i)INGEN ""VOORBIJGAAN LEIDEN REGIO Een keihard gevecht om erkenning uit de Leidsch DagbladARCHIEVEN ANNO 1902 Maandag 24 Februari RIJNSBURG - De gezellige aard van den mensch drijft ons zooveel mogelijk elkanders nabijzijn te zoeken. Daardoor ontstonden gezelschappen, krans jes, bijeenkomsten, vergaderingen, enz. Het bijwo nen van vergaderingen heeft zeker zijn goede zijde, al moppert de vrouw wel eens, dikwijls met recht, dat manlief te druk de vergaderingen bezoekt en er zoodoende van het huiselijk familieleven niet veel terecht komt. De gulden middenweg is ook hier weer de beste, niemand zal ontkennen dat deze bijeen- ANN komsten hun nut hebben. Door wrijving der gedach ten wordt de geest gepolijst, ontstaan andere en nieuwe denkbeelden. In den winter uit zich de be hoefte aan dit vereenigingsleven het sterkste, vooral op het platteland en dus ook in deze gemeente. Het aantal vereenigingen in ons dorp is reeds over het dozijntje heen, toch werden dezen winter weer twee vereenigingen in het leven geroepen. Deze week werd opgericht de 'Vereeniging ter bevordering van Tuin- en Landbouw en Bloembollencultuur van Rijnsburg e.o.' Het doel is dus de belangen van tuin en landbouw en bloembollenteelt te behartigen. I 1977 Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen \eertk-n dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar vun 13 bl) 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagblad uitgeverij Damiaie b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. De strijd heeft negentien jaar geduurd en heeft me persoonlijk heel wat gekost. Maar ik ben toch blij dat ik vooropgelopen heb. Foto: Hielco Kuipers sen en tandartsen. Die opleiding heb ik gedaan en na twee jaar was ik gediplomeerd, al werd dat nog niet erkend door de Maatschappij voor Tandheel kunde. Voor die erkenning zijn we vervolgens keihard gaan vechten in de tijd dat ik voorzit ter was van de ONT. Die strijd heeft negentien jaar geduurd en heeft me persoonlijk heel wat gekost. Maar ik ben toch blij dat ik daarin vooropgelopen heb. Collega's beschouwen me als een van de grondleggers van het vak. Dat streelt me. Maar de meeste voldoening geeft toch wel dat de opleiding tot tand- protheticus per september is opgenomen in het vakkenpak ket van de hbo in Utrecht. Dat is de mooiste waardering." Paul de Tombe enschuur. Foto: Henk Bouwman LEIDEN - De bijeenkomst in het Dienstencentrum. Woensdag 23 februari LEIDEN - "Moeteen heel blok woningen tegen de vlakte? Een hoop mensen zijn er ingetuind. Geen mens heeft tegen hen gezegd: koop dat huis niet, want er moet nog zoveel aan gedaan worden. In de Bronkhorststraat is een huis voor negentigduizend gulden verkocht. Straks wordt die eigenaar nog ge dwongen om zijn gevel opnieuw te laten voegen. En voor hoe lang? Voor twee jaar? Zijn ze er bij de ge meente op uit, dat we hier met zijn allen eruit gaan en naar huizen van vijfhonderd gulden in de maand in de Merenwijk vertrekken?" Er was niemand van de gemeente aanwezig in het Dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat om opmerkingen als bovenstaand te weerleggen. Vol gens de woordvoerder van het actiecomité had de ambtenaar op het stadhuis gezegd 'niet als boksbal' te willen worden gebruikt. Dat er evenwel 'vrees, verontwaardiging en twijfel' Foto: archief Leidsch Dagblad onder de bewoners van het zuidwestelijk gedeelte van de wijk Noorderkwartier is ontstaan (zoals wijk- comité-voorzitter Vervoorn het uitdrukte), was duide lijk. Alleen al uit de