KUNST CULTUUR Groot kunstfestival in de Leidse regio 'Je klapt je knokkels te veel naar binnen' 1Y,lh.e'l1iraal Cultuur en identiteit in museum De Lakenhal als atelier voor kunst Dynamo Festival heeft plek gevonden Allerlaatste keer de Tröckener Kecks ZATERDAG 23 februari 2002 Ril Deelnemende gemeenten strijden om 'Gouden Groeten' on Grunberg. (lieffoto: Taco van der Eb ling rond in der Jagt ihaag - Uitgeverij De Geus piseert samen met de NS ireis naar Wenen. Daar kan iprogramma rond Marek ider Jagt, schrijver van het kenweekessay, worden ge ld. De uitgever presenteert deze manier 'Gstaad 95-98', [weede roman van Van der (De reis is van 16 tot en met uei. De boekpresentatie is 17 mei in Wenen tijdens de je Van der Jagt-lezing. Hjver Amon Grunberg, van algemeen wordt aangeno- idat hij zich achter Van der (verschuilt, is gevraagd voor {lezing. renzenloos' ijgt 20.000 euro in - De Stichting Samen- kende Podia Leiden (STAM- I) krijgt 20.000 euro van het ds voor Programmering en lagement. Het geld is be ad voor het muziekfestival azenloos dat dit jaar op 7, 8 Inovember zijn derde editie eft in het Leidse LAKthea- het festival is een samen- kingsproject van Hot se, De X Folkclub Horus, wrcht en Made in Leiden. tra concert irco Borsato ierdam - In slechts vijf da- tijd heeft zanger Marco iato liefst 45.000 concert - iten verkocht. Het concert II juni in De Kuip te Rotter- lis daardoor volledig uit licht. Daarom is besloten jen extra concert op zater- |15 juni. De kaartverkoop is udels begonnen. tlden van (rijvers haag - Het Letterkundig !um in Den Haag toont maart tot 18 augustus uit en collectie 22 beelden auteurs. In de expositie 'Ik niet van steen, beelden van ijvers' zijn onder anderen den van Annie M.G. bidt, Multatuli, Louis Cou- B, Marten Toonder en Har- lulisch samengebracht. Be- ers kunnen bij elk beeld tren naar een proza-ff ag- Kof gedicht over de liefde, [zogeheten audio-tour lAnton Korteweg, directeur het museum, uitleg over de Dmst van de beelden. door Theo de With leiden - Voor de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek wordt een groot kunstfestival voorbe reid. Het is de bedoeling de mani festatie volgend jaar te houden. Vliegveld Valkenburg is in beeld als mogelijke locatie voor het fes tival. De zestien gemeenten in de regio zijn benaderd een bijdrage te leveren. Het initiatief is genomen door het Kunstgebouw, de stichting voor kunst en cultuur in Zuid- Holland. Het festival heeft als voorlopige naam 'Groeten uit' meegekregen. Van de deelne mende gemeenten wordt een actieve opstelling verwacht. Zij moeten het verenigingsleven binnen hun gemeentegrenzen opporren. Het Kunstgebouw heeft de zes tien gemeenten afgelopen na jaar benaderd. In eerste instan tie werd door Alkemade, Val kenburg en Voorhout niet ge reageerd. Inmiddels lijkt Voor hout echter ook overstag te zijn gegaan. Het aantrekkelijke voor de deelnemende gemeenten is dat de amateurkunst binnen hun grenzen een flinke impuls krijgt. ,,De verenigingen die aan 'Groeten uit' meedoen, krijgen professionele begeleiding", zegt projectleider Karei Winterink Een ervaren regisseur adviseert bijvoorbeeld de plaatselijke to neelvereniging. Hij wil nog niet al te veel infor matie geven over het project, omdat het Kunstgebouw nog in gesprek is met de diverse ge meentebesturen. Winterink ver wacht in de loop van de volgen de maand meer duidelijkheid te kunnen verschaffen. Op dat mo ment gaan ook twee consulen ten van het Kunstgebouw op pad in de regio om het vereni gingsleven te informeren. Het festival bestaat uit drie on derdelen: muziek, theater en beeldende kunst. Voor elk van de drie categorieën kan een ge meente een vereniging aanmel den. Dat betekent dat er in een gemeente eerst een voorronde kan worden gehouden of dat di verse verenigingen de handen ineen slaan