Bijna alles onder controle GESPREK VAN DE DAG Waarom sportsterren soms doorslaan Gouden gids voor de moderne 'homo mobilis' Opmerkelijke luchtvaartincidenten in 2001 u Bondgirls met kloten DONDERDAG 21 FEBRUARI 20fl MENSELIJK Het Duitse magazin Max moet van een Hamburgse recht bank ruim 250.000 euro betalen aan een voormalige vriendin van Boris Becker, SABRINA SETLUR. Het blad publiceer de in februari zonder toestemming naakt foto's van haar. Vol gens Max werden ze twee jaar geleden op Ibiza gemaakt. Set- lur had één miljoen mark geëist. De fo to's, die alleen haar- inmiddels door plas tische chirurgie ver grote - borsten to nen, verschenen ook in het Duitse boulevardblad Bild. Het is nog niet bekend of Bi ld ook een schadevergoeding moet betalen. In de Kroatische hoofdstad Zagreb maakt PARKEER BEHEER voor niemand een uitzondering, zelfs niet voor een DODE. Een auto die fout geparkeerd staat wordt weggesleept, zo simpel is dat. De Kroati sche krant Jutarnji List meldde gisteren dat de ta kelwagen een lijkwagen met kist en al had meege nomen, die klaarstond om naar het lijkenhuis te wor den gereden. Terwijl de begrafenisondernemer nog bezig was de nodige for maliteiten af te handelen, kwam parkeerbeheer langs. Parkeerbeheer noemde het wel onaange naam om uitgerekend een wagen met een dode erin af te voeren. De post van JAPANSE GANGSTERS wordt door 344 postkantoren in het land van de rijzende zon extra snel bezorgd. Dat blijkt uit onderzoek van het Japanse post bedrijf. Een woordvoerder van de onderneming zei giste ren dat er 'enige druk is uitgeoefend' door de gangsters om de extra service te krijgen. De postkantoren gingen vermoedelijk over tot de speciale behandeling om te voorkomen dat hun werkzaamheden zouden worden ver stoord, aldus de zegsman. De agentschappen hebben in middels opdracht gekregen te stoppen met de bijzondere dienstverlening. PHILIPS trekt zich te rug als hoofdspon sorvan het computer spel Virtual Gotcha 2. Hierin over vallen bejaarden de Europese Centrale Bank (ECB) in Frankfurt uit woede over de invoering van de euro. Om in de kluis te belanden moeten de hoogbejaarden niet al leen het bankpersoneel elimineren, maar ook andere se nioren die het op het geld hebben gemunt. ,,Het spel valt niet binnen ons sponsorbeleid", aldus Philips. Eerder al spraken verscheidene ouderenorganisatie hun ongenoe gen uit over het spel en de rol die de bejaarden erin spe len. Het Groningse internetbedrijf The Wow!, dat verant woordelijk is voor het spel, hoopt nog met Philips om de tafel te kunnen gaan om de kwestie op telossen. „Zo zijn we er vorig jaar met de Informatie Beheergroep (IBG) ook uitgekomen", aldus de woordvoerder. In de eerste versie van het virtuele schietspel was de Groningse IBG het doelwit was van terroristische studenten die zich erger den aan de invoering van de OV-studentenkaart. De mens is minder honkvast dan ooit. Alleen al het luchtver voer is goed voor 1,6 miljard rei zen per jaar. Maar voor de mo derne 'homo mobilis' nemen ook de risico's voor de gezond heid een hoge vlucht. De We reldgezondheidsorganisatie, WHO, komt daarom met een 'gouden gids' vol waarschuwin gen en nuttige raadgevingen voor reizigers te land, ter zee en in de lucht. „Dit is bedoeld voor iedereen die reist, van zakenlieden tot toeristen, van avonturiers tot hulpverleners in afgelegen stre ken," zegt dr. David Heymann, WHO-directeur voor besmette lijke ziekten. Hoewel niet minder dan 30 be smettelijke ziekten, met name malaria, de reislustige mens be dreigen, komt de WHO tot de merkwaardige slotsom, dat ver keersongelukken en verdrinking meer levens kosten dan alle kwalen bij elkaar. Per jaar eist het wegverkeer meer dan een miljoen mensenlevens plus 10 miljoen gewonden, terwijl jaar lijks een half miljoen mensen verdrinken. De enkele honder den slachtoffers van vliegram pen vallen daarbij in het niet. Lange-afstandsvluchten mogen dan niet levensbedreigend zijn, gezond zijn ze bepaald niet. In de passagiersruimte kunnen de lage vochtigheidsgraad en gerin gere zuurstofconcentratie op grote hoogten, alsmede het ge brek aan beweging, problemen geven. In moderne vliegtuigen is de luchtkwaliteit overigens niet slecht omdat de cabinelucht om de tien minuten wordt ververst en