'Moord minister geen complot' BUITENLAND 'Soldatenstaat' Pruisen keert mogelijk terug Hoffelijkheid bepaalt gesprek Bush en Jiang Ooievaars trekken niet meer Getuige wordt onwel bij kruisverhoor Milosevic Dood Rahman legt verdeeldheid binnen Afghaanse interim-regering bloot Kleine talen gaan snel ten onder Colombia staakt overleg met rebellen Horrordominee Pandy blijft stug alles ontkennen Zuid-Afrikanen zijn ontzet over geweld Mugabe Marokkanen beraamden cyanide-aanslag in Rome odental ramp in [ypt® naar 373 10 - De brand die gisteren in pte een passagierstrein ver- ■stte, heeft al zeker 373 le- gekost. Het is de ergste ip in de 150-jarige geschie- iis van de Egyptische spoor den. Het vuur, dat zeven ivolle wagons in lichterlaaie e, ontsnapte eerst aan de idacht van de machinist. Die cht de brandende trein pas leven kilometer tot stilstand, rijwind wakkerde het vuur De trein had geen brand- ssers. Tralies voor de ramen »mmerden een veilig heen- nen. geriaan maakt iep van bazin 9t - In het Nigeriaanse On- s gisteren een man gearres- d die zijn werkgeefster heeft noord en pepersoep heeft taakt met delen van haar li- am. Salifu Ojo, een 23-jarige larbeider, vermoordde zijn in Christiana Elijah, een 40- >e moeder van vier kinde- ,na een discussie over zijn n. Hij hakte haar hoofd, den en benen af en verwij- le haar organen, die hij als ediënten voor zijn soep ge kte. Ojo bekende zijn daad ihij na het eten van de soep st overgeven. island wacht Is-epidemie' kou - Het hoofd van de ische aids-bestrijding, Va- Pokrovski, heeft gisteren gd dat zijn land een aids- emie wacht zoals in enkele aanse landen, waar soms 30 procent van de bevol- besmet is. Het aantal be- itingen door seksuele over- ït neemt snel toe. Voor- werd de ziekte in Rusland alleen overgebracht verslaafden die eikaars len deelden. tpin kandidaat w het Elysée jj - De Franse premier Lio- ispin heeft zich gisteren :ns verwachting kandidaat :ld voor de presidentsver- ng van 21 april en 5 mei. al het moeten opnemen te- ittend president Jacques ac, die zich eerder al offici- indidaat stelde. De pre- moest het vijf jaar geleden ;en tegen Chirac. Ondanks erhes leidde Jospin de Jie socialisten twee jaar la- j de parlementsverkiezin- laar een klinkende zege. overlegt met over dialoog ad - Irak overlegt met de ügde Naties over een da im een dialoog te begin- De Iraakse minister van nlandse Zaken Naji Sabri dit gisteren gezegd. De ikaanse minister van Bui- idse Zaken Colin Powell it de dialoog kort moet len zich dient te beperken p toelating van VN-wapen- rcteurs tot Irak. Irak is de Open tijd vooral door de VS 'Ir steeds grotere druk gezet stemmen met nieuwe wa- nspecties. rijke branden ffen Sumatra TA - Grote delen van het 17 lesische eiland Sumatra vinden ernstige hinder lichtvervuiling als gevolg drijke bosbranden. Uit sa- onderzoek is gebleken dat 1 al in de provincie Riau 2801 plaatsen brand woedt, ■j |j eeste branden ontstaan 0 }J 'olg van slash and burn, fideel verboden systeem ig it leegbranden van bos- 'en voor de landbouw. ST vjna 250 lijken :rematorium ten ta - De autoriteiten in de kaanse staat Georgia heb- tte 242 lijken geborgen bij imatorium in het plaatsje ev De verwachting is dat er gbii Bntallen andere lichamen in Onderzoek met came- eft al uitgewezen dat er Gr ken liggen in een grote op het terrein. De poel is den et leeggepompt. De di- »te rvan het crematorium zit egens fraude. lil Tijgers en ir weer slaags u lo - Na een periode van eli' ve rust en optimisme zijn iaag weer gevechten uit- ;en tussen de Tamil Tij- TTE) en het regeringsle- Sri Lanka. Beide partijen 1 zich sinds eind vorig n een staakt-het-vuren. rd f TE strijdt al sinds 1983 m eigen Tamilstaat in lorden en oosten van Sri '^De rebellen zouden in- bereid zijn akkoord te ;t autonomie, een hou- het slagen van vredes- Qink zou bevorderen. donderdag 21 FEBRUARI 2002 ge door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De Verenigde Staten lo ven de samenwerking met Chi na in de strijd tegen het interna tionale terrorisme, maar