t Bestuur van islamitische scholen weg BINNENLAND 1 Vader des Vaderlands per fiets door rampgebied HTAR PAKPAHAN Chinees boksen vóór Engelse les verhoogt concentratie Menselijke botten gevonden in Ruigoord 'Geheimzinnig' bezoek van VS marineschepen Poncke Princen: het bewogen leven van een rebel Koude Oorlog Marine apentrots leisje overlijdt a familieruzie ^sterdam - Een 17-jarig meis- uit Amsterdam is de afgelo- ■II nacht tijdens een uit de e- jnd gelopen familieruzie om ra tleven gekomen. Een 60-jari- - man raakte daarbij zwaar ge- ies 0nd. Beide slachtoffers waren hi lergestoken. Volgens de poli uil p vermoedelijk door de moe- re i van het meisje. Wat zich ecies heeft afgespeeld, is nog kei et duidelijk. De politie houdt mi (t erop dat de man en vrouw yei zie kregen. Het meisje kwam rmoedelijk tussenbeide. lammer voor il en Fortuyn i r iutum - Voormalig wereld- ok mpioen dammen Harm rgl iersma is zowel beschikbaar ït ior Leefbaar Nederland als 1 or de Lijst Fortuyn. Zijn keu- is afhankelijk van de positie D; Hihij op de verkiezingslijsten nsn beide partijen krijgt toebe- '1- i eld. Wiersma werd deze week "igi kozen tot voorzitter van Leef- eil ar Leeuwarden. Voorafgaand n zijn benoeming had het be- ïur al besloten om hem voor dragen als kandidaat-lijst- kker voor Leefbaar Neder- eden drugsbende iren de cel in rTERDAM - De rechtbank in tterdam heeft gisteren vijf [dachten in de zogenoemde ut-zaak veroordeeld tot ge- straffen van twee tot zeven De mannen zijn volgens rechtbank betrokken bij een ïvangrijke bende die zich be- lsc hield met de smokkel van ite vel hard- als softdrugs. De u ofdverdachten in deze zaak, arbij ruim honderd mannen i'ei 1 opgepakt, staan in maart vo,tcht l2 htpaar 'tilt' „„ink voor tonnen R'! IDA - Een echtpaar uit Breda n j :ft eind jaren negentig voor er acht ton aan guldens ver- sterd bij een filiaal van ABN- i; ro in hun woonplaats. De vijftigers waren beiden bij tank werkzaam. De officier justitie bij de rechtbank in ida eiste gisteren tegen bei een werkstraf van 240 uur. arbij nam hij in aanmerking de twee inmiddels bankroet I. De vrouw verduisterde op jffectenafdeling waardecou- is, die haar man bij banken lelgië, Luxemburg en Zwit- lt and verzilverde. mis 'da leii en da nke explosie visrokerij vrijdag 22 FEBRUARI 2002 Amsterdam - Aan de Zuiderweg bij Ruigoord zijn gisteren botten gevonden. De technische re cherche stelde vast dat het om oude menselijke botten ging. De politie heeft de vondst daarom opgestuurd naar het Nederlands Forensisch Instituut in Rijswijk. Het onderzoeksbureau moet nu vaststellen hoe oud de menselij ke resten zijn. Een wandelaar had de botten donderdag ont dekt. Even werd de mogelijkheid overwogen dat het om resten ging die opgegraven zijn bij de kerk in Ruigoord en verderop zijn gedumpt. Een inwoner van Ruigoord sloot dit echter uit, omdat er volgens hem nooit mensen bij de kerk zijn f ven. Foto: FBF/Frank van den Berg rotterdam/gpd - Drie bezoeken van Amerikaanse marinesche pen aan Rotterdam zijn met ge heimzinnigheid omgeven. Het zou gaan om 'informele bezoe ken' ter onderbreking van trai ningsmanoeuvres op de Noord zee. Mede door de terreuraan slagen op 11 september zijn zeer strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Komend weekeinde en over en kele weken komen enkele fre gatten in de Rotterdamse haven aan, die daar enkele dagen zul len vertoeven. De Amerikaanse marineschepen worden tijdens hun verblijf niet voor het pu bliek opengesteld. Doorgaans is dit bij vlootbezoeken wel het ge val. De