gefilterd. Maar omdat de luchtdruk in de cabine niet ho ger is dan op een 1700 meter hoge bergtop, treden in het li chaam gasvorming op en zwel lingen door een geremde bloedsomloop, waardoor de passagier 'uitzet.' „Geen alcohol of koolzuurhou dende dranken tijdens de vlucht, maar wel veel water of vruchtensapjes tegen uitdro ging," adviseert de WHO. „Blijf niet urenlang bewegingloos in de stoel zitten, probeer wat rond te lopen of doe wat simpele beenoefeningen, waarvoor de Bokser Regilio Tuur is er, net als zijn Amerikaanse collega Mike Tyson, al voor veroordeeld. En nu is dus ook een strafrechtelijk onderzoek begonnen naar voet balster Edgar Davids, tegen woordig voetballend voor het Italiaanse Juventus. Zijn ex- vriendin heeft dinsdag bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan wegens jarenlange mis handeling. Tuur, Tyson en Davids. Het zijn alle drie sportsterren. Maai- als het ministerie van justitie bere kent dat in Nederland zo'n 200.000 vrouwen in huiselijke sfeer regelmatig te maken heb ben met geweld, dan is duidelijk dat sportsterren niet de enigen zijn die er op los slaan. „Rijk of arm, intelligent of niet, het komt in alle lagen van de bevolking voor", zegt Frans Schalkwijk. Deze Amsterdamse psychothe rapeut en psycho-analyticus verricht voor justitie geregeld onderzoek naar mishandelin gen. Een 'gevoel van gekrenktheid', dat is volgens Schalkwijk vrijwel altijd de reden waarom een man Regilio Tuur Foto: GPD/Joep van der Pal zijn vrouw of vriendin mishan delt. De kans dat dit gebeurt is volgens Schalkwijk bij sportster ren groter dan bij mensen die zonder spandoeken en applaus door het leven gaan. „Sporters zijn gewend aan veel waarde ring. In sommige gevallen gaat het zelfs om verering. In huise lijke kring houdt die adoratie meestal op. De sportster die thuiskomt kan daar van zijn vrouw of vriendin te horen krij gen dat hij een zakkenwasser is. Of hij moet een huiselijke klusje opknappen waar zijn hoofd he lemaal niet naar staat. Dat kan na alle stress rond zijn toppres taties helemaal verkeerd vallen en uitdraaien op mishandeling." Regilio Tuur zei na zijn veroor deling wegens mishandeling van een ex-vriendin en zijn toenmalige vrouw dat zijn agressieve gedrag te maken heeft met zijn Surinaamse ach tergrond. Volgens Schalkwijk is dat inderdaad een algemeen verschijnsel. „Uit verschillende onderzoeken blijkt dat men in Suriname sneller mishandelt in familiekring dan daarbuiten. Het gaat dan om ouders die hun kinderen mishandelen maar ook om oma's en opa's die dat doen of binnen huwelijken. Het is hun manier van corrigeren. Het komt vooral in armere kringen voor." Ook Davids heeft een Su rinaamse achtergrond en komt uit een Amsterdamse volkswijk. De gerenommeerde sportpsy- choloog Peter Blitz doet daar geen uitspraken over, maar hij weet wat stress voor topsporters kan betekenen. Blitz heeft onder meer gewerkt voor FC Utrecht, de KNVB en ex-schaatsbonds- coach Ab Krook. Onlangs ver scheen een door hem geschre ven boek 'De Renmens' over misdaad in de wereld van de topsport. Hij zegt het nooit te hebben meegemaakt dat een sporter zijn stress met geweld heeft afgereageerd op vrouw of vriendin. Blitz vindt het onzin te denken dat sportlieden eerder door het lint gaan dan 'gewone' mensen. „Sporters zijn juist ge wend om met stress om te gaan." En als de stress de overhand krijgt, zegt Blitz daar wel raad mee te weten. Hij verwijst als voorbeeld naar beroepsvoetbal lers ('ik wil geen namen noe men') die zich in het veld te bui ten gingen aan buitensporig veel keiharde overtredingen. „Ze kre gen vaak gele en rode kaarten en gaven de trainer, scheidsrech ters en wie dan ook de schuld. Buiten het veld was er niks aan de hand. Maar het was wel zaak om dit snel aan te pakken", al dus Blitz. Het kostte hem twee maanden om de voetballers in het gareel te krijgen. „Veel praten en ana lyseren maakte duidelijk dat ze zich bewust werden van wat er aan de hand was. Ze zagen van zichzelf niet hoe de zaken stapje Edgar Davids Foto: Hans van Weel voor stapje uit de hand liepi Ze moesten zien dat er eerst oranje licht is als aanloop en daarna het rode licht waarbi door het lint gingen." Psychotherapeut Schalkwijk niet onder de indruk van wj Blitz zegt. „Heel mooi om ra sