r RUN VEENSTREEK Alphen stuurt gezin na vier jaar terug naar 'het Siberië van Irak' Debat in Jacobswoude nodigt uit tot vervolg IOS vestigt zich in igustus in Alphen Opnieuw boomloos jaar voor Bentwoud 'Ik had nog nooit van Al Waqf gehoord' LEIDEN R7 Zwaailicht aassem in stand Hollands assengebied op de Hiswa SP-motie voor aparte verblijfsstatus massaal verworpen MARKT Geen trucks door Hazerswoude-Dorp vrijdag 22 FEBRUARI 2002 el sportopleiding bij ID College Joris Rietbroek ;n aan den rijn - Toekom- sportleraren kunnen vanaf pjstus voor een deel van opleiding in Alphen aan lijn terecht. De stad krijgt eigen vestiging van de [ipleiding CIOS (Centraal jut Opleiding Sportleiders) 5 een driejarige mbo-oplei- i-oor het beroep van sport- ivegingsleider. Wethouder est ondertekende hierover week een overeenkomst iet Alphense ID College en laarlemse Nova College, een afdeling van het CIOS lar geleden hadden de eer- ïderhandelingen tussen de en te, het ID college en het al plaats. Na de onderteke- iet De Leest weten blij te at Alphen na 1 augustus tieuwe opleiding kan bie- n de overeenkomst staat meer dat de gemeente Al en het ID College nauw lamenwerken met het No- lege. Op die manier willen kwaliteit van de opleiding orgen. Ook verklaart de aite dat het CIOS gebruik laken van diverse sportac- lodaties in Alphen. Het Alphense gedeelte van de opleiding moet per 1 augustus beschikbaar zijn en bestaat in eerste instantie uit het basisjaar Sport en Bewegen. Het ligt in de verwachting dat leerlingen voor teil minste een gedeelte van het tweede jaar van de opleiding ook in Alphen terechtkunnen. De betrokken partijen zijn hier over nog volop in bespreking. Met de komst van het CIOS zijn alle geïnteresseerden in Alphen en omgeving in de gelegenheid om dichtbij huis een sportoplei ding op hoog niveau te volgen en een loopbaan in de sport te realiseren. De opleiding is be doeld voor mensen die actief aan sport doen en die andere mensen in sport en bewegen begeleiden. Studenten kunnen na hun opleiding bijvoorbeeld fitnesstrainer, zwemleraar of coach in allerlei spojrttakken worden. Elk jaar leidt het CIOS zo'n 600 studenten op die vervolgens aan de slag kunnen bij sportvereni gingen en instellingen. Naast de Haarlemse en de toekomstige Alphense vestiging verzorgt het CIOS opleidingen in Arnhem, Goes, Heerenveen en Sittard. RUPWETERiNG - Achterin een politiewagen wil nie mand zitten, maar voorin is het des te spannender. Vooral voor mensen die met hun voeten nog lang niet bij de pedalen ko men. Het was gistermid dag dan ook dringen ge blazen bij de auto met de zwaailichten, op het Her togspark in Rijpwetering. Behalve een politiewagen stonden er een bus, een jeep, een ponywagen, een auto van de wegen wacht, een brandweer wagen en een trekker. De voertuigen stonden daar ter afsluiting van het ver- voersproject van basis school De Kinderbrug. Heel wat leerlingen kwa men langs met ouders, opa's en oma's. Tijdens het project, dat twee we ken duurde, hielden leer lingen zich met uiteenlo pende vormen van ver voer bezig. De boven bouw bracht onder meer een bezoekje aan het HSL-infocentrum bij Lei derdorp. Klassen uit de onderbouw gingen met de bus naar station Lei den Centraal. Foto: Dick Hogewoning Aanbesteding nieuwe aanplant mislukt Het Braassemermeer wil aandacht van de water- Daarom presenteren jvi ïemers en de twee ge elt en aan de Braassem, Al en Jacobswoude, zich voor het eerst samen op ejiwa met de slogan 'Braas- Ei meer, dat moet je er varen inderlijke Braassem-on- aUjners stonden in het verle- wel op de watersport- maar trokken niet samen :k r. n ne euw dit jaar is de samen- tussen alle meren in het s Plassengebied. De r Jem staat samen met De de Kagerplassen, de :echtse Plassen, de koopse Plassen, de Vinke- ief veense Plassen en de Westein- derplassen in een