Katwijkers tegen huizen op marinevliegkam] 7 DUIN BOLLENSTREEK Sassenheim wil aardewerkfabriek onteigenen Sassenheim voor allen en allen voor Sassenheim Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 R6: Katwijkse bibliotheek overweegt sluiting filiaal Voorhoutse school De Achtbaan - volhardt in zijn verzet tegen fusk; Lie stellingen 3 t Uw reactie op ied Uw reactie wordt Met uw ingevulde Bij het verlaten va receptie Lh Noordwijkerhout wil kosten voc schadelijke damwand niet betale Noordwijk Totaal in The Champ noordwijk - Noordwijk Totaal houdt woensdagavond een 'verkiezings warming-up' in bar/disco The Champ aan De Grent. Iedereen is welkom om met de kandidaten van de nieu we lokale fusiepartij van ge dachten te wisselen. Om circa 23.30 uur treedt de bekende Noordwijkse zanger Alex ('Een bossie rode rozen') op. Auto tegen boom Noordwijkerhout NOORDWiJKERHOUT - Een 24-ja- rige Noordwijkerhoutse is afge lopen nacht om ongeveer half een tegen een boom gereden op de Poelslaan in haai- woon plaats. De vrouw reed waar schijnlijk met hoge snelheid over de weg toen ze moest uit wijken voor een bus ter hoogte van de kruising met de Brink. De vrouw is voor controle over gebracht naar het LIJMC. Bromfietsster raakt gewond noordwijk - Gebogen over haar voertuig trof de Noord wijkse politie vannacht even voor twee uur een 39-jarige Noordwijkse bromfietsster aan op de Schoolstraat. Hoe het on geval precies is gebeurd, is voor de politie nog onduidelijk. Die vraagt daarom eventuele getui gen om contact op te nemen via nummer 0900-8844. De vrouw werd per ambulance overgebracht naar het zieken huis, waar verwondingen aan been en buik en een gebroken neus werden geconstateerd. Vechtpartij op de boulevard noordwijk - Een 33-jarige Noordwijker is vannacht aange houden wegens mishandeling van een 22-jarige Leiderdorper. De Noordwijker behoorde tot een groep van ongeveer zes mensen die onderling slaags was geraakt op de Koningin Wilhelminaboulevard. Toen het hard begon te regenen, zochten een paar vechtsbazen een afdak op, een paar anderen namen een taxi. Toen een agent de Lei derdorper, die al eerder onder het afdakje stond te schuilen, vröeg of hij als toeschouwer in formatie kon geven over de vechtpartij, begon de Noordwij ker de Leiderdorper te slaan en te schoppen. De man werd daarop aangehouden. Auto ramt gevel van kantoorpand hillegom - Een 68-jarige man uit Vogelenzang is gistermor gen in Hillegom met zijn auto tegen een kantoorpand gere den. De man reed over de Mar grietenlaan in de richting van Vogelenzang toen hij volgens eigen zeggen niet goed werd. Hij probeerde zijn auto te par keren maar dat lukte niet meer. De auto kwam tot stilstand te gen de gevel van een kantoor pand nabij de Bartenbrug. Hij hoefde niet naar het zieken huis. maandag 25 FEBRUARI 2002 Bijna twee miljoen euro verschil tussen vraag en aanbod sassenheim - Sassenheim wil nog dit jaar het terrein van de aardewerkfabriek aan de Kerk- laan in handen krijgen, des noods via onteigening. De ge meente trekt 133 duizend euro uit om de gerechtelijke stappen tegen de eigenaar van het ter rein, de in Rijnsburg gevestigde exploitatiemaatschappij Stee vast, uit te voeren. Op het ter rein moet een parkeerplein met kelder komen voor de nieuw bouw van de Albert Heijn. Sas senheim heeft haast met het uit voeren van de plannen omdat het anders een financiële bijdra ge van de provincie misloopt. Sassenheim onderhandelt al ja ren met Steevast over over dracht van het terrein. Op dit moment ligt er een bod van de gemeente van ruim een miljoen euro voor de gronden in het dorpscentrum. Steevastdirec teur C. Steketee uit Rijnsburg wil echter 2,7 miljoen euro hebben. Op dit moment wordt het ter rein met de nog in bedrijf zijnde aardewerkfabriek getaxeerd waarna een definitief bod van de gemeente volgt. Sassenheim gaat bij zijn bod uit van de feitelijke waarde van het onroerende goed en een even tuele vergoeding voor verplaat sing van de fabriek. Steevast kijkt daarentegen naar