Uytdehaage danst naar goud OLYMPISCHE I SPELEN Smit overweegt overstap naar langebaan Rusland betwist nu elke gouden medaille 2XEZXQXX3E ik Spelen eindigen voor De Jong in een deceptie arra solliciteert bij DSB Overtraind olympische uitslagen zaterdag 23 februari 2002 ippa Lajunen. Foto: Reuters ittrick voor mppa Lajunen dier hollow - Samppa Laju- heeft in Soldier HoUow zijn Ie gouden medaille op de irdse combinatie veroverd. Ie individuele winst en de in de landenwedstrijd was in gisteren ook de beste op print. Hij bleef de Duitser nyAckermann en de Oos- ;er Felix Gottwald voor. dkamp: 'Een »te afgang' lake city - Bart Veldkamp geen goed woord over voor olympische 10.000 meter, was één grote afgang", gde de Hagenaar over zijn 7,48. Veldkamp (negende) it eerder nog hardop over name aan de Spelen van in Turijn. „Mischien ben iar wel, maar dan als blok- gger", verkondigde hij na race. Een half uur later n hij daar al weer op terug, kamp wil een 'sabbatical nemen. stelle wint k reuzenslalom lake city - Jana Kostelic op de reuzenslalom haar e gouden medaille gewon- De Kroatische alpineski- tvas sneller dan de Zweedse Paerson en de Zwitserse a Nef. Kostelic won eerder imbinade en de slalom. sma mag t naar huis lake city - Een verzoek van 0 e Ritsma om het olym- dorp voortijdig te mogen ten, is door het Team de on van NOC*NSF afgewe- De schaatser wil terug naar rland om zich voor te be- n op het NK allround, vol- weekeinde in Alkmaar, lebben in het voortraject oken over een gezamenlij- ugreis", aldus Joop Alber- Ve kunnen daar niet van ;en." salt lake city/gpd - „Geweldig." Zo reageerde Jochem Uytde haage op zijn gouden plak bij de 10 kilometer schaatsen op de Olympische winterspelen. „On voorstelbaar eigenlijk. Voor het eerst onder de 13 minuten. En ik ben de eerste. Het ging heel makkelijk, technisch perfect." Uytdehaage zei direct na zijn gouden race al te behoren tot 'één van de beste schaatsers ter wereld'. „Het was een race zoals het moet. Heel vlak. Het liep heerlijk. Leuk. Ik heb alert gere den. Gelet op mijn ademhaling. Ik danste op de rechte einden en dan kun je heel makkelijk snelheid houden. Dat kost dan ook weinig energie. Ik had ook zoiets van 'wauw'. Het voelde perfect aan. Ik dacht: hier zullen de anderen het heel moeilijk mee krijgen." Over het verval dat zijn concur rentie in hun races kende, zei Uytdehaage: „Ik kan dat niet plaatsen. Ik denk dat het op dit ijs aan de techniek ligt. AJs je techniek minder wordt gaan de tijden snel omhoog. Als je breekt, breek je ook heel hard." „Of dit gewoon is? Ik heb nu drie keer het wereldrecord ge broken hier. Accoord, dat is vrij uniek. Ik zei vooraf met mijn gekke bek dat ik drie keer goud zou halen. Dat wordt dan twee keer goud en zilver. Straks ga ik nog wel uit mijn dak. Dan komt de ontlading." Gianni Romme was na zijn olympische 10 kilomter die hij in 13.10,03 allerminst tevreden. „Er zit gewoon niet meer in. Het gaat niet harder en daar baal ik van. Normaal wil je naar je te genstander toe als die voor je rijdt, maar ik was nu niet gemo tiveerd. Er zat niets in me. Geen power. Ik probeerde alleen mijn ritme vast te houden. Het is waar: het is er gewoon niet. Ik moet maar eens goed gaan