LEIDE Groenlinks betreurt liouding partners* doe effe gewoon De Stemming mmmss REGIO Turkse vereniging wil eigen slachthuis Altijd of nooit Breed pleidooi voor rijksweg 11-West R1 tteuw studiesysteem nu al probleem Boom hindert treinen H€T Sf Ut ME 10 HARWt HerM&w&E LusmewöERï WttK! i&llK: VKujou Vrijplaats: De verkeerde commissie... Laurier niet verstandig zaterdag 23 februari 2002 6 Jongeren praten over stappen (advertentie) [DE STELLINGI De multiculturele samenleving is toe aan één openbaar onderwijssysteem. Geef uw mening) I www.leidschdagblad.nl leiden - De Turkse Islamitische Culturele Vereniging Leiden grijpt het Heilige Offer feest aan om te pleiten voor een eigen slachthuis. In het kader van het Offerfeest, dat gisteren is begonnen en tot en met mor gen duurt, worden schapen ritueel geslacht en vervolgens gedistribueerd. De slachting vond gisterochtend in een slachthuis in Zoetermeer plaats, de distributie in Leiden op de stoep voor de Turkse moskee aan de Cura<;aostraat. „Daarvoor hebben we ver gunning, maar het is natuurlijk een verre van ideale situatie", aldus H. Guney van de Turkse vereniging. Volgens Guney is dit een terugkerend pro bleem sinds het slachthuis aan de Pasteurs traat in 1999 werd gesloten. „De vereniging pleit al jaren voor een oplossing. Maar eerst wethouder Kruijt, daarna wethouder Baaij- ens en nu zijn opvolger wethouder Buijing pakken het probleem niet op. Buijing maakt er een potje van door het probleem rond het slachten af te schuiven op onze organi satie. Wij willen een gezamenlijke oplossing. Er is een grote behoefte aan het halal-slach- ten maar door gebrek aan medewerking en meedenken van de gemeente voelen wij ons achtergesteld en genegeerd. Guney pleit voor een slachthuis in de Leidse regio waar ritueel kan worden geslacht. „En dan kan het vlees daar ook worden opge haald", aldus Guney. „Gebeurt dit niet, dan vrees ik allerlei wantoestanden. Dan gaan we terug naar de badkamers en de balkons om de dieren illegaal te slachten, met alle onhygiënische toestanden van dien." Wethouder Buijing (welzijn) reageert ver baasd op de kritiek. „Er is overleg geweest met de Turkse vereniging, net als met ande re islamitische organisaties die allemaal een eigen invulling aan het feest willen geven. Leiden wil liever geen slachthuis op zijn grondgebied, maar daarvan kan worden af geweken. Als de Turkse vereniging graag een eigen slachthuis wil, moet ze met een be drijfsplan komen en met Economische Za ken gaan praten. Dat is bij mijn weten nog niet gebeurd. Datzelfde geldt als de vereni ging een locatie in een van de randgemeen ten op het oog heeft. Ook dan moet de ver eniging zelf initiatieven ontplooien." oor Robbert Minkhorst hoen - GroenLinks stoort zich in oge mate aan de opstelling van k(bijna ex-)coalitiepartners vdA, WD en D66. De drie slui- >n een terugkeer uit van wet- ouder J. Laurier in het college na li verkiezingen van 6 maart. aurier kondigde donderdag m ontslag aan na een vernieti- pnd rapport van accountant hist Young over de proble- len bij de sociale werkvoorzie- ing van de gemeente, DZB Lei- in. )at de andere collegepartijen I sowieso niet willen doorgaan et lan Laurier, betreuren we er", zegt fractievoorzitter D. n den Bosch. Bovendien er- it hij zich aan de uitspraken n PvdA'er Hillebrand, D66'er chtold en WD'er Van der inde, gisteren in deze krant. Bt drietal loopt vooruit op de zaken, werpt een blokkade op en dat past niet, vindt de fractie leider. „Je ziet nu dat al afgere kend wordt met een persoon." Ook ontstaat de indruk dat GroenLinks Jan Laurier straks als enige kandidaat naar voren schuift bij de onderhandelingen over een nieuwe coalitie. „Hij is een van de wethouderskandida ten. We zeggen niet dat we al leen in een college gaan als Jan erin kan. Wij gaan voor een in houdelijk programma, en daar na kijken we naar de mensen die het moeten doen. Er moet ruimte zijn voor onderhandelin gen. Wij vinden Jan een goede wethouder. Zo simpel is het. Hij had van ons niet hoeven aftre