'Het komt door de neus van Bush' GELOOF SAMENLEVING Waar blijft hij dan? Stem geboren voor het podium Psychognomie in De Ruimte: je bent hoe je eruitziet 'ik teken wat ik wil', een klassieker 'Dubbelfocus': Opgravingen in eigen bode l Foto's Rijksmuseum van Oudheden vormen zelf een historische schat maandag 25 FEBRUARI 2C door Afke van der Tooien leiden - Op het visitekaartje van Anette Müller staan veel indruk wekkende woorden. Niet alleen Phrenologie, maar ook Nieuw- Phrenologie, Psychognomie, Psy- cho-Physiognomie en Patho-Phy- siognomie. Op het kaartje staan ook twee schedels met lettertjes erop. Müller (53) is expert in de relatie tussen uiterlijk - met na me dat van het hoofd - en inner lijk. Vrijdagavond gaf ze een de monstratie in het Leidse café De Ruimte. Dat die relatie er is, staat voor de Limburgse van Indonesische af komst vast. En dat haar overtui ging niet louter theoretisch is, blijkt uit een anekdote die ze tij dens haar demonstratie vertelt. De dag daarvoor heeft ze in de trein een haveloze zwerver ont moet. Met nadruk vertelt Müller hoe ze, onbevooroordeeld, te genover hem ging zitten. Al snel zag ze dat hij onder zijn neus een beetje rood werd. „Ik dacht: ach, hij mag me best leuk vin den, toch?" Haar publiek grin nikt gewillig mee. Nog wat later zag ze dat ook een bepaald plekje aan zijn oorrand rood werd. Toen heeft ze haastig geïnformeerd wanneer hij eruit moest. „Over tien minuten, zo bleek. Maar goed ook, anders had ik ergens anders moeten gaan zitten." Dat rode plekje was voor haar een onmisken baar teken dat hij haar wilde 'bespringen'. Geen spoor van twijfel vertoont de kleine vrouw in spijkerpak terwijl ze dit verhaal vertelt. Dat andere mensen niet bij een zwerver willen zitten noemt ze een vooroordeel, maar dat zij zelf snel van hem af wilde is we tenschap. Haar publiek drinkt het allemaal met gulzige teugen in. Er zijn dertig vrouwen op drie mannen. Müller bevestigt desgevraagd dat de mannelijke belangstelling altijd zo gering is. „En dat is gek, want dit is van oorsprong een mannenwetenschap", zegt ze. Een vrouw springt in met de verklaring: „Wij vrouwen kijken beter, hè." Müllers demonstratie phrenolo gie (schedelleer) en psychogno mie (uiterlijke kenmerken van de geest) vindt plaats in spiritu eel café De Ruimte, gerund door Bea. Bea wie? „Bea van De Ruimte. Niemand kent mijn achternaam." Zes jaar geleden liep ze bij toeval langs de te koop staande voormalige slage rij, en zo is het gekomen. In De Ruimte - aan de kapstok hangt een kaartje met de tekst: Het gebruik van deze ruimte is voor eigen risico - kunnen geïn teresseerden hun hart ophalen aan een allegaartje van spiritue le cursussen, esoterische work shops en paranormale avonden. Het zaaltje is opgesmukt met een bonte uitstalling van hebbe dingetjes, van 'spirituele inzicht- kaarten' tot een fonteintje 'met chi-energie' (want 'water bevor dert welstand'). De spulletjes zijn koopwaar en aankleding te gelijk. Bea, middelbare leeftijd, gehuld in roze glittertrui, staat in de pauze als stralend middelpunt achter de bar. „Nou Bea, je hebt niks teveel gezegd", komt ie mand melden. „Nee hè, ik zie het aan je gezicht", antwoordt Bea tevreden. Je ziet het inderdaad aan de ge zichten: de avond met Anette Müller is een succes. Het is deels een vast publiek dat hier zit. Over een maand drinken de zelfde mensen wellicht de wijs heden in van medium Maria Plop, die werkt met handafdruk ken in zand. Vandaag kijken ze met verzaligde gezichten naar Müller. Er spreekt een onstilbare dorst naar kennis uit die gezich ten, naar de betekenis van het betekenisloze, de verklaring van het onverklaarbare. Het is een gewillig publiek. Zelfs de man die volgens Müllers