Ameri ka heeft nog geen toezegging dat Peking zal stoppen met het verspreiden van wapentechno logie aan wat Washington ziet als schurkenstaten', zoals Iran en Irak. Dat bleek tijdens de gezamenlij ke persbijeenkomst van de pre sidenten Jiang Zemin en George Bush in de Grote Hal van het Volk in Peking. De Amerikanen beschouwen zo'n toezegging over wapenleveranties als es sentieel voor het welslagen van Bush zijn trip naar China. Tijdens de persconferentie, die voor het eerst rechtstreeks op de Chinese televisie werd uitgezon den, bleek wel dat beide landen tot het uiterste gaan om elkaar niet voor het hoofd te stoten. Bush bedankte Jiang voor de steun in de strijd tegen de ter reur. Gevoelige onderwerpen, zoals bijvoorbeeld Taiwan en godsdienstvrijheid, werden wel aangesneden, maar de discussie werd vooral gedicteerd door hoffelijkheid. Jiang Zemin ging in eerste in stantie niet in op vragen van Amerikaanse journalisten over het geloof en Irak, maar kwam op deze onderwerpen aan het eind van de persconferentie toch terug. Daarbij benadrukte hij nogmaals indirect dat China een militair ingrijpen in Irak om het regime van Saddam Hussein te verwijderen niet steunt. „Chi na wil vrede in de wereldal dus Jiang. Bush vroeg Jiang aan de Noord- Koreaanse leider Kim Jong-il over te brengen dat Amenka nog steeds bereid is te praten, hoewel de stalinistische staat in de optiek van Amerika in de 'as van het kwaad' thuishoort. In dat kader is het opvallend dat Kim Jong-nam, de oudste zoon van de Noord-Koreaanse presi dent Kim Jong-il, dinsdag ook in Peking aankwam. Kim Jong-nam zou momenteel de 'buitenlandse relaties' van Noord-Korea onderhouden, waaronder die met aartsvijand Zuid-Korea. Beide landen zochten vorig jaar toenadering, maar de verhou dingen zijn inmiddels weer flink bekoeld. san adrian - Deze ooievaars in de Spaanse provincie Navarra hadden eigenlijk aan de andere kant van de Middellandse Zee, in Afrika, moeten zitten. Daar overwinteren ze normaal gesproken, maar Spaanse ooievaars blijven steeds vaker 'thuis'. In Navarra is het klimaat ook droog en steeds warmer. Zes op de tien Spaanse ooievaars vliegen nog wel naar Afrika. Zij keren dezer dagen terug om hun nest te maken en hun jongen te krijgen. Foto: AP/Jon Dimis kabul/ap - De Afghaanse minister van buitenlandse za ken Abdullah heeft gisteren de bewering van interim-pre mier Hamid Karzai tegengesproken dat samenzweerders binnen zijn eigen kabinet verantwoordelijk zijn voor de moord op minister van luchtvaart en toerisme Abdul Rah man, vorige week. De tegenstrijdige beweringen van de bewindslieden roepen vragen op over de samenhang van de interim regering, die het land na jaren van oorlog moet vereni gen. Abdullah, die behoort tot de Noordelijke Alliantie, zei op een persconferentie dat de politie tientallen men sen heeft ondervraagd, en zeker weet dat Rahman vori ge week op het vliegveld 'gewoon' is vermoord door bo ze pelgrims. Die versie komt overeen met de eerste berichten. Aan vankelijk werd gemeld dat de minister was gedood door een woedende menigte, omdat hij een vliegtuig voor zichzelf had opgeëist dat pelgrims naar Mekka zou vlie gen. Later kwam naar buiten dat waarschijnlijk diverse kabinetsleden betrokken waren bij het incident, hoofd zakelijk leden van een dominante factie binnen de Noordelijke Alliantie, waarvan ook Rahman tot vorig jaar lid was. Volgens Abdullah is het hele kabinet inmiddels van me ning dat de pelgrims voor de moord verantwoordelijk zijn, maar Karzai en zeker één minister hebben die ver sie van de gebeurtenissen nog niet bevestigd. Karzai heeft Saudi-Arabië om uitlevering van drie regeringsle den gevraagd die mogelijk een rol hebben gespeeld bij de dood van Rahman. Het was niet meteen duidelijk of de opmerkingen van Abdullah bedoeld waren om de speculaties de kop in te drukken dat de moord op Rahman een uitvloeisel was van een felle machtsstrijd binnen de regering. Na de be schuldiging van Karzai deed het gerucht de ronde dat de regeringsleden van de Noordelijke Alliantie - die ja renlang tegen de Taliban vocht - het aan de stok hebben met bannelingen die pas na de nederlaag van de Tali ban terugkeerden, en in de regering werden opgeno- den haag/anp - Het eerste slachtoffer van het Milosevic - bewind dat zich bij het Joegosla- vië-tribunaal aan een kruisver hoor door de ex-president moest onderwerpen, is vanmor gen onwel geworden. De onder vraging is afgebroken. Waarnemers hadden met span ning uitgekeken naar de eerste confrontatie in de rechtszaal tussen 'Slobo' en een van de slachtoffers van de oorlogen op de Balkan in de jaren negentig, waarvoor Milosevic mede ver antwoordelijk wordt gehouden als aanstichter. Tienduizenden, mogelijk honderdduizenden mensen kwamen daardoor om het leven. De getuige, een boer uit Kosovo die zestien familiele den heeft verloren door het con flict, was gisteren al aan de tand gevoeld door Milosevic. Die wist de getuige tal van bekentenissen te ontfutselen over de steun die hij en de andere Kosovo-Alba- nezen in zijn dorp gaven aan het Kosovo-Bevrijdingsleger (U£K). De honderden separatistische guerrillastrijders kregen eten en voedsel van de dorpelingen en parijs - Er worden op de wereld steeds minder talen gesproken. Van de 6.000 talen staat onge veer de helft onder druk. Met het verdwijnen van een taal gaat ook een schat aan wetenschap pelijke informatie verloren, al dus een studie die vandaag is gepubliceerd. Het verdwijnen van talen op zich is een natuurlijk, maar traag proces dat al duizenden jaren aan de gang is, maar de laatste drie eeuwen is er duide lijk sprake van een versnelling. Dominante talen als het Chi nees, Engels, Frans, Spaans en Russisch winnen stpeds meer terrein. Dit gaat ten koste van talen die door minderheden worden gesproken. Er zijn op dit moment zo'n 3.000 talen die in het gedrang zijn of zelfs dreigen te verdwij nen. Daarmee verdwijnt ook kennis die alleen in een bepaal de taal wordt overgedragen. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om de geneeskrachtige werking van brussel - Andras Pandy (74), de van zesvoudige moord verdach te Belgisch-Hongaarse dominee, blijft hardnekkig ontkennen. Voor de rechtbank van Brussel noemde hij gisteren alle getui gen tegen hem 'leugenaars'. Pandy staat met zijn oudste dochter Agnes terecht voor de moord op zes familieleden. Hij zit daarvoor al vier jaar in voor arrest. Justitie baseert zich op bekentenissen van Agnes, die werd gedwongen mee te werken aan vijf moorden. Ze beschreef de gruwelen eerder in tranen. Pandy zegt dat het onderzoek 'niet correct' was. Ook heeft hij geen van zijn familieleden naar eigen zeggen ooit een haar ge krenkt. Zij zijn niet dood, maar wonen in het buitenland, zegt hij. Zij zouden zelfs 'ergens in een kasteel wonen' en over een privé-vliegtuig beschikken. planten, kennis die alleen bin nen traditionele culturen be kend is. Er zijn uiteenlopende oorzaken voor de verdwijning van een taal. Regeringen kunnen mensen dwingen bepaalde gewoonten aan te nemen, maar ook kunnen er economische redenen zijn om over te stappen op een do minante taal en traditionele ge bruiken voor gezien te houden. Daarnaast kan een taal als ge volg van een ziekte of natuur ramp in het nauw komen. De onderzoekers zeggen dat het met name in Amerika en Au stralië de afgelopen honderd jaar hard is gegaan. De Australische regering dwong de aboriginees te assimileren, en staakte deze politiek pas in 1970. Daardoor zijn honderden aboriginee-talen verdwenen. Ook in Europa worden talen be dreigd, vijftig in totaal. Daaron der zijn de Keltische talen in Groot-Brittannië, het Laps in Scandinavië en Noord-Rusland en de talen van de Roma. In Azië staan verscheidene talen van Chinese minderheden on der druk. Afrika telt ongeveer 1.400 lokale talen en daarvan zijn er 500 tot 600 op hun retour. Zo'n 250 ta len staan op het punt te verdwij nen. De onderzoekers zijn ervan overtuigd dat het effect kan heb ben de noodklok te luiden. Ze wijzen op de situatie op het Ja panse eiland Hokkaido, waar de taal Ainu eind jaren tachtig