Droom en werkelijkheid van Rik Felderhof MEDIA Steve is voor de duivel niet ban Di-rectclub uitgeroepen tot de beste Idnderclub van Kidsonline Dagbladen Tv-maker Freek Simon overleden Programma over strijd tegen terrein* Inspector Morse tegen wil en dank 648 vrijdag 22 FEBRUARI 200; vervolg van voorpagina haarlem - Het is de zoveelste fusie in een paar jaar tijd, de gis teren aangekondigde samen voeging van de regionale dag bladen van de HDC, waartoe ook deze krant behoort. Voor Hans Verploeg, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, is het proces van fusies en het mogelijk verdwij nen van regionale dagbladtitels een uiterst zorgwekkende ont wikkeling. Daarom zal de NVJ op korte termijn opnieuw steun van de politiek in Den Haag vra gen om dit proces te stoppen. Verploeg noemt de functie van regionale dagbladen essentieel naast die van landelijke kranten, radio, televisie en internet. De NVJ bestrijdt de opvatting van sommige specialisten dat de te loorgang van het regionale dag blad wordt opgevangen door andere media. „De zorg die de overheid terecht heeft voor het instandhouden van publieke omroepen, landelijk en regio naal, dient zich vanuit een sa menhangende visie ook uit te strekken naar mediaproducten als dagbladen", stelt Verploeg. De NVJ is voorstander van tijde lijke faciliteiten voor kranten, mede om te voorkomen dat het verlies aan zelfstandige titels doorgaat, dan wel dat kranten speelbal worden van avonturi ers. De beroepsorganisatie van journalisten heeft kritiek op de passieve houding van de staats secretaris van cultuur Rick van der Ploeg als het gaat om de zorg van de overheid voor een samenhangend mediabeleid. Hetzelfde verwijt geldt de me diawoordvoerders van de rege ringspartijen. Als mogelijke voorstellen noemt de NVJ een nultarief voor BTW, steun voor experimenten in de bezorging en een door de over heid gesponsord kennisma kingsabonnement voor nieuw komers uit het buitenland. Vori ge maand heeft de NVJ dit sa men met uitgevers en hoofdre dacteuren bepleit bij Van der Ploeg. Hilversum - TROS-programma- maker Freek Simon is vandaag op 59-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hilversum overle den. Simon was al geruime tijd ernstig ziek. Freek Simon werd vooral be kend dankzij zijn stem. Hij pre senteerde diverse radiopro gramma's (Op uw gezondheid, Perspektief) en sprak talloze tv- programma's in. Tussen 1996 en 1999 was hij ook op tv te zien als presentator van Spreekuur, een programma waarvan hij ook eindredacteur was. los angeles - De oorlog tegen het terrorisme wordt entertain ment. De Amerikaanse televisie zender ABC komt in de loop van dit jaar met een dertiendelige serie over het leven van militai ren die in het kader van de ter reurbestrijding zijn uitgezonden naar Afghanistan, Zuid-Amerika en andere 'hot spots'. De serie zal worden geprodu ceerd door Jerry Bruckheimer- .Het project heeft de steun van het Amerikaanse ministerie van defensie en krijgt een nadrukke lijk pro-Amerikaans karakter. „We krijgen alle medewerking van de autoriteiten. Het pro gramma krijgt een pro-militair profiel. Het is niet de bedoeling dat we een kritisch zijn over het Amerikaanse leger", aldus een zegsman. Rik Felderhof zoekt een villa. Het leven aan de Franse Rivièra bevalt hem zo goed dat hij graag een paar maanden per jaar onder de Franse zon zou willen verblijven. Stokbroodje onder de arm, 's ochtends een kopje koffie drinken in het café en op je gemak de krant lezen. Rik Fel derhof over droom en werkelijkheid. door Dolf Rogmans Amsterdam - Op zijn bureau ligt de koersenpagina uit de krant. Hij heeft zojuist aandelen KLM gekocht. „Ik