Onvrede over artsendienst Voorschoten LEIDSE REGIO dviseur helpt Oegstgeestse ouderen Holtlant tegen massale bomenkap R3 )A ontstemd stempakket eterwoude Zoeterwoude hopeloos verdeeld over fusieplan Politie bindt de strijd aan met 'snelwegtoerist' Rukwind velt heistelling ndleidingen utrum HSL/A4 iiDORP - Bezoekers van het ferdorpse Informatiecen- |HSL/A4 kunnen met in- ivan 3 maart op zondag nemen aan rondleidingen, idleidingen beginnen we- om 12.30 en 14.30 uur. „lemers krijgen uitgebreide [matie over de aanleg van pgesnelheidslijn en de ver- |ing van de snelweg A4. Het miatiecentrum in de Bo- der 11 is sinds oktober 2001 nd (dinsdag tot en met gvan 10.00 tot 16.30 uur zondag van 11.00 tot uur). Sindsdien hebben jle duizenden belangstel ten het centrum bezocht. zaterdag 23 FEBRUARI 2002 ien huis :ellingen RP/ZOETERWOUDE - itellingen in het hele [openen zaterdag 2 maart Ideuren voor het publiek, ilieleden en andere belang enden kunnen die dag ken in tal van instellin- leel Nederland. Ver- [huis Leythenrode in Lei- orp en het Zoeterwoudse icentrum voor gehandi- Swetterhage doen mee open dag, allebei van itot 15.00 uur. rwoude - Het Zoeter- Ise CDA-raadslid G. van luist is buitengewoon ont- over het voorlichtings- dat 'nieuwe stemmers' in rwoude onlangs in de bus Jongeren die bij de ge- teraadsverkiezingen op 6 voor het eerst naar de lus mogen, kregen een met kennismakingsma- van alle drie de Zoeter- se politieke partijen, eb zelf thuis twee van die re stemmers, een van acht- een van twintig. En van partij zat er een brief bij er jaar oud is, en die ken- in 1998 ook al is gebruikt en publiciteitscampagne ie verkiezingen. Ik vind dat weinig respect getuigen het CDA." meester Koopmanschap Het CDA-raadslid haar ex- aangeboden. „Dit is een vindt zij. „Ik ga het uit en ik laat een nieuwe turen." door Pieter van Langevelde voorschoten - De bereikbaar heid van huisartsen 's avonds en in de weekeinden laat in Voor schoten sterk te wensen over. Ouderenbond ANBO heeft hier over tientallen klachten gekre gen. Het telefoonnummer van de artsenservice is slecht bereikbaar en huisartsen komen alleen nog maar in het uiterste geval langs. De problemen zijn het gevolg van de aansluiting van de huisartsen van Voorschoten, Wassenaar, Voorburg en Rijswijk bij de huis- artsendienst van Den Haag en omstreken. De nieuwe regeling voor de nacht- en weekeinddiensten van huisartsen is anderhalve maand geleden in Voorschoten inge voerd. Een gevolg is dat er in Voorschoten niet meer voortdu rend een dienstdoende arts is, zoals dat voorheen wel het geval was. Mensen die buiten kan tooruren een beroep willen doen op een huisarts moeten bellen met de huisartsendienst van de Stichting Mobiele Artsenservice Haaglanden. Wanneer het systeem normaal functioneert, wordt de beller na een beperkte wachttijd gehol pen door een doktersassistente. Zij noteert de klacht, beoordeelt wat er moet gebeuren en over legt eventueel met de huisarts. Alleen bij spoedeisende gevallen gaat de huisarts vervolgens naar de patiënt toe in een auto met zwaailicht. Leiden en de Duin- en Bollen streek kregen vorig jaar verge lijkbare doktersposten voor de nacht- en weekenddiensten. De invoering van de nieuwe rege ling verliep daar redelijk geruis loos. Het Informatie- en Klach tenbureau Gezondheidszorg ontving enkele klachten over lange telefonische wachttijden en de hoge kosten vanwege het 0900-nummer dat de dokters- post voor de Duin- en Bollen streek gebruikt. Uit klachten die de afgelopen weken bij ouderenbond ANBO zijn binnengestroomd blijkt echter dat het telefoonnummer van de dokterspost waarop in woners van Voorschoten