Acteren hoeft niet meer zo voor Joan Nederlof l Geen boef is meer veilig i voor Roos en haar mannen Scenarioschrijfster TV7 moet nog wennen aan succes Jip Golsteijn, peetvader van de popjournalistiek jblieke tv samen If -G Wj I A verkiezingen W 9 ZATERDAG 23 FEBRUARI 2002 versum - De actualiteitenru- eken van de publieke om- ip (NOVA, 2Vandaag en Net- rk) gaan in aanloop naar de eede - Kamerverkiezingen igelijk samenwerken in een >visieprogramma. Het zou de ste keer zijn dat de actuali- enrubrieken de krachten idelen. Het idee van de ver- jingsshow komt uit de koker 1 de netbesturen van de pu- ske omroep. Eerder lieten end en Van Doip al weten RTL 4 rond de verkiezingen iciale uitzendingen te gaan ken. &T wil dance 1 tv brengen versum - ID&T, onder meer anisator van grote dance- iten, werkt aan een eigen te- siekanaal. De zender wil 1 vooral gaan richten op jon en die ook de feesten van bedrijf bezoeken. Hoe de uwe zender er precies uit nt te zien is nog niet duide- Wanneer de nieuwe zender cies van start gaat is nog niet jnd. Iet bedrijf is de ko- nde periode druk met de rbereidingen. Volgens me- directeur Michel de Winter een belangrijk deel van de grammering uit muziek en ityle bestaan, zowel in zelf- laakte programma's als in gekocht materiaal. istraliër aan er bij The Times den - Voor het eerst in de ■jarige geschiedenis van The es krijgt deze Britse kwali- ikrant een buitenlander als fdredacteur. Volgens Au- if lische media heeft Times naar Rupert Murdoch de 5I traliër Robert Thompson aagd de functie te aanvaar- Thompson werk momen bij The Financial Times in (S. De huidige hoofdredac- van The Times, Peter Sto- d, kondigde eergisteren zijn rek aan. noma wii af n Britse puzzels p ersum - Sanoma Magazines iu t zich terug uit Engeland, e management van het Britse w erdeel, uitgeverij Beap, wil ti steun van een investerings- 9 k zelfstandig verder. Beap is y een marktaandeel van 52 ent marktleider op het ge- 0 van puzzelbladen. Bij de 2' name van VNU Tijdschrif- d loor Sanoma kwam ook in handen van het Finse ;v ima. De Finnen willen zich c en op middelgrote mark- n n Europa en daar marktlei- N vorden. In Nederland is Sa- ia al marktleider op tijd- n iftengebied. Hier zijn geen nen om de puzzelbladen af e Dlen' IN MEMORIAM Met zijn wegvallen zal niemand in de Nederlandse popscene re kening hebben gehouden. Want de donderdagnacht plotseling overleden Jip Golsteijn (56) was er, vanaf dag 1, altijd en wilde na veertig dienstjaren als jour nalist van geen wijken weten. Zijn werkgever De Telegraaf had hem onlangs gewezen op een cao-clausule die voorzag in het recht van vervroegde pensione ring bij het passeren van de veertig dienstjaren. Alleen als anekdote wist Golsteijn er raad mee, verder was het voor hem ondenkbaar niet meer over pop artiesten (en andere markante figuren) te schrijven. Jip Golsteijn zal ook zeker de ge schiedenis ingaan als de man die enorm veel heeft bijgedra gen aan het opkrikken van pop journalistiek tot een volwassen specialiteit. Daartoe werd hij, ooit begonnen bij het Handels blad, al op vroege leeftijd volop in de gelegenheid gesteld door zijn krant, die hem de hele we reld over stuurde om de grote sterren aan de tand te voelen. Van Beatles tot Elvis Presley, van Madonna tot Cher, Golsteijn sprak ze - anders dan zijn 'con- culega' Henk van der Meijden - allemaal en kwam vervolgens thuis met een zeer sappig ver- haaL Dat Bob Dylan als enige maar bleef ontbreken op zijn 'erelijst' stak hem, met als ge volg dat hij net zo lang bleef ja gen op een onderonsje totdat het er een keer van kwam. Zijn interessegebied was grenze loos: er was bijna geen onder werp te vinden waar Golsteijn geen mening over durfde te ventileren. Want hij had altijd wel iets gelezen of gehoord over wat hem werd voorgelegd. Was hij in zo'n geval voorzien van een van z'n favoriete brandstof fen (zoals 'n kopstootje), dan was