koop graag oer-Ne- derlandse bedrijven. En ik vind het ook leuk om het verloop te volgen." Programmamaker Rik Felderhof (53) kijkt welke stoel hij zal pakken; wordt het De Stoel waarin zijn rieten hoed ligt of toch maar gewoon een van de bureaustoelen. Het wordt een stoel achter het bureau. Zodat de verslaggever makkelijker aantekeningen kan maken. In zijn werkkamer in de kantoorkolos van producent Idtv hangen foto's uit zijn pro gramma's De Stoel, Villa Felder hof en Felderhof Ontmoet. Pro gramma's die gemeenschappe lijk hebben dat ze over mensen en hun levensverhaal gaan. Dit seizoen maakt Felderhof een se rie Felderhof Ontmoet waarin hij succesvolle, bekende Neder landers opzoekt in binnen- en buitenland. De eerste aflevering met Paul Huf is op de buis ge weest en Felderhof is nu druk met komende afleveringen. Felderhof: „Ik ben geïnteres seerd in die mensen. In hun ver haal over hoe ze de top gehaald hebben, maar ook in hun te leurstellingen. Verdriet kan aan zetten tot iets nieuws, het kan je een impuls geven. Verhalen over hoe je tegenslag ten goede keert kunnen anderen helpen. Kijkers kunnen zich spiegelen aan de levensverhalen van anderen." „Dat gebeurt ook echt. Laatst zat ik te eten in een strandres- taurant in St. Tropez. Komt een vrouw naar me toe die vertelt dat ze onlangs nog doodziek met kanker in het ziekenhuis lag. Ze moest nog één chemo- kuur, maar ze wilde niet meer. Ze wilde opgeven. Toen zag ze op televisie een aflevering van Villa Felderhof met Edgar Vos en Ellen Vogel. Daar putte ze kracht uit. Ze heeft die laatste chemokuur gedaan en is inmid dels genezen verklaard. Haar man trakteerde haar op een trip naar St. Tropez en daar komt ze in een restaurant mij tegen. Dat soort bijzondere ervaringen. Daar haal je inspiratie uit. Daar doe je het voor." „Mijn gasten krijgen de gelegen heid uitgebreid hun verhaal te doen. Wij leggen ze een paar da gen in de watten met een mooi hotel, lekker eten en we gaan leuke dingen doen. In ruil daar voor mogen, nee, moéten ze ei genlijk hun verhaal doen. Dat is de afspraak. Soms kost dat wat meer moeite. Maar het is nog niet voorgekomen dat opnamen onbruikbaar waren, dat het ver haal niet kwam. Dat komt denk ik ook omdat mensen weten waarom ze komen, ze willen ook hun verhaal doen. En de gasten bepalen zelf de grens, ook al gaat dat soms heel ver. Uiteindelijk maken mensen hun eigen portret." Draaiboek „Dat klinkt misschien makkelijk, maar dat is het niet. Het is vre selijk moeilijk om het makkelijk te laten lijken. Je moet lef heb ben om het te doen zoals ik het doe. Ik werk zonder draaiboek. Lees veel over mijn gasten en maak aantekeningen in een klein boekje. En dan gaan we draaien. Drie tot vier dagen lang. We werken in een enorm hoog tempo, soms te hoog. Als we in de villa opnemen, film ik nooit zonder dat de gasten dat weten. Ze worden nooit betrapt. Ze moeten zich vrij voelen, op hun gemak. Het eindresultaat krijgen ze niet van te voren te zien. Ik wilde een uitzondering maken voor de weduwe van Paul Huf, hij was nog maar zo kort dood. Maar dat wilde ze zelf niet. Ze vertrouwde me." „Ik wilde ook een portret van Al fred Heineken maken. Ben een paar keer daarvoor bij hem op de thee geweest. Maar hij zei steeds nee. Hij vertelde er wel steeds bij: als ik het doe, dan bij u. Ik heb hem toen voorgehou den: u doet het nooit, ook niet Rik Felderhof: „Als we in de villa opnemen, film ik nooit zonder dat de gasten dat weten. Ze worden nooit betrapt. Ze moeten zich vrij voelen, op hun gemak." Foto: NCRV bij mij. Dat komt omdat u de re gie niet uit handen durft te ge ven. Ik heb toen een voorstel ge daan: we draaien