1 VS bang voor escalatie in Afghanistan BUITENLAND Britse (moslim-)scholen mogen doceren wat ze willen China en VS nauwelijks nader tot elkaar Doden bij aanval op voedselpost VN Sudan 'Bufferzones tussen Israëliërs en Palestijnen' Politieke situatie te onstabiel Tussenstand Milosevic en Joegoslavië-tribunaal: 2-0 Palestijnse aanslag mislukt nabij Jeruzalem Royaal de ruimte vanaf 9.295,- helikopter stort r in Filipijnen jhington - In het zuiden de Filipijnen is een Ameri- nse legerhelikopter met tien itairen aan boord neerge- rt. Het toestel kwam in zee icht nabij het eiland Negros. :e van de inzittenden kon door lokale vissers worden •d, aldus een Filipijnse mili- woordvoerder. Er zijn ze- drie lijken geborgen, en ge wordt dat ook de andere ttenden de crash niet heb- overleefd. Volgens een irdvoerder van het Penta- zijn er geen meldingen dat oestel werd beschoten. De jn op de Filipijnen actief in ind met de strijd tegen het nationale terrorisme. •den bij botsing derentreinen - Bij een spoorwegonge- ian de Italiaans-Zwitserse s zijn in vannacht twee ;en om het leven geko- LEen goederentrein gela- met personenauto's ont- orde bij het binnenlopen het station van Chiasso en ste via een spooiweggebouw een tegemoetkomende lerentrein. Mogelijk zou sein defect zijn geweest. nieuw doden Nepal iAndu - Maoïstische re in Nepal hebben van- ;nd bij een aanval op een tfijf burgers gedood. De ilag had plaats in het zui- van het land bij de plaats idara. Gisteravond vielen oden bij een aanslag op lolitiepost. De noodtoe- die in het Himalayaland :acht was, is gisteren voor leriode van drie maanden ngd. De rebellen, die strij- roor afschaffing van de chie, doodden de afgelo- dagen al zeker 167 mensen. itie slaags met litie in Madrid iid - Bij een bizarre botsing n politie en politie zijn gis- in de Spaanse hoofdstad id dertig mensen gewond kt, allen politieagenten, oepen raakten slaags toen iroerpolitie van het minis- van Binnenlandse Zaken verhinderen dat een paar nd agenten van de Madri- gemeentepolitie voor lemonstratie zouden op- ;en naar het stadhuis om is- en andere eisen kracht zetten. De oproerpolitie de demonstrerende agen- net wapenstok en traangas aarde verstopt in rolstoel ki - Een 81-jarige Italiaanse w in een rolstoel is gisteren iami voorgeleid en in staat leschuldiging gesteld op inking van smokkel van xtc-tabletten in haar ba- Een 56-jarige Duitser, die at hij de vrouw op haar reis onden vergezelde, had I tabletten van de partyd- zijn tas. itser baas i Rode Kruis ve - Het Internationaal Co- van het Rode Kruis heeft vitser Angelo Gnaedinger ewezen als de nieuwe alge directeur. De 51-jarige ju- ast begin juli Paul Grossrie- if, wiens termijn van vier :r dan op zit. Gnaedinger ot 1984 onderzoeksrechter kanton Schaffhausen. vrijdag 22 FEBRUARI 2002 itijd pbrandweerman underde WTC ag na aanslag york/rtr - Een man uit York heeft gisteren voor rechtbank in Manhattan ;even dat hij verkleed als weerman dure horloges ïwelen heeft gestolen uit winkel op het terrein van World Trade Center. Hij de de diefstal al een dag na nslagen op 11 september, ns de winkel had de buit ivaarde van bijna 1,5 mil- euro. De dief hangt een van maximaal zeven jaar i het hoofd. Na zijn aan- vond de politie foto's >p de man op de plek van tip in brandweeruitrusting is. De dief had er echt al- n gedaan om op de ramp- zoveel mogelijk op zijn te lijken. Hij droeg een van het rampenteam om ek, een broek van een poli- iform, een blauwe sirene, istoolholster, een kogelvrij n een walkietalkie. underaar, die al eerder was y t omdat hij zich voordeed Dlitieagent. hield niet alles zichzelf. Zijn buurvrouw een met diamanten inge- Cartierhorloge met een e van ruim 17.000 euro. door onze correspondent Cert-Jan Broere Peking - In Taiwan wordt onge twijfeld met grote tevredenheid teruggekeken op het kortstondi ge bezoek van de Amerikaanse president George Bush aan Chi na. Bush