na denken over de oorzaak. Het he le seizoen is al niet spranke lend." „Ik kan wel kwaad worden maar op wie of wat? Ik moet proberen weer de goed weg te vinden. Of het aan de ploeg Spaar Select ligt? Dat is een mogelijkheid maar ik kijk eerst naar mezelf. Na dit seizoen moeten we maar eens rustig verder kijken." Gianni Romme is zijn aura van onaantastbaarheid ergens in het vorige seizoen verloren. In no vember 2000 reed hij nog een lake city/gpd - Derek Par- il een gesprek met DSB-di- eur Dirk Scheringa. De 31- e Amerikaanse schaatser, ipisch kampioen op de meter, zoekt een sponsor hem voor de komende ja- Bnanciële zekerheid biedt, a zegt op een telefoontje Scheringa te wachten. „Ik graag met hem willen pra- Als ik met schaatsen mijn brood kan verdienen, dan ga ik zeker door. Ik moet mijn vrouw en mijn dochtertje fi nanciële zekerheid bieden, dat kan alleen bij een commercieel team." Parra is niet alleen ge ïnteresseerd in het langebaan schaatsen. „Het lijkt me ook leuk een paar marathons te schaatsen." Scheringa heeft eerder gezegd dat hij gechar meerd is van Parra. SLEE, RODELEN, SKELETON onderdelen: mans bob vrouwen on Terug na igheid Ojaar. Rodelen: Utah Olympic Park is de snelste rodelbaan ter wereld. De atleten halen snelheden tot 145 kmu. Electronisch oog: Tijdwaarneming begint als straal wordt doorbro ken 1- Startl >m u _l awS&i Startgroeven in baan: Helpt deelnemers bob en skeleton te starten op de ideale lijn. Rodelen: handschoenen met spikes voor goede afzet bij de start. 1. Te hoog Snel, maar Langer 2. Ideale lijn Laagste punt 2110 m bergop naar finish lee (2-man) Ita, Can lee (4-man) Dld len dubbel Dld len enkel (m) G. Hackl DlD pen enkel (v) S. Kraushaar DlD Lokatie Utah Olympic Park februari 'HM4MWW GRAPHIC NEWS/GPD/Bron. SDLOC Derek Parra feliciteert Jochem Uytdehaage na zijn race. Naast hem Bart Schouten, de coach van Amerika, en kernploegtrainer Gerard Kern- kers. Foto: ANP/Marcel Antonisse fenomenaal wereldrecord op de 10 kilometer tijdens de world cup in Heerenveen, een laatste uiting van de dominantie die hij in het jaar daarvoor had opge bouwd. De vraag is waarom het niet meer lukt om de concurrentie te geselen. Vorig jaar werden de te genvallende prestaties verklaard met de griep die hem rond de jaarwisseling vaker teistert. Dit seizoen is er fysiek niets mis met hem. Hij kan nog steeds win nen, aie de wereldbekers in het begin van het seizoen, maar hij verliest steeds vaker. Ondertussen dreigen zich boven coach Peter Mueller donkere wolken samen te pakken. Eén zilveren medaille is een erg schrale buit voor het voormalige Dream Team. Vandaag rijdt Marja Vis nog op de 5000 meter, maar van de stayer bij de vrouwen mogen geen wonderen worden ver wacht. Hoewel het seizoen nog niet is afgelopen, er staat bij voorbeeld nog een WK allround in eigen land voor de deur, kan nu al de conclusie worden ge trokken dat Mueller te weinig succes heeft geboekt met de miljoenenformatie. Of dal con sequenties heeft voor zijn toe komst, hij heeft nog een tot 2006 een contract bij Spaar Select, zal in de komende weken duidelijk worden. Voor Bob de Jong werden de Spelen een deceptie. Hij werd dertigste op de vijf kilometer en vijftiende op de