de rollen om. U wordt de opdrachtgever. U geeft mij de opdracht en ik maak dan een portret. In begin sel voor u zelf, voor uw vrouw en uw familie. En als het dan een aardig portret is, kunnen we het nog uitzenden ook en dan krijgt u een deel van uw investe ring terug. Helaas is het zover niet gekomen. Dat geldt ook voor Toon Hermans. Van hem had ik graag een portret ge maakt. Maar hij wilde op dat moment niet. Was bezig met de publiciteit rond een cd-tje. Jam mer." „Met mijn programma's streef ik naar perfectie. Daarbij moet je elkaar uitdagen, scherp hou den. Dat is moeilijk, want veel zendtijd wordt verkwanseld. Er wordt zo veel rommel gemaakt. Je moet vechten voor kwaliteit. Dat is toch je opdracht als pro grammamaker. Er wordt al te veel met twee maten gemeten, hoe kun je nu kwaliteit maken en alles keihard op kijkcijfers af rekenen. Als je programma al leen wordt afgerekend op de kijkcijfers dan verwordt je pro gramma tot een product. Ik vind waarderingscijfers veel belang rijker." „Natuurlijk moet er wel een norm zijn. Je moet als program mamaker wel je best doen men sen te bereiken. Anders moet je niet voor televisie werken. Dan kun je net zo goed een paar vi deobanden rondsturen naar de mensen die geïnteresseerd zijn in wat je maakt. Ik denk overi gens dat kwaliteit het uiteinde lijk wel wint. Ik hoor het zo veel om me heen, dat mensen min der of geen televisie meer kijken. Volgens mij lopen ze met hon derdduizenden weg van de tele visie. Dat moet toch een keer zijn effect krijgen. Onderschat de kijker niet. Overigens heb ik over kijkcijfers niet te klagen. Met Villa Felderhof trekken we soms meer dan 1.6 miljoen kij kers. Met De Stoel negenhon derdduizend en met Felderhof Ontmoet 1.3 miljoen." Als het om kwaliteit gaat, doen we geen concessies. We gaan niet te snel snijden. We behou den onze manier van montage. Wij maken op een filmische ma nier televisie. Het moet blijven kloppen. Het heeft zijn eigen rit me. We gaan dan niet de came ra scheef houden om het scheef houden. Bij ons staat een came ra gewoon recht. Ik ben niet te gen het spelen met vorm. Vorm is een functie op zich. Maar het moet gebruikt worden om te maskeren dat de inhoud mager is." „Bij de NCRV zit ik midden op de avond. Dat is een mooie plek, een plek waar mijn program ma's goed tot hun recht komen. Wat me alleen mateloos stoort is dat afgrijselijke balletje van de NCRV. Wie dat bedacht heeft moeten ze wat anders laten doen. De sfeer van een pro gramma is meteen kapot het portret van Paul Huf, e mooi document en dan n» daarna dat balletje met dai selijke melodietje. Ik werki niet aan mee. Een grap hei je niet eindeloos. Een keer, leuk, daarna niet meer. Ik in het begin een keer aan gedaan. Maar vervolgens tot mijn verbazing dat ze filmpje eindeloos herhalei Toen ze belden voor de vo de opnamen, heb ik gezeg ik daar niet aan meedoe. 1 geen clown, maar een pro mamaker. „Ideeën. Ik heb nog zovee en. Ik zal nooit zeggen 'ik nog zoveel jaar'. Ik zou gn nog een programma maki over reizen, cultuur en nai Met Chiem van Houwenii werk ik aan een dramaseri Cuisine Criminelle. Elke a ring moet iets met misdaa voeding te maken hebben hebben drie afleveringen schreven en het moeten e worden. Elke aflevering w ingeleid door Chiem, d la cock." „Schrijven, ik zou graag m schrijven. En een kookpro ma maken. Mijn vriendin topkok. Samen met haari een kookprogramma mak vanuit Frankrijk. Ik wil in rijk gaan wonen en zoek i juiste plek. Eindelijk een p maanden per jaar in Zuid Frankrijk.In de buurt van Tropez. Misschien dat hel dan een tandje minder ga Maar dat is lastig te zegge want werk en privé lopen door elkaar