TOP speelt onbevangen en zelfbewust SPORT Leiden bedwingt moeilijkste basket die er is Trigon mist alle strafworpen Pemix verspeelt titelkansen Rijnstreek is ondanks kampioenschap nog niet verzadigd ir< Leython nadert rode streé maandag 25 FEBRUARI 20< door Michel van Cent sassenheim 1 TOP heeft zich zo goed als zeker verzekerd van nog een seizoen in de hoofdklasse. De formatie van Jenne Warrink nam door een overtuigende 21-15 zege op Oost Arnhem een virtuele voorsprong op haar tegenstander en op BW Heerenveen. Mocht TOP aan het einde van het zaal seizoen met deze clubs op de voorlaatste plaats eindigen, dan handhaaft zij zich door betere on derlinge resultaten. Al vaak kreeg TOP te horen dat de ploeg genoeg kwaliteit heeft om zich in de hoofdklasse te handhaven, maar het puntental schiep weinig vertrouwen. De Sassenheimers bleven angstval lig dicht in de buurt van de de- gradatiestreep. Zij ontsnapten vorige week nog ternauwernood aan een gelijkspel tegen hekken sluiter Sporting Trigon. Ook tegen Oost Arnhem moes ten zij vol voor de winst gaan, want de resterende duels met PKC en DOS /WK bieden niet zoveel perspectief op punten. Leken de Sassenheimers tegen hun streekrivalen gebukt te gaan onder 'derby-druk', tegen de mede-tobber uit Gelderland speelden rij onbevangen en zelfverzekerd. Sander Harmzen en Tim van der Horst belichaamden deze metamorfose nog het beste. Harmzen stond als eerstejaars basisspeler tegenover vijfen- twintigvoudig international Ron Steenbergen. Hij verdedigde hem vol overgave en hield rijn opponent lange tijd van scoren af. Van der Horst buitte rijn lengtevoordeel ten opzichte van Jorrit Bergsma onder de paal goed uit en kon zodoende veel schotkansen voor rijn vakgeno ten creëren. Bovendien toonde de routinier zich bij vlagen zui ver van afstand, waarmee hij enige nuttige doelpunten verde. „Het was de bedoeling dat vrouwen die van Oost An uit de steun zouden hojjpE want op die manier schal ;rl ook hun heren uit. Ook mojen wij aanvallend alle vier zijn, zonder al te direct 000 paal te spelen", verklaarde ei ner Jenne Warrink de t:ge voor het cruciale duel. Dezjbo drachten werden goed voerd. De duo's Petra van kerk/Mascha Nieuwenhi en Marion Broekhuizen/J Kok braken met hun scheppingen regelmatig de vallen van Oost Arnhem ii vroeg stadium af. Het ba werd door Steven Baart en ley Lardé het beste uitg want rij loodsten hun ploe zes en vier goals door de lijke fases heen. Tijdens het tweede kw nam TOP afstand (4-3, maar Oost Arnhem kwan even dreigend terug tot (rust) en 12-8. Lardé bracl^j komst door met een afst t( schot te scoren en een loopbal af te leggen op V< Horst, die de voorzet prol neel afmaakte (14-8). De t standers gooiden hun viei seis in de strijd, maar rij kt1 het gat niet meer dichten, slotfase kon TOP zelfs rus teugels laten vieren, zondig de marge kromp: 21-15. „Vorige week tegen maakten we meer foute gaat dan sneller kritiek op leveren in de wedstrijd. Vai^ hebben wij echt als een es gespeeld en elkaar positi(aaj coacht", zei Warrink au duels leverden twee punte jst maar de tweede zorgde vo duidend meer voldoening. TOP - Oost Arnhem 21-15 „r Doelpunten: Steven Baart (6), T der Horst (5), Stanley Lardé (4). Harmzen (3), Petra van Niekerk Judith Kok. ai O ERI inl •jrs Db< /O fst door Menno Schraven basketbal - Het voorbeeld van BS Leiden, dat vorige