marinevoorlichtings dienst zegt 'nooit' mededelin gen te doen over bezoeken van buitenlandse marineschepen. enschedé - Moest minister Van Boxtel van het grotestedenbeleid gisteren niet op kop van het 'poli tieke peloton' door het Enschede- se rampgebied fietsen? Gewoon om wat beter voor het oog van de camera's te komen? Het is im mers verkiezingstijd? „Nee, dit is een feestje voor Wim", vond de minister van het kreupele D66. Hoe de Vader des Vaderlands per Batavus de wijk van de vuur werkramp verkende. Nog voor de minister-president één pedaalslag in het rampge bied zet, klampt Marijke Boers (40) hem aan. Of hij de brief over haar familie heeft gezien, die nog steeds in diepe sores zit. Nee, antwoordt Kok voor de poort van het Projectbureau Wederopbouw, terwijl vijf ca mera's zoomen. Gelezen niet. Hij heeft net een hele stapel 'el- lende-post' gekregen, zegt hij met de blik op rechtvaardig. Hij zal er naar laten kijken, belooft hij en geeft haar een hand. Kok stapt op een gehuurde Ba tavus en neemt de kop van het peloton door de verwoeste dre ven van Enschedé-Noord. Loco burgemeester Helder fungeert als gids voor de minister-presi dent. Bij het kindermonument, langs gesloopte daken, voorbij puiloze huurwoningen, met een pitsstop in de vogelbuurt. Vier architecten is gevraagd een nieuw ontwerp voor het arbei dersstraatje uit de textielglorie- tijd te maken. Binnenkort pre senteren ze hun plannen. „Oud bewoners mogen kiezen", ver telt directeur Kuenzli van het projectbureau. Twee wethou ders leggen uit hoe 'heel zorg vuldig' dit project luistert. „Ja, ja", zegt Kok. Op de punt van het Grolsch-ter- rein, met de blik op de Tollens straat en de woestenij die voor 13 mei 2000 S.E. Fireworks was, laat Kok zich informeren over de schoonmaakoperatie van de ko lossale vlakte. Zowat dertig sa neerders zijn in touw geweest om de complexen van tonnen asbest te schonen, rekent een voorman uit. Een colonne vrachtwagens van Amsterdam tot Parijs, leggen de lokale be stuurders haast trots uit. Waar voor speciale asbesttrucks moesten worden gebouwd en waarvoor de geldende regels moesten worden opgerekt. „De asbestwet schrijft alleen dubbel zijdig verpakte zakjes voor", ver klaart wethouder Bleker. Kok heeft zich kennelijk goed voorbereid op dit derde ramp- bezoek. Al eerder, de zondag na Zwarte Zaterdag met de konin gin, later bij de Herdenkings tocht, en nu weer. „Er waren hier toch niet zoveel winkels? Komen die nu van buiten?", in formeert hij, de Roomweg - woest en ledig - overziend. En hoe het met de zorg zit, wil-ie weten. De lokaio's leggen uit dat gesprekken met huisartsen lo pen. „Er is hen een mooie plek geboden." Net als scholen, be drijven, winkels. Kok straalt, goedkeurend en te vreden. Als Vader des Vader lands die ziet dat de 'onderda nen' zijn woorden inlossen. Even voor het Rijksmuseum draait een passerende automo bilist het raampje van z'n Japan ner omlaag. De rijder ziet de re genten en trekt een boude con clusie. „Oplichter!", davert hij over de singel. Het is de enige vocale schimpscheut van de ramptoer. Langs de Blijdensteinlaan roe pen woeste verfhalen de pre mier toe. „Kok, waar blijf je met je belofte?", is er gekalkt. De be lofte dat niemand slechter van de ramp zou worden? Die heeft hij nooit zó gedaan. „Ons com mitment was dat Enschedé niet in de kou zou worden gelaten." Dat is ingelost, vindt-ie. door Bert Janssen indam - In de rokerij van Volendamse haringhandel ift gisterochtend een flinke losie plaatsgevonden. Daar- s niemand gewond geraakt, dat al het personeel zich