Van postorder naar homeshoppin GESPREK VAN DE DAG 'Een zonnebril is als een paar schoenen' Blub, ik wil F. Merkurie Wehkamp viert zijn vijftigste verjaardag 152 MENSELIJK De Noorse kroonprinses Mette- Marit is vrijdagavond met LONG ONTSTEKING in het ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is sindsdien al aardig verbeterd, maar zij zal nog even in het zie kenhuis moeten blijven, heeft het koninklijk huis bekendge maakt. De 28-jarige Mette-Marit, die afgelopen zomer in het huwe lijk trad met kroonprins Haakon, heeft de longontsteking waar schijnlijk te danken aan een zwa re griep waar zij vorige week door werd geveld, meldt het persbu reau NTB. De laatste overlevende van de te vroeg geboren Portugese ZESLING is vrijdag overleden. Dat heeft een woordvoer ster van het ziekenhuis in Lissabon gezegd. De zesling kwam op 10 februari door complicaties na 22 weken ter wereld. Vijf van de zes kinderen overleden binnen drie dagen na de geboorte. Het zesde kind, Pedro, overleed door ademhalingsproblemen. Hij was bij de geboorte met een gewicht van 563 gram de zwaarste van de zes. De moeder van de kinderen had een vruchtbaarheidsbehan deling gekregen nadat ze eerder een drieling had verloren door complicaties tijdens de zwangerschap. Artsen de den haar enkele weken voor de bevalling het voorstel vier van de zes foetussen te aborteren om de overblijvende twee kinderen meer overlevingskansen te geven. Zij wees dat voorstel van de hand en 'besloot het aan God over te laten'. Frankrijk geeft de stoffelijke resten van SAARTJIE BAART MAN (1791-1816) na bijna tweehonderd jaar terug aan Zuid-Afrika. Daarover heeft de Franse Nationale Raad over eenstemming bereikt. Haar or ganen en skelet maakten deel uit van de collectie mismaak- ten van het Natuurhistorisch Museum in Parijs. Saartjie Baartman, die tot de Khoi- stam behoorde, werd in 1810 door blanke kolonisten van Zuid-Afrika naar Europa ont voerd. Vanwege haar bijzonder grote achterwerk, schaamlippen en tepels werd ze als 'Hottentot Venus' eerst op de jaarmarkt in Londen en later in Parijs schaars gekleed als monsterachtig en exotisch wonder tentoonge steld. Ze stierf op haar 25ste in Parijs, waar ze van de prostitutie leefde. De regering van Zuid-Afrika eist al zes jaar dat Frankrijk de stoffelijke resten van Saartjie Baart man terugbrengt. De 'perfecte glim lach' van superster Tom Cruise blijkt minder perfect dan gedacht. De acteur moet van zijn tand arts een BEUGEL- TJE gaan dragen om dat zijn tanden niet helemaal goed op el kaar staan. De woordvoerder van Cruise verklaarde te genover het Britse showbizzpersbureau WENN dat de film ster de beugel een jaar lang in moet hebben. Tijdens het filmen mag die overi gens wel uit. McDonald's heeft zaterdag z'n eerste drivethrough-res- taurant geopend voor sneeuwmobielen. Het restaurant staat aan de rand van het Zweedse Piteaa, 700 kilometer ten noorden van Stockholm. In het stadje wonen niet meer dan 42.000 mensen, maar er staan wel 6.000 sneeuwmobielen geregistreerd. Volgens Eva Olsson van de fastfoodketen is het filiaal op een strategische plek neergezet: vlakbij een pad voor sneeuwscooters. De Zweedse wet bepaalt dat sneeuwscooters niet op de openbare weg mogen, maar alleen van speciaal gemar keerde routes gebruik mogen maken. Het parkeerterrein van de McSNEEUWMOBIEL biedt plaats aan zestig scoo ters tegelijk. In een bassin met 30.000 liter water gaven Sandra Bartholme en John van Geneijgen uit Weert elkaar zaterdag het ja-woord. De huwelijks voltrekking onder water was een publiciteitsstunt om de tiende duik- beurs Duikvaker extra elan te geven. Onder hun bruidskleding droeg het paar een duikpak, want het water was koud. De trouw-uitrusting werd gecompeteerd door een zuurstoftank op de rug en op het hoofd een volgelaatsmasker, met daarin de benodigde communicatieappa ratuur, zodat alle aanwezigen de ceremonie konden volgen. Foto: ANP/Olaf Kraak t/> Q_ CC. u gedragen lijden wat verlicht door het drumstel van de buurjongen, die op mijn