'Disney heeft de wereld verpest' J f OOG in OOG C i i i i \T/ Sr De vragen De regels JQ J)- ZATERDAG 23 FEBRUARI 2002 ER BIJ Animatiefilmer Gerrit van Dijk, in 1938 geboren in Volkel, woont in Haarlem. Van Dijk is getrouwd met Cilia, heeft een zoon, een dochter en twee kleinzoons. De immer in zwart geklede en met zwarte hoed getooide Van Dijk is sinds zijn debuut in 1972 uitgegroeid tot één van de beste animatiefil mers van Nederland. Hij geniet binnen zijn vakgebied ook gro te bekendheid buiten Neder- /land. Van Dijk won prijzen zoals de Gouden Schelp van Bombay, de Gou den Duif van Leipzig, de Gouden oeer van Berlijn en het Gouden Kalf in Utrecht. door Govert Wisse 1 i f Gerrit van Dijk: Je mag het niet zeggen, maar ik vond het eigenlijk goed dat Amerika een lesje kreeg." Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer 6. Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? „Er zijn geen gebeurtenissen waarover ik een ontzettend groot verdriet heb gekend. Waarover ik niet zozeer verdriet als wel spijt heb gehad, is mijn gebrek aan voorop leiding. Ik kom uit een vrij simpele boeren familie in Brabant. Ik heb de lagere school en ambachtsschool gedaan. Daarna ben ik met speciale permissie naar de Kunstaca demie in Tilburg gegaan. Ik moest er op mijn tenen lopen en werd daar niet geluk kig van. Ik zat met mensen in de klas die gymnasium hadden gedaan. Die wisten al heel veel van kunstgeschiedenis. Ik niet. Ik was ook veel te jong. Ik heb me alles zelf moeten aanleren. Ik ben veel gaan lezen. Vandaar ook waar schijnlijk dat ik als compensatie al mijn kennis graag wil spuien. Ik verwijt mijn ouders niks. Mijn vader liet me volkomen vrij. Die zei niet: dit mag je wel, dit niet. Hij had wel een plan uitgestip peld voor mij. Ik zou, net als hij, boer wor den en een boerderijtje krijgen. Toen hij dat na de lagere school tegen me zei, ant woordde ik dat ik dat niet wilde. Kunst schilder leek me een veel mooier vak. Dat had ik uit geschiedenisboeken waarin ik Rembrandt en Jan Steen was tegengeko men. Meer wist ik er ook niet van. Mijn va der hield me niet tegen. Nee, hij ging met mij voor overleg naar de pastoor. Die zei dat ik dan maar eerst huisschilder moest worden. Dus ik naar de ambachtsschool om te leren hoe ik een huis moest schilde ren. Ik deed vreselijk mijn best want ik dacht dat het zo hoorde om later kunst schilder te kunnen worden. Ik ben dus cum laude geslaagd als huisschilder. Toen ik klaar was met school, had mijn va der een baantje voor me geregeld. Ik zou letters schilderen op de karren van de melkboer. Dat wilde ik niet. Uiteindelijk ben ik toch op de academie in Tilburg te rechtgekomen." 8. Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? „Het één noch het ander. Iedere leeftijd heeft zijn eigen charme. Ik ben typisch een kind van mijn tijd. In '38 geboren, de oorlog meegemaakt zonder daar weet van te hebben, daarna school in patronaatsgebouwtjes en kippenhokken. Een echte school hadden we niet. Ik ben een kind van de Marshall-hulp. De wereld was in opbouw. De jeugdcultuur kwam op het moment dat ik jong was. De seksuele revolutie kwam in een tijd dat ik seks wilde beleven. Provo ontstond toen ik politiek bewust werd. Alles gebeurde voor mij pre cies op het goede moment, tot nu toe. Want iedereen praat nu, terwijl ik de zestig ben gepasseerd, over ouderen en hoe die hun pensioen moeten regelen. Alle aan dacht was steeds voor de groep waartoe ik behoorde. Ik heb een perfect leven gehad en heb dat nog. Ik ben niet iemand die zegt: vroeger was het veel beter. Mijn kinderen zijn opge groeid in de tijd van het doemdenken, de angst voor de atoombom en de Koude Oor log. De wereld zou ten onder gaan. Lijkt me veel minder leuk om in op te groeien dan in mijn tijd. Toen ging het om opbouw, een nieuwe wereld maken. Ik ben geen optimist, maar ook geen pessi mist. In eerste instantie gooi ik altijd de kont tegen de krib, maar ik probeer wel goed uit te leggen waarom ik dat doe. Ik re lativeer alles. Ik ben ook niet pessimisti scher geworden na 11 september. Vanaf het begin riep iedereen: nou is de wereld veranderd. Ik zei: welnee. Omdat het in Amerika gebeurde heeft het zo'n impact. Dat land covert de wereld totaal. Als de aanslag in Lima had plaatsgevonden, had niemand het er meer over gehad. In Ameri ka verandert de boel, niet bij ons. Je mag het niet zeggen, maar ik vond het eigenlijk goed dat Amerika een lesje kreeg. De Ame rikanen domineren de hele filmwereld. Het gaat alleen om Amerikaanse films, de rest huppelt er in him ogen maar wat achter aan. Wij moeten over de hele wereld Mc Donald's eten, Amerikaanse frisdrank drin ken en hun boeken lezen. Ik ben het niet eens met de extreme manier waarop dat is aangepakt, maar ik ben er niet op tegen dat die Amerikanen eens wordt gezegd: jullie zijn te dominant in deze wereld." 17. Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? „Ik denk van niemand. Zo zit ik niet in el kaar, hoewel de buitenwereld waarschijn lijk anders over mij denkt. Er zijn natuurlijk wel mensen aan wie ik een hekel heb, maar geef je hem of haar dan geen hand? Je moet je vijanden liefhebben, zal ik maar zeggen. Ik zou er wel veel moeite mee hebben om de paus een hand te geven. Met de paus als mens heb ik geen probleem. Hij is ook maar een gewone, omhooggevallen Poolse jongen. De paus wordt in een rol gedwon gen door zijn vak. Ik ben het er volstrekt mee oneens dat hij mensen zover brengt dat zij niet meer vrij zijn in hun denken. Ik heb grote moeite met de paus als symbool van de kerk. Ik ben tegen de structuur van het katholieke geloof. Maar dat geldt voor alle extreme uitingen. In wezen is de paus ook een extremist. En met hem al onze bis schoppen na Zwartkruis. Ik zou wel met de paus in discussie gaan en daar hoort het geven van een hand bij. Dat is nu eenmaal het begin van een gesprek." 31. Welke dag zou u willen overdoen? „Het feest rond mijn 25-jarige bruiloft. Dat was een fantastische dag. Die hebben we achter in de tuin gevierd met vrienden en kennissen. We hadden mensen over de vloer van 's ochtends zeven tot drie uur in de nacht. Men was welkom vanaf het ont bijt. De gasten, onder wie Hakim, hebben in de tuin toneel gespeeld. Het was een mooie zonnige dag. Net als mijn trouwdag, maar die zou ik niet over willen doen. Daar heb ik geen bijzondere herinneringen aan. Ik heb ook een prachtige dag meegemaakt, waarvan ik echter niet zeker ben of die is verlopen zoals ik me die nu herinner. Ik was ooit in Turkije, toen ik enkele vrienden ontmoette. Er werd ons verteld dat ergens in Instanboel vrouwen gevangen zaten die amnestie zouden krijgen als ze zich zouden prostitueren. Mijn vrienden en ik zijn drie dagen bezig geweest om op die plek te ko men. We hebben ik weet niet hoeveel taxi chauffeurs de weg gevraagd. Niemand wist het. Uiteindelijk bracht een chauffeur ons naar de goede plaats. Het was fantastisch om te zien. Er stonden een stuk of tien huisjes in een carré. Daar stonden die vrouwen voor. Daarnaast zat een ambte naar met een kassa. Die vrouwen zagen er zo onappetijtelijk mogelijk uit. Het was of we midden in een film van Fellini terecht waren gekomen, met al die mannetjes die rond die lelijke vrouwen liepen. Maar misschien heb ik het allemaal wel ge droomd. Is het wel echt gebeurd, Gerrit? Heeft het in mijn fantasie niet veel grotere proporties aangenomen dan het in werke lijkheid was? HoewelIk heb het er nog wel eens over met die vrienden die erbij waren. Die hebben precies hetzelfde. Mis schien was er slechts één huisje met een vróuw ervoor en was er helemaal geen sprake van amnestie. Maar als die dag echt zo is geweest als ik hem me nu herinner, zou ik die nog wel eens over willen doen." 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodi gen voor een dinertje. Wie kiest u? „De paus, Pieter Zwaanswijk, Richard Nixon en de Haarlemse burgemeester Pop. Met de paus zou ik wel eens aan tafel een behoorlijke discussie aan willen gaan over hetgeen ik al eerder in dit gesprek heb ge zegd. Pieter Zwaanswijk nodig ik uit omdat ik hem zeer hoog aansla als kunstenaar. Hij zou zeker een bijdrage leveren aan een mooie avond. Nixon is voor mij de vleesgeworden leugen. De confrontatie tussen de grote leugen van het leven - de paus - en de politieke leugen - Nixon - lijkt me mooi om als kunstenaar mee te maken. Pop heeft een geestigheid en een relative ringsvermogen in zijn denken, maar niet in zijn doen. Hij heeft twee lagen in zich. Dat die vier de confrontatie met elkaar aan gaan, daar zou ik van genieten. Onderwijl zou ik wat stekelige, horzelige opmerkingen maken om de discussie pittig te maken. Pop maakt daarbij de relativerende, diplo matieke opmerkingen aan tafel. Pop is veel meer politiek dan wie dan ook. Hij is één van de weinigen in de politiek die met de betere humor door het leven stapt. Hij is geen vriend van mij, maar ik mag hem wel." 1. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? „Dat was bijna een jaar geleden. Ik had niks met computers, maar je wordt ge dwongen - door daarboven - om mee te doen. Over een paar jaar bestaat er geen celluloid meer. Ik moest dus aan een computer. Ik naar zo'n bedrijf met mijn zoon. Eenmaal geïn stalleerd was dat ding thuis een en al ellen de. Het crashte, het deed dit, het deed dat. Ik ben niet een jongen die makkelijk de boer opgaat en die vraagt: leg me dat eens uit. Ik ben typisch een autodidact, iemand die het zelf uit gaat zoeken. Maar het lukte maar niet. Ik riep er op een bepaald mo ment toch maar mensen bij. Na een uur waren ze weer weg en zat het apparaat weer zoals het moest zitten en ging ik weer aan de gang. Na twee dagen was het pre cies hetzelfde. Op een gegeven moment was ik zo boos dat ik zei: krijg allemaal maar het heen en weer, ik stop ermee. Ik trok mijn jas aan en ging shag kopen. Had ik acht jaar niet gedaan. Ik rookte wel, maar op andermans zak. Toen dacht ik: wat een onzin allemaal, wat zal ik mezelf liggen ver- klooien dat ik moeilijk moet doen om niet te roken. Dat ga ik gewoon weer doen. Dat was dus de dag dat ik boos was. Van mij mocht de hele wereld in mekaar stor ten. En dat om een stuk ijzer. Mijn vrouw Cilia heeft nog een keer de computerfirma gebeld en toen werd besloten een nieuwe neer te zetten. Wat bleek: er zat een kapotte ventilator in die eerste computer. De tem peratuur liep op tot 200 graden en dat ap paraat ging dan dingen doen die het niet moest doen. Het werd te warm. Maar die mensen van die maatschappij, en ook mijn zoon, dachten: ach die oude man 18. Wat vitidt u opwindend? „Een goede theatervoorstelling. Daar kan ik intens van genieten. Ik heb een paar maan den terug in de Toneelschuur het stuk De Grote Oorlog gezien. Een voorstelling van de groep Hotel Modem uit Rotterdam die op schaalmodel de Eerste Wereldoorlog naspeelde. Ik had zo ongeveer de beste avond van mijn leven, ik kon er weer weken tegenaan." 25. Zijn er onderiverpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? „Geen. Over alles mogen, en moeten zelfs grappen gemaakt worden. De tolerantie van mensen bestaat uit het feit of ze een grap kunnen waarderen of niet. Die mag racistisch zijn en smerig. Een grap kun je leuk vinden of niet, maar je moet 'm hoe dan ook kunnen maken. Grappen hebben altijd een soort levensbeschouwelijke ach tergrond. Daarom gaan ze vaak over vrou wen, geloof en racisme." 34. Wanneer was u voor het laatst verliefd? „Dit is eigenlijk een Story-achtige vraag. Drie jaar terug moest ik op een dag denken aan een meisje dat ik ooit als 18-jarige had ontmoet. Ik ging toen met de trein van Til burg naar Den Bosch. Ik raakte in gesprek met dat meisje, een tandartsassistente uit Oss. Je hebt van die momenten dat je ...wh- happ... mekaar helemaal raakt. Dat gebeur de toen ook. Ik ging met haar mee. Zij moest werken en ik heb de hele dag boven op haar kamertje gezeten, wachtend tot ik 's avonds iets met haar kon doen. Ik heb haar na die nacht nooit meer gezien. Een jaar of drie geleden kreeg ik ineens iets van: God, dat je zoiets laat gebeuren. Ik zou dat meisje niet meer herkennen, maar moest aan haar denken. Ik weet nog wel dat ze een wipneusje had en sproetjes. Ik was dus drie jaar terug verliefd op dat sproeten meisje van toen." 45. Wat is in uw werk uw grootste frustratie? „Walt Disney. Hij is de man die ik het meeste haat maar ook het meeste waar deer. Hij heeft ons vak groot gemaakt en te gelijk ook stuk gemaakt. Ik zou met hem nooit in gesprek kunnen raken, ik zou al leen maar schelden op de man. Hij was zo rechtlijnig, zo rechts, zo politiek fout. Disney heeft de wereld verpest. Het is het zelfde als met het geloof. Je mag nooit zo ver gaan, dat je wilt hebben dat de hele we reld is zoals jij verordonneert. Je kan op de ze wereld geen kinderkamer vinden, behal ve misschien in Afghanistan, zonder Disney-uiting. Elk kind groeit op met Disney. Kinderen denken dat de wereld al leen maar bestaat uit pratende muizen/' finish Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die r heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? i De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 41