tien kilometer. Het meest frustrerende voor hem is dat zijn falen een groot mysterie is. Voor beide afstanden gold de 25-jarige Leimuidenaar als een medaillekandidaat, op een goe de dag zou hij zelfs in aanmer king komen voor het goud. Maar Bob de Jong kende in Salt Lake City twee zwarte dagen die hem nog lang zullen achtervol gen. Een week eerder had De Jong _als test in een training dertien minuten ronden van 31 secon den geschaatst. Het gaf hem het vertrouwen dat hij op de tien ki lometer goed voor de dag zou kunnen komen. „Ik was heel positief. Waarom het dan in de wedstrijd niet lukt, weet ik niet. Het moet wel een mentale oor zaak hebben." In de rit tegen de Japanner Ito- kawa bleek al snel dat de tien ki lometer voor De Jong een mar telgang zou worden. „Mijn be nen liepen vol. Misschien dat die slechte vijf kilometer van daag toch doorgewerkt heeft. Zoiets hakt er in." De Jong won vier jaar terug in Nagano het zilver op de tien ki lometer in 13 minuten 25,76 se conden. Hij kwam gisteren op de veel snellere baan in Salt La ke City bij lange na niet aan die tijd: 13.48,93. De Jong eindigde vijftig seconden achter winnaar Jochem Uytdehaage. Hij stond stil bij het feit dat hij zeven jaar trainingsarbeid erop heeft zitten. „De vijf kilometer gaf geen voldoening, de tien ook niet. Maar ik ben vandaag in elk geval wel kapot gegaan. Ik ben heel teleurgesteld", zei hij met roodomrande ogen. Zijn coach Geert Kuiper gaf aan dat 'het rijden onder grote druk op een groot toernooi' mis schien van invloed is geweest. „Het is even wat anders", aldus Kuiper. Hoewel aan zijn gezondheid niet wordt getwijfeld, wordt toch volgens Kuiper volgende week De Jongs bloed onder zocht. Wellicht dat het mysterie daardoor wordt ontrafeld. Documentaire over leven schaatsster in de maak salt lake city/gpd/anp - De vrouwen in het marathonpelo ton kunnen opgelucht ademha len. Zoals het er nu naar uitziet, zien ze Gretha en Jenita Smit volgend seizoen niet meer terug. De kans is groot dat de Smitjes voor het langebaanschaatsen kiezen. Manager Erik Huize bosch hoopt dat in ieder geval. „Daar ligt een mooie nieuwe uitdaging voor ze. Want het ma- rathonschaatsen is geen lol meer voor die meiden." Het allroundschaatsen bevalt Gretha Smit hartstikke goed. Zo heeft ze plannen om mee te doen aan het NK allround, vol gend weekeinde alweer. „Moet ik ook een 500 meter rijden, dat wil ik ook wel eens meemaken. Ze zijn bezig om te regelen dat ik mee kan doen", aldus Smit. Concrete aanbiedingen van een ploeg heeft Huizebosch nog niet op zak. „Ik ben nog niet bena derd. Gretha moet eerst die vijf kilometer rijden. Het praten komt daarna wel. Smit heeft geen flauw benul wat ze zelf vanavond op die afstand zal presteren. Ze heeft de laatste dagen geen test meer gereden. „Ik weet echt niet waar ik sta. Ik zal rustig moeten beginnen en zorgen dat ik mijn race vlak kan houden. Want als dat niet lukt, schieten die tijden in een keer hard omhoog. We zullen zien wat het wordt." De kanshebbers? „Pechstein schat ik hoog in. En ook de Ca nadese Classen, die kan ook wel doorgaan." Last van extra druk heeft Smit niet. Ze laat het op haar afkomen. Ze maakt een ontspannen indruk. „Ik heb de nacht voor