onderstreepte in het openbaar Amerika's plicht het eiland in staat te stellen zich te verdedigen tegen agressie van het grote buurland. Maar tegelij kertijd zei hij te hopen op een vreedzame oplossing van de kwestie. „Ik hoop dat ik het nog zal meemaken", zei hij in een vraaggesprek met studenten van de Tsinghua Universiteit in Pe- king Tijdens Bush's bezoek bleek op nieuw dat Taiwan de belangrijk ste hindernis is voor een verdere verbetering van de relatie tussen China en de VS. De kans dat het obstakel op korte termijn echter wordt weggenomen is praktisch nihil. Bush refereerde in het openbaar slechts eenmaal aan het 'één- Chinabeleid', naar aanleiding van een vraag van een Chinese student. Dat beleid is vastgelegd in drie communiqués die voor China als basis gelden voor de relatie met Amerika. In die pro tocollen onderschrijft Washing ton dat er slechts één China is, waarbij Peking er direct de con clusie aan verbindt dat Taiwan onderdeel is van dat ene China. Bush haalde echter voortdurend de Taiwan Relations Act aan, waarin het Amerikaanse Con gres de regering oplegde het de mocratische Taiwan te verdedi gen. Uit alles bleek dat Bush en de Chinese president Jiang Ze- min in hun ontmoetingen op een belangrijk geschilpunt als Taiwan geen millimeter nader tot elkaar zijn gekomen. Echt tastbare resultaten ontbra ken in de dertig uur dat Bush op Nairobi/afp-dpa-rtr - Een bom bardement op een uitgiftepunt voor voedselhulp in Sudan heeft woensdag zeker aan zeventien mensen het leven gekost. De he- likopteraanval werd uitgevoerd door het Sudanese regeringsle ger. De Verenigde Staten heb ben naar aanleiding van het in cident hun contacten met Su dan opgeschort. De aanval speelde zich af bij een onderkomen van het Wereld Voedsel Programma van de Ver enigde Naties. Het gebeurde in het zuiden van Sudan, dat onder controle staat van rebellen. Een helikopter schoot vijf raketten af op de plek, waar mensen in de rij stonden om voedsel in ont- Chinees grondgebied was so wieso, anders dan het voorzich tig uitbouwen van al bestaande samenwerking. Een schriftelijke toezegging van China dat het geen wapentechnologie naar landen als Iran, Noord-Korea en Pakistan zal verkopen, bleef vol gens nationaal veiligheidsadvi seur Condoleezza Rice, ondanks lichte vooruitgang, steken op het niveau van een gezamenlijke werkgroep. Het gevolg was dat de nadruk heel sterk kwam te liggen op datgene dat beide landen scheidt. In zijn speech tot de studenten van de Tsinghua-uni- versiteit brak Bush een lans voor Amerikaanse waarden zoals vrij heid, democratie en godsdienst vrijheid, maar uit de vragen van de studenten kwam naar voren dat het weinig indruk had ge maakt. Bush kreeg belangrijke geschilpunten voor de voeten geworpen zoals Taiwan en de Jiang Zemin zingt 'O Sole Mio' voor Bush De Chinese president Jiang Zemin heeft de bezoekende Ame rikaanse president Bush gisteren tijdens een banket in Peking toegezongen. Jiang, die zijn liefde voor de zang en karaoke al vaker uitte, bracht voor Bush 'O Sole Mio' ten gehore, aldus The South China Post vanochtend. Het muzikale Chinese staatshoofd zong het stuk overigens ook al tijdens soortgelijke ontmoetingen met ex-president Jeltsin van Rusland en presi dent Gloria Macapagal Arroyo van de Filipijnen. Tijdens het banket met Bush speelde het orkest speciaal voor de Ameri kaan ook 'The Eyes of Texas are upon you' en 'Moonriver'. Amerikaanse plannen voor een raketschild en werd om de oren geslagen met het 'falen' van de Amerikaanse maatschappij, zo als door armoede en criminali teit. De 'winst' van het bezoek van Bush moet dan ook met een loep worden gezocht, al is het uiteraard een goede zaak dat wereldleiders elkaar persoonlijk ontmoeten, zoals Bush zelf me moreerde. Bovendien heeft Bush kort kennis kunnen maken met vice-president Hu Jintao, die eind dit jaar zo goed als ze ker Jiang Zemin gaat opvolgen als leider