Romme moet gezicht van coach redden OLYMPISCHE I SPELEN Eberharter krijgt alsnog zijn zin Kunstrijdster Hughes zorgt voor een aardverschuiving ik Stayer laatste hoop Peter Mueller Dreigmail voor Ohn< Uytdehaage rijdt tegen Parra Bloedtestje Olympische medailles 1 i Land Goud Zilver Brons Totaal 1 Noorwegen 10 7 3 20 2 Duitsland 10 15 7 32 3 Ver. Staten 10 10 9 29 4 Rusland 5 6 3 14 5 Frankrijk 3 4 2 9 6 Italië 3 2 4 9 7 Finland 3 2 1 6 8 Zwitserland 3 2 4 9 9 Nederland 2 3 0 5 10 Canada 3 1 7 11 11 Australië 2 0 0 2 Spanje 2 0 0 2 13 Oostenrijk 2 4 9 15 14 Kroatië 2 1 0 3 Zuid-Korea 2 1 0 3 16 China 1 2 2 5 17 Tsjechië 1 0 1 2 Estland 1 0 1 2 19 Bulgarije 0 1 2 3 Zweden 0 1 4 5 21 Japan 0 1 1 2 Polen 0 1 1 2 23 Slovenië 0 0 1 1 Wit-Rusland 0 0 1 1 24 Gr. Brltannië 1 0 1 2 Bij achtervolging skilopen is twee keer zilver uitgereikt en geen brons Bi) het paartijden kunstschaatsen zijn twee gouden medailles uitge reikt en geen zilveren •öjk. vrijdag 22 FEBRUARI 2002 door Cijs van Oosten salt lake city - Niet Irina Sloetskaja, niet Michelle Kwan, maar de tiener Sarah Hughes won vannacht het goud in het kunstrijden. Het tienermeisje uit de buurt van New York zorgde voor een aardverschuiving in het kunstrijden door na een bijna vlekkeloze vrije kür van de vierde naar de eerste plaats op te klim men. Ze schreef daarmee historie want niet eerder won een kunstrijder die vierde was geworden in de verplichte kür alsnog de gouden medaille in de vrije kür. Bijna net zo bijzonder in het door schandalen bevlekte toernooi, is dat de overwinning onomstreden was. Dat gold niet voor het uit pas lopende Russische jurylid, die Sloetskaja op één zette en Hughes op vier. Sloetskaja, die een klein foutje maakte in een mislukte combinatie, mopperde over de artistieke waardering, die volgens haar te laag was. „Het was grappig. Ik train hard op mijn presentatie, overal krijg ik een 5.8 of 5.9 maar hier kreeg ik zelfs een 5.6. Ik was geschokt. Ik ben kennelijk niet de enige Rus die het hier zwaar heeft." Voor Kwan was de bronzen medaille een drama, hoewel ze zelf zei dat de kleur haar niet uitmaakte. Alles had de 21-jari ge dochter van een immigrantenpaar uit Hong Kong opzij gezet voor haar doel: goud en eeuwige roem. Iets wat haar in Nagano niet was gelukt, toen ze na een eerste plaats in de korte kür alsnog moest buigen voor Tara Lipinski. Ze zette haar coach Frank Carroll in oktober zelfs aan de kant en werd haar eigen coach. „Ik heb het gevoel dat ik het zelf moet doen", zei ze steeds. Kwan kwam ten val na een combinatie van twee drievoudige sprongen, die ze volgens eigen zeggen 'te gehaast had in gezet'. „Toch denk ik dat de teleurstelling in Nagano groter was omdat ik toen heel goed had geschaatst. Vanavond ging het niet zoals ik wilde. Het was een afknap per." Een bijna voor onmogelijk gehouden scenario bracht Hughes de eerste plaats. Nadat Sloetskaja als laatste haar pro gramma had afgewerkt, waren er nog drie kandidaten voor het goud. Hughes zou de vrije kür moeten winnen en Kwan zou derde of lager moeten eindigen. Onwaarschijnlijk, maar het gebeurde toch doordat Slutskaja in de rangorde door de jury tussen de twee Amerikaanse kunstrijdsters in werd gezet. Robin Wag ner, coach van Hughes, kon de punten niet goed