Winst Akzo bijna op recordniveau ECONOMIE Na 70 jaar geen Fords meer uit Dagenham Friesche Vlag grootste merk in de supermarkt Afstoten dochters redt winst van Wessanen 'Bio-actie' tegen Hak zwelt aan Bouwbonden stellen werkgevers ultimatum Muis en toetsenbord zijn slachtoffer van webwoede Weer garantie voor 'losse' vliegtickets Hoop op alternatief bij Wartsila gnlandse 'el gegroeid De waarde van de met het buitenland is gegroeid ten opzichte ondanks een daling erde kwartaal. De waar de uitgevoerde goederen 2001 met vier procent ia 241 miljard euro. De ging met bijna één pro- nhoog naar 217 miljard 98 )it blijkt uit voorlopige die het Centraal Bureau Statistiek (CBS) van- d heeft gepubliceerd. iwe CAO Nedtrain De 2500 werknemers dtrain krijgen er binnen ir4 procent loon bij. Dat de nieuwe CAO voor 5 lerhoudsbedrijf van de j: arover is gisteren een ak- ;esloten, aldus onder- aar B. Anker van CNV 2 fegen. Naast het salaris bepaalde groepen bij in overigens ook een ho- 7 iregelmatigheidstoeslag. >besprekingen zijn be- oor het CNV ook ge- 4 loor FNV Bondgenoten ereniging Hoger Spoor- soneel (VHS). Nedtrain het hele land werk- in, waaronder twee grote 2 ïrg en Haarlem. de met 'giepremies KH - Energiebedrijf Es- eft twee medewerkers ;n wegens fraude met 17 besparingspremies. In erduisterden de twee, am in Den Bosch, 235 euro door gefingeerde ;en uit te voeren. Essent arlijks enkele tientallen en aan deze premies ontslagen medewerkers i op de afdeling waar de ;en beoordeeld werden. eover >ndkrachten )am - Vakbonden en rers zijn het grondig met neens over de betaling endkrachten. De FNV is dat werkgeversorganisa- -NCW meent dat uit- chten niet hetzelfde sa- leten krijgen als vaste mers. Zo'n gelijke beta- Nederland nu wettelijk gd. De Europese Com- rerkt aan een voorstel n heel Europa zo te re- Ie FNV vindt het stand- n de werkgevers daar- rarrend en strijdig met afspraken. age groei netbankieren iam - Voor het eerst en meer dan een mil- nsen via internet. De is in het vierde kwar- vorig jaar gepasseerd, irtaal eerder deden nog mensen hun bankza- ïet wereldwijde web. t uit gegevens die iderzoeker NIPO heeft :eerd. In totaal gebruikt r een kwart van de Ne- ie huishoudens de er om bankzaken te re- vrijdag 22 FEBRUARI 2002 amsterdam/anp - Friesche Vlag is het grootste merk geworden in de supermarkt. De jaaromzet van de producten van dit bedrijf bedroegen over 2001 bijna 258 miljoen euro. De zuivelgigant verdrong daarmee concurrent Campina en duwde Douwe Eg berts van de toppositie naar de derde plaats. Dat blijkt uit gegevens van Foodmagazine dat de grootste omzetmakers in 88 procent van de supermarkten peilt en jaar lijks een tophonderd samen stelt. Friesche Vlag won nipt van Campina, dankzij de inlijving van Domo en eerder van Cober- co. Als Campina de toetjesdivi sie Mona zou laten meetellen, laat het Friesche Vlag weer dik achter zich. Maar Mona is ge scheiden van de merkencon- centratie in Campina. De omzetstijging bij de zuivel- reuzen - ook die van Campina klom omhoog - is voor een deel te verklaren uit de gestegen melkprijs. Ook worden de pro ducten luxer en duurder; denk aan straciatella yoghurt of de verschillende combinaties van fruit met zuivel bij Friesche Vlag. Succesnummers bij Campina zijn slagroomvla, slagroomyog- hurt en dubbelyoghurt. De omzet van Douwe Egberts daalde ondanks het succes van Senseo Crema. De omzet van al le koffie ging omlaag en de con sument kocht meer dure koffie, zoals bijvoorbeeld oploskoffie. Daarin is vooral concurrent Nescafé sterk. De toptien wordt compleet ge maakt met Marlboro, de chips van Lay's, Coca-Cola, Unox, Heineken, Mona en Honig. Grootste dalers tussen de hon derd merken waren CSM, Dreft, Gouda's Glorie, Huggies en de koffie van Kanis Gunnink. Snelste stijgers zijn Roosvicee, de bakproducten van Dr Oetker, het ijs van Hertog, Nivea en Sor- bo. arnhem/anp - Het chemie- en pharmaceutisch concern Akzo Nobel heeft afgelopen jaar een nettoresultaat