heen. Ik zou I wel willen kopen, maar hi niet te koop. De eigenares waarvan we de villa hurei dat niet. En als was de vill koop, dan is-ie te duur. Ik meer iets boerderij-achtip een grote boerentafel. Dii dan dienst doen in dat ko gramma." „Ik zou niet helemaal uit land, uit Amsterdam weg Ik woon zo mooi aan de p Helemaal als ik 's nachts mijn werkkamer loop te i ren. Dan zwaai ik wel een Moszkowicz. Die woont t over me. Hij ijsbeert trou ook door zijn werkkamer IN MEMORIAM GEKNIPT Keer op keer liet acteur John Thaw weten dat hij nu écht voor de laatste keer aantrad als de nukkige, maar evengoed razend populaire Inspector Morse. Vo rig jaar zagen dertien miljoen Britten hoe de politieman uit Oxford in de 33ste aflevering van de detectiveserie zijn laatste adem uitblies. Heel passend: niet door een spectaculaire moordaanslag, maar na een me de door overmatig drankgebruik opgewekte hartaanval. De be treffende aflevering is overigens ook al twee keer bij ons te zien geweest. Afgelopen week stierf John Thaw zelf aan kanker, een ziekte waar hij al ruim een half jaar voor onder behandeling was, vlak nadat zijn vrouw Sheila Hancock genezen was verklaard van borstkanker. De net zestig jaar geworden ac teur -„Toen ik werd geboren leek ik al vijftig", zei hij eens over zijn uiterlijk - verwierf we reldfaam met zijn rol als de enigszins excentrieke, maar ook lichtelijk vereenzaamde Morse. De inspecteur had, ongebruike lijk voor een tv-speurder, een grote voorliefde voor oude au to's, wijn en klassieke muziek. Het succes van die Einzelganger was voor Thaw een grote verras sing. Toen hij in 1987 met de se rie startte, had hij immers nog John Thaw 1942-2002 nooit van het personage of zijn schepper, de bekende misdaad auteur Colin Dexter gehoord. „Ik zei tegen de producer: hoe kunnen we van dit personage een compleet andere politieman maken dan alle bestaande de tectives?", zei hij daarover in een interview. Die aanpak sloeg aan. Over de hele wereld vinden de kijkers het normaal dat hij zijn assistent Lewis (Kevin Whately) keer op keer afbekt, hem zijn drankjes laat betalen en de band van zijn wijnrode Jaguar laat verwisselen. Toch is het tweetal onafscheidelijk, en is Lewis de enige waarbij Morse zich op zijn gemak voelt. „Juist omdat hij zó menselijk is houden kijkers van Morse", zo meende Thaw. Thaw werd in 1942 in Manches ter geboren als zoon van een vrachtwagenchauffeur. Nadat tijdens schooltoneelvoorstellin- gen zijn acteertalent duidelijk werd, vertrok hij naar de Royal Academy of Dramatic Arts. Hij won verschillende toneelonder scheidingen, stond in stukken van Stoppard, Shakespeare en Saroyan en viel zelfs in voor Sir Laurence Olivier. Zijn eerste tv- serie kreeg hij op zijn drieën twintigste: Redcap. Later was hij in The Sweeney drie jaar lang te zien als een rechtdoorzee poli tieman. In 1987 brak hij bij het grote publiek door met Morse, een rol waarvoor hij meermalen werd onderscheiden, onder meer met de prestigieuze Bafta- Award. Thaw had een soort haatliefde verhouding met zijn immens populaire personage. Graag had hij nog iets anders gedaan waar hij meer creativiteit in kwijt zou kunnen. „Het is steeds moeilijker om er iets nieuws in te brengen", klaagde hij keer op keer. Thaw probeerde het met andere series als A Year in the Provence en Kavanagh QC, maar die haalden het niet bij Morse. Een Rob Muntz, die Adolf Hitier in Oostenrijk loopt na te doen, zo fictief dat ik dat wel grappig kan vinden. Daar zie ik het ab surdistische wel van in. Dat is ook het grote verschil met Willi- brord Frequin die het alles be halve absurdistisch bedoelt. Hij gaat als interviewer tot op