hij vaak niet meer te stuiten en kleurde hij alles nog wat le vendiger dan wel romantischer in. Met evenveel gemak schreef hij over popmuziek, film en lite ratuur. Daarnaast had Golsteijn zelf enige romans op zijn naam staan, alsmede heel wat liedjes, waarin zijn liefde voor de coun try prominent doorklonk. Hank Williams, Willie Nelson, de vori ge week overleden Waylon Jen nings en nog heel wat hier on bekende Nashville-vertegen- woordigers waren dan ook zijn echte helden en niet de Bono's of de Stings. Louis Du Moulin Met TV7 bouwen de makers van Hertenkamp verder op het succes van de soapparodie. De commer ciële televisie wordt in de VPRO- serie te kakken gezet. „Maar TV7 gaat vooral om menselijke ver houdingen", zegt actrice/scenarioschrijfster Joan Nederlof. door Eric de Bie Amsterdam - Er is een zaal afge huurd, de champagne staat koud en de cameraploegen krij gen een speciale hoek tot hun beschikking voor het maken van interviews. De acteurs en regis seurs van de nieuwe VPRO-serie TV7 moeten er even aan wen nen. Wat een verschil met het begin van voorloper Herten kamp, dat pas na de eerste reeks van zes afleveringen aan popu lariteit won. „Het is leuk dat we het door het succes van Herten kamp nu publicitair gezien makkelijker hebben", zegt actri ce/scenarioschrijfster Joan Ne derlof. In de spotlights van SBS en RTL doet ze met collega-schrijver Frank Houtappels haar verhaal. Ietwat verbaasd. „Is dit nor maal?" Een paar dagen eerder heeft Nederlof (39), die in Her tenkamp de rol van Grace speel de, voor deze krant in alle rust de totstandkoming van het nu al veelbesproken TV7 ontleed. Toepasselijk in de oefenruimte van het theatergezelschap Mug- metdegoudentand, die in een vroeger leven dienst deed als snijruimte van het Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis en waar Nederlof achter de computer veel scènes uit TV7 bedacht. „Ik zat hier en Frank thuis. We heb ben heel wat op en neer ge maild." De belangstelling voor TV7 wordt mede ingegeven door het decor: een commercieel tv-sta- tion. Daarnaast beweegt de serie zich op het snijvlak tussen schijn en werkelijkheid. Naast van Hertenkamp bekende ac teurs zijn BN'ers als Hans van der Togt, Beau van Erven Do rens, Loretta Schrijver, Manuela Kemp, Mireille Bekooij en Peter Jan Rens als zichzelf te zien. Ook duiken enkele karakters uit Her tenkamp op. Nederlof: „Bij het zoeken naar de opvolger voor Hertenkamp kwamen we snel op het idee iets over televisie te doen. Vooral doordat we net zelf met het ma ken van een tv-serie in aanra king waren gekomen. Dat gedoe op een set is erg inspirerend. De cast van TV7 met helemaal rechts Joan Nederlof. Beau van Erven Dorens, Hans van der Togt en Loretta Schrijver spelen zichzelf in de satirische serie van de VPRO. Foto.- VPRO Daarnaast vragen we ons bij sommige tv-programma's af wat voor een gesprekken eraan vooraf zijn gegaan. Zowel van serieuze programma's als van zoiets als Een rug te ver. Waar over praten die mensen op de redactie en hoe verzinnen ze het? Of hoe functioneert zo'n BNN eigenlijk? We hebben nog een tijdje met het idee rondgelo pen die omroep als basis voor de serie te nemen en Bart de Graaff te vragen mee te spelen. Dan was het station werkelijk heid geworden en de mensen fictie. Nu is het omgekeerd". Hoe kwamen jullie op het idee bekende Nederlanders als zich zelf te vragen? „We wilden TV7 zo echt moge lijk maken. Dat het, zeg maar, een zender is naast SBS 6 en RTL 4. Je maakt dat geloofwaar diger als er een aantal mensen tussenloopt die iedereen kent." Wilde iedereen? „Ja, de meesten wel. Dat ver baasde me. Loretta Schrijver zei meteen ja toen wij haar vroegen. Zij ging toen net weg bij het RTL Nieuws. Dat kwam goed uit, dachten we. Dan doen we net of ze naar TV7 komt. Inmiddels is ze weer terug bij RTL, dus dat verhaal klopt niet meer." „Ik geloof dat Ferry Mingelen een van de weinigen was die