grote stand. Bezoekers krijgen daar alle in formatie die ze wensen over de watersportmogelijkheden in het gebied. Tot vorig jaar stonden de stands van deze meren her en der ver spreid op de Hiswa. VWs, on dernemers en gemeenten ho pen t door de samenwerking meer aandacht te krijgen. Het is de bedoeling dat ook horecaon dernemers en eigenaars van ver- blijfsaccommodaties aan het water zich presenteren in de stand. De Hiswa in de RAI in Amsterdam is geopend van 26 februari tot en met 3 maart. De stand van het Hollands Piassen- gebied staat in de Oosthal en heeft nummer 04.119. door Engel Lameijer alphen jlan den Rijn - De Alphense gemeen teraad gaat akkoord met de uitzetting van zestien uitgeprocedeerde asielzoekers uit Irak, Soedan en Vietnam. De raad verwierp gisteravond massaal een motie van de Socia listische Partij om de vluchtelingen op huma ne gronden een aparte gemeentelijke ver blijfsstatus te geven. Het besluit zorgde voor emotionele taferelen op de overvolle publieke tribune, waar de Irakese familie Rahim met hun jongste kind van zeven maanden het spoeddebat over haar toekomst volgde. Vier jaar woont de uit Irak gevluchte familie in Alphen aan den Rijn. Twee kinderen zijn in Nederland geboren. Het gezin is aan de Preludeweg opgegaan in de gemeenschap. Achtentwintig raadsleden voelden met de familie mee, maar steunden toch het colle gevoorstel om het recht op huisvesting, geld en gezondheidszorg stop te zetten. De ge meente zet vandaag alle financiële steun stop. Wel hanteert zij de door het Rijk opge legde uitzettingsprocedure zo menselijk mogelijk. Burgemeester Schoof benadrukte dat het college daarbij niet over één nacht ijs was gegaan. Al sinds oktober is de gemeente be zig met de zaak van de familie. Rapportage van Buitenlandse Zaken was doorslagge vend. Er is volgens het ministerie geen drei ging voor de familie bij terugkeer. SP-raads- Ud Dick Blaauw was het daarmee niet eens: „U stuurt die familie naar het Siberië van Irak." Volgens de WD kan de gemeente, hoe spij tig zij de zaak ook vindt, zich geen eigen be leid permitteren. ,A1 eeuwen heeft Neder land een ruimhartig beleid inzake de op vang van vluchtelingen", zei fractieleider Van der Schilden. ,,Maar we zijn opgezadeld met een erfenis van Lubbers en Kok." Als het beleid onder die premiers niet zo lank moedig was geweest, zouden de strenge re gels van nu volgens Van der Schilden niet nodig zijn. CDA-er Vree vond het een moei lijk zaak. Maar hij onderstreepte dat de wet democratisch was vastgelegd. „Hoe triest ook, een andere opstelling in deze zaak schept alleen maar precedenten." De Groot (Groen Links) had contact gezocht met haar fractie in het parlement. „En ik hoor dat Noord-Irak veilig zou zijn." De Groot oogstte applaus toen ze zei zeker niet lekker te zullen slapen na haar beslissing om het collegevoorstel te steunen. De PvdA-er Zandvliet: „Een vlucht loopt dood. Wij zijn nu de laatste schakels in de procedure, de handhaving ligt bij de gemeente. In dit geval krijgt een dossier een gezicht." Verschuur van de lijst Verschuur/Krumpelman wil voortaan een snellere behandeling van za ken van asielzoekers. „Nu geven we mensen ten onrechte hoop." De raad wil dat het college erop toe ziet, dat de mensen niet direct op straat worden ge zet. Burgemeester Schoof beloofde dat de gemeentelijke sociale dienst met de over heidsinstelling ION de terugkeer van de zes tien mensen menswaardig zal begeleiden. De SP kondigde bij monde van woordvoer der Blaauw aan dat ze de uitspraak van de raad niet accepteert. Inmiddels heeft de lo kale afdeling de actie 'Over mijn Lijk' op touw gezet. De partij accepteert op humani taire gronden niet dat gezinnen op straat worden gezet, administratief worden uitge schreven en vervolgens gedaan wordt dat ze niet meer bestaan. door Ruud Sep den hjvag/rijnwoude - Er komt dit jaar opnieuw geen enkele boom bij in het Bentwoud, het geplande bos ten zuiden van Hazerswoude-Dorp. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) van het ministerie van landbouw wilde deze winter zes hectare nieuw bos aanplanten. Dat gaat echter niet door omdat alle aannemers die wilden meedingen naar de klus, hebben ingeschreven voor een prijs die ver boven de be groting lag. E)e DLG heeft de aanbesteding mislukt verklaart, en kan alleen maar wachten op het volgende plantseizoen: win ter 2002/2003. De mislukte aanbesteding is de zoveelste tegenslag voor het bos dat maar niet wil groeien. Het Bentwoud moet uiteindelijk uit groeien tot een oerbos met een respectabele'* oppervlakte van tien vierkante kilometer. Nadat begin 2000 de eerste percelen werden ingeplant, is de groei van het bos stilgevallen. Vorig jaar werd er niet geplant omdat de DLG alleen maar nieuwe gronden had verworven in Wad- dinxveen. En deze gemeente, die ongeveer eenderde van het bos op haar grondgebied krijgt, weigert om het bestemmings plan aan te passen en daarmee de aanplant van bos mogelijk te maken. Dit jaar zou het Bentwoud op Rijnwouds grondgebied groeien met een magere zes hectare. De totale oppervlakte bos zou daar mee op 51 hectare komen - vijf procent van de oppervlakte die het Bentwoud ooit moet krijgen. Een fors tegenvallende aanbe steding gooide ditmaal echter roet in het eten. De prijs waar voor de goedkoopste aannemer het bosperceel wilde inplanten, lag nog altijd meer dan vijftig procent boven de begroting van de DLG. „Ook bij Staatsbosbe heer. dat de aanbesteding voor ons deed, vielen ze van hun stoel", zegt manager J. Eilander van de DLG. Hij heeft er geen verklaring voor dat de prijzen van de aannemers zo fors boven de begroting liggen. „De ene aannemer kwam duurder uit op de ene post, de andere op een andere." Eilander wil niet spe culeren over de mogelijkheid dat de aannemers het met el kaar op een akkoordje hebben gegooid. „Ik zeg niet dat ze bij elkaar hebben gezeten om prijs afspraken te maken. Misschien hebben ze wel heel veel werk." Overigens verwacht Eilander dat het Bentwoud, mede dankzij deze tegenvaller, in het volgen de plantseizoen in oppervlakte zou kunnen verdubbelen. Naast de zes hectare die dit jaar nog braak blijft liggen, verwacht de DLG binnenkort overeenstem ming te bereiken over de aan koop van ongeveer veertig hec tare grond in het Rijnwoudse deel van het bos. Deze nieuwe aankoop kan volgend jaar direct worden beplant. Wanneer de ongeveer vijftig hectare die de DLG op Waddinxveens grond gebied in haar bezit heeft kan worden ingeplant, valt moeilijk te zeggen. Eilander „In onze planning houden we daar in elk geval nog geen rekening mee." (advertentie) vlooien GR0EN00RDHALLEN Pt GEZELLIGSTE ROMMELMARKT VAN NEPERIANP Islamitische basisschool in Alphen geconfronteerd met 'rommelig' verleden pjeter Groenendijk 39an Schoonhoven aar ;de[van voorpagina aan den rijn - Een ge- lasisschool in een buiten st in Alphen aan den Rijn. men zijn versierd met af- ïgen van Tweety, Sylves- andere westerse striphel- innen heerst een rustige anderen maken tekenin- n bloemen. Is dit een ba- ol waar kinderen leren it-moslims te haten? De e bezoeker kan het zich '§s lijks voorstellen. ;omen de beschuldigin- erb het adres van An Noer jen de lucht vallen. Tien jaar ooi was de situatie op de in basisschool anders, >ok directeur Ozir. „De is opgericht door Marok- die nauwelijks Neder- ipraken en weinig wisten Nederlandse regels. De directeur van de school est soluut ondeskundig. Alles hier ontzettend romme- dar ,-ei lage ■0' onoverzichtelijke begin- amt ook een brochure aders, gemaakt door de al'jjj ilige directeur van An Daarin staat een opsom- van kinderprogramma's cGyver en de Soundmix- lie de directeur het stem- am (verboden) opdrukt, raadt