zijn aangewezen slecht bereikbaar is. Bovendien, zo luidt de klacht, komt de dienstdoende arts veel minder gauw dan in het oude systeem naar de patiënt toe. „Meestal krijgen mensen te ho ren dat ze naar Antoniushove in Leidschendam moeten komen", aldus een woordvoerder van de ANBO. Volgens de bond is de introductie van de huisartsen- dienst sowieso erg 'krakkemik kig' verlopen. „We hebben het zelf uit de pers moeten verne men. De meeste mensen weten nog steeds van niets." Voorschotenaar J. Swagerman had twee weken geleden een vervelende ervaring met de nieuwe huisartsendienst. „Mijn zoontje van zeven had een kraal in zijn neus. Toen ik de artsen service belde was het nummer eerst ruim een half uur in ge sprek. Daarna kreeg ik via een bandje te horen dat ik bij een le vensbedreigende situatie een hekje moest intoetsen. Dat heb ik na een poosje wachten maar gedaan en in plaats van dat ik een arts aan de telefoon kreeg kwam ik opnieuw bij het bandje terecht. Ook als er echt iets ern stigs is kun je blijkbaar niet on middellijk een arts te spreken krijgen. Uiteindelijk kreeg ik een vrouw aan de telefoon die zei dat ik met mijn zoontje naar An toniushove moest. Een arts kon ik niet aan de telefoon krijgen en naar het LUMC mocht ik niet, hoewel mij dat eigenlijk veel beter uitkwam. Een buur man heeft ons uiteindelijk naar Antoniushove gebracht." Directeur Van Ooijen van de Stichting Mobiele Artsenservice Haaglanden erkent dat er 'aan loopproblemen' zijn geweest. „De telefonische bereikbaarheid is sinds afgelopen weekend goed, ook al moeten mensen soms lang wachten", aldus Van Ooijen. Dat Swagerman niet ge lijk werd doorverbonden na het intoetsen van een hekje ligt vol gens hem aan zijn telefoon. Van Ooijen bestrijdt de indruk dat huisartsen minder gauw dan voorheen langskomen. „De huisartsendienst is voor spoed eisende dienstverlening. Artsen rukken niet voor ieder wisse wasje uit. Dat gold ook voor het oude systeem." Ook volgens huisarts B. Gerts, tevens voorzit- zoeterwoude - De gemeente raad van Zoeterwoude is hope loos verdeeld over de vraag hoe het verder moet als de gemeente niet zelfstandig kan blijven. Zelfs het 'open houden van de moge lijkheid' om te fuseren met het meer verstedelijkte Leiderdorp, blijft onbespreekbaar voor op positiepartij het CDA. Het colle ge heeft die mogelijkheid opge nomen in de Notitie Toekomst bepaling Zoeterwoude. Aansluiten bij de 'grote bouwge- meente' Leiderdorp betekent op termijn aansluiten bij Leiden, zegt CDA-fractievoorzitter M. Ates. Zij ziet daarom meer in een fusie met het eveneens lan delijke Rijnwoude. „Dan heb ben we een gemeente met 30.000 inwoners. Dat moet ge noeg zijn voor een gemeente in het Groene Hart. Van een lande lijke gemeente kun je immers moeilijk verlangen dat zij veel inwoners heeft." Collegepartijen WD en Progres sief Zoeterwoude vinden Rijn woude te klein. „Bestuurders in Rijnwoude zeggen zelf dat Zoe terwoude en Rijnwoude samen nog steeds te Idein zijn om te overleven", zei WD-wethouder H. van der Kooi. „Bovendien is het daar bestuurlijk en financi eel een puinhoop", meende I. Sanders (WD). „Het zou toch zonde zijn als wij daardoor naar de knoppen gaan. En trouwens, zo verstedelijkt is Leiderdorp niet." De 'Notitie Toekomstbepaling Zoeterwoude' is het resultaat van veel gepraat door in totaal 250 Zoeterwoudenaars over de toekomst van hun dorp. In de notitie staat ook dat gezien de woningnood in het dorp - het aantal woningzoekenden steeg het afgelopen jaar met 26 pro cent - Zoeterwoude op de lange re termijn een 'strategische re serve bouwlocatie' nodig heeft buiten het nu bestaande stede lijk gebied. Volgens