Weer crisis in college van Leiden art -SC 1 Het Leidsch Dagblad wacht opnieuw een ingrijpende reorganisatie Rusland blijft op gezag van president Poetin iden op de vingers getikt over veiligheid gasnet na bijna-ramp Leidsch Dagblad im Cieba Wethouder Laurier stapt op Kok vergeet Roombeek niet Alphense islamitische school worstelt met erfenis VS rouwen om dood journalist Daniel Pearl Glasgow diep geschokt door rellen met Feyenoord-fans Leidsch Dagblad NR. 42856 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRIJDAG 22 FEBRUARI 2002 f *Tél «**1 tWIiTTHTH VO 'J *«M 11 van 10.00 - 16.00 uur De gróótste selectie ti.- kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! amoormeubelen door Wim Bank leiden - Leidsch Dagblad wordt op termijn ochtendkiant en gaat met Haarlems Dagblad en De Gooi- en Eemlander samen met het Noordhollands Dagblad. Dat is het gevolg van een ingrijpende reorganisatie bij de Hollandse Dagbladcombinatie (HDC). De directie van de HDC, een dochter van het Telegraaf concern, heeft het plan gisteren gepresenteerd. Hoewel geen aantallen worden genoemd, verwachten vakbonden en hoofdredacties een verlies van 100 arbeidsplaatsen. De titel Leidsch Dagblad blijft bestaan en de regionale redactie blijft in Leiden. De huidige twee uitgeverijen van de HDC in Alkmaar en Haarlem zijn volgens de directie te klein om op termijn zelfstandig te blijven. Uit gangspunt is de vorming van één bedrijf bin nen drie jaar. Het betekent dat de centrale re dacties, en administratieve, grafische en com merciële afdelingen worden samengevoegd. Vestiging op één plek ligt volgens de directie voor de hand, maar nog niet duidelijk is waar dat zal zijn. De hoofdredactie van deze krant is blij dat de directie eindelijk met een eigen visie komt. In houdelijk roept het stuk echter veel vragen op. En waar het plan wel duidelijk is, zoals verlies van zelfstandigheid en aantasting van werkge legenheid, is de hoofdredactie uiterst bezorgd. „Dit plan heeft verdergaande consequenties dan een eerder afgewezen rapport van een ex terne deskundige aldus de hoofdredactie. De suggestie van de deskundige om 60 ar beidsplaatsen te schrappen op de regionale redacties was voor hoofdredactie en redactie onaanvaardbaar en reden om het vertrouwen in de directie op te zeggen. In het rapport van de directie ziet de hoofdredactie nog geen re den voor herstel van het vertrouwen. Dat hangt af van de verdere uitwerking van de voorstellen. Vandaag is er overleg met de journalistenvak bond NVJ. NVJ-secretaris Hans Verploeg is geschokt door de plannen. De hoofdredactie van het Noordhollands Dag blad ziet niets in de plannen. Met redactieraad en ondernemingsraad zal zij de directie een brief sturen waarin het maken van een romp krant met de andere bladen wordt afgewezen. Pagina Media: Dagbladen pvoedbureau oor ouders in oorschoten ikenautoklasse "W" koda wil plaats i prestigieuze ese overleden Aanrijding Een 83-jarige vrouw uit s gistermorgen in haar plaats overleden na een dding op de Oranjelaan. juw stak de straat over e werd geraakt door de ran een 49-jarige Lisse- die uit de richting van de iaa ustraat kwam. De man volgens de politie om ne delijke redenen over de n instreep waardoor hij de 'a.aI met rollator raakte. De e werd zwaar gewond iet LUMC gebracht waar n c i overleed. ers topman o Nobel door Wim Koevoet en Robbert Minkhorst leiden - Wethouder Jan Laurier (GroenLinks) uit Leiden stapt op. Hij doet dit nadat de WD, twee weken voor de gemeenteraads verkiezingen, het vertrouwen in hem had opgezegd vanwege de grote problemen bij de sociale werkvoorziening DZB-Leiden. Ook de andere coalitiepartners PvdA en D66 drongen aan op zijn vertrek. Met Laurier vertrekt ook GroenLinks uit het college. Lau rier blijft lijsttrekker en wethou derskandidaat, maar de coalitie partners vinden dat hij na de ver kiezingen