nog door slechts acht mensen werd gesproken. Door promotiecam pagnes die vanuit de politiek werden gevoerd, is het Ainu nu weer in opmars. De talenstudie is medegefinan cierd door Unesco, de cultuur organisatie van de Verenigde Naties. Het onderzoek werd ge leid door de Australische lin guïst Stephen Wurm, die on langs overleed. Wurm sprak zelf vijftig talen. bogota/efe-afp-anp - De Co lombiaanse president Pastrana heeft met onmiddellijke ingang het vredesoverleg met de linkse rebellen van de FARC afgebro ken. Hij kondigde bovendien aan dat het Colombiaanse leger het eerder aan de rebellengroep afgestane gedemilitariseerde ge bied weer zal innemen. Directe aanleiding voor het be sluit is de kaping van een lijn- toestel, gisteren. Nadat het vliegtuig was gedwongen te lan den, ontvoerden rebellen een senator en een tweede persoon. De regering houdt de FARC hiervoor verantwoordelijk. Past rana sloot kortgeleden nog een akkoord over een staakt-het-vu ren met de rebellen. De Colombiaanse regering en de Revolutionaire Strijdkrachten van Colombia (FARC) pogen al sinds 1999 een vredesakkoord te bewerkstelligen, maar zonder succes. De FARC kreeg in 1998 een gedemilitariseerd grondge bied ter grootte van Zwitserland Militairen bewaken het achtergelaten gekaapte toestel. Foto: Reuters/Eliana Aponte toegewezen, waar het in feite de dienst uitmaakt. Dat privilege, ooit door de rebellen afgedwon gen als voorwaarde voor vredes- gesprekken, is onmiddellijk in getrokken. De FARC geldt als de oudste, grootste en - door drugs en ontvoeringen - rijkste guerril labeweging van Latijns-Amerika. Ooit begonnen als een marxisti sche organisatie, vormen de re bellen nu eerder een crimineel verbond dan een links-revolu tionaire strijdgroep. De FARC telt zo'n 17.000 strijders. hadden machinegeweren en au tomatische wapens, zo bekende de boer tijdens de ondervraging door Milosevic. Dit was een steunje in de rug voor Milosevic, die zegt dat hij niets anders heeft gedaan dan tegen terroris me te vechten en dat hij geen oorlogsmisdadiger is. De boer, Agim Zeqiri, vertelde hoe zijn dorp Celinë werd om singeld door leger en politie, en hoe er hele buurten werden platgebrand. Zeqiri slaagde erin naar Albanië te vluchten, maar raakte tijdens de vlucht vrijwel zijn gehele familie kwijt. Ook werd hij tijdens zijn vlucht zó zwaar mishandeld dat hij in Ti rana bijna twee weken in het ziekenhuis heeft gelegen. Toehoorders reageerden veront waardigd op de belabberde kwaliteit van de onder\Taging door de Braziliaanse VN-aan klaagster Cristina Romano. Zij vergat de getuige relevante in formatie te vragen, die voor de zaak belangrijk is. Pas door vra gen van voorzittend rechter May kwam naar buiten dat Zeqiri veel familie heeft verloren. harare/afp-dpa - Zuid-AfÜ- kaanse waarnemers voor de ver kiezingen in Zimbabwe hebben gisteren hun ontsteltenis uitge sproken over het politieke ge weld in dat land. Ze zijn 'bijzon der geschokt' over gewelddadig heden die ze de afgelopen da gen zagen, en over het feit dat de politie slechts toekeek. Het is voor het eerst dat Zuid- Afrika zo uitgesproken stelling neemt tegen het geweld en de intimidatie in de campagne. De 78-jarige president Robert Mu gabe gebruikt politieke aansla gen en knokploegen om in maart te worden herkozen. Het buurland Zuid-Afrika stelt zich over het algemeen afwach tend en zwijgzaam op tegenover de machtsstrijd in Zimbabwe. De EU heeft haar waarnemers net teruggetrokken, omdat zij hun werk niet ongehinderd kon den doen. door onze correspondent Wierd Duk berlun - Maakt het roemruchte Pruisen bin nenkort een comeback? Als het aan een aantal Duitse politici en intellectuelen ligt wel. Zij vinden Pruisen een geëigende naam voor de nieuwe deelstaat die over enkele ja ren voort moet komen uit de fusie van de stad Berlijn en het omliggende land Bran denburg. Het definitieve fiisiebesluit moet overigens nog worden genomen. In 1996 wezen de 2,5 miljoen inwoners van Brandenburg een sa mengaan met het meer inwoners tellende Berlijn nog af. Peilingen