schedelanalyse 'eerst moet zien voor hij gelooft', stelt geen kriti sche vragen. Slechts zijdelings komt even jLombroso ter sprake. Deze omstreden Italiaanse psy chiater uit de negentiende eeuw legde een verband tussen sche- delkenmerken en criminele in slag. Hij wilde asociale eigen schappen zelfs uitroeien met Anette Müller levert 'een stuk kennis en gereedschap waar anderen alleen maar van kunnen dromen'. Foto: Mark Lamers behulp van eugenetica. Müller stelt laconiek dat zij er niks mee te maken heeft 'dat ooit iemand de phrenologie ver keerd heeft geïnterpreteerd'. Anders was Goethe een idioot en Schiller ook", vervolgt ze tri omfantelijk, zonder nadere uit leg. Het publiek lacht deson danks uitbundig. Dat haar leer meester Paul Bouts net als Lom- broso aanhanger was van een 'evolutieleer' waarin lichaams kenmerken en moraliteit op griezelige wijze worden ver mengd (van aap naar mens naar, uiteindelijk, 'perfectie'), brengt ze niet ter sprake. Het doel van Müllers praktijken lijkt onschuldiger. Met behulp van psychognomie, zo is te le zen in haar foldertje, 'krijg je goede, duidelijke en realiseerba re adviezen inzake beroeps- en partnerkeuze', 'kun je nu snel en duidelijk een gefundeerd antwoord geven op existentiële levensvragen', en 'heb je in de personeelssector een stuk ken nis en gereedschap waar ande ren alleen maar van kunnen dromen'. Het publiek zelf is Müllers de monstratiemateriaal. Ze is het best op dreef bij vrouwen die zich kennelijk op de een of an dere manier gefnuikt voelen in hun 'persoonlijke groei'. Wat dat betreft blijkt het hier vissen in een volle vijver. „Het is voor jou gewoon een pe riode die vervelend is, dat zie ik aan je neus." De aangesproken vrouw knikt geroerd, de zaal uit bewonderende klanken. Tegen een ander met kreukeltjes in haar kin: „Heb je last van je heupen? Nee? Dan ben je teveel op je ziel getrapt." Tegen een vrouw met een vlezig gezicht: „Je hebt geprobeerd je te pant seren, maar dat is dus niet ge lukt, hè." Op iemands achter hoofd vindt ze een bewijs dat zij zich als kind te weinig veilig heeft gevoeld. „Oooh", reageert de zaal telkenmale verrukt. Er zijn ook minder emotioneel geladen momenten. Met een mollige man voor zich adviseert Müller het publiek nooit een lange, magere boekhouder te nemen, want alleen 'ronde' mensen zijn accuraat genoeg. En veel van de huidige toestand in de wereldpolitiek is volgens haar terug te voeren op de neus van George W. Bush. Het vel aan weerskanten is te strak gespan nen, en daarom is de Ameri kaanse president 'zo hard'. In dit soort generaliserende uit spraken grossiert Müller, zeker als ze is van de wetenschappelij ke status van de psychognomie. Een claim die in academische kringen niet wordt gehonoreerd. „Het lijkt ongelooflijk, maai- tot op de dag van vandaag zijn er zelfbenoemde experts aan het werk, die spreken over en wer ken met de 'wetenschappelijke' aspecten van phrenologie, en er schijnen veel mensen te zijn die erin geloven of er zelfs geld mee verdienen", schrijft het tijd schrift voor neurologie Brain Mind. Als een van de twee be kendste voormannen noemt het de inmiddels overleden leer meester van Müller. „Wat haalt ze er veel uit hè", zegt na afloop van de demon stratie de ene vrouw tegen de andere. „Nou", reageert die. „Ongelooflijk!" Anette Müller geeft op 29 en 30 maart een tweedaagse work shop psychognomie in De Ruimte. Kosten: 130 euro. In lichtingen: 071-5217782. preek recensie ilse keuenhof Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt), Leiden, dominee Peter H. van der Laan De jonge gemeenschap bezet de ruimte van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) aan de He rengracht volledig. Het gebouw heeft grote