niet kan terugkeren. Aanleiding voor de collegecrisis is een rapport van accountant Ernst Young over de wanorde bij DZB. De accountant spreekt van 'mismanagement' en 'een gebrek aan politieke sturing' bij de sociale werkvoorziening, die met grote financiële tekorten kampt. Het rapport, waarvan de inhoud nog niet openbaar is, was voor coalitiepartij WD re den om de wethouder de wacht aan te zeggen. Laurier dient vol gende week dinsdag zijn ontslag in. Hij wil zich maandag in een vergadering van zijn raadscom missie, waar de problemen bij DZB op de agenda staan, nog verdedigen. WD-fractievoorzit- ter De Lange spreekt van een 'verbijsterend rapport'. Vooral de WD heeft het helemaal ge had met de GroenLinks-wet- houder. De andere collegepart ners zijn wat milder en vinden dat hij de eer aan zichzelf moet houden. Ook zijn er veel irrita ties en aanvaringen over parke ren, het Plantsoen en Lauriers vluchtelingenbeleid - dat in WD-ogen te ruimhartig is. Fractievoorzitter D. van den Bosch van GroenLinks vindt dat zijn wethouder door de WD 'pootje is gelicht' en dat dit spe ciaal is gebeurd met het oog op de naderende verkiezingen. Laurier zelf wil niet beweren dat er sprake is van een electorale actie. „Al zal het niet vaak voor komen in steden dat een wet houder twee weken voor de ver kiezingen het veld moet rui men". WD-ffactievoorzitter L. de Lange bestrijdt de uitspraken van Van den Bosch. „Een wet houder moet zich elk moment kunnen verantwoorden voor zijn beleid, ook vlak voor de ver kiezingen." Laurier is de vijfde wethouder die voortijdig opstapt in deze raadsperiode. Het is bovendien de tweede keer dat het college van samenstelling verandert. Pagina Ri: Terugkeer Laurier uitgesloten enschede - Fietsend verkende premier Kok gisteren de wijk Roombeek in Enschede, die in mei 2000 werd getroffen door de vuurwerkramp. Zijn belofte dat Enschede niet in de steek zou worden gelaten is ingelost, vindt hij. Pagina Binnenland i: Vader des Vaderlands per fiets door rampgebied. Foto: ANP/Robin Utrecht Hans Wijers, oud-mi- van economische zaken, per 1 mei 2003 de nieuwe 111 van Akzo Nobel. Hij fees van Lede op, die met •y ien gaat. Wijers wordt al 1 dutr lid van de raad van be- Dat heeft Akzo Nobel htend bekendgemaakt bij isentatie van de jaarcij- 1 Economie Fundamentalistische organisatie Al Waqf komt voor in statuten door Peter Groenendijk en Silvan Schoonhoven alphen aan den rijn - De islamitische ba sisschool An Noer in Alphen aan den Rijn heeft in de beginperiode van haar bestaan mogelijk banden gehad met de fundamen talistische organisatie Al Waqf. „Maar daar is sinds 1995 geen sprake meer van", zegt directeur M. Ozir. „Wij kampen met de ge volgen van een rommelige ontstaansge schiedenis." Het tv-programma Nova meldde deze week dat An Noer wordt ge steund door Al Waqf, een organisatie die volgens de BVD 'een zeer orthodox poli- tiek-religieus wereldbeeld verspreidt'. Ozir is sinds 1995 directeur van de islamiti sche basisschool. „Sindsdien is er geen cent binnengekomen van islamitische or ganisaties. Wij ontvangen slechts geld van het ministerie van onderwijs." Maar wat er voor zijn aantreden is gebeurd, weet hij niet exact. Ozir sluit niet uit dat tijdens de beginperiode van de school, vanaf 1989, een relatie met Al Waqf bestond. Ozir: „Het was hier toen een rommeltje. De eerste di recteur van de school was ondeskundig, het eerste bestuur bestond uit Marokkanen die amper Nederlands spraken. De statuten van An Noer, die in 1989 zijn opgesteld, melden dat de school 'bij theo logische geschillen' contact moeten opne men met Al Waqf. Deze organisatie, die vanuit Saudi-Arabië wordt gefinancierd, wil de 'zuivere geloofsleer' onder moslims ver breiden. De BVD noemt Al Waqf een ge vaarlijke organisatie. Ozir wist niet eens dat de passage in de statuten stond, zegt hij. „Ik had nog