be dankte. De programmadirecteur van TV7 vindt dat er een verant woord actualiteitenblok moet komen. Daarvoor heeft hij Ferry Mingelen als boegbeeld in ge dachten. Uiteindelijk is het Vic tor Deconinck geworden en die doet het ook heel goed." Waren ze niet bang dat ze geper sifleerd werden? „Nee, want ze worden niet te kakken gezet. TV7 is wel een persiflage, maar meer een persi flage op onszelf." Leg eens uit. „TV7 gaat vooral over mensen die beloftes doen, daarop terug komen en dan allerlei redenen verzinnen het goed te praten. Tegen de achtergrond van een commercieel tv-station, waar je erg duidelijk met geld, adver teerders en sponsors hebt te maken, kun je die tegenstelling tussen alle goede bedoelingen en hetgeen er uiteindelijk van terechtkomt goed vormgeven." Lijkt TV7 in dat opzicht op Her tenkamp? „Die tegenstelling zat inderdaad ook in Hertenkamp. En qua hu mor zie je ook wel parallellen. Vooral omdat Frank en ik het weer hebben geschreven. Ver der zijn er niet zoveel overeen komsten. Hertenkamp was ge baseerd op een soort soapcon structie met drie verhaallijnen in elke aflevering, terwijl in TV7 in elke aflevering een ander tv-pro- gramma centraal staat. Jullie noemen het 'multi-genre' Hoe komen jullie aan die om schrijving? „Die hebben we bedacht omdat iedereen maar wilde weten wat voor soort serie TV7 is. Maar dat weten we zelf ook niet. Er is in elk geval geen sticker op te plak ken. Wij zijn niet gaan zitten met het idee: we gaan nu een comedy of een dramaserie schrijven. Voor Hertenkamp gold dat ook. Daarom was er volgens mij in het begin zoveel kritiek op. Niemand wist wat het nu precies was en dat riep blijk baar irritatie op." Kijk jezelf veel naar commerciële zenders? „Ook wel. Mijn kijkgedrag is echter niet veranderd door het schrijven van TV7. Ally McBeal vind ik wel leuk. Maar Een rug te ver hoeft niet voor mij. Hetzelf de geldt voor programma's als Big Brother." Je hebt er wel je inspiratie uitge haald? „Ja, en uit wat je leest. Hans van der Togt gaat voor TV7 de adop tieshow Ik zoek een mammie presenteren. Dat idee is er bij Joop van den Ende echt ge weest. Verder ben ik een keer gaan kijken bij SBS Nieuws en we hebben met Bert van der Veer (oud-programmadirecteur van RTL 4, red.) gesproken. Die man is wel een beetje dub bel, vind ik. Hij heeft ooit gezegd dat RTL 4 een kwaliteitszender moest worden, maar hier zat hij te verkondigen dat ze er geen enkele inhoudelijke bedoeling mee hebben. En even later zei Van der Veer weer dat in die so aps wel een aantal taboes wor den doorbroken. Ik vind het heel onduidelijk waar hij precies voor staat." Hoe bevalt het schrijven van sce nario's? „Op zich goed. Het blijft alleen moeilijk om vanuit niets iets op te bouwen. Het bedenken van verhaallijnen en zo. Als ik een maal bezig ben met het tikken van de dialogen, is het heel ont spannend." In TV7 speel je Rebecca Hillarius, regieassistente licht informatieve programma's. Was dat te combi neren met het schrijven? „Ja hoor. Het was alleen jammer dat ik tijdens de pauzes steeds weer achter de computer moest kruipen. Tijdens het draaien hebben we veel herschreven. Dat had vooral met het gebrek aan financiën te maken. De ver houding tussen schrijven en ac teren is nu tachtig-twintig. Vind ik wel prima. Acteren voor tele visie wil ik wel blijven doen, maar in het theater voorlopig niet" Waarom niet? „Met de Mug hebben we heel lang zelf voorstellingen gemaakt en daar was ik op een gegeven moment wel klaar mee. Ik had het gevoel dat ik me aan het Joan Nederlof is op 21 mei 1962 geboren in Den Haag: 1974-1979: havo in Maas sluis 1980-1981: medewerksters pantomimetheater Rob van Reyn 1985: eindexamen toneel school Amsterdam 1985-1995: actrice Mugmet- degoudentand. 