behaald van 938 miljoen euro. Dat is bijna even veel als de 946 miljoen euro in het recordjaar 2000. De omzet steeg met drie procent naar 14,1 miljard euro. Akzo Nobel heeft hiermee beter gepresteerd dan analisten had den verwacht. Volgens topman Kees van Lede hield het bedrijf zich staande dankzij een veer krachtige portefeuille en her structureringsmaatregelen. "De sterke resultaten van pharma hebben de teruggang van coa tings en chemicals nagenoeg goed kunnen maken." De economische omstandighe den vereisen echter een vastbe raden aanpak van structuur en kostenniveau, aldus Van Lede. Akzo Nobel schrapt dan ook op nieuw banen. Dit keer gaat het om 1500 arbeidsplaatsen in de chemische divisie. De omzet van chemie daalde vorig jaar met drie procent. Het bedrijfsre sultaat duikelde 22 procent om laag. Volgens Van Lede moet de kostenstructuur worden verbe terd. Waar de banen verdwijnen is nog niet duidelijk. In juli kon digde het bedrijf al aan de coa- tingdivisie te herstructureren ten koste van 2000 banen. Op die manier staat de onderne ming in de 'startblokken' om optimaal te profiteren van een economische opleving. Van Le de verwacht tegen die achter grond voor dit jaar een resultaat dat dat van 2000 overtreft. De omzet in pharma steeg met vijf procent naar ruim vier mil jard euro, mede dankzij het an tidepressivum Remeron. Het bedrijfsresultaat sprong met tien procent vooruit naar 848 mil joen euro. Coatings kende in omzet een lichte groei van één procent naar ruim 5,5 miljard euro maar zag het bedrijfsresul taat met vijf procent dalen. De omzet van de chemische divisie daalde met drie procent naar 4,6 miljard maar zag het bedrijfsre sultaat dramatisch terugvallen met 22 procent. Akzo Nobel heeft een sterke fi nanciële positie met een positie ve kasstroom van 1,45 miljard euro. De winst per aandeel kwam uit op 3,28 euro. Deze is ook hoger dan analisten hadden verwacht. ipic Airways saneren De Griekse regering mpic Airways opsplit- o'n 2000 banen schrap- rendabele vluchten opgeheven en de ma- werken herzien. Met atregelen hoopt Athene nale luchtvaartmaat- aantrekkelijker te ma- particuliere investeer- moeten voorkomen iriekse bedrijf net als sche Sabena en Swiss it gaat. ekering n terrorisme - Het Duitse verzeke- cern Allianz wil de risi- terrorisme gaan verze- algens de zakenkrant l Times Deutschland vitserse verzekeraar deelnemen en zoekt og andere partners, nemen van Allianz is 'oord op de paniek die itember is uitgebroken, rijven bleken niet te d te zijn tegen terroris- elsbalans rbeterd ton - Het handelste- de Verenigde Staten is ber 2001 iets afgeno- gens donderdag gepu- cijfers van het Ameri- linisterie van Handel :t verschil tussen de export van goederen en van 28,5 miljard ar 25,3 miljard dollar, np is onverwacht en gens analisten op be- omische prestaties in le maand december. door onze correspondent Harm Harkema londen - Wie Dagenham zegt, zegt Ford. Het wat treurig ogen de oord aan de oostkant van Lon den huisvestte meer dan 70 jaar een grote en belangrijke produc tievestiging van de Amerikaanse autofabrikant. Maar afgelopen woensdag was het voorgoed ge beurd, en kwamen de laatste au to's van de band. Verscheidene werkers - sommigen het grootste deel van hun leven in dienst van Ford - moesten huilen. Het financiële leed valt voor de getroffen werknemers overigens mee, want Ford heeft royale af vloeiingsregelingen getroffen. Een belangrijk deel van de 1100 werknemers die overtollig zijn geworden (ooit werkten er tien duizenden in Dagenham) gaat met vervroegd pensioen, ande ren accepteerden uitkeringen die oplopen tot 80.000 euro, en enkele honderden schuiven door naar een aanpalende fa briek waar Ford dieselmotoren maakt, en waar de productie juist wordt opgevoerd. Aan de productie van auto's is echter voorgoed een eind geko men. Meer dan tien miljoen au to's zijn er in Dagenham gepro duceerd, van het vooroorlogse model Y, dat te koop was voor 100 pond, tot naoorlogse popu