ra men die het weinige licht dat er op deze druile rige zondagmiddag is, gretig binnenlaten. „Uw wil geschiede", galmen de eerste woorden via de luidsprekers door het gebouw. „Die vraag kan je niet stellen zonder je ei gen wil op te geven en zonder tegen spraak gehoorzaam te zijn. Wil mijn God dit? Zonder bidden weten we het niet. Bidden is geen on zeker avontuur. Je gaat met Jezus naar God." De handen gaan hoog de lucht in. „Daar belanden we in een ruimte met vijf deuren." Op de eerste deur staat 'binnen zon der kloppen', schetst Van dei- Laan. Je dagelijkse werk is iets datje gewoon elke dag moet doen. Daar voor doet God elke keer een nieuwe dag open. Verwacht niet dat God je vertelt wanneer je je kind naar de dokter moet brengen, maar ga wel biddend de dag in." Op de kansel ontplooit de predikant met zijn zwarte pak en stropdas zich als een uitstekend verteller. Hij neemt de gemeenschap mee naai de volgende deur. Een deur waarop je wél moet kloppen: de klink zit aan de andere kant van de deur. Met uitgestrekte armen vraagt de predi kant wat wij van God mogen verwachten. „Wat voor beloftes heeft God gemaakt voor zijn ko ninkrijk? WAAR BLIJFT HIJ DAN?", buldert het door de ruimte. „Bidden kan de vervulling van je wensen niet bespoedigen. Bid aanhoudend met geduld en je Vader zal opendoen." Van der Laan klinkt als Freek de Jonge. Zijn stem klinkt zacht, dan plotseling buldert hij PREEKTIJGERS ik zonder waarschuwing erop los om even 01 wacht terug te gaan naar die zacht knijpen fl soms zelf schelle stem. Maar waar Freek di ge de stilte in zijn verhalen liefheeft, houdt f predikant van het woord. De preek ontrolt in een aangenaan D tempo. „De derde deurvtQ op fotocelletjes. Ji moet er dus op afp pen. Abraham jwi n" niets van fotocellf maar hij had wel En Abraham verüjW de op God." Van Laan vertelt over ham die zijn zooi H' moest offeren. „A ham heeft de doo zijn zoon overleel Dat is toch ongeli lijk, mensen. Wie zich hierin te herl nen." En omhooj de wijsvinger, ter hij priemend van ter zijn bril rondk J „Jij maakt de keu waardoor je jezel levert en God ma het goed, De preek van Vai Laan zit gedegen kaar. De wisselin zijn intonatie sta: laas in schril con tot zijn begeleide gebaren, die rom eentonig zijn. De de deur is de dra: deur. „Wij kunne g1 stappen zetten die God niet wil. Wanneer door het slechte aangeraakt worden. We g ervan uit dat God ons niet stopt, maar hij ons terug. Waarom, vraagt hij, ben je hier aan begonnen?" Worden we na onze terugdraai niet sterke 'f kunnen we, aldus Van der Laan, nog een 1 deur proberen. „We denken dat we weten erachter zit maar we kunnen niet naar de re kant. We kunnen voor die glazen deur i9" dromen. God leidt ons door die poort naa eÉ eeuwigheid. Maar niet vandaag. Vandaag hij de deur naar morgen open. Straks sam eten thuis en naar het werk. KUNST EN CULTUUR kl jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Voorstelling: 'Ik teken wat ik wil', Speeltheater Holland. Gezien 24/2, LAKtheater, Leiden Een dik potlood van een paar meter lang. Een grote gum waarin je kan wegzakken als in een zitzak. En een rechtop staand reuzenschetsboek met kindertekeningen van het (ver plichte) huisje, een rode padde stoel met witte stippen, de stoomboot van Sinterklaas en allerlei andere belangrijke za ken uit de wereld van vierjari gen. Tegen dit decor speelt Speeltheater Holland de ex pressieve voorstelling 'Ik teken wat ik wil'. Deze kleutervoorstelling dateert oorspronkelijk uit 1984. Vanwe ge het 25-jarige bestaan van Speeltheater Holland werd dit toen veelbesproken stuk, op nieuw op de planken gebracht, met een nieuw groep spelers, een nieuw decor en een nieuwe regie. 