LEIDEN REGIO Leiden Een cursus als wapen tegen 'doodsoorzaak nummer één' De Aalmarkt is net als Bolsward, maar dan niet af Leidse GGD verhuist mogelijk naar nieuw pand naast LUMC ering vrouwendag Leids Volkshuis R3 MIDDEN ZUID NOORD WEST ALGEMEEN Zes jaar ruzie over een paar ramen vrijdag 22 FEBRUARI 2002 LADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, n i de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt ;ch r stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden fin tuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl i d RAS In buurthuis de Pancrat is het zondag om 13.15 uur »en|en en sjoelen Binnendijks. De zaal van het buurthuis aan de iei jlstegracht 85 is om 12.00 uur open. Woensdag 27 februari lui m 50-plussers er om 13.30 uur bingo spelen. De zaal is om "tol uur open. ;H jke DVEST In het COC aan de Langegracht 65 beginnen half weer salsalessen. Onder de bezielende leiding van salsa le- ob Stoop kunnen de deelnemers 12 weken lang op donder- eei ond tussen 19.00 en 21.00 uur de heupen laten swingen. De 'df i bedragen per persoon 54 euro. De cursus gaat alleen door 'P< tenminste 14 deelnemers zijn. Aanmelding is mogelijk tot 1 ijn, bij: pdircks@wannadoo.nl ma iSTEIN In Het Reigersbos in polderpark Cronesteyn kunnen hii en en hun begeleiders zondag van 14.00 tot 16.00 uur hutten enl en. Deelname is gratis, bei e v IURG Volgende week in de voorjaarsvakantie zijn er diverse de eiten in buurthuis Matilo. Kinderen van 4 tot en met 8 jaar n 1 n maandag van 14.00 tot 15.30 uur knutselen met papier en 'en Kosten 1 euro. Voor jeugd van 8 tot en met 14 jaar is er G? dag 27 februari van 14.00 tot 16.00 uur een trommelwork- ie'( Die kost 2 euro. Jongeren vanaf 10 jaar hoeven zich donder- Jev februari niet te vervelen. Van 13.30 tot 16.30 uur kunnen ze nnissen, biljarten, darten of sjoelen. Kosten 50 eurocent. e'd ir Goof komt vrijdag 1 maart van 14.00 tot 16.00 uur in het centrum voor de jeugd van 6 tot en met 13 jaar het verhaal e SI en van de verdrietige keizer. Maar één ding kon deze keizer ig maken: het zingen van de nachtegaal. Kosten 1 euro. Het entrum staat aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. Uï (WARTIER Kinderen in de leeftijd van 6 tot 11 jaar kunnen n s dag 27 februari in de Leidse Hout hutten of een takkenwal 'en n. Voor 1 euro kunnen de kinderen hieraan meedoen. Aan- 'iru 4.00 uur in het Koetshuis in de Leidse Hout. ïen |aa (WARTIER In het bezoekerscentrum 'het Koetshuis' in de ^eitHout geeft Jip Louwe Kooymans van de Vogelwerkgroep rdam woensdag 27 februari een lezing over vogels, die in de in en om Leiden zien te zijn. Aanvang 20.00 uur. Het Koets te vinden aan de Groene Maredijk. Automobilisten kunnen ito parkeren bij voetbalvereniging UVS aan de Oegstgeester- ia het dammetje aan de achterzijde van het parkeerterrein IC nen op de Groene Maredijk, daarna rechtsaf. De toegang is elij' lERKWARTIER Bij het internetstation Perron 11 aan de Bern- ide 38/40 zijn diverse activiteiten speciaal voor volwassenen. aP{ ensdag van 10.00 tot 12.30 uur staan vrijwilligers klaar om "1 in te helpen bij internet of Word. Donderdag 28 februari, 7 ;r v naart is er van 9.00 tot 12.00 en v£iïi'13.00 tot 15.00 uur een nv jger aanwezig om te helpen bij het invullen van de belas- of® kette. En op vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur kunnen vrouwen bijn internetstation terecht met hun vragen op computergebied. dr° ers van het Noorderkwartier, de Kooi, Groenoord en Iroo ivijk kunnen lid worden van Perron 11. je [WARTIER In buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19 lag van 14.00 tot 17.00 uur een multiculturele bijeenkomst, .'ma is de Turkse cultuur. Iedereen is van harte welkom. Er rkse hapjes en er is muziek en dans. De toegang is gratis. ird e: :.w. t Vlari 2 I C v, w.s. frouw enaai met jeh. !t E.J. Leiden is verhuisd van de