Terugkeer Laurier uitgesloten Betaald parkeren treft nu ook gehandicapten Politieke spanningen rond DZB liepen al een tijd op Gevaarlijke gasleiding was geen vergissing ■0l®fl+€2<251 Andere partijen noemen vertrek 'terecht' en 'niet voor twee weken' laaslander Halfvol. Vol van smaak! Het uniek! Croma kookboek: Nu voor maar Uitgekeken op uw collega's? Veel moois expositie tebert Mphen stuurt (in na vier ir terug bele ing Drie personen waren chtend betrokken bij een ing op het Lammen park, achter station inschans. Een 18-jarige etser uit Voorschoten iar en wilde linksaf een terrein op. Op dat mo- rerd hij ingehaald door itelbusje bestuurd door ssenaarder (19). Een ing volgde. De bromfiet- richting te hebben aan- i, volgens de bestuurder busje was dat niet zo. jarige jongen uit Leid- am die richting het ROC rd geraakt door de be- Hij klaagde over pijn st en been. De brom- in de chauffeur van de us raakten niet gewond. Olympiade vwo'ers iDe Universiteit Leiden laterdag 23 maart voor ede jaar een Taal Olym- testig leerlingen uit vijf wo zijn voor die dag digd in het LAK-gebouw .eidse Cleveringaplaats T antwoord te bedenken Jei taalkundige proble- als puzzels met vreem- tden en vragen uit de tende en historische inschap. Met de Olym- il de universiteit de taal- diap meer bekendheid Jnder scholieren, die uit |land naar Leiden ko la Olympiade is van fit 17.00 uur. (advertentie) sen ander raam kan tippen waliteitsramen van Lieftink. en fabriek vervaardigd uit aardige Schüco profielen. ar in tal van uitvoeringen in S nium of kunststof en met keur als kwaliteitsgarantie. torn in onze showroom. vroom: Produktieweg 15-17 :404 CC Alphen a/d Rijn 172 46 96 70 - www.lieftink.nl oeningstijden showroom: t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur dag van 10.00 tot 16.30 uur door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - GroenLinks zet zichzelf buitenspel als de partij vasthoudt aan Laurier als wethouderskandi daat. Voor PvdA, WD en D66, de huidige coalitiepartners, is het onmogelijk dat Laurier na de ver kiezingen terugkeert. Gelet op de politieke verhoudingen in Leiden kan GroenLinks nooit zonder die drie partijen een college vormen. Dat zal na de verkiezingen op 6 maart niet anders zijn. Lauriers positie is na het rapport van Ernst Young over de pro blematiek bij DZB Leiden on houdbaar geworden. Tot die conclusie kwam de politicus zelf ook al. Nadat hij had begrepen dat verschillende partijen geen vertrouwen meer in hem had den, kondigde hij gistermiddag zijn ontslag aan. Alle woord voerders van de politieke partij en vinden dat besluit logisch. „Het is tragisch en spijtig als een goede wethouder over een zaak moet aftreden", vindt R. Hille- brand, wethouder en lijsttrekker voor de PvdA. „Gelet op de aard van de problemen en de ontsta ne situatie in de politiek, is zijn ontslag een begrijpelijk besluit. Het is moeilijk te vermijden. Wij hebben Jan geadviseerd om de eer aan zichzelf te houden." Hillebrand en collega-wethou ders A. Pechtold (D66) en R. van der Sande (WD) sluiten uit dat Laurier na de verkiezingen deel neemt aan een volgende wet- houdersploeg. GroenLinks heeft op dit moment echter nog het volste vertrouwen in zijn lijst trekker. „Dat is de keuze van GroenLinks", zegt Hillebrand. „Als je eenmaal aftreedt, is de kans uiterst klein, zo niet mini maal, dat je kan terugkeren." Pechtold: ,,Atreden doe je niet Wethouder Laurier lichtte gisteren tijdens een persconferentie zijn aftreden toe. Foto: Hielco Kuipers voor twee weken." Van der San- de: „Je kunt niet op het ene mo ment zeggen: 'je moet je verant woordelijkheid nemen', en het volgende moment willen terug keren. Een politiek Heintje Da vids-effect: nee." Oppositiepartij CDA is dat met het drietal eens. „Ik vind het loyaal dat GroenLinks achter zijn wethouder blijft staan, maar niet zo reëel. Het is buitenge woon lastig met zo'n rapport op je bordje. Het is behoorlijk ont hutsend en bij DZB moeten echt drastische maatregelen geno men worden. Ook GroenLinks moet kritisch naar dit rapport kijken. Wat ik moedig van Jan vind, is dat hij pas aftreedt na de commissie. Dan kan hij zich als wethouder nog verdedigen." „Persoonlijk tragisch, bestuurlijk