Arafat zorgt voor onmin BUITENLAND Het geduld van de wereld met Congo raakt op Reisverbod Strijd tegen het terrorisme splijt de NAVO Sharon en minister in de clinch Pakistan jaagt op moordenaars journalist Pearl Wapenstilstand Sri Lanka gaat vandaag al in 'Ramptrein in Kaprun had niet mogen rijden' Van Tate naar St.PauI's Trucker niet meer beboet voor illegaal Dood Savimbi kan vrede betekenen merika schrapt toombelofte' jHiNCTON - De VS houden b niet langer aan de belofte n kernwapens in te zetten jn landen die niet over dit irt wapens beschikken. De erikaanse onderminister (buitenlandse zaken Bolton ift dit gezegd, zo meldt de mington Times. Volgens de rindsman vertegenwoordigt 'nucleaire belofte' een 'on- listische kijk op internatio- 3 situatie' weer. De belofte nt uit 1978, en was het werk de regering-Carter. In het al van een aanval zullen de alles doen 'wat op dat mo lt gepast is', zei Bolton, die het ministerie verantwoor- jk is voor wapencontrole en imationale veiligheid. Istraffen voor rroristen Italië aan - De rechtbank in het iaanse Milaan heeft gisteren Tunesiërs, onder wie de neende leider van de Itali- ise cel van al-Qaeda, veroor- ild ot celstraffen van vier tot jaar. De rechter achtte be ien dat de vier banden on- hielden met de terroristi- t organisatie van Osama bin len. Zij stonden terecht we- s de handel in explosieven, micaliën en vervalste reis- umenten. Ook zouden zij okken zijn geweest bij ille- immigratie in Italië. lombia trekt bied rebellen in ota - Colombiaanse militai- zijn gisteren het autonome ied van de FARC-rebellen in luidwesten van het land ïengetrokken. Ongeveer jhonderd militairen vlogen helikopters naar een verla- egerbasis in het gebied, ident Pastrana had donder- aangekondigd dat het ge- dat eerder aan de FARC afgestaan, moest worden iverd. Pastrana heeft osdag het vredesoverleg de FARC afgebroken, om- lij de rebellen verantwoor- k houdt voor een vliegtuig- ng en de ontvoering van senator. inness voortaan er uit het vat zaterdag 23 februari 2002 Hl Jarenlang heeft het Guinness vertrouwd op de iteit van klanten die bereid twee minuten te wachten en pint donkerbruin tap- Maar omdat de verkoop [loopt, test het bedrijf nu lieuwe, snellere tap.Als je ukke pubs binnenkomt, r een doek over de Guin- pomp omdat het tappen zo anger duurt", aldus een rdvoerder van de brouwer, de snellere tap moet ness ook op zoek naar een we slogan. Nu is die nog 'le goede dingen het iten waard zijn'. De smaak iet bier zal niet verande- :rzekert de brouwer. leden zien euro ids meer zitten 10lm - Steeds meer Zwe ien de euro zitten, zo blijkt :n gisteren gepubliceerde g. Daarin sprak 58 pro- dch uit voor de Europese Het aantal tegenstanders le tot 37 procent. Zweden t met Denemarken en •Brittannië geen deel uit le muntunie die de overige f EU-landen zijn aange- De Zweedse regering wil ivolking de gelegenheid zich over afschaffing van oon uit te spreken in een ;ndum. Een datum daar- nog niet vastgesteld, het wordt mogelijk begin 22 nd jaar. 4 lister Egypte -|pt op na ramp De Egyptische minister 'ansport heeft ontslag ge- ;n na de treinbrand die sdag aan 373 mensen het kostte. Ook de directeur Öe nationale spoorwegen gisteren op. Een team eventig onderzoekers is leiding van de Egyptische ireur-generaal een onder innen naar de brand, latskrant al-Ahram meld- die mogelijk is veroor- door kortsluiting. Eerder geopperd dat de explosie tjeten gasbrandertje aan de r|^van het inferno lag. ]l mag IVF-baby sfcen voor bloed Een echtpaar uit het Leeds mag met behulp (F (reageerbuisbevruch- ;en baby ter wereld bren- jc riens bloed het leven van i, oontje kan redden. Dat fie HFEA, de Britse instan- toezicht houdt op IVF- idelingen, gisteren beslo- let zieke kind heeft thalas- een erfelijke bloedstoor- et het beenmerg van het re kind kan zijn leven wel- - vorden gered. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Er is voor 45 dagen een hotel gereserveerd in het Zuid-Afrikaanse gok-, golf- en lustoord Sun City. Of het genoeg is om de Congolese partijen aan te zetten tot het sluiten van vrede en het reorganiseren van hun door oorlog, honger en plunde ring geteisterde land, dat blijft zeer de vraag. Sinds het in 1999 gesloten akkoord van Lusaka, dat voorzag in een staakt-het-vu- ren in de toen anderhalf jaar oude oorlog en in een dialoog, zijn er onder leiding van oud-president Ketumile Masire van Botswana verschillende bijeenkomsten geweest. Onwil en geldgebrek frustreer den meestal de goede bedoelingen. Pas na de moord, vorig jaar januari, op presi dent Laurent Kabila en de 'troonsbestij ging' door diens jonge zoon Joseph, is er meer hoop ontstaan op een doorbraak. De bedoeling is een eind te maken aan wat wel de Eerste Wereldoorlog van Afri ka wordt genoemd, en een begin met het heruitvinden van een land zo groot als West-Europa, met 50 miljoen inwoners. Congo heeft tot nu eigenlijk alleen be staan voor plunderaars als de Belgische Koning Leopold, zijn Afrikaanse equiva lent Mobutu, talloze lokale potentaten en natuurlijk de buurlanden, die hun hon ger naar minerale rijkdommen steevast wisten te combineren met meer nobele doelen. Sinds vorig jaar wordt het staakt-het-vu- ren weer (redelijk) nageleefd en zijn een paar duizend VN-vredessoldaten aanwe zig. Men hoopt dat Angola, Zimbabwe en Namibië, die het centrale gezag in Kins hasa steunen, en Rwanda en Uganda, die de rebellengroepen in het oosten dirige ren, hun troepen terugtrekken. Dit ge beurt tot nu mondjesmaat, hoewel de betrokken landen wel zeggen het vredes proces te steunen. Het idee dat aan het overleg in Sun City ten grondslag ligt, is dat de Congolezen nu eindelijk zelf gaan beslissen over het lot van hun land. De internationale ge meenschap is enthousiast, wil wel beta len, maar ook resultaten zien. „Ons ge duld, maar nog meer dat van de Congo lese bevolking, is niet eindeloos", zeiden Frankrijk en Groot-Brittannië in een ver klaring. Uitgenodigd zijn regering, rebellengroe pen, politieke oppositie en vooraan staande leden van de burgermaatschap pij. Rebellen voelen zich doorgaans de echte oppositie en zien politieke opposi tiepartijen als onnodige concurrenten of handlangers van de vijand. Ook nu: Jean- Piere Bemba van de MLC-rebellen wei gert te komen, ondanks oproepen van vriend en geldschieter Uganda dat wel te doen. Bemiddelaar Masire heeft gezegd dat het overleg kost wat kost doorgaat en ver wacht dat Bemba zich alsnog zal aanslui ten. Zonder de aanwezigheid van alle re bellen, die de helft van het land controle ren, heeft inter-Congolees overleg ook weinig zin. Masire wil in Sun City ak koorden sluiten over een definitieve vre desregeling, de vorming van een over gangsregering, een nieuw leger en het houden van verkiezingen. Een lichtpuntje lijkt het initiatief van de schatrijke zakenman Raphaël Katebe Ka- toto, die probeert 'eminente Congolese burgers' naar voren te schuiven om de kloof tussen regering, oppositie en rebel len te overbruggen. „Het loopt steeds stuk op personen, dus laten we het met nieuwe mensen proberen", aldus Kate be. Analisten zien mogelijkheden, en ver gelijken Katebe's werk met de vorming van de oppositiebeweging MDC in Zim babwe, die ook is voortgekomen uit vak bondsleiders, zakenmensen, juristen en andere prominenten. Katoto zegt Zuid- Afrika als voorbeeld te stellen voor de wedergeboorte van Congo. Dat is leuk te horen voor het land dat zijn nek fofs heeft uitgestoken, en een aanzienlijk deel van de rekening in Sun City betaalt. islamabad/anp-afp - De Pakis taanse politie is koortsachtig op zoek naar de moordenaars van de journalist Daniel