BINNENLAND 1 BVD: Continu islamitische scholen volgen Terug naar het vertrouwde financieringstekort Weer hoge waterstand in Limburg door zware regenval Brussel zet druk achter aanpak mestoverschot Protest tegen komst Kok J Keukenmaxx Van Boxtel tegen hysterie over de islam Druk op Israël Zwarte school 'scoort' beter Tegenstellingen binnen Paars verscherpt door CPB-cijfers nkschepen tsen op de Lek Twee Nederlandse chepen zijn vanochtend Lek bij Ameide met el- n aanvaring gekomen. Er en slachtoffers gevallen, er geen gevaar voor om- iden. De ene tanker ver- diesel, de andere was lit schip scheurde aan de ant open en verloor daar- t brandstof. Rijkswater- is bezig de olie op te rui- De aanvaring gebeurde hvart voor zeven. De poli- jet nog niet wat de oor van het ongeval. Het pvaartverkeer ondervindt hinder ijaar ijsvogels lachte winter l - Door de zachte winters afgelopen jaren gaat het nder goed met de zeldza- ivogel, volgens velen het ste en meest bijzondere tje van Nederland. Het ijs- ije gedijt na jaren van kelen zelfs zo goed dat het uut Sovon Vogelonderzoek rland voor 2002 een top- oorspelt.We verwachten ar meer dan 400 broedpa- i daarmee zou het record 995 gebroken zijn," zegt •y van Diek van Sovon. schatting veertig procent e vogels bevindt zich in I-Brabant. dachte van orisme vrij iaag - Het gerechtshof in Ij laag heeft een van de ien die in Rotterdam zijn lakt op verdenking van lorbereiden van een terro- he aanslag vrijgelaten, n een woordvoerder van 1 if waren er onvoldoende ge bezwaren om de man a i houden. Het gaat om Dtterdamse ambtenaar itrese afkomst, die twee u i na de aanslagen in de \1 igde Staten met drie an- ik in de Maasstad was op- I. Een vierde arrestant, e( egaal in Nederland ver- ij ide Algerijn, werd al na k(dagen wegens gebrek 1(j wijs vrijgelaten. ?k donderdag 21 FEBRUARI 2002 eke wapens uit museum I - Uit het Museum Vlieg- ri )eelen (Gelderland) zijn id gs twee antieke pistolen t revolvers gestolen. Vol et luchtoorlogmuseum e( iet de wapens onklaar ge- rkmaar kunnen ze wel in jj taat worden hersteld, oordvoerder van het mu- zegt dat de pistolen en re- n waardevol zijn, maar e' drag kon hij niet noe- e' )e Koninklijke Mare- v see heeft een onderzoek ni ;ld. ru kstraf voor linaanrander' a 1 /ut - De rechtbank in Alk- t! leeft gisteren een 41-jari- i uit Hoorn wegens aan- or gvan jonge vrouwen in ns o veroordeeld tot een raf van 75 uur en twee en voorwaardelijke cel- nc lok moet hij in groeps- ie. De man maakte zich (lopen jaren herhaalde- ie uldig aan het onzedelijk X n van vrouwelijke trein- ia) ers. De man volgde 01 een vast patroon: als hij d lam legde hij quasi non- n t zijn jas half over de van zijn buurvrouw. Zo- id slapend betastte hij s in van onder de jas. geeft Annan octoraat - Secretaris-generaal Verenigde Naties Kofi [ontvangt 21 november tgenheid van het 75-jarig pvan de Katholieke Uni e/ijl Brabant een eredocto- universiteit in Tilburg /^t Annan het eredocto- iwege zijn 'niet aflaten - iningen de wereld er- ivertuigen dat het poli- ndelen gedragen moet door het morele princi- ienselijke waardigheid itdrukking komt in rechten en democratie'. ian worden ook de Ariel Rubinstein en icoloog Hans-Dieter in gelauwerd. Nederlanders aanschaf ISF 'er%o - Het aantal voor- en '(""landers van de Joint Stri- "Jfter (JSF) houdt elkaar in e'%ht. Het kabinetsbesluit ^janschaf van de opvolger "•jl6 krijgt steun van 44 "°jt, terwijl 43 procent dit l'eïbeoordeelt. Dat blijkt '""telefonische enquête die Trzoeksbureau NIPO in it van de SP heeft uitge- 'e enquête is uitgevoerd ibinetsbesluit over de februari. sittard/anp - Door hevige regenval in de Belgische Ar dennen is de waterstand van de rivier de Maas voor de derde maal in drie weken sterk aan het stijgen. Het wa terschap Roer en Overmaas