juist", typeert Pechtold het be sluit van Laurier. „Ik zou tot de zelfde conclusie zijn gekomen. Het opgezegde vertrouwen is niet zo interessant. Het is van wege dit dossier, vanwege de in houd." „Het blijft naadje na tuurlijk voor Jan en Groen links", zegt Van der Sande. „Ik kan lan nog zo aardig vinden, maar daar heeft hij niks aan. Ik weet zeker dat als dit mijn dos sier was geweest, mijn fractie had gezegd: Sorry, Rogier, maar hier moet je je politieke conse quenties aan verbinden. Dat hij vertrekt, is terecht." Van der Sande wijst erop dat het opgezegde vertrouwen in Lau rier geen enkel gevolg had hoe ven hebben voor de samenwer king met GroenLinks. „De partij denkt: blijkbaar willen ze niet met ons samenwerken. Maar wij hebben expliciet gezegd: het is de persoon en zijn verantwoor delijkheid." Van de WD had GroenLinks niet uit het college hoeven stappen. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - WD-fractievoorzitter L de Lan ge verwijt de nu afgetreden Groenlinks- wethouder J. Laurier mismanagement bij de sociale werkvoorziening DZB. Boven dien heeft Laurier zich volgens De Lange niet heeft gehouden aan de afspraken binnen het college over 'een open be stuurscultuur'. Volgens De Lange heeft Laurier de gemeenteraad te weinig be trokken in de DZB-problematiek. „Het stoort ons dat we voortdurend zelf achter informatie aan moeten zitten. En nu ligt er dan een accountantsrapport dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat." De WD'er stelt dat ook als het stuk een jaar eerder was verschenen, hij het ver trouwen in de wethouder zou hebben opgezegd. „Dat er over twee weken ver kiezingen zijn, is toeval." De politieke spanningen rond DZB lopen al een tijdje op. Laurier wordt daarover behalve door de WD ook door de PvdA lastiggevallen. Eerder deze maand werd een tekort over 2001 van drie miljoen gulden gemeld. Laurier was al druk be zig, zei hij tijdens de persconferentie, met 'verbeteracties' en 'een plan van aanpak'. Omdat hij er zich van bewust was dat DZB 'een zeer gevoelig dossier is' be sprak hij het rapport van Ernst Young met de collegepartners voordat hij het stuk op de agenda van de raadscommis sie zette. Zijn peiling wees uit dat er bij de collegepartners geen vertrouwen meer is 'dat ik dit dossier tot een goed einde breng'. Het doet Laurier extra verdriet dat het uitgerekend DZB is dat tot zijn politieke val heeft geleid. De sociale werkvoorzie ning is voor het Leidse GroenLinks wat het referendum voor D66 is: een kroon juweel. „DZB is het mooiste bedrijf van Leiden", aldus een zichtbaar ontroerde Laurier. „Een bedrijf waar mensen elkaar samen sterk maken. Natuurlijk zou het jnij een lief ding zijn om het bedrijf ei genhandig uit het slop te halen maar ik ben ook politicus, een politicus die moet vaststellen dat er te weinig vertrouwen is." Laurier vat de 'mensgerichte aansturing', die accountant Ernst Young in hun rapport als verwijt presenteren, aan één kant op als compliment. „Als er één be drijf is waar het om mensen gaat, dan is het DZB wel. Ruim 1800 mensen zijn er voor hun baan op aangewezen. Maar ik besef ook wel dat de bedrijfsvoering in orde moet zijn. DZB is immers een be drijf met productie-afspraken." Hij benadrukt dat in het rapport ook oor zaken worden genoemd die alles hebben te maken met gewijzigde wet- en regelge ving op het gebied van de sociale werk voorziening. Oorzaken dus die buiten zijn invloedssfeer liggen. Lagere subsi dies voor WlW'ers (Wet Inschakeling Werkzoekenden) leidden volgens hem al tot een tekort van 2,8 miljoen gulden. Deze en andere gegevens waren bij de gemeenteraad echter al geruime tijd be kend, volgens Laurier. In najaar 1999 werd rekening gehouden met tekorten van bijna zeven miljoen gulden. Laurier wijst erop dat toen alleen F. van As van de Christenunie vragen heeft gesteld. GroenLinks zal de nu opgestapte Laurier tijdens de collegevorming, na de verkie zingen, weer naar voren schuiven als wethouderskandidaat. Als GroenLinks in de oppositiebanken belandt, zal de ex- wethouder de rit uitzitten. „Garanderen kan ik dat natuurlijk niet. Zo moet mijn gezondheid het toelaten, maar het is in elk geval mijn intentie", aldus Laurier. WD-voorman