van China. new york-kabul/anp-afp-rtr - In Afghanistan kan opnieuw cha os ontstaan als de machtsstrijd tussen de rivaliserende krijgshe ren en de etnische spanningen niet in bedwang gehouden kun nen worden. Dit staat in een geheim rapport van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA, waarop de Ame rikaanse krant The New York Ti mes de hand heeft weten te leg gen. De CIA zegt niet dat er een bur geroorlog op handen is, maar wel dat 'het zaad van een bur gerconflict' nog steeds aanwezig is in het land. De veiligheid in het land zou verzekerd kunnen worden door een Afghaans le ger, een eigen politiemacht en een effectief justitieel systeem. Maar het kan nog wel vele maanden duren voordat er een Afghaans leger en een Afghaan se politiemacht zijn. Nu het zo lang lijkt te gaan du ren voor de Afghanen in hun ei gen veiligheid kunnen voorzien, wil het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een nieuw conflict in het land voor komen door de nu 4000 man tellende internationale vredes macht uit te breiden. Die zou ook in andere Afghaanse steden moeten kunnen optreden, aldus The New York Times. De Ver enigde Staten willen daarvoor geen troepen leveren, maar wel logistieke steun. Maar minister Rumsfeld van defensie is daar tegen. Hij vindt uitbreiding van de internationale troepenmacht onnodig, ook al omdat dat zou betekenen dat er minder geld" beschikbaar zou zijn voor de Amerikaanse campagne tegen het terrorisme. den haag/anp - Slobodan Milo sevic scoort punt na punt in zijn proces voor het Joegoslavië-tri bunaal. Er wordt al in voetbal termen over gesproken zoals 1-0 en 2-0. VN-aanklaagster Cristina Romano daarentegen zorgt met haar amateuristische optreden voor hilariteit en verontwaardi ging bij pers en publiek. Gisterochtend moest het kruis verhoor worden afgebroken van het eerste slachtoffer van het Milosevic-bewind die tijdens het proces was komen getuigen. Agim Zeqiri (49) was onwel ge worden. De Kosovo-Albanees heeft ten gevolge van Servische mishandelingen een nierziekte. Toen voorzittend rechter Ri chard May tegen Milosevic (60) zei dat hij geen vragen meer mocht stellen, werd de ex-presi dent van Joegoslavië boos. In het sterk Angelsaksisch getinte rechtssysteem van het tribunaal mag de getuige van de ene partij een kruisverhoor worden afge nomen door de tegenpartij. Die probeert dan de geloofwaardig heid van getuige en getuigenis te ontkrachten. Milosevic vond dat hij nu geen gelegenheid kreeg om de 'leugens' van Zeqiri te ontzenuwen. De rechters gaven aan dat zij minder gewicht zullen geven aan de getuigenis van Zeqiri omdat Milosevic geen gelegen heid had gehad tot een volwaar dig kruisverhoor. Dit betekent dat juist de lang verwachte eer ste getuigenis van een slachtof fer van Servische misdaden minder meetelt bij de uitspraak. Milosevic scoorde nog een punt toen aanklager Geoffrey Nice moest toegeven dat er proble men zijn met de Albanese si multane vertaling. Volgens de Brit ligt dat aan de verschillen tussen het Albanees in Albanië (waar de tolken vandaan ko men) en het Kosovo-Albanees. Journalisten die de Albanese taal machtig zijn, spreken er schande van dat het tribunaal_ ondanks die verschillen tolken uit Albanië heeft gehuurd. Milo sevic kreeg weer de gelegenheid te scoren door te suggeren dat het tribunaal manipuleert met de vertaling. Maandag zal VN-aanklager Dirk Ryneveld de ondervraging van de getuigen voortzetten. Ryne veld en Romano verhoren om de beurt de Kosovo-slachtoffers. De inzet van Romano heeft on der waarnemers voor grote ver bazing gezorgd. De verwachting was dat hoofdaanklaagster Carla Del Ponte juist haar beste men sen zou inzetten voor dit histori sche eerste proces van een voor malig staatshoofd voor een VN- tribunaal. vangst te nemen. De Sudanese regering betreurt het bombardement en spreekt van een technische fout. Eerder deze maand deed zich een vergelijkbaar- incident voor. Toen gooide het Sudanese leger zes bommen op een dorp, waar het WFP net voedsel had uitge deeld. Bij deze aanval kwamen twee kinderen om het leven. De regering sprak van een fout. Het De Amerikaanse regering eist tekst en uitleg van de islamiti sche regering van Sudan. Zolang die er niet is, schort Washington alle gesprekken over een vredes regeling op, aldus een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. door onze correspondent Harm Harkema londen - Groot-Brittannië, altijd zeer li beraal als het om de vrijheid van me ningsuiting gaat, en tot 11 september bo vendien een makkelijk toevluchtsoord voor menige organisatie met extremisti sche sympathieën, is bepaald niet veelei send als het om de inhoud van het on derwijs gaat. De overheid bemoeit zich dan ook niet met wat op de moslimscho len wordt onderwezen. Van de versprei ding van extremistische ideeën is niets gebleken. Terwijl tientallen en mogelijk honderden jeugdige Britse moslims in Afghanistan aan de zijde van de Taliban en al-Qaeda hebben meegevochten, en groepen Pa kistaanse jongeren afgelopen zomer ern stige rellen in verschillende steden heb ben veroorzaakt, houdt de Britse over heid geen onderwijskundig toezicht op privé-scholen. Die moeten zich boven dien zelf bedruipen. Hoe ze aan hun geld komen - bijvoorbeeld uit het buitenland - moeten die scholen ook zelf weten. Er zijn honderden privé-scholen, de meesten voor welgestelde ouders, maar in toenemende mate komen er moslim privé-scholen. In 1990 waren het er zo'n twintig, inmiddels zijn het er 48. Gekwali ficeerd personeel en een gebouw is alles wat nodig is om een school te mogen be ginnen. Veel privé-scholen proberen uit zichzelf te voldoen aan onderwijskundige eisen die de overheid aan de staatsscho len stelt. Maar ze hoeven dat niet te doen en kunnen in principe doceren wat ze willen. Volgens de wet zijn ouders verplicht hun kinderen een gepaste opvoeding en op leiding te geven, maar als een privé- school zou besluiten een groot deel van de tijd aan studie van de koran te beste den, dan is er van staatswege in principe geen haan die daar naar kraait. Een woordvoerster van het ministerie van Onderwijs: „Dat is de verantwoordelijk heid en de keus van de ouders. De staat let er alleen op of op de scholen aan hy giënische en veiligheidseisen wordt vol daan." Of mogelijk op islamitische scholen ook extremistische ideeën worden verspreid, is dan ook geen zaak van het ministerie van Onderwijs. „Dan moet u bij Binnen landse Zaken zijn." Daar zegt men „dat er geen reden is geweest om na 11 sep tember onze inspanningen op dit terrein te verscherpen. We houden natuurlijk wel de vinger aan de pols". De Hoge Commissaris van Pakistan in Groot-Brittannië heeft wel zijn veront rusting uitgesproken over de relatief slechte schoolprestaties van moslimjon geren in zowel Pakistan als Engeland. Onderwijs over de koran is natuurlijk al lemaal best, maar religieuze scholen le veren jongeren af die buiten de koran om niet veel weten, zei hij tegen de krant The Daily Telegraph. Religieuze scholen, vond hij, moeten hun onderwijs verbreden en ook bijvoorbeeld onderwerpen die met moderne techno logie te maken hebben, in hun pakket opnemen. Anders ligt het voor openbare moslim scholen. Daarvan zijn er nu drie in het hele land, sinds de Labourregering in 1998 de eerste moslimschool in het staatssysteem opnam en ging financie ren. Deze scholen worden wel inhoude lijk getoetst door de schoolinspectie. ij werd aangehouden. door ome correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Premier Ariel Sharon heeft gisteravond in een toe spraak tot het Israëlische volk bekendgemaakt dat bufferzones zullen worden ingesteld tussen Israëliërs en Palestijnen. Hij bleef vaag over plaats en om vang van zulke zones, maar maakte wel duidelijk dat het niet gaat alleen gaat om fysieke bar rières tussen Israël en de Weste lijke