wethouder J. Stuijt is bebouwing buiten de bestaande grenzen de komende jaren nog niet nodig. „Maar je moet bouwruimte klaar hebben lig gen als alle beschikbare locaties op zijn." Een voorbeeld van zo'n nieuwe bouwlocatie is het terrein van kaasboerderij Rust- dam, in het landelijk gebied tus sen Swetterhage en de Zuid- buurt. Alleen de Grote Polder is volgens de notitie hoe dan ook van bebouwing gevrijwaard. Voorschoten is sinds anderhalve maand aangesloten bij de huisartsenpost Den Haag. Vanuit ziekenhuis Antoniushove in Leidschendam rijdt de dienstdoende huisarts naar spoedgevallen. Foto: Mark Lamers ter van de huisartsenkring Voor schoten, is de dienstverlening aan de inwoners van Voorscho ten niet minder geworden. „De arts is er net zo snel als vroeger. Het is niet waar dat de dienst doende huisarts nu minder snel naar een patiënt toegaat dan vóór de aansluiting bij de dok terspost Haaglanden." Gerts verzekert dat de telefonische be reikbaarheid recent is uitge breid. „Er zitten nu permanent tien doktersassistentes paraat. Dat waren er zes. 85 Procent van de bellers heeft nu direct con tact." Alleen tussen negen en twaalf uur 's avonds blijven er nog korte wachttijden. Wethouder P. Verschoor (volks gezondheid) wil de perikelen rond de nieuwe regeling voor weekend- en nachtdiensten zo snel mogelijk met de huisartsen bespreken. „Ik wil horen of het gaat om structurele of aanloop problemen." Verschoor bena drukt dat het functioneren van de huisartsendienst een verant woordelijkheid is van de artsen zelf. „De gemeente heeft daarin geen rol." Desondanks heeft Verschoor, mede op aandringen van de politieke partijen, bin nenkort een gesprek met de Voorschotense huisartsen. leiderdorp - De politie van Lei derdorp gaat 's nachts vaker surveilleren op de in- en uitvals wegen van het dorp. Doel van de actie is landelijk opererende inbrekersteams een halt toe te roepen. Volgens politiechef A. Grave- kamp heeft Leiderdorp de laat ste jaren in toenemende mate te lijden onder de inbrekersactivi teiten van nachtelijke snelweg toeristen'. „Zij nemen de afslag Leiderdorp, strijken neer in een bepaalde wijk, halen snel de buit binnen en gaan er razend snel weer vandoor over de snel weg of een van de provinciale wegen." Vorig jaar heeft de poli tie een aantal van deze landelijk opererende inbrekersteams in gerekend. „Sommigen kwamen uit Amsterdam, anderen hele maal uit Brabant." Vaker surveilleren op de toe gangswegen naar Leiderdorp moet deze trend een halt toe roepen. „Als we iemand met een kentekenplaat uit Brabant midden in de nacht over de N5 zien rijden, en hij kan geen zin nig antwoord geven op de vraag waar hij naartoe gaat. dan stinkt dat", aldus Gravekamp. „We kunnen hem niet verbieden om daar te rijden. Maar als we in brekerswerktuig in de auto aan treffen. dan kunnen we zo ie mand wel aanhouden wegens overtreding van de algemeen plaatselijke verordening (APV)." Op die manier heeft de politie van Leiderdorp al een aantal keer succes gehad. Ondanks de groeiende belang stelling van inbrekers, is het aantal woninginbraken in Lei derdorp het laatste kwartaal iets gedaald in vergelijking met de zelfde periode in 2000. In de laatste vier maanden zijn 24 wo ninginbraken gepleegd. „Maar elke inbraak is er een teveel", stelt Gravekamp. iet kantoortje van de SWOO rinkelt de telefoon onophoudelijk lancy Ubert landenlang soebatten heeft neente Oegstgeest de ng Welzijn Ouderen Oegst- extra subsidie toegekend n ouderenadviseur te kun- instellen. Elly Heinis is sinds lari de vraagbaak en steun- voor 65-plussers in het ,Mijn functie moet nog he- uitgebouwd worden." seest - Zomaar