Pearl. Het lichaam van de op 23 januari in Karachi ontvoerde Amerikaan is niet gevonden, maar de moord staat op een videoband. Zegslieden van de Pakistaanse provincie Sindh hebben verteld dat enkele daders op de video band zijn geïdentificeerd. De re gering stelde dat de daders bij de politie bekend zijn, en zich waarschijnlijk onder een valse identiteit schuilhouden. Desondanks is niet echt bekend om wat voor lieden het gaat. Na Pearls ontvoering eiste de 'Na tionale Beweging voor Herstel van de Pakistaanse Soevereini teit' de misdaad op. Van deze club was nooit eerder iets ver nomen. De ontvoerders eisten een betere behandeling van in Afghanistan opgepakte al-Qae- da- en Talibanstrijders. Een radicale islamitische groe pering in Pakistan die bekend is om zijn anti-Amerikaanse standpunten en demonstraties, de Jamiat Ulema-i-Islam, heeft gisteren de 'brute moord op een onschuldige man' fel veroor deeld. Een andere moslimbewe ging, de Jamaat-i-Islami, stelde dat Pearl onschuldig was, zijn werk deed en dat de daders moeten worden gestraft. vavuniya/ap - De Srilankaanse regering en de Tamil-Tïjgers hebben gisteren hun handteke ning gezet onder een staakt-het- vuren. Daarmee is een belang rijke stap gezet op weg naar het einde van de burgeroorlog, die delen van Sri Lanka al achttien jaar in zijn greep houdt. Noor wegen bemiddelde en stelde het bestand op. De Srilankaanse premier Ranil Wickremesinghe reisde gisteren naar een militaire controlepost bij Tamil-gebied. Tamils gaven de premier een sjaal en rijst, tra ditionele symbolen van voor spoed. De premier overhandig de de ondertekende bestands overeenkomst aan de Noorse ambassadeur Jon Westborg. De Noorse regering, die meer dan twee jaar heeft bemiddeld tussen de partijen, maakte be kend dat de overeenkomst ook was ondertekend door rebellen leider Vellupillai Prabhakaran. Het bestand gaat vandaag al in. Het akkoord vormt de voorbode voor besprekingen die een einde moeten maken aan het slepen de etnische conflict dat sinds 1983 meer dan 65.000 levens heeft gekost. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - In de Israëlische rege ring is onmin ontstaat over de opheffing van het reisverbod voor Yasser Arafat. Als het aan minister van defensie Benjamin Ben-Eliezer ligt mag de Palestijn se president zijn residentie in Ramallah onmiddellijk verlaten, maar premier Ariel Sharon ligt dwars. Volgens Sharon heeft Arafat nog niet voldaan aan alle door Israël gestelde voorwaarden. Ben-Elie zer daarentegen voerde gisteren in een gesprek met de premier aan dat Israël niet kleinzielig moet zijn, nu de Palestijnse lei der de drie hoofdverdachten in de moord op de Israëlische mi nister van toerisme, Rechavam Ze'evi, heeft laten arresteren. Hij wees Sharon er verder op dat Arafat ook de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP), Achmed Sadat, gevangen heeft gezet. Het PFLP heeft de aanslag op Ze'evi uitgevoerd om de liquidatie door Israël van Sadats voorgan ger, Abu Ali Mustafa, te wreken. Sharon heeft niet precies duide lijk gemaakt wat hij verder nog van Arafat verwacht. Volgens de Israëlische veiligheidsdienst loopt nog een medeplichtige aan Ze'evi's moord vrij rond in de Palestijnse gebieden. De Isra ëlische premier liet donderdag avond op een persconferentie doorschemeren dat hij van de Palestijnen meer arrestaties ver wacht in de zaak van de recente poging tot wapensmokkel tus sen Iran en de Palestijnse gebie den. Israël heeft gisteren bekendge maakt dat op de Westelijke Jor- daanoever wonende Palestijnen in de komende dagen naar Jeru zalem mogen reizen om in de moskeeën op de Tempelberg te bidden ter gelegenheid van het islamitische offerfeest. Israël heeft verder laten weten dat het de extra wegversperringen op heft die het tien dagen geleden heeft opgericht in de Gaza- strook. Het gebied is nu niet langer in drie delen verdeeld. Het leger heeft zich ook terugge trokken uit de omgeving van het vluchtelingenkamp Bureij, even eens in de Gazastrook. De versoepeling van de Israëli sche greep op de Palestijnen zou mede het gevolg zijn van geheim dat de afgelopen dagen door beide partijen is gevoerd. londen - Eindelijk is 'ie dan open en veilig te betreden: de Millennium Bridge in Londen, die het museum Tate Modern op de zuidoever van de Thames verbindt met de enorme St. Pauls Cathedral - op de foto goed te zien - op de noordoever. De brug, de eerste nieuwe overver- binding in de Britse hoofdstad in ruim een eeuw, ging in juni 2000 al open, maar bleek toen te gaan zwaaien onder het gewicht van de dui zenden voetgangers die wilden oversteken. Dat euvel is met speciale schokdempers en ophangingen verholpen. De Millennium Bridge is overigens de enige brug over de Thames waar alleen voetgangers overheen mogen. Foto: PA/Toby Melville wenen/afp-anp - De skitrein bij de Oostenrijkse plaats Kaprun die in 2000 in brand vloog, had die dag helemaal niet mogen rij den. Op het skicentrum van Ka prun waren werkzaamheden aan installaties uitgevoerd, en er was op de dag van de ramp nog geen vergunning om weer te gaan rijden. Dat meldde de Oos tenrijkse krant Kronen Zeitung gisteren. Op 11 november 2000 ontstond brand in de skitrein, die daarna in een tunnel reed waardoor de passagiers in de val zaten. Er kwamen 155 mensen om, onder wie twee Nederlanders. In het wintersportcentrum van Kaprun waren kort ervoor werkzaamhe den verricht, ook aan de rails, aldus de krant. Volgens de regels mocht 'het ge bouw, of individuele delen daar van' pas weer worden gebruikt na schriftelijke toestemming. Dat groene Écht kwam echter pas elf dagen na de ramp. Een woordvoerder van justitie zei dat de trein niet had mogen rij den, of dat nou direct met de werkzaamheden te maken had of niet. Een oververhitte elektrische ka chel in de trein heeft de ramp veroorzaakt, was al eerder vast gesteld. De krant publiceerde gisteren een lijst met technische fouten en mankementen die de openbare aanklagers hebben opgesteld. Zo deden de automa tische brandmelders het niet. en werkte een brandwerende deur niet zodat er rook in een ander gedeelte van de tunnel terecht kwam. Drie mensen stikten in deze rook. Een woordvoerder van het be drijf Gletscherbahnen Kaprun wees de beschuldigingen van de hand. Volgens hem was het be drijf 'uiteraard' in het bezit van de benodigde toestemming voor het laten rijden van de trein, en reed die dus op de dag van de ramp legaal. door onze correspondent Harm Harkema londen - De Britse regering mag vrachtwagenchauffeurs niet meer beboeten voor illegalen die zij het land binnenbrengen. Sinds een paar jaar moeten vrachtwagenchauffeurs 3.200 euro boete betalen voor elke il legaal die in hun vrachtwagen wordt aangetroffen, maar het Hof van Beroep heeft gisteren bepaald dat de regeling in strijd is met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De uitspraak betekent een ge voelige nederlaag voor de rege ring in de strijd om het aantal asielzoekers terug te dringen. Geschat wordt dat per maand 400 tQt 800 illegalen per vracht wagen het land binnenkomen. Vóór de boeteregeling van kracht werd, waren dat er vrij wel zeker veel meer. De boeteregeling is van begin af aan op grote weerstand gestuit in vervoerskringen, omdat zij ook chauffeurs treft die te goe der trouw zijn en niet weten dat zij illegalen, vervoeren. De Britse regering vond dat destijds geen argument. Chauffeurs dienden hun eigen wagens goed te con troleren. Het Hof van Beroep heeft deze redenering nu ondemit gehaald. Volgens rechter Simon Brown heeft de regeling tot gevolg dat de bewijslast wordt omgedraaid. Chauffeurs zijn schuldig tot