Veiligheid op straat hoger op agenda BINNENLAND 2 Circus is niet alleen volksvermaak, maar kunst OM Antillen wil drugssmokkelaars laten lopen Minister Borst breidt het aantal donatiefunctionarissen uit 'Gemeenten doen te weinig' Remkes: Verkoop woning aan huurder moet vlotter Koeien terug op veemarkt Leeuwarden Grote zoekactie in bossen bij Utrecht Stalgenoten BSE-koe mogen blijven leven Twee lijken gevonden langs rijksweg Al2 nmaat wil labilitatie haag - Hans Janmaat, rmalig leider van de Cen- 'a oDemocraten, gaat in cas ebij de Hoge Raad om zijn lordeling voor het aanzetten liscriminatie ongedaan te en. Janmaat voelt zich ge- z kt door uitspraken van leider Balkenende die zei stjhij de multiculturele sa nt ileving niet iets vindt om te streven. Volgens Jan- t mogen de huidige politici jngestraft dingen zeggen hij destijds voor nagewe- werd, zo zei hij in het tv- jamma Netwerk. Janmaat i in 1997 veroordeeld nadat n Zwolle riep de 'multicul- e samenleving te willen af- 1! iffen'. 1 erlen in clinch >t Van der Valk - Motelketen Van der heeft in de jaren tachtig bij vestiging in Heerlen de stwoning aan de achter van het hotel uitgebreid her bouwvergunning. Het Iefde directeur F. van der destijds een schriftelijke rschuwing van de gemeen- i. In Tiel, waar een deel van larkeerdek van een Van der •hotel instortte, bleek veel te zijn met de vergunnin- ver niet naar pal/Zimbabwe lri! erdam - De Stichting Cala- itenfonds Reizen heeft gis- n voor een deel van Nepal -^| mbabwe een negatief dvies afgegeven. Dit in ver met de politieke onrust in ilanden.Beide besluiten •n alleen voor nog niet uit iriand vertrokken reizen, sen die op dit moment in fan beide landen op reis kunnen nog wel aanspraak en op het garantiefonds bij tuele reisschade. vrijdag 22 FEBRUARI 2002 1RV de Europese circusdirecteuren binden strijd aan met Brussel O o breda/gpd - PvdA-minister Klaas de Vries (binnenlandse zaken) wil dat gemeentebesturen zich meer met het politiebeleid bemoeien. „Nu kunnen ze dat al wel, maar in veel gevallen doen ze dat niet. Politiezaken worden dikwijls aan de burgemeester en het openbaar ministerie overgela ten. Daarin moet verandering komen. Nieuwe wetgeving moet de gemeente er toe bewegen in tegrale veiligheid hoger op de politieke agenda te zetten," al dus De Vries. Het is een belangrijk verkie zingsthema van de PvdA tijdens de meer dan 200 verkiezingsbe zoekjes die Haagse politici her en der in het land afleggen, zo bleek gisteren in Breda. De Vries en PvdA-Kamerleden Peter van Heemst en Dick de Cloe vinden het hoog tijd dat de gemeenten zich het lot van de steeds verder 'verslonzende' omgeving aan trekken. De publieke ruimte moet voor iedereen blijven. Mensen moeten zich veilig voe len op straat en het is bij uitstek de taak van de gemeente om dit algemene veiligheidsbelang te dienen, luidt ook het kabinets standpunt. Den Haag constateert een 'handhavingstekort'. Het is vooral het lokaal bestuur dat door de burgers wordt aange sproken op dit verloederde straatbeeld en datzelfde bestuur moet daar verandering in bren gen. In ruim 44 procent van de ge meenten in Nederland is geen sprake van democratische con trole op veiligheid op straat. Tij dens het bezoek in Breda ver baasde met name Kamerlid Van Heemst zich bijvoorbeeld over het ontbreken van een 'tiplijn' waar burgers 24 uur per dag 'verslonzing' en criminaliteit kunnen melden. De Vries ergert zich aan de gefragmenteerde aanpak van verschillende in stanties. ,A1 dat projectmatige gedoe in de geest van 'we vegen de straat schoon en dan kunnen we weer naar huis'. Deze week ontving ik een prachtig plan van een grote