wat de gemeente straks met het terrein doet. „Het wordt weliswaar een parkeerterrein en kelder, maar dat maakt wel onderdeel uit van het plan om een nieuwe Albert Heijn met drie lagen apparte menten erbovenop te bouwen. Die supermarkt komt er niet zonder parkeerkelder. Dan kom ik op een heel andere grondprijs dan de gemeente", aldus direc teur Steketee. Volgens de Steevastdirecteur wil hij het terrein best verkopen. „Sterker nog, in 1995 had ik de grond voor die 2,7 miljoen euro verkocht aan de huidige Laurus- groep. Die zouden op mijn ter- De aardewerkfabriek aan de Kerklaan in Sassenheim. Op die plek moet een parkeerterrein en kelder komen voor de nieuw te bouwen Albert Heijn. Archieffoto: Wim Dijkman rein een supermarkt bouwen met winkels en appartementen. Ontbindende voorwaarde was dat Laurus een bouwvergunning moest krijgen. In twee van de gemeentelijke plannen stond die supermarkt ook ingetekend. Alleen werd toen opeens door de raad voor het plan van pro jectontwikkelaar Matser geko zen waardoor op mijn terrein een parkeerterrein moest ko men. Dat was voor mij een hele slechte avond." Steketee vindt dan ook dat hij een heel redelijke prijs voor zijn grond vraagt. „Reken maar eens na hoeveel die appartementen in waarde zijn gestegen sinds 1995. Ik vraag hetzelfde bedrag als Laurus toen al wilde betalen. Dat extra geld strijkt Matser, waar de gemeente Sassenheim zich helemaal aan heeft overge leverd, op. En ik ben niet bereid om Matser een douceurtje van 1,7 miljoen euro te geven." Dat de gemeente in tijdnood komt doordat hij niet akkoord gaat met het geboden geld, vindt Steketee niet zijn pro bleem. „Als ze de bouwplannen in 1995 niet hadden veranderd, had die supermarkt er allang ge staan. Ik heb zelfs nog aangebo den om hem zelf te bouwen. Maar dat kon niet doorgaan omdat ik geen eigenaar was van alle centrumgrond." Het steekt hem ook dat Sassen heim voor zijn gevoel geen open kaart speelt. „Matser verdient grote bedragen aan dit plan. Als ik vraag hoe dat zit, melden ze dat die financiële afspraken ge heim zijn." Desondanks wil Ste ketee nog steeds praten met de gemeente. „Het gaat uitsluitend om geld in deze kwestie. Ik heb nog steeds een goede verhou ding met de ambtenaren en de wethouder en ik wil ook hele maal niet het onderste uit de kan. Het is gewoon een zakelijk geschil." katwijk - Sluiting van de bi bliotheek in Katwijk aan den Rijn, halvering van de aan schaf van boeken en andere materialen, of het afschaffen van activiteiten als intemet- cursussen, het netwerk voor ouderen en klassenbezoeken. Dat zijn de maatregelen die het bestuur van de Katwijkse bibliotheek overweegt als de Katwijkse gemeenteraad donderdag met onvoldoende geld op de proppen komt. De Katwijkse bibliotheek heeft te kampen met een flink gat in de begroting. Jaar lijks laijgt de 'bieb' zo'n 900.000 euro om de drie ves tigingen (de hoofdbibliotheek aan de Schelpendam en de filialen in Katwijk aan den Rijn en Hoomes/Rijnsoever) draaiende te houden. De laatste jaren ging dat door in flatie en stijgende personeels kosten met veel moeite. Het bibliotheekbestuur zag zich bijvoorbeeld genoodzaakt om vacatures niet in te vullen of door onderhoud uit te stel len. Volgens A. Barendsz, voorzitter van het biblio theekbestuur, kan dat niet meer. „We moeten de ko mende tijd computers ver vangen. Die gaan al ruim ze ven jaar mee en we kunnen niet wachten tot het hele sys teem in elkaar zakt. De per soneelskosten stijgen, er zijn WAO-premies te betalen, al lemaal dingen waar wij niets aan kunnen doen. En we hanteren de kaasschaaf al ja ren dus alle rek is eruit. Van daar dat we nu echt iets moe ten doen als de politiek ons niet tegemoetkomt." De deze week door het be stuur bedachte oplossingen gaan Barendsz een voor een aan het hart. „Maar verho gen van contributies kan ook niet. Wij zijn al niet de goed koopste bibliotheek." 