laire wagens als de Ford Cortina, Capri, Zephyr, Zodiac en Grana da. Vanaf eind jaren 70 tot deze week was het vooral de Ford Fiesta die er werd gemaakt, niet alleen voor de Britse markt maar ook voor de export, naar bij voorbeeld Nederland. Jarenlang gold Dagenham in de stagnerende Britse auto-indu strie als onverwoestbaar. Maar een combinatie van factoren heeft de vestiging uiteindelijk toch de das om gedaan. Aller eerst was er de wereldwijde overproductie van auto's die ook Ford tot nadenken stemde. amsterdjlm/gpd - Koninklijke Wessanen heeft over vorig jaar een lager resultaat uit normale bedrijfsuitoefening behaald dan in 2000. Er waren volop proble men op de traditionele markten voor het van oudsher voedings middelenconcern, dat vorig jaar de weg in sloeg naar gemak- en welzijnsartikelen. Dat ging ge paard met hoge kosten voor re organisaties. Netto groeide de winst 143 pro cent tot 239 miljoen euro, maar dat was vooral te danken aan de winst uit verkoop van bedrijven die niet langer tot de kernactivi teiten behoren. De cijfers van Wessanen over 2001 vallen op verschillende manieren te be schrijven. Dat deed ook be stuursvoorzitter M. Zondervan bij de toelichting op de jaarcij fers, gisteren in Amsterdam. Alle boekhoudkundige varianten passeerden de revue. Wat over bleef was een gemengd beeld van een bedrijf dat in hoog tem po de wintervacht verliest voor dat het lente wordt. De omzet was met 3,9 miljard euro nog fractioneel hoger, maar na de verkoop van belangrijke be drijfsonderdelen zal er dit lo pende boekjaar veel winstge vende omzet verdwijnen. Vooral de verkoop van de Amerikaanse zuiveldivisie in het najaar van 2001, zal zich in de eerste jaar- helft laten voelen. Dat geldt ook voor het Thaise kipverwerkings bedrijf Golden Food en het kaasmerk Leerdammer dat na drukkelijk in de etalage staat. Zondervan toonde zich echter niet verdrietig. „Eigenlijk zijn we wel blij, dat we van deze bedrij ven af zijn omdat wij geen con trole over de marktomstandig heden hebben. De stijging van de prijs van botervet of bulkkip- pen op de wereldmarkt over komt ons en stelt ons telkens weer voor grote problemen." De verkoop van de Amerikaanse melkdivisie was nog wel goed voor een boekwinst van bijna 101 miljoen euro, maar Golden Foods ging voor 23,6 miljoen euro minder weg dan in de boe ken stond. Goede zaken deed Wessanen wel met de verkoop van het 35 procents belang in het Italiaanse drankenhuis Campari. Dat leverde netto ruim 117 miljoen op. Deze verkopen kleurden de nettowinstcijfers van Wessanen inktzwart, maar er waren ook tegenvallers. Bij het Amerikaanse distributiebe drijf Tree of Life (gezondheids- voedsel) was een ingrijpende re organisatie nodig, die twintig miljoen euro kostte en ook in overige activiteiten moest con- cembreed worden gesneden, hetgeen nog eens tien miljoen euro kostte. Beter ging het met de 'nieuwe' activiteiten, die Wessanen het stempel welzijn- en gemaksconcem moeten ge ven. De gecombineerde omzet van reform- en gezondheidspro ducten steeg concernbreed met 9,4 procent naar 2,25 miljard euro. De Fordfabriek in Dagenham had zijn glorietijd begin jaren zestig. In 1963, kort na de introductie van dat model, werd de 250.000ste Cortina geproduceerd. Foto: Reuters Dan was er de duurte van het pond ten opzichte van de euro, die de winstmarges op export naar het continent -de helft van alle Fiesta's- ernstig aantastte. Sterker: de verliezen op Dagen ham liepen op tot honderden miljoenen euro per jaar. En ten slotte was er de verouderde staat van de productielijn. Hoewel de productiviteit er werd opgevoerd tot 62 auto's per jaar per werknemer (1997) was dat niet voldoende: De pro ductie van een Fiesta duurde in Dagenham zes uur langer dan in het Duitse Keulen. Geen wonder dat de productie van Dagenham daarheen is ver plaatst. Niet alleen Ford heeft het moei lijk in Engeland. Van de acht grote concerns die er op grote schaal auto's produceren heb ben het afgelopen jaar alleen PSA (Peugeot en Citroen) en Ja guar (eigendom van Ford) winst gemaakt. De rest, (Honda, Rover, Nissan, Vauxhall (Opel), Ford en Toyota leden samen een verlies van 2,7 miljard euro. Een niet onbelang rijk deel van de productie is be stemd voor het Europese vaste land en het is dan ook geen wonder dat er steen en been ge klaagd wordt over het dure pond. Na de sluiting van de Fordfa briek in Dagenham volgt bin nenkort in Luton - ten noorden van Londen - een vergelijkbare actie van General Motors. De Vauxhall Vectra in Nederland bekend als Opel) wordt vervan gen door een nieuw model, bij die gelegenheid sluit General Motors de tent, ten koste van 2500 banen. Dagenham heeft het relatief be ter getroffen. Tegenover de slui ting van de autoproductie staat de forse uitbreiding van de pro ductie van dieselmotoren. Ford gaat daarin een kleine miljard euro investeren. londen/anp - Vijf minuten ge wacht en de gevraagde internet pagina is nog steeds niet gela den? Of de helpknop geeft hele maal geen hulp? Voor ruim de helft van de internetgebruikers redenen om minstens één keer per week buiten zinnen te ra ken. Volgens een onderzoek dat de Britse omroep BBC gisteren naar buiten bracht, moeten muizen en toetsenborden het daarbij nogal eens ontgelden. Bij zeven procent van de onder vraagde websurfers zijn de ap paraten niet veilig na een teleur stellende internetervaring. Een gefrusteerde IT-er gaf zelfs toe zijn laptop van ruim 4000 euro aan gruzelementen te hebben gegooid. Maar ook collega's zijn niet al- Toneel bij Enron houston/rtr-anp - Bij Enron waren ze niet alleen creatief in boekhouden. In 1998 zette de leiding een toneelstukje op van drukke werkzaamheden in een dealingroom. Dat moest indruk maken op analisten die het hoofdkantoor bezochten. Com puters en telefoons werden ge plaatst. Op het moment dat de Enron-top de gasten rondleidde, deden medewerkers alsof ze druk aan het werk waren. Maar ze belden of werden gebeld door collega's die elders in het kantoor zaten, onthulde ex-di recteur Phelan gisteren. giessen/gpd - Consumenten hebben na een oproep van Mi lieudefensie inmiddels 28.000 potjes biologische appelmoes besteld bij conservenproducent Hak in het Brabantse Giessen. Milieudefensie roept sinds eind vorig jaar consumenten op om via de bestelling, en vooruitbe taling, Hak onder druk te zetten om biologische appelmoes te produceren. Het bedrijf weigert tot nu toe in te gaan op de oproep biologi sche appelmoes op de markt te brengen. Medio vorig jaar begon de actie waarbij werd gemikt op tien bekende merken. Bonduelle kondigde inmiddels aan vijf ver schillende biologische groenten in glas te lanceren. Campina en Friesche Vlag verkopen al biolo gische zuivelproducten. Met een advertentiecampagne zet Milieudefensie de actie nu ook kracht bij. De advertenties zijn een persiflage op de televi siespots met Martine Bijl. Op 29 maart wil Milieudefensie de me- ga-order demonstratief aanbie den aan Hak. Onder de bestel lers bevinden zich ook de Ka merleden Marijke Vos (Groen links) en Dick Stellingwerf (Christenunie), de Tweede-Ka merfractie van de SP en diverse provinciale milieufederaties. Milieudefensie wilde eerder via reclamespots aandacht geven aan de actie. De spots werden door de STER en enkele radio stations geweigerd, omdat Hak, maar ook Iglo en Mona, daar negatief in zouden worden afge schilderd. Hak is tot nu toe niet van plan om biologische appelmoes op de markt te brengen. Het bedrijf ziet er meer in om voor bestaan de producten de milieudruk te verlagen. Volgens Hak heeft het vorig jaar bijna 500.000 kilo biologische grondstoffen verwerkt. tijd veilig. Als een van hen door het lint gaat als zijn computer weer eens vastloopt, is het wel licht het beste de ruimte te ver laten. Want twee procent is zelfs wel eens uit frustratie een colle ga aangevlogen. Maar ook wraak op het internet bedrijf blijkt een goede remedie. Zo bestelde een consument die via internet een tv had gekocht