harde aanpak recidivisten BINNENLAND 2 L- Buren helpen elkaar niet in achterstandswijk GrOCïlLinkS! 'België schendt mensenrechten met voorarrest Dutroux V cmmuT&r- J wesTjwtf Geen vuurwerk in debat burgemeesterskandidaten Tientallen haviksnesten leeggehaald Hof geeft hogere straffen in Enschedese ontuchtzaak Donner vindt vertraging van WAO-plan niet slecht Historische kelder als filmset ooRspa^MCq P6 uirsi^i &erexéïu~ ÉÉN i énorm V»L'ÉS vöofcce C)ft>TE P4PTOÊM- y HUN TWITIOMÉIE Kieztfi blev^M /VUssMurHuis -zepuCTPÉNitsniAAr -NI6T K&if- of MAmVty pyo/\ g$pitr "cëTS^ CM!?* Mimi»; "W&fl- Wtw-| [olitie pakt tenengooier eda - De politie in Breda en e spoorwegpolitie hebben jisdagavond een Bredanaar pn 15 jaar opgepakt die in de acht van 12 op 13 februari een i-jarige treinmachinist zou ebben verwond. Volgens de olitie gooide de jongen een teen tegen de cabine van een aderende trein. De machinist reeg tientallen glassplinters in jjn gezicht. De jongen wordt erdacht van poging tot dood- lag of zware mishandeling. olitie wellicht i drugshandel recht - De politie Utrecht on- erzoekt of eigen medewerkers i verdovende middelen heb- en gehandeld. Vier politie- mbtenaren zijn gedurende het iderzoek geschorst. Aanlei- ng voor het onderzoek is de jod van een 28-jarige mede- erkster van de politie in Zeist, j overleed na het gebruik van ugs tijdens een houseparty in tandam op 11 november. Ivervaller meldt ich na uitzending icoten - Een van de daders n een bankoverval in Ulico- i (Noord-Brabant) heeft zich j de politie gemeld omdat nnissen hem in het tv-pro- imma Opsporing Verzocht 3 dden herkend. De 33-jarige itterdammer dacht dat hij zo 3, rkenbaar op de videoband rj ind, dat de politie toch wel hem zou komen. legman gezant Macedonië ussel - Secretaris-generaal Ai bertson van de NAVO zal 9 inenkort de Nederlander - ek Biegman benoemen tot soonlijk vertegenwoordiger Macedonië. Biegman moet itacten onderhouden met de [ering en toezien op naleving a het akkoord van Ohrid. ~V slaat op hol oor zendpiraat verdal - Het kwam de afge- ien weken een paar keer >r: na enkele uren afwezig- id kwamen bewoners van de verdalse Kruidenwijk thuis ten bloedhete woning. En terwijl de thermostaat bij trek op vijftien, graden was et. Volgens Ton Kooyman 18 ilnstallatieburo Twente in in de Kruidenwijk wel va- cv-ketels op hol. Oorzaak ihet probleem is volgens het sterke signaal van een idpiraat in de buurt. Maar mobiele telefoons kunnen |j ïlektronica in de war sturen. stitie VS wil 81 i-directeur door Marco Krijnsen enschedé - Juist in wijken met de grootste achterstand is de be trokkenheid van bewoners het geringst, zo blijkt uit onderzoek in Enschedé. Het wordt nog een fikse klus om de problemen in de grote steden op te lossen, meent de kersverse hoogleraar Groteste- denbeleid Bas Denters van de Universiteit Twente (UT). Het Grotestedenbeleid bestaat nu zo'n acht jaar. De 21 uitver koren steden krijgen extra geld om de specifieke problemen van hun achterstandswijken en soci aal zwakkere groepen aan te pakken. Zelf vinden ze dat er re sultaten zijn geboekt. De leefsi tuatie is verbeterd, de werkgele genheid en economische bedrij vigheid gegroeid en de kwetsba re wijken doen het beter. Bas Denters, bijzonder hoogle raar Grotestedenbeleid aan de Universiteit Twente, is voorzich tiger. „Het is de vraag of we die resultaten op het conto van het Grotestedenbeleid kunnen schrijven. We hebben net een periode van economische hoog conjunctuur achter de rug. Ste ken de problemen niet weer de kop op als het economisch min der gaat? Bovendien kun je je af vragen