den. Als een coalitiepartner vlak voor de verkiezingen het ver trouwen in een wethouder op zegt, is dat een breuk met GroenLinks. Zo hebben wij dat geïnterpreteerd." Om die reden trok ook GroenLinks zich terug uit het college. Dinsdag biedt Laurier zijn ontslag aan. Maan dagavond verdedigt hij zijn be leid nog in een commissieverga dering. Van den Bosch wijst de beschul digende vinger naar de WD. Die partij zegde het vertrouwen op in de wethouder. „De WD kijkt puur naar het financiële verhaal. Als je kijkt hoe de tekorten zijn ontstaan, en wat daar de rede nen van zijn, komt dat niet door fouten van de wethouder." Van den Bosch meldt dat 'heel veel zaken' in het DZB-dossier 'al worden opgepakt'. „Er ligt een verbeterplan. Als je ziet hoe het probleem is ontstaan, komt dat voor een groot deel door de wetgeving die is veranderd. Ie dereen heeft er tot dusver ver trouwen in gehad, dat het goed zou komen. Als je dan vindt dat het beter moet, geef dat dan aan. Maar daar wordt volledig aan voorbij gegaan." iden De invoering van het luwe bachelors- en masters- iteem loopt bij de Universiteit iden nu al fout. Tijdens de Bjarige bachelorsfase moeten identen zeventig procent be- Bden aan een major ('hoofd- en dertig procent aan een inor ('bijvak'). Het doel is om identen een brede opleiding geven. Bij de Faculteit Rech- lukt dat niet overal. Nieuwe rstejaars rechtenstudenten die itaris willen worden, kunnen minor wel vergeten. Dat zei lordvoerster C. Breedveld-de logd gisteravond in het Leidse ademiegebouw, tijdens een PKvV-debat over de voor- en nadelen van het 'BA/MA-sys- teem'. Het debat stond onder leiding van Boudewijn Büch. Over de vraag hoe de studiepro gramma's dan wél in het BA- /MA-systeem gepropt kunnen worden, liepen de meningen uiteen. De studentenverenigin gen moeten de universiteit met hun programma's minder voor de voeten lopen, vond hoogle raar Giphart. Ook moeten ze studenten meer ondersteunen tijdens hun studie, zodat leren en gezelligheid meer samen gaan. Hij kreeg bijval van de caan L. Louwe Kooijmans van Archeologie, die in ruim vier jaar afstudeerde en zich in die tijd ook ontwikkelde tot toproei- er. Kwestie van plannen. De studentenverenigingen zien meer in een langere masterfase. Minister Hermans van OC&W heeft die voor de meeste studies bepaald op anderhalf jaar en dat zou twee jaar moeten worden. Zowel studenten als weten schappelijk personeel vinden dat actieve studenten een 'di plomasupplement' moeten krij gen: de activiteiten tijdens de studietijd zijn zo waardevol dat ze op de bul moeten worden vermeld. leiden/alphen aan den rijn - Door een omgewaaide boom was er gisteren tussen 11 en 13 uur geen treinverkeer mogelijk tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. Even voor station Leiden Lammenschans was een populier op de bovenleiding van het spoor gevallen. De NS zette bussen in voor de gestrande reizigers. Foto: Hielco Kuipers ij kan altijd nog barkeeper orden. Want dat 'ie een fat- lenlijk biertje kan tappen heeft ■wethouder en lijsttrekker Jan lurier bewezen in de campag- van GroenLinks. Wethouder elanie Schultz, die de WD- aanvoert, liet tijdens de ïmbusstrijd zien dat zij ande- n de schoen kan aantrekken hen past. Voor de PvdA'ers ïn Hillebrand en Conny oeyer, die bij wijze van cam- ignestunt in het huwelijk tra in, lonkt een carrière bij het nateurtoneel. En dan waren er og al die andere kandidaat- adsleden die jehova-getuigetje telden achter een kraampje de Haarlemmerstraat. :t was - althans tot donder- gavond, toen Laurier door de als zwerfvuil het stadhuis werd geveegd - vooral een uze leuke en gezellige cam- •gnetijd. Het is maar goed dat kort duurt, anders zou een ens er nog naar van worden, n al die eens in de vier jaar te- berende aandacht, iwoners van Leiden-Noord en üdwest kregen laatst zelfs als iquêteurs vermomde PvdA- ndidaten aan de deur, die iar hun welzijn en hun me ng informeerden. •wilden eens iets nuttigs doen hun campagne, verklaarde «trekker Hillebrand. Voor de