ouders ten stelligste nderen aan de Neder- televisie bloot te stellen. :nmalige directeur ver in de folder ook een bin- kledingadvies aan de „Let erop dat iedereen r n de islamitische regels We moeten ons niet lortfn. Als de kafir (ongelovi- js eden over ons is, komen ge ijehenem (de hel)." Ozir tekst, maar verwerpt die. s het bestuur. De direc- toen vertrokken, en ik zijn plaats gekomen." lekje is nooit gepubli- e lurden meer rare dingen j'®' ïerste jaren van het be- tofan An Noer. Onbevoeg- rden aangesteld als do Onder het toeziend oog van Winnie the Pooh en Bert en Ernie spelen leerlingen van An-Noer op het schoolplein. Foto: Mark Lamers cent, directeuren werden ge dwongen te vertrekken, de school kwam al snel diep in de rode cijfers en naar nu blijkt werd ook de naam van de fun damentalistische organisatie Al- Wafq in de statuten opgeno men. Ozir: „Ik heb sterk het ver moeden dat die statuten toen inderhaast zijn gekopieerd van een andere islamitische basis school. Ik denkt dat een toen malige bestuurder, die contac ten had met een vergelijkbare school in Helmond, de statuten van die school heeft gebruikt." Die basisschool in Helmond is de Salah-eddin el Ajoebi-school, waarvan bekend is dat die nau we banden onderhoudt met Al- Waqf. Ozir zegt niets te moeten heb ben van fundamentalisme en intolerantie jegens mensen met een ander geloof. „Wij denken niet in hokjes. Respect voof an dersdenkenden hebben we hoog in het vaandel staan. We willen kinderen klaarstomen om te functioneren in de Neder landse maatschappij." Ozir zegt met het bestuur de financiën op orde te hebben gebracht, en een 'stevige onderwijsstructuur' op poten te hebben gezet. „In dat onderwijs wordt absoluut geen haat gepredikt. Meer dan de helft van onze onderwijzers is Nederlands en niet-moslim. Als hier fundamentalisme zou wor den gekweekt, zou dat toch al lang door die mensen naar bui ten zijn gebracht?" In elk geval is de organisatie nu 'volledig transparant' en weet Ozir 'honderd procent zeker' dat er geen banden met Al-Waqf meer bestaan. Het onderwijs materiaal komt van de overkoe pelende stichting van islamiti sche scholen ISBO. Die legt het materiaal ter beoordeling voor aan de bekende Leidse islamo loog Van Koningsveld. Geld ont vangt de school alleen van het ministerie van onderwijs. Toch confronteert de recente ophef Oriz alsnog met het mogelijk dubieuze verleden van de school. „Of er toen ook geld is gestort door Al-Waqf, is mij niet bekend. Als het zo is. hebben de mensen die claar verantwoorde lijk voor zijn geweest heel wat uit te leggen. In elk geval is daar sinds 1995 geen sprake meer van geweest." Ozir laat de jaar rekeningen zien aan wie dat wil. „Wij proberen hier een goede school op te zetten. Nu krijg ik ongeruste ouders van leerlingen aan de telefoon: wat doen jullie hier eigenlijk, waarmee zijn jul lie bezig? We hebben heel wat uit te leggen. Nou ja, dat doen we dan ook maar." Aanhang Pim Fortuyn niet welkom door Ewout van der Dussen jacobswoude- Eens in de vier jaar een openbare discussie over een bepaald onderwerp is te weinig. Dat zei burgemeester Van Beek gisteravond aan het slot van het lijsttrekkersdebat in Jacobswoude* In de halfvolle raadzaal in Rijnsaterwoude op perde hij een vervolg op de le vendige en soms felle woorden wisselingen tussen de drie lijst- trekkers, andere kandidaten voor de gemeenteraadsverkie zingen en het publiek. Na een stroef begin gingen de partijen, die het afgelopen vier jaar samen het college vormden, gretig op zoek naar de vaak klei ne onderlinge verschillen. Chris Vink (CDA), Doky Verhagen (Gemeentebelang) en Mieke Dambrink (WD) toonden zich zelfs eensgezind in hun afwij zing van Pim Fortuyn toen ge spreksleider en onafhankelijk journalist Tim Brouwer de Ko ning vroeg bij wie de aanhang van Fortuyn in Jacobswoude