Jordaanoever. Alle Israëlische burgers zullen worden beschermd", zei Sharon met nadruk, wat betekent dat ook nieuwe beschermende maatregelen zullen worden ge nomen voor de Israëlische ne derzettingen in bezet gebied. De Gazastrook is al enkele jaren afgesloten door een electronisch bewaakt hek en het leger is er vorige week begonnen met het inrichten van een bufferzone. Sharon en zijn Likud-partij voe len er om politieke redenen niets voor om ook de Westoever totaal af te schermen, omdat dit ook diplomatieke gevolgen kan hebben. Daarom sprak de pre mier met nadruk over 'bufferzo nes als veiligheidsafscheiding'. Zijn toespraak leek vooral be doeld om het Israëlische volk te manen tot geduld, eenheid en standvastigheid in het licht van „de strijd tegen terreur, die ons anderhalf jaar geleden is opge drongen". Sharon zei dat de actie van een groep militaire reservisten die niet meer op de Westoever en in Gaza willen dienen, terreur aan moedigt. Hij lijkt er niet gerust op dat de Israëlische samenle ving de druk nog lang kan weer staan. „In bepaalde sectoren van de bevolking wordt onrust gezaaid, juist nu we kalm, even wichtig en terughoudend moe ten zijn." Sharon zei dat hij be reid is 'pijnlijke concessies' te doen, maar alleen als de Pales tijnen 'een eind maken aan de terreur'. Sharon richt zich zelden direct tot het volk. Dat hij nu een uit zondering maakte wordt ver klaard uit groeiende onvrede in zijn achterban, die vindt dat hij geen duidelijke koers vaart. Rechtse en extreem-rechtse par tijen in zijn coalitie willen dat het Israëlische leger de Pales tijnse gebieden binnenvalt om het Palestijnse Bestuur te ont mantelen, militanten aan te houden en illegale wapens te konfiskeren. De afgelopen dagen heeft Sha ron duidelijk gemaakt dat hij niet aan die diuk zal toegeven. Hij is er mede door de Amerika nen van overtuigd dat zo'n stap tot oorlog zal leiden. „Ik wil Is raël niet naar een oorlog leiden. Punt uit", zei hij eerder deze week. De eerste Palestijnse reacties op zijn toespraak waren zeer nega tief, ook al omdat president Yas ser Arafat eerder op de dag een oproep tot een staakt-het-vuren had herhaald. „Ik ben nu ban ger dan aan het begin van de avond", zei de Palestijnse minis ter Saib Erakat. Hij had gehoopt dat Sharon „zijn hand zou uit strekken in vrede, maar in plaats daarvan sprak hij over een oor log die moet worden gewon nen". Ook in Israël waren de eerste re acties negatief. Zowel de liberale oppositie als rechtse partijen kritiseerden het gebrek aan in houd en richting. Volgens Yossi Sarid, leider van de liberale partij Meretz, zullen de bufferzones niets opleveren. „Het enige dat helpt is het be ëindigen van de bezetting en het ontmantelen van de nederzet tingen." jeruzalem/ap - Een Palestijnse man heeft vanochtend een bom tot ontploffing proberen te brengen in een supermarkt in Efrat, een joodse nederzetting bij Jeruzalem op de Westelijke Jordaanoever. Een Israëlische vrouw liep daarbij lichte ver wondingen op. Een van de klan ten schoot de dader dood. Volgens de politie droeg de man explosieven rond zijn lichaam. Hij slaagde er echter niet in die af te laten gaan. De kleine klap die wel te horen was, zou de ontsteker zijn geweest. Het was op het moment van de aanslag druk in de winkel, zei bedrijfsleider Eli Shiran voor de Israëlische radio. Vrijdag is van wege de sabbat voor Israëliërs de dag waarop ze hun weekend- boodschappen doen. (advertentie) De Kia Rio is een ruime gezinsauto met veel standaard extra's, 3 jaar garantie zónder kilometerbeperking en 3 jaar Kia Internationale Assistentie Bel gratis voor de dichtstbijzijnde dealer 0800 0221160 of surf naar www kia.nl GermdóeW vertyu* 7 1U'00KM-1lop 14 n var 170ÖKMIOI207CVKM vert©oco"(S President Bush en zijn vrouw Laura tussen Chinese kinderen bij hun bezoek aan de Chinese Muur. Foto: Reuters/Wim McNamee

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7