SPORT Wilhelmus uitgefloten:slecht humeur mwWÊmm 3 Kleren maken ook de darter Nigeria claimt duel tegen Oranje Beckham gaat in de mode Historie Ajax op duizend tegels Montgomerie is publiek VS zat S1< WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊ WËÊBËÊÊÈÈÈBBBËË Speech LINKS BUITEN den haag - Darten in spijker broek, 't kan niet meer. Althans, niet meer op Nederlandse rankingtoemooien. Sinds 1 ja nuari gelden nieuwe kleding voorschriften. Veel darters zijn daar nog niet van op de hoogte, zo bleek bij het open dartstoer- nooi van Den Haag. De organi satie stuurde tweehonderd dar ters naar huis, omdat zij zich niet aan de 'dresscode' hadden gehouden. De darter dient te genwoordig in nette pantalon en shirt mét kraag voor het bord te verschijnen. Uiteindelijk de den 892 deelnemers wél netjes gekleed mee. Zeist - Bij de KNVB worden ze er gek van: het ene na het andere land claimt in de aanloop naar het WK een oefenduel tegen het Nederlands elftal te zullen spe len. Laatste voorbeeld: Nigeria. Een zegsman van de Nigeriaan- se voetbalbond liet gisteren we ten dat WK-ganger Nigeria op 13 mei, ergens in Europa tegen Oranje zal spelen. „Onzin", al dus KNVB-zegsman De Leede. ,,Op 14 mei is de finale Amstel Cup en op 19 mei speelt Oranje in en tegen Amerika. Wij weten van niets. Maar er zijn wel meer landen die dat soort aankondi gingen doen. Mexico deed het al eerder en ook Tunesië." londen - David Beckham slaat een nieuwe maatschappelijke richting in, zij het voorzichtig. Hij wordt kledingontwerper. De Britse warenhuisketen Marks Spencer gaat Beckham binnen kort contracteren als hulp bij het ontwerpen van jongenskle- ding. Een woordvoerder van M S verklaarde dat de zaak bin nen enkele dagen wordt beklon ken. Beckham liet weten al bezig te zijn met zijn nieuwe job. „Ik wil dat soort kleding ontwerpen die ik als jongen van 6 tot 14 jaar zelf graag zou willen dragen." makkum - De aardewerkfabriek in Makkum heeft de opdracht gekregen om de historie van Ajax op duizenden tegels uit te beelden. De tegels worden ge plakt op negen zuilen en zes flats in de nieuwe woonwijk De Meer, de plaats waar vroeger het Ajax-stadion was gevestigd. Op de tegels komen verschillende afbeeldingen van onder andere spelers, keepers en alles wat met voetbal te maken heeft. londen - De Schotse golfer Co lin Montgomerie is het verbale geweld van toeschouwers in de Verenigde Staten meer dan zat. „In juni ben ik 39 en ik heb het niet meer nodig. Wat kan ik hier in vredesnaam hopen te berei ken als toeschouwers mij niet toestaan mee te doen onder de zelfde omstandigheden die voor alle anderen gelden", zei hij in The Daily MaiL MAANDAG 25 FEBRUARI 2002 Heel, heel vroeger werd na af loop van een Holland-Bel- gië wedstrijd door een muziek korps het volkslied ten gehore gebracht van het winnende land. Dat leverde jarenlang geen problemen op, hoe teleurstel lend het resultaat soms ook was voor het thuisspelende team en het eigen volk, want de toe schouwers waren toen nog ta melijk gedisciplineerd. Maar op 4 mei 1947 ging het in Antwer pen mis. Na een ruwe, onvrien delijke wedstrijd trok Nederland met 2-1 aan het langste eind. Het was, na de bevrijding, de derde nederlaag (bij één gelijk spel) in vier interlands voor de Belgen die het maar moeilijk konden verkroppen dat ze al weer tegen die kaaskoppen ten onder waren gegaan. Het Oran jeteam werd op weg naar de kleedkamer onaangenaam beje gend en het Wilhelmus werd door een groot deel der toe schouwers weggefloten. Nu zou men daarover op z'n hoogst de schouders ophalen. Al bij het begin van interlands wordt te- De verschrikkelijke knal waarmee Drager de Belgen uit hun humeur bracht. Foto: Archief genwoordig vaak het volkslied van de andere partij met hoon bejegend en dat 'hoort' er bij, is de algemene opvatting. Geen re geringsleider of ambassadeur zal er om in actie komen. In 1947 was dat anders. De Ne derlandse ambassadeur in Bel gië, luisterend naar de mooie naam Van Harinxma toe Sloo- ten, had de wedstrijd bijge woond en was over het slot not amused. Hij schreef een brief op poten naar de Belgische Voet balbond die het natuurlijk ook niet kon helpen, maar ja, waar moest de ambassadeur anders zijn verbolgenheid kwijt. 