Het eiland van 'the rich and famous' TOERISME Golven op het ritme van de reggae overtreft al het voorafgaande nljen- Chic VRIJDAG 22 FEBRUARI 200 REISBERICHTEN Bijna genietend halen gids en hotelmanager herin neringen op aan september 1988. De orkaan Gilbert had rampzalig huisgehouden op Jamaica en weken lang zat de bevolking zonder elektriciteit. Een zwar te periode, zo zou je verwachten. Maar dan ken je Jamaica niet, zo wrijft het tweetal de toehoorders onder de neus. 'Omdat er niets anders was, zaten we avond aan avond bij elkaar, maakten we muziek en vertelden we elkaar verhalen. Dat is Jamaica. Het leven kan tegenzitten, maar probeer er toch een feestje van te maken. Er is nog zoveel om dankbaar voor te zijn. Yeah man!' We zitten aan een fraai gedekte tafel onder een dak van sterren in de lauwe avondlucht. Het ge- tjirp van boomkikkers en krekels vult de lucht met een geluid als van duizend windorgeltjes. De zee zingt op een steenworp afstand; een overvloedig buffet staat onder handbereik. Zachte raggeamu- ziek klinkt van het strand dat in gereedheid is ge bracht voor een huwelijksdiner. Round Hill, hotel en villacomplex net buiten Montego Bay aan de noordkust van Jamaica, weet hoe het zijn gasten moet verwennen. En die gasten verwachten ook niet anders. Want het zijn niet de kleine jongens en meisjes die hier neerstrijken. Toneelschrijver Noël Coward was één van de eer sten die een villa kocht op de voormalige kokos- en ananasplantage waar in totaal 29 huizen en een hotelcomplex staan. Als de eigenaren de vil la's niet zelf gebruiken, worden ze in hun geheel of per suite verhuurd. Bob Hope, Bing Crosby, Paul McCartney en onze eigen Willem-Alexander, naar verluidt geflankeerd doofMéxima, tekenden er het gastenboek. Die 'rich and famous' hebben iets met Jamaica, dat tot een van de mooiste Caribische eilanden F E I T E N C IJ F E R S wordt gerekend. Misschien is het de schoonheid van de helderblauwe zee, de witte stranden en de uitbundige natuur die lokt, maar aannemelijker lijkt het dat ze afkomen op de exclusiviteit van het eiland. Anders dan vele andere Caribische eilan den is Jamaica geen 'buik-bestemming'. Omdat er vanuit Nederland geen charters meer naar toe vliegen, is de reis erheen relatief duur. En dat geldt ook voor het verblijf. Voor een tweede selectie zorgt de reputatie van het eiland. Niet alleen reggae en rum worden met Jamaica geassocieerd, maar ook criminaliteit. Voor de rijken in hun beveiligde vakantieverblij ven is dat laatste nauwelijks een punt van afwe ging. Maar wie wat minder te besteden heeft, zal merken dat het met dié criminaliteit best meevalt, als je je koppie er maar bijhoudt. Zo lang je weg blijft uit sloppenwijken en verlaten straten en je dure horloges, sieraden en camera's niet opzichtig etaleert, heb je weinig te vrezen. 'Wie niet van zonnebaden houdt, heeft op Jamai ca weinig te zoeken' zo staat in een van de reisgid- De mooiste zandstranden van Ja maica liggen aan de westkant van het eiland. De toeristische noord kust bestaat uit een aaneenschake ling van kleine witte baaien met een achterland van groene heuvels. De oostkust is ruiger en rotsachtig. Het hart van het eiland is begroeid met tropisch regenwoud, met als hoog ste punt de Blue Mountains (2256 meter). De zuidkust is veel minder toeristisch dan het noorden, maar kent ook fraaie strandjes. Zo'n twin tig rivieren doorsnijden het eiland. Winters kent Jamaica niet. Het hele jaar door schommelt de tempera tuur tussen