'Ik teken wat ik wil' gaat over gewone, alledaagse dingen die komisch worden uitver groot. Ook de tragiek in een kinderle ven komt aan bod. Het meisje Josie schrijft in gedachten een brief aan haar oma: „Lieve oma, met mij gaat het slecht, want ik kan niet meer komen logeren." Haar oma is verhuisd naar een bejaardenhuis. Josie besluit om haar oma een appel te gaan brengen. De tekeningen uit het reuzenschetsboek wor den tijdens de voorstelling tot leven gewekt. Auto's beginnen als gekken rondjes over een ro tonde te rijden. Uit het stop licht steken twee gezichten: 'rood' en 'groen' maken ruzie over wie er eerst mag. Sommige tekeningen verlaten zelfs het schetsboek. De deftige dame tuft in haar getekende autootje, genaamd Johan, over het podi um. Ook Sinterklaas, de rups en het hondje Spot raken los van het papier. De fantasievolle wereld van Speeltheater Holland, is goed behapbaar voor kinderen. De deftige dame is raar en verve lend, maar nooit te' gemeen. Het is spannend als het 's nachts bliksemt, en als de rups de appel wil opeten, maar nie mand hoeft het echt in zijn broek te doen. Toch wordt de voorstelling niet kinderachtig dankzij overtui gend spel van de acteurs. Alleen de deftige dame is nogal over dreven aangezet. Haar gekir, gegil en getrut wordt net iets te lang uitgemolken. Van ver weg komen dan associaties met cli chématige poppenkastvoorstel lingen. Maar eigenlijk is dit de enige stoorzender in het stuk. 'Ik teken wat ik wil' is verder een prachtige voorstelling, te recht een klassieker van het jeugdtheater. muziek recensie Herman Joustra Jennifer Terran en Brandon Statom, Q- bus, 23/02 Binnen de kortste keren heeft Jennifer Terran de de donkere concertzaal van Q-bus in haar greep. En dat is knap. Haar stem, het is haai" stem, die dat doet. Die soms glashelder door de ruimte zweeft. Dan weer met een rafelig randje, een tikkeltje rauw. Klaaglijk in het hoog, warm in het laag. Het is een stem die is geboren voor het podium. Vol blues en soul. Alles wat ze zingt komt uit haar te nen. En het is haar piano. Haar piano die soms heel zachtjes een bodem legt voor haar stem. Dan weer een stevig funda ment. En het is de contrabas van Brendan Statom. Die soms melancholisch bromt. En dan weer ritmisch beukt. Met een van haar eerste num mers, Mad Magdaline, onder streept ze nog een keer haai' ei genzinnige karakter, waar het haar muziek betreft. Mad Mag daline schiet een platenbons voor zijn raap, omdat die niets van haar muziek moet hebben. Levert te weinig geld op, zegt hij. Is dus niet rendabel. Dat soort lieden maken de echte, pure muziek dood, vindt Ter ran. Ze heeft een broertje dood aan het commerciële popcircus en ze brengt haar cd's het liefst uit op haar eigen label Grizelda. Maar als Terran, die voor de meesten nog een een grote on bekende is, op deze manier doorgaat, kan het bijna niet an ders of daar komt verandering in. Ze maakt muziek die raakt, zonder dat die in een hokje valt te stoppen. Van jazz tot klas siek, van alles zit erin. Terran blijkt ook nog eens een ontwapenende persoonlijkheid te zijn. Tussen de nummers door praat ze tegen het publiek. Vertelt ze over haar belevenis sen in Nederland, waar ze voor het eerst van haar leven is. Af en toe praat ze wel eens te veel, te lang. Maar dat is dan ook het enige minpuntje van deze avond. En op de valreep heeft ze nog een verrassing in petto voor het publiek, een mededeling: in de herfst komt ze opnieuw optre den in Q-bus. door Coen Polack leiden - Terwijl in Egypte arche ologen van het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) graven in 's werelds grootste oudheidkun dige schatkamer, toont de ten toonstelling 'Dubbelfocus' in datzelfde museum de ontnuch terende praktijk van de