3 0, 2. katwijk/valkenburg - Marinevlieg kamp Valkenburg mag niet worden op geofferd voor de bouw van nieuwe hui zen. Dat vindt 76 procent van de Kat wijkers in een door deze krant gehou den onderzoek. Daarbij werd aan dui zend Katwijkers door het Leidse bureau Research voor Beleid de vraag gesteld of het vliegkamp moet wijken voor wo ningbouw. 'Het gemeentebestuur van Katwijk wil het marinevliegkamp Valkenburg open houden. Tegelijkertijd kampt de gemeente met grote woningnood. Moet het vliegveld plaats maken voor nieuwbouw?' Dat was de exacte vraag die de Katwijkers werd voorgelegd. 16 Procent antwoordde ja, 76 procent antwordde nee en 8 procent wist het niet, of had er geen mening over. Verschillen in de antwoorden tussen mannen en vrouwen waren er niet. Wel waren jongeren tussen de 18 en 29 jaar iets vaker (81 procent) tegen het volbouwen van het marinekamp dan de Katwijkers van 65 jaar en ou der (72 procent). In de jongste groep bevond zich ook het kleinste percen tage voorstanders van bebouwen van het vliegveld (9 procent) tegen 16 pro cent van de 65-plussers. De meeste voorstanders van bebouwen waren te vinden onder de 45- tot 64-jarigen. Van die groep vond 20 procent dat het kamp wel dicht mocht. Dat zo'n grote meerderheid van de Katwijkers tegen het bebouwen van het vliegkamp is, is voor de bestuur ders van Katwijk, Valkenburg en Rijns burg een verrassing. „Ook de jeugd kiest voor kwaliteit en dus voor meer groen. En dat terwijl Katwijk een van de weinige gemeentes is die, na de Zanderij, binnen de eigen grenzen weinig meer kan bouwen. Maar de jeugd is blijkbaar mobiel", aldus de Katwijkse wethouder voor woning bouw A. van der Plas. Ook zijn collega-wethouder Van der Nagel uit Valkenburg is tevreden met dit steuntje in de rug in de strijd om het behoud van het vliegkamp. „Ik denk dat het percentage in Valken burg nog hoger ligt. Wij. denken na melijk dat er genoeg gebouwd kan worden zonder het vliegkamp op te offeren. Alleen in Valkenburg is al ruimte voor 900 tot 1000 huizen. Daarvoor willen we zelfs het glastuin bouwgebied Duyfrak aanwijzen. Als alle gemeenten zo eens rondkijken, is er genoeg ruimte." In die nieuwe Val- kenburgse wijken moet ook ruimte komen voor jongeren. „Maai' bij ons zit een 40-jarige niet meer uit nood bij zijn moeder. Zo erg is het niet." Buurgemeente Rijnsburg kent ook minder ruimteproblemen dan Kat wijk. Zo wordt er nog gebouwd in Kleipetten. „Dan hebben we nog De Hom en het oude Floraterrein. Als dat bedrijventerrein over een paar maan den niet aan alle veiligheidseisen vol doet, kunnen we het bestemmings plan wijzigen. Wij kunnen dus nog even vooruit", aldus wethouder De Mooij. Hij is blij dat de Katwijkse be volking het standpunt van de bestuur ders van Katwijk, Rijnsburg en Valken burg deelt dat het vliegkamp niet be bouwd moet worden. „Maar ik had er begrip voor gehad als jongeren daar anders over'zouden denken." Niet alleen de gemeentebestuurders zijn verbaasd over de grote Katwijkse steun tegen de bouwplannen op Val kenburg, ook J. Boers uit Valkenburg is aangenaam verrast. Hij verzamelde de afgelopen maanden zo'n 1.750 handtekeningen in zijn dorp tegen het bebouwen van het vliegkamp. Ko mende woensdag gaat hij die, samen met de door de Vrienden van Wasse naar verzamelde handtekeningen, aanbieden in Den Haag waar die dag gepraat wordt over de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. „Ik had eerder gedacht dat veel Katwijkers liever zou den bouwen. Maar ze steunen Valken burg, ook de jonge Katwijkers. Datr| heel dapper en bijzónder." M. van der Plas, voorzitter van de I wijkse jongerenorganisatie B- Inv| ved, heeft geen goede verklaring va' de stellingname van de Katwijkse jol geren. Die klaagden afgelopen dé derdag tijdens een discussie met lokale politici over het gebrek aan b taalbare huizen voor jongeren. „Mi ik hoor nooit iemand zeggen dat daf om het vliegveld moet worden f bouwd. Ik hoor meer dat jongeil denken op het vliegkamp oefenruin] voor muziekbandjes te vinden. En het over huizen gaat, gaat het mr over de verdeling van huurhuizen. r over premiewoningen in de ZandAt die alleen worden