1989: hoofdrol in film Kroko dillen in Amsterdam 1995: hoofdrol in film Ge mengde berichten 1997-2000: Hertenkamp. Winnares Academy Award, beste actrice 2001: winnares Gouden Kalf, beste actrice tv-drama herhalen was. Daarbij komt dat ik altijd erg nerveus ben als ik voor een volle zaal moet ver schijnen. Op een gegeven mo ment dacht ik: waarom doe ik het eigenlijk?" Dat was een opluchting? „Ja..." Of een teleurstelling want je wil de altijd actrice worden? Als je op je vierde zegt dat je actrice wilt worden, betekent dat niet dat je er op je veertigste nog zo over denkt. Ik heb ook lang gedacht dat ik het nu een maal zo moest zijn. Ik bén actri ce en zo hoort het. Terwijl het verlangen om actrice misschien maar een paar jaar echt bij mij heeft geleefd. Daarna ben ik me zelf gaan herhalen." Je had het gevoel dat je je niet verder ontwikkelde? „Meer dat het acteren me niet gelukkig maakte. Het duurt dan even voordat je de knoop door hakt. Het is eng om iets ver trouwds los te laten. Iets wat je hebt opgebouwd, zoals de Mug." Op wie lijk je het meest: Grace uit Hertenkamp of Rebecca uit TV7? .Allebei evenveel, denk ik. Re becca is een tobber. Ze vindt zichzelf wel erg creatief. Maar als je op je veertigste nog regie assistente licht informatieve programma's bent, heb je wei nig gepresteerd." TV7 is vanaf woensdag 27 febru ari te zien op Nederland 3, bij de VPRO om 21.30 uur. ww- w.vpro.nl/tv7 of www.mugmet- degoudentand.nl »rr ib RSUM - Het duurde even, itl gelukkig: ze zijn weer te- e De voormalige, maar nog )d er razend populaire Villa ve erwerk-presentatoren Roos monde de Kuyper), Van urn (Raymond Spannet) en ïr! )orschot (Theo Schouwer- 0P gooien het in dit tv-sei- over een heel andere boeg. B volging van Opsporing >cht en tv-speurneuzen als R. de Vries en Jaap Jong- I bejagen Roos en haar I*. ïen vanaf zondagochtend neel Nederland in hun ,;f ve programma Misdaad J cht. ïulp van hun drie meter knalrode Misdaad-com- lowagen scheurt het onbe- ovi de drietal door het land, op en naar zakkenrollers, oplich- vervalsers en andere zware nelen. it allemaal op hun eigen tische, sensationele en 2f' lende wijze. „Het wordt inde tv met explosies, met sn ïtige wapens, met hand- in en gillende banden", be- )e( Van Rossum, terwijl hij erkneukelt achter de rode aadtelefoon. ieeerste twee afleveringen I- -fde chaotische evenknie van 'J"ke van der Krogt met haar tenten op zoek naar de ont- le schildpad Stoffel. De drie fftn tijdens de niet al te vlek- i s verlopende zoektocht evaarlijke motorbende in ekte chaos, transformeren o hinees restaurant in een van tijd tot een afbraak- en jagen een armzalige 1 0 iwinkeleigenaar de stui- '"H p het lijf. Uiteindelijk be- en n Roos en haar mannen 1 de cel, waar de toekom- 'n9 schurende samenwerking olitiecommissaris Knijp ^tekrijgt. ;n erige afleveringen jagen de U5)i ec^ves ondermeer op de 'enen Sjahid diamant van 1 a| :ik Aligada die in opdracht ir J ïn Elvis Presley gelijkende Roos en haar mannen. Foto: De Li griezel is gestolen, wordt een bende teddyberen-dieven ach tervolgd en zoekt het Misdaad gezocht-team een clown die het lachkrampziektevirus ver spreidt, dat bij de slachtoffers een lach veroorzaakt die niet meer is te stoppen. Ook wordt de psychopaat achtervolgd die aanbelt bij willekeurige huizen, vervolgens hard naar de achter deur rent om in de keuken de koelkast leeg te eten. Misdaad gezocht is een prettig gestoorde misdaadserie vol ab surde humor waarin de ver trouwde handtastelijkheden - stompen, slaan, schoppen - van Roos niet ontbreken. Voor de te re kinderzieltjes of overbezorgde ouders is de serie dan ook zeker niet bestemd. Zoals commissa ris Knijp al aankondigt kunnen jongere kinderen beter niet zon der ouders kijken. Sommige scè nes kunnen behoorlijk span nend zijn. Hoe dan ook, Misdaad Gezocht is wel erg leuk. Gastacteurs als Hans Teeuwen, Loes Luca, Aat Ceelen, Martin van Waarden- berg, Peer Mascini, Pieter Bouwman, Wim T. Schippers en Ko van den Bosch - vaste collega van De Kuyper en Spannet in theatergroep Alex