de drie kilometer ook goed geslapen. Dat lukt meestal wel. Maar als de wed strijd zelf begint, zullen de krie bels heus wel komen. Dat hoort erbij", zegt Smit. Haar 3000 meter op de derde dag van de Spelen was slechts een opwarmer voor de race van vanavond. En ook al wordt het niks, de sportieve film van Gret- ha's leven is straks klaar. Het bedrijf Regiotop, van de tukker Herre Teeninga, volgt Smit en haar familie in de Ame rikaanse stad. „Het wordt een integere documentaire die mo gelijk pas na de Wmterspelen in Turijn wordt afgesloten", aldus de sportliefhebber in hart en nieren, die eerder eenzelfde project met FC Twente rond de bekerfinale deed. Met cameraman Arjan Ekster en verslaggeefster Carrie ten Napel wordt in de Amerikaanse stad alles rond Smit vastgelegd. Re gisseur is Ronald Nijboer. De beelden bestaan uit uitstapjes met de familie en gesprekjes met de schaatsster. „Op een nette manier. En wordt het echt wat, dan is de opbrengst voor Gretha." Teeninga heeft de tijd. Een me daille in Salt Lake City zou ge- m Gretha Smit: „Ik weet echt niet waar ik sta." Foto: GPD/Catrinus van der Veen weldig zijn en de vraag naar de documentaire vergroten. De Twentenaar vindt het ook mooi als er iets wordt opgebouwd naar Turijn, in 2006. Mogelijk dat dan ook de zusjes Jenita en Marianne een rol in het hele verhaal kunnen spelen. „Een successtory is het mooiste. Als ze buiten de top valt, vind ik dat jammer voor haar. Ik hoef er geen geld aan over te houden. Het idee is leuk. Mocht ze goed presteren, dan is het aardig voor landelijke televisie. Anders is het leuk voor de regionale tv. We bouwen het voorzichtig op." Lastig was het werken zonder accreditatie. Een beperking. „Ook op relatieve afstand maak je een mooie documentaire. Als je geen accreditatie hebt, kom je noodgedwongen op plaatsen waar niemand anders komt. Dat maakt de documentaire alleen maar mooier." Ik ben erg blij voor Gianni Romme. De druk om te pres teren was zo groot geworden. Spaar Select stond immers nog op nul medailles. Hij was direct tui de race erg somber, maar achterafis het met zilver erg meegevallen. Tot en met de vier kilometer reed Gianni Romme prachtig toen zag het er goed uit. Daar na kreeg hij problemen. Hij reed zes slagen op het rechte stuk. Dat is te weinig een te grote belasting voor de boven benen. Eigenlijk moet je zeven tot acht slagen maken. Zijn ge luk was Molicki. Daardoor hield hij zijn rondetijden laag maar toen hij Molicki passeer de schoten z\jn rondetijden weer omhoog. Romme was vroeger niet het beste jongetje van de klas. Zijn bewegingsvermogen was matig. Zijn oude trainer Wim den Ei sen was uren met hem bezig uren schaven aan zijn tech niek. Aan zijn inzet lag het niet. Romme is een trainingsbeest, ook vroeger al. Een van zijn problemen was zijn nervositeit. Hij was altijd zo ontzettend zenuwachtig. Dat uitte zich in onverklaarba re valpartijen. Zomaar op het rechte stuk. niet eens in de bocht. Zijn been haalde hij raar naar voren en hij haakte zichzelf. Hij is daar natuurlijk ontzet tend goed uitgekomen. Hij heeft keihard gewerkt aan zijn techniek en zijn kracht. Hij kreeg de beloning in de vorm van de wereldtitel en tivee gou den medailles in Nagano. Ik