aanwijzingen zijn oefenschema wel wilde aanpassen aan de lestijden van mijn doch ter. Maar het geluid van de blokfluit bleef door merg, been en andere, meer gevoelige lichaamsdelen gaan. Mijn dochter heeft zich de afgelopen twee jaar door het lesmateriaal van Blokfluit- feest 1 en Blokfluitfeest 2 heengeblazen. Met het repertoire voor de gevorderde blokfluiter is het nog droeviger gesteld. Zij ploegt mo menteel door 'Oefeningen en voordracht stukken voor Blokfluit in C van G. Rooda'. Dit werkje dateert uil 1966. Een eerdere druk verscheen in 1954 en de uitgever meldt trots dat er in deze latere uitgave niets aan de muzikale inhoud werd veran derd. Nou hoeft dat ook niet, met vingeroe feningen van Bach, Mozart, Handel en Haydn, maar op de vertaling van Piper's Fancy ('De vrolijke pijper') had de tijdgeest toch wel enig vat mogen krijgen. Het mo dernste wat ik haar tot nog toe heb horen fluiten was iets van Cat Stevens ('Moming has Brokenuit zijn pre-Mohammedaanse periode. Een tenorblokfluit klinkt als een sopraan blokfluit op 33 toeren. Het geluid is lager, volleren veroorzaakt geen barsten in het glazuur van je gebit of scheuren in de pleis terlaag van het plafond. Het ding is ook drie keer groter dan een sopraanblokfluit. Voor mijn dochter is het een opstapje naar de klarinet, de dwarsfluit, de hobo of welk ander instrument ook, dat zij in haar wis pelturigheid ooit nog eens wil gaan bespe len. Sinds kort is ze ook toegetreden tot het schoolorkest. Een volwaardig orkest, met een brede bezetting. Samen meteen vrien din speelt ze mee op twee n ummers. Eén daarvan heeft die beetje trage, slepende me lodie, gespeeld door iemand die nog zoe kende is naar het juiste ritme. Op mijn werkkamer fluit ik hem mee. En vul ik zomaar wat woorden in, die bij me opkomen: Ga-li-leo, Ga-li-leo... Ga-li leo, Ga-li-leo.. Fi-ga-ro... Mag-ni-fi-co... Magnifico???? Ik snel naar de slaapkamer van mijn doch ter. „Weet jij wel wat je speelt?" Ze kijkt in het gele mapje met de omslag van de muziekschool. „Iets van F. Merku rie", zegt ze. „Bohe..., Boheemiejan Ra die. „Bohemian Raphsody!"verbeter ik. jst Queen! Geschreven door Freddy Merci Hij is al een tijdje dood. Aids. Ik weet dat ik die lp kocht, in 1975, toen was vijftien, Ik kan me het filmpje uit Top nog zo voor de geest halen, met al die men, die geschakelde beelden, die... Net als zoveel uitgeleende Ip's is ookAn Night At The Opera witte hoes, logo 1 sei twee leeuwen en een zwaan) nooit me ruggekomen. Ik download het numm van internet (het nieuwe stelen) en lai !n haar het origineel horen. „Nou, leuk hoor", zegt ze, nauwelijks de indruk. „Mag ik nu verder oefenen >g( Waarmee?", vraag ik. - Ze kijkt weer in haar schriftje. „Geen Iets van Onio, Enio, uh, Morriekone." Ennio Morricone! De legendarische maten van The Goot Bad and The Ugly klinken - in het slo slow motion - door haar slaapkamer, sluit mijn ogen en luister. Naar de nu Arabische treurmuziek die ik ooit heb hoord. Spice Girl Victoria en haar man David Beckham krijgen een tweede kind. Twee jaar na de geboorte van hun zoon Brook lyn heeft het paar ge zegd: Brooklyn ver heugt zich op een klein ZUSJE OF BROERTJE om mee te spelen." Het kind wordt in september verwacht. De 27-jari- ge Posh Spice en de 26-jarige middenvel der van Manchester United maakten een bijzondere tussenbalans op: „Dit is een heel opwindend jaar voor ons: Engeland speelt in het WK voetbal, Victoria heeft een tweede nummer bij de eerste tien in de hitpa rade en nu verwachten we een nieuw kindje." MAANDAG 25 FEBRUARI 2O0; De lente is in aantocht. Nog even en dan kunnen we weer volop van de zon genieten en kan de zonnebril tevoorschijn worden gehaald. Maar wie denkt dat hij dit jaar de bril van vorig jaar nog wel kan gebrui ken, loopt hopeloos achter. Want anno 2002 is de zonnebril niet alleen nog maar een prak tisch hulpmiddel, maar een must voor wie modebewust wil leven. Gisteravond werd de nieuwe zonnebrilléncollectie aan de Ne derlandse opticiens gepresen teerd. De