in ander deel van het bedrijf lield. De materiële schade lraagt zeker enkele honderd- zenden euro's. Volgens de ndweer is het gehele pand zet. Over de oorzaak van de ïlosie was gisteren nog niets end. De gemeente Edam- endam gaat de vergunnin- van het bedrijf controleren. xichauffeurs h irdenken collega HRDAM - Voor het stadhuis t efr hebben zich gis- ealt vont*een Paar honderd "chauffeurs met hun voertui- verzameld uit protest tegen i vermoorde collega. De uffeurs parkeerden hun au- t uÉ op de gedeeltelijk afgezette ■(id )'sm8e'' waar ze een rninuut e hielden voor de overleden arige taxichauffeur. De man d woensdagochtend door rolitie dood in zijn auto lop getroffen. ouw thuis lan odgestoken e iterdam - In een woning in rilai iterdam-Noord is gister- fod tegen middernacht een uw doodgestoken. Een man indde met ernstige steek- iden in het ziekenhuis. De noedelijke dader, een iw, is aangehouden. Slacht- rs en dader zijn volgens de tie familie van elkaar, al is irecieze relatie tussen de rokkenen nog niet duidelijk. Poncke Princen in 1995 voor een affiche van de gevangen vakbondsleider Hochtar Pakpahan. Foto: ANP den haag „Omdat ik zo'n klein kereltje ben, vinden sommigen in Nederland dat ik alleen maar een praatjesmaker ben. Maar daar gaat het natuurlijk niet om. Het gaat om de keuzen die je in je leven maakt. Half verlamd is hij, begin 1998, maar Princens geestkracht is op dat moment nog ongebroken. Pas vier jaar later moest Princen (76) zich neerleggen bij de ein digheid van zijn bestaan. Een poliovariant, drie hersenbloe dingen en kanker aan zijn ge zicht kon hij wel aan. Pas de laatste hersenbloeding, die hem op 22 September (2001) trof, werd hem uiteindelijk fataal. Gisteren overleed hij, zo deelde zijn broer mee. Slechts weinigen zijn na de Tweede Wereldoorlog zo ge waardeerd én gehaat als Johan nes Comelis (Poncke) Princen - voor sommigen een bewonde renswaardig man die de conse quenties trok uit zijn idealen door de zijde te kiezen van de Indonesische vrijheidsstrijders, voor anderen de landverrader die de wapenen opnam tegen zijn voormalige makkers. De bijnaam Poncke verwierf hij toen hij gevangen zat omdat hij had geweigerd als dienstplichti ge naar Indië te gaan. Hij be landde in de cel en las medege vangenen daar dagelijks voor uit het boek 'Pastoor Poncke' van Jan H. Eekhout. „Een drakerig boek", oordeelde hij later. Maar zelfs de familie noemde hem nadien Poncke. Het was 1946 toen bekend werd dat de regering dienstplichtigen naar Indië zou zenden. Princen zag er niets in en piepte hem naar Frankrijk, maar ging terug toen hij had vernomen dat het met de gezondheid van zijn moeder niet best ging. Aan de grens werd de deserteur opge pakt en uiteindelijk alsnog naar Indië gestuurd. Dat het net bevrijde Nederland de Indonesiërs een legermacht op hun dak stuurde, beviel hem geenszins. Hij liep over naar de Indonesiërs. Van de 26 overgelopen Neder landse militairen was hij de eni ge die de wapenen opnam tegen de Nederlanders. Hij werd zelfs commandant van een kleine strijdgroep op West-Java. Hij trouwde met zijn Indonesische geliefde Odah en werd zelfs moslim. Vlak voordat op 10 au gustus 1949 de wapenstilstand inging, werd Princens kampe ment overvallen. Indië-veteranen noemden hem een schoft en een moordenaar. Princen kon wel begrijpen dat zij te hoop liepen als Den Haag hem een visum wilde geven voor familiebezoek. Waartegen hij zich echter altijd heeft ge weerd, is de bewering dat hij in Nederlands uniform Nederland se militairen in hinderlagen zou hebben gelokt