te recht kon. Gemeentebelang wil zulke mensen niet in zijn gele deren hebben, zei Verhagen. „Als je met kreten burgers bij de politiek wilt betrekken, dan hoeft het voor mij niet." Ook het CDA zit volgens Vink niet te springen om Fortuyn-achtige ideeën in Jacobswoude. „Maar na acht jaar paars hebben we wel een impuls nodig om de mensen wakker te maken", al dus Vink, die daarmee doelde op oppositierol die zijn partij landelijk vervult. Met onderwerpen als windmo lens en het referendum ont stond vuur in de discussie, te meer omdat de WD afwijzing van een windmolenpark in het verkiezingsprogramma heeft staan. „Wij willen een mooie ge meente", zei Dambrink. Zij ver weet Gemeentebelang zich te verschuilen achter een milieu effect rapportage (MER) en een referendum. Vink verklaarde op voorhand niet tegen windmo lens te zijn. De uitslag van de MER acht hij van doorslagge vend belang. Vink vindt een re ferendum dan overbodig. „Een eerlijk mens is voor een referen dum", zo gooide Ben Beuken- holdt van Gemeentebelang olie op het vuur. Daarmee dreef hij VVD en CDA in eikaars armen. „Dat besfrijd ik, we nemen de mocratische besluitenzo riep een CDA'er. Ook Dambrink stel de dat de politici daarvoor geko zen zijn. „Een referendum is te zwart-wit". Verhagen: „U on derschat de burger. Die kan en wil beslissen met goede voor lichting." Naar aanleiding van vragen uit het publiek, voor het merendeel aanhangers van de drie partijen, kwamen de onderwerpen wo ningbouw voor starters, de vaak schone beloften door de poli tiek, het groen in de dorpen en natuurlijk ook de agrarische sec tor aan bod. Ook stelden luiste raars die het debat via de lokale omroep Radio 7 thuis volgden telefonisch enkele vragen. Alle partijen vinden dat het ge meentebestuur meer moet op treden tegen overtreding van re gels, zoals illegale plaatsing van caravans en inrichting van ter reinen van de Drechtoever in Leimuiden. Het verwijt van de WD dat Jacobswoude achter loopt met de vernieuwing van de bestemmingsplannen om beter te kunnen optreden, be streed wethouder Haasbroek, die als lijstduwer van Gemeen tebelang in de zaal zat. „Ja cobswoude loopt niet achter, het is geen puinhoop. Ik erger me aan die misverstanden." Ook wees de ontstemde wet houder erop dat het lastig is om ambtenaren te vinden die de taak van handhaver aankunnen. In zijn slotwoord als gastheer merkte burgemeester Van Beek daarover op dat de tijd voorbij is dat de overheid op alle terreinen moet terugtreden. Een 'halve ambtenaar' ony^lexing van re gels te controlJfcn acht hij on voldoende. hazerswoude-dorp DOOr- gaand vrachtverkeer mag bin nenkort niet meer door Hazers woude-Dorp rijden. De nieuwe maatregel geldt 24 uur per dag. Op dit moment bestaat zo'n ver bod voor alleen de nachtelijke uren. Niemand controleert ech ter op de naleving van het 'doorrijverbod'. Burgemeester en wethouders van Rijnwoude kiezen voor de maatregel om de overlast van vrachtwagens en tractoren in Hazerswoude-Dorp terug te dringen. Een oplossing van alle overlast is de maatregel niet, omdat zwaar verkeer dat zijn bestemming heeft in Hazers woude-Dorp wel door de kern mag blijven rijden, ook 's nachts. Het college wil de on dernemers in Hazerswoude- Dorp wel weer wijzen op de maximumsnelheid van 30 kilo meter per uur, die op de Dorps straat in Hazerswoude-Dorp geldt. De politie houdt in de ko mende maanden extra snel heidscontroles in de kern, om dat het zware verkeer zich gro tendeels niet aan deze snel heidslimiet houdt. Volgens een woordvoerder van de gemeente kan de politie niet controleren of vrachtwagens zich aan de re gels houden. „De politie kan geen vrachtwagens aanhouden als men vermoedt dat die niet door de kem hoeven te rijden. We hopen dat chauffeurs de maatregel uit zichzelf naleven."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19