in beide bondssta ten laten nu een meerderheid vóór zien. Het voorstel om de nieuwe deelstaat Prui sen te noemen, is gelanceerd door de minis ter van sociale zaken van Brandenburg, de SPD'er Alwin Ziel. Het heeft een heus debat uitgelokt, zoals gebruikelijk bij dit soort ge voelig liggende thema's in Duitsland. Voor- en tegenstanders strooien hun argumenten uit over de media. De overheersende vraag in die discussie is: moet men bang zijn voor Pruisen? Want hadden de geallieerden geen gelijk toen zij in 1947 Pruisen ophieven omdat het land 'van oudsher de drager van het Duitse mili tarisme en de reactie is'. De landelijke minister van Cultuur, Nida- Rümelin, reageerde politiek correct. Hij vindt het idee slecht, 'want de naam Pruisen kan in binnen- en buitenland de verkeerde associaties oproepen'. Rond het begrip Prui sen heerste inderdaad lange tijd een taboe. Het in de Pruisische soldaten- en ambtena- renstaat gecultiveerde plichtsbesef zou in een monstrueuze vorm door de nazi-bu reaucratie zijn geperfectioneerd. „Pruisen kreeg zowel in de Bondsrepubliek als in de DDR de schuld van alle rampen van de 20ste eeuw", schrijft de voorzitter van de Stichting Pruisisch Cultuurbezit in Die Welt. Ziel zegt juist met die verkettering te willen afrekenen. Hij wijst erop dat Bran denburg en Berlijn 'oude Pruisische kemre- gio's' zijn, en dat Pruisens geestelijke tradi tie er een is van tolerantie en openheid. „Allerlei vluchtelingen, zoals de Hugenoten, vonden in Pruisen onderdak", meent Ziel. Niet voor niets wordt Frederik de Grote, de Pjjiisische heerser die Voltaire las, gedichten schreef en fluit speelde en van wie in het centrum van Berlijn een prominent stand beeld staat, liefkozend 'der alte Fritz' ge noemd. Critici wijzen er op dat het histo risch juister is om van een 'Klein-Pruisen' te spreken. Maar dan nog: Brandenburg werd vanaf 1415 door de Hohenzollems gere geerd, Pruisen ontstond pas in 1701. Naza ten van de Von Hohenzollems zijn echter enthousiast. En de Von Bismarcks, de af stammelingen van de 'ijzeren' kanselier, hebben wel oren naar het plan. „Helemaal niet gek", vindt graaf Carl-Eduard von Bis marck, Bondsdagkandidaat voor de CDU en achter-achterkleinkind van de stichter van het Duitse Rijk. De voormalige communisten, die na de Tweede Wereldoorlog Brandenburg en Oost-Berlijn regeerden, maken de kachel aan met de Pruisen-nostalgie. „Historisch- politiek helemaal fout", vindt Gregor Gysi, de postcommunist die tegenwoordig wet houder van Economische Zaken in Berlijn is. En, wijzend op de lege kas van de Duitse hoofdstad: „We hebben wel andere zorgen dan namen bedenken voor kinderen die nog niet eens zijn geboren.'' rome/afp-dpa - De politie van Rome heeft dinsdag vier Marok kanen aangehouden die een 'aanzienlijke hoeveelheid' cya nide bij zich hadden. Ze waren volgens de Italiaanse autoritei ten van plan via de waterleiding een aanslag met gif te plegen op de Amerikaanse ambassade in het centrum van Rome. De vier, tussen de dertig en veertig jaar, zijn opgepakt in een appartement in het zuiden van Rome. De politie trof bij hen ook een kaart met het waterlei dingstelsel van de Italiaanse hoofdstad aan, en een platte grond waarop de ambassade rood is omcirkeld. De autoriteiten menen evenwel dat de hoeveelheid gif waarmee de groep was uitgerust geen grote bedreiging voor de volks gezondheid had kunnen vor men. Het gaat waarschijnlijk om le den van een extremistische splintergroep uit Algerije, die mogelijk banden heeft met Osa ma bin Ladens terreurnetwerk al-Qaeda. De politie hield de vier al enige tijd in de gaten. Twee van hen zijn illegaal Italië binnengekomen. Vier dagen geleden werden al drie andere Marokkanen in Ro me opgepakt. Zij werden aange houden na een onderzoek van de anti-terreurpolitie en de Itali aanse inlichtingendienst in fun damentalistische kringen. De drie hadden stempels om docu menten te vervalsen en kaarten van Rome waarop mogelijke doelwitten van aanslagen waren aangegeven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7