tandering, zeg maar. i resultaten waren opzienba- nd. De driehonderd wijkbe- iners die werden ondervraagd eken zich vooral te storen aan, h'el, zwerfvuil. Of er misschien eztw Sj net Me moumj'. wat vaker een veegploeg langs kon komen. En of er dan ook eens wat vaker een paar politieagenten konden worden gestuurd ter bevorde ring van het gevoel van veilig heid. Een paar winkels erbij, dat zou ook leuk zijn. „Niet bij voorbaat zullen we al les wat uit de wijken komt op lossen", zei Hillebrand nog. Als of iemand dat verwacht had. Maar Leiden heeft wel weer even de aandacht van de dames en heren politici. Nog twee weken, dan is het alle maal weer voorbij. Dan gaan ze zich weer met elkaar bemoeien. Programmaatjes naast elkaar leggen, wethouderszeteltjes ver delen. Over vier jaar komen ze weer. Soms zou je willen dat het altijd verkiezingstijd was. Soms zou je willen dat het nooit verkiezingstijd was. Gratis topsport De universiteit is groot en de hogeschool is klein en dat is niet eerlijk. De Hogeschool Leiden doet toch ook zijn best? Er staat nu een prachtig gebouw en de directie noemt zich óók College van Bestuur. Ze heeft zelfs een stoere slagzin: 'Niet volgen maar Leiden'. Maar helaas. Als het over Leids hoger onderwijs gaat, dan denkt iedereen aan de uni versiteit en niemand aan de Ho geschool. Dat steekt. Soms klaagt voorzitter Ton Ouwerkerk er schril over. Dan weer kruipt hij, beteuterd als een natte mus, weg in een stil hoekje op de be- stuursverdieping van zijn school aan de Zernickedreef. Al jaren dringt de Hogeschool er bij de universiteit op aan om nu eens iets sémen te doen. Som mige vakken lenen zich daar best voor. Je kunt docenten uit wisselen, samen onderzoek doen. Waarom niet? Maar de universiteit wil niet. HBO-stu- denten mogen best lid worden van studentenverenigingen, Ze mogen sporten in het universi taire sportcentrum en vanaf ko mend jaar mogen ze ook mee doen aan de EL CID-week. Maar echt samen is dat niet. In al haar goedertierenheid stelt de uni versiteit haar voorzieningen aan de Hogeschool ter beschikking, zo moet je dat zien. Echt sa menwerken kan niet. Daarvoor is de universiteit veel te goed en de Hogeschool veel te, ehh, te toegepast. Afgelopen week was het weer raak. De gemeente Leiden wil dat de stad topsporters gaat produceren. Dat kost meer geld dan Leiden heeft. Dus tot wie wendt wethouder Pechtold zich? Eén keer raden! De univer siteit ziet niet zoveel in topsport, maar topvoorzieningen wil ze wel. Komend jaar gaan de Euro pese universiteiten elkaar be concurreren en de universitei ten met de beste voorzieningen hebben de beste uitgangsposi tie. Een sportcentrum op een toplocatie, vlak bij het station, is véél beter dan het wat vervallen USC achterin De Leeuwenhoek. Wat triest. Gemeente en univer siteit doen handjeklap en de Hogeschool staat weer eens aan de zijlijn. De stemming op de bestuursgang van de Hoge school laat zich raden. Maar nee, laat perswoordvoerster Lisette Weenink vrolijk weten: het College van Bestuur vindt het helemaal niet erg! Hè? Ja, dat zit zo: de HBO-studenten mo gen daar ook sporten en de Ho geschool hoeft er geen cent aan mee te betalen! Dan wil je wel betutteld worden. Niet Leiden maar volgen, is soms het beste devies. Tekst: Aad Rietveld en Wilfred Simons Tekening: Maarten Wolterink door Wim Koevoet leiden- 'Als mens' is B. Oli vier voor behoud van de 32 jaar oude, uit een krakersac tie voortgekomen Vrijplaats Kopenhinksteeg. Voor de vele tientallen actievoerders was deze bekentenis van de voor zitter van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften gistermiddag in een afgela den raadszaal een onver wachte en welkome opsteker. De waarde ervan is echter louter een emotionele. Voor het overige was de urenlange zitting over de 652 bezwaar schriften, die zijn ingediend tegen een bouwplan dat de vrijplaats bedreigt, een nutte loze exercitie voor de vrijwil ligers en sympathisanten. Olivier maakte aan het einde van de bijeenkomst duidelijk dat de argumenten die de ve le