verkocht aan mq( sen die een huurhuis achterlaten.' door Marijke den Hollander sassenheim - Blijft het Sassen heim, of gaat Sassenheim sa men met Voorhout en War mond in de toekomst verder als Teylingem Afgemeten aan de stemming op de Toekómst- markt, die zaterdag in het ge meentehuis werd gehouden, zien veel Sassenheimers wel heil in een intensieve samenwerking met de twee buurgemeenten. Op een formulier dat elke be zoeker van de markt in de han den werd gedrukt, luidde één van de stellingen waarop een re actie werd gevraagd: 'De meest intensieve manier van samen werking is de totstandkoming van de gemeente Teylingen'. „Dat had al veel eerder gemoe ten", is de reactie van Nico Koo- men, voorzitter van de allang gefuseerde Rabobank. En ook Sassenheimers René en Dini van Elburg zien grote voordelen van een samengaan met Voorhout en Warmond. Het ligt daarbij volgens de drie voor de hand dat Sassenheim het in zuidelijke richting zoekt. De grotere bollengemeenten in noordelijke richting, Lisse en Hillegom, zijn in hun visie te verschillend van karakter. „De bestuurskracht wordt erdoor vergroot", ziet Van Elburg als een van de voordelen van een fusie. „En denk eens aan al die dubbele voorzieningen die dan niet meer hoeven. De brand weer, gemeentelijk apparaat, dat kun je dan allemaal samenvoe gen", zegt zijn vrouw. „Wel moeten de dorpen in zekere mate een eigen identiteit kun Peinzen over een van de stellingen op de Toekomstmarkt in Sassenheim. Foto: Eric Taal nen bewaren", vindt ze. „Ieder zijn eigen voetbalclub en zijn ei gen harmonie." Het is druk in de koffiecorner. Op de tafeltjes overheerst de kleur geel. Het is dé plek zo blijkt, voor het invullen van de gele reactieformulieren. Er wordt lustig overlegd. „Zeg", roept een man naar een passe rende kennis, „weet jij nog een goede slogan, te beginnen met Sassenheim?" De passant roept achteloos over zijn schouder: „Sassenheim voor allen en allen voor Sassenheim." Er wordt ge lachen. Koomen vult 'Sassen heim samen vooruit' in. Hij legt uit: „Sassenheimers zijn van na ture een beetje gereserveerd van karakter. Maar verbeteringen bereik je alleen maar door sa men de schouders er onder te zetten. De komst van Budden- berg, met zijn moderne inbreng en ideeën, heeft wat dat betreft heel verfrissend gewerkt. Wijk- avonden, inloopspreekuren en nu deze toekomstmarkt weer, het zijn dingen die ik toejuich." De Van Elburgen vinden het las tig iets pakkends te bedenken. Maai' dan komt mevrouw toch op een idee: „Sassenheim, dat is bekend, met supermarkten wor den we verwend." „Het is toch belachelijk", legt ze uit, „dat er in zo'n klein dorp, waar al vier supermarkten zijn, nog eens een vijfde bij moet komen. En dan ook nog onder het mom dat het een trekker is. Een super is geen trekker. Dat is de Hema of een Blokker-winkel." De stelling dat over vijftien jaar de helft van de verenigingen is verdwenen, daar zijn ze het snel over eens, dat is een onzinnige. „Juist de verenigingen dragen bij aan de onderlinge contacten en vormen de bindende factor Meepraten over de toekomst van het dorp in een samenleving. Je ziet hier op de markt ook hoe druk het is bij hun kraampjes. Nee hoor, die verenigingen blijven nodig", zegt Van Elburg. Koomen: „Clubs, verenigingen, ze beho ren tot de traditie van een dorp. Natuurlijk wordt het moeilijker om die traditie overeind te hou den. Maar dan moet dat maar krachtiger worden gestimu leerd." Op naar de volgende stelling: „Open ruimte is beter dan meer bebouwing per vierkante me ter." Geen discussie over. Eens, vullen ze alledrie in. „We willen wel de blauwe lucht kunnen blijven zien, in plaats van be ton." Woningen zijn nodig, na tuurlijk. Maar Sassenheim en de woningbouwvereniging moeten het maar op een akkoordje gooi en met Voorhout, vindt Koo men. Voorhout heeft ruimte zat. En Van Elburg snapt niet waar om gemeenten allemaal kostba re bouwgrond menen te moeten opofferen aan eigen bedrijven terreinen, zonder zelfs maar na te denken over samenwerking. A1 die terreinen zijn ook nog eens foeilelijk, meent hij. En als het dan toch over bou wen gaat: „Vanaf nu bouwt Sas senheim alleen nog maar voor jongeren en ouderen", zegt stel ling 5. 'Eens' vullen ze in. Me vrouw Van Elburg: „Vooral voor de jongeren moet er een inhaal slag komen. Die kunnen haast niet aan woonruimte komen." Haar echtgenoot vindt dat er ook levensloopbestendige wo ningen moeten komen. Dan hebben jóng én oud er wat aan. Koomen vindt ook dat er voor oudere inwoners wat meer luxe- re huizen bij moeten komen. Bij de babyboomers zit immers het geld. Dat geld willen de senioren graag besteden aan wat meer comfort. Ze zijn klaar. De formulieren kunnen worden ingeleverd. Wat verwachten ze ervan? Koomen: „In elk geval dat de politiek hier kennis van neemt." En dat zal ook gebeuren, verzekert de ge meentesecretaris. Uiterlijk vrij dag moeten de reacties zijn ge ïnventariseerd. Ze worden ver werkt in de definitieve versie van de toekomstvisie voor het dorp, waar de gemeenteraad zich op 4 maart over buigt. „Niet iedereen zal zijn inbreng terugzien. Dat kan ook niet, want je kunt niet alles honore ren. De grote lijnen distilleren we eruit. Daar gaat het om." De gemeentesecretaris heeft tussen tien uur 's morgens en drie uur 's middags al meer dan driehonderd belangstellenden de deur van het gemeentehuis zien passeren. Een opkomst die tot tevredenheid stemt. „De mensen waarderen dit initiatief enorm, merken we uit de reac ties. Ze willen graag meedenken en meepraten. Dat is ook af te meten aan de waardering voor de wijkavonden. Alleen de in loopspreekuren mogen nog best wat drukker worden. Dat is nog een te onbekend fenomeen voor veel mensen." voorhout - De Voorhoutse me dezeggenschapsraad (MR) van de Achtbaan volhardt voorlopig nog in zijn verzet tegen de be- sturenfusie in het openbaar on derwijs. De MR wil dat het te kort van 80.000 euro dat over vijf jaar op de begroting van het nieuwe Stichting Openbaar Ba sisonderwijs Duin- en Bollen streek ontstaat, voor de fusie wordt opgelost. De Achtbaan is de grootste openbare basisschool van de Duin- en Bollenstreek. In totaal moeten elf openbare scholen die nu nog rechtsstreeks door de gemeente worden bestierd, on der het nieuwe stichtingsbe stuur vallen. Om deze stichting een goede start te geven, krijgt de nieuwe stichting geld voor achterstallig onderhoud en voor de bestuuis- en administratie kosten. Over vijf jaar moet de stichting haar eigen broek op houden. Alleen blijkt er nul een tekort op de begroting prijken van 80.000 euro. De MR van de Achtbaan heeft eerder gezegd op die man niet in de fusie te willen st£ pen. In het recentste voors stelt de Achtbaanraad voor e deel van de 80.000 euro uit e speciale onderwijspot te hall „Het is dan een beetje een gaar uit eigen doos. Maar hel niet ongebruikelijk dat daar gi voor een dergelijke fusie wo uitgehaald. Voor het resteren bedrag willen wij dat Voorin zich garant stelt voor het 'Vo houtse' deel. Aangezien bij fusie negen gemeenten zijn 1 trokken, gaat dat dan niet zo'n groot bedrag", aldus Kroon, voorzitter van de mei zeggenschapsraad. Het voorstel wordt de komer dagen naar de gemeente stuuid. noordwijkerhout - Een arbitra gecommissie voor de bouw gaat zich buigen over wie een bedrag van 75.000 euro moet betalen voor het laten zitten van een damwand aan Duin en Dal in Noordwijkerhout. Daar is een nieuw jongerencentrum en kin derdagverblijf gebouwd. De aannemer wil de rekening voor damwand op het bord van de gemeente leggen. De damwand ging vorige zomer tijdens bouwwerkzaamheden de grond in. Vervolgens meld een van de omwonenden scj. de aan zijn huis door de dal wand. De aannemer vreet: voor nog meer schade en I sloot daarom de damwand 1 meer weg te halen, maar zagen. Dat bracht echter on\i wachte kosten met zich mee, de aannemer nu op de geniep te Noordwijkerhout probeert verhalen. Die voelt daar weijP1 voor en vindt dat de bouwer fc verzekering moet aanspreken]

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14