de 27 en 32 graden. Het hoogseizoen is van half december tot half maart, in de maanden mei juni en september/oktober valt de meeste regen. Een 9-daags all-in- clusive-arrangement is er vanaf een kleine 1200 euro. Trouwen op Ja maica is voor buitenlanders vrij eenvoudig en dat wordt dan ook veel gedaan. Mensen met speciale hobby's of in teresses kunnen meedoen aan het Meet the People-programma. In dat programma treden Jam ai can en met dezelfde hobby of belangstelling op als gastgezin. Een breed scala aan bijzondere hotels (variërend in prijs van 23 euro tot 165 euro per per soon, per nacht) biedt het program ma Insiders Jamaica van Special Traffic. In Nederland organiseren onder meer PRO Golffeizen in Heemstede en Dutch Golf in Hat- tem golftrips naar Jamaica. Air Jamaica vliegt met een Airbus 340-300 vanaf Londen in tien uur en een kwartier naar Montego Bay en Kingston. Prijs voor een retour vlucht vanaf 805 euro. Zie verder het bericht 'Jamaica' in de colomn Reisberichten op deze pagina en/of de internetsite www.airjamaica- .com. Ook andere luchtvaartmaat schappijen vliegen rechtstreeks vanaf Londen of via Florida naar 'het eiland in de zon'. Meer informatie bij Jamaica Tourist Board in Woerden, telefoon 03 48 43 08 29 en/of internet www.ontdekjamaica.nl Onder een afdak staan ze wat la cherig bij elkaar. Zwarte man nen in smetteloos witte kleding. De groep golfspelende toeristen heeft de bus nog niet verlaten of ze snellen toe om de tassen met stokken achterop de gereed staande carts te plaatsen. Elke bezoeker krijgt een eigen bege leider. Als team zullen ze door de baan gaan. 'Respect man', zegt de caddie ter verwelko ming. De term zal nog vele ke ren vallen. Onderweg naar de eerste van vier banen, die op deze reis zul len worden bespeeld, is het nog onderwerp van discussie: huren we een caddie of dragen we zelf onze spullen? De klamme warmte, dertien uur vliegen in de benen en hoogteverschillen die we als plattelanders niet ge wend zijn. Smoezen genoeg om onszelf een alibi te verschaffen. De reisleider helpt de groep van een gewetensprobleem af: cad die-en is geen vorm van slaver nij, maar een vak dat hier door veel mannen met plezier wordt uitgeoefend. Net als bus-chauf feur of bar-keeper. We hoeven ons dus nergens voor te scha men. Met enige overdrijving zou je zelfs van werkverschaffing kunnen spreken. Wie de caddie negeert, stoot ze het brood uit de mond. Dat wil niemand zich laten nadragen. De kennismaking is hartelijk en de caddie heeft aan één afslag genoeg om te zien wat voor vlees hij in de kuip heeft. Wat de speler niet weet is dat de caddies onderling weer weddenschap pen afsluiten op de scores van degenen die ze begeleiden. Dus wordt er zorg aan je besteed. Keep your head down man, I look for the ball. You can do it. Give it all you have, and more Wonderlijk genoeg werken de aanwijzingen inspirerend en zien we de ballen fraai van het clubhoofd vertrekken. Dit is la chen. 'Solid ball man', klinkt het bemoedigend. Eenmaal op de green wordt de ideale lijn door de caddie 'gelezen'. Hij reinigt de bal, gaat door de hurken en geeft met de steel van de vlag genmast nauwkeurig de ideale fijn aan. Valt de putt dan is de bijval tot ver in het bos te horen. Al op hole drie van de eerste dag worden de eerste high fives uit gewisseld. Alsof we al jaren vrienden zijn. De caddies blijken gezellige ge sprekspartners. Ze zijn blij met hun baan en vinden dit leuker dan werken bij een stoffige bauxietmijn of op een bananen plantage. Het toerisme wordt als werkgever steeds belangrijker. De caddie geeft je graag een goeie tip voor een trendy bar of een andere nice place te be. Toon je interesse in hun privé- leven, dan vertellen ze ook hon derduit. We zijn al snel buddy's. Hij geeft de aanwijzingen. Doet de stok- keuze, geeft de speelrichting aan. Jij volgt en doet je best. Sa men zoeken we naar zoekge raakte ballen en onderweg wis selen we de laatste nieuwtjes uit. 