heeft in Sittard gisteravond opnieuw een crisiscentrum ingericht. Rond acht uur 's avonds bereikte het Maaswater giste ren in Borgharen al een hoogte van 44,13 meter boven NAP. Rijkswaterstaat verwacht dat de voorlopige piek van zo'n 45 meter boven NAP in de loop van deze och tend bereikt zal worden. Dat is slechts een halve meter lager dan de hoogste stand van vorige week donderdag. Naar verwachting blijft het veel regenen. Het waterschap in Sittard had met het oog op de slechte weersvooruitzichten al eerder besloten de vorige week aangebrachte beveiligingsmaatregelen te handhaven. Het gaat daarbij om onder meer kwelwaterpompen, de montabele kades en afsluitingen van doorgangen in ka des. „Deze derde watergolf in drie weken tijd toont aan dat er serieus werk moet worden gemaakt van de verlaging van de waterstand", zei een woordvoerder van het wa terschap. „Dat moet in Zuid-Limburg onder meer ge beuren door het verbreden van de rivier." Ook de Roer veroorzaakt problemen. In Roermond is de rivier met grote schotten afgezet, waardoor het water via de Hambeek om het Roermondse centrum heenloopt. Een schot aan de monding van de Roer in de Maas voorkomt terugstromen van het hoge Maaswater in de Roer, waardoor de binnenstad van Roermond blank zou komen te staan. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Voor het einde van het jaar moet Nederland een voor de EU acceptabel voorstel indie nen voor de aanpak van het mestprobleem. Als dat niet lukt, stapt Europees Commissaris van milieu Wallström naar het Europese Hof in Luxemburg om Nederland te dwingen de Euro pese regels na te leven. Al sinds 1991 praat Nederland met de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, over het terugbrengen van de hoeveelheid stikstofhoudende mest per hectare en het verklei nen van de veestapel. De EU- normen (170 kilo per hectare in het jaar 2003) houden volgens landbouwminister Brinkhorst geen rekening met het langer dan gemiddelde groeiseizoen in Nederland. Op aandringen van de land bouworganisatie LTO Neder land heeft Brinkhorst daarom in Brussel om een uitzonderings positie gevraagd. Hij denkt aan een norm van rond de 250 kilo gram per hectare. In een gesprek met Nederlandse journalisten noemde Wallström dat gisteren 'onacceptabel'. Er wordt gewerkt aan een ambte lijk compromis, maar tot nu toe zonder resultaat. Als Brussel en Nederland het niet eens worden over een for mele uitzonderingspositie, moet Nederland zich gewoon aan de Europese wetgeving houden. De Commissie kan naleving af dwingen via het Europese Hof in Luxemburg, maar zo'n proce dure duurt jaren. enschede - In de door de vuurwerkramp verwoeste Enschedese woonwijk hebben bewoners een pro testbord geplaatst tegen de komst van premier Kok, die vandaag de stad aandoet voor een werkbe zoek. Getroffenen en nabestaanden van de slacht offers twijfelen inmiddels hardop aan de woorden die de premier sprak kort na de vuurwerkramp in mei 2000: „Niemand mag slechter worden van de ze ramp." Foto: GPD/Carlo ter Ellen (advertentie) T/M A.S. ZONDAG KUNT U UW DROOMKEUKEN REALISEREN, VOOR EEN ONGEKEND LAGE PRIJS. rpE LAATSTE 30 SHOWROOMKEUKENS MOETEN WEG. TEGEN ELK AANNEMELIJK BOD! Kruisweg 655-657, Tel. 020-6538163 o JJ J" JJ J 'p kentert (i tti kelken, illicit tl Itetti Starmark 280 x 200 cm t.w.v. 14.900,- HOOFDDORP A.S. ZONDAG BENT U OOK VAN HARTE WELKOM VAN TO.OO-i7.OO UUR COMMENTAAR leeuwarden/anp - Minister Van Boxtel (grotestedenbeleid en in tegratie) hekelt de spierballen- taal die een aantal politieke par tijen volgens hem in de verkie zingscampagne hanteert. „Ik wil waarschuwen voor hysterie over de islam en de integratie van moslims." D66-minister Van Boxtel zei dat gisteren in Leeuwarden bij de opening van een multicultureel centrum. „Ik zie nu andere par tijen flinkheid op flinkheid sta pelen in hun verkiezingscam pagnes", aldus Van Boxtel. „Maar we moeten uitkijken dat we in de beeldvorming niet doorschieten en de ene groep tegen de andere opzetten. Met de meerderheid van alloch tonen in Nederland gaat het vol gens hem goed. Hij wees op de daling van werkloosheid onder allochtonen. Waar sommige groepen allochtone jongeren zich excessief te buiten gaan aan criminaliteit moet de overheid echter hard ingrijpen. Terwijl de internationale gemeenschap langs de zijlijn toe kijkt, neemt de slachting in het Midden-Oosten groteske pro porties aan. Israëli's en Palestijnen zitten vastgepind in een geweldsspiraal waaruit geen ontsnappen mogelijk lijkt. Sinds Sharon door de Tempelberg te betreden de Palestijnen tot de tweede 'intifada' provoceerde, is iedere vorm van rede in de Israëlische benadering van het Palestijnse vraagstuk zoek Vergelding is voor de Joodse staat nu het sleutelwoord. In het volste besef dat geweld nog meer geweld uitlokt, komt premier Sharon ook vandaag niet verder dan de Palestijnen nog zwaardere vergeldingsaanvallen in het vooruitzicht te stellen. Nog niet eerder in het conflict zijn beide partijen zo de greep op de gebeurtenissen kwijtgeraakt. Zonder ingrijpen van buitenaf zal het conflict alleen maar escaleren en de ver houdingen tussen het Westen en de islamitische wereld nog zwaarder op de proef stellen. Voor de Europese landen lijkt slechts een marginale, bemid delende rol weggelegd. Het conflict kan alleen op een voor beide partijen bevredigende manier worden opgelost als de Amerikanen hun koers ten aanzien van Israël radicaal her zien. De politiek van onvoorwaardelijke steun zal plaats moe ten maken voor een meer realistische benadering met als ver trekpunten veiligheidsgaranties voor Israël, een Palestijnse staat op de Westoever en de Gazastrook en indien nodig de hardhandige verwijdering van de kolonisten uit deze gebie den. Israël mag dan wel in een 'barbaars' werelddeel een voortuit- geschoven post van de westerse democratieën zijn, het Wes ten zal zijn belangen beter moeten leren afwegen. De islami tische wereld telt inmiddels zo'n miljard inwoners tegenover een handvol Israëli's, van wie velen door de grote immigratie golven evenmin in westerse waarden geloven. Door de druk op Sharon op te voeren en de angel uit het conflict te halen kan president Bush in zijn strijd tegen het terrorisme een nog grotere overwinning behalen dan in Afghanistan. den haag/anp - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) gaat de islamitische scholen permanent volgen. Volgens een onderzoek van de BVD hebben fundamenta listische moslimgroeperingen op de meeste scholen nauwelijks in vloed. Bij een aantal scholen con stateert de dienst echter 'zorg wekkende aspecten'. Op deze scholen hebben bui tenlandse nationaal of religieus- politieke organisaties wel dege lijk invloed op de moslimscho len. Volgens de BVD mag die niet worden onderschat. Het BVD-onderzoek meldt dat een op de vijf islamitische basis scholen banden heeft met de ra dicaal-islamitische organisatie Al Waqf al Islami. Die banden bestaan uit financiële steun of leden in het schoolbestuur die ook lid zijn van deze radicale or ganisatie dan wel verwante groeperingen. Ook zijn er bin nen het onderwijs docenten ac tief met een radicaal-islamiti sche grondslag, laat het rapport weten. Zij zijn gekant tegen de integratie van moslims in de Nederlandse samenleving. Bij een ruime meerderheid van de door de overheid gefinan cierde islamitische scholen doen zich nauwelijks proble men voor in verband met de de mocratische rechtsorde, stelt minister De Vries van binnen landse zaken. De Vries heeft gis teren het BVD-rapport 'De de mocratische rechtsorde en isla mitisch onderwijs' naar de Tweede Kamer