en vermoord. Het is ook een nimmer door feiten gestaafde aantijging. Dat hij in de hitte van het gevecht wel eens Nederlanders zal hebben gedood, heeft Princen echter nooit ontkend. Na de soevereiniteitsoverdracht (eind 1949) koos Princen voor de Indonesische nationaliteit. Een tijdlang werkte hij voor de overheid van zijn nieuwe vader land en hij was zelfs parle mentslid. Maar naarmate het democratisch gehalte van de jonge staat geringer werd, raakte Princen er meer mee in conflict. Onder de presidenten Soekamo en Soeharto zat hij jaren gevan- gen.De jonge Indonesische vak- bondsactiviste Dita Sari zei drie jaar geleden in de gevangenis over Princen: „Hij is mijn poli tieke vader." In meerdere op zichten is Ponckes zaad dus niet louter op de rotsen gevallen. door Ronald Frisart a akkoord met cure, no pay' I haag - Letselschade-advo- ln mogen van de Neder- use Mededingingsautoriteit ™a) op 'no cure, no pay'-ba- erken. De huidige gedrags van de orde van advoca- NOVA) verbieden dat cli- hun raadsman alleen be- bij een gunstig resultaat, at het de onafhankelijkheid de advocaat in de weg zou en staan. Dat is volgens de echter in strijd met de edingingswet omdat deze aten concurrentie hebben ureaus die hetzelfde werk maar niet gehouden zijn het verbod. amsterdam/gpd - Dagelijks ver plicht een uurtje gymles is noodzakelijk om de leerpresta ties van jongens te verbeteren. Zowel op de lagere als middel bare school zijn jongens vaak zo beweeglijk in de klas dat ze zich moeilijk kunnen concentreren en slechte cijfers halen. Met een uurtje gymnastiek per dag kun nen ze hun energie kwijt, waar door ze uiteindelijk beter preste ren. Dat stelt Freerk Ykema (48), do cent lichamelijke opvoeding en spreker op het congres 'Rots en Water' dat gisteren in Amster dam werd gehouden. Uit diver se onderzoeken blijkt dat het niet zo goed gaat met jongens in het onderwijs. In de rapportage Jeugd 2000 van het Sociaal Cul tureel Planbureau staat dat meer jongens zonder diploma de school verlaten dan meisjes. Bovendien blijven ze vaker zit ten of worden doorverwezen naar het speciaal onderwijs. Doorstuderen is ook steeds minder populair bij de jonge mannen. Maar hoe komt het toch dat die jongens zo uit de toon vallen? Op het congres, bedoeld voor docenten en hulpverleners, wordt vooral aandacht besteed aan fysieke factoren. Het li chaam van een jongen zit heel anders in elkaar- dan dat van een meisje, doceert Ykema. Vooral tussen hun elfde en veertiende jaar, als jongens mannen wor den, staat hun hormoonhuis houding compleet op zijn kop. Het testosterongehalte stijgt ex plosief waardoor ze een enomie stoot energie krijgen. Stilzitten in een schoolbank staat mijlen ver weg van hun belevingswe reld. Meisjes hebben veel min der testosteron en zijn in hun puberteit fysiek dan ook veel rustiger. „Waarom de aardrijkskundeles niet beginnen met vijf minuten gymmen in de klas?" oppert Ykema, zelf docent op de Ge meentelijke Scholengemeen schap in Schagen met meer dan 3000 leerlingen. In heel Neder land geeft hij trainingen aan do centen en schoolleiders om meer beweging in de school banken te krijgen. „In Australië gebeurt dat al. Een docent En gels begint zijn les doodleuk met een partijtje Chinees bok sen. ook wel bekend als tae bo. Voor de concentratie van jon gens werkt dat uitstekend." Volgens Lauk Woltring. docent aan de Hogeschool van Amster dam. voelen jongens zich ook meer erkend als er aandacht is voor hun bewegingsdrang. „Nu wordt hun drukke gedrag vooral als lastig ervaren. Op een ouder avond gaat