brillenshow 'Sunglas ses forever', georganiseerd door de Bloemendaalse opticien Ri chard Mul, werd gehouden in de Amsterdamse Convention Factoiy en trok 2400 belangstel lenden uit de optiekbranche. Het was dringen rond de cat walk, niet alleen om te zien, maar vooral ook om gezien te De glazen zijn bij veel modellen worden. Want natuurlijk draag je bij je party-outfit ook een tr endy nëusjuweel om je colle ga's de ogen uit te steken. oversized. „De zon hoeft niet per se te schijnen om vandaag de dag met een zonnebril te lopen", merkt een brillenverkoper op. „Omdat de glazen lichtgetint zijn, kun je hem de hele dag op houden." Gisteravond waren modellen van topmerken te zien, zoals Chanel, Gucci, Dolce Gabbana en Calvin Klein. Dit seizoen zien we veel brillen die zijn gemaakt uit één stuk, een zogeheten shield. De neusbrug vormt een geheel met de glazen, die vaak opvallend van kleur zijn. Lila, lichtblauw, roze, zil ver- of goudkleurig. Veel model len zijn montuurloos, met slechts lichte 'pootjes' en heb ben een hightech uitstraling. De glazen zijn bij veel modellen oversized. Al vanaf 100 euro kun je meedoen met de laatste oog mode. ,Je moet een zonnebril zien als een paai' schoenen, daarvan heb je er ook meerdere, passend bij de rest van je kleren." zegt een brildragende dame van een op tiekzaak in Brabant. „We verko- Daar zijn denk ik veel ondernemingen op gestrand", zegt Marsman, nu dertig jaar werkzaam bij Wehkamp. Het woord 'postorder' is al geruime tijd verbannen. „Bestellingen gaan niet meer via de post, maar via Selectvracht, een externe distri buteur. Nog belangrijker is internet, want daar komen steeds meer bestellingen tegenwoordig vandaan." Via de website www.wehkam- p.nl, die sinds 1995 bestaat, wordt inmiddels 15 tot 20 procent van de omzet binnengehaald, van de online kledingverkopen gaat 40 procent via de internetsite. Maakt dat het nationaal bekende boekwerk - dat elk half jaar ver schijnt - niet overbodig? „Zeker niet", meent Marsman. „Internet is een aanvulling, een catalogus blijft toch belangrijk." Hij legt uit dat de ruim 1100 pagina's tellende thuiswinkel en de website min of meer samengaan. „In de catalogus kun je op je gemak bladeren, als in een tijdschr ift. Vaak lezen klanten de catalogus, en bestellen via de site." Maar de 'papieren Wehkamp' blijft een begrip in Nederland. „Ie dereen weet wat Wehkamp is. En mensen die het blad doorblade ren, herkennen zichzelf er in, dat maakt het vertrouwd", zegt Mars man. „Omdat de kleding voor iedereen is, gebruiken we bijvoor beeld nooit topmodellen. Dat zou ook niet reeël zijn, want zo ziet niemand eruit." Wel werden in de loop der jaren bekende Nederlanders ingescha keld om te figureren in de collectie. We noemen Mies Bouwman, Daphne Deckers en Quinty Trustful. Ook werd er steeds meer aan dacht besteed aan het uiterlijk van de Wehkamp. „De fotoshoots worden nu op locatie opgenomen, bijvoorbeeld Miami. Daardoor zien de plaatjes er een stuk mooier uit. In de eerste catalogi waren de modellen getekend, later in de studio gefotografeerd waardoor ze een rare gelige kleur kregéri." Niet alleen de foto's, de hele lay-out heeft een grote ontwikkeling doorgemaakt. De verhouding tekst en beeld is vooral richting het beeld verschoven. ,',Je kunt mensen tegenwoordig alleen nog berei ken via emoties. Een plaatje en een tekstje zegt niet meer genoeg." Marsman wijst op het functionele aspect dat vroeger aan de orde was: die lakens had je gewoon nodig, zeker vlak na de oorlog. Nu moet iets een bepaalde lifestyle uitstralen, wil ie mand het kopen. Zo schakelde het bedrijf bij voorbeeld Jan des Bouvrie in voor een serie meubels en de broertjes De Boer voor herenmo de. De klant moet er in ieder geval een goed gevoel bij krijgen. Op de cover van het laatste exemplaar is niet eens een kledingstuk of snelkookpan te zien, slechts het gezicht van blond meisje, dat een en al zomer uitstraalt. Dameskleding wordt in de in houdsopgave aangekondigd met 'Wo men's Way', meubels met bijvoor beeld 