'Dat het publiek aan zijn mis noegen over de nederlaag uiting gaf door het uitfluiten en uitjou wen van den Nederlandse spe lers bij het verlaten van het veld' was in de ogen van de ambassa deur nog tot daaraan toe, 'maar de uiting van deze gevoelens van afkeuring viel samen met het spelen van het Nederland- sche volkslied voor de overwin naar' en dat was volgens de di plomaat 'betreurenswaardig'. Of de Belgische Voetbalbond daar maar even goede nota van wilde nemen. De Belgische officials zaten er duidelijk mee. Zij betuigden de ambassadeur in een brief hun 'oprecht leedwezen'. Het was in hun ogen een 'uiting van slecht humeur' van de toeschouwers, zoals dat vaker voorkomt bij een nederlaag, 'maar het kwam nu op een ongepast moment'. De Belgische Voetbalbond verze kerde echter 'dat het geenen- deele het Nederlandsche Volks lied gold en evenmin uiting gaf aan een vijandige gezindheid ten opzichte van Uw landge- nooten'. Maar tot wie waren die scheld partijen en dat gefluit dan wel gericht, vraag je je na deze woorden onwillekeurig af. De Nederlandse ambassadeur was tevreden met het antwoord, zoals hij het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag liet weten. Na de jaren veertig heeft men het spelen van het volkslied van de overwinnaar maar achterwege gelaten. Ruud Paauw (Dit is aflevering achttien van een serie over de geschiedenis van de sport) - SPORT IN BEELD H Enduro mortorraces. Le Touquet, februari 2002. Foto: AP/Michel Spingler A polo Anton Ohno heeft een gouden medaille l\ op zak, maar ik wil het graag even met u heb ben over dat ene goud. Het goud dat hij misliep. Finale 1000 meter, shorttrack. In het Salt Lake Ice Center krijsen 16.000Amerikanen hun landge noot naar de eerste van vier verwachte gouden medailles. In de slotronde gaat het fenomeen uit Colorado Springs zijn medefinalisten nog voor. Dan: gesjor en gepor. Twee Aziaten, een Canadees én Ohno vallen op één grote hoop. De viermanskluwen van armen, benen en vlijm scherpe schaatsen glijdt door, tot vlak voor de streep en komt daar tot stilstand. Het onthopen van de hoop duurt een eeuw. De Australiër, tot dan toe last but least, blijft staan en wint. Goud voor Richard Bradbury. Het eer ste Australische olympisch goud in de historie van de Winterspelen, maar dat is het verhaal niet. Hét verhaal is dat Ohno op speciaal op zijn voet maat in Australië gesneden schaatsen rijdt, handgemaakt door... Bradbury. Op de ochtend van de finalerace nog had Bradbury ge-emaild met de be oogd kampioen en hem verzocht na zijn zegetocht tussen neus en lippen door wat reclame te maken voor de slechts in kleine kring bekende 'Bradbury-skates'. Dat is gebeurd, mag je zeggen. De schaatser Brad bury zal weer vergeten worden, maar de Brad- bury-schaats nooit. Vrijdag: De rechterhand van de ook in 'ons' hotel logerende Dirk Scheringa (DSB, Frisia, AZ, miljo nair) zit bovenop de hotelfax. Op onze vraag wat hij daar doet, luidt het antwoord. Wachten op een vertrouwelijke fax die zeker niet in jullie han den mag vallen. Zaterdag: Ex-NOS-verslaggever wint goud. (Wat iedereen vergeten schijnt is dat Gerard van Velde na zijn eerste schaatsleven nog een poosje schaatsverslaggever in dienst van de NOS is ge weest. Wij vonden het toen knap stom van Ge rard dat hij weer ging schaatsen: zo'n kans krijg je maar één keer). Zondag Amerikanen weten niets van schaatsen. De 'Salt Lake Tribune' benoemt Chris Witty tot dé favoriete voor olympisch goud op de 1000 meter. Maandag De Tribune krijgt gelijk, maar weet desalniettemin niets van schaatsen. Het zilver gaat volgens de krant niet naar Sabine Völker, maar naar Simone Veliger. Het brons is voor Monique Garblers-Enfieldt, die in de laatste rit de Russin Salvating Throve (Svet- lana Zhurova!) verslaat. Op Witty na kent dé krant van Utah ook de 'eigen'schaatssters niet van naam: Becky Sundstrom heet Sandstorm en Amy Sannes is Annie Sanies. Erger nog is het lot van 'onze