denk dat Romme de afgelo pen zomer te hard heeft ge traind. Zijn afveersysteem functioneerde niet goed meer. Dat zag ik ook bij een paar an dere jongens in de ploeg. Mark Tuitert en Jakko Jan Leeuw- angh hebben beiden de ziekte van Pfeiffer gekregen. Dat over komt je niet zo maar. Daar hebben Mueller en Rom me een inscluirtingsfout ge maakt. In de euforie dat alles nog goed ging zijn ze te hard blijven trainen. Ook Mueller heeft vergeten dat Romme maar een mens is. Daarom vind ik het zo knap van Gerard Kern kers. Die bleef benadrukken dat de wereldbe- kenvedstrijden niet belangrijk waren. Het olympisch kwalifi catietoernooi eind december in Heerenveen. daar moesten zijn jongens pieken. En dat is ge lukt. Het verlies op de vijf kilo meter van Romme heeft een grote impact gehad, veel groter dan iedereen heeft ingescluit. Hij heeft gisteren kunnen rij den dankzij Jochem Uytde- luiage. Die nam hem op sleep touw bij het olympisch kwalifi catietoernooi. Ik wil tenslotte nog even terug komen op Uytdehaage en Bob de Jong. Jochem reed zo mooi en zo vlak, echt subliem, een superrace met een wereldre cord. Wat er met De Jong aan de hand is. kan ik niet beoorde len. maar ik kan me de frustra tie van Carl Verheijen wel voor stellen. Verheijen had her beter gedaan en ik vind dat hij een kans had i>erdiend. Leen Pfrommer Poetin verbaasd over 'bepaalde keuzes' salt lake city/gpd/anp - Een paar uur voor de halve finale ijs hockey tussen de Verenigde Sta ten en Rusland is de verhouding tussen de twee landen verder bekoeld. De Russische schaats bond heeft een officieel protest ingediend tegen de in hun ogen subjectieve jurering van de vrije kür van de vrouwen op donder dag. De bond eist dat Irina Sloetskaja ook een gouden me daille wordt toegekend. Het protest is ondertekend door bondsvoorzitter Valentin Pisejev en meteen na de uitslag van de vrije kür op donderdagavond in gediend bij de Internationale Schaats Unie ISU. Het protest richt zich tegen de hoge waar deringscijfers die de Amerikaan se Sarah Hughes van de jury kreeg, waardoor ze van de vier de plaats, na de verplichte kür, opschoof naar de eerste plaats. De Russische chef de mission Viktor Mamatov bevestigde dat het protest is ingediend omdat de uitslag volgens zijn delegatie 'niet objectief en 'vooraf be paald' was. „Het Canadese paar (Jamie Sale en David Pelletier, red.) kreeg op dezelfde gronden alsnog een gouden medaille toe gekend. Nu wij het slachtoffer zijn, willen we hetzelfde voor Sloetskaja." ISU-president Otta- vio Cinquanta heeft het protest ter kennisgeving aangenomen. De gouden medaille voor Sarah Hughes kan nauwelijks omstre den genoemd worden. De 16-ja- rige tiener uit Great Neck (New York) schaatste een bijna per fecte vrije kür en profiteerde vooral van fouten van landgeno ten Sasha Cohen en Michelle Kwan (brons) maar overtrof ook zichtbaar Irina Sloetskaja. De 23-jarige Russin beklaagde zich over het feit dat ze een relatief lage score kreeg voor haar artis tieke presentatie. Het verschil tussen goud en zil ver in het kunstrijden, met daar in meegenomen de waardering voor de verplichte kür, kon niet kleiner zijn dan donderdag avond het geval was. Hughes en Sloetskaja hadden een