Julianastraat naar de Oude Rijn HH Leiden. Het telefoonnummer is niet veranderd: 0 0. Zorgnet Leiden is het 'centrale zorgloket' waar mensen P kdagen van 9.00 tot 17.00 uur met vragen over zorg, wonen, Cori en dienstverlening terechtkunnen. Zorgnet geeft Tim atie, advies en bemiddeling voor aanvragen voor thuiszorg, Britfg- en verzorgingshuis, het Persoons Gebonden Budget of iphzorging. Maar er is ook informatie te krijgen over Tafeltje esta alarmering, aanpassingen in huis, ontmoetingsactiviteiten, ben ewegen voor Ouderen en op nog veel meer vragen heeft M. een antwoord. Bas, ee G ocatie Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan 50 houdt He ïting Zorgcentra Vlietlanden, in het kader van de landelijke And aterdag 2 maart van 10.00 tot 15.00 uur Open Dag. Stichting •fan I ïtra Vlietlanden bestaat uit Verpleeghuis en Riei eringscentrum Zuydtwijck in Leiden, Woon- en /an Urum 't Hoflants Huys en Verzorgingshuis Foreschate in Thcjhoten. Mensen die interesse hebben in het werken in de innen op deze dag een kijkje komen nemen en informatie over onder meer vacatures, dienstverbanden of werktijden. D.J snsen die als vrijwilliger iets binnen de zorg willen doen, sen i die dag een indruk krijgen van het reilen en zeilen in een n. vai tellling. Verder is er in de binnentuin een vrijmarkt met kunstwerken en curiosa. Om 13.30 uur geeft ïkastspeler Fritsie Duikelaar voor kinderen een ïkastvoorstelling. Wie alvast informatie wil, kan contact ar ge en met de Dienst PO&O van Stichting Vlietlanden, telefoon ir, 86 7/248. Het thema van de twin- n- g^ntemationale Vrouwen- °iaa op vrijdag 8 maart in g Pio dse Volkshuis wordt ge- Vrouwen in Beweging'. i gevarieerd programma esteld door de Koerdi- reniging, de Leidse Wel- anisatie, Groenlinks, 6 'OA-Leiden en de Neder- Vereniging van Huis- i. De Internationale ndag begint om 17.00 der Hans Buijing reikt eveer 19.30 uur de Pie- olprijs, de emancipatie- n de gemeente Leiden, volgens is er onder lei- ran journaliste Mieke een politiek debat voor Huisvesting aan Roodenburgerstraat klein en verouderd door Roelf Reinders leiden - De GGD in Leiden ver huist mogelijk naar de nieuw bouw van de psychiatrische in stelling Rijngeest Groep naast het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Het huidige gebouw van de gezondheids dienst Zuid-Holland Noord aan de Roodenburgerstraat is te oud en te klein. De GGD wil graag naar het nieuwe gebouw Rijn- veste II dat de Rijngeest Groep aan het al bestaande gebouw Rijnveste I wil bouwen. De wens van de GGD om in het nieuwe gebouw te komen, ver lost ook de Rijngeest Groep van een probleem. De instelling voor geestelijke gezondheids zorg heeft het nieuwe pand no dig voor de kliniek om psychia trische patiënten op te nemen en de dagbehandeling voor vol wassenen. Maar deze voorzie ningen zijn niet groot genoeg om een gebouw te vullen dat volgens het bestemmingsplan hoog genoeg is om te worden gebouwd. Als de GGD er bij in trekt, bereikt Rijnveste II wel de minimaal vereiste hoogte. Een architect onderzoekt nu of de GGD en de afdelingen van de Rijngeest Groep in één gebouw kunnen. Dat de GGD in de nieuwbouw van de psychiatrische instelling wil, betekent niet dat het ook doorgaat. „We willen op bepaal de voorwaarden in het nieuwe pand plaatsnemen", zegt GGD- directeur L. Jonkers-Kuiper. „We gaan er niet zomaar in zit ten. De GGD moet wel duidelijk als aparte instelling zichtbaar zijn. Maar de nieuwbouw van de Rijngeest Groep is voorlopig zeker de beste optie. In zo'n ge bouw zitten meerdere zorgin stellingen bij elkaar. Dat levert voordelen op." Het ministerie van volksgezondheid moet nog toestemming voor nieuwbouw geven. Adjunct-directeur F. Lee- ne van de Rijngeest Groep ver wacht de toestemming binnen een half jaar. „Dan is het nog een kwestie van drie jaar voor dat het gebouw kan worden ge opend." Binnen een half jaar moet