het zelden over zijn kwaliteit, wel over zijn gedraai en geren in de klas." Het onder scheid tussen jongens en meis jes wordt op de basisschool al goed zichtbaar. Over het alge meen schrijven jongens slordi ger. lopen ze achter met lezen. Dat heeft te maken met het ge netische verschil in de herse nen. Bij jongens wordt de taal ontwikkeling in de linker her senhelft meer geremd door het hormoon testosteron. Ze heb ben moeite om zich verbaal COMMENTAAR Nota bene president Poetin moest er aan te pas komen om de Russische sportlieden bij de Olympische Winterspelen van een vroegtijdig vertrek uit Salt Lake City te weerhouden. De Russen zijn boos en 'chef de mission' Tigatsjev durfde zelfs het woord 'heksenjacht' in de mond te nemen. De sme rigste Spelen ooit, voegde hij er nog fijntjes aan toe. De geest van de Koude Oorlog waart weer rond op de Spelen en de Russen vinden uit onverwachte hoek een bondgenoot in Zuid-Korea, dat zich eveneens van eremetaal bestolen voelt. Werk aan de winkel dus voor de kersverse IOC-voorzitter Jacques Rogge die met zijn eerste crisis van formaat wordt geconfronteerd. Rogge lijkt vooralsnog als volleerd staats man de relletjes beheersbaar te houden door uitdrukkelijk begrip op te brengen voor en immense druk op de sporters. Jurering en arbitrage blijven altijd uiterst subjectieve - en daarom bij voorbaat omstreden - 'takken van sport'. Was er bij het kunstrijden sprake van een corrupt Frans jurylid, bij het freestyle-skiën en ijshockey (Rusland) en het shorttrac- ken (Zuid-Korea) ligt de zaak wat genuanceerder. Het start verbod voor een Russische skiloopster vanwege een te hoge hemaglobinewaarde is volledig reglementair. Waar komt de woede bij de Russen en de Koreanen dan van daan? Vermoedelijk is de frustratie meer een reactie op het opgeklopte, typisch Amerikaans sfeertje in Salt Lake dan op de jurering zelf. Vooral het Amerikaanse publiek gedraagt zich met zijn USA!, USAl-geblèr op een ergerniswekkende wijze. Vaderlandsliefde is het credo in de VS, en dat terwijl de Spelen juist in het teken zouden moeten staan van olym pische principes als sportiviteit en kameraadschap, principes die eng nationalistische sentimenten overstijgen. Als je daar nog het showbizz-element van grote Amerikaanse sporteve nementen aan toevoegt, is de frustratie bij de Russen en Zuid-Koreanen best begrijpelijk. Het echte werk voor Jac ques Rogge begint na deze Spelen pas. doorn/gpd-anp - Het bestuur van de Islamitische Scholenbestu renorganisatie (Isbo) gooit het bijltje erbij neer. Het verklaart zich 'demissionair' nadat de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) eerder deze week consta teerde dat een op de vijf islamiti sche schoolbesturen financiële banden heeft of sympathiseert met radicale moslimorganisaties in het buitenland. Het vertrek van het bestuur is bedoeld om het vertrouwen in het islamitisch onderwijs door de samenleving te herstellen, al dus bestuurslid M. Akbulut van de Isbo tijdens een persconfe rentie gisteren. Hij wilde niet in gaan op de beschuldigingen in het BVD-rapport. Dat is volgens Akbulut een zaak voor het nieu we bestuur. „Wijzelf als oud be stuur zullen verantwoording af leggen aan de algemene leden vergadering van de Isbo." Wel zei Akbulut 'naar aanleiding van alle commotie in de pers' dat het bestuur van Isbo heeft ge faald door blijkbaar niet alle scholen qua gedrag 'onder één paraplu te krijgen'. In het rapport van de BVD wordt gerept over zes islamiti sche basisscholen die ofwel een bestuurslid met radicale opvat tingen