of er vooruitgang is ge boekt op het terrein van de leef baarheid en integratie van de minderheden. Die problemen los je niet zomaar op. Ik zou zeggen: Kom over tien tot vijf tien jaar terug, dan bekijken we het nog eens.'' Vast staat dat de aanpak van de problemen in de achterstands wijken een gigantisch karwei wordt. Denters deed onderzoek naar de betrokkenheid van buurtbewoners bij hun omge ving. Daarvoor werden driehon derd bewoners uit alle wijken in Enschede ondervraagd. Zo moesten ze aangeven hoe groot volgens hen de bereidheid was om elkaar te helpen. Vervolgens maakte Denters een indeling van de wijken in vijf niveaus, van hoog tot laag. Juist in de mindere wijken bleek het socia le vertrouwen relatief gering. Bijna de helft van de onder vraagde bewoners verwachtte weinig van de aloude Twentse 'noaberhulp': 46 procent dacht vergeefs een beroep te doen op de buurman bij het oplossen van een pro bleem in de buurt. In de meer welvarende buurten was dat slechts 11 procent. „Onvrede met de buurt heeft een negatieve invloed op het onderling vertrouwen van buurtgenoten", concludeert Denters. „Dat kan een neer waartse spiraal veroorzaken van wantrouwen, geringere buurt- participatie, verdere achteruit gang en groter wantrouwen." Een somber perspectief dus voor de aanpak van de proble men in de grote steden? Dat gaat de hoogleraar te ver. „We moeten niet achterover leunen en zeggen: dan doen we het maar niet. We zullen moeten kijken hoe je die drempels kunt overwinnen. Vooral niet te on geduldig worden. Alle mensen die zich afvragen waar de suc cessen van het Grotestedenbe leid blijven, onderschatten de aard en hardnekkigheid van de problematiek. Ik zeg wel eens: blijf met je tengels van het be staande beleid af en gun het de tijd." Hoopvol verwijst hij naar de we deropbouw van de door de vuurwerkramp getroffen wijk Roombeek. Hij volgde, in op dracht van de gemeente En schedé, het proces vanaf de eer ste minuut. Uit het doorlopende onderzoek komt tot dusver naar voren dat zestien procent actief deelneemt aan de wederop bouw. Een hoog percentage, al dus Denters. „Normaal gespro ken is zo'n vijf procent in een buurt echt actief." Denters erkent dat Roombeek een uitzonderlijk geval is. Een ongekende vuurwerkramp en de noodzaak van wederopbouw vergroten immers vanzelf de be trokkenheid. Toch ziet de hoogleraar de erva ringen in Enschedé als een hoopvol teken. C21 wil meer geld De grote steden van Neder land, die samen de G21 vor men. willen in de komende kabinetsperiode extra geld voor verbetering van de leef situatie en werkgelegenheid. Dat staat in een gezamenlijke verklaring die vandaag tijdens een landelijke manifestatie over het grote stedenbeleid in Enschedé aan premier Kok en verantwoordelijke minister Van Boxtel wordt aangebo den. De betreffende steden vinden dat er in het kader van het grote stedenbeleid al de nodige successen zijn ge boekt. „Veel kwetsbare wijken doen het beter, de werkloos heid is afgenomen en de eco nomische bedrijvigheid ge groeid. Met name op sociaal terrein, economische profile ring en wat betreft veiligheid valt nog veel werk te verzet ten", aldus de steden. best/anp - De kiesgerechtigde inwoners van Best staan voor een zware opgave. Op 6 maart mogen ze tijdens een raadge vend referendum hun voorkeur uitspreken voor een van de twee kandidaten voor de functie van burgemeester. Gisteravond ging het tweetal in een uitzending van de lokale televisie met el kaar in debat. En wat bleek: een grotere eensgezindheid over de onderwerpen die aan bod kwa men, was nauwelijks denkbaar. Best en Vlaardingen