opkomst naar deze buurtavond bleek dat zonneklaar; honderd mensen waren naar het zaaltje van het Dienstencentrum gekomen, de toeloop was nauwelijks te verwerken. De onrust is ontstaan doordat een bouwkundige van de Nationale Woningraad, zonder dat de bewoners van tevoren waren gewaarschuwd, aan het begin van deze maand een onderzoek naar kwaliteit van de wo ningen instelde. Dat gebeurde in de volgende stra ten: Bronkhorststraat, Willemstraat, Mauritsstraat, Prins Frederikstraat, Prins Hendrikstraat- en plein. Koningstraat en het gedeelte van de Maresingel tus sen de gasfabriek en het Prins Hendrikplein. Het onderzoek wordt verricht als voorbereiding op het maken van een bestemmingsplan voor de hele wijk Noorderkwartier. De gemeente heeft daarvoor een opdracht gegeven aan de Nationale Woningraad. bakker in de buurt en vervol gens bij een tante in Gelderland - tot ook daar de rantsoenen op waren. Ben ik gaan lopen naar Utrecht. Daar heb ik de trein ge nomen naar Rotterdam, en van daar ben ik gaan lopen naar mijn ouderlijk huis. Onderweg ben ik door allerlei trucs ont snapt aan arrestatie. Door me voor te doen als gewonde uit Duitsland en door me te verber gen onder de jassen van de Duitse soldaten waar de trein vol mee zat. Thuis waren ze niet zo blij met me, want als onderduiker had je geen rantsoenkaart en er was al totaal geen voedsel. Ja, gekookte suikerbieten en een beetje grijs water, waar een wortel in dreef. Nauwelijks genoeg om in leven te blijven. In de hongerwinter stierven dan ook 8500 mensen in Den Haag en dat vergeet je nooit meer. Zoals ik ook de bevrijding nooit vergeet. Na die dag heb ik me meteen opgfegeven voor het Ne derlandse leger. Om te vechten tegen Japan, dat Nederlands-In- dië had ingepikt. Ik heb vijf jaar in het leger gezeten, bij de tand heelkundige dienst. Ik heb er mijn opleiding tot tandtechni- cus voltooid en werd later met die dienst uitgezonden naar In donesië, onder meer om gebit ten te maken voor militairen. Door een administratieve fout kwam ik ook nog in de ge vechtshandelingen terecht. Als soldaat, tijdens de tweede poli tionele actie, op Midden-Java. Convooibeschermer was ik daar: mijnopruimer, voedsel- voorziener en bewaker van de staf. Terug in Nederland deed ik exa men voor laboratoriumhouder bij militaire tandartsen en kon ik een eigen laboratorium begin nen in Winterswijk. Maar drie maanden later moest ik herha lingsoefeningen doen, dus ging het snel mis met die zaak. Toen ben ik bij mijn ouders thuis ge bitten gaan maken, maar ook daar kon ik het niet bolwerken. Omdat ik in Canada aan de slag kon in een laboratorium, ben ik vervolgens geëmigreerd en heb jaren in Toronto gewerkt. Daar ben ik weggegaan omdat ik er geen examen voor zelfstandig laboratoriumhouder mocht doen. Daarvoor moest je vier jaar in de tandtechniek in Cana da werkzaam zijn en dat was ik wel, maar de examencommissie trok viermaal een week vakantie af van die tijd en weigerde de aanvraag daarom. Daar was ik zo nijdig over dat ik meteen te rug ben gegaan naar Nederland en hier in Leiden, eerst in de Merenwijk en later in de Van der Waalsstraat, een praktijk ben begonnen. Via mijn werk kwam ik in con tact met andere tandtechnici, die dezelfde idealen hadden als ik, 'in de mond wilden werken' en daar een studie voor wilden volgen. Daartoe hadden ze de Organisatie Nederlandse Tand- prothetici (ONT) opgericht, die een school begon waar je kon worden opgeleid tot tandpro- theticus. Via onderwijs van art- STADSGEZICHT ij