week koploper BCA versloeg, werd uitstekend gevolgd door Blitz. De ploeg uit Voorschoten pakte in Apeldoorn de vijfde overwinning van het seizoen, de derde in een uitwedstrijd: 72-76. De winst van Leiden was volgens coach René Mulder van tevoren een nadeel, omdat hij een ge tergd BCA verwachtte. „Dat overkomt ze natuurlijk niet nog een keer." De coach kreeg echter ongelijk Blitz speelde onbe vangen en af en toe zelfs slim basketbal en toonde daarmee aan toch wel iets meer te kunnen dan de huidige voorlaatste plek op de ranglijst uitwijst. De ploeg werd daarbij enigszins geholpen door irritaties bij BCA, waar het duidelijk niet naar wens ging. Na een slecht begin (15-4 achter), kwam Blitz beter in het ritme en legde het ook scorend gewicht in de schaal. Er werd met overleg gespeeld en de score liep daardoor op via 25-25 naar een 35-41 tussenstand bij rust. Verdedigend legden Wouter Raasveld en Bas Beumer Michel van Houten van BCA aan banden. Toch moest Blitz vanaf 59-50 aan een inhaalrace beginnen. Beu mer zorgde met een driepunter voor de ge lijkmaker, 62-62. Frank Alkemade, via enke le drives, en Ewout Crijnen, vanaf de vrije- worplijn, beslisten de wedstrijd in de slotfa se toch in het voordeel van Blitz. Ondanks de zorgelijke positie op de ranglijst, riet Mulder nog altijd kansen om degradatie te ontlopen. „Dit geeft ons meer zelfvertrou wen, te meer omdat het een echte teamoverwinning was. De competitie is wat mij betreft nog lang niet gespeeld." Scores Blitz: Verwoerd 17, Baars 15, Beu mer 10, Crijnen 10. In een van beide kanten slechte wedstrijd, toonde BS Leiden zich aan het einde van de rit tegen Tigers de sterkere ploeg, 52-63. Scoorde Leiden in de eerste helft slechts 22 punten (30-22), de tegenstander uit Ooster hout deed na rust precies hetzelfde. Lei- den-coach Martin Hoekstra betitelde de bewuste basket als 'de moeilijkste die er is', aangezien zelfs de eenvoudigste schoten eruit vlogen. Bij Leiden viel vooral het goe de spel op van Martijn Vis (normaal uitko mend in het tweede). Nog veel opmerkelij ker was echter het masker waarmee hij zich over het veld bewoog. Vanwege een gebro ken neus, twee weken geleden opgelopen in de thuiswedstrijd tegen Jugglers, was Vis getooid met een eigenhandig gefabriceerd beschermstuk. De gelijkenis met Hannibal Lecter uit de film Süence of the Lambs was snel gemaakt. Na rust nam Leiden afstand van Tigers, geholpen door een bikkelharde verdediging en het goed uitspelen van de zone-press die de tegenstander hanteerde. Via 46-57 bleef het verschil uiteindelijk elf punten, 52-63. Scores BS Leiden: Vis 12, Noort 12, Bakker 12. Lashundea 'Bones' Wansley leek de wed strijd voor Leiderdorp tegen Lely Amster dam in de slotseconden veiliggesteld te hebben, maar de ploeg van Joris Zandber gen kwam met een 59-58 verlies bedrogen uit. Niet door een falende scheidsrechter of jurytafel - hoewel het scorebord het min of meer begaf - maar door een onwillige ring van de basket. Met nog 15 seconden te spe len zette Wansley een drive in, leverde een prima lay-up af, maar de bal draaide er om curieuze redenen even hard weer uit. Pure pech voor de Leiderdorpsen, die een rede lijke wedstrijd afwerkten. Bij rust bedroeg het verschil slechts drie punten, 32-29. In het derde kwart raakte Leiderdorp het spoor wat bijster en schoot met name Mar- the Lindhout ongenadig