ze hun onschuld hebben bewezen. Ook worden vrachtwagens in beslag genomen, met soms dra matische financiële gevolgen voor chauffeurs. Een andere rechter wees er op dat ook chauffeurs zijn beboet die uit ei gener beweging illegalen in hun wagen bij de douane hebben aangegeven. Het ministerie van binnenland se zaken heeft gezegd niet in be roep tegen de uitspraak te zullen gaan. Advocaten van gedupeerde chauffeurs kondigden aan dat zij schadevergoeding van de re gering zullen eisen. Sinds april 2000 hebben de autoriteiten zo'n 7.000 illegalen uit vracht wagens geplukt, zijn 249 vracht wagens in beslag genomen en is voor zo'n 122 miljoen euro's aan boetes opgelegd. Alleen meedogenloze leider hield Unita bijeen door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Binnen de NAVO woedt een ernstig conflict over de koers die het bondgenoot schap moet volgen. De Ameri kanen willen dat de NAVO zich volledig richt op de bestrijding van het terrorisme. De Europese landen leggen de nadruk op an dere taken van het bondgenoot schap, zoals crisisbeheersing. Een hoge NAVO-diplomaat er kent dat er 'fricties' zijn, maar volgens hem is de Amerikaans- Europese samenwerking niet echt in gevaar. De discussie over de toekomst van de NAVO staat op scherp sinds 11 september, toen het bondgenootschap onder grote Amerikaanse druk binnen drie dagen verklaarde dat de aansla gen op de VS zouden worden beschouwd als een aanval op al le NAVO-landen. In Europa groeit de irritatie tegen het solis tische optreden van de Verenig de Staten in de oorlog tegen het terrorisme. Amerika hamert er op dat de Europese partners meer geld moeten uitgeven voor defensie, omdat anders de ver houding binnen het bondge nootschap scheefgroeit. „Onze Europese vrienden maken niet graag hun handen vuil", zei een Amerikaanse ingewijde gister avond. Het conflict kwam tot een uit barsting tijdens een informele bijeenkomst in Brussel die vori ge maand door de Amerikanen was georganiseerd, en waar NAVO-ambassadeurs, diploma ten, politici en deskundigen aanwezig waren. De conserva tieve republikeinse senator Lu- ger noemde daar achter geslo ten deuren het Atlantisch bond genootschap 'zonder betekenis' wanneer het niet bereid is om de bestrijding van het terroris me als voornaamste taak te zien. Volgens de Nederlandse defen- siedeskundige prof. Rob de Wijk, een van de deskundigen die tijdens de bijeenkomst aan wezig was, kreeg hij bijval van de Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO. „Luger is de Ame rikaanse regering niet. Ik zie het bondgenootschap nog niet uit elkaar vallen", relativeerde een NAVO-diplomaat gisteren. De Wijk sprak gisteren in het VPRO-radioprogramma Argos van een 'ernstige crisis' in de NAVO. Hij vermoedt dat de Amerikanen bewust een open hartig verslag hebben rondge stuurd van een bijeenkomst met een vertrouwelijk karakter om hun boodschap duidelijk te ma ken: de NAVO moet zich aan passen aan de Amerikaanse wensen, omdat de wereld op 11 september veranderd is. Over de vraag hoe de NAVO eventueel haar koers zou moe ten verleggen, en welke vormen van terrorisme zouden moeten worden aangepakt, zijn de Eu ropese landen het onderling niet eens. Nederland probeert in het huidige conflict een bemid delende rol te spelen. Sinds de aanslagen op de VS heeft de VS slechts mondjes maat gebruik gemaakt van de mogelijkheid om NAVO-man- schappen en materiaal in te zet ten. Momenteel vliegt een aan tal NAVO-radarvliegtuigen bo ven Amerika. Die nemen de taak over van Amerikaanse AWACS die zijn ingezet in de strijd tegen het terrorisme. „De NAVO heeft de middelen niet die de VS no dig hebben. Het is voor de Ame rikanen veel eenvoudiger om zaken te doen met afzonderlijke landen", aldus een ingewijde. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Als de dood van Jonas Savimbi ook door onafhankelij ke bronnen wordt bevestigd, wordt de kans op beëindiging van 27 jaar burgeroorlog in An gola aanzienlijk groter. Alge meen wordt aangenomen dat de kracht van de Savimbi's Uni- ta-rebellen al tanende was, en zonder de charismatische en meedogenloze leider is een uit eenvallen van de beweging goed mogelijk. Unita voert vanaf 1975, toen An gola onafhankelijk werd van Portugal, met tussenpozen een strijd om de macht. Naar schat ting een half miljoen mensen is daarbij om het leven gekomen, terwijl vier miljoen ontheemd zijn geraakt. De situatie is na 1998, toen een met bemiddeling van de VN tot stand gekomen bestand na vier jaar sneuvelde, weer verslechterd. Hoewel men twee jaar geleden dacht dat de beweging op ster ven na dood was, lukte het Uni ta toch zich te hergroeperen en zich te transformeren van een conventioneel leger in een effi ciënte guerrillabeweging. Deze tactiek leek het Angolese leger in het hart te treffen. Unita viel na melijk steeds steden aan in het gebied - het westen en het noord-westen - waar het rege ringsleger geacht wordt te heer sen. Het waren steevast overrompe lingen met relatief lichte wa pens. Unita, dat haar traditione le machtsbasis had in de hoog gelegen binnenlanden heeft, hield een aantal uren die steden bezet, plunderde en moordde, en vluchtte op het moment dat het leger versterking stuurde. Jonas Savimbi. Foto: EPA Ook dorpen werden regelmatig aangevallen en geplunderd, zonder echter dat het leger vat kreeg op de rebellen. De regering in Luanda heeft ver schillende malen geclaimd dat het eindelijk de rebellen onder controle had. De laatste maan den werd gezegd dat de troepen van Savimbi waren ingesloten in de provincie Moxico, 700 kilo meter ten zuiden van Luanda. Verschillende hoge Unita-leden zouden in dit gebied zijn gear resteerd. De tweede man van Unita, An tonio Dembo, en Savimbi's rechterhand Paolo Lucamba Gato, zouden nog in leven zijn en zich schuil houden, maar een opvolging van Sa\ïmbi door een van hen lijkt niet direct waar schijnlijk. Savimbi heeft de be weging die hij in 1966 oprichtte om de Portugese kolonisators te bestrijden, altijd even keihard als autoritair geleid, en daarbij weinig ruimte gelaten voor an deren om zich te profileren. Blijft over het belang dat Unita heeft in diamanten, de bron waarmee de organisatie zich fi nanciert. Ondanks alle wapen en olie-embargo's moet Unita nog grote voorraden diamanten hebben, die het steeds weet te slijten op de zwarte markt. Jaar lijks zouden de edelstenen 100 miljoen dollar opleveren. Het regeringsleger daarentegen heeft haar oorlog altijd gefinan cierd met de enorme inkomsten van olie die voor de kust wordt gewonnen. De olie zorgt dat er overigens voor dat Angola het land is met meer directe buiten landse investeringen dan bij voorbeeld Zuid-Afrika, en met de hoogste economische groei van Afrika. Helaas is de bevol king er de afgelopen decennia niets wijzer van geworden. De belofte van dte regering gis teravond dat hflue oorlog als beëindigd beschouwt, en dat ze het vredesakkoord van 1994 als nog gaat uitvoeren, klinkt veel belovend. Men zegt zelfs einde lijk ook verkiezingen te willen gaan organiseren. Aangetekend dient te worden dat de Unita al tijd een aangenaam excuus was om dit alles niet te doen, en door te gaan met het leegzuigen van het land, terwijl de interna tionale gemeenschap de honge rende Angolezen mocht opvan gen. Zeker is dat de dood van Savim bi de oude politieke constellatie zal doen veranderen en dat er nieuwe keuzen moeten worden gemaakt. Dit, in combinatie met het aangekondigde afscheid van president Dos Santos, opent nieuwe perspectieven. Wellicht dat de bevolking er deze keer ook iets beter van kan worden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5