gestuurd. Aanleiding voor het onderzoek waren berichten dat op islamiti sche scholen principes als tole rantie en non-discriminatie worden geschonden. Ook zou den buitenlandse organisaties invloed proberen te verwerven in het islamitisch basisonder wijs. Afgezien van het continue on derzoek van de BVD gaat de On derwijsinspectie het godsdienst onderwijs op islamitische basis scholen analyseren. Dat doet de inspectie in samenwerking met Forum, het instituut voor multi culturele ontwikkeling. Ook zal de inspectie het onderwijs in al lochtone talen (OALT) dat bui ten de scholen wordt gegeven, tegen het licht houden. den haag/gpd - De 'zwarte school' in de Randstad is aan een opmars bezig. Deze scholen met veel allochtone leerlingen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben dit jaar beduidend beter 'gescoord' met de Cito-toets dan andere jaren. Dat maakte het Centraal Insti tuut voor Toetsontwikkeling vandaag bekend. Ruim 160.000 leerlingen uit de achtste en laat ste klas van 6300 scholen in het basisonderwijs maakten dit jaar de toets. Een reden voor de be tere resultaten op zwarte scho len kan woordvoerder G. Joosen van het Cito niet geven. „Wel licht is het de ervaring met dit onderwijs die zorgt dat er betere resultaten komen." Het niveau van de Cito-toets, een belangrij ke informatiebron voor ouders en schoolleiding voor de keuze van de volgende school, is over heel Nederland gezien al jaren vrijwel gelijk. Een woordvoerster van het mi nisterie van onderwijs reageert verheugd op de Cito-resultaten. „Jarenlang is er geïnvesteerd in dit onderwijs. Individueler, met aandacht voor onderwijs vóór dat een kind op school begint. Een Cito-toets zegt niet alles, maar dit is heel hoopgevend." den haag/gpd - De meeste poli tieke partijen grijpen de sombe re prognoses van het Centraal Planbureau (CPB) over de stag nerende groei vooral aan om er op te wijzen hoe onverantwoord het verkiezingsprogramma van de ander is. Geen enkele partij is voorlopig van plan de eigen ver kiezingsbeloften te wijzigen. De PvdA wil de volgende rege ringsperiode 7,7 miljard euro extra investeren in onderwijs, gezondheidszorg en veiligheid. Ook wil de partij te allen tijde voorkomen dat er weer een fi nancieringstekort ontstaat, om dat de overschotten nodig zijn om de staatsschuld af te lossen. Toch is de PvdA niet van plan veel van haar wensenlijstje te schrappen nu het CPB becijfert dat er in 2003 een begrotingste kort ontstaat van 0,6 procent. „Dit is nog maar een eerste voorspelling van het CPB", rela tiveert financieel woordvoerder Ferd Crone. „Er moet nog blij ken of dit tekort zich alleen in 2003 voordoet, of dat het struc tureel is. In het laatste geval is het dan wat ons betreft over met de lastenverlichting." WD-leider Hans Dijkstal legt op zijn beurt het probleem vooral bij de PvdA: „Als het CPB gelijk krijgt, zullen we allemaal onze verldezingsprogramma's moe ten aanpassen. Ook de WD moet dan haar huiswerk over doen, want ik wil geen financie ringstekort, liefst ook niet voor één jaar. Wat nu in gevaar dreigt te komen, zijn de uitgaven aan zorg, veiligheid en onderwijs." Oppositiepartij CDA gebruikt de CPB-cijfers vooral om nog eens af te geven op het beleid van het huidige kabinet. „Een volgend kabinet mag de scherven van Paars opruimen", aldus CDA- leider Balkenende. „Vorig jaar is er geld uitgegeven dat nog niet was verdiend. Daardoor ontstaat nu het beeld dat de economie wel groeit, maar er toch een begrotingste kort ontstaat." Nieuwe bezuinigingsronde zou dramatische start zijn voor volgend kabinet door Maurice Wilbrink den haag - De zeer snelle verslechtering van de rijksfinanciën die het Centraal Planbureau (CPB) voorziet voor 2002 en 2003 komt als een bijzonder pijnlijke ver rassing voor minister van financiën Zalm. Beleidsmakers