lezen. „Een cameraman zei: je hebt goud. Ik was totaal verrast." Hughes, in oktober winnaar van de Grand Prix van Canada, presteert con stant. Ze eindigde in de laatste elf natio nale en internationale wedstrijden steeds in de topdrie. Maar dat ze de olympische wedstrijd zou winnen had ze niet ver wacht. „Dit is mijn beste prestatie ooit. Ik schaatste voor mijn plezier, liet alle span ningen van me afglijden." Hughes gooide er haast achteloos tot twee keer toe een combinatie van twee drievoudige sprongen uit, iets waarop ze wel had getraind maar in de laatste wed strijden achterwege had gelaten. Ze had in Salt Lake City niets te verliezen. Sarah Hughes, 16 jaar uit Great Neck bij New York, spreekt het Amerikaanse pu bliek vanwege haar gewone afkomst aan. Haar vader probeerde haar met een stick en een puck wegwijs te maken op het ijs baantje in de achtertuin. Maar Hughes liet het ruwe schaatsen voor wat het was en trok naar het sierlijke kunstrijden. Vier jaar geleden pakte ze de zaken serieus aan. Hughes zorgde zelf voor vervoer naar de ijshal, plande haar eigen trainingen en slaagde er ook nog eens in om hoge cij fers te halen op school. De laatste jaren, in 2001 werd ze derde op het wereldkam pioenschap, brak het meisje door onder de begeleiding van Robin Wagner, door. De Amerikaanse tiener Sarah Hughes won vannacht goud bij het kunstrijden. Foto: AP Veiling levert 22.000 euro op salt lake city - De veiling van diverse attributen van Neder landse wintersporters in Salt Lake City heeft gisteravond |19.260 dollar (ongeveer 22.000 puro) opgebracht. Het geld gaat Jnaar Olympic Aid, de organisa tie die kinderen in de Derde Wereld probeert te helpen. Het meeste bracht het olympische pak van schaatser Jochem Uyt- dehaage op: 3550 dollar. Koper was oud-schaater en voorzitter van Olympic Aid, de Noor Jo- hann Olav Koss. Medaillewinnaars naar koningin salt lake city - De Nederlandse medaillewinnaars worden ko mende woensdag in de Ridder zaal in Den Haag gehuldigd. Om 12 uur worden ze door ko ningin Beatrix ontvangen op Paleis Noordeinde. Daarvoor zal staatssecretaris Vliegenthart van sport koninklijke onder scheidingen uitreiken. Aanslui tend aan de huldiging vindt een rondrit door de binnenstad in Den Haag plaats. Canada wint finale ijshockey salt lake city - Zeven wereldti tels bezat de Canadese vrou- wenploeg in het ijshockey, maar olympisch goud ontbrak. Dat werd afgelopen nacht in Salt Lake City goed gemaakt door de zwaarbevochten zege op de Verenigde Staten, 3-2 (1-0 2-10-1). Het brons ging naar Zweden dat Finland met 2-1 de baas bleef. Protest afgewezen salt lake city - Het protest van het Litouwse danspaar Margari ta Drobiazka en Povilas Vana- gas is door de internationale schaatsfederatie ISU afgewe zen. Het duo was het oneens met de jurybeslissing van de fi nale, dinsdag. Het paar, dat als vijfde eindigde, was ervan over tuigd dat de topdrie vooraf al vaststond. door Cijs van Oosten salt lake city - Hij is de laatste hoop van Spaar Select, het 'dreamteam' dat in Salt Lake City hardhandig wakker is geschud. Gianni Romme gaat niet gebukt onder die druk, want hij schaatst vanavond op de tien kilometer voor 'zijn eigen succes'. Een hoog rendement haalt het financieel adviesbedrijf uit Bre da niet uit