opgra vingen in vaderlandse bodem. Hier geen hete woestijn met ver borgen schatten van oude fara o's; de foto's tonen op het eerste gezicht lege kuilen in de Neder landse klei. De foto's, die date ren van de eerste helft van de twintigste eeuw, zijn zelf een historische schat, zo blijkt. „Waar het bij archeologie in Ne derland vaak om gaat, is het blootleggen van zogeheten grondsporen", zegt conservator Leo Verhart van het RMO, die de expositie samenstelde. „Dat zijn verkleuringen in de aarde die vroegere gebouwen hebben achtergelaten. Het bouwmateri aal is allang verdwenen. Ro meinse bouwwerken werden in de middeleeuwen ontmanteld, waarna de stenen gebruikt wer den voor het bouwen van ker ken. Er worden dus weinig grote voorwerpen gevonden. Het klinkt wat saai en misschien zelfs komisch, maar zo gaat het er bij Nederlandse opgravingen nu eenmaal aan toe." Toch, zo leeg als de grond in ons land is, zo rijk aan histori sche informatie zijn de foto's. Verhart: Vandaar ook de titel 'Dubbelfocus'. Als je beter kijkt, kom je heel veel te weten over de tijd waarin de foto's gemaakt zijn en over de mensen die in die tijd leefden. Aan de ene kant tonen de foto's sporen van een beschaving van 2000 jaar gele den, maar daarnaast krijg je ook een goed beeld van Nederland aan het begin van de vorige eeuw." Er is veel veranderd de afgelo pen honderd jaar. Archeologen van vroeger stonden strak in het Een groep arbeiders poseert bij een in scène gezette opgraving bij Nijmegen. De foto is gemaakt in 1934. Foto: PR pak en met een sigaar in de hand aan de rand van de kuil toe te kijken, terwijl pezige ar beiders de schop in de modder duwden. De vrouw van de ar cheoloog ging vaak mee naai" de plaats van opgraving om in een tent naast de kuil te handwer ken. Verhart: „In de wetenschap worden veel zaken uitvoerig be schreven, maai- sommige, op dat moment wetenschappelijk onbelangrijke zaken worden niet geregistreerd. Op foto's zijn die dingen soms toevallig wel vastgelegd. Juist voor die dingen zijn deze foto's bijzonder mate riaal. Dan zie je aan de rand op eens iets heel interessants." Zo zien we in 'Dubbelfocus' dat de archeoloog in 1917 in een koetsje rondreed en dat de gra vende arbeiders in 1909 zo arm waren dat ze lang doorliepen op kapotte klompen. Verhart: „In een veel foto's is ook goed te zien dat de arbeiders expres werden gefotografeerd grootte van bijvoorbe grafheuvel aan te gev zegt veel over hoe arche die tijd bedreven werd. de dag is het allemaal pi neler geworden. We zett arbeiders meer op de publieke belangstelling we wel altijd vast, want de maatschappelijke rta van een opgraving aan. Publieke belangstelling honderd jaar geleden oi en iedereen staat op Van straatarme bewoon een aan de opgraving woonwagenkamp tot dLe van de Antropologisc eeniging die samen na vrouwen een dagje uit z>e hun paasbeste kostuui de fotograaf poseren, staan ze in de modder. Koninklijk bezoek was Verhart: „Koningin Wil was erg in archeologie) resseerd, dus vroeg ze archeoloog Holwerda opgraving te doen op haar landgoederen. Toe ningin op een dag zelf k ken wilde Holwerda een foto van. Voor hem het hoogtepunt uit zijn Door overbelichting het portret, waarna de loog nog heeft geprol 2l redden wat er te redejj Het resultaat is bedf Twee jaar later ging goed, maar toen wa prins Hendrik ter plaalye werda stond op die foto hoed in zijn hand, terwi ;i de foto van 1907 nog ge r; zijn hoofd stond. Dat vt dat in die twee jaar Hoji, gevoel voor etiquette be worden. Je maakt zove e dat soort kleine details.' Dubbelfocus. Nederlai gravingsfoto's uit 19 Rijksmuseum van Our Rapenburg 28, Leiden zien tot en met 29 sept

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10