maar hem niet kreeg afgeleverd, voor 500.000 euro spullen bij het betreffende bedrijf, met een val se creditcard. Overigens worden de meeste mensen niet echt kwaad als zij tegen problemen oplopen bij het internetten. De helft zet zijn computer gewoon uit. Een op de tien barst dagelijks in woede de meern/anp - Vliegtuigpassa giers met een los ticket zijn bin nenkort waarschijnlijk weer ge dekt tegen faillissement van luchtvaartmaatschappijen. Reis agenten van het ANVR en de Nederlandse luchtvaartbedrij ven hebben dit gisteren beslo ten. De garantie op losse tickets (zonder bijvoorbeeld vakantie arrangementen) verviel 5 no vember vorig jaar. De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) schrapte de dekking omdat te veel luchtvaartmaatschappijen in financiële problemen ver keerden. Voor de garantie moet de passagier waarschijnlijk een heffing van een dollar per ticket betalen. In ruil daarvoor krijgt de reiziger zijn geld terug als de vliegmaatschappij failliet gaat. Invoering van het zogeheten Passengers Protection Plan (PPP) \vordt verwacht per 1 ja nuari volgend jaar. Voorwaarde is wel dat meer buitenlandse maatschappijen en reisagenten deelnemen, om een minimum van 120 miljoen tickets per jaar te kunnen halen. Het verbond van reisondernemingen ANVR is tevreden over de regeling „De afgelopen periode heeft aange toond hoe kwetslfer de consu ment is die een los lijndiensttic ket koopt." zwolle - De werknemers van Wartsila motorenfa- briek in Zwolle hebben hun hoop gevestigd op een door de ondernemingsraad en de bonden gepresen teerd alternatief plan voor het bedrijf dat met slui ting wordt bedreigd. In dat plan kunnen ongeveer 330 van de 790 medewerkers hun baan behouden. Het plan voorziet in het produceren van onderdelen voor andere vestigingen en in het verplaatsen van de sevice-afdeling van Schiedam naar Zwolle. Voor FNV-Bondgenoten, dat zich wel lijkt te hebben neergelegd bij het verplaatsen van de productie, is het plan een 'absoluut' minimum. Bestuurder Wij- ninga: „Wanneer Wartsila blijft weigeren om seri eus naar ons te luisteren, gaan we acties voeren tot het randje van het toelaatbare." Foto: ANP/Dick Vos woerden/gpd - De vakbonden in de bouw willen vanaf half maart gaan staken als er niet voor 9 maart een nieuwe CAO is voor de 180.000 bouwvakkers. De werknemers zijn de scher mutselingen al begonnen door langer te lunchen, later te begin nen en eerder naar huis te gaan. Als er gestaakt gaat worden leg gen de bonden als eerste het werk plat bij nieuwbouwprojec ten die binnenkort opgeleverd moeten worden, of al vertraging hebben opgelopen. „We zullen de werkgevers kei hard treffen", dreigden de vak bonden gisteren tijdens een ge zamenlijke bijeenkomst. FNV Bouw, Hout- en Bouwbond CNV en het Zwarte Corps heb ben een conflict met de werkge vers over de reiskostenvergoe ding van de bouwvakkers. Nu krijgen ze hun uurloon uitbe taald voor iedere 50 kilometer die ze afleggen tussen huis en werkplek. De werkgevers, ver enigd in het Avbb, vinden dat dat minder kan. De reiskostenvergoeding is vol gens de vakbonden niet eens het grootste obstakel. „Erger is het dat de werkgevers niet wil len praten over onze CAO-voor- stellen voordat de reiskostenre geling is versoberd", zegt voor zitter Roel de Vries van FNV Bouw. „Met zo'n dictaat op tafel gaan wij niet meer onderhande len." De bonden willen nu dat de werkgevers eerst over de an dere voorstellen (loonsverho ging, winstdelingsregeling en veiligheid) gaan praten voordat de reiskostenvergoeding ter sprake komt. De werkgevers zeggen niks te begrijpen van de commotie. „Wij hebben de vakbonden uit genodigd om 6 maart opnieuw met ons te praten. Die uitnodi ging blijft staan", zegt de woordvoerder. De vakbonden beweren echter dat de werkge vers toch weer hebben gedreigd dat eerst de reiskosten vermin derd moeten worden voordat over de rest gesproken kan wor den. Het Avbb ontkent dat.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9