hadden er niet op gere kend dat Nederland volgend jaar alweer een financieringstekort kent. Ons land heeft zich, als de jongste CPB- raming uitkomt, slechts drie jaar kunnen koesteren in een begrotingsoverschot. Na een kwart eeuw van tekorten en stijgende staatsschuld, hield de staat in 1999 voor het eerst geld over en werd een begin ge maakt met het verkleinen van de reus achtige schuldenberg. Maar de economische omslag die zich met grote snelheid heeft voltrokken, drukt de staatshuishouding straks weer ouderwets in het rood. Op zich is dat een logisch effect van de onder Paars gehan teerde begrotingsmethode, maar even wennen is het wel. Wat is er aan de hand? Het Paarse kabinet heeft nooit gestreefd naar een vooraf gekozen begrotingssaldo. Het koos ervoor het tekort af te laten hangen van de conjunctuur: bij flinke economische groei zouden financiële meevallers (extra belastinginkomsten voor het rijk) worden gebruikt om het fi nancieringstekort te drukken. In geval van een (bijna-)recessie zou het tekort weer oplopen, omdat de belastinginkom sten dan tegen zouden vallen. Nederland raakte z'n hardnekkige tekort kwijt, omdat we onder Paars een zeer lange periode van hoogconjunctuur be leefden waardoor de extra miljarden bij Zalm binnenstroomden. De staatshuis houding werd er structureel door verbe terd en kon weer tegen een stootje. En nu de groei in ons land sinds begin 2001 stokt, was het wachten op belastingte genvallers. Die dienen zich dit en vol gend jaar aan en het gevolg is dat het ge realiseerde overschot weer kleiner wordt. Op zich is dat geen reden tot zorg. maar een nieuw tekort is niet de bedoeling. Al le politieke partijen zijn het erover eens dat de staatsschuld tot 2020 flink moet worden verlaagd, om in de decennia daarna de ruimte te hebben voor het op vangen van de kosten van de vergrijzing. Daarvoor is nog lange tijd een overschot op de rijksbegroting nodig van minimaal 1 procent gemiddeld. Als er in 2003 een tekort ontstaat van 0,6 procent, dan geeft de staat in feite ruim 7 miljard euro te veel uit: zoveel zou er be zuinigd moeten worden om toch op het door veel politieke partijen gewenste overschot van 1 procent terecht te ko men. Zo'n bezuinigingsoperatie is erg onwaarschijnlijk: het zou een dramati sche start zijn voor een nieuw kabinet dat Paars-2 opvolgt. Een van de oorzaken voor de tegenval lende begrotingscijfers is de ontwikkeling van de werkloosheid. Men voorzag al een stijging van de werkloosheid in 2002, maar een verdere toename in 2003 in de jongste CPB-ramingen is nieuw. Dit be last de rijksbegroting, omdat de uitgaven aan werldoosheidsuitkeringen toenemen, maar het scheelt ook staatsinkomsten omdat werklozen nou eenmaal minder belasting betalen. De aantrekkende economische groei biedt onvoldoende soelaas. Het CPB ver wacht dat het Nederlandse bedrijfsleven dit en volgend jaar meer banen schrapt dan schept, vooral omdat de arbeidskos ten hard oplopen. Van de beroepsbevol king zijn nu 248.000 personen werkloos, in 2003 komt dat al uit op 345.000. Daar mee neemt de spanning op de arbeids markt in snel tempo af. Het CPB denkt dat de arbeidsmarkt in evenwicht is bij 370.000 werklozen. Op termijn zal het economisch herstel echter wel weer zichtbaar moeten wor den in een beter saldo van de overheids financiën, omdat de belastinginkomsten voor het rijk weer toenemen. Maar in recente middellange termijnra mingen van het CPB komt het rijk pas in 2006 weer op een financieringsoverschot uit van 1,25 procent. En dat lijkt echter alweer te hoog gegre pen met de nieuwste CPB-cijfers in het achterhoofd. Een wandelaar in het Limburgse Laar waadt door het water naar een hoger en droger gelegen deel van de weg. Foto: ANP/Marcel van Hoorn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3