zijn de eer ste gemeenten waar de bevol king een voorkeur kenbaar mag maken voor een van de twee kandidaten die zijn aangewezen door de vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad. In de Bra bantse gemeente gaat de strijd tussen twee zittende burge meesters: Demmers-van der Geest (D66) uit het Brabantse Reusel en Loohuis (PvdA) uit het Noord-Hollandse Wognum. Al tijdens hun presentatie in janu ari lieten ze weten niet van plan te zijn een harde verkiezings campagne te voeren. De uitslag van de volksraadple ging die op 6 maart gelijktijdig met de gemeenteraadsverkie zingen wordt gehouden, is ove rigens niet bindend. Uiteindelijk beslist de minister van binnen landse zaken wie burgemeester in Best wordt. De verwachting is wel dat de minister een duidelij ke voorkeur voor een van bei den niet naast zich zal neerleg gen. den haac/cpd - De Roofvogel- werkgroep Nederland (RWN) luidt de noodklok over het leegroven van haviksnesten. Honderden vrijwilligers van de werkgroep, die in heel Neder land roofvogels tellen, hebben bij controles tientallen leegge roofde nesten aangetroffen. De roof en doorverkoop blijkt voor al in Noord-Brabant en Drenthe plaats te vinden. Rob Bijlsma van de RWN ver moedt dat de jonge haviken na diefstal worden voorzien van een voetring. Daarmee wordt gesuggereerd dat ze legaal zijn gefokt. Een havik kan zo'n 450 euro opleveren. De schuld van de leeggeroofde nesten ligt vol gens Bijlsma bij de steeds ver- wendere consument die origi nele. imposante huisdieren wil. „Mensen vinden het stoer om een grote imposante roofvogel te bezitten. Het is niet stoer maar zielig. Haviken horen sier lijk door de lucht te zweven en niet in een kooitje te zitten." Niels Doorland van de Dieren bescherming ziet dat mensen de laatste jaren steeds bijzondere en exotische dieren in huis ha len. „Wasberen, bruikikkers, ha viken, je kunt het zo gek niet be denken." Ook Albert Fopma van de Vogelbescherming consta teert dat spectaculaire dieren zoals roofvogels populair zijn. Vooral de grote Amerikaanse Oehoe is zeer gewild." „Haviken zijn zeer moeilijk om als huisdier te houden. Waar schijnlijk vinden de dieren gretig aftrek bij valkeniers", zegt Fop ma. „Nu hebben nog zo'n 120 valkeniers een vergunning en per april komen daar nog enkele tientallen bij. Die hebben valken of haviken nodig. Valkenier Aiflnr Mos uit Kla- zienaveen ontkent dat hij en zijn collega's in bomen klimmen om haviken te roven. De nieuwe valkeniers die in april een ver gunning krijgen zijn volgens hem ook geen vogeldieven. De valkenier denkt dat de nesten zijn leeggehaald door kinderen of handelaren, die de beesten aan particulieren verkopen. „Dat is een slechte zaak. want een roofvogel heeft deskundige verzorging nodig. Ie kunt geen havik in een papegaaienkopi stoppen." Daar is Bijlsma van de Roofvo gel werkgroep Nederland het he lemaal mee eens. „Valkeniers weten wel hoe ze met vogels om moeten gaan. Het zijn de han delaren voor particulieren die de nesten leegroven." Jwijk - Justitie in de Verenig- N itaten heeft Nederland ge- igd om de uitlevering van voormalig directeur van mieconcem Saybolt. De VS denken de ex-directeur van )2 koping. Volgens een woord- rder van het ministerie van itie wordt de man er in de van beschuldigd betrokken ijn bij de omkoping van Jtenaren in Panama in 1995. in Vlaardingen gevestigde rijf maakte de afgelopen ja- internationaal naam met richt op de olie-export van in opdracht van de Ver- jde Naties. Volgens een irdvoerder van Saybolt Ne- and was de vestiging niet okken bij de omkoping. arnhem/gpd - Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren veel hogere straffen opgelegd aan de vader (48) en een oom (41) van twee Enschedese zusjes, die be trokken waren bij een groot schalige ontuchtzaak. De ouders van de meisjes en de oom wa ren de spil in deze zedenzaak. De drie verkrachtten behalve hun dochters meerdere buurt kinderen. De zusjes (toen 11 en 13) maakten op hun beurt tien tallen slachtoffertjes. Het hof veroordeelde de vader gisteren tot acht jaar cel en tbs met dwangverpleging. Bij de rechtbank in Almelo was dat zes jaar en tbs. De oom, die al vrij was nadat zijn 'Almelose' straf (drie jaar) er op zat, gaat terug naar de cel. Hij kreeg gisteren zeven jaar. De moeder (43) werd lichter gestraft. Ze kreeg vijf jaar cel tegen zes in Almelo. Zij wordt als 'meeloopster' gezien. STEVENHAGEN almere/gpd - GroenLinks ergert zich wild aan de 'schaamteloze' manier waarop de grote politieke partijen opeens over elkaar heen vallen met plannen om de crimi naliteit te bestrijden. Tegelijker tijd bepleitte ook voorman Ro- senmöller gisteren een effectie vere aanpak van de recidivisten, de zogenaamde draaideurcrimi nelen. De lijsttrekkers van PvdA en CDA putten zich de laatste da gen uit in voorstellen. De WD eist daarnaast haar traditionele rol als partij van crimefighters op. „Het is hard, harder, hardst als het gaat om het optreden van de overheid. Het is flink, flinker, flinkst als het om stren ger straffen gaat", aldus Rosen- möller op een bijeenkomst in Almere. PvdA-leider Melkert stelde het afgelopen weekeinde voor de straf voor veelplegers iedere keer dat zij opnieuw in de fout gaan met eenderde te verhogen. „Die formule werkt op de lach spieren", betoogde Rosenmöl- ler. Bovendien leidt zij alleen maar tot een 'heel, heel groot cellentekort'. „Veiligheid is te belangrijk voor verkiezingsretoriek", oordeelt GroenLinks streng. Tegelijkertijd vindt ook Rosenmöller dat de harde kem van draaideurcrimi nelen uit de 'misdaadspiraal' moet worden gehaald. Zij moe ten niet meer automatisch na het uitzitten van tweederde van hun straf vrijkomen, maar alleen als ze aan bepaalde voorwaar den voldoen. Zoals het des noods gedwongen volgen van een opleiding, het aanvaarden van werk of het ondergaan van een behandeling. Daarnaast moet het lik-op-stuk-beleid be ter gaan werken, zodat daders sneller voor de rechter verschij nen. Dat kan alleen als lagere functionarissen van het open baar ministerie meer bevoegd heden krijgen om de eenvoudi ger zaken af te doen, zodat de vijfhonderd officieren van justi tie minder zwaar belast raken. door Martin Gommers Nijmegen - Nederlandse juristen wrijven zich de ogen uit als ze lezen dat in de zaak-Dutroux twee mensen al bijna zes jaar in voorarrest zitten. Dat is voor Nederlandse begrippen onge kend lang. Het lijkt op schen ding van het Mensenrechten verdrag, vinden zij. Een voorarrest van achttien maanden, misschien twee jaar, maar dan zit je in Nederland toch aan je maximum. Dan moet de zaak toch echt door een rechter worden behandeld. En zo'n lange termijn haal je in Nederland alleen in een inge wikkelde zaak, die een lang vooronderzoek vergt. Vorige week werd bekend dat Mare Dutroux officieel in staat van beschuldiging is gesteld we gens het verkrachten van min derjarige meisjes. De man zit al bijna zes jaar vast, maar dat is in zijn zaak geen probleem. Hij heeft in 1998 vijf jaar gevange nisstraf gekregen voor een ont snapping uit het gevang en die straf zit hij nu uit. Anders is het voor zijn ex-vrouw Michèle Martin en medeverdachte Mi chel Lelièvre. Zij zitten al bijna zes jaar in voorarrest. Hun