De Lange sluit 'op dit mo ment geen enkele collegepartner uit'. „Veel hangt af van de verkiezingsuitslag en de college-onderhandelingen." Bang dat de kiezer vooral de WD zal straffen omdat deze partij hoofdverantwoordelijk is voor de ontstane politieke situatie is hij niet. „De kiezer houdt vooral van duide lijkheid. Er is veel mis bij DZB en wij hebben er geen vertrouwen in dat Lau rier het bedrijf weer op het goede spoor krijgt." geldt rtoko isolement. Onaanvaard- )i\ -^hschamend. Het zijn een 18, acties van gehandicap- 2"' nieuw beleid van de ge- t. Sinds 1 januari gedoogt niet langer dat bezitters fschrtj i gehandicaptenparkeer- an9el atis op een plek bij een rmeter parkeren. Dat ER po in voorgaande jaren ook p maar de parkeerpolitie oogluikend toe. Wet- Melanie Schultz heeft een eind aan gemaakt. cass g geen financieel onder- lezen, rijn tussen validen en in- i ande|pjet optreden van de ischü" rte 'ieeft overigens niks Voo onde allem te maken met de invoering van de Europese gehandicapten- parkeerkaart. „Dat zijn twee to taal verschillende dingen." Het einde van het gedoogtijd- perk is mevrouw M. Ondei uit de Vogelwijk behoorlijk in het verkeerde keelgat geschoten. Zij is van mening dat haar sociale leven door de gemeente is afge pakt met het niet meer gedo gen. Dat het Leiden alleen maar om het geld gaat. „Een concert of bezoek aan de bibliotheek is er niet meer bij. De zwakke groep wordt weer eens gepakt. Een beetje leven buitenshuis wordt mij zo ontnomen. Mijn De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen dochter woont in het centrum en nu moet ik een dagkaart van 7,50 euro kopen om bij haar op bezoek te gaan. Dat wordt een duur kopje koffie." Leiden beroept zich op het feit dat de gemeente landelijke re gels volgt. „Maar in Den Haag mogen gehandicapten met een parkeerkaart wel gratis bij par- keermeters parkeren. Daar wordt dat wel gedoogd", aldus een verontwaardigde Ondei. Schultz is daarmee bekend. „Wij volgen het landelijk beleid. Den Haag denkt daar blijkbaar anders over." Overigens heeft Schultz goed nieuws voor de gehandicapten. „Zij mogen al tijd hun auto parkeren op plek ken waar een parkeerverbod geldt, mits ze hun auto niet hin derlijk neerzetten zoals op een stoep. Denk bijvoorbeeld aan de Botermarkt of Nieuwe Rijn. Naast de parkeerkaart moet er dan wel een parkeerschijf in de auto zichtbaar zijn, want er mag niet langer dan drie uur worden geparkeerd." Een andere veelgehoorde klacht is dat er veel te weinig parkeer plaatsen voor invaliden zijn, terwijl het aantal bezitters van een gehandicaptenparkeerkaart flink is toegenomen. Gehandi capten verwijten de gemeente een gebrek aan toekomstvisie. „De gehandicaptenparkeer plaatsen zijn ten opzichte van de betaalde parkeerplaatsen in Leiden al minimaal. Het lijkt er soms op dat ze permanent be zet zijn. Waarom dan niet als de wiedeweerga extra parkeer plaatsen creëren? Maar niets van dat alles. Het is schofferend te lezen dat ondanks dat de ge meente vaststelt dat de parkeer druk te hoog is, ze het voorne men heeft een ondereoek in te stellen. En 'indien nodig' wor den er op termijn extra plaatsen aangelegd. Zou het gemeente bestuur denken dat wanneer je lichamelijk gehandicapt bent, je ook geestelijk niet meer bij de tijd bent? Het heeft er alle schijn van", zo schrijft E. van Putten aan deze krant. „Leiden voldoet ruimschoots aan de landelijke norm van één parkeerplaats voor gehandicap ten op 50 'gewone' parkeerplek ken", aldus Schultz. „Maar we kijken natuurlijk wel of we op bepaalde plekken zoals bij een bibliotheek, schouwburg of winkelgebieden extra parkeer plaatsen voor gehandicapten kunnen aanleggen." Het afschaffen van het gedoog beleid op parkeergebied kan voor gehandicapten die binnen het betaald-parkeergebied wo nen, nóg een consequentie hebben. Zij kunnen een par- keervergunning aanvragen h 27,23 euro per kwartaal „Daar bij krijgen zij voorrang en ko men niet op een eventuele wachtlijst", aldus Schultz. Eric-Jan Berendsen iil'iitw awSPraMBwl Het parkeerbeleid voor invaliden in Leiden moet nodig eens in de steigers, vindt een aantal gehandicapten. FotoJ. Brameyer-Boels LEIDEN REGIO vrijdag 22 FEBRUARI 2002 R1 door Ruud