het bot, dat vind ik goed, maar er zijn grenzen. Presentatrice Paula Udondek in VARA TV Magazine Het is jammer dat het vaak niet om mijn acteerprestaties gaat maar om mijti figuur. Actrice Kate Winslet in Libelle Ooit liet een Franse vrouw mij na afloop van honderd concer ten een bos orchideeën brengen in de kleedkamer. Dat was een probleem want ik houd bijzon der van bloemen maar niet van orchideeën. Zanger Paole Conté in Esquire Wanneer je dan toch een per soonlijk portret van mij opstelt, is de periode van mijn achttien de tot mijn vierentu'intigste ook van belang. Daarin leidde ik een rommelig bestaan verkeerde studies, allerlei baantjes. Dat kwam voornamelijk voort uit onzekerheid: de combinatie van niet denken ergens toe in staat te zijn en ook niet weten wat je dan precies zou moeten kunnen. Presentator Pieter Jan Hagens in Televizier Zo'n blad als Lekker is exempla risch voor het manco van de ge middelde Nederlander: altijd zeiken, altijd zeuren en boven dien geen smaak. Tweesterrenkok Jan de Wit In Esquire In Nederland is het allemaal glamour op klompen. TV-presentator Gert-Jan Dröge in Esquire Bekend zijn is leuk. Bekend ge weest zijn is een straf. Kate Winslet Foto:EPA TV-presentator (terug met RUR) Jan Lenferink in Nieuwe Revu Voor de pers is het vertrek van een politicus het hoogtepunt van zijn carrière. TV-presentator Guikje Roethof in Vrij Nederland Ik heb een tijd langgedat ik van die trap gestruikel tot de betreffende discoth brandde en mijn vriende omstander hoorden zeggi hij daar ooit nog een mot de trap had geduwd. Ik s stil bij zo'n gebeurtenis, 1 ben geen tobber. Af en tot vlagen en dan precies op menten dat het totaal get heeft: 's nachts in bed. Actrice Robine van der I Televizier Op de rug en de billen va vrouw zitten veel vergetei ken. Niemand laat er zijl dachten overgaan. Lingerie-ontwerpster M< Dekkers in Elsevier De emancipatie heeft wei lijk de rolpatronen gelijk keld: jongens kunnen no niet koken en meisjes kul het nu ook niet. Gezinssocioloog Kees de in HP/De Tijd Spectaculaire serie bij de VARA over roofdieren door Judith van Ruiten Hilversum De kinderfanclub van de populaire jongensband Di rect, te vinden op de NCRV- website Kidsonline, is deze week uitgeroepen tot de beste club van de site. Sinds 25 januari biedt het online jeugdplatform de mogelijkheid om een club op te richten. Het onderwerp mogen de kinderen zelf verzinnen. Inmiddels zijn er meer dan duizend clubs. Van een Goede tijden slechte tijden club tot een Winny de Pooh- club. De L+J's Di-rectclub, zoals de winnende club van de 12-jarige Lauri en Jorina officieel heet, mocht gisteren een dagje cam pagne voeren om leden te wer ven op een school in Bilthoven. De rockband ging mee om handtekeningen uit te delen en op te treden. Volgens de projectleider van Kidsonline, Ingrid van Halteren, was al snel duidelijk dat deze club zou winnen: „De L+J's Di- rectclub heeft de meeste links, promoot de club actief op de kinderchat, zet veel nieuws over de band in de nieuwsbrief en heeft dan ook de meeste leden". De 12-jarige clubleidsters uit Friesland hadden niet verwacht dat ze zouden winnen. Jorina: „We waren er niet zoveel mee bezig, al hadden we er wel veel aan gedaan. Het fotoalbum zit helemaal vol en de agenda ook." Volgens de meisjes is Di-rect zo leuk omdat het „niet zo hardco re is en niet zo 'ik houd van jou.."' Het doel van Kidsonline is vol gens van Halteren vooral dat kinderen op een creatieve ma nier leeftijdsgenoten leren ken nen met dezelfde interessen. De projectleider: „Op onze site kun je vrienden maken via clubs, via profielmatches en chats. Kinde ren leren enorm goed