scherp voor Am sterdam. In de laatste tien minuten knokte Leiderdorp zich terug van twaalf punten achterstand en had het de winst voor het grijpen. Een balende coach Zandbergen over de laatste schotpoging van de wed strijd: „Iedereen dacht dat we gewonnen hadden. Die ene tel leek echt uren te duren, maar de bal draaide er om onbegrijpelijke redenen op het laatste moment alsnog uit." Scores BV Leiderdorp: Van Zegveld 18 (10 rebounds), Bransz 13 (12 rebounds). Net als Leiderdorp verloor Grashoppers de wedstrijd met het kleinst mogelijk verschil. In sporthal Cleyn Duin kwamen de Kat- wijksen niet langs Celeritudo uit Gronin gen, 76-77. In de beginfase werd de thuis ploeg aan alle kanten overlopen door een fel Groningen, dat qua lengte en snelheid ver uitstak boven Grasshoppers. Coach Rick Driessen besloot daarop rijn team in een zoneverdediging te laten staan en gaf de opdracht aanvallend meer één-tegen- één te spelen. Die tactiek pakte gunstig uit, want bij rust was het verschil nog maar vijf punten, 38-43. De Katwijkse ploeg kwam op 59-56 zelfs aan de leiding, waarna het tot het einde toe spannend bleef. De Gro ningse vrouwen kwamen op 76-77 voor het laatst aan de leiding, waarna Grasshoppers zelf nog twee keer de kans kreeg om langs zij te komen, maar daarin niet slaagde. Coach Driessen verweet geen van rijn speelsters iets, maar beklaagde zich op nieuw over rijn incomplete selectie van slechts zeven speelsters. Voor Bri Fecteau is het seizoen in elk geval over. De Ameri kaanse speelster is vorige week terug). keerd naar haar vaderland voor een optige tie aan haar knie en zal in elk geval voori ze competitie niet meer terugkeren in h= wijk. Scores Grasshoppers: Driessen 23, De Jj 22, Tanya Bröring 19. 1 De aanval van BV Lisse liet het volledig weten tegen Lieshout: 47-70. De rappe ke Hemminga was geveld door griep, I nique Kortman speelde onzichtbaar enj ke van de Heuvel, vaak de redder in no had het vizier niet op scherp staan. Zij jj duceerde slechts afzwaaiers. Onder a voering van de gemakkelijk scorende M<{ que Swinkels zette Lieshout in de tj ningsfase van de wedstrijd de toon. Dij na de rust gooide Lieshout de deur vool thuisclub definitief in het slot. Het ten werd opgeschroefd en Lieshout liep j naar een 24-39 voorsprong. De tegensl der bleef gretig en scoorde gemakkelijk. Lisse in de slotfase van de wedstrijd ploj ling wel de weg naar de ring vond, was leen van belang voor de statistieken. Scores BV Lisse: Droogh 13, Van de Hei 11. door Michel van Gent leiden - Degradant Sporting Trigon speelde een zwakke par tij tegen BW Heerenveen. De Leidenaars misten vier strafwor pen en gaven de tegenstander daarmee de kans om met 13-17 te winnen. Het zou terecht zijn als Sporting Trigon én BW Heerenveen aan het einde van het zaalseizoen degraderen. Beide ploegen maakten van hun onderlinge duel een demonstratie van on macht, met veel inzet maar wei nig kwaliteit. Bij de Leidenaars trad Nico Pikaar voor het eerst op als interim-coach en Liselot- te van der Berg en Bart Niesing debuteerden als basisspelers. Dat was het gevolg van de be slissing om het tweede achttal zoveel mogelijk te ontzien van wege de kansen op promotie naar de reserve-hoofdklasse. Aanvankelijk kon Trigon het scoreverloop bepalen (2-0, 5-3, 7-6, 9-8). Deze ontwikkeling was opmerkelijk, want de tweede aanval had moeite om kansen te creëren. Die raakte de bal regel matig al kwijt in het rondspelen of na de eerste schotpoging. Blauw Wit profiteerde nauwe lijks van deze tekortkoming. De Friezen vochten voor hun laat ste kans op handhaving, maar ook zij schoten zwak en verga ten vaak de afvang. Vlak voor rust miste Trigon een ideale kans om op 11-11 te ko men. Maarten van Vliet miste een strafworp. De aanvoerder ging in de 41ste1 minuut op 12- 13 ongewild nogmaals in de fout vanaf tweeënhalve meter. Dat bleek cruciaal, want de bezoe kers liepen door naar 12-15. Daarom konden rij rustig toekij ken, hoe René Bekker in de slot minuut twee keer vanaf de stip faalde. Gelet op het eigen spel moet BW Heerenveen vrezen dat de winst in Leiden enkel uitstel van exe cutie is. Sporting Trigon - BW Heerenveen 13- 17 (10-11). Doelpunten: René Bekker, Maarten van Vliet (4), Sander de Haas (2), Barbara Aniba, Lianne de Groot en Bart Niesing. door Michel van Gent korfbal - Pemix heeft in de strijd om promotie naar de eer ste klasse een dure nederlaag geleden. De Leidenaars moesten na het 14-13 verlies tegen Bol nes de tweede plaats aan de te genstander laten. De nederlaag was te wijten aan een gebrekki ge afwerking. Na rust (9-9) werd er slechts één veldgoal gemaakt door Rozemarijn Hengeveld. Vervolgens liep de thuisploeg in krap vier minuten door naar 13- 10. Sjoerd van der Kooij en Christian Lindhout vielen sterk in en forceerden strafworpen voor Mark Piket en Huig Schoonderwoerd. In de voor laatste minuut had Van der Kooij nog succes uit een vrije bal, maar daar bleef het bij. Nog niet eerder in de 75-jarige clubgeschiedenis moest Fiks in een competiewedstrijd zoveel doelpunten incasseren als tegen Tjoba: 32-19. De oranje-blau wen hielden tot 5-3 de aanslui ting, maar via 15-9 (rust) steeds verder achter. Henrik Hooimeij- er (7), Theo Vreeken (4), Tineke de Visser (3), Maikel Martens en invallers Jelle Hooimeijer (2) en Michiel Vreeken scoorden. Gezien de personele problemen deed Tempo het nog heel be hoorlijk tegen Maassluis. Coach Aat van Rijthoven moest al gauw aanpassingen doorvoeren van wege het uitvallen van Marloes Nieuwenhuizen (teen) en Su zanne Zeilstra (rugblessure). Dat pakte goed uit, want Sanne Broeksma, Sandra Buiskool, Martijn Hooijer en Wouter Keij- zer haalden na 3-6 op tot 6-7 bij rust. In het slotkwartier bleek de pijp leeg: 8-14. De Danaïden haalde op de val reep een punt weg bij Duko. Aart Tholens forceerde met lut tele seconden te gaan uit een doorloopbal een strafworp. Paul Hüsken ontfermde zich over de ze ultieme kans: 11-11. Hij was in de loop van de tweede helft samen met Heiko Locher inge vallen om meer schot in het spel te brengen. De Leidenaars had den door een haperende afwer king de greep op het duel verlo ren (6-8, 9-8). Liesbeth Kalthoff werd topscorer met vier doel punten, waarvan drie uit straf worpen. Bij Madjoe-GKV(G) stonden de hekkensluiter en de koploper van de tweede klasse G tegen over elkaar en het resultaat was ernaar: 11-20. Erwin Kellner, Marco Ravensbergen, Jos Star en Jan Pieter Sip, vervanger van Andrew van Duyvenbode, zorg den na 21 minuten voor 4-5. Vervolgens liep het verschil via 4-8 (rust) en 6-13 en 7-16 toch behoorlijk op. Arenda Heems kerk liep bij haar invalsbeurt een gele kaart op wegens duwen on der de paal, terwijl de bal in het andere vak was. In de eerste helft maakte KZ Leiden tegen GKV(H) allesbe halve de indruk van een titel kandidaat. De Leidenaars speel den gestresst, maar hielden lang uitricht op een goed resultaat. Het laatste schot van de wed strijd liet KZ echter puntloos achter: 11-10. Crescendo pakte met de 15-18 winst op Badhoevedorp twee punten én de eerste plaats in de derde klasse C. Trainer Peter Baak had het nieuws van de misstap van KZ Leiden voor zich gehouden om extra spanning te voorkomen. Zijn spelers hadden het al moeilijk genoeg. Zij gaven een 11-15 voorsprong helemaal uit handen (15-15). Via drie strafworpen pakte Crescendo alsnog de winst. Velocitas verstoorde het kampi oensfeest van De Vinken door met 13-12 te winnen. De Leider dorpers dicteerden van begin af aan het scoreverloop, maar kon den slechts eenmaal een marge van drie punten slaan (10-7). Marlinde Oosterhoff en Elsbeth de Mooij waren met vier en drie doelpunten het best op dreef. Tim van der Horst van TOP zoekt naar zijn mede-aanvallers. Foto: Taco van der Eb door Chris Hartman volleybal - Met de volleybal lers van Leython gaat het niet goed. Ze halen de laatste we ken geen punten en zakken op de ranglijst af richting de de gradatieplaatsen. Zaterdag verloor de Leider- dorpse equipe in Enschede met 4-0 van Savico. Coach John Groen had behoorlijk de smoor in. „Tactische opdrach ten worden gewoon niet uitge voerd. Soms denk ik: wat doe ik hier op de bank, ze luisteren toch niet." Alleen Jeroen Mei man en Dirk Jan Kwestro speelden bij Leython op ni veau. Spelverdeler Ronald Ver- hey, die een reisje naar Glas gow Rangers - Feyenoord nog in de benen had, werd halver wege de tweede set gewisseld. Florus van der Giesen nam rijn plaats in. Groen: „Ons pro bleem is dat we te veel indivi duele fouten maken." Savico, dat in Leiderdorp nog met 3-2 verloor, won de partij via set standen van 25-23, 25-18, 25- 21 en 25-23. Groen: „Donder dag gaan we maar weer eens praten." In de promotieklasse waren de vrouwen van NOVO kansloos tegen koploper Tonegido 3. De Noordwijkse formatie, laatste op de ladder, verzamelde in Voorburg slechts 38 punten: 25-13, 25-5, 25-15 en 25-5. RW revancheerde zich voor de 3-2 nederlaag die het een week eerder bij Zovoc 2 leed. rS iel :t; In Rijnsburg zegevierdejuc ploeg met 4-0 (25-20, 2!oe 25-11 en 25-17) over dezflroi tegenstander. hai De vrouwen van Leytj N boekten in Waddinxveen rsL 3-1 overwinning op Be Fajidj Leython verloor alleen de ink ste set (25-12). In de volgèei drie speldelen hield de noel mer twee van de ranglij slar tegenstander onder de dho 21-25, 21-25 en 20-25. Ann^h van 't Hof en Bianca Bc)or meester onderscheidden !rlo bij Leython in aanvallend, richt. Bij de mannen verspeeldélH naar de derde plaats afgezL- Castellum dure punten het bezoekende Skania 2ou Alphen aan den Rijn versiRD nen de volgende setstandele£ het bord: 25-27, 13-25, 2ii 25-22, 15-3. Lg( Gemini/Kangeroes speor niet tegen Radius 2 vanvi] een sterfgeval. NOVO wo^, de Northgohal met 3-1 vai^ j voc 2. De Noordwijkers mta] ten het doen zonder de verdelers Tim Oortwijn^ Kees Ouwehand. De KZA/Irene overgekomen Eje co de Wit bleek een uitsteLe alternatief. Bovendien was>sgl tenaanvaller Bart de KoL-, niet af te stoppen. Coach Lf van de Meent: „We krijgeL nog een speler bij die biL„ com/Capelle in de eerste sie heeft gespeeld. Ho^ handhaven we ons in de motieklasse." door Peter Groenendijk handbal - Rijnstreek heeft in een vroeg stadium het kampi oenschap in de derde divisie binnengehaald. Spelers en bege leiding vierden de titel gisteren uitgebreid, de clubleiding wil meer. Dankzij een 24-19 overwinning tegen Sprongschot is Rijnstreek drie wedstrijden voor het einde van de competitie al onbereik baar voor de concurrentie. Na een afwezigheid van 23 jaar keert de club daardoor terug naar de tweede divisie. Voorzit ter Gerard Reijn, die ooit als speler met Rijnstreek in de tweede divisie speelde, is dolblij met de promotie. „Prachtig. Dit is mijn eerste jaar als voorzitter, en de jongens behalen direct dit historische resultaat. Dat heb ben ze fantastisch gedaan." Onder leiding van de nieuwe trainer moet Rijnstreek het nu laten zien in de tweede divisie. „We moeten zorgen dat we niet gelijk weer terugzakken", zegt Reijn. „En daarvoor is verster king nodig. Het valt niet mee om goede spelers te lokken naar deze regio, alles is geconcen treerd in Den Haag of Rotter dam. Maar wij gaan ons als clubleiding inzetten om een paar sterke spelers binnen te halen. Dit succes moeten we doorzetten." Want als het aan Reijn ligt, rit Rijnstreek in de tweede divisie nog niet aan het plafond. „We Rijnstreek is kampioen en trainer Adrie de Jong gaat op de schouders. Foto: Eric Taal moeten natuurlijk eerst zorgen dat we ons handhaven, maar binnen een paar jaar willen we doorstoten naar de eerste divi sie. We hebben heel wat kwali teit in huis. Met een aantal ver sterkingen willen we verder om hoog. Het handbal moet in deze regio weer een beetje op de kaart worden gezet." Dat het handbal in de regio wel een verzetje kan gebruiken, be wees Satumus. Vorige week zei trainer Nico Mooren al dat hij zich heeft neergelegd bij degra datie uit de eerste klasse. Na de 27-19 nederlaag tegen HEC af gelopen weekeinde hoeven de Leidenaars zich geen illusies meer te maken. De vrouwen van Foreholte speelde gisteren met 18-18 gelijk tegen het hoger geplaatste AHV Kwiek, en heeft daardoor nog al tijd uitricht op promotie naar de nieuwe hoofdklasse. Net als in voorgaande weken was ook te gen Kwiek Kim Geerlings de be langrijkste speelster. Geerlings scoorde elf van de achttien pun ten. Assistent-trainer Nicole Donners: „We hebben nog drie relatief makkelijke wedstrijden te gaan. Als we blijven winnen, promoveren we zeker." De collega's van Stompwijk '92 beleven een minder prettig sei zoen. Waar Foreholte kan pro moveren, dreigt Stompwijk uit de tweede afdeling te degrade ren. Na de 28-20 nederlaag te gen een andere degradatiekan didaat, Gemini, vreest trainer Lenie van den Bosch het ergste. „Het wordt nu wel heel moei lijk", zegt rij. „We missen ge woon wat mentale veerkracht. Dat brak ons opnieuw op." Stompwijk kwam op een 9-2 voorsprong, maar in de tweede helft ging het helemaal mis. Van den Bosch: „Gemini begon na rust goed, en dan zie je de ploeg inzakken. Er is niemand in ons team die durft op te staan. Zo gaat het al het hele seizoen." Degradatie is misschien wel goed voor de ploeg, vindt de trainer. „We moeten misschien even een stapje terug doen, om daarna weer goed terug te ko men. We rijn nu te licht voor de tweede divisie, en een paar erva ren spelers stoppen na dit sei zoen. We moeten ons met een jong team weer zien te herpak ken."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22