RIJN VEENSTREEK Alkemade verkoopt Historisch Centrum voor een euro Bezwaar villaplan verworpen lphen wil 'Thialf dichtbij station 'Niet meer spalkenmaar levens redden' Busbaan bezorgt automobilisten in Alphen veertien maanden last elegatie 4)A naar ikenhuis DA blijft groot acobswoude' R5 Pleidooien van Inspectie en Vereniging Veenderpolder niet relevant Automobilisten bekneld 'ond loopt ■ifUphense <;:tsster (56) Onderuit Woonwijk bij Avifauna in 2003 klaar leswouDE - Het CDA blijft ens bezoekers van het lijst- cersdebat in Jacobswoude maart de grootste partij de gemeente. Dat voorspel en meerderheid van de nemers aan het voorspel- spel 'Kijk in uw glazen bol' derdagavond. Van de veer- oorspellers denkt bijna de dat het CDA tijdens de ge nteraadsverkiezingen zes de vijftien gemeenteraads- ls houdt. Enkelen verwach- selfs een zetel winst. Ge- ntebelang kwam vaak uit f en de WD op vier zetels Jemeentebelang heeft nu zetels en kan volgens veel spellers rekenen op de ene die fusiepartner D66 nu bezet. De WD-fractie telt )ersonen. zaterdag 23 FEBRUARI 2002 Stichting Oud Alkemade krijgt ook goedkope lening door Janneke Dijke alkemade - De gemeente Alkemade verkoopt het gebouw van het Historisch Centrum in Oude Wetering voor één euro aan Stichting Oud Alkemade. De stichting krijgt bovendien een goedkope lening van 70.000 euro om het gemeentemuseum uit te breiden. Oud Al kemade wil dat bedrag verdubbelen door mid del van sponsoracties. Met deze afspraken tussen het gemeentebe stuur en het bestuur van Oud Alkemade komt er schot in de uitbreidingsplannen voor het Historisch Centrum, die al enkele jaren oud zijn. Oud Alkemade wil op het terras naast het museum aan de Saskia van Uylenburchlaan een uitbouw laten verrijzen met een zolder er op. In de uitbouw worden permanente exposi ties ingericht. De zolder moet dienen als op slagruimte. De kosten voor de uitbreiding komen op zo'n 140.000 euro. Eerder sleepte Oud Alkemade al ruim 30.000 euro binnen, dankzij giften van de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA), de Rabobank en het Fonds 1818 (voorheen VSB Fonds). Daar komt nu de gemeentelijke lening van 70.000 euro bij, tegen een renteper centage van drie procent. De laatste 40.000 euro die nodig is, wil Oud Al kemade binnenhalen door middel van spon soracties. Bestuursvoorzitter S. Koek denkt al lereerst aan de verkoop van obligaties. „Dat plan bestaat al langer, maar tot nu toe hebben we het nog niet in werking gesteld. Je gaat mensen geen geld uit de zak kloppen als je niet zeker weet of de uitbreiding kan door gaan." Koek heeft de stille hoop dat hij nog meer geld binnenhaalt dan de benodigde 40.000 euro. „Als we meer bij elkaar kunnen sprokkelen, hoeven we minder te lenen van de gemeente." Aan de verkoop van het pand voor een euro, een symbolisch bedrag, verbindt de gemeente wel een voorwaarde. Mocht Oud Alkemade het Historisch Centrum ooit sluiten, dan moet de stichting het pand aan de gemeente terug verkopen voor een euro. Oud Alkemade wil op zijn beurt de garantie dat de gemeente in dat geval het museum in stand houdt Wethouder Nagtegaal kan dat niet toezeggen, meldt hij. „Ik wil dat ook wel, maar ik kan zo'n inspan ningsverplichting niet voor eeuwig vastleggen. Ik ga daaraan dus beperkingen verbinden. Ook over het groot onderhoud is het laatste woord nog niet gezegd. Wethouder Nagtegaal heeft eerder al aangegeven dat hij het dak wil laten opknappen voordat Oud Alkemade eige naar wordt van het pand, maar Koek heeft nog meer wensen. Aan de andere kant willen bur gemeester en