sprekers naar voren had den gebracht voor de com missie beroep- en bezwaar schriften nauwelijks kunnen meetellen in haar afwegin gen. De commissie, die be halve uit Olivier ook uit de raadsleden A. Geertsema (WD) en F. van As (Christen- Unie) bestaat, moet burge meester en wethouders advi seren over de vraag of de ver gunning voor het bouwplan terecht is verleend, legde hij uit. En de tegenstanders van het bouwplan voeren geen bouwkundige bezwaren aan. Zij zijn tegen de bouw van appartementen en bedrijfs ruimte omdat deze ten koste gaan van de Vrijplaats Kop- penhinksteeg. „Maar u kunt geen bezwaarschrift indienen tegen het feit dat er een aan vraag is ingediend", aldus Olivier. De commissie doet over twee weken uitspraak maar het kan bijna niet anders of alle bezwaarschriften worden on gegrond verklaard. De dis cussie 'bouwplan of vrij plaats' is al gevoerd op het podium waar deze thuis hoort, de Leidse raad. De keuze van een is daar geval len op het bouwplan. Legali satie en behoud van het bur gerinitiatief kost de gemeen te zo'n miljoen euro. De vele sprekers betoogden gister middag dat 'hun' vrijplaats dat bedrag dubbel en dwars waard is. Tal van Leidenaars, vooral de wat minder bedeel de, zijn er voor hun vermaak, studie, al dan niet betaalde banen, eten en contacten op aangewezen. Woordvoerder M. van Duijn van de Vrij plaats Koppenhinksteeg gaf Olivier en de andere commis sieleden een 'globaal finan cieringsplan' waarbij de Vrij plaats huur gaat betalen voor de gemeentelijke panden. Wethouder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) zegt desgevraagd maar wei nig brood in het stuk te zien. De gemeente Leiden zal ook in dit plan fors moeten toe leggen. „Ik heb bij de behan deling van de begrotingen niet één raadslid horen plei ten voor een miljoenensubsi die voor de Vrijplaats Kop penhinksteeg." Van Duijns hoop is gericht op de be stuursrechter want hij is vast van plan alle mogelijke juridi sche stappen te zetten. COMMENTAAR De raadsperiode 1998-2002, gekenmerkt door achtereenvol gende wethouders- en collegecrises, wordt op een passende wijze besloten. Twee weken voor de gemeenteraadsverkie zingen stapt wethouder Jan Laurier op nadat de WD, en fei telijk ook PvdA en D66, het vertrouwen in hem hadden op gezegd. Met Laurier verdwijnt ook GroenLinks na 16 jaar uit het college. GroenLinks ziet de actie van de WD als een politieke aanval, terwijl de liberalen hun daad als een toonbeeld van politieke zuiverheid zien. Voor beide visies valt iets te zeggen. Groen Links moet nu, als een zwaarbeschadigde partij, het beste zien te maken van zijn verkiezingscampagne. Tegelijkertijd weten de kiezers nu wel waar ze aan toe zijn. Ze hoeven niet te wachten totdat tijdens de college-onderhandelingen in achterkamertjes de rekeningen worden vereffend. Waar veel minder voor valt te zeggen, is het besluit van Lau rier om lijsttrekker te blijven. Het is een moedig besluit, dat wel. Het getuigt van karakter en vechtlust. Maar Laurier zit er zichzelf, zijn partij en eigenlijk de hele politiek vreselijk mee in de weg. Het zou bespottelijk zijn als de collegepartners hem na de verkiezingen weer liefdevol in de armen sluiten - wat ze trouwens enkele uren na zijn aftreden al uitsloten. Als lijsttrekker verkleint hij dus de kansen van zijn partij om weer in het college terug te keren - die toch al danig geslon ken zullen zijn - tot nul. Een geloofwaardige campagne kan hij niet meer voeren - wie stemt er op een man die zeker niet aan de macht komt? Tegelijkertijd zal hijzelf tijdens elk serieus debat in de aan loop naar de verkiezingen onderwerp van discussie zijn. En Laurier weet zelf het best dat er wel belangrijker onderwer pen zijn in Leiden om over te praten. Zijn besluit om door te gaan als lijsttrekker, was dapper. Maar om er nu een punt achter te zetten, was toch verstan diger geweest. door Ruud Sep leiden - Het is een oud pleidooi, maar dan wel in een nieuw jas je. En het is een pleidooi waar dit keer heel veel organisaties over