meiden'. Ze worden helemaal niet ge noemd. Dinsdag Op een zebrapad in down town Salt Lake City word ik vanuit de tegemoetkomende menigte gedag ge zegd. Maar zonder schaatsen herken ik haar niet meteen. Gelukkig loopt naast haar een man met een cowboy hoed op zijn hoofd. Daardoor herken ik haar alsnog en feliciteer haar met haar Olympische titel. Catriona Le- May is ook buiten de ijsbaan de aar digheid zelve. Woensdag Een voor Dirk Scheringa bestemde vertrouwelijke fax wordt door een hotelfunctionaris abusievelijk onder mijn deur door geschoven. De inhoud? Inder daad, vertrouwelijk. Donderdag USA Today schrijft over schaatsen in Nederland. Eén van de geïnterviewden is de zwa ger van Gretha Smit. De krant beweert dat de laatst gereden Elfstedentocht ('XI City-Tour') ge wonnen is door de spruitjeskweker Henk Huize bosch! Wij rekenen dit antwoord half goed. Vrijdag Hans Veldkamp vraagt mij om een siga retje. Ik geef hem er één en vraag senior naar de kansen van junior op de 10 kilometer. „Als hij z'n kop bij het schaatsen houdt, wie weet.Doet hij dat wel eens niet dan? „Meestal is hij onderweg al de speech aan het voorbereiden, voor na zijn overwinning. Frank Snoeks UIT HET OOG Roodenburg, UVS, Telstar, FC Amsterdam, het Finse KPV, Telstar, UVS, de bedrijfsdub en FC Rijnland. Het is een rijtje clubs waar oud-voetballer Ton Kamp- hues met veel plezier en trots aan terugdenkt. „Ik heb twaalf jaar betaald voetbal gespeeld. Oua talent liep ik niet voorop, maar ik had wel een goede in stelling", zegt de 47-jarige Leide- naar, die in oktober naar Voor hout verhuisde. „We waren toe aan een stapje hoger, qua huis. Dit is een mooie woning, een twee-on- der-een-kap, met garage. Ik had er geen moeite mee om uit Lei den weg te gaan, ik vind het leuk om eens ergens anders te zijn. En het bevalt ons hier uit stekend. We hebben hartstikke leuke buren. Het is ook voor mijn werk in Haarlem een stuk makkelijker, het scheelt me 's ochtends en 's avonds een half uur. Ik ben hoofd nabewerking op een drukkerij, die een tijdje terug door Sony is verkocht. Ik kom nog wel in Leiden. Elke zaterdag ga ik naar mijn moe der en ik ga ook nog regelmatig bij Leidse clubs kijken, bij De Sleutels, bij FC Rijnland, bij UVS. Die binding hou je toch. Bij Foreholte ben ik nog niet geweest. Mijn zoon is veertien en die ging hier voetballen, maar wat schetste mijn verba zing: hij wilde niet naar Fore holte omdat ze daar in Ajax-te- nue spelen. Hij is naar Ter Leede gegaan. We zijn nogal fa natieke Feyenoordaanhangers. Mijn zoon heeft een seizoen- Foto: Archief Leidsch Dagblad kaart, maar ik kom er zelden of nooit. Ik volg wel alles via de krant, VI en de tv. Een jaar of zes geleden ben ik met voetballen gestopt. Ik speelde op zaterdag met een aantal vrienden bij FC Rijnland, en ik had verschrikkelijk veel last van mijn lies. Dat bleek te komen door een versleten heup. In april word ik er aan geopereerd. Met het stoppen had ik niet zo'n moeite, het ging steeds slechter en op een gegeven moment leg je je daar bij neer. Er is een tijd van ko men en een t ijd van gaan. Ik heb het er veel moeilijker mee dat ik niet meer lekker kan be wegen. Mijn conditie is waarde loos. Ik heb een prachtige tijd gehad. FC Amsterdam stond bekend als de club met de meeste hu mor, maar ook bij Telstar Was het hartstikke gezellig, met jon gens als Leen de Goey en Theo van Seggelen. We waren semi-profs, ik werkte tot half drie, we trainden vier keer in de week. Mijn eerste contract sloot ik af voor drie duizend gulden, bij Telstar. Toen was ik 18, 19 jaar. In de twee jaren bij FC Amsterdam verdiende ik 75.000 gulden per jaar én later bij Telstar had ik een contract voor 15.000 gul den. Maar ik heb niet uit mijn carri ère gehaald wat er in zat. Abso luut niet. Ik zou nooit een top per geworden zijn, daarvoor miste ik snelheid en toch ook wel techniek. Maar ik had wel bij een club als Twente, een goede subtopper, kunnen spe len. Ik ben vrij gemakkelijk, ik had erop gewezen moeten wor den en gestimuleerd moeten worden. Zelf vond ik het wel goed, zo. Ik ben nooit ontevre