gemeente; kosten 1 miljoen per jaar. Dan betaal ik liever tien ex tra politieagenten." Publieke en de private partijen dienen onder regie van de gemeente afspra ken te maken over gezamenlijke bijdragen om onveiligheid aan te pakken en de veiligheidsge voelens van burgers te vergro ten. door Irene Nieuwenhuijse Het imago van het circus moet worden opgekrikt. Want het circus is niet zomaar een volksvermaak, het is kunst. Om dat beeld algemeen geaccepteerd te krijgen, gaan de vertegenwoordigers van acht Eu ropese landen samenwerken. Voorzitter en initiatiefnemer van het voorlopig be stuur van de European Circus Associa tion (ECA) is de Nederlander Martin Hanson die in België woont. Hanson die ook circusdirecteur is en te vens voorzitter van de overkoepelende Nederlandse circussen (Vereniging Ne derlandse Circus Ondernemingen) had al eerder een serieuze poging gedaan het circus een hogere culturele status te ge ven. Hij heeft vergeefs geprobeerd zijn branche op te laten nemen in de cultuur nota. Hanson benadrukt dat een eventuele kunststatus van het circus geen middel is om subsidie binnen te halen. „Integen deel, daar zijn we juist pertinent tegen. We kunnen onze broek zelf uitstekend ophouden. Jaarlijks komen er twee mil joen bezoekers. Daar kunnen de opera's niet aan tippen. Het circus is gewoon één van de oudste vormen van cultuur. En kunst is de ui tingsvorm van cultuur. Cultuur geeft het gedachtegoed van de samenleving weer en daar voldoet het hedendaagse circus nog steeds aan. Je wordt ook niet zomaar circusartiest. Daar komt echt heel veel voor kijken. Onze artiesten zijn vaak on vervangbaar." De kunststatus moet het circus financiële armslag geven, want als het circus in de cultuurnota staat vermeld, zijn er vele voordelen. Immers kunstevenementen krijgen veel meer subsidie dan economi sche happenings. Ook allerlei voorzie ningen zoals de muziek en de reclame uitingen zijn dan veel goedkoper. „Dat zouden we terecht vinden." „En wat blijkt nu?", vervolgt Hanson, .Andere landen hebben op dit gebied dezelfde tegenwerking, terwijl in Spanje het circus juist weer aïs kunst wordt ge zien. De Spaanse beroepsgroep heeft op het ministerie zelfs een eigen vertegen woordiger." En dat heeft, vervolgt hij snel, niets te maken met het stierenvech- ten, dat door de voorstanders immers ook als cultureel evenement wordt ge zien. Alle circusmensen, ook de Spaanse, zijn juist faliekant tegen het publiekelijk do den van dieren. Barbaars." De acht Europese vertegenwoordigers gaan ook ijveren voor allerlei praktische zaken, zoals lastenverlichting, te kleine standplaatsen en muziekrechten. Tot nu toe hebben Nederland, België, Engeland, Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en De nemarken zich aangesloten. De nieuwe bond wil in de toekomst open staan voor alle landen die aangesloten zijn bij de Europese Unie. Een ander zeer belangrijk punt van geza menlijke actie is de positie van dieren in het circus. Er gaan steeds meer stemmen op dat de dieren het circus uit moeten. En de dierenbeschermingslobby is, weet Hanson inmiddels, ook in Brussel groot ievG „We willen voorkomen dat Brussel te ri- pc goureuze maatregelen neemt. We willen o~. daarom meepraten en een soort keur- merk geven aan acts die diervriendelijk zijn." „We werken al zeker tien jaar zelfregule- rend. We wijzen elkaar erop als acts niet meer kunnen, omdat ze niet zijn aange- past aan de natuurlijke gewoonte van de dieren. Een aap een raar pakje aantrek ken kan niet meer en een roofdier door een brandende hoepel laten springen ook niet. Maar er is niets op tegen om een geit te laten klauteren, een roofdier