samen werken en maken op die manier snel vrienden. Spelenderwijs le ren ze ook om zichzelf te pre senteren en hun eigen stem te laten gelden. De clubleden be palen zelf de vormgeving van hun club, het clubnieuws, de links en de promotietactieken. We konden dus ook geen betere prijs verzinnen dan een club campagne. Een club heeft im mers leden nodig, en zo kunnen Lauri en Jorina straks in hun clubnieuws vertellen hoe is het is om mondeling leden te wer ven. In de toekomst zullen we regelmatig een clubcampagne cadeau geven". Vorig jaar werd het online jeugdplatform uitgeroepen tot winnaar van de Gouden @pen- staart 2001 voor de beste kinder website. En dat terwijl de site pas in maart 2001 is opgericht. Inmiddels bezoeken meer dan 2000 kinderen tussen de acht en twaalf jaar dagelijks de site. Het populairst is de wekelijkse chat- sessie met een bekendheid en de clubmascotte LINo die er bij elke club anders uitziet. adres: www. kidsonline. nl Hilversum - Nigel en Terri zijn de namen van bekende extreme dierenliefhebbers. Zij pronken op Discovery en Animal Planet met de meest indrukwekkende dieren. De VARA heeft er nu ook één. 'Steve' Leonard is zo'n man die nergens bang voor is en alles wat hij ziet met fantastisch, te gek en ongelooflijk aanduidt. In de serie Ultimate Killers voegt hij vanaf vanavond de daad bij het woord en gaat op een fasci nerende manier het contact aan met de meest gevaarlijke dieren overal in de wereld. Steve benadert de dierenwereld zo enthousiast dat hij zijn kij kers makkelijk meesleept. Het maakt hem niet uit op welke manier hij met de dieren in con tact komt. Of zij nou wild of tam zijn, als ze maar uitbeelden wat hij de kijker wil vertellen. Wilde dieren zijn moeilijk te volgen en te meten. Daarom heeft Steve een combinatie gemaakt van wilde en tamme beesten. In de serie wordt veel gebruik ge maakt van close-up beelden. De tamme dieren zijn makkelijker bereikbaar en daar zijn dan ook veel mooie beelden van te zien. Ondanks dat de serie over roof dieren gaat, wordt er weinig ge dood. Het gaat Steve meer om de manier waarop ze dat zou den doen. Omdat duidelijk te Steve Leonard zoekt in Ultimate Killers contact met gevaarlijke die ren. Foto: VARA maken, is geen zee hem te hoog. Zo trekt hij een sprintje met een jachtluipaard en springt hij uit een luchtballon om te kijken hoe hard een valk kan vliegen in de jacht op een prooi. Steve is een afgestudeerde die renarts die in contact kwam met camera's toen de BBC op zijn universiteit kwam filmen voor de serie Vets School. Daarna is hij is niet meer uit de televisie wereld vandaan gekomen. Na drie jaar sloot hij zelfs zijn die renartsenpraktijk om voor de BBC de wereld rond te reizen voor zijn nieuwe sene, Killers. Doordat hij erg dicht bij vensgevaarlijke dieren buurt komt, loopt hij gr< co's. Zo werd Steve een keer gestoken door 'killi kreeg hij een hevige koi een tekenbeet en werd ner gebeten door een b; da. Helemaal roekeloos niet, hij draagt bescherm kleding en schakelt vaak in van deskundigen. In de zesdelige serie kon aflevering verschillende roofdieren aan bod. waa de snelste, de sterkste, dfc ste en de beste mensene ws Wanneer Steve ervan ovi F is dat hij de absolute wil heeft gevonden, komt hi volgende fragment toch met een dier in contact 0' veel sneller, gevaarlijker ger is. Steve is op de mol plekken ter wereld gewe \n de dieren op film vast te De stunts die hij uithaal! in het extreme, wat aard )g sluit bij de levenswijze v beesten die hij in beeld I Geesje van Haren Ultimate Killers is vanat 19.00 uur te zien bij de V Nederland 3. 6.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10