d'Electrique - maken de knotsgekke avonturen van Roos, Van Rossum, Van Oorschot helemaal af. Het wachten is nu al op de volgende dertien afleveringen. Monique Brandt Misdaad gezocht is zondagmor gen te zien bij de VPRO in Villa Achterwerk om 10.30 uur via Nederland 3. Naam: Selma van Dijk Leeftijd: 32 Burgerlijke staat: getrouwd Werk: presentatrice violiste zangeres Hobby's: lezen en muziek Krant: op de redactie van 5 In het land lees ik alle kranten Tijdschrift: woon- en interi eurbladen Boek: Dorp aan de rivier van Anton Coolen Film: Terms of Endearment Muziek: Bach en Chet Baker Website: binnenkort www.sel- mavandijk.nl Als je baas van een tv-zender zou worden, wat zou je eerste maatregel zijn? Die langdurige reclames van Tell Sell, waar niemand in ge loofd, eraf gooien. Dan kun je beter herhalingen van het nieuws laten zien. Verder zou ik Arjan Ederveen meteen inlijven. Van hem moet veel meer te zien zijn en Theo Thea moe ten ook weer terug. Tenslotte mis ik een goed muziekpro gramma, zoals Reiziger in mu ziek. Voor welke presentator of welk programma zet je de radio aan? Ik hoorde toevallig het trio Roos, Van Rossum en Van Oor schot, dat vroeger Villa Achter werk aan elkaar praatte, nu op Selma van Dijk de radio met een eigen pro gramma. Daar ga ik dus vaker naar luisteren. Verder vond ik Nachtzusters ook altijd leuk en Met het oog op morgen is een vaste traditie terug in de auto na een optreden. Hoe vind je dat je overkomt in de media? Als mezelf. Ik voel me op mijn plek voor de camera en ben heel ontspannen. Ik zit verder niet zo te wachten op aandacht in de Bladen, maar dat gebeurt gelukkig ook niet. Wie bewonder je in je vak? Als zangeres Ella Fitzgerald. Wat die allemaal kon met haar stem was echt top. Qua presen teren vind ik Margreet Spijker, die nu het 6 uur nieuws bij RTL doet, altijd heel prettig. Een alerte journaliste en een aange naam mens. Denk je dat je qua werk ooit nog eens iets totaal anders gaat doen? Er rommelt wel iets in mij, al leen weet ik nog niet in wat voor jasje ik het moet gieten. Het lijkt me helemaal geweldig om gekke dingen op het toneel te doen, zoals bijvoorbeeld Plien Bianca. Ik weet niet of ik het kan, maar wie weet komt het er nog eens van. Welke historische figuur zou je graag hebben ontmoet? Ik zou wel eens een dagje met Mozart willen meelopen om te zien hoe gek hij nu écht was. En hoe dat componeren van hem precies ging. Dat je partijen voor allerlei instrumenten ge woon al in je hoofd hoort en het dan kunt opschrijven. Wat was je grootste blunder? Bij 5 In het land hadden we een keer een filmpje over een kraanwagen die op een huis te recht was gekomen. Verder geen gewonden of zo, maar ik was vergeten dat ik een tekstje moest voorlezen en zei in plaats daarvan alleen maar: 'Erg. hè?' Heb je een bepaalde karakterei genschap van je vader of moe der overgenomen Van mijn moeder het genieten van aardse dingen, zoals een dagje in de tuin werken of kij ken naar een roodborstje op de schutting. Van mijn vader het plezier in het muziek maken. Met wie zou je liever niet aan spoelen op een onbewoond ei land? Met Henk Binnendijk, die vroe ger bij de EO zat. Dat soort mensen doet alsof ze Jezus in hun binnenz^ hebben zitten. Ik ben zelf niet heel erg gelovig, maar denk wel dat er méér is tussen hemel en aarde. Maar de zekerheid waarmee ze bij de EO zaken brengen stoort me wel eens. Het heet niet voor niets geloof. Jongetjes moeten aanleren om zittend te plassen volgens een school, zodat er een eind komt aan het gespetter. Ook iets om thuis actie voor te voeren? Dat hoeft niet, want hier ge beurt het al. Ik vind het een pri ma initiatief, maar veel mannen schijnen er nogal moeite mee te hebben. Op televisie hoorde ik ook iemand die fel tegenstan der was. Alsof je mannelijkheid in het geding is als je zittend plast! Herman Elzinga

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9