kan worden beschouwd als de 'godfather' van jn beroepsgroep. Pieter Brouwer, van 2 maart 27, is al zestig jaar bezig in de tandtechniek en idde in de jaren zeventig en tachtig van de vorige luw in binnen- en buitenland de fanatieke strijd n de wettelijke erkenning van het vak van tand- otheticus. Als voorzitter van de nationale organi se en president van de internationale federatie as hij aanwezig bij alle processen die daarover sstijds werden gevoerd en liep hij voorop bij de- onstraties. Het gevecht met 'de tandartsen, die mg waren dat prothetici ook zouden gaan trek- n en vullen', vrat zoveel tijd dat hij niet aan zijn nsioenvoorziening kon werken. Nu komt hij nd van zijn aow en van 'af en toe meewerken' in praktijk aan de Leidse Van der Waalsstraat, die tien jaar geleden overdeed aan zijn zoon Rem- co. De rest van zijn tijd vult de energieke inwoner van Leiderdorp met filmen en video's maken. Brouwer is zo'n type dat nooit stil kan zitten en al tijd iets moet hebben om voor te vechten. Als jon gen werkte hij in de Tweede Wereldoorlog voor de 'ondergrondse', nadien meldde hij zich aan bij het leger waarmee hij de tweede politionele actie in Indonesië meemaakte en later ging hij vechten voor de tandprothetici. Nationaal en mondiaal. De Hagenaar van geboorte, ook nog een van de op richters van het Indië-monument in Leiden en een tijdlang voorzitter van het 5 Mei-Comité, werd er in diverse landen voor beloond met het erelidmaat schap van de beroepsgroep. Maar de mooiste er kenning vindt hij dat de opleiding tot tandprothe- ticus in Nederland per september is opgenomen in het vakkenpakket van de hbo. ze voor zo'n morgen zegge en schrijve een gulden verdiende. Schraalhans was dus keuken meester in ons gezin, maar des ondanks heb ik wel een gelukki ge jeugd gehad in het Laakkwar tier en het Transvaalkwartier. Ik heb er de lagere school gedaan en de Ambachtsschool en ging daarna naar de MTS, omdat ik vliegtuigmecanicien wilde wor den. Maar na drie dagen werd ik al van die school afgetrapt, om dat ik een jongen die bij de Hit- lerjugend zat, had uitgescholden voor landverrader. Het leek de directeur maar beter dat ik ver dween, voordat ik werd opge pakt door de Duitsers. Via een kennis van mijn vader ben ik daarna terechtgekomen in de tandtechniek, als leerling in een laboratorium, en dat werk vond ik meteen erg leuk. Het sprak me aan dat het vak al zo lang bestond, want 4000 jaar geleden werd er al aan tandver- vanging gedaan omdat niemand voor aap wilde lopen, en dat elk werkstuk anders was. Een vorm van kunst vond ik dat, al was het destijds heel anders dan nu. Ge bitten werden nog gemaakt van hard rubber, dat gevulcaniseerd werd. En omdat het oorlog was, moest je bij tandartsen tweede hands tanden op de kop zien te tikken. Heel primitief allemaal en ook verder was het geen leu ke tijd voor tandtechnici, want je mocht dus alleen voor tand artsen werken. Wie daarvan af week, kon zijn keel wel aan de kapstok hangen, want die had geen inkomen meer. Via dat lab kwam ik ook in de ondergrondse terecht - het ver spreiden van illegale blaadjes. Met de vrijwillige bijdrage die daarvoor werd gegeven, werden onderduikers geholpen. Daar heb ik ook een inval van de Si- cherheitsdienst meegemaakt en op de uitkijk gestaan bij de over val op het distributiekantoor in de Goudenregenstraat. Nadien heb ik ondergedoken gezeten in de tijd van de razzia's. Toen werden alle mannen boven de zestien opgepakt en naar Duits land gestuurd om daar te wer ken