gelijke totaalscore (3.0). De punten van Finland gaven de doorslag in de uitslag: 5-4. De Russische president Poetin betreurt het dat juryleden bij de Olympische Winterspelen soms blijk geven van partijdigheid. Hij zei dit gisteren. Het is voor het eerst dat hij zich openlijk heeft uitgelaten over de commotie rond jurybeslissingen op de Wmterspelen in Salt Lake City. „Bepaalde keuzes hebben ons verbaasd, en niet alleen de be slissingen die een nadelig effect hebben gehad voor Russische sporters", aldus Poetin. Hij haalde ook de omstreden dis- kwalifictaie van de Zuid-Kore aanse shorttracker Kim Dong- Sung aan. Zuid-Korea tekende protest aan tegen die beslissing, maar de Internationale Schaats Unie wees dat af. „Het is misschien te wijten aan de verandering van generatie in het Olympisch Comité", aldus Poetin. Hij zinspeelde erop dat bepaalde mensen uit de nieuwe generatie het mogelijk iets min der nauw nemen met de ethiek dan hun voorgangers. „De ver commercialisering van de olym pische beweging is in tegen spraak met de olympische prin cipes. Wij betreuren dat. alle amateursporters in de hele we reld betreuren dat." Harde woorden had hij ook over voor het Russisch Olympisch Comité. „Ik verwonder me over de passieve opstelling van het Russisch Olympisch Comité en de Russische vertegenwoordiger bij het IOC ten aanzien van de vooringenomenheid bij beslis singen van jury's en scheids rechters bij de Winterspelen." De Russische ploeg dreigde donderdag te vertrekken uit Salt Lake City na het weren van ski- loopster Larisa Lazoetina bij de 4x5 kilometer estafette. Haar bloed was niet in orde. 13.27,24, 9 Veldkamp (Bel) 13.27.48. 10 CURLING Ditrich (Dui) 13.28,73, 11. Itokawa (Jap) 13.31,96, 12 Hedstrand (VSt) 13.32,99, 13 Mannen, om derde plaats: Zwitserland Zwe- Parra (VSt) 13.33.44, 14. Zygmunt (Pol) den 7-3. 13.35,50, 15. De Jong (Ned) 13.48,93, 16 Molicki (Can) 13.54,49. NOORDSE COMBINATIE SKIËN Sprint (één sprong K120, 7,5 km skiloop): 1 'Lajunen (Fin) 16.40.1 (sprong 123,8 punten), Reuzenslalom, vrouwen: 1. Kostelic (Kro) 2. Ackermann (Dui) 16.49,1 (119,9), 3. Gott- 2.30,01 (1.16,00 1.14,01), 2. Paerson (Zwe) wald (Oos) 17.20,3 (110,3), 4. Tallus (Fin) 2.31,33 (1.16,87 1.14,46), 3. Nef (Zwi) 17.25,9, 5. Lodwick (VSt) 17.32,1, 6. Taka- 2 31,67 (1.16,94 1.14,73), 4 Meissmtzer hashi (Jap) 17.37,9, 7. Mannmen (Fin) (Oos), Dorfmeister (Oos) beiden 2.31,95, 6. 17.42,7, 8. Hartmann (Zwi) 17.44,7, 9. Kir- Rienda Contreras (Spa) 2.32,53, 7. Nowen cheisen (Dui) 17.45,2, 10. Roux (Fra) (Zwe), Forsyth (Can) beiden 2.32,78, 9. Ottos- 17.45,7. son (Zwe) 2.32,93, 10. Putzer (Ita) 2.32.94 SCHAATSEN IJSHOCKEY Mannen, 10.000 m: 1 Uytdehaage (Ned) Mannen, halve finale: Canada-Wit-Rusland 7 12 58,92 (wereldrecord), 2. Romme (Ned) 1(2-12-0 3-0) 7 Yzerman 1-0, 14 Salei 1- 13.10,03. 3 Saetre (Noo) 13.16.92. 4 Shi- 1. 18 Brewer 2-1, 23 Niedermayer 3-1. 34 rahata (Jap) 13.20,40. 5. Boden (Dui) Kariya 4-1, 46 Gagne 5-1, 53. Lmdros 6-1, 13.23.43. 6 S|epel (Rus) 13.23,83, 7 Sig- 57 Iginla 7-1 Toeschouwers 8599. Straffen hel (Ita) 13.26,19, 8. Storelid (Noo) Canada: 14 minuten. Finland 14 s houden Nederland warm SMITTY

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27