'Nee, Nederland doet niet mee aan het WK-voetbal' en 'Ja in 'Ja, Bob Marley is onze nationale held'. Foto: Willy Hoogland Amsterdam kun je de drugs ge woon op straat kopen'. Van zijn kant: 'Ja, Bob Marley is onze na tionale held' en 'nee, als je je ge woon gedraagt, wordt je hier geen slachtoffer van de crimina liteit'. Het worden gezellige onderhou dende rondjes. En leerzaam. Van elke boom die in de weg staat, kent onze caddie de soort naam en bijzonderheden. Het vruchtvlees van de Tamarinde boom is goed eetbaar en de ge droogde zaaddozen van pijnbo men kun je als ritme-instrument gebruiken. Wie hier golft is ook op safari. Doet een ware ont dekkingstocht naar met name bijzondere flora. Uitbundig bloeiende bomen en de meest uiteenlopende palmsoorten. Glooiend gras en ruisend water. Paradijselijke doorkijkjes op de oceaan. Zelfs de doorgewinterde golfers in onze gezelschap die alle topbanen op de wereld heb ben bespeeld, moeten beken nen dat dit al het voorafgaande overtreft. De kwaliteit van fainvays en greens is superieur. De architec tuur van de banen valt in de ca- tagorie spectaculair tot onover troffen. Championscoures. En dan de service. Onderweg wordt eten en drinken aangereikt. De eigen golfcart blijkt bovendien te zijn uitgerust met een heus koelkastje. Als ultieme verfris sing worden gekoelde natte handdoekjes uitgedeeld. Hebben wij oog voor het na tuurschoon op en rond de baan, onze donkere vrienden zijn vooral onder de indruk van de jonge lange Hollandse blonde meid in het gezelschap. Met haar zongebleekte haar en la chende blauwe ogen hier een bezienswaardigheid op zich. Bij elke afslag swingt ze soepel en vol uit de heupen. De caddies zien niet veel vrouwen in het golf die zo gemakkelijk zoveel afstand overbruggen. 'Yeah man, booming shot. Respect. Better than tv\ Hier willen ze hun geld wel op zetten. De meeste caddies hebben vrouw en kinderen thuis. Met het geld dat de golfers ze toe stoppen (zo'n 10 dollar) moeten ze zien rond te komen. De man nen maken een opgewekte in druk en zijn trots op hun eiland. Ondanks de povere levensom standigheden. Wanneer de golf ende journalisten op het terras van het clubhuis met een lokaal Red Stripe-biertje zitten bij te komen van de vermoeienissen, zien we de caddies in groepen door de baan gaan. Met een paar losse stokken. Als een stel uitbundige kinderen die samen een potje straatvoetballen. Maar fanatiek, want allemaal willen ze profgolfer worden. Yeah man, op het ritme van reggae, maar wel zo goed als brother Tiger Woods. Met respect. Léon Klein Schiphorst sen over het eiland. Kletskoek. Zelfs als je geen stap op het strand zet, wat jammer zou zijn, valt er genoeg te zien om een week of wat onder de pan nen te zijn. Maak die uitstapjes in excursiever- band of regel een taxi. Goede chauffeurs kunnen zich wagen aan een trip op eigen gelegenheid (wat je natuurlijk veel dichter bij land en bevolking brengt), maar huur daarvoor bij voorkeur een jeep. De Jamaicanen immers rijden alsof de duvel hen op de hielen zit en