te^ laten springen en een zeeleeuw te laten balanceren. Als dieren het circus uit zou den moeten, is dat de doodsteek voor het circus. Maar dan moet je consequent zijn en ook de paardensport verbieden. - isje dood na embadbezoek - Een 7-jarig meisje landam is gisteren overle- idat ze tijdens het zwem- een Zaandams zwem- iuiten bewustzijn raakte, n het Academisch Me- Centrum in Amsterdam ibeerd om haar te reani- n, maar dit mocht niet ba- en 7-jarig jongetje werd «g jkertijd uit het zwembad *jfflfald, maar hij was niet bui- 355 iwustzijn. De politie heeft r"?en idee wat de toedracht it ongeval was. igende reclame banden aag - Vliegen met recla- leps wordt aan banden ge- >m geluidsoverlast te ver eren. Minister Netelenbos ler) heeft daarover giste- in akkoord gesloten met reniging van Nederlandse [vaart Ondernemingen 0). Vliegtuigen die veel maken, mogen per 1 liet meer worden gebruikt eclamevluchten, tenzij ze itgerust met een geluid- er of stille propeller. b Kerken zijn in disco's aag - De SGP wil dat ker- iet over een kam worden Oren met uitgaansgele- iden als het gaat om de re- Dor brandveiligheid. De rieden Van den Berg en er Staaij willen dat kerken aparte categorie komen t beheerders van de ge- uizen grote moeite heb- Bn de aangescherpte re- voldoen. rijontzegging en hoofdagent iburg - Justitie heeft gis- voor de rechtbank in elburg tegen een hoofd- van politie uit Terneuzen ontzegging van negen len, waarvan drie voor- elijk geëist. Ook eiste het aar ministerie honderd enstverlening. De man 20 juli 2000 betrokken i verkeersongeval in Ter- n. Daarbij kwam een man en-Leur om het leven, ïgeval gebeurde tijdens htervolging. Uitspraak: 6 kinderporno onden na tip Bij een inval in een wo- Geleen heeft de politie öte hoeveelheid kinder- aangetroffen. De 41-jari- ïoner van het huis is aan- den. Hij is al drie keer veroordeeld in verband nderpomo. De politie viel ling binnen na een tip. huis werden videoban- iper-8-films, cd-roms en aangetroffen. Het mate- in beslag genomen. Ook e politie een computer aarin bij eerste onder- rca 10.000 plaatjes met lorno waren opgeslagen. den haag/anp - Het moet voor huurders gemakkelijker worden om hun woning te kopen. Als de verkoop van woningen door corporaties de komende jaren onvoldoende op gang komt, wil staatssecretaris Remkes (volks huisvesting) dat huurders het recht krijgen om eigenaar te worden van hun huis. Remkes schreef dit gisteren aan de Tweede Kamer. In zijn brief komt de staatssecretaris met op lossingen voor het woningte kort. De afgelopen jaren zijn er te weinig woningen gebouwd. Corporaties kunnen dit tekort aan koopwoningen voor een deel opvangen door hun huizen te verkopen aan huurders. Corporaties zeggen vaak dat huurders niet willen kopen, ter wijl huurders klagen dat de cor poraties niet van hun huizen af willen. Om hieraan een einde te maken wil Remkes huurders het wettelijk recht geven om onder bepaalde voorwaarden hun huis te kopen. Ook denkt hij aan de plicht voor corporaties om be paalde woningen te koop te zet ten. De koepel van woningcor poraties Aedes gelooft niet dat het zo ver komt. De corporaties willen wel meer verkopen maar raken de huizen nu even niet kwijt omdat de prijzen te hoog zijn, aldus voorzitter W. van Leeuwen. „We stellen ons co- operatief op." Mocht Remkes er toch toe overgaan, dan zullen de corporaties met alle rechtsmid delen proberen er een stokje voor te steken. „Tot aan het Eu ropees Hof toe." De corporaties moeten meer doen, vindt Remkes. Ze verko pen niet alleen te weinig, ze slo pen en bouwen ook onvoldoen de. De investeringen in wijken stijgen wel maar blijven achter bij