HISWA Hiswa over andere boeg Het gaat 'kleine watersport' laatste jaren voor de wind Menorquin Yacht 120 Kapiteinssloep van Wajer met afneembare kajuit eutelredder spreekt tot verbeelding troef Ranieri ia Lady nieuwe Blokarten wordt nieuwe zomerhit Met het hele gezin op de jetski Kitesurfen niet meer te stuiten Meer bewegen, minder zitten sai/news Op de vorige Hiswa namen de motorjachten een prominente plaats in. Foto: GPD door Maarten van de Rakt „Het gaat steeds meer om de be leving. Alleen maar boten sho wen is niet genoeg", meldt RAI- manager Annick Conijn over de komende Hiswa. Uit een peiling onder bezoekers, exposanten en watersportbonden heeft de His wa lering getrokken. De conclusie luidde: de beurs moest korter, compacter, overzichtelijker en ac tiever. En de kleine watersport, zoals roeien en duiken, moest be ter belicht. „We willen meer jon ge bezoekers lokken", verklaart Conijn. „Zij stappen makkelijker in de kleine watersport dan in een zeil of motorjacht van twaalf meter. We willen een voedings bodem kweken voor jonge be zoekers." En dus is er een suifpaviljoen, maar ook een roeipaviljoen. Van demonstraties blokarten, zeilen met een karretje, is bij gebrek aan ruimte afgezien. „Het Cen tre Stage wordt het dynamische hart van de Hiswa", vertelt An nick Conijn. „Op dat podium kun je onder meer virtueel zei len, meedoen met een zeilhijs- wedstrijd of kijken naar mode shows en meediscussiëren in Het Waterhuis, een variant op het Lagerhuis." 'Actiever'. Meer activiteiten moesten er komen. Zo is er het Boten-te-koop-internetcafé, lig gen buiten tweedehandsvaartui- gen van exposanten in de RAI- haven en is de staalbouw terug van weggeweest (met onder meer Linssen). Joop Braakhekke (Le Garage) en Andre Mol (Kaat je bij de Sluis) laten zien hoe je in de scheepskombuis iets leuks kunt kokkerellen. De 'succesvolle klassiekers' zijn gehandhaafd. Het botenbouwen bijvoorbeeld. Een stuk of twintig families zagen en timmeren zelf een zeilkajak in elkaar. Teams van technische hogescholen vervaardigen papieren kano's. In de RAI-haven doen ze zater dag 2 maart een wedstrijdje. Het Zeehistorisch Paviljoen beleeft het eerste lustrum. Het stort zich op het thema 400 jaar VOC. De Hiswa bestrijkt zes hallen (één hal minder dan vorig jaar) en telt 420 exposanten (50 min der). Natuurlijk zijn er weer honder den boten in soorten en maten te bewonderen en zijn de hallen goed gevuld met accessoires, kleding en stands met informa tie over vaargebieden, vakanties, scholen en jachthavens. „In de Europahal zat vorig jaar te weinig sfeer. Dat kwam door het eenzijdige aanbod motor en sportboten. Nu is de beurs beter in balans, door een even redige verdeling van segmenten. Activiteiten in alle hallen zorgen voor meer sfeer", belooft Co nijn. 'Korter'. De Hiswa is op verzoek van de deelnemers terugge schroefd van negen naar zes da gen. De bezoekers wilden de avonduren erbij. Dus is de beurs, net als andere, open van zes tot negen. Avondbezoekers betalen ook niet het volle pond. De organisatie neemt op de koop toe dat er minder bezoe kers opdagen - vorig jaar namen ruim tachtigduizend bezoekers een kijkje. Daarmee is de Hiswa het kleinere broertje van de Huishoudbeurs (200.000 bezoe kers) en de AutoRai (een slordi ge 400.000 man). - Hij doet een beetje Spaans aan en dat is ook de bedoeling. De Menorquin Yacht 120 is gebouwd op het eiland Menorca, net als zijn voorgangers. Het ontwerp van de Menorquin-lijn stamt af van de vissersboten die de Spaanse wateren al eeuwen bevaren. Het 12,5 meter lange motorjacht is uitgerust met dubbele Volvo-moto- ren (230 pk). Het is geschikt voor het maken van lange tochten, op groot water, ook in Noordwest-Europa. Het heeft hutten voor de ei genaar en gasten. Maximaal kunnen er twaalf man op. Het jacht komt op 260.000 euro. Informatie: tel. 035 582 03 08. WA 2002 in de Amster- RAI is open van dinsdag 26 iri tot en met zondag 3 Dinsdag t/m vrijdag 11-21 iterdag en zondag 10-18 toegang kost 12,50 euro. vondkaart komt op 8,50 arschuwing via S-Stormalert erdam - Verzekeraar Delta I introduceert een nieuwe dienst voor de actieve wa- irter. Met Delta Lloyd nalert en Delta