zijn schaatsploeg met een hoog risicoprofiel. Jakko-Jan Leeuwangh en Mark Tuitert ble ven ziek achter in Nederland en de troeven die wel in stelling werden gebracht beklommen niet een keer het podium. De schaatsmiljonairs Erben Wennemars, Marianne Timmer en Annamarie Thomas zagen hun inspanningen niet beloond met een olympische medaille. Nu is het de beurt aan Gianni Romme, het publicitaire uit hangbord van Spaar Select. „Zo denk ik en redeneer ik niet", zegt hij. „Ik schaats voor mezelf, voor mijn persoonlijke eer en niet voor die van de sponsor." Volgens Romme leeft die ge dachte ook niet bij de sponsor of bij zijn teamgenoten, al er kent hij wel dat het in topsport 'de medailles zijn die tellen'. „Maar wie heeft er nou slecht gereden? Wie heeft er gefaald? Misschien zijn de verwachtin gen wel te hoog. Op de Olympi sche Spelen moet ook de magie er zijn, je hebt net dat beetje ge luk nodig om een medaille te winnen. Kijk maar naar Gerard van Velde." Nu het met Spaar Select niet wil lukken, identificeert Romme zich met de nationale ploeg. Hij toont zich ineens een fel tegen stander van de 'hokjesgeest' in het schaatsen. Het klinkt als een nobel streven om met de kin nesinne af te rekenen. „Ik denk dat als de Spelen slecht uitvallen voor ons team, dat we dan de goede momenten moe ten onthouden", aldus Romme. „Naar buiten toe mag je best brengen dat we het als Neder- salt lake city/gpd/anp - D zenden Koreanen hebl zich op dreigende wijze mengd in de discussie r< het olympisch shorttra goud van de Amerikaan A lo Anton Ohno. Ohno gleed woensdagna in de finale van de 15001 ter als tweede door de fin maar kreeg het goud om de Zuid-Koreaan Kim Do Sung hem gehinderd hebben. De Zuid-Kore. werd gediskwalificeerd. Bij het Amerikaans 01] pisch Comité kwamen gi ren liefst zestienduizi emailtjes over de kwestie I nen. Het merendeel kw uit Zuid-Korea en stond bedreigingen aan het van Ohno. De FBI heeft onderzoek ingesteld. Door grote hoeveelheid electro sche post crashte het com tersysteem van het Ara kaans Olympisch Comité. Ohno zelf reageerde nuch „Als je de top bereikt in sp zullen er mensen zijn dii daarom haten. Ik kan mi niet druk om maken. Ik I schaatser en doe gewi mijnwerk." De olympische delegatie Zuid-Korea dreigde giste vanwege de omstreden ji beslissing, de Winterspele verlaten. Zuid-Korea Amerikaanse advocaten derzoeken of een civiele j dische procedure tegen uitspraak van de jury mo lijk is. UITSLAGE SPELEN Vrouwen, finale: Groot-Brittanniê - Zwfl 6 4-3 Om de derde plaats Canada - Vi Staten 9-5. KUNSTRiJDEN Vrouwen, eindstand: 1 Hughes (VSt) 3 ten, 2. Sloetskaja (Rus) 3,0, 3. Kwi 3,5, 4. Cohen (VSt) 5,5, 5. Suguri (J, 6. Boetirskaja (Rus) 8,5, 7 Robinso 11,0, 8. Sebestyen (Hon) 11,0, 9. Vc a (Rus) 16,0, 10. Fontana (Ita) 17,5 LANGLAUFEN Gianni Romme: „Ik schaats voor mezelf, voor mijn persoonlijke eer en niet voor die van de sponsor." Foto: GPD/Catrinus van der Veen salt lake city/anp - Schaatser Jochem Uytdehaage is bij de loting van de olympische tien kilometer aan de Amerikaan Derek Parra gekoppeld. Titel verdediger Gianni Romme schaatst als eerste van de drie Nederlanders, in de tweede rit, tegen de Canadees Dustin Mo- licki Bob de Jong komt pas na de dweilpauze de baan op. Hij treft in rit zes de Japanner To- shihiko Itokawa. Mannen, 10.000 meter, loting: le rit Sjepel (Rus) - Sighel (Tea). 