om tot één inzen ding te komen. Op het uiteinde lijke festival worden de 'beste, spannendste en mooiste' acts gepresenteerd. Als alle gemeen ten in alle categorieën meedoen, gaat het om bijna vijftig acts. Het Kunstgebouw bepaalt aan de hand van het aantal produc ties of het festival 'Groeten uit' één dag of een weekeinde in be slag neemt. Naast de acts op het podium wordt ook een aantal workshops en lezingen gehou den. Verder maakt het Kunstge bouw een website met informa tie over het festival. Het is de bedoeling dat in de loop van dit jaar de nominatie procedures worden doorlopen, zodat het festival zelf in 2003 kan plaatsvinden. Uiteindelijk moet er in elke categorie een winnaar uit de bus rollen. Het Kunstgebouw formuleert het zelf zo: .Appels en peren wor den vergeleken. De meest bij zondere, orgineelste, krachtigste performance wint de Gouden Groeten." leiden - Zo'n zestig fans waren gisteren in de Plato-winkel in de Leidse Vrouwensteeg samengekomen om het nieuwe live-album van de Tröckener Kecks te laten signeren. De bandleden, met uitzondering van de door ziekte verhinderde toetsenist Rob van Zandvoort, voorza gen de verkochte exemplaren van de dubbel-cd 'Meer Niet!' van hand tekeningen en maakten ontspannen een praatje met het toege stroomde publiek. In december gaf de band zijn laatste optreden ook in Leiden, in het LVC. De opnamen die op 'Meer niet!' terecht zijn gekomen, zijn ge maakt op een concert in het Tilburgse 013. Toch kozen de Tröckener Kecks weer voor Leiden als plaats voor de laatste signeersessie. Kecks- gitarist Phil Tilli: „We wilden graag bij een Plato-winkel signeren. Pla to past bij de Kecks. We gaan niet in de Free Record Shop staan. Ons publiek koopt bij meer onafhankelijke winkels. We zaten eerst aan Utrecht te denken wegens de centrale ligging. Dat het uiteindelijk Lei den is geworden, komt waarschijnlijk omdat ik zelf acht jaar in deze winkel heb gewerkt." Volgens Tilli is de signeersessie de allerlaatste gelegenheid geweest waarbij de Kecks als band samen zijn geweest. „Na het optreden in het LVC zijn we nog regelmatig bij elkaar geweest om bijvoorbeeld over deze cd te overleggen. Maar nu hij af is, is er niet meer zoveel te doen. Het is echt afgelopen." Foto: Henk Bouwman Lucia Swarts geeft Masterclass cello in het LAKtheater door Herman Joustra leiden - De lerares spreekt tot de leerlinge achter de cello. Op vriendelijke doch besliste toon. Een kort maar krachtig oordeel. „Je speelt heel goed. Je weet al leen niet goed hoe je de klanken moet maken. De speelhand moet je ontspannen. Je maakt wel klanken, maar er zit geen diepte in." De leerlinge bloost, maar erkent het meesterschap van de vrouw. Want ze knikt in stemmend. De lerares is Lucia Swarts. Zij is eerste celliste in het orkest van de Nederlandse Bachvereniging en ze speelt geregeld in onder meer het Chromatisch Kwartet en het Schönberg Ensemble. De leerlinge speelt in haar vrije tijd onder meer in het Noord-Hol lands Jeugdorkest. Haar vrije tijd ja, want haar studie biofarma- ceutische wetenschappen aan de Leidse universiteit slokt veel tijd op. En dat is ook de reden waarom ze naast Swarts zit, in de muziekstudio van het LAK theater. De celliste geeft daar de eerste van een serie zogeheten master- classes, waar geen goed Neder lands woord voor is te vinden, maar waarvan een omschrijving als spoedcursus op hoog niveau de lading aardig dekt. De bedoe ling: muzikaal getalenteerde stu denten aan de universiteit de kans te geven zich verder te ont wikkelen, zonder dat daar een studie aan het conservatorium Lucia Swarts tijdens de eerste van een serie zogeheten 'Masterclasses' in het LAK. Foto: Henk Bouwman aan hoeft vast te zitten. „Een fantastisch initiatief', zegt Swarts, die zich voor elke leer ling drie kwartier lang volledig geeft. Ze legt