Lloyd Sail- is deze altijd op de hoogte iet meest actuele weerbe- Automatisch komen de ichuwingen binnen op de ele telefoon, als de wind en zes uur gaat toenemen indkracht acht of meer. Lloyd is marktleider in de irvaartuigenbranche en sor van de HISWA. latie: 020 594 34 12. ket-PC voor watersport rdam - Watersport-infor- altijd en overal beschik - Dat biedt Esport met de it-pc 02 xda van Telfort. ;ze uitvoerig opgetuigde ele telefoon is bijvoor- online-informatie over evens, shops, makelaars dd te brengen. Of weer, golfhoogten of radarbeel- ictuele nieuwsberichten len via sms binnen. De !t-pc ondersteunt GPRS, nee is direct toegang tot iet mogelijk. Emailen, pagina's raadplegen, het emaal. Het apparaat binnenkort op de markt, ijs ligt tussen 600 en 800 De abonnementsprijs be- ij 5 euro per maand. Btie: tel. 035 677 75 8 goede vaareigenschappen, comfort en veiligheid. Opmerkelijk is dat de broers elk model zelf testen op zee. De Sea Lady is van alle gemakken voor zien, zoals koelkast, gaskookstel, wasbak en toilet. Het vooronder herbergt twee ruime slaapplaatsen. Het vermogen is maximaal 260 pk. De Sea Lady kost 27.500 euro, zónder motor. Informatie: tel. 0172 - 40 83 82. Op sloepengebied timmert Wa jer Watersport aan de weg. Tot nu toe waren die open. De nieuwe acht meter Kapiteins sloep Comfort is voorzien van een afneembare kajuit. Dat maakt hem ook geschikt voor de langere tochten. Het schip is voorzien van toilet, ijskast, gas- comfort en zelfs vloerverwar mingsysteem. De achterbank is ergonomisch goed gevormd. Varen kan zittend of staand aan de scharnierbare stuurpaal. De prijs is inclusief kajuit 275.000 gulden. Informatie: 035 582 12 54 taarten van de Rakt dy heet de nieuwste troef van Ranieri. „De ïerde romp, de perfecte afwerking, de chi- tstraling maken de Sea Lady speciaal". Watersportcentrum Stellendam, die de p de Hiswa toont. Het is de eerste sportca- >oot met de moderne Ranieri-stijl. De broers io, Piero en Gianni Ranieri maken eigentijds egeven boten die bekend staan om hun lbos in het water? Geen l Als je tenminste een ver eraan hebt hangen, een klein dobbertje met n van vijftien meter, e vijf genomineerde pro- 1 voor de Hiswa Award preekt de Keysaver het tot de verbeelding. De (oordeelde 113 inzendin- e lette vooral op het ver ende karakter. Verder tel- toepasbaarheid mee, het voor de consument en s. Bovendien moeten de eten te koop zijn. Keysaver nattigheid voelt, it dobbertje de lijn vieren f de sleutelbos de diepte iek is dat de Keysaver (baseerd is op rmogen, stelt [vast. Je rmet rust leer Is aan ian aan inventio- rijver. ren met een joystick. Het milieuvriendelijke blusmid del FirePro, de carbonfiber mas ten van Hall Spars Rigging (hightech naadloze productie methode) en de buitenboord motor F2.5 van Yamaha (minder vervuilend, zuiniger, stiller) ma ken het vijftal compleet. Tijdens de officiële opening van de wa- tersportbeurs op dinsdag 26 fe bruari wordt de winnaar be kendgemaakt. Service-informatie: Keysaver tel. 035 577 28 88, www.keysaver.nl Acces Dinghy: tel. 030 659 73 00. Hiswa Award 2002 Maximaal tien kilo. Het is ook geschikt voor mobiele telefoons, meent de jury. Maar hoe je die eraan moet hangen, is niet dui delijk. Zijn die mobieltjes trou wens waterproof? De Keysaver is 4,5 centimeter lang en 2 centi meter dik. Hij kost 9,95 euro. De sleutelredder krijgt in de strijd om de Hiswa Award onder meer concurrentie van de Acces Dinghy, een eenvoudige en vei lige zeilboot die door iedereen te varen is. Het scheepje is aan te passen aan mensen met een handicap en zelfs elek trisch te be- stu vrijdag 22 februari 2002 door Maarten van de Rakt Roeien, vissen, duiken, surfen, kanoën, waterskiën. De 'kleine watersport' is een breed begrip. Zo breed dat het piepjonge blokarten, een soort strandzeilen, er ook onder valt. De kleine watersport trekt steeds meer liefhebbers. Als schot voor de boeg belichten we vier van deze sporten. Blokarten moet een nieuwe zo merhit worden. Of het ook als werkwoord in zal burgeren, is nog even afwachten. Een blok- art is een soort zeilkarretje. Ge makkelijk in elkaar te zetten en te besturen, beweert importeur Ronald de