nooit van Al Waqf gehoord, tot mijn school werd beschuldigd van banden met die club. Wij schrappen de passage nu onmiddellijk uit de statuten." Ozir kan niet uitsluiten dat zijn school voor 1995 geld heeft ontvangen van Al Waqf. Een be stuurslid van het eerste uur had banden met de organisatie. Pagina Binnenland i: Bestuur van islamitische scholen weg Pagina R7: 'Ik had nog nooit van Al Waqf gehoord' istel Pf 3. >2), 1.4 1. Vil 1,40, 1.51 eur 'Inspector ise' overleden Can). Jen i - - De Britse acteur John ster van de tv-series In- r Morse en The Sweeney, eden. Dat meldde de ender BBC. Thaw werd Hij had slokdarmkan- aw verwierf grote faam lecteur Morse, een rol vanaf 1985 gestalte gaf in an dertig afleveringen. I overleed Morse in de aflevering van de televi- Media er (Zi t door Frank van den Heuvel salt lake city - Rusland zal de Olympische Spelen in Salt Lake City in ieder geval afmaken. Dat heeft Vladimir Poetin, pre sident van Rusland, vanoch tend besloten. Gisteren dreigde de Russische delegatie de Win terspelen vroegtijdig te verlaten uit onvrede over 'de subjectie ve houding van juryleden en scheidsrechters ten opzichte van Rusland'. Poetin greep persoonlijk in na dat hij een brief had ontvangen van Jacques Rogge, voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité. De IOC-baas stelde in dat schrijven dat de voorzitters van de afzonderlijke sportbonden hem verzekerd hebben dat de beslissingen en beoordelingen 'absoluut cor rect' waren. Eerder op de dag had het Russisch Olympisch Comi té een uitgebreid onderzoek naar de jurering geëist. Voorzitter Leonid Tyagachev noem de de Spelen in Amerika 'de sme rigste in de ge schiedenis'. Jury leden en scheids rechters zouden zich 'bezondi gen aan subjectieve beoorde lingen'. „Zij handelen in het belang van de Noord-Ameri kaanse showbusiness en heb- SALT LAKE 2002 ben lak aan olympische princi pes." Tyagachev doelde onder meer op de affaire in het kunst rijden, waarbij het Canadese koppel Sale/Pelletier na protesten alsnog goud kreeg uit gereikt, en op ar bitrale beslissin gen in de kwart finale ijshockey tussen Rusland en Tsjechië (1-0). Een incident vooraf aan de crosscountry-wedstrijd van gis teren was de druppel die de emmer deed overlopen. De to renhoge favoriete Russische vrouwenploeg trok zich terug voor de 4x5 kilometer estafette, nadat atlete Larissa Lazutina een startverbod kreeg vanwege een te hoge hemaglobinewaar- de in haar bloed. De Russen staan niet alleen in hun kritiek op de jurering tij dens de Spelen. Zuid-Korea heeft gisteren een officiële klacht ingediend bij de interna tionale schaatsbond ISU naar aanleiding van de diskwalifica tie van Dung-Song Kim in de finale van de 1500 meter short track. Pagina Binnenland i: Commentaar Meer nieuws over de Spelen op de olympische pagina's en op www.leidschdagblad.nl door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - In de Verenigde Staten is geschokt, boos en be droefd gereageerd op de dood van Daniel Pearl, de Ameri kaanse journalist van The Wall Street Journal die een maand geleden in Karachi werd ont voerd door Pakistaanse mos limextremisten. Het lijk van Pearl is nog niet gevonden, maar Amerikaanse en Pakis taanse autoriteiten beschikken over een videoband met beel den van zijn moord. Volgens verschillende Ameri kaanse media - die gisteravond zeer ruim aandacht besteedden aan het nieuws - is op de video band te zien hoe Pearl met een mes wordt gedood. Het is niet duidelijk wanneer hij is ver moord. Andere bronnen mel den dat hij zou zijn onthoofd. Zijn familie in Califomië rea geerde onthutst. „Onze ergste angst is uitgekomen. Tot een paar uur geleden dachten we dat Danny veilig zou terugke ren, want we geloofden dat geen enkel mens in staat zou zijn zo'n vriendelijke man iets aan te doen", lieten ze in een verklaring weten. President Bush reageerde