de doelen die corporaties zelf hebben gesteld. Vooralsnog hoopt de staatsse cretaris dat de afspraken die hij de afgelopen tijd heeft gemaakt met de regio's soelaas bieden. De regio's zeggen te streven naar 65 procent eigen woning- bezit in 2010. Dat is nu nog niet de helft. Alleen Amsterdam, Rot terdam en Den Haag leggen de lat lager. Verder hoeven corporaties vanaf 2003 de verkoop van huurwo ningen niet meer te melden maar moeten zij wel plannen op papier zetten om meer huizen van de hand te doen. Als zij hier niet genoeg aan doen, kunnen zij gestraft worden. De problemen op de woning markt zijn het gevolg van aan de ene kant te weinig koopwonin gen en aan de andere kant te weinig nieuwbouw. Door de re gels soepeler te maken, en er bij regio's op aan te dringen dat zij ruimte reserveren voor woning bouw hoopt Remkes ook de wo ningbouwproductie te stimule ren. Begin februari gaf de staats secretaris al te kennen dat hij minder oude woningen wil laten slopen dan hij aanvankelijk van plan was. Deze woningen zou den samengevoegd en gereno veerd kunnen worden. Leeuwarden - Precies een jaar na de sluiting van de veemarkt vanwe ge de mkz-uitbraak, zijn gisteren weer de eerste koeien verhandeld in Leeuwarden. Er werden vierhonderd slachtrunderen aangevoerd. De handel kwam maar langzaam op gang. De prijzen lagen volgens de marktmeester op een redelijk niveau. De organisatie van de veemarkt is in handen van de enkele weken geleden opgerichte stichting Vee handelscentrum Noord Nederland. Voor de sluiting was de veemarkt altijd op vrijdag, die is nu verschoven naar donderdag. Dat komt om dat er alleen maar slachtvee aangevoerd mag worden en de slachterij en op zaterdag dicht zijn. Foto: GPD/Paul Janssen paramaribo/gpd - Het openbaar ministerie op de Nederlandse Antillen wil bolletjesslik kers en andere drugssmokkelaars die in de kraag worden gevat met een dagvaarding naar huis sturen. „Er moeten alleen nog wat organisatorische zaken worden geregeld", zei advocaat-generaal Ben Swagerman gis teren tegenover journalisten. Ook op de Antillen kampt justitie met een enorm probleem om verdachten te kunnen opsluiten. Niet alleen is er een tekort aan cellen, vooral het gebrek aan voldoende ge vangenbewaarders speelt de autoriteiten parten. Reden om een ander beleid te gaan voeren en de slikkers na hooguit vijf dagen heen te zenden. Voorwaarde is wel dat zij de bolletjes cocaïne hebben uitgescheiden voor ze met een dagvaarding in de hand mogen vertrekken. In een later stadium zullen zij zich vervolgens voor de rechter moeten ver antwoorden. Er moeten voor de drugskoeriers aparte cel len worden ingericht waar ze de bolletjes kunnen uitscheiden. Ook zullen het opstel len van een proces-verbaal en de admini stratieve afhandeling in dit speciale cellen- huis plaatsvinden, om te voorkomen dat het hele proces door het heen en weer sturen van de stukken tussen de verschillende jus titiële diensten wordt vertraagd. utrecht - De politie houdt er ernstig rekening mee dat de Utrechtse serieverkrachter opnieuw heeft toegeslagen. Gisteravond voerde de recherche een gedetailleerd sporenonderzoek uit bij een afgelegen parkeerplaats in de bossen, even buiten de be bouwde kom tussen De Bilt en Groenekan. De poli tie sloeg groot alarm nadat een moeder van een 16- jarig meisje uit Maartensdijk aan het begin van de avond belde dat haar dochter was vermist. Na een zoekactie werd het meisje in verwarde toestand aangetroffen in het bos. Het slachtoffer was derma te overstuur dat zij nog geen gedetailleerde verkla ring kon afleggen. „We weten dat zij rond half vijf op de fiets door een man werd