meegepraat hebben. Maar de essentie blijft hetzelfde: er moet aan de zuidkant van Lei den een goede verbinding ko men tussen de snelwegen A4 en A44. Vroeger heette dat gewoon een pleidooi voor rijksweg 11- West. Tegenwoordig heet het een 'ontwikkelingsperspectief voor de Zuid-As van Rijnland', en wordt een verbetering van de huidige verbinding via Chur- chilllaan en Lelylaan in ieder ge val voor de korte termijn ook als een serieuze optie gezien. Dik een jaar geleden besloten de Leidse ondernemers tijdens een symposium dat het weer eens tijd was om de weg tussen A4 en A44 op de politieke agenda te zetten. Onder leiding van oud gedeputeerde Ted Jansen ging het Platform Rijnland Zuid-As aan de slag om te inventariseren welke problemen de afwezig heid van Rijksweg 11-West ver oorzaakt en welke kansen er hierdoor gemist worden. Daar bij werden in drie 'klankbord groepen' allerlei overheden, be drijven en maatschappelijke or ganisaties betrokken om een zo breed mogelijk draagvlak te krij gen. „We hebben afgesproken om te kantelen van asfaltdenken naar kijken naar ruimtelijke per spectieven in dit gebied", aldus Jansen in een toelichting op het rapport van het platform. Het kijken naar 'perspectieven' houdt in dit geval in, dat de deelnemers in het platform een opsomming hebben gemaakt van de gebieden in en om Lei den waar de komende tijd veel gaat veranderen. Naast de zones rond de A4 en A44 zijn dat het gebied tussen station Lammen schans en de Voorschoterweg en het gebied rond de spoorlijn Leiden-Den Haag. De constate ring is vervolgens dat een ver bindingsweg tussen deze eco- mische zones ontbreekt. Die verbinding is in eerste in stantie te maken door de door stroming op de bestaande route over Lelylaan en Chrchilllaan te verbeteren. De weg zou daar voor voor een belangrijk ver diept moeten worden, zodat het doorgaande verkeer onhinderd door kan rijden. Het platform koppelt dit idee aan herstructu rering van de directe omgeving van de weg. Bovenop de tunnel- bak zouden her en der nieuwe gebouwen kunnen worden neergezet, waardoor een 'stads boulevard' ontstaat. Over de kans dat deze 'stads boulevard' een definitieve op lossing is voor de verkeerspro blemen, lopen de meningen uit een. Jansen wijst er nadrukkelijk op dat het platform hierover nog geen standpunt inneemt Maar directeur Bert Mooren van VNO-NCW West heeft zo zijn twijfels. „Ik denk dat je er met de stadsboulevard alleen op den duur niet komt", aldus Mooren. En dan kom je vanzelf toch weer op rijksweg 11-West terecht, al wordt die naam angstvallig gemeden. De uiteindelijke op lossing heet nu de 'nieuwe randweg Leiden-Voorschoten', die door een verdiepte ligging en een zorgvuldige inpassing 'kansen voor nieuwe landschap pelijke ensembles met een re creatieve functie' moet schep pen. Jansen en de zijnen hopen dat hun pleidooi na de gemeente raadsverkiezingen een rol gaat spelen bij de college-onderhan delingen in de betrokken ge meenten. (advertentie) BEZOEK DE PUBLIEKSDAG GEESTELIJKE GEZONDHEIDSZORG 10.00 UUR ZAAL OPEN informatiemarkt presentaties straattheater GGZ-café stressmassage tests... Alles over de geestelijke gezondheidszorg in uw regio 10.30 UUR 'LEREN ELKAAR TE VERSTAAN IN DE PSYCHIATRIE' - Hans Rijns 'PSYCHIATRISCHE HULP AAN DE VOORDEUR' - Hans van der Weyden 11.00 UUR 'KINDEREN VAN OUDERS MET PSYCHIATRISCHE PROplMEN' - Cemma Straathof 12.30 UUR 'BLOW UP. BLOW OUT' - Swanny Wierenga 'MAATWERK IN DAGBESTEDING' - Joost van Nieuwland 13.00 UUR 'PRAKTISCHE HULPVERLENING THUIS' - Jan Kant 13.30 UUR 'TERUG VAN WEGGEWEEST' - Hans Rijns 'IN DE PUT, UIT DE PUT' - Elsenoor van Buuren 14.00 UUR 'PSYCHIATRISCHE HULP AAN DE VOORDEUR' - Hans van der Weyden 'STRESS EN BURN-OUT: VOORKOMEN EN GENEZEN' - Petra Carreira y Lopez 14.30 UUR 'LEREN OMGAAN MET EEN STOORNIS' - Hettie Staats 15.00 UUR 'PRAKTISCHE HULPVERLENING THUIS' - Jan Kant 2 MAART 2002 10.00 - 16.00 UUR STADHUIS LEIDEN www.rijngeestgroep.nl iRijneeest Jeroep

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13