wethouders de zekerheid dat Oud Alkemade het pand goed onderhoudt. Nagtegaal wil de onderhandelingen snel af ronden. Hij wil zijn voorstel in maart voorleg gen aan de politiek. door Janneke Dijke den haag/roelofarendsveen - De rechtbank in Den Haag vindt bezwaren tegen de bouw van 74 recreatievilla's in Roelofarends veen niet relevant. Het pleidooi van de Inspectie Ruimtelijke Or dening en de Vereniging Veen derpolder om de bouwvergun ning voor de villa's te vernieti gen, verklaarde hij gistermiddag niet-ontvankelijk. Dit betekent dat architect J. van Rijn kan door gaan met de bouw. Donderdagmiddag verschenen de inspectie en de Vereniging Veenderpolder bij rechter E. Eg- geraat. Zij vroegen hem om schorsing van de bouwvergun ning- Eggeraats collega Water bolk concludeerde in januari dat het bouwplan van Van Rijn past binnen het bestemmingsplan en dat hem daarom vorig jaar van rechtswege een bouwvergun ning is verleend. Rechter Egge- raat besloot gisteren dat de in spectie en de bewonersvereni ging op dat besluit geen invloed meer hebben. De motivering van het besluit van de rechter is pas over een paar weken bekend. Toch gaf de rechter tijdens de zitting don derdag al een paar keer aan dat hij twijfelde of hij de bezwaren van inspectie en vereniging seri eus moest nemen. „Ik vraag me af of deze belanghebbenden zich in de procedure tussen Et- groen (de projectontwikkelings maatschappij van J. van Rijn) en Alkemade kunnen mengen", zei hij. Ook vond hij dat de twee laat bezwaar hadden gemaakt. „De uitspraak van mijn collega is u op 15 januari gefaxt. Meer dan veertien dagen later dient u uw bezwaar in. Ik moet er over nadenken of uw bezwaar op tijd is binnengekomen." Toch vinden de inspectie en de Vereniging Veenderpolder, die geen bebouwing in de groene polder willen, dat hun bezwaren hout snijden. Zij blijven bestrij den dat de mogelijkheid voor het plan voor recreatiewoningen in het bestemmingsplan ligt op gesloten, en betogen dat het vil- laplan voor hen als een volsla gen verrassing is gekomen. Woordvoerder W. Vellekoop van de inspectie: „Er zijn illusionis ten die een gebouw in het niets kunnen laten verdwijnen. Dit bestemmingsplan kan blijkbaar een hele woonwijk uit het niets tevoorschijn halen." Dat het perceel van Van Rijn, tussen de Wijde Aa en de Aderweg, de be stemming zomerwoningen heeft, is er volgens de inspectie tussendoor geglipt. „Misschien hebben wij en de provincie des- 3|x>p/alphen aan den rijn - Een 21-jarige automobilist en zijn 29- passagier zijn gistermiddag betrokken geraakt bij een ernstig al. De bestuurder reed over het Koetsveld uit de richting van Al- aan den Rijn toen hij door onbekende oorzaak in de berm be- Hierdoor raakte hij de macht over het stuur kwijt en reed te- 3-| gen een boom. De twee inzittenden raakten bekneld en moesten door de brandweer worden bevrijd. Een traumahelikopter was snel ter plaatse en verleende eerste hulp. De bestuurder werd met letsel aan de onderbenen en het bekken overgebracht naar het LUMC in Leiden. De vrouw liep geen verwondingen op. Foto: Hielco Kuipers Uitleg over ingrijpende werkzaamheden 7 ric-Jan Berendsen De aanleg van een overdekte ijs- 400 meter op Leids grondgebied is I t onwaarschijnlijk. Dat zei wethouder ider Pechtold gistermiddag tijdens rerkbezoek aan de ijshal aan de Von- n. De ijshal is 25 jaar oud en aan ver- 6' ig toe. Pechtold was daar samen met aollega's Jan Voogd (Alphen aan den el Victor Molkenboer (Leiderdorp) en j ituijt (Zoeterwoude). it rerkbezoek was een initiatief van 3, sliefhebber Stuijt. „De