een door- ikse ochtend in het ge- ecentrum aan de Lytweg. kantoortje van de SWOO de telefoon bijna onop- ilijk. Elly Heinis is als enige rig; daardoor doet ze de- n voornamelijk dienst als liste. Voor haar 'interne. )tie' werkte ze als coördi- bij de SWOO. Ondermeer lidde ze groepen vrijwilli ge taak behoort niet lan- Dt haar werkpakket. Ze onder meer huisbezoeken leren gaan afleggen en wil ak ook zo snel mogelijk uitvoeren. Maar zolang aar oude functie geen op is gevonden, brengt ze «1 ('te veel') uren op kan oor en pakt ze alles aan 15 haar pad komt. moet ik zijn voor het aan- van thuiszorg' en 'Hoe aan een rollator' zijn vra- ie Heinis makkelijk door ffoon kan beantwoorden, ik hoop dat ik vandaag oor een moeilijker klus staan." Een ouderenad- s meer dan een tussen- 1 die 'plussers' helpt de jdvoorziening of de op- itrale te vinden. „Een ou- idviseur kan ook een ver- d snsfiguur zijn of een per- dankzij wie een hoogbe- dame eindelijk om de rijgt waar ze al jaren recht ft." Ie vergrootglazen, een ge eft boek, het telefoonnum- n woon- en zorgcentrum 3 ck. Voor tal van kleine en problemen wordt de leiderdorp - Op het Leiderdorpse bedrijventerrein De Baanderij is gistermiddag een heistelling om gewaaid. Dat gebeurde op de plek waar bouwmarkt Karwei nieuwbouw pleegt. Volgens een ooggetuige van de naastgelegen Houthandel Klinkenberg blies een rukwind de 25 meter hoge stellage als een luciferhoutje om. Op dat moment hing de heikop van ruim 4000 kilo bovenin de stelling. De heier kwam met de schrik vrij. Foto: Hielco Kuipers Elly Heinis in gesprek met een oudere. „Op dinsdagochtend, wanneer hier vlakbij markt wordt gehou den, komen ouderen zonder gêne een kopje koffie bij ons halen." Foto: Hielco Kuipers ze uren met de SWOO contact opgenomen. „We zijn laagd rempelig", zegt Heinis daarover. „Hoe vaak het niet voorkomt dat we 's morgens worden ge beld met de mededeling 'Mijn hulp is er nog niet maar mijn kousen moeten aan' En op dins dagochtend, wanneer hier vlak bij markt wordt gehouden, ko men ouderen zonder gêne een kopje koffie bij ons halen." De ontmoetingen bij een 'bakkie leut' en de binnenkomende te lefoontjes kunnen voor Heinis aanleiding zijn in actie te ko men. Ook heeft zij veel aan de welzijnsbezoeken die de vrijwil ligers afleggen. Met Oegstgees- tenaars van 75 jaar of ouder wordt aan de hand van een vra genlijst gesproken over de leefsi tuatie. „Soms komt daaruit naar voren dat iemand een extra steun in de rug nodig heeft. Ei genlijk wil iedere oudere maar één ding: zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen. Maar plotseling kunnen dingen ge beuren waardoor het lijkt alsof dat niet langer kan. Voor welke oplossingen moet je dan kiezen? Ik kan helpen dit soort vraag stukken op te lossen. En denk nu niet dat ik mijn ideeën door druk, dat zou niet eerlijk of goed zijn. Ik draag oplossingen en mogelijkheden aan. Uiteindelijk moeten mijn cliënten zelf een beslissing nemen." Onlangs nog, zo vertelt de kers verse ouderenadviseur, was er een oudere dame die met een probleem kampte. „Ze over woog te verhuizen naar de plaats waar haar dochter woont. Haai' dochter had dat voorge steld. Maar in Oegstgeest wonen haar meeste vrienden en ken nissen. In de nieuwe woon plaats zou ze niemand kennen en haar dochter werkt overdag. Natuurlijk had ik op een gege ven moment wel een oordeel klaar, maar ik heb haar gevraagd de komende tijd zelf de voors en tegens op een rijtje zetten. Vol gende keer praten we verder." In Leiden, Leiderdorp en Voor schoten, om een paar plaatsen te noemen, wordt al enige tijd met de 'tussenspil' gewerkt. Daar probeert Heinis haar voor