den geweest. Ik had mijn werk, het voetbal en ook nog een le ven. Dat vond ik ook belangrijk. Ik heb het wel meegemaakt. Ik ben overal geweest, heb mijn werk aan het voetbal te danken en ik ken veel mensen. Echte vrienden heb ik er niet aan overgehouden, wel een miljoen kennissen." U S T GESPROKEN! Gerard van Velde in Sportweek: ,Ik was zo geëmotio- neerd. ik wist niet waar ik het zoeken moest en ik was alles kwijt, dus ook mijn trainingsjack. Dat on tblote lijf was geen tentoonstelling of zo, geen sollicitatie voor de Playgirl hoor." TOP Oss-speler Bas Dreef in Sportweek: „De kleding was er aan het be gin van het seizoen nog niet en de velden waren slecht geprepa reerd. En van het spelpeil word je ook niet echt vrolijk. Daar door hebben we de liefhebbers een beetje uit het stadion ge speeld. Zelf zou ik niet komen kijken. PSV-voorzitter Harry van Raa in Sportweek: „Als we nu niks doen, tekenen we echt het doodvonnis over he Nederlandse voetbal. Ik heb het al zó vaak gezegd, maar ik blijf het herhalen: we moeten inter nationaal en grensoverschrij dend te werk gaan. Het vreemde is dat ik altijd veel kri tiek krijg uit de voetballerij, maar dat economen en weten schappers het helemaal met me eens zijn. Jochem Uytdehaage in Sport week: „Als ik nu ergens binnenstap, weten ze: daar is Jochem. Ik bei wie ik ben, ik hoor erbij. Ik voe de me altijd het broekie, maar nu ben ik broekie-af." Youp van het Hek over Neder land - Engeland in Voetbal In ternational: „Mooi symbolisch dat de KNVL juist de cliniclowns voor deze wedstrijd had uitgenodigd. Die komen alleen maar als je dood en doodziek bent. Idem: „We keken niet naar een voet balwedstrijd, maar naar een openbare training. Ik heb 3!. euro voor een kaartje voor deze wanvertoning moeten neerleg gen. Dan ben je als KNVB toch gewoon een ordinaire oplich ter.." Commentaar in Elsevier: Zowat elke avond zijn er op d publieke netten voetballers te zien of mannen die praten opejL voetballers. Het hoofd van Jackr van Gelder lijkt inmiddels de J| functie van testbeeld te hebbenl overgenomen. Idem: Iei „Hilversum geeft de Champiom Ledgue, tennispartijen en jn sneeuwpret in Utah voorrang e boven nieuws en cultuur Dè,( zwaar gesubsidieerde publieke »n omroep verzorgt programma's 5 die zonder enige bijdrage van aa belastingbetaler op RTL4 of ir SBS6 te zien hadden kunnen |t zijn. Dat is en blijft een dwaze ju verspilling van gemeenschaps-ia geld.ii< pl Deetos-speelster Jiska Brandtr gevraagd voor Playboy, in >t Nieuwe Revu: io Wij zijn natuurlijk onervaren in dit soort dingen, maar we j hebben via-via navraag gedaat' en we vonden het aanbod in j|j verhouding niet redelijk Als* wij in zo'n blad staan en het is^ goed voor de sport, dan is dat mooi meegenomen. Maar ik gru niet in mijn blote kont staan oL de korfbalsport te promoten. L Korfbal heeft nog steeds een triL tjesimago, dat is waar. Dat is denk ik ook de reden dat Play- L boy contact heeft gezocht.L Erben Wennemars na zijn L 1000-meterrace in Nieuwe Ren vu: L „Ik heb na de race een halfuur in de hal rondgelopen en nie mand die naar me toe komt, p niemand die iets tegen me zegt En nu is iedereen weg en ik heb geen vervoer naar het olympisc dorp. Dat moet ik zelf maar re I: gelen. Dat voelt heel triest. Joop Alberda in het Algemeenr Dagblad: „De schaatsers moeten zich er-M van bewust zijn dat ze welis- U waar eikaars concurrenten zijrT maar elkaar ook nodig hebber Kijk naar de Amerikanen. Parkc en Cheek rijden tegen elkaar, maar kruipen als dat moet ook bij elkaar. Dat blijkt zijn vrucll ten af te werpen. Zo is de con- currentie geen angstmaker, maar een winstmaker. Idem over de schaatssponsor ,Ze vervuilen het speelveld. Schaatscoach Bart Schouten [I van de succesvolle Amerika-1|( nen in Trouw: „Ik wil in elk geval schaats- coach blijven. In Amerika staa\ die baan niet hoog in aanzien, ook niet bij de schaatsers. Dat L komt misschien om dat je er ook niet veel mee verdient. NBA- coach George Carl verdient vijftien mil joen per jaar: ddt spreekt pas aan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26