Bruin uit Hillegom. „Iedereen kan het doen, van acht tot tachtig jaar." Wat is het grote verschil met een zeilwa gen? De blokart zet je binnen vijf minuten in elkaar. Het hele spul, 25 kilo zwaar, zit in een tas, die je zo achterin de auto legt. Voor een zeilwagen heb je een trekhaak nodig. „Zo'n zeil wagen stuur je met de voeten", legt De Bruin uit. „In de blokart zit een gewoon stuur. Het zeil gebruik je om de snelheid te regelen. Het enige wat je nodig hebt is een beetje wind. Wind kracht drie is voldoende." Met de blokart kun je alle kan ten uit. Hardrijden (maximaal 90 km/u) of juist op je gemakje, Blokarten, iedereen kan het. met een kind op schoot. Of stunten, zoals in volle vaart een rondje van 360 graden maken of op twee wielen rijden. Informatie: BBiZZ, tel. 02 52 52 77 00 of www.blokartnederland.nl Jetski raakt langzamerhand zijn slechte naam kwijt. De invoe ring van het vaarbewijs en forse prijsstijgingen hebben een drempel opgeworpen voor de branieschoppers. „Nu zie je steeds vaker gewone mannen, gezinnetjes op een jetski stap pen. De luxere driezitters en heel snelle modellen zijn niet aan te slepen. Die staan in be stelling", constateert Willem van Santen, met W S Jetsport van de partij op de Hiswa. Per jaar worden er in totaal vijf honderd exemplaren verkocht. Technisch maken de jetski's een flinke progressie door. Be tere pompen leveren meer stu wing. Het rendement van de motoren is toegenomen van 30 naar 70 procent. De stuurei- genschappen zijn fors verbe terd. De nieuwe machines heb ben meer grip op het water. De Yamaha WaveRunner FXi40, een 'driezitter' (prijs: 16.000 euro). Paradepaardje op de Hiswa is de FX140 van Yamaha, de eer ste viertakt en dus milieuvrien- delijker. Dit 140 pk-vaartuig heeft een elektronische brand stofinspuiting. Vooral springt de slanke aërodynamische boeg in het oog. Meer informatie: VV S Jetsport, tel. 02 52 37 79 55 of www.jetsport.nl Toen het surfen in Neder land aan kwam waaien, ver scheen Willem Aalders voor het eerst op de Hiswa. Hij is manager bij Bic Sport, een van de bekende surfmerken én coördinator van het Surfpaviljoen in de RAI. „De grote trend is kitesurfen. Het lijkt gemakkelijk", spreekt Aalders uit ervaring. „Maar het beste kun je eerst les nemen, ook met het oog op de veiligheid. Langs de Noordzee zijn verschillende scholen." De cijfers op een rijtje. Kite surfen was vorig seizoen goed voor een verkoop van 2500 planken/zeilen, wind surf kwam op 3500 en golf- surf scoorde 750 stuks. Golf- surf? „Het is populair onder windsurfers die bij gebrek aan wind aan de kust op een golfsuifplank stappen. Golfsurf dijt steeds meer uit in Nederland. Er zijn zelfs kampioenschappen. De vooruitgang in surfplan ken zit niet stil. „De planken zijn breder geworden en iets korter". legt Aalders uit. „Omdat ze volumineuzer zijn, is het windbereik gro ter. Met één plank kun je surfen met een windkracht van twee tot zeven. Vroeger had je meer planken nodig. Dat is prettig voor gezinnen. Iedereen kan diezelfde plank gebruiken." Meer informatie: Bic Sport, tel. 033 456 53 30 Kitesurfen met de Bic Airflow. Anno 2002 kent roeien vele va rianten, meldt Hans Vander- smissen. Hij stond aan de wieg van het Zeehistorisch Paviljoen op de Hiswa. Dat ruimt vanaf dit jaar extra meters in voor roeien. „Ook de roeisport wint aan po pulariteit. De verenigingen krij gen meer leden. Het roeien op open water neemt toe. Je ziet steeds meer bijzondere evene menten, van het sloeproeien en loodsbootjes tot de Atlantic Rowing Challenge", zet Van- dersmissen uiteen. „Mensen zien de boot steeds meer als een speeltje erbij. Die kopen bijvoorbeeld een wherry van pakweg 15 mille. Dat is een toerroeiboot met zo'n rieten bankje achterin. Da s leuk wa Roeien met een wherry van Lambrechtsen Meijer (die Busman heeft overgenomen), mand vol proviand achterin. Foto's: GPD tersporten, koek en zopie mee en dan van hotel naar hotel. Het klinkt duur maar het is goedkoper dan een jacht. Het is een heerlijke bezigheid. Het is een maatschappelijke trend: meer bewegen, minder op de krent." Meer Informatie: tel. 05 17 53 14 55.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25