2e nt Rom me (Ned) - Molicki (Can), 3e rit: Hed- strand (VSt) - Veldkamp (Bel), 4e rit: Uytdehaage (Ned) - Parra (VSt), 5e rit: Shirahata (Jap) - Zygmunt (Pol), 6e rit: Itokawa (Jap) - De Jong (Ned), 7e rit: Storelid (Noo) - Boden (Dui), 8e rit: Dittrich (Dui) - Saetre (Noo). landse olympische ploeg goed doen. Want is het niet wat al te makkelijk om de aandacht te vestigen op een team dat h?t niet goed doet?" Het zijn nobele uitspraken vah Romme, maar het lijkt bijna on denkbaar dat hij zich in een om gekeerde situatie ook op die ma nier zou hebben uitgelaten. Het komt vreemd over dat nu in tij den van tegenspoed het algeme ne belang telt, terwijl de borst klopperij door Spaar Select zelf is uitgevonden. Romme gaat dus vanavond zijn eigen race rijden. Het komische is dat dat juist inhoudt dat hij niet voortvarend van start gaat, zoals hij gewend is te doen. De snelle temporondjes zijn, van wege de hoogte, bij gebrek aan zuurstof taboe. De opdracht luidt dat hij de eerste drie a vier kilometer rustig schaatst en heelhuids doorkomt. „Ik moet in mijn ritme komen en zeker niet met mijn krachten smijten. Het is de truc om economisch te schaatsen." Op basis van het gemak waarop hij de trainingsrondes rijdt, heeft Romme een goed gevoel over zijn vorm. De afgelopen twee weken heeft hij, omdat de tien kilometer achterin het pro gramma is opgenomen, zijn rust kunnen nemen en kunnen wen nen aan de omstandigheden. Romme verwacht dat de win nende tijd rond de 12 minuten en 55 seconden zal liggen. Dat is een verbetering van het huidige wereldrecord, dat met 13 minu ten en drie seconden al een jaar en drie maanden op naam van Romme staat. „Ik hoop die tijd te kunnen rijden. Ik heb de gre tigheid die nodig is om 25 rond jes te knallen. Ik ben scherp, ja scherper dan tijdens de trials." Op die bewuste kwalificatiewed strijden verspeelde Romme zijn kans om zijn olympische titel op de vijf kilometer te verdedigen. Het is iets wat nog altijd knaagt, zeker bij zijn eerzuchtige coach Peter Mueller. De Amerikaan zegt de nederlagen te accepte ren die zijn vooralsnog medail- leloze ploeg op de Wmterspelen moet incasseren. „Maar wat ons dwars zit, is dat onze beste mensen niet kunnen rijden op hun beste afstanden", zegt Mueller. „Wennemars op de 1500 meter en Romme op de 5000 meter, daar verwacht je toch de medailles?" Ofschoon Marja Vis zaterdag op de 5000 meter bij de vrouwen uitkomt, wordt zij niet als me daillekandidaat gezien. Daarom is de laatste hoop van Spaar Se lect gevestigd op Gianni Rom- me's reis over tien kilometer. „Gianni is goed, snel en sterk", spreekt Mueller vol bravoure. „En we zijn hongerig." Vrouwen, 4x5 Km: 1. Duitsland (Her er, Künzel, Sachenbacher) 49.30,6, wegen (Björgen, Skari, Pedersen, M 0.01,3, 3. Zwitserland (Huber, Rot J1 brecht Loretan. Cortesi) 0.33, 4. 1.04,6, 5. Wit-Rusland 1.07,3, 6. Ital 7. Finland 1.14,9, 8. Canada 1.19,9 nië 1.49, 10. Japan 2.05,1. [flf SKIËN Mannen, reuzenslalom: 1 Eberhartf 2.23.28 (1 11.98+1 11.30). 