van uit China met woorden van me deleven. „Dit is in het bijzonder treurig voor zijn ongeboren kind, die zijn vader nu alleen via anderen zal leren kennen", zei hij. Pearls vrouw Mariane, is ze ven maanden zwanger. Negen jaar lang geen ongeregeldheden glasgow/gpd - De politie van Glasgow heeft gisteren rond de wedstrijd Feyenoord-Glas- gow Rangers 34 arrestaties verricht. Zeker acht Feyen- oord-supporters werden op gepakt. Een aantal van hen wordt volgens de politie ver dacht van openlijke geweld pleging en komt vandaag nog voor de rechter. De politie en autoriteiten in Glasgow toonden zich diep geschokt. Want tot rellen in het stadion zelf was het vol gens de politie al negen jaar niet gekomen. De tabloid The Sun schreef vanmorgen in af keurende bewoordingen over de relschoppende Feyenoord- supporters en had het over 'beruchte bendes die hun re putatie wilden waarmaken'. Burgemeester Opstelten van Rotterdam heeft voor het eerst gebruik gemaakt van de mo gelijkheid om ontheffing te vragen voor een nachtelijk vertrek van voetbalsupporters vanaf Rotterdam Airport. De burgemeester heeft het zekere voor het onzekere genomen voor volgende week donder dag, als Feyenoord in de Kuip het UEFA Cup-returnduel te gen Glasgow Rangers speelt. De wedstrijd begint 's avonds al om zeven uur en is dus in principe om kwart voor negen afgelopen. Dat geeft de ruim tweehonderd Schotse fans die na afloop naar huis terugvlie gen voldoende tijd om naar Rotterdam Airport te gaan. Pagina R9: Feyenoord toont eindelijk klasse iud Sep De gemeente Leiden verzuimt te houden op de veiligheid van net, terwijl ze daar als beheerder openbare ruimte wel verant- lijk voor is. Dat is één van de hi ijkste lessen die de Raad voor sportveiligheid trekt uit een on- naar de achtergronden van het op 12 juni vorig jaar in Leiden, een asfaltffees een ondiep gele gen gasleiding beschadigde. Bij het on geluk ontstond brand en ging de frees machine met een waarde van een half miljoen euro verloren. Maar onder minder gunstige omstandigheden had den de gevolgen veel ernstiger kunnen zijn. Bij een vergelijkbaar incident waarbij het gas niet direct in brand vloog maar gedeeltelijk een gebouw in stroomde, vielen drie jaar geleden in de Verenigde Staten drie doden. De directe oorzaak van het ongeluk in Leiden was dat de gasleiding op de kruising van het Levendaal en de Gere- gracht tegen alle regels in op slechts vijftien centimeter diepte in het asfalt lag. Dergelijke leidingen moeten min stens op een diepte van 65 centimeter liggen. De Raad voor de Transportvei ligheid constateert dat het op alle ni veaus ontbreekt aan een heldere orga nisatie en voldoende toezicht om te kunnen garanderen dat gasleidingen inderdaad op een veilige diepte worden aangelegd. Zo blijkt de NEN-nomi voor de aanleg van gastransportleidingen om onduidelijke redenen niet van toe passing te zijn op lage-drukleidingen als die onder de Geregracht en komt naar voren dat energiebedrijf NUON wel bijhoudt waar kabels en leidingen ongeveer liggen, maar dat de diepte er van niet kan worden gegarandeerd. Vervolgens is er totaal geen toezicht door de overheid. De gemeentelijke dienst Milieu en Be heer stelt wel eisen aan de kwaliteit van het straatwerk na de opbreking, maar heeft geen aandacht voor de veiligheid van de ondergrondse leiding. De dienst uitvoering en toezicht energie van het ministerie van economische zaken kijkt alleen naar de economische en techni sche kanten van de energiebedrijven. Pagina Ri: Gevaarlijke gasleiding was geen vergissing Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. pifov A (iwm conecte naöeiofjng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau aiAomatscto betaling s myi Handtekening. 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l LJagt XT.en HU

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1