de wegen zijn een ver schrikking. Vol kuilen en slecht bewegwijzerd. In feite vind je rond iedere wat grotere plaats een aantal bezienswaardigheden. Zoals Greenwood Great House, een fraai plantagehuis even buiten Montego Bay. Of de krokodillenboerderij van J. Charles Swaby in Falmouth. Die hele grote hapka- ken, die ook in het wild op het eiland voorkomen, rijn fascinerend om te zien, maar veel leuker nog is de wetenschap dat de farm diende als decor voor een James Bondfilm. Ook veel dieren vind je even buiten de cruiseplaats Ocho Rios, niet ver van de door iedereen bezofchte watervallen van Dunns River, waar vorig jaar Dolphin Cove werd geopend. In een natuurlijke baai kan hier de droom van velen - zwemmen met dolfijnen - in vervulling gaan. In Port Antonio rijn een bezoek aan Navy Island - het voormalige privé-eiland van de Amerikaanse filmster Errol Flynn - en de Blue Lagoon de moei te waard. De groene en dun bevolkte Blue Moun tains in het midden van het eiland en het aan Bob Marley - de herinnering aan de in 1975 aan een herentumor overleden muzikant wordt in Jamaica nog steeds gekoesterd - gewijde museum in Kingston completeren een beknopt lijstje musts. Hoe veelbezongen overigens ook, Kingston is geen stad voor een lang verblijf. Het uitricht op de stad vanuit de Blue Mountains - en dan speciaal vanaf Strawberry Hill - is vele malen spectaculair der dan de stad zelf. Mirjam van Twisk Zuid-Afrika Bijna dertig procent van de Nederlandse toeristen die ervo zen hun vakantie in Zuid-Afrika door te brengen is jonger d; tig jaar. Dit blijkt uit een recent marktonderzoek dat is ven opdracht van South African Tourism. Uit het onderzoek kon der naar voren dat het Victoria Alfred Waterfront-proj Kaapstad de populairste toeristische attractie is. Daarna v Cape Point, de Tafelberg, de wijnroutes en de zogenoemde route. Het Kruger Nationaal Park is gezakt naar de zesde plaj DFDS Seaways Onlangs verscheen de gids Engeland Schotland 2002 van Seaways. Nieuw is een 20-daagse bungalowrondreis waai reiziger kennis maakt met de natuur en cultuur in het lai dens de trip verblijft de reiziger in verschillende huisjes die a valsbasis gebruikt worden voor het maken van excursies na voorbeeld whiskydistilleerderijen en toeristische attracties nieuw is een 10-daagse kastelenrondreis. DFDS Seaways - acht passagierschepen tussen IJmuiden en Newcast vaart- teerde drie kastelen waar de gast in totaal zeven nachten lo Meer informatie: telefoon 025 553 45 46 en/of internet: www.dfdsseawa Duitsland Er is een handig hotelgidsje verschenen voor reizigers die zonder tussenkomst van een reisorganisatie door Duitsland h» reizen. De brochure bevat ge- 2( gevens over 372 typisch Duitse verblijfsaccommodaties. Het boekje Individual Travel in Ger many is verkrijgbaar in het Duits en Engels bij het Duits Verkeersbureau, telefoon 0900 109 io 29 en/of e-mail duitsland@d-z-t.com. Tegelij kertijd kwam ook Heerlijk ge nieten in en nabij Duitsland uit, een gidsje met meer dan 90 speciale arrangementen in heel Duitsland op het gebied van natuur, cultuur en lekker- Finnair De Finse luchtvaartmaatschappij Finnair heeft zich in 20 Schiphol het best aan de dienstregeling gehouden. 