Minder bluf Spaar Select OLYMPISCHE SPELEN 'Hebben ze hier ook wodka en kaviaar?' Jochem Uytdehaage wil ondanks successen vooral zichzelf blijven ffermans leert veel van debuut Pechstein zet charme-offensief in Tonny de Jong ver van podium sser. \NP/Marcel Antonisse er beslist later r toekomst tke city - Leo Visser be- as over enkele maanden n 2006 opnieuw chef de in van de Nederlandse zal zijn. „Ik kan er nog iver zeggen. Bij het be- >elen veel zaken een rol." [Herspelen in Salt Lake aren zijn eerste als team van de Nederlandse dele- Visser volgde na Nagano henk op. „Het was een hooi. Ik wil eerst alles la- zinken. Het is belangrijk er zelf over denk, hoe imgeving er tegenaan n wat anderen binnen NSF van mijn functione- ïden. Mijn besluit valt fer een week. Daar gaan maanden overheen." Heiden nog ids de beste ike city - Eric Heiden is eeds recordhouder op de lische Winterspelen. De kaan schaatste vijf keer Dud in Lake Placid in )le Einar Bjömdalen ver- vier keer goud in Salt iity in het biatlon. Hij haalde daarmee de Rus- jia Skoblikova die vier n medailles bijeen ste in 1964. Drie keer isch goud staat op naam atleten, onder wie Ard k en Yvonne van Gennip. dehaage ir aan kop ke city - Het olympisch stoemooi heeft een stort- aan wereld- (8), olympi- 10), baan- (8), nationale i persoonlijke records ipgeleverd. De wereld- st aller tijden, ook be ls de Adelskalendem, on- g daardoor grote veran- en. Jochem Uytdehaage ij de mannen de koppo- eer over van Gianni e. De Utrechter dook n fabuleuze wereldre- p de 10 kilometer zelfs de grens van 148.000 Grote sprongen maak- ens Derek Parra (tweede) itrij Sjepel (derde). Rom- at nu vierde. Bij de vrou- eef Cindy Klassen de al zitten Friesinger (twee- Pechstein (derde) haar ïielen. nsors boos ilberda ke city - De geldschieters nationale schaatsploeg ommerciële teams zijn 2 nd op Joop Alberda, lid t team de mission van öepel NOC'NSF. De ich directeur betitelde de irs van de schaatsploe- amateuristisch. „Ze ver- het speelveld", sneerde j a in de krant richting de a ïieters. TVM bestempel- l litspraken als onbehoor- >i lit gaat tegen alle afspra- We zouden stoppen met te bekritiseren." Bij Ae- ageerde men verrast, ij amateuristisch zijn en r op korte termijn nastre- in je niet zeggen van een ïieter die al 25 jaar aan aatsbond en -sport is den." i a ank van den Heuvel '5 ike city - De 500 meter ees Juffermans ging de a maar de Stompwijker si ndaag desondanks met d( ed gevoel in het vliegtuig til n. „Ik heb hier in korte lel geleerd", zei hij zater- nd na zijn laatste optre- 1 het Delta Center, ia kte Juffermans niet om plaatsen voor de kwartfi- te an de sprint. In de heat rt n valse start hem op. Uit vi oor diskwalificatie durfde 1 tweede keer geen risico's en. Hij ging als vierde en i de eerste bocht in en was j k al direct kansloos. De eriër McNee achterhaalde ei wel, maar de Belg Simon e issel en de Amerikaanse s( «lieveling Apolo Anton 1 iraren te ver weg. >u iffermans baalde behoor- o zijn vroegtijdige uitscha- si „Ik had graag laten zien K achtste plaats op de 1500 n geen toevalstreffer is ge- i Ik voelde me ook beter ie dagen geleden, dus ik best vertrouwen in. Mis schien verwachtte ik daardoor iets te veel van me zelf, heb ik me te veel druk opgelegd." Zijn eerste Olympische Spelen overziend, kwam er weer een lach door op het gezicht van de jonge mts-leerling. „Als je op je 20ste een olympisch diploma mag meenemen, heb je het niet slecht gedaan. Het was een enorme ervaring en ontzettend leerzaam. Het is zoveel anders dan een WK, EK of world cup. De omgang met de pers, het sta dion. Veel gekker dan dit zal het niet worden", wees hij op de ambiance in het Delta Center waar normaal gesproken de NBA-basketballers van Utah Jazz spelen. Juffermans was de enige Neder landse shorttracker in Salt Lake City, omdat de overige kandida ten zich niet konden plaatsen voor de Spelen. Ook achteraf spijt hem