hebben, of sponsorgeld ontvangen van radicale groepe ringen uit het buitenland. Akbu lut riep de besturen van deze scholen, waarvan hij de naam niet noemde, op om ook op te stappen. Volgens het inmiddels demis sionaire Isbo-bestuur moet een commissie van drie wijze man nen een nieuw bestuur samen stellen. Dat bestuur moet samèn met de scholen een nieuw, compleet lespakket voor gods dienstonderwijs in de Neder landse taal samenstellen. „Daar bij heeft de Isbo hulp van de Nederlandse onderwijsorgansia- ties en de overheid hard nodig", aldus Akbulut. die voorstelde dat de inhoud van het gods dienstonderwijs elke drie jaar gecontroleerd wordt. In het BVD-rapport wordt ge concludeerd dat de godsdienst lessen op enkele scholen wor den gebruikt door leraren die integratie van (islamitische) al lochtonen willen tegengaan. Ook tijdens het buitenschoolse onderwijs in de eigen taal zou dit gebeuren, aldus de BVD. Met het gewone onderwijs op de scholen is volgens het rapport niets mis. Akbulut benadrukte gisteren dat het islamitisch onderwijs zich geheel dient te houden aan de Nederlandse wetgeving. „Er is vrijheid van onderwijs en scho len mogen zelf inhoud geven aan de identiteit. Maar dat is al tijd gebonden aan hogere wet geving." Staatssecretaris Adelmund (On derwijs) vindt het een goed be sluit van het bestuur van de IS BO om op te stappen. Dat geeft helderheid, meent zij. „Zo kan met een schone lei worden be gonnen." Overigens wijst de PvdA-staatssecretaris het verwijt van de hand dat zij eerder deze week 'te heftig' zou hebben ge reageerd op de gegevens van NOVA. „Ik heb het BVD-rapport bladzijde voor bladzijde gele zen", zo bracht zij gisteren ter verdediging aan. goed uit te drukken. Woltring: „Dat zie je al tijdens het kringge sprek op de kleuterschool. Meis jes zitten op het puntje van hun stoel om hun verhaal te vertel len, jongens hangen verveeld onderuit of lopen weg. De kleu terjuf kan het kringgesprek na tuurlijk ook beginnen met een paar gymoefeningen." Zowel Ykema als Woltring zijn ervan overtuigd dat een gymles per dag de concentratie en pres tatie van jongens verbetert. Nu krijgen kinderen op de lagere school hooguit één a twee uur gym per week, op de middelba re school is dat anderhalf uur. „Veel te weinig. Jongens moeten hun energie kwijt. Als we niets doen. verwacht ik nog veel meer problemen met onze jongeman nen." Amsterdam - Het ziet er een beetje sneu uit als de spiksplin ternieuwe aanwinst van de Ko ninklijke Marine, het luchtverde- digings- en commandofregat de Zeven Provinciën, de haven van Umuiden komt binnenvaren. Niet op eigen kracht maar voor en achter geleid en bijgestuurd door twee kleine sleepbootjes. Het op vallend hoge en 144 meter lange schip manoeuvreert te log om in een kleine haven zelf aan te leg gen. Maar de marine is hartstikke trots op dit technologisch top stuk dat vorige week door bou wer, scheepswerf de Koninklijke Schelde Groep, officieel werd overgedragen aan Defensie. „Ne derland mag trots zijn op de ei gen industrie en op de marine die samen met technologische insti tuten dit schip hebben ontwor pen", zegt de bevelhebber van de marine, vice-admiraal Van Duy- vendijk. Het schip krijgt de ko mende jaren nog drie broertjes in dezelfde klasse en is geschikt voor lokale verdediging tegen ra- ketaanvallen. Maar het kan ook heel simpel worden aangepast tot een fregat dat kruisraketten kan afvuren, iets wat de Ameri kanen nu alleen nog maar delen met de Britten. Foto: ANP/Ed Oudenaarden

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3