2 Mill 2 24,16 (1.12,89+1.11,27), 3. Kje d 2.24,32 (1.12,79+1.11,53), 4. Ran 2 24,40, 5. Gruber (Oos) 2.24.41, 6. ken (Noo) 2.24,50, 7 Aamodt (Noo) 2 ei 8, Blardone (Ita) 2.24,87, 9 Kosteiqc 2.24,92, 10, Cuche (Zwi) 2.25,00, 'c Grünigen (Zwi) 2.25,07, 12. Nyber 2.25,29, 13. Büchel (Lie) 2.25,89, blar(Slv) 2.26,36. IJSHOCKEY )G F te 2 (1-0 2-1 0-1) 1 45 Quel lette 1 King 1-1, 24.10 Wickenheiser 2-1 7 Hefford 3-1, 56.27 Bye 3-2. Scheidt tr Livingston (VSt) Toeschouwers: 8591 minuten Canada: 26, Verenigde Staten Om de derde plaats: Finland - Zweden 3 2 1-0 0-0). Eindstand: 1 Canada, 2. Verenigde S' Zweden, 4 Finland. 5. Rusland, 6 Di 7. China, 8 Kazachstan. Cross-country/Langlaufen Waxen: de keuze van de juiste wax onder de ski's is afhankelijk van de stijl van de skiër, de tempe ratuur en de kwaliteit van de sneeuw Klassieke stijl: Ski's naast elkaar en afzet met beide stokken tegelijk op de vlakke stukken.'Visgraat'-stap bij het klimmen Diagonale klimmen. Gripwax: De skiër met klassieke stijl kan niet zonder. Geeft grip voor de afzet Ski's zonder wax Freestyle skiers gebruiken uitsluitend glijwax HET PARKOERS r 1,5 km baan Ski s zonder wax hebben - c een diagonaal profiel 2-5 km Dit zorgt voor meer 5 km A grip in de sneeuw Parkoers profiel Laagste punt 16/0m "Afle banen maken onderdeel uit van het in totaal 16,5 1,800m - ÈËlÊL+JÊthSJ** Start 1 2 3 4 5 6 7 89 10 11 12 13 14 15 16km Landen met de meeste medailles: 1 FEBRUARI 12|13|14g5|16j^|18j^|20j^|22j«|M Rusland (man/vrouw) 84 (28/56) Noorwegen 71 (56/15) Finland 70 (43/27) 9 |10|11| Bron: sloc C graphic news/gpd door Frank van den Heuvel salt lake city - Stephan Eber harter smeet zaterdag zijn ski's op de grond en verliet stamp voetend het stadion. Opnieuw was het goud voor zijn neus weggekaapt. Waren op de afda ling Strobl en Kjus beter, op de Super G zorgde Kjetil Andre Aa modt ervoor dat Eberharter zijn moment van glorie misliep. Gis teren kwam het toch nog goed met de 32-jarige Oostenrijker, die goud pakte op de reuzensla lom voor de Amerikaan Bode Miller en de Noor Lasse Kjus. Eberharter dreigde de schlemiel van de negentiende Olympische Wmterspelen te worden. Hij kon maar moeilijk met de tegensla gen omgaan. Hij was toch de man die zijn concurrenten maandenlang te kijk had gezet? Maar de Spelen blijven de Spe len. Favorieten gaan ten onder aan druk, de underdog recht de rug. Het gebeurde vaker in de olympische historie, het gebeur de in Salt Lake City. Eberharter had evenwel geen zin om zich bij het rijtje verliezers te voegen. De reuzenslalom was zijn aller laatste kans op zijn wellicht al lerlaatste Spelen. Op de piste van het Park City Mountain Re sort was hij als vierde aan de beurt. Met een formidabele eer ste run legde hij een stevige ba sis. Hij had een voorsprong van ruim zeventienden op de verras sende Massimiliano Blardone, een 22-jarige Italiaan die tot gis teren een vijfde plaats op de reuzenslalom op het WK in 2001 tot zijn sportieve hoogtepunt re- Stephan Eberharter maakte gisteren met zijn zege op de reuzenslalom zijn carrière af. Foto: Reuters kende. Hij viel in de tweede run ver terug. Eberharter liet zich de zege niet meer afnemen. Ook al bracht de Amerikaan Bode Miller het sta dion onder aan de ijzige piste in extase. Na een zevende plaats in de eerste run, op bijna een se conde van Eberharter, liet Miller zich in de tweede run als een baksteen naar beneden vallen. De toeschouwers