dat. „Het is in ieder geval geen voordeel geweest." In Salt Lake City fungeerde Je roen Huiskamp als zijn trai ningsmaatje. „En dat heeft hij heel goed gedaan. Ik ben blij dat hij erbij was. Maar omdat hij geen deelnemer was, mocht hij vaak niet op het ijs. Daardoor moet je improviseren en dat is jammer. Je kunt niet de voorbe reiding doen zoals je die gewend bent", aldus Juffermans, die over twee weken het NK in Den Haag rijdt en begin april het WK in het Canadese Montreal. De gouden medaille op de 500 meter kwam zaterdag in handen van Mare Gagnon. Het was een feestelijk avondje voor de meer voudig wereldkampioen, want enkele uurtjes later pakte hij met het Canadese team even eens de zege op de 5000 meter aflossingsrace. In totaal heeft de 26-jarige Gagnon nu vijf plakken in bezit. De olympische titel op de 500 meter was zijn eerste op een individueel nummer. Apolo Anton Ohno kon de hoge verwachtingen niet inlossen. Hij werd in de halve finales van de 500 meter gediskwalificeerd en viel met de Amerikaanse ploeg buiten de prijzen op de 5000 meter relay. Waar voor de start van de Spelen vier gouden me dailles van hem werden ver wacht. bleef de 19-jarige Ohno steken op één zilveren en één gouden plak. ^ii&' maandag 25 februari 2002 salt lake city/gpd - De mensen zullen hem misschien een saaie kampioen vinden, weet hij. Jochem Uytdehaage haalt er de schouders voor op. Het zij zo. „We hebben niet altijd van die fantastische verhalen. In ons team zijn we puur met de sport bezig, met ons vak." Zo wil hij het ook, de 'schaatskoning van deze Wmterspelen', zoals Derek Parra hem na de gouden tien kilometer noemde. „Wij gooien niet met modder", verwijst Uytdehaage impli ciet naar het gekrakeel bij de commerciële ploegen Spaar Select en DSB in de voorbije ja ren. „Alle commotie eromheen kan mij gesto len worden. Ik zit niet te wachten op grote ar tikelen in de krant als ik eens een keer woor den heb gehad met Gerard (Kemkers, red)." Het is de Utrechter ten voeten uit. „Doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg", gaf hij vrij dagavond als typering van zichzelf. Dat zal voortaan niet meevallen. Uytdehaage is door zijn overdonderende olympische debuut, dat hem twee gouden en een zilveren medaille opleverde, plotsklaps een 'bekende Nederlan der' geworden. En voortrekker van een nieuwe generatie schaatstoppers. Er zal veel op hem afkomen na zijn terugkeer in Nederland, mor genmiddag. Zoals de ontmoeting met de ko ningin, en daarna nog vele huldigingen. En la ter de interesse van bedrijven die zich altijd graag met kampioenen associëren. Hij zal niet nalaten om het goud te verzilveren, zegt hij, maar alle lof zal hem niet veranderen. „Ik hoop te blijven wat ik altijd ben geweest; me zelf." Jochem Uytdehaage werd vrijdagavond onder politiebegeleiding, met zwaailichten en loeien de sirenes, naar het Medals Plaza in het cen trum van Salt Lake City gereden, waar 20.000 mensen hem en zilveren medaillewinnaar Gianni Romme toejuichten. Later liet hij zich als volleerd 'crowdsurfer' op handen dragen in het dampende Holland House. Het kan verkeren. De kernploeg van Kemkers stond drie jaar geleden nog volledig in de schaduw van de commerciële teams. „We werden als een B-ploegje gezien. De aandacht was nihil, maar wij hadden zoiets van: we ko men er wel", aldus Uytdehaage, die zelf in 1998 bij de kernploeg terugkeerde nadat hij drie jaar lang onder Eddy Verheijen had ge traind bij de gewestelijke selectie. Nauwelijks vier jaar later weet TVM zich voor de komende jaren verzekerd van een waar goudhaantje. De hele ploeg van Kemkers stapt over naar de al bestaande formatie van de transportverzeke raar. De handtekeningen werden al lang geleden gezet, maar het ligt voor de hand dat het con tract van Uytdehaage zal worden aangepast na de goldrush in Salt Lake City. Geld is echter geen drijfveer voor hem. „Als er nu een spon sor meer geld zou bieden, zou