ook duidelijk zijn of de GGD in het pand gaat. „Binnen kort hebben we weer overleg", aldus Leene. Voordat de GGD naar een nieuw pand gaat, is er mogelijk nog een verbouwing van het huidige pand nodig. De brandweer heeft het pand aan de Roodenburger straat eind januari op veiligheid onderzocht. Het gebouw moet veilig zijn verklaard voordat de GGD een zogeheten gebruikers vergunning krijgt. Onduidelijk is nog of de brandweer het ge bouw veilig vindt. De brandweer wil niets over de conclusies zeg gen. Het veiligheidsrapport is 'een dikke week geleden' naar de gemeente Leiden gestuurd, aldus de brandweer. Maar de gemeente laat weten nog niets te hebben gezien. Volgens de voorzitter van het GGD-bestuur, de Leidse wethouder H. Buijing. wordt de GGD met een 'groot probleem' opgescheept als de brandweer concludeert dat het gebouw ongeschikt is voor zijn huidige functie. „We hebben op dit moment geen ruimte be schikbaar die de hele GGD kan huisvesten", meldde Buijing de wethouders van de gemeenten in de regio in oktober vorig jaar. „We hebben 1600 vierkante me ter nodig." Ook GGD-directeur Jonkers- Kuiper kent de uitslag van het brandweeronderzoek nog niet. „Als het pand onveilig wordt verklaard, moeten we verbou wen. Dat kost geld. We zullen dan met het bestuur van de GGD moeten overleggen." De GGD-locatie in Alphen aan den Rijn voldoet ook niet meer. In die plaats trekt de GGD bij de nieuwbouw van het Rijnland Ziekenhuis in. De GGD in Kat wijk heeft ook ruimte tekort. Maar omdat in het pand waar de gezondheidsdienst nu zit, de thuiszorg vertrekt, kan de GGD daar blijven zitten. Hillebrand spreekt leerlingen van het Visser 't Hooft toe vanaf de scooter. Hiermee gaat de eerste brom fietscursus voor middelbare scholieren van start. Foto: Hielco Kuipers Leerlingen Visser 't Hooft krijgen bromfietscursus door Sabine Bakker leiden - Met grote ogen vol af grijzen kijken 26 scholieren van 3 en 4 vmbo van scholenge meenschap Visser 't Hooft naar een afschuwelijk ongeluk. Welis waar op video, maar toch is de schrik er niet minder om. In lo kaal 206 van de school aan de Vijf Meilaan in Leiden Zuid- West krijgen de scholieren het videofilmpje Keihard onderuit van de politie Amsterdam/Am - stelland voor hun kiezen. In het filmpje krijgen fotomodel Bian- ca en haar vriend een bromme rongeluk doordat Bianca's vriend roekeloos rijdt. Bianca is voor het leven verlamd in haar gezicht en kan haar carrière op haar buik schrijven. Als de video is afgelopen slaken de leerlingen een diepe zucht en luisteren ze geboeid naar een cursusleider van 3VO. Wethouder Hillebrand (verkeer) gaf gisteren zittend op een knal gele scooter het startschot voor een cursus die opleidt voor het bromfietscertificaat. Vanaf de scooter sprak hij de toege stroomde leerlingen toe, maar ver kwam hij niet, want na en kele minuten hielden ze de wet houder voor gezien. In acht theorielessen, waar de gruwelijke video deel van uit maakt, worden 26 leerlingen klaargestoomd voor het examen dat rond 1 mei plaatsvindt. Daarna kunnen de geslaagden nog twee praktijklessen volgen. De kosten bedragen dertig euro inclusief het examen, dankzij subsidie van de gemeente Lei den, de politie en 3VO. Wethouder Hillebrand is blij dat de cursus nu van start gaat. „Ik denk we hiermee voor scholie ren de drempel verlagen om een bromfietscertificaat te halen. Het is erg belangrijk dat de leer lingen dat hebben, omdat ze an ders onverzekerd rondrijden. Ook leren ze de verkeersregels beter kennen, iets wat hard no- digis." Hillebrand dacht meteen aan het Visser 't Hooft toen hij van de cursus hoorde. „Deze school doet altijd al veel aan verkeers- onderwijs. Dat willen we graag stimuleren." Binnenkort begint ook de vestiging Leiderdorp van Visser 't Hooft met dezelfde cur sus. „We hopen dat meer scho len de cursus aan willen bieden, want verkeersongevallen zijn onder jongeren nog