haar hand op de rechter schouder van de studente. „Pro beer hier te ontspannen." Daar na pakt ze de rechter arm, de speelarm van de studente. „Laat maar vallen Veel te gespannen. Stel je maar voor dat je in een bootje zit. En dat je met de rech terhand wil peddelen." Ze kijkt naar de hand van de studente die de strijkstok omklemt. „Je vingers staan ver uit elkaar. Zet ze eens dichter bij elkaar. Dan heb je minder spanning op je spieren." De studente doet het en Swarts pakt nog een keer haar arm. Om die, met strijkstok en al, langs de snaren van de cello te trekken. Het resultaat: een lange, strakke, warme toon. „We gaan probe ren om dit geluid te maken. Be denk dat de stok maar een onsje weegt. Je hoeft dus eigenlijk bij na niets vast te houden. En denk eraan dat je de hele boel in je arm vast zet als je te veel met je duim knijpt." En dan de andere arm. Of liever de andere hand, de linker, waar mee een cellist de tonen moet vormen op de snaren. „Je klapt je knokkels te veel naar binnen. Daardoor zet je ook die arm vast. Probeer je hand te ont spannen. Alsof je een bal weg gooit. En maak je vingers iets langer. Je hand is één grote kwast. En daar mogen geen har de stukjes in zitten." En dan nog even terug naar de strijkarm. „Je elleboog blijft hoog staan. Zo kom je nooit aan een ontspan nen klank." Maar met al die aanwijzingen dus wel. Aan het eind van de drie kwartier produceert de stu dente mooie volle tonen. „Je kunt het", roept Swarts. „Ja, dat is het." „Jeetje", roept de stu dente terug. En in haar ogen staat te lezen: „Kan ik dit echt? Speel ik dit?" De komende vrijdagen staan meer masterclasses op het pro gramma onder meer voor fluit, viool, klarinet, trompet, zang, hobo en piano. Ze zijn voor pu bliek toegankelijk. Meer infor matie: 071-5272410. door Coen Polack leiden - „De groene kleur van kt vlakke land, de ver koelen- Kkou van de bergkam, het is onmogelijk om de schoonheid m Koerdistan over te bren- g»i." Het klinkt als een ge- picht, deze beschrijving van ken foto met daarop het poene landschap van een vallei in Koerdistan. De foto maakt deel uit van de exposi tie 'Cultuur en Identiteit' in itedelijk Museum De Laken- lal. eden van migranten- en luchtelingenorganisaties in eiden verzamelden voor de le tentoonstelling bijzondere irwerpen en foto's. Pro leider Dineke Huizenga: ét zijn dingen die iets van [Ie eigen identiteit en de ei- 'n cultuur laten zien." De lositie is onderdeel van >n groter project dat streeft naar deelname van allochto nen aan het culturele leven (n Leiden. Ce deelnemende organisa ties zijn Leidse verenigingen van onder meer Arabische, raanse, Irakese, Koerdische n Noord-Afrikaanse immi- fanten. De voorwerpen zijn 'nder meer kunstwerken, ervies, sieraden, beeldjes, luziekinstrumenten en tra- itioneel gedecoreerde doe ken. Huizenga: „Iederieen heeft de opdracht naar eigen inzicht uitgevoerd. De Irake se vereniging heeft voorna melijk materiaal verzameld waarin de geschiedenis van •het land naar voren komt; een goed voorbeeld daarvan is een kaart van Irak met daarop alle etnische bevol kingsgroepen. De kaart is af komstig uit een Iraaks schoolboek dat een deelne mer als aandenken aan zijn land heeft bewaard." Onder een foto van een Per zisch tapijt staat de tekst Mijn eerste werk (tapijt ma ken) toen ik 18 was. Herinne ringen van verre dorpen, kin deren met hun elegante vin gers kunnen zo'n mooie kunst creëren." Huizenga: „De Iraanse vrouw heeft dit kleed als een van de weinige din gen kunnen meenemen toen ze vluchtte. Het is een be langrijk aandenken aan haar land waar tapijtweven nog al tijd veel voorkomt." De expositie geeft een beeld van de culturen binnen de Leidse samenleving, maar volgens Huizenga is het meer dan dat. „Deze tentoonstel ling toont een stukje van de wereld in Leiden. Zelfs voor het