ik nog niet op zijn aanbod ingaan. Geld is leuk, maar plezier is veel belangrijker. En dat heb ik bij Gerard Kemkers." Duitse schaatsster viert tweede goud met kleurige pruik Jenita en Cretha Smit volgen gespannen de rit van de Duitse Claudia Pechtstein. Foto: ANP/Jasper Juinen Egbert Post baalt van zilveren medaille Smit den haag/gpd - Tijdens het tiende rondje van Claudia Pechstein verheft Egbert Post zijn stem voor het eerst. "Hoi!", klinkt het ingetogen, maar goed te verstaan voor de andere aan wezigen in het Haagse Holland House. „Het zit goed, het wordt zeker goud", weet Post, die op een minuscuul briefje de door komsttijden van zijn pupil Gre- tha Smit heeft genoteerd. „Die drie seconden maakt Pechstein in die laatste twee ronden echt niet meer goed." Een minuut later is het stil. Want de Duitse maakt die drie tellen wel goed en meer dan dat. Voor Smit rest het zilver, voor Post zelf de kater. Met een zuur lachje: „Hebben ze hier mis schien ook wodka en kaviaar? Natuurlijk is zilver prachtig, maar als ze zesde was geworden had ik niet zo gebaald als nu. Ze was zo dicht bij goud." Post was zaterdagavond in het Haagse 'Salt Lake House' op uit nodiging van Ron Mulder. Mul der regelt met zijn bedrijf Refe ree Sportsmarketing sponsorza ken voor de KNSB. Hij huurde zijn eigen stamcafé Cheers aan de Jacob Gillesstraat voor twee weken af, garandeerde de uitba ter zijn omzet en liet de bruine kroeg omtoveren in een heuse American Dinnerbar: nieuwe vloer, nieuwe banken en tafel tjes met veel chroom en formi ca. Voor de final touch liet Mul der twee serveersters uit Salt La ke City overvliegen. Sponsors konden hun relaties op een avondje Olympische Spelen in het Salt Lake House trakteren en maakten daar gre tig gebruik van. Elke avond tij dens de Spelen inviteerde Mul der een bekende deskundige om de beelden van commentaar te voorzien. Zo waren Ard Schenk, Yvonne van Gennip, Leen Pff ommer, Wopke de Vegt en Jeroen Straathof Egbert Post al voorgegaan. Post zelfwas degene die Smit op het spoor zette van het lange- baanwerk. Het voormalige kem- ploeglid zag dat de 25-jarige Rouveense marathonrijdster ta lent had. En pit. Post lepelt een anekdote op uit Inzeil, toen Smit tijdens een avondje in een Bier stube met een onbedoelde elle boogstoot een stevig gebouwde Duitser vloerde. „De man hield er een fors blauw oog aan over. Hij had iets gezegd van 'ruhig, damen', en daar was Gretha niet van gediend. Dat kenmerkt haar felheid, hè." 'Bist gek', was de eerste reactie van Gretha geweest toen Post haar wees op de mogelijkheid van deelname aan de Olympi sche Spelen. 'Dat kin noeit', had ze gezegd. Maar het kon wel, dankzij een speciaal trainings programma van Post. „Vooral op het begin van de ra ce hebben we geoefend. Drie maanden terug nog opende ze op de 5 kilometer in 23,24 se conden. Nu in 21." Een starter werd speciaal ingehuurd om de start te perfectioneren en via slinkse wegen werd Smit voor zien van extra competitiemoge lijkheden. Zo schreef haar trai ner haar in voor elke mogelijke 3- en 5 kilometerwedstrijd die voorbij kwam. Onder de naam 'Erik Groenendaal' stond Gretha aan de start bij het studenten kampioenschap van Tjas. „Die jongens vonden het prachtig om tegen Gretha te rijden. En dank zij die valse naam kon ik voor komen dat er allerlei persvolk op af kwam", lacht Post, die alle medewerking kreeg van het ge west Groningen. „Ze boden zelfs aan om voor de rit van Gretha speciaal te dweilen." Ondanks alle inspanningen is de typische marathonslag er nog niet helemaal uit bij Gretha. Post: „Een marathonrijder maakt zijn slag vaak niet af, om dat daar in een groep vaak geen ruimte voor is. Gretha moest dus vooral leren om 'schoon' en 'finishgericht' te rijden: slag af maken en niet te breed." Tijdens de race is Post tevreden over Smit, al valt hem direct op dat zij op het rechte eind met beide armen op de rug rijdt, ter wijl ze normaal