altijd doodsoorzaak nummer één", zegt Hillebrand terwijl hij van de scooter afstapt. Onder de leerlingen was in elk geval veel belangstelling. De cursus zat binnen drie dagen vol. Sheila Griffioen (16) uit 4 MAVO gaf zich meteen op toen ze ervan hoorde. „Ik wil graag mijn certificaat halen, maar ik denk dat ik het niet op eigen kracht kan. Nu gaan we alle stof in de les behandelen en is de kans heel groot dat ik het in één keer haal. Ik hoop het, want dan mag ik op de scooter van mijn broer rijden." den haag/leiden - De ruzie om de appartementen in 'Het Mo nument' aan de Hoge Rijndijk 96 in Leiden duurt inmiddels zes jaar. Gisteren bereikte de slepende kwestie een voorlopig hoogtepunt bij de Raad van Sta te. Het geschil spitst zich toe op de ramen in de zijgevel. De be woners willen dat ze erdoor naar buiten kunnen kijken. Hun buurman eist dat ze ondoor zichtig blijven. Eigenaar Rijndijk Beleggingen BV van het huurpand verwacht te van meet af aan weinig heil van de plannen om vier appar tementen in Het Monument te maken. Wijziging van de be- drijfsbestemming van het pand in een woonbestemming zou de ontwikkelingsmogelijkheden van zijn eigen vastgoed belem meren. Vooral de beoogde ra men op de erfscheiding zouden zijn belangen onevenredig aan tasten. Op zijn aandringen kwam de gemeente met de toenmalige bouwer overeen dat de ramen zouden worden voor zien van ondoorzichtig glas zon der ventilatieopeningen. Toen het bezwaar van Rijndijk tegen de bestemmingsplanwijziging in 1997 door de Raad van State werd afgewezen, wees de be stuursrechter er nadrukkelijk op dat die afspraak de pijn vol doende zou verzachten. Eén van de nieuwe bewoners van de appartementen voelde zich echter niet gebonden door de eerdere afspraken. E. Swaak- Maleski vroeg vergunning om het vaste ondoorzichtige glas te vervangen door een uitzetraam met doorzichtig glas. De ge meente weigerde aanvankelijk, maar herriep de weigering nadat de Leidse Commissie Beroep en Bezwaarschriften oordeelde dat dat niet terecht was: waar schijnlijk was er zelfs helemaal geen vergunning nodig voor zo'n kleine ingreep. De gemeen te verleende de gevraagde ver gunning niettemin twee jaar ge leden. Het beroep dat Rijndijk daartegen instelde werd door de Haagse rechtbank gehonoreerd, maar niet zoals hij had gehoopt. De bestuursrechter vernietigde de vergunning omdat deze over bodig was en bevestigde het ver moeden van de Commissie Be roep- en Bezwaarschriften. Het hoger beroep dat Rijndijk heeft ingesteld bij de Raad van State keert zich tegen deze uitspraak. Inmiddels hebben twee andere bewoners van Het Monument het voorbeeld van Swaak-Ma- leski gevolgd. Volgens raadsman J. Hinnen van Rijndijk Beleggingen is de Haagse bestuursrechter in zijn oordeel te kort door de bocht gegaan. Die beschouwde de raamwijziging als een verbou wing 'van niet-ingrijpende aard'. Volgens de Woningwet is daar sprake van als het oppervlak van een gebouw niet wordt uitge breid, er niets wordt veranderd aan de draagconstructie en evenmin aan het legale gebruik. De verandering moet daarnaast ook in stedenbouwkundig op zicht te verwaarlozen zijn. Dat laatste is volgens Hinnen niet zo, omdat bij de bestemmings planwijziging in 1997 de on doorzichtige uitvoering van de ramen nadrukkelijk aan de orde is geweest. Daardoor is de wijzi ging in stedenbouwkundig op zicht wel degelijk van belang. De gemeente Leiden en de Haagse rechter hebben dat aspect vol gens Hinnen ten onrechte over het hoofd gezien. De ramenkwestie heeft, naast een bestuursrechtelijke, ook een privaatrechtelijke kant. Die is volgens Hinnen inmiddels door het Haagse gerechtshof defini tief in het voordeel van Rijndijk beslist. Swaak-Maleski moet na betekening van het arrest het raam binnen een maand weer in de oude staat herstellen. Over zes weken zal blijken hoe de Raad van State tegen de zaak aankijkt. Minister