oog gewone objecten krijgen een bijzondere bete kenis door hun bijschrift. Het is heel herkenbaar en bena drukt de overeenkomsten tussen mensen. Voor ieder een zijn familie, kinderen en herinneringen van belang." Voor de tentoonstelling in De Lakenhal zijn de meege brachte voorwerpen gefoto grafeerd. Huizenga: „Elk ob ject en elke foto nodigt de toeschouwer uit een blik op de wereld te werpen met an dere ogen, vanuit een ander gezichtspunt. Het is een ken nismaking met een beeld dat is vormgegeven door een persoonlijke ervaring, ge schiedenis, vanuit een eigen perspectief. De foto's zijn voor alle toeschouwers ver trouwd door de emotie, de herkenning van liefde, verlies en verlangen." Zo is er een foto van een gro te familie. Het onderschrift beschrijft het gemis van fa milieleden dat de naar Ne derland gevluchte man voelt. „Het verlangen speelt voor veel mensen een belangrijke rol. Men is vaak gewend veel buiten te leven. In dit volge bouwde land missen ze de schoonheid en weidsheid van het landschap waarin ze opgroeiden." Cultuur en Identiteit. Nog te zien tot 4 maart in Stedelijk Museum De Lakenhal, Oude Singel 28-32, Leiden. ««Mr-•-'"-'<•••-■ - a" i.- fe. xp (,.^1. ik «w m *J jtc xCyT- M r~ J j-> .t sUx'Jfd* aU Gówfcn ii M~.HK,... M* ttc tBS+Tum.Kt Smu HAtib HORNTAFA Twee voorbeelden van de bijdragen aan de tentoonstelling. Links een natuurfoto, rechts een traditioneel muziekinstrument. Foto: Hielco Kuipers Apeldoorn - De Kathedraal, het monumentale voormalige ra diogebouw in Radio Kootwijk, kan dienen als podium en on derzoeksinstituut voor moderne kunstvormen, waarin beeld en geluid samen gaan. Een notitie daarover wordt binnenkort aan de gemeente Apeldoorn en an dere betrokkenen voorgelegd. Inwoners van de buurtschap Radio Kootwijk en de gemeente Apeldoorn zoeken al lang naar een nieuwe bestemming voor het kolossale gebouw, dat vroe ger dienst deed als zendstation voor de radioverbindingen tus sen Nederland en Nederlands- Indië. Grootste obstakel is het jaarlijkse onderhoud van het ge bouw en de ligging in een kwetsbaar natuurgebied. Die sluit een functie die veel publiek trekt nagenoeg uit. Medewerker Frans Evers van de Interfaculteit Beeld en Geluid van het Koninklijk Conservatori um en de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag pleit in een notitie voor de vestiging van een centrum voor moderne kunsten in het ge bouw. Daarvoor voerde hij over leg met de universiteiten van Leiden en Amsterdam. Hilversum - Dynamo Open Air, het grootste metalfestival van Nederland, heeft voor de ko mende jaren eindelijk een vaste plek gevonden. Dat heeft orga nisator André Verhuysen giste ren voor de VPRO-radio ver klaard. Om welk terrein het gaat wil hij nog niet zeggen, maar zeker is dat het ruimte biedt aan 25.000 tot 30.000 bezoekers en groot genoeg is voor een driedaags festival met camping. Het zou gaan om een locatie in de buurt van Eindhoven. Probleem is dat het terrein dit jaar nog niet ge bruikt kan worden. Verhuysen ziet voor dit jaar mis schien toch nog een kans om Dynamo door te laten gaan. Hij wil proberen ee*ldag vast te plakken aan het Bospopfestival, dat op vrijdag 12 en zaterdag 13 juli wordt gehouden in Weert. Dynamo zou dan op de zondag kunnen plaatsvinden. Dynamo is vorig jaar niet door gegaan. Naar aanleiding daar van en problemen met andere festivals pleitte concertorganisa tor Mojo onlangs nog voor een nationaal festivalterrein. Bid dinghuizen in de Flevopolder maakt de meeste kans daarop. Op dat terrein vindt ook altijd Lowlands plaats. Uit angst voor ordeverstoringen voelen steeds minder gemeen ten ervoor grootschalige popfes tivals binnen hun grenzen te houden. De laatste editie van Dynamo Open Air was twee jaar geleden in het Nijmeegse Gof- fertpark

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23