eentje los heeft. „Prima", oordeelt hij aanvanke lijk. „Dat zal Ingrid Paul (haar coach in Salt Lake City, red) wel gezegd hebben, want op dat snelle ijs kun je zo heel goed je snelheid aanvoelen, zodat je be ter door hebt wanneer je jezelf over de kop rijdt. Aan de andere kant moet je er wel een goede coördinatie voor hebben." Als Pechstein onder Smits tijd duikt zijn die armen volgens Post de boosdoener. „Misschien moet je het niet veranderen als je dat niet gewend bent." salt lake city/anp - De schaats- ploeg van Spaar Select neemt vanaf komend seizoen een be scheidener plaats in. Het 'dream- team' bestaat niet meer, een nor male schaatsploeg is geboren. Di recteur Jan-Willem van Dijk van het bedrijf vindt dat zijn keur korps tijdens de Olympische Spe len heeft gefaald. „Dit kan niet en dit mag nooit meer gebeuren. Volgend jaar moet het in elk ge val anders, we kunnen niet nog vier jaar doormodderen." De ploeg staat na de Spelen op één medaille, een zilveren van Gianni Romme op de tien kilo meter. „Zeer teleurstellend", meent Van Dijk. „Ik had op twee gouden medailles gerekend. Eén van Gianni en nog één van Er- ben of Marianne. Maar dat pak te anders uit. We waren het kampioensteam, en zijn nu weer de underdog. Je kunt im mers met één keer zilver niet blijven zeggen dat je de beste bent, terwijl Jochem Uytde haage alleen drie plakken pakt." Van Dijk heeft al aangekondigd dat vier van de huidige elf schaatsers moeten vertrekken. Voor Bas Brusche, Helen van Goozen, Sergej Klevtsjenja en Sergej Tsibenko is na dit seizoen geen plaats meer. Maar er zal meer veranderen. „Ik ga me meer met het team bemoeien. Dat heb ik te weinig gedaan tot nu toe. Neem nou de trainings kampen, daarvoor hadden we bijvoorbeeld geen budget. Peter Mueller zei waar we heen moes ten, en wij regelden het. Ik heb het allemaal zo vrij gelaten, je ziet wat ervan komt. Zeker is dat Van Dijk wil dat zijn ploeg minder bluf toont. „Het is logisch dat Peter met bluf praat, dat is Amerikaans. Maar ik zal hem op het hart drukken dat de tijd van het dreamteam voorbij is. Met zulke teksten legt hij de schaatsers extra druk op. Ik ga hem niet opleggen wat hij wel of niet mag zeggen, maar we moe ten een bescheidener plaats in nemen." Zijn ploeg gaat zeker door tot en met de volgende Spelen in 2006 in Turijn. „Daarna is het waar schijnlijk over", zegt Van Dijk. Met Mueller en vijf schaatsers heeft hij overeenkomsten tot die datum. Marja Vis staat nog één jaar onder contract, Marianne Timmer twee. „Dat is mijn grote fout geweest", aldus Van Dijk. „Nu heb ik echt spijt van die zesjarige contracten. Maar die zijn afgesloten toen de schaats- markt er heel anders uitzag dan nu." En dus geeft Van Dijk uitgere kend dit jaar zijn schaatsers loonsverhoging. Dat staat nu eenmaal in de overeenkomst. „Om de twee jaar krijgen ze er iets bij. Nu is het weer zo ver. Maar daar doe ik niet moeilijk over. Contract is contract, dat moet je respecteren, even een grote jongen zijn." Zonder op namen in te gaan stelt Van Dijk wel dat hij - indien hij de handen vrij zou hebben - een ander zevental in zijn ploeg zou willen dan nu. „Begrijp me niet verkeerd, het zijn zeven toppers, maar als ik het voor het zeggen had, was het een ander zevental geworden", aldus de hoofdsponsor. Ook de schaatsploeg van DSB gaat door tot en met de Olympi sche Spelen van 2006 in Turijn. Kopstukken Ids Postma en Jan Bos blijven bij het team, evenals trainer Konstantin Poltavets. De duur van de contracten is nog niet bekend. „Daar gaan we na de WK allround rustig over pra ten", aldus eigenaar Dirk Sche- ringa van DSB. De teamleiding heeft tot het laatste moment gewacht met het nemen van een besluit. Het was onzeker of Bos en Postma hun carrière zouden verlengen. Ook wist Scheringa zelf niet of hij wel door wilde gaan. Het eer ste jaar met de inmiddels ver trokken trainer Leen Pfrommer en Marianne Timmer was niet goed