telden daarna luidruchtig de afvallers, maar de jubel stokte toen bleek dat Eber harter zijn zenuwen onder con trole had. De marge met Millar (zilver) bedroeg uiteindelijk 88 honderdsten van een seconde. Het is wel eens anders geweest deze Spelen, maar dit keer toon de het Amerikaanse publiek res pect voor de ultieme race van Eberharter. Het goud werd hem gegund. De Zillertaler gaat in Amerika door het leven als de 'comeback-kid'. Het verhaal is inmiddels bekend. Al in 1991, hij was toen het jongste lid van de Oostenrijkse ski-selectie, werd hij wereldkampioen op zo wel de reuzenslalom als de combinatie. Blessures zaten hem daarna lange tijd dwars. In 1996 werd Eberharter door de Oostenrijkse keuzeheren zelfs tijdelijk aan de kant gezet. Hij keerde vervolgens snel terug in de nationale selectie en in 1998 won hij zijn eerste medaille in Nagano. Met acht World Cup overwinningen trad hij dit sei zoen uit de schaduw van de Hermann Maier, die bij een mo torongeluk in augustus zwaar gewond raakte. Dit olympisch toernooi heeft het gelijk bewezen van het kwalificatietoernooi. Eind vorig jaar in Heeren veen zijn reputa ties gesneuveld. Geen titelverde diger Gianni Romme op de vijf kilometer, geen wereldkampi oen Carl Verheijen op de tien kilometer. Pijnlijk, maar in Salt Lake City sneuvelen repu taties netzo hard. De val van Jeremy Wotherspoon, de off day van Bob de Jong de spor tieve zelfmoord van Marianne Timmer. Het kwalificatietoernooi was een test, een goede test. Erben Wennemars faalde tweemaal op de 1500 meter en ook nu mag je je afvragen of hij kan omgaan met de olympische druk. Zijn prestaties waren ze ker niet slecht, maar konden beter. Nu kijkt iedereen naar records, tijden, statistieken en reputa ties. Vroeger niet. Elke keer be gonnen de Olympische Spelen blanco. Zo moet het ook. Net als op dat kwalificatietoernooi. Alleen bij valpartijen of ziekte rekening houden met reputa ties, verder niet. Doe het over vier jaar maar precies hetzelf de. De enige Nederlander die dit toernooi teleurstelde, was Bob de Jong op de vijf kilometer. Er gingen lang geruchten dat hij ziek zou zijn en dat is zorgelijk. NOC'NSF heeft al geklaagd over de manier waarop Nico- lien Sauerbreij haar snowboard heeft laten waxen, dus ik hoop dat ze met Bob ook zorgvuldig zijn. Ik zou vijf of zes dagen na zijn vijf kilometer een bloed- „s,k testje hebben afgenomen, o kijken of hij nog steeds kw kelde. Misschien is dat ook gebeurd, daar heb ik geen ïec op. Is hij fit, dan kan Bob zich d e herstellen van de teleurstel ife twaalf dagen terug. Ik ken als een flegmatieke jongen, een rotsvast vertrouwen hefa in z'n lange afstanden. Op WK-junioren in het Finse Seinajöki had hij voor de léig' kilometer een grote acliters iol op nummer één Mark Kno e\ Maar Bob werd wel wereld kampioen. Verder moeten we vanavoi u rekenen op Jochem Uytdeh gr; en Gianni Romme. Van de tenlanders denk ik aan Fra Dittrich en Derek Parra. Di an laatste heeft zelden een goe loi tien kilometer gereden, ma n als je een rekensommetje maakt op basis van zijn vi lai lometer kan hij een tijd val ini dertien minuten en tien s« iee den rijden. Er zijn weinig schaatsers die daar aan ku i nen tippen. Leen Pfrommer

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22