ene keer lees je j rer een ijsbaan in Alphen, de andere keer weer iets over een ijshal in Leiden of di recte omgeving. Voor je het weet is elke ge meente met een investeerder bezig. Vandaar dat we nu bij elkaar zitten." Tijdens de bijeenkomst tyleek dat Alphen de verst gevorderde plannen heeft. Dinsdag wordt daar in het collegeoverleg gesproken over twee plaatsen voor een ijsbaan die ijs paleis Thialf in Heerenveen moet doen ver geten. „Beide plekken zijn aan de buitenring en bereikbaar met de toekomstige Rijn Gou we Lijn", aldus Voogd. „Dan praat ik over een totale oppervlakte van ongeveer drie hectare inclusief 900 parkeerplaatsen. Kos ten tussen de 16 en 18 miljoen euro." Alphen heeft een financier en een exploitant en draagt een kleine 700.000 euro bij. „Plus ambtelijke hand- en spandiensten", zegt Voogd. „Ik verwacht een 'go or no go' voor de zomer. Daarna moet een en ander bin nen 2,5 jaar zijn gerealiseerd. Het ziet er goed uit, maar garanties zijn er nog niet." Pechtold is evenals Molkenboer blij met de ontwikkelingen in Alphen. „Leiderdorp wacht de ontwikkelingen in Alphen rustig af', aldus Molkenboer. „De lancüjsbaan aan de Mauritssingel verdwijnt bij de verbreding van de A4. Er komt een nieuwe ijsbaan in Leiderdorp, waarvan kwaliteit en niveau zijn afhankelijk van wat er in de regio gebeurt." alphen aan den rijn - Een be langrijk stuk van de N207 in Al phen aan den Rijn gaat veertien maanden gedeeltelijk dicht. Door de aanleg van een bus baan en een fietstunnel aan de Eisenhowerlaan vanaf Het Oude Ambacht tot het einde van de bebouwde kom kunnen auto mobilisten vanaf volgende maand tot half mei 2003 alleen via een omweg de Ridderbuurt in. Vanwege de verwachte ver- keershinder raadt de provincie weggebruikers aan voor hun reis naar Schiphol of Amsterdam ge bruik te maken van de Nil en rijksweg A4. Om bewoners een toelichting te geven op de ingrijpende werk zaamheden houdt de provincie Zuid-Holland twee inloopbij eenkomsten. Op woensdag 6 maart beantwoorden de provin cie, de gemeente, het IBZH Raadgevend Ingenieursbureau en vervoersbedrijf Connexxion van 16 tot 17.30 uur en van 19 tot 20.30 uur vragen in zalen centrum De Bron. IBZH toont daarbij hoe de fiets- en voetgan gerstunnel wordt. In het Alphense zalencentrum is op die dag vanwege de gemeen teraadsverkiezingen ook een stembureau gevestigd. „Maar dat hindert niet", zegt een woordvoerder van de provincie. „Wij beschouwen dat niet als een voordeel, maar ook niet als een nadeel. De mensen hoeven niet de hele dag te stemmen." 48 ld /-in aan den rijn -Een 56- fietsster uit Alphen aan ~j lijn is gistermiddag door 1 Hbotsing met een hond Dilnd geraakt. Zij reed over ;n lijkslootpad, waar een iS ige man met zijn hon- zv lan de lijn liep. De man n in hond los en deze ren- ;t fietspad op. Het dier vervolgens tegen het del van de fietsster die 'el al kwam. Zij liep hier- letsel aan het sleutel- op en werd overge- _it naar het Rijnland Zie- hspis in Leiderdorp. EHBO-vereniging Sint Christofoor uit Roelofarendsveen bestaat halve eeuw uo '1 aan den rijn - Een dele- aldL ^et gaat maandag bek bij de Alphense vesti- Hn het Rijnland Zieken- 5%ethouder Jan Voogd en ^VKamerlid Agnes van Ar- a gespreken met leden van lvJi van Bestuur van 10 tot «de plannen om het voor- j Rijnoord Ziekenhuis op 'n7n. De christen-democra- iptfiten, net al veel andere 37 fe partijen, voor een vol tige zorgvoorziening in Al door Ilse van der Poel roelofarendsveen - Anna is een brokkenpiloot. Al ruirri 25 jaar krijgt zij regelmatig mond-op- mondbeademing. Anna