vastgegrepen en be tast", zegt een politiewoordvoerder. „Zij wist zich los te werken van haar belager, en is een bosperceel in gevlucht. Wat er vervolgens in de uren daarna is gebeurd, weten wij niet. Ze kwam om 19.15 uur uit de bosjes toen zij de auto van haar zoekende fami lie zag." De melding was gisteravond dermate seri eus, dat de politie met grote inzet de omgeving uit kamde. De politiewoordvoerder: „We sluiten een verband met de serieverkrachter niet uit." Foto: GPD/Marnix Schmidt den haag/anp - Minister Borst van Volksgezondheid gaat het aantal zogeheten donatiefunc tionarissen uitbreiden van twin tig naar 56. Deze functionaris sen regelen in ziekenhuizen de procedures voor weefsel- en or gaantransplantaties. Doel is het aanbod van potentiële donoror ganen te vergroten. De be windsvrouw schrijft dat aan de Tweede Kamer. De afgelopen jaren is het tekort aan donororganen gegroeid. Daardoor ligt de Wet op de Or gaandonatie (WOD) die in 1998 is ingevoerd, onder vuur. De Tweede Kamer debatteert daar dinsdag over. De kans is miniem dat het huidige systeem van toe stemming meteen onderuit gaat. Een Kamermeerderheid is tegen wijziging. Het systeem houdt nu in dat mensen in het Donorregister vastleggen of zij al dan niet na hun dood hun weefsels of orga nen willen laten transplanteren. Borst noemt de resultaten van de WOD „teleurstellend" en volgt daarmee de eerste evalua tie eind vorig jaar. Maar voordat ze gaat tomen aan het beslissys teem wil ze eerst met maatrege len binnen twee jaar de uitvoe ring verbeteren. Als dat niet lukt, komt een wijzi ging van het systeem in zicht. Dat kan zijn dat mensen altijd potentieel donor zijn tenzij ze van tevoren bezwaar hebben ge maakt. Borst laat al dit jaar vari anten voor wijzigingen onder zoeken en voorbereiden, zodat die eventueel snel kunnen wor den ingevoerd. Een tweede eva luatie moet eind 2003 klaar zijn. In het plan van Borst krijgen acht academische ziekenhuizen, 23 ziekenhuizen met meer dan zeshonderd bedden en 25 klei nere ziekenhuizen ieder een ei gen donatiecoördinator. Deze persoon praat na overlijden van een patiënt met de nabestaan den om toestemming te krijgen voor transplantatie en regelt verder de tijdrovende procedu re. Daardoor wordt het zieken huispersoneel ontlast en wor den nabestaanden professione ler benaderd tijdens deze emo tionele momenten. Ook zorgen zij voor meer alertheid bij artsen op potentiële donoren. In totaal heeft 37 procent van de bevolking haar wens laten regi streren, van wie de helft toe stemming geeft (2,4 miljoen mensen). Borst wil dit percenta ge verhogen door een „emotio nele" herinneringsbrief te stu ren aan de 63 procent die zich nog niet heeft laten registreren. De publieksvoorlichting moet het levensreddende belang van Door dit nieuwe vervolgingsbeleid toe te passen hoopt justitie te voorkomen dat de douanerecherche in het vervolg geen ver dachten meer doelbewust laat lopen in het besef dat ze toch niet worden opgesloten of vervolgd. Overigens wachten de Antillen nog altijd op de detectieapparatuur voor de douane om bagage te kunnen onderzoeken op de aanwezigheid van drugs. Minister Korthals (justitie) heeft de Tweede Kamer op 7 februari meegedeeld dat die appara tuur binnen een week op Curasao zou zijn. Volgens Swagerman is er echter nog steeds niets ontvangen. donatie benadrukken. Daarbij kan wat Borst betreft wederke righeid als invalshoek dienen: de strijdigheid van het wel wil len ontvangen van organen maar het niet willen afstaan. Daarnaast komt gerichte infor matie voor allochtonen, omdat onder hen de registratiegraad erg laag is. De Nierstichting is blij met meer