'Way of Living" en de boor machine is te vinden bij 'Electric Way*. „Je moet letten op wat klanten graag willen. Daarom zijn we bij voorbeeld ook merkkleding gaan verkopen, zoals Mexx, Adidas en Philips. Hoewel mensen nu zo merkbewust zijn, combineren ze dat dan toch met een 'goedkoper' truitje of jeans", aldus Marsman. En de uitbreiding gaat door: sinds een paar jaar worden er ook mo biele telefoons en levensmiddelen aangeboden en in december was er verse kreeft. „Pure gemakzucht. Je hoeft de deur niet meer uit, dat is toch ontzettend makkelijk? Be stellen via internet heeft de toe komst. Zeker met al die tweever dieners die geen tijd hebben om de stad in te gaan." s? i W' Caroline Göttgens De 'papieren Wehkamp', een be grip in Nederland. Foto's: GPD Pagina uit de Wehkampgids van 1990. Een zogeheten shield. Foto's: United Photos de Boer/Milan de Bie Van advertenties in de Radiobode naar een omvangrijke 'glossy'. Van postordercatalogus naar een moderne 'homeshoppinggids'. Op zijn vijftigste verjaardag is Wehkamp nog steeds een begrip in Nederland. pen veel trendy zonnebrillen, het hoort er gewoon bij in deze tijd." Maar een opticien uit het Zeeuwse Tholen is bang dat hij niet veel van de brillen die hij gezien heeft, zal verkopen. „Ach, Als Mcbtima Nederland wil leren kennen, zou ze ook eens een aan tal jaargangen van onze Wehkamp-catalogi moeten doorbladeren", zegt Gerard Marsman, directeur van Wehkamp, dat zijn vijftigste verjaardag viert. Wie niet bekend is met het fenomeen Wehkamp heeft op een andere planeet geleefd. Je vindt hem op de salontafels van doorzonwoningen tot in deftige villa's. Ruim één miljoen men sen shopt via deze 'thuiswinkel'. Het was Herman Wehkamp uit Slagharen die op 29 februari 1952 begon met de eerste advertenties voor lakenpaketten in de Radiobo de. Het was vlak na de Tweede Wereldoorlog en Wehkamp vond het gat in de markt. Zijn pakketten waren een enorm succes, de vraag naai' dit soort goederen was groot. Van advertenties schakelde Weh kamp in 1956 over op een catalogus met daarin lakens en linnen goed. In de loop der jaren kwam daar steeds meer bij. In de vele jaargan gen - zorgvuldig gekoesterd op het hoofdkantoor in Zwolle - blader je door een stukje vaderlandse geschiedenis. Naast de lakens kwa men de bloemetjesschorten en later steeds meer producten waar behoefte aan bleek te zijn, zoals dames- en herenkleding, lingerie, meubels'en campingartikelen. Om maarniet te spreken over de technologische evolutie die je aan de hand van alle catalogi kunt volgen. In de loop der tijden verschenen er overigens wel meer postorder catalogussen, zoals Deckers, Postduif en Koning van Zweden. Weh kamp is echter het enige postorderbedrijf dat het overleefde en ook nog steeds succes heeft. „Je moét constant vernieuwing zoeken. de mensen bij ons op het pl s k; land doen niet zo met de mee. Een bril heb je om zien, niet meer en niet Ellen Kerkvliet Uit de kamer van mijn dochter (bijna 10) klinkt treurmuziek. Arabische treurmuziek, lijkt het. Jengelende Arabische treurm uziek. Uit een dorp waar zojuist een geliefd stam hoofd, na een moedig gedragen lijden, is heengegaan. Hij was al oud, liet was zijn tijd, zijn dood kwam niet onver wacht, waardoor de hysterie in de treurmuziek ontbreekt. De noten ko men langzaam en gedragen aan zweven, met af en toe een schrille uithaal als haar vinger net even naast een gaatje van de steel van haar tenorblokjluit wordt geplaatst. Ergens onderin een vulling van mijn ondergebit ont staat dan een zeurende pijn, die aanzwelt en pas weer wegzakt als zij de melodielijn weer oppakt. De tijd van de door mij verfoeide so praanblokfluit, met zijn afschuwelijk hoge bereik, ligt achter ons. Twee jaar lang is de kwaliteit van het stucwerk van onze eengezinswoning op de proef gesteld door dit instrument, dat met zijn klank kleur ook als niersteenvergruizer kan dienst doen. Het laatste halfjaar van de oefensessies werd mijn eigen, manmoedig

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2