bevallen. Hoe groot de ploeg wordt, kan Scheringa niet voorspellen. „We zullen de komende weken uit kijken naar talentvolle schaat sers die vrij zijn. We willen hen klaarstomen voor Turijn.' salt lake city/gpd - Tonny de Jong had meer verwacht van haar 5000 meter. De schaatsster uit de kernploeg van Ingrid Paul kwam op de Utah Olympic Oval niet verder dan een zevende plaats. Met haar tijd (7.01,17 mi nuten), nog wel goed voor een nieuw persoonlijk record, bleef ze ver verwijderd van het erepo dium. Vrijdag was De Jong verkouden geworden. „Ik heb geprobeerd dat uit mijn hoofd te zetten, er zo weinig mogelijk aan te den ken. Ik wilde zo lang mogelijk 'rondjes 32' rijden en bij Anni Friesinger in de buurt blijven. Maar mijn benen liepen op een gegeven moment vol. Ik had ge hoopt dat er meer in zat, maar het mocht helaas niet zo zijn." Marja Vis kon zich piet onttrek ken aan de malaise in het kamp van Spaar Select. Ze eindigde als voorlaatste in 7.19,08, ruim een halve minuut achter winnares Claudia Pechstein. dachtzaam en saai. Dat stak, want het is een publiek geheim dat Pechstein en Friesinger geen grote vriendin nen zijn. De verbale strijd tussen de twee Duitse topschaatssters bereikte een voorlopig hoogte punt rond het EK allround in Erfurt, toen ze elkaar van van al les en nog wat betichtten. De Duitse media sprongen er gretig op in en schreven in de afgelo pen weken volop over de twee strijd in de Duitse equipe. Claudia Pechstein ziet nu haar kans schoon om het bestaande beeld van haar wat op te poet sen. Zij is met twee gouden me dailles - eentje meer dan Friesinger - immers de schaats- koningin van de negentiende Winterspelen. Ze is nu boven dien de meest succesvolle Duit se wintersporter ooit. Pechstein heeft een imposante collectie aan eremetaal; vier gouden, één zilveren en twee bronzen me dailles. Karin Kania-Enke en Gunda Niemann-Stimemann voerden tot voor kort de rang lijst aan. Beiden hadden in hun carrière drie keer goud, vier keer zilver en een keer brons gewon nen. Pechstein is bovendien de tweede schaatser in de historie die op drie achtervolgende Win terspelen goud veroverde op de zelfde afstand. Zij won de 5000 meter ook in Lille^pnmer ('94) en Nagano ('98). De Amerikaan se Bonnie Blair deed het tussen '88 en '94 op de 500 meter. Een andere opvallende prestatie was zaterdagavond in Salt lake City het optreden van Clara Hughes, die op de vijf kilometer als derde eindigde (6.53,53). De 29-jarige Canadese is een van de vier sporters ooit die zowel op de Zomer- als op de Wmterspe len een medaille pakt. Hughes won in 1996 in Atlanta als wiel- renster twee keer brons. „Je kunt mij wel een beetje vergelij ken met Gretha Smit", vertelde ze. „Ook zij is relatief nieuw in het langebaanschaatsen en heeft haar hoofd nog niet vol met rondetijden. Ik kon hier on bevangen starten, maar dat er brons uit zou komen, had ik nooit durven dromen." door Frank van den Heuvel salt lake city- Anni Friesinger was nog bezig met haar laatste ronden op de vijf kilometer toen Claudia Pechstein afdaalde naar de catacomben en even later te rugkwam met een rood-zwart- gele pruik. „Dat was een ideetje van mijn management", zei ze na haar ereronde op de Utah Olympic Oval. „Ik wilde die pruik niet vooraf al in mijn tas stoppen, want dan roep je het ongeluk over je af. Pas toen ik zeker was van goud durfde ik 'm te halen." De actie met de pruik was on miskenbaar onderdeel van een nieuw charme-offensief dat de vrijdag dertig jaar geworden Berlijnse heeft ingezet. Anni Friesinger eiste in de maanden voor de Olympische Spelen in Salt Lake City alle aandacht van media en commercie voor zich op en is razend populair in Duitsland. In vergelijking tot de frisse, vrolijke, aantrekkelijke Friesinger werd Pechstein voor al neergezet als serieus, be- Marc Gagnon kan zijn geluk niet op na zijn zege op de 500 meter. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19