ad vocaten willen de zaak voorleg gen aan het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Nederlandse advocaten zouden pakweg vier jaar geleden al moord en brand hebben ge schreeuwd. Tenslotte bepaalt het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens dat ieder een recht heeft op behandeling van zijn zaak binnen 'een rede lijke termijn'. Ook mensen die van morbide misdrijven worden verdacht. Theoretisch is het mogelijk dat ook in Nederland iemand bijna zes jaar in voorarrest zit. Maar in de praktijk komt dat niet voor, zegt advocaat Van der Kruijs, se cretaris van de Nederlandse Vereniging van Strafrecht Advo caten. Hij herinnert zich uit zijn eigen praktijk een ingewikkelde moordzaak met een lang voor arrest, maar dat voorarrest zat ergens tussen de anderhalf a twee jaar. De Nijmeegse hoogleraar straf- en strafprocesrecht Buruma: „Het ziet er naar uit dat hier sprake is van een ernstige schending van het Mensenrech tenverdrag. Wat de Belgen daar voor gevolgen aan verbinden, is aan de nationale rechter om te beoordelen." Buruma is geen groot voorstan der van een strafrechtelijk ver enigd Europa. Daarvoor zijn de verschillen in procescultuur te groot. En over de Belgische ma nier van werken - de oorzaak van deze vermoedelijke schen ding van het Mensenrechten verdrag - zegt de Nijmeegse hoogleraar „In de Belgische manier van werken zitten ele menten die zo 'politiekerig' zijn. Officieren van justitie op een la ger niveau worden vaak aange stuurd, waardoor ze een bepaal de onderzoekslijn niet verder kunnen volgen. De Belgische minister heeft in vergelijking met Nederland een te grote greep op het openbaar ministe rie. De dood in de pot. Dat is de les die wij eruit kunnen leren. den haag/anp - Het kan best wel eens gunstig uitpakken dat de SER (Sociaal-Economische Raad) pas vlak voor de kabinets formatie met een advies over de herziening van het WAO-stelsel komt. Dat zegt voorzitter Don ner van de commissie die vorig jaar onderzoek heeft gedaan naar de WAO. De kans is nu groter dat het ook werkelijk komt tot een omwen teling in het WAO-stelsel, meent Donner. Als de SER midden in de kabinetsperiode van Paars II met een advies over de WAO zou zijn gekomen, dan was er volgens hem hoogstwaarschijn lijk niets mee gebeurd. De poli tiek was daarvoor te verdeeld over het onderwerp. „Een jaar of meer geleden zou er een patstelling zijn ontstaan en dan was het allemaal niets geworden met de WAO." Nu is er volgens de CDA'er de afgelo pen periode voldoende tijd ge weest voor alle partijen om tot het inzicht te komen dat de WAO anders moet worden inge richt. Met een miljoen arbeids ongeschikten in het vizier is het draagvlak voor veranderingen toegenomen, denkt Donner. Vorig jaar bleek al dat er in ieder geval steun voor Donners ge dachte is om alleen nog de mensen die langdurig volledig arbeidsongeschikt zijn een WAO-uitkering te geven. De ge deeltelijk arbeidsongeschikten moeten in principe blijven wer ken. Het kabinet had eigenlijk al in oktober vorig jaar een advies van de SER over de WAO willen hebben. Maar de sociale part ners konden het toen nog niet eens worden over de precieze invulling van de stelselwijziging. Begin dit jaar hebben de werk gevers- en werknemersorganisa ties wel een akkoord op hoofd lijnen bereikt. Het uitgewerkte advies wordt volgende maand gepresenteerd. arnhem - De historische kelders van Arnhem zijn omgebouwd tot een roversnest. Dit in verband met de film Pietje Bell die gedeeltelijk hier wordt opgenomen. Foto: GPD/Cees Mooij

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5