donorcoördinatoren. „Een ver standig besluit", zegt directeur P. Beerkens. De patiëntenclub nam in 2000 het initiatief voor zes functionarissen, waarna het ministerie dat aantal terloops uitbreidde. „Er wordt veel winst geboekt in ziekenhuizen waar ze werken." De Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS) en de Stichting Transplantatie Nu! willen daar entegen dat het geen-bezwaar systeem er wel direct komt. Zij vinden de nood van de wach tenden zo hoog dat uitstel niet langer kan. Naar verwachting steunt de Tweede Kamer de voorstellen van minister Borst. WD. D66, CDA en Groenlinks lieten al eerder weten vooralsnog niet te willen tomen aan het beslissys teem. De PvdA liet dat nog enigszins in het midden. Alleen de SP kiest ronduit voor het geen-bezwaarsysteem. Jorritsma: Lastenverlichting blijft noodzaak leiden/ANP - De liberale vice- premier Jorritsma wil dat het ka- 1 binet ondanks de versomberde J economische vooruitzichten van het Centraal Planbureau (CPB) doorgaat met lastenver- lichting. Ze verwijt PvdA-leider Melkert dat die het paard achter de wagen spant door de voor- J stellen over lagere lasten in het verkiezingsprogramma van zijn i partij in te trekken. De WD-bewindsvrouw zei dit gisteren tijdens een bijeenkomst 3 i van haar partij in Leiden. De mi- nister van Economische Zaken verwijt oppositiepartij CDA. dat- ook die geen lastenverlichting in petto heeft om de economie te^o stimuleren. De WD is nu de enige partij, die lastenverlichting voorstelt, aldus#JW Jorritsma. „Veel partijprogram- mas gokken erop dat de econo mie wel weer vanzelf zal herstel len." Jorritsma vindt dat van de** cijfers van het CPB een duidelijk: signaal uitgaat. j-t, „Financiële discipline zal de ko-,^-, mende jaren hard nodig zijn. De Zalmnorm en de lastenverlich ting zijn actueler dan ooit. De minister van Economische Za ken verwijt PvdA en CDA ook, dat die de zorg om de oplopen de inflatie slechts met de mond belijden. Ze mist de bijbehoren de waarschuwing aan de sociale partners om de lonen te mati gen. Het kabinet waarschuwde daarvoor bij zowel het voor- jaars- als het najaarsoverleg, al dus Jorritsma. den haag/anp - Minister Brink horst (landbouw) gaat stappen" ondernemen om te voorkomen dat gezonde koeien moeten worden gedood als bij een stal-^t genoot BSE is ontdekt. Veehou ders kunnen officieel al wel be--' slissen alleen de risicodieren te laten ruimen, maar veel grote w exportlanden weigeren dan pro ducten van deze bedrijven af te nemen. Samen met collega's uit Frank- - rijk en Ierland, die met dezelfde problemen kampen, wil Brink horst zoeken naar een oplos sing, meldde zijn departement vanmorgen. Onder andere Ar gentinië, Rusland en Marokko willen geen producten (vlees. zuivel, sperma) van bedrijven die niet helemaal zijn geruimd. Vandaag is juist het 32ste Ne derlandse geval van BSE sinds 1997 ontdekt in Bameveld. Om dat het zieke rund nog maar kort op het bedrijf was, is het doderi van andere aanwezige; runderen niet nodig. Desalnie- temin worden alle beesten ge ruimd. Volgens het ministerie van Landbouw is dit geval mede aanleiding voor de actie van Brinkhorst. woerden/gpd - In het talud van de rijksweg Al2 (Utrecht-Den Haag) tussen Woerden en Nieu- werbrug zijn vanmorgen twee lijken gevonden. Volgens de po- J litie gaat het om twee mannen van middelbare leeftijd die zo l goed als zeker door een misdrijf om het leven zjjn gekomen. De technische recherche heeft de wijde omgeving afgezet waar door er op de A12 een 20 kilo meter lange file ontstond. De lijken werden opgemerkt,jX door een voorbijganger.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5