is dan ook geen vrijwilliger van de EHBO-vereniging Sint Chris tofoor uit Roelofarendsveen, maar de reanimatiepop die bij cursussen en oefeningen van de vereniging altijd het slachtoffer speelt. Cor van Velzen en Riet Bouw meester kunnen zich de komst van Anna nog wel herinneren. „Vroeger leerden wij op de EHBO-cursus drie verschillende manieren om te beademen. Nu wordt alleen nog maar mond- op-mondbeademing toegepast. In het begin was dat wel even wennen." Er is dan ook heel wat veran derd in de loop der jaren en Van Velzen en Bouwmeester weten dit als geen ander. EHBO-ver eniging Sint Christofoor bestaat dit jaar vijftig jaar. Van Velzen is een EHBO'er van de eerste orde en was aanwezig bij de allereer ste cursus in Roelofarendsveen. „Vijftig jaar geleden was er een propaganda-avond in de Pan- cratiuszaal. Vele dames en he ren vonden het de hoogste tijd dat er ook in ons dorp een EHBO-cursus werd gegeven, maar de belangstelling was te groot. Er werd een selectie ge maakt tussen mannen en vrou wen, jongeren en ouderen en mensen van het Noord- en Zuideinde. Ik zat bij de gelukki gen. Met geleend geld kon ik de EHBO-cursus volgen. We heb ben een vereniging opgericht en ik ben nooit meer weggegaan." Ook Riet Bouwmeester weet veel van de geschiedenis van de Eerste Hulp Bij Ongelukken. Zij is al ruim 35 jaar EHBO'er. Bouwmeester: „Vroeger waren de cursussen uitgebreider. De dokter reed nog op de fiets door het dorp. Telefoons waren niet overal aanwezig en mobieltjes al helemaal niet. EHBO'ers waren belangrijker dan nu, omdat de dokter of ambulance niet altijd tijdig gewaarschuwd konden worden." In tegenstelling tot de dag van vandaag moesten EH BO'ers daarom van alle markten thuis zijn. „Spalken wordt nu bijvoorbeeld nauwelijks meer geleerd", zegt Bouwmeester. „EHBO beperkt zich nu meer tot levensreddende handelin gen." Naast die levensreddende han delingen, waarbij EHBO'ers hel pen als ze toevallig in de buurt zijn, zijn ze onmisbaar gewor den bij de vele activiteiten in Roelofarendsveen en omgeving. Hardloopevenementen, schaatstochten, fietstochten of bij evenementen als de gondel- vaart, de kermis en de hutten- bouw, altijd staat ergens een post voor Eerste Hulp Bij Onge lukken. „We roepen altijd dat we graag komen, maar dat we niets willen doen", zegt Van Velzen lachend.Als wij niets te doen hebben, gaat het immers goed. Maar met name bij de huttenbouw hebben we het al tijd druk. Wondjes, splinters in de handen en verf in de ogen, dan is het goed dat wij het euvel snel kunnen verhelpen." Af en toe maakt de EHBO-ver eniging echter ook blaren, won- Cor van Velzen en Riet Bouwmeester: „We roepen altijd dat we graag komen, maar dat we niets willen doen." Foto: Henk Bouwman den en littekens. Tijdens de na- jaarsbeurs in december kreeg de stand van de EHBO-vereniging ongekend grote belangstelling van kinderen. Niet zozeer om dat de kinderen Eerste Hulp no dig hadden, maar omdat de ver eniging met behulp van gri meurspullen prachtige brand wonden, snijwonden en bloed uitstortingen namaakte. Bouw meester „Op school krijgen de kinderen in groep acht allemaal de EHBO-jeugdcursus en daar zijn ze altijd enthousiast over. Maar een keertje wonden krij gen in plaats van behandelen vonden ze toch ook wel erg leuk." In verband met het vijftigjarig jubileum is er voor belangstel lenden vanmiddag van 15.00 tot 17.00 uur een receptie in café Jan Heemskerk aan de Lange- weg. Op zondag 7 april geeft de EHBO-vereniging een uitgebrei de demonstratie op het veiling terrein in Roelofarendsveen. tijds niet