleden een nieu we baan in de jeugdhulpverle ning. Maar ook Dehzad keert te rug als het veilig is in Afghanis tan. Beelden uit het geteisterde land geven ook de 30-jarige H. Yari een reden om terug te gaan. De wegen in het land zijn vergaan, asfalt zie je amper. De wegen bouwkundige zou er op zijn plaats zijn. „Ik weet het, ik kan er veel doen. Maar niet zonder hem." Yari wijst op zijn buur man, de 54-jarige A Aoudjan. „Want hij is ook wegenbouwer, en heeft dat vroeger echt gedaan in Afghanistan. Ik ben in Neder land opgeleid, en ben dus niet gewend aan de lokale technie ken en gebruiken in Afghanis tan." Ook Yari en Aoudjan zouden morgen vertrekken als het er veilig was. „Dat geldt voor ons allemaal. Maar ik vind dat er dan wel een goede regeling moet zijn en dat we daar moe ten werken onder Nederlandse condities qua CAO en arbeids omstandigheden. Daaraan ben ik nu gewend, dat heeft de inte gratie van me geëist en dat laat ik nu niet meer los", aldus Yari. In het land waar vrouwen drie kwart van de bevolking uitma ken omdat veel mannen niet thuiskwamen van de oorlogen, is een volwaardige positie voor vrouwen van belang. Deze con clusie op de conferentie oogstte applaus. Vooralsnog zijn voe ding en hygiëne de belangrijkste behoeften, werd tijdens de con ferentie geconcludeerd. Op de lange termijn is een heuse de mocratie, met een goede balans tussen islamitische en seculiere regels, van belang. En is het zaak dat oorlogsmisdadigers worden berecht, klonk het prachtig. Voor een baan of een uitkering gaat u voortaan naar CWI. Het Centrum voor Werk en Inkomen dat de taken van het Arbeidsbureau overneemt. Wilt u daar meer over weten? Ga dan gerust langs bij de CWI-vestiging bij u in de buurt. U kunt ons natuurlijk ook bezoeken op cwinet.nl of kijk op teletekst pagina 700 van uw regionale omroep. Dan hebt u zó alle antwoorden op C-W-Wie? LMZ ||CWI VOOR WERK OF INKOMEN GA |E VOORTAAN NAAR CWI CWI werkt Mim «men met dt ge 11. UWV/Gak. UWV/Guo. UWV/Cadans. UWV/Uuo en UWV/Goownijverheid. in te kopen. Ook kan het geld worden uitgegeven aan stage bij een bedrijf of instelling. De ho geschool gaat alle les- en prak tijkonderdelen waarderen met geldbedragen. De gekozen les- onderdelen moeten wel passen binnen het onderwijsplan dat de student opstelt in overleg met zijn begeleider. De grotere mate van vrijheid sluit aan bij de praktijk, aldus voorzitter Boom van het college van bestuur van Saxion. „Stu denten maken steeds meer hun eigen route naar de eindstreep. Ze leren competenties, vaardig heden die niet per se hier op school hoeven te worden bijge bracht. Het onderwijs is dus al vraaggericht. Dan is het logisch dat de financiering daarop aan sluit." Saxion heeft ook een financieel eigenbelang bij het bonnensys teem. De hogeschool krijgt pas een volledige rijksbijdrage voor een student als deze de studie afsluit met een diploma. Wie voortijdig uitvalt door bijvoor beeld ziekte, een wereldreis of het oprichten van een eigen on derneming, telt niet mee. den haag/grd - De identiteit van de twee mannen die vrij dagavond in Den Haag zijn neergeschoten, is nog altijd on bekend. Er hebben zich het af gelopen weekeinde ook geen mensen gemeld die de twee kennen. Artsen vechten nog steeds voor het leven van één van de mannen. Hij is gisteren voor de vierde keer geopereerd. Niemand heeft zich bij het zie kenhuis voor hem gemeld. Geen familie, vrienden of bekenden. Ook bij de politie is, ondanks het horen van een groot aantal getuigen, nog steeds niet be kend wie het slachtoffer is. Het zelfde geldt voor de man die naast hem liep en bij de schiet partij om het leven kwam. Ook zijn identiteitniet bekend en ook voor hem heeft zich nie mand gemeld bij mortuaria van ziekenhuizen of bij de politie. De twee mannen zijn vermoe delijk van dichtbij neergescho ten. Het aantal schoten dat daarbij is gevallen, is zeer groot. Het zwaargewonde slachtoffer had zeven kogels in zijn li chaam. Op straat werden zes hulzen gevonden. Met hoeveel schoten het andere slachtoffer is gedood, is niet bekend. De politie zegt er inmiddels wel van uit te gaan dat er één dader aan het schieten is geweest. „Er zijn veel getuigen gehoord, want om zeven uur 's avonds zijn er veel mensen op straat. Maar of daar bruikbaar materiaal bij zit, zal nog moeten blijkenzegt woordvoerder Petov van politie Haaglanden die met een om vangrijk team aan de zaak werkt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3