Sep vervolg van voorpagina leiden - De gasleiding die op 12 juni vorig jaar door een asfalt- frees werd opengereten, lag niet per ongeluk zo dicht onder het oppendak. De leiding was over een kort stuk bewust zo hoog gelegd omdat op de hoek van het Levendaal en de Geregracht een aantal hoogspanningskabels kruist. In 1978 is de gasleiding over de hoogspanningskabels heen gelegd. In 1984 moet de leiding nog zichtbaar geweest zijn toen de weg werd geasfal teerd. De stoeprand die over de leiding heen loopt, moest aan de onderkant worden uitgehakt. Dit blijkt uit het onderzoeksrap port van de Raad voor de Trans portveiligheid dat vandaag openbaar wordt. De Raad con stateert dat noch in 1978 noch in 1984 ergens melding is ge maakt van de extreem hoge lig ging van de gasleiding. Pas na dat de leiding vorig jaar bijna voor een ramp zorgde, is zij die per in de grond gestopt. Inmid dels loopt de gasleiding onder de hoogspanningskabels door. Een woordvoerder van energie bedrijf Nuon laat weten dat het bedrijf weliswaar juridisch aan sprakelijk is voor de gevolgen van de te hoog gelegde leiding, „maar wij kunnen ons niet ver antwoordelijk voelen voor de gebreken die tot het ongeval hebben geleid". De leiding is ge legd onder verantwoordelijkheid van energiebedrijf EWR, dat en kele jaren geleden met een groot aantal andere bedrijven is opge gaan in Nuon. „Het is een erfe nis uit het verleden." De woord voerder benadrukt dat het ener giebedrijf zich bij alle werk zaamheden houdt aan 'de gel dende veiligheidsvoorschriften'. De gemeente Leiden worstelt intussen met de verantwoorde lijkheid die de Raad voor de Transportveiligheid bij haar neerlegt. Wethouder R. Hille brand, die over de kwestie het woord voert nu zijn collega Lau rier is opgestapt: „Toezicht op de veiligheid van leidingen is bij de liberalisering van de energie markt toegewezen aan de Dienst Toezicht Energiebedrij ven. De Raad zegt nu dat ook gemeenten een toezichtstaak hebben vanwege de openbare orde en veiligheid. Wij waren niet op de hoogte van deze dub bele toezichtsstructuur en we vinden het ook verwarrend. Op andere terreinen is het in Ne derland niet op deze dubbele manier geregeld. Wij gaan hier over advies vragen bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG)." Overigens heeft Leiden maatre gelen genomen om ongelukken als in juni van het vorig jaar in de toekomst te voorkomen. Kruispunten mogen bij bestra tingswerkzaamheden niet meer met de freesmachine worden bewerkt. „Niet frezen maar bre ken, is de methode die we nu op kruispunten toepassen." (advertenties) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? www.autoheemskerk.com EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUTaEflEmSJKERK L. 071-5310811 R. 071-3312866 Kom deze winter voor een spetterend dagje uit naar het tropische Tikibad op Duinrell. Jong en oud geniet nu van meer dan een kilometer glijbaan Stap dit seizoen in de nieuwe Space Bowl en tol onder een sterrenhemel door, geniet van de geluidseffecten en beleef naast alle andere waterattracties dit spectaculaire ruimtelijk avontuur. Nu het hele jaar door 7 dagen per week geopend! Duinrell 1 2242 JP Wassenaar Tel (070)5155 258 www.duinrell.nl Pujnr^l0s&' ÜB Mooslondei heeft weei iets nieuws: Mooslonder HoHvol. Vol von smook en in twee verrukkelijke varianten: een milde jong-belegen en een pittige belegen. Deze 30+-koos is gemookt uit halfvolle melk en hélemool zools u von Mooslonder gewend bent: smeuïger, minder zout, pieties goed. Mooslonder Holfvol is ideool voor elke kaosliefhebber die groog lekker eet en doorbij op zijn gezondheid let. Wont Mooslonder Holfvol bevat 33% minder vet, 25% minder zout én 25% meer colcium dan gewone Goudse koos! Voor meer informatie: Mooslonder Consumentenservice tel. 0800-0220677 of www.maaslonder.nl (ook voor heerlijke recepten met Maaslander Aan\.fel 150 eigentijdse Hollandse gerechten voor elke dag. IKnip deze bon uit en haal het Croma kookboek af bij de grotere postkantoren. Deze ubnek is oflr.eiwen maire 40.1.1-3•.in De -ik R,. (oplage 2.1 mdioen ex.) Meer mtorrru(<e ?-mafr inioftURp/H O.- P4eur Getipt Voor U' Morgen vindt u de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13