goed genoeg naar de kaart gekeken." Of de twee par tijen bij een hogere instantie be zwaar maken, is nog niet be kend. De uitspraak lucht Van Rijn op, ook al heeft hij steeds in zijn ei gen gelijk geloofd. „De rechter veegt de vloer aan met de in spectie", aldus Van Rijn. „Zijn uitspraak betekent dat de in spectie ondeskundig heeft ge handeld, zich heeft laten opjut ten door de vereniging." Vol gens hem is de plaatselijke PvdA de aanstichter van de strijd te gen zijn plan. „Ik vind het triest dat een politieke partij zich zo verlaagt door over de rug van een private partij stemmen te trekken. Dat doet onze familie pijn." Alle vakantiehuizen zijn inmiddels verkocht. Van Rijn verwacht de eerste villa's in de loop van deze zomer op te leve ren. Op de werkzaamheden aan het Alphense deel van de N207 komt een vervolg in de richting van Leimuiden. Eerst moet de provincie grond voor de bus baan kopen tussen de bebouw de kom van Alphen en het kruispunt met de Kruisweg tus sen Woubrugge en Ter Aar. De onderhandelingen met grondei genaren lopen nog. Voor het volgende stuk, van de Kruisweg naar het busstation in Leimui den, laat Zuid-Holland een Mi lieu Effect Rapportage verrich ten. De kosten van het project bedragen 4,8 miljoen euro. Als de hele busbaan er ligt, kun nen reizigers tijdwinst boeken op weg van Alphen naar Schip hol en Amsterdam. door Engel Lameijer alphen aan den run - De 107 huizen in de nieuwe Alphen se woonwijk tussen Avifauna en Albert Schweitzerbrug kunnen in 2003 klaar zijn. Raetwijck Bouwplanontwik keling gaat de mengeling van goedkope en dure woningen op het terrein van het voor malige waterwingebied van Hydron Zuid-Holland nabij Avifauna maken. Als de pro vincie akkoord gaat, heeft Al phen aan den Rijn er volgend jaar een nieuwe woonwijk bij. De toegangsweg naar De Hoorn gaat dicht. Ontsluiting van de nieuwe wijk gebeurt via de Van Galenstraat en de Zoutmanstraat. Daarmee komt een einde aan de onvei lige situatie bij de toegangs weg aan De Hoom. De gemeente heeft de bou wer voorlopig vrijstelling ver leend voor het geldende be stemmingsplan West. Een ge deelte van het kerngebied van het voormalige water- winninggebied is daarmee met toepassing van artikel 19 tot woongebied verklaard. De gemeentelijke infobus had op twee dagen in okto ber niet te klagen over be langstelling. In totaal tachtig mensen namen het opstapje om zich te laten voorlichten. De inloopavond op het stads kantoor trok vijftig personen. Met name de bewoners uit de Evertsenstraat, Heems kerkstraat, Van Galenstraat en de Zoutmanstraat maak ten zich zorgen over de breedte van de Van Galen straat, bij een intensiever au toverkeer. Ook plaatsten de bewoners vraagtekens bij de bescheiden parkeermogelijk- heden. Daarnaast vreesden sommigen voor de Teststro ken groen. De verleende inspraak is zin vol gebleken, aldus de ge meente. De betrokken amb tenaren, de p^Bectontwikke- laar en de airnitecten heb ben de wensen van de bewo ners gehonoreerd en aanpas singen aangebracht in de ste denbouwkundige uitwerking. In de nieuwe woonwijk mag niemand harder rijden dan 30 kilometer per uur. In de woonbuurt komen met inbe grip van de garages 1,5 par keerplaats per woning. In de woonwijk houdt de waterlei dingsmaatschappij een klein bedrijfsterrein met opslag van materialen. Een deel van het gebied wordt speelweide. Hydron heeft positief gerea geerd op het verzoek om bo men te planten op het ter rein. Dit voor een betere in passing van het bedrijfster rein in de woonbuurt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17