in de oorlogsindustrie. Eerst zat ik bij buren, later bij een tandprotetici voor de erkenning egenwoordig is de samenwer- 'j ig prima en kunnen alle tand- jthetici in Nederland een ede boterham verdienen, aar dat is in het verleden wel ders geweest. Vechten, vech- 1 en nog eens vechten. Dat s het in de jaren zeventig en :htig voor onze beroepsgroep, - nt de Maatschappij voor ndheelkunde deed er van al- aan om te voorkomen dat ld technici 'in de mond' zou- 1 gaan werken als ze werden igevormd tot tandprotheti- i. In 1971 was daarvoor net 1 opleiding begonnen en dat stond dus nog in de kinder- ioenen. Officieel bestond het oep van tandprotheticus 15 fs helemaal niet, al werd het 1 uitgeoefend door tandtech- i, die geregeld door mensen rden gevraagd een kunstgebit rervaardigen, zonder verwij- g van een tandarts. Dat was boden, volgens een wet uit !5, waarin was bepaald dat u dtechnici alleen voor tand- ;en mochten werken en niet 01 ir particulieren. Deden ze dat Ih, dan kregen ze een zware ite, omdat ze dan een stuk 1 j 1 het inkomen van de tand- afpikten, volgens de Maat- appij voor Tandheelkunde, ts had in die tijd speciaal zes 33 ocaten in dienst om proces- is aan te spannen tegen, wat a ïoemden, 'onbevoegde tand- ilkunde'. 1 groep tandtechnici wilde ter heel graag protheticus 9 den en door middel van stu- het recht krijgen om de pad- rechtstreeks te helpen. Zij onnen dan ook met die op- ing. Maar dat botste natuur- op de belangen van de tand- te en dat leidde tot een fana- g e strijd tussen beide groepe- ;en. Haat en nijd was het tijds. Niet eens met de tand en zelf, want je werkte voor ;k n je kon goed met ze op schieten, maar van de Maat schappij voor Tandheelkunde moesten zij tegen ons zijn. Die maatschappij was bang dat 'trekken en vullen' door prothe tici de volgende stap was als het in de mond werken erkend werd. Maai' trekken en vullen wilden we helemaal niet. We zochten alleen erkenning voor het nieuwe vak. Die hebben we ten slotte gekregen, in 1990, maar daar is wel een keihard ge vecht voor nodig geweest. Com pleet met demonstraties in Den Haag en een aantal processen. Als voorzitter van de Nederland se organisatie was ik daar voort durend bij betrokken en daarbij was ik vaak de gebeten hond. Ze hebben me ook een keer gepakt, omdat ik een gebit had vervaar digd voor een particulier, en me veroordeeld. Inclusief proces kosten, moest ik twaalfduizend gulden betalen, terwijl je zo'n gebit in die tijd maakte voor zes tig gulden. Maar dat had ik er voor over, want ik was bezield. Ik geloofde in die strijd om er kenning en ik was overal bij. Reed 120.000 kilometer per jaar voor de organisatie, versleet vier nieuwe auto's in die tijd, en moest als ik 's avonds thuis kwam nog aan het werk voor mijn eigen klanten. Dat vrat zo veel tijd en geld, dat het me thuis veel moeilijkheden bracht en dat ik nooit aan een pensi oenvoorziening heb kunnen denken. Rijk ben ik nu dan ook niet, wel gelukkig. Gelukkig dat ik er toen zo voor heb gevoch ten. Dat vechten zat al vroeg in me. Heb ik van mijn moeder, ver moedelijk. Die moest keihard werken nadat bij mijn vader, die chef was bij de Residentie Melk inrichting, in 1936 een been was geamputeerd. Omdat hij als minder valide heel slecht be taald werd, ging zij ook aan de slag. Iedere ochtend een uur hollen naar een werkhuis, waar Pieter Brouwer was een van de voorvechters in de jarenlange strijd van van hun vak. Particuliere foto

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21