deel mee te doen. „Waarom zou je het wiel opnieuw uitvinden? Dankzij het onderling overleg dat is opgezet, kan ik van mijn collega's in de regio waardevolle ondersteuning krijgen. Ik moet mijn functie nog helemaal uit gehouwen." In Oegstgeest staat de functie ouderenadviseur nog in de kin derschoenen. De gemeente sub sidieert de baan voor twee en een half jaar. Aan Heinis de taak te bewijzen dat de ouderen van Oegstgeest een vraagbaak annex tussenpersoon annex extra steun nodig hebben. .Alles wat ik doe leg ik vast in een logboek. Voor mij is het duidelijk dat een ouderenadviseur in dit dorp be staansrecht heeft. Met het groei end aantal ouderen nemen ook hulpvragen en problemen als vereenzaming toe." Leiderdorpse bewonersvereniging laakt plan Rijnland leiderdorp - De Leiderdorpse bewonersvereniging Holtlant heeft grote moeite met de voor genomen kap van enkele dui zenden bomen op de groen strook tussen de Simon Smitweg en de A4. De kap is nodig voor de aanleg van een tijdelijke en een permanente parkeervoor ziening voor het Rijnland Zie kenhuis. Volgens Holtlant is het 'de zoveelste aanslag' op het groen rond de wijk. Daarom moet er compensatie komen, vindt de bewonersvereniging. Bovendien mist Holtlant een 'totaalvisie' voor het gebied. De twee parkeervoorzieningen voor het Rijnland Ziekenhuis zijn gepland op een bosachtige groenstrook van ruim 16.000 vierkante meter, pal naast de snelweg. Behalve een meerlaag- se parkeergarage voor 400 voer tuigen, heeft het Rijnland tijde lijk een extra parkeerruimte no dig. Het ziekenhuis gaat na de zomer uitbreiden op de eigen parkeerplaats. Op dat moment is de nieuwe parkeergarage langs de snelweg nog niet klaar. Naar schatting enkele honder den populieren, esdoorns, ei ken, iepen en elzen moeten daarvoor wijken. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het de bedoeling dat de ge sneuvelde bomen elders 'ge compenseerd' worden. De bewoners van Holtlant moe ten dat nog zien. „Wij constate ren met leedwezen dat alle ont wikkelingen, in het verleden en in de toekomst, een zeer zware tol hebben gevraagd en nog gaan vergen van het nu aanwe zige groen", schrijft voorzitter W. van Voorst in een brief aan burgemeester en wethouders. Hij doelt op de uitbreidings plannen van het Rijnland, maar ook op de toekomstige "W4-be- bouwing' langs de A4. 'Honder den - zo niet enkele duizenden - bomen en struiken zullen ver dwijnen op en rond het zieken huis en tussen de Simon Smit- weg en de A4'. De aantasting van het groen rond de wijk is niet de enige zorg van Holtlant. Zo vreest de bewonersverenigingook een forse toename van het verkeer als de uitbreidingsplannen van het Rijnland Ziekenhuis door gaan. Met name de nieuwe weg achter de 'zusterflat' is de bewo ners een doom in het oog. „De ze komt zeer dicht - een aantal meters op het smalste punt - langs de tuinen en bebouwing van de huizen in Holtlant te lig gen", schrijft V4I Voorst na mens de bewonersvereniging. „Het verlies aan woongenot hierdoor is voor de omwonen den niet aanvaardbaar". Van Voorst dringt aan op een totaalvisie, 'teneinde het nieuw- bouwproces van het ziekenhuis tot voor alle partijen acceptabel af te wikkelen'. „Wij zijn echt geen njet-zeggers", stelt de voorzitter. „Maar nu wordt er hapsnap van alles gedaan. Er is kennelijk zoveel haast met de uitbreiding van het ziekenhuis dat het ene plan over het andere buitelt." Tot en met 13 maart kunnen be langhebbenden nog bezwaar maken tegen de voorgenomen bomenkap langs de A4. Daarna beslissen burgemeester en wet houders of de vergunning daad werkelijk verleend wordt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15