84,5 F van de aankomende en 90,9 procent van de vertrekkende Fi toestellen op Schiphol was op tijd. Dat leidde voor Finnair t 'gemiddelde punctualiteit' van 87,7 procent. Het gemiddeli alle vliegmaatschappijen, die een lijndienst op Schiphol 1 houden, was 71,5 procent. De maatschappij die dagelijks vluchten verzorgt tussen Helsinki en Amsterdam viel in 191 al in de prijzen. Jamaica Air Jamaica heeft de mogelijkheden verdubbeld om vanuit Brittannië naar Jamaica te reizen. Vanaf 21 maart zijn er vluchten vanaf Londen Heathrow naar Montego Bay en Kir Elke dag is er een rechtstreekse verbinding en op zone maandag twee. De maatschappij, in Nederland vertegenwo door Air Agencies Holland, biedt vanaf Amsterdam retourfi aan vanaf 805 euro. Meer informatie: telefoon 010 208 3619. KortWeg Stedenreizen en twee- tot vierdaagse hotelreizen zijn spe ten in de KortWeg brochure 2002 van NS Travel. Het zijn 1 leen reizen die met de trein moeten worden gemaakt, w kan voor transport ook worden gekozen voor het vliegtuij eigen auto. Omdat NS Travel een sterke groei in het se 'korte uitstapjes' voorziet, werd het aantal hotels en arranj ten in vergelijking met vorig jaar met bijna twintig procent breid. De 227 pagina's tellende brochure is voor ruim de h< vuld met aanbiedingen in Nederland. Verder zijn er trips na gië, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, I rije, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Spanje, Tsjechië en Zwitsi Meer Informatie: NS Travel, Postbus 2513, 3500 CM Utrecht, tel. 030 en/of internet www.nstravel.nl Toeristenbelasting Toeristen die dit jaar naar de Balearen (Mallorca, Ibiza en ca) gaan, moeten waarschijnlijk toeristenbelasting gaan b De toeslag zal variëren van 0,25 eurocent tot 2 euro per p per dag, afhankelijk van de accommodatie waarin men vi Dat meldt het vakblad Reisrevue. Het geld wordt bestefl' ecologische projecten. p Luxe-hotels meed ik als de pest. Ik dacht dat ik er mBt thuis zou voelen. Maar toen belandde ik in de jaren tig als wielerverslaggever in de Ronde van Frankrijk sliep ik in zowel scholen als appartementen, in zow sionnetjes als grandhotels. Vanaf die tijd groeide bij mij een zich steeds verder iji sende voorkeur voor óf heel sober óf heel chic. Prac >t nacht in de Schönbielhutte tussen de Matterhorn ei Dent Blanche in Zwitserland. Al is het maar omdat' door de drukte met rijn drieën - met de vochtige sk nog aan - in een tweepersoons krib moesten slapen hetzelfde geldt voor dat aangename oponthoud in Jungffau-Victoria in Interlaken, waar ik een suite krijg, gewezen met op de vide een bubbelbad, waarin zeil je tiental met gemak had kunnen plaats nemen. )d Vanwaar die voorkeur? Omdat aan dat dertien-in-e<1)11 rijn-motel langs de autoweg geen verhaal hangt. En :n eenvoudige berghut op 3000 meter hoogte wel. En 1lc luxe-hotel vaak ook. Het eerste waarin ik sliep heett gresco (Nice), ik was nog niet bij de deur of het in ofc, uniformen rondlopende personeel snelde toe. Ik voL tamelijk ongemakkelijk. Maar dat was vlug over. Seiji tempert achterdocht. Ie: Soms schiet het wel eens door, die dienstverlening, f' het Al Bustan Palace in Oman. Bovendien is dat hotf nieuw. Het heeft nog geen historie. The Breakers inf1 Beach bezit die wel. Net als het Palace in Sankt Mort Ritz in Parijs, The Oriënt in Bangkok, Raffles in Sing» en het Banff Springs in de Canadese Rocky's. In dat laatste hotel sliep ik eens in één van de acht suites met een eigen zwembad. Waarin - lei dingbreuk! - helaas geen water zat. Maar ook dat is weer een verhaal natuur lijk. Raggeamuziek, witte stranden, een uit bundige natuur en fraaie accommoda ties maken Jamaica tot een exclusie ve vakantiebestemming. Foto's: Hans van Weel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 28