Jorritsma brengt 'werkbezoek' aan Leiden en door vrouwen, waarbij alle politieke partijen vertegenwoor digd zijn. Tegelijkertijd zijn el ders in het gebouw workshops Tai Chi, Koerdische dans en buikdans. Ook is het mogelijk een bezoek te brengen aan de beautysalon of een van de vele muziek- en dansvoorstellingen. De avond wordt afgesloten door de band Kara Dara met Afrikaanse en Cubaanse muziek. De toegang bedraagt 3 euro, de kosten voor de maaltijd zijn 5 euro. Reserve ringen bij Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a op 25, 27 en 28 februari van 10.00 tot 15.00 uur en morgen van 19.00 tot 21.00 uur. Telefoon 5149180. door Wilfred Simons leiden - Net als Bolsward. De pronte WD-voorvrouw Anne- marie Jorritsma vond de Aal markt en de Apothekersdijk in Leiden veel weg hebben van de straten in haar Friese woon plaats. Eén belangrijk verschil zag zij slechts: Bolsward is af, wat je van de Leidse binnenstad (ondanks zijn hoge ouderdom) niet kunt zeggen. Officieel was Minister Jonïtsma van Econo mische Zaken gisteren in Leiden voor een werkbezoek. Maar tij dens verkiezingstijd moet er in stemmen worden geïnvesteerd en dus mocht lijsttrekker Mela- nie Schultz van Haegen als een jong zwaantje meeliften op de brede rug van haar bekende partijgenote. Jorritsma's grootste belangstel ling ging gisteren uit naar het Bio Science Park. Biotechnolo gie is een economische groei sector van belang, die zij met gerichte subsidie- en stimule ringsprogramma's vooruit pro beert te helpen. Jorritsma is wat dat betreft de schaamte voorbij. Medische biotechnologie acht zij 'niet langer meer omstreden'. „Het werkt, je wordt er beter van en daar gaat het toch om." Vooral de fenomenale groei van Crucell vervult haar met bewon dering. „Toen ik daar een jaar of wat geleden kwam kijken, werk te er een man of tien, en nu ruim over de honderd. Fantas tisch!" Jorritsma vindt het aanvaard baar dat bedrijven als Pharming genetisch gemanipuleerde die ren gebruiken voor de productie van geneesmiddelen. De Die renbescherming is er juist erg op tegen. „Het gaat erom dat je het lijden van de dieren kunt af wegen tegen voordeel dat men sen ervan hebben", zei ze gister middag na afloop van haar be zoek in antiekhandel Van Cat- wijck, waar borrelhapjes en een glaasje klaarstonden. ,Als het dierenleed beperkt blijft, terwijl het voordeel groot is, dan mag het." Jorritsma voegde daaraan toe dat biotechnologie ook veel dierproeven en onderzoek over bodig maakt, waardoor de sec tor naar haar idee nog meer aan waarde wint. Bedenkingen heeft Jorritsma wel bij het toepassen van genetische manipulatie in de voedingsindustrie. Daar moet 'van geval tot geval wor den bekeken wat kan en wat niet'. Jorritsma heeft ook belangstel ling voor het economisch vitaal houden van historische binnen steden. Ze liet zich graag rond leiden door de Pieterskerk, die door de stichting Pieterskerk Leiden succesvol wordt geëx ploiteerd. Zo'n oud monument en dan nagenoea - op een ton exploitatietekort *a rendabel: dat vond ze knap. Bovendien zijn de zerken de afgelopen week aandachtig gesopt, ge boend en glanzend in de was gezet, waardoor de bouwvallige kerk zich gisteren toch op zijn mooist toonde - en heerlijk geurde. Tot slot van haar werkbezoek liet Jorritsma zich naar de Aal markt brengen, waar zij kreeg uitgelegd hoe de gemeente hier leven in de brouwerij wil bren gen. De WD-politica vermeed elke conflictaanjagende opmer king zorgvuldig. Wel klaagde ze over de lelijke gevels vol reclame van de plaatselijke midden stand. Armoedig vindt zij dat. Een historische stad verdient winkelpanden met een histori sche uitstraling. Net als Bols ward. Terwijl wethouder Schultz van Haegen zich in de nabijheid van Jorritsma nestelt, legt projectleider Reinout van Culick uit wat er allemaal mis is met de Aalmarkt. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15