'Uitkering bij ziekte 70 procent' LENTEKRIEBELS O Bakker S. Li Fi Leidsch Dagblad D66 wil duizend extra rechters 099 Presidentskandidate ontvoerd in Colombia Palestijnen bevriezen contacten met Israël Winterspelen 'geweldig', maar niet 'de beste ooit' CTIEWEEK 2 HALEN BETALEN 2 MAART ERA Gebruik softdrugs verder toegenomen onder jeugd PvdA fel tegen plan Hoogervorst Leidsch Dagblad Ajax-fans in Breda opgepakt na aanranding NR. 42858 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 OPGERICHT 1 MAART 1860 I Leidsch ft Dagblad maandag 25 FEBRUARI 2002 VRAGEN Ie surfer igespoeld is er aan hand Katwijk? paanse avorieten ijn vogelvrij iuI Valéry e gedachten die je r jezelf houdt, gaan loren pVeel regen in de ochtend onstructie Vinkelhof 5 i orde dwijk - Het lichaam van erdronken surfer is gister en aangespoeld op het d, ter hoogte van de Lan- derslag in Noordwijk. half zeven werd de man iden. Vermoedelijk gaat m een Fransman, die al 4 februari vermist wordt. :rdween tijdens het surfen de Franse kust. De familie Ie vermiste Fransman naar Noordwijk om het li- te identificeren. ntiteit dode n A12 bekend den - De politie heeft de iteit van een van de twee mannen achterhaald die >pen vrijdag werden aan- len langs de snelweg Al2 n Nieuwerbrug en Woer- at kon ze doen aan de papieren die de man droeg. De politie wil de teit van de man niet en, omdat de familie ;t op de hoogte is ge ladvertentie) - idvleeskroketten k Gebakken of ongebakken k van 25 februari t/m 3 maart 2002 2002 www.era.nl Heerlijk genieten van de eerste zonnestralen op deze grenen tweezitter. Eenvoudig mee te nemen. tuincentrum HAARLEM Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg Tel: 023-510 15 30 HILLEG0M Beeklaan 18 Tel: 0252-53 59 35 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 NaamM v Straat Postcode Plaats Telefoon gratis MAKELAAR bilthoven/anp - Jongeren in Nederland vertonen nog veel ongezond gedrag. Zo rookt 44 procent van de 15- tot 19-jari- gen, drinkt bijna 40 procent ge regeld vijf of meer glazen alco hol en is het gebruik van soft drugs bij scholieren in de laatste tien jaar met 30 procent toege nomen. Dat blijkt uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De organisatie deed het onderzoek in opdracht van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport (VWS). De re sultaten staan in het rapport 'Tijd voor gezond gedrag'. Bij andere specifieke bevol kingsgroepen komt ongezond gedrag ook veel voor. Zo roken en drinken personen met een lage economische en sociale status het meest. De helft van de mannen in deze groep rookt, tegenover 37 procent in de totale mannelijke bevolking. Het percentage dat alcohol drinkt is ongeveer 14 tegenover 9 procent in de groep met een hoge sociaal-economische sta tus. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 6>| automat®*» betakng s tr^n banA^oot*T*r»r_ Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Oagblad. abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl door Mischa de Bruijn schiphol - D66 wil dat er binnen vier jaar duizend extra rechters worden aangesteld. Zij moeten een einde maken aan de aanzienlijke achterstanden bij de rechtbanken. Vooral de situatie bij de Haar lemse rechtbank is 'zorgwekkend', vindt de partij. Dat heeft D66-Kamerlid Boris Dittrich tegen deze krant gezegd. Dittrich, justitiespecialist van zijn fractie, stelt vast dat er jaarlijks driehonderd mil joen gulden moet worden vrijgemaakt om de aan stelling van extra rechters plus ondersteunend personeel mogelijk te maken. Hij noemt de huidige gang van zaken bij de recht banken 'onacceptabel'. Volgens Dittrich leiden de achterstanden ertoe dat daders van misdrijven lichtere straffen krijgen. Slachtoffers zouden hun recht niet meer voldoen de kunnen halen. Dittrich: „In 2000 zijn 80.000 aangiften in de prullenbak gegooid wegens capa citeitstekorten bij politie, openbaar ministerie en rechtbanken." Aan de tekorten bij politie en openbaar ministerie wordt volgens Dittrich in middels wat gedaan, maar de rechterlijke macht zou tot nu toe zijn vergeten De Haarlemse rechtbank kampt al jaren met een tekort aan rechters. In 1998 dreigden zo'n twee honderd zaken te verjaren door de capaciteitspro blemen. De nabijheid van de luchthaven Schiphol speelt de rechtbank parten. De rechters worden overspoeld met drugskoeriers. Volgens Dittrich deelt 'Haarlem' als gevolg van het grote tekort aantoonbaar lagere straffen uit dan andere rechtbanken. Het Haarlemse openbaar ministerie ziet zich gedwongen de uit drie rech ters bestaande meervoudige kamer te ontlasten. Dit gebeurt door daders van relatief zware mis drijven voor te laten komen bij de politierechter, die maximaal zes maanden celstraf mag opleg- gen.Als tijdelijke maatregel om verstopping van de Haarlemse rechtbank tegen te gaan stelt het Ka merlid voor de op Schiphol opgepakte drugskoe riers ook te laten berechten in Utrecht en Alk- maar.Dittrich stelt verder vast dat het geen enkel probleem is duizend nieuwe rechters te vinden en op te leiden. Hij wil de rechters werven onder er varen juristen die op het moment bijvoorbeeld advocaat zijn. ramallah-nablus/rtr-afp-gpd - De Palestijnse Autoriteit heeft alle politieke en veiligheidscon tacten met Israël bevroren. Die maatregel volgt op een besluit van de Israëlische regering dat Arafat nog altijd niet de stad Ramallah op de Westelijke Jor- daanoever mag verlaten. De Pa- lestijnen noemen dat een bele- diging. De Israëlische strijdkrachten trokken de afgelopen nacht de tanks terug die stonden opge steld rond het hoofdkwartier van de Palestijnse leider Arafat in Ramallah. Die stond sinds de cember onder huisarrest. Hij mocht van premier Sharon het pand pas uit als hij de daders zou arresteren van de moord op de Israëlische minister Ze'evi van Toerisme vorig jaar. De Pa- lestijnen hebben inmiddels drie arrestaties verricht. Arafat mag nu zijn huis wel uit, maar alleen na toestemming van Sharon Ramallah verlaten. De Palestijnen zijn daar boos den haag/gpd - Zeventig pro cent loon bij ziekte zou de norm moeten zijn. Cao's waarin het salaris toch wordt aangevuld, mogen niet langer voor de ge hele sector of bedrijfstak gelden. Dat is één van de vergaande maatregelen die staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) voorstelt om de groei van het aantal WAO'ers een halt toe te roepen. De PvdA noemt het voorstel onbespreekbaar. In een interne notitie aan vijf collega-bewindslieden schrijft Hoogervorst dat de te riante ziekte-uitkeringen in Neder land de deur naar de WAO wijd openzetten. Elke financiële prikkel om snel weer aan het werk te gaan ontbreekt volgens hem. Daarom pleit hij voor drie alternatieven: Alleen cao's geldig verklaren waarin werknemers bij ziekte 'minimale financiële verant woordelijkheid nemen'. (Lees: niet het volledige loon doorbe taald krijgen) Of: alle cao's verbieden waar in een aanvulling bovenop het wettelijk ziektegeld van 70 pro cent wordt geregeld. Of: toegang tot de WAO wei geren voor werknemers die zich onvoldoende hebben in gespannen na ziekte weer aan het werk te gaan. Hoogervorst komt met deze en andere „oplossingsrichtingen", ter voorbereiding van een ei gen kabinetsstandpunt over de WAO. Een akkoord dat werkge vers en werknemers in de SER op dit punt sloten werd on langs door het Centraal Plan bureau (CPB) gekraakt. Het zou leiden tot hogere kos ten en meer arbeidsongeschik ten, aldus het CPB. Beperking van het ziekengeld tot 70 pro cent van het loon, een oud stokpaardje van Hoogervorst, lijkt onhaalbaar. Premier Kok en minister van sociale zaken Vermeend voelen er niets voor. De voorstellen van Hooger vorst vallen vrij goed bij zijn ei gen WD, die ook in het verkie zingsprogramma pleit voor draconische maatregelen. „Als het maar zoden aan de dijk zet is ons motto", zegt fractie woordvoerder Van Veller. De plannen zijn echter zo goed als onbespreekbaar voor de PvdA- fractie. „De WAO pak je niet aan via een wijziging van de wet, je hebt de sociale partners nodig. En die jaag je met dit soort voorstellen in de gordij nen", meent PvdA-kamerlid Smits. (advertentie) over.Het geweld in het gebied gaat onverminderd door. Israëli sche militairen hebben vanoch tend nabij Nablus op de Weste lijke Jordaanoever een 22-jarige Palestijn doodgeschoten. Zijn vader en zwangere vrouw raak ten gewond, aldus Palestijnse veiligheidsbronnen. Elders op de Westoeverwerd een Palestijn se vrouw gedood. Die wilde vol gens Israël een controlepost aanvallen. Israëlische soldaten hebben gisteravond ook het vuur ge opend op de auto van Achmed Kurei (Abu Ala), de belangrijkste man in het Palestijnse Bestuur na president Jasser Arafat. Kurei was op weg naar zijn huis in Abu Dis bij Jeruzalem. De Israë lische regering heeft na het inci dent officieel haar verontschul digingen aangeboden en een onderzoek toegezegd. Pagina Buitenland 'Israël plaatst Patriots tegen luchtterreur* Adviesprijs 55,- salt lake citv/gpd - Zat de ope ningsceremonie van de Olympi sche Wmterspelen in Salt Lake City nog vol dramatiek, het sluitstuk vannacht was vooral een feestelijk spektakel. Om half negen Amerikaanse tijd, half vijf in Nederland, werd de olympi sche vlam gedoofd. Het enige boe-geroep in de 2,5 uur durende show was hoor baar toen Jacques Rogge, voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité, de Spelen niet uitriep tot 'de beste ooit'. „Jullie hebben ons geweldige Spelen gegeven." Daar liet hij het bij. Verder beleefden de kleine vijf tigduizend toeschouwers een stijlvolle avond, waarop veel ar tiesten uit de jaren zeventig en tachtig voorbij kwamen. Good old Willy Nelson zong 'Bridge over troubled water' van Simon Garfunkel, de veteranenband Kiss opende het bal, Earth, Wind Fire trad op met lead zanger Philip Bailey en Gloria Estefan was net als tijdens de Zomerspelen van Seoul (1988) en Atlanta (1996) van de partij. De Nederlandse delegatie was dit keer beduidend groter dan twee weken geleden. Gerard van Velde, olympisch kampioen op de 1000 meter, droeg de vlag. Gretha Smit was de grote afwe zige. De zilveren medaillewin nares op de 5000 meter scheur de zaterdagavond bij een feest in het Holland House een kruis- SALT LAKE 2002 band in de rechterknie en moest de sluitingsceremonie voor de tv bekijken. Mitt Romney, voorzitter van het organisatiecomité SLOC, begon zijn toespraak met de woorden; „We did it! Het is ons gelukt!" Hij keek terug op enkele ge denkwaardige momenten in de afgelopen twee weken. „De olympische geest is een wereld- publiek dat voor een Canadees en een Russisch kunstrijpaar juicht", zei hij, wijzend op de heisa rond de medailles voor de paren Sale/Pelletier en Berezhnaya/Sikharulidze. Ook refereerde hij aan de gouden medaille van skeloton-atleet Jimmy Shea, wiens vader en opa ook deelnamen aan de Spelen. „De olympische geest is ook een deelnemer van de derde genëra- tie die tot grote hoogte stijgt door de inspiratie van vader en opa." Namens de regering Bush zat vice-president Dick Cheney op de tribune. De olympische vlag werd door Rocky Anderson, burgemeester van Salt Lake City, overgedragen aan de eerste burger van Turijn, de Italiaanse stad die in 2006 gastheer zal zijn van de twintig ste Wmterspelen. Hoogtepunt was het immense vuurwerk aan het einde van de ceremonie. Tussen twee num mers van Bon Jovi in. werden vanuit de bergen die Salt Lake City omringen binnen enkele minuten 10.000 pijlen de lucht in geschoten. Het vuurwerk was in de hele stad en zelfs ver daar buiten te zien. Meer nieuws over de Spelen op de olympische pagina's en op www.leidschdagblad.nl breda/gpd - De politie heeft gis teren na de wedstrijd NAC-Ajax 47 Ajax-supporters opgepakt wegens openlijke geweldpleging en aanranding van een vrouwe lijke buschauffeur. De ongeregeldheden deden zich na afloop van de wedstrijd voor bij de bussen van de Ajax-sup- porters. Een grote groep wist achter het stadion op verschil lende plaatsen door een hek te breken. De politie voorkwam dat de Ajacieden richting NAC- supporters konden rennen, die aan de andere kant van het veld achter een hek stonden opge steld. De mobiele eenheid wist de Ajax-supporters uiteindelijk terug te dringen naar de bussen. In een van de bussen vernielden supporters een dakluik. Twee mannen klommen op het dak van de bus. Toen ze uiteindelijk weer op hun plaats zaten, pro beerde de 39-jarige chauffeuse het luik te sluiten. In de volle bus werd ze vervolgens aange rand door een Ajax-supporter. bogota/afp-anp-rtr - De Co lombiaanse presidentskandi date Ingrid Betancourt is zater dag met haar campagneleidster Clara Rojas ontvoerd de rebel lenbeweging FARC. Betancourt (40) en haar cam pagneleidster verdwenen zater dag toen zij een bezoek brach ten aan een streek, niet ver van het gebied dat tot voor kort in handen was van FARC. Het le ger had Betancourt afgeraden zich in het gevaarlijke gebied te begeven. FARC was tot voor kort heer en meester in het ge bied in het zuidwesten van het land. Maar duizenden Colom biaanse militairen waren vrij dag de streek, zo groot als Zwitserland, binnengetrokken. Woensdag brak president Past rana het vredesoverleg met de FARC af, omdat hij de rebellen verantwoordelijk houdt voor de ontvoering van een senator. De president besloot ook het FARC-gebied weer te bezetten. Het gaat om een gebied dat de rebellen in 1998 kregen toege wezen in ruil voor de voortzet ting van vredesonderhandelin gen en als blijk van goede wil. De rebellen hielden ook nog drie andere mensen gegijzeld, onder wie een Franse fotograaf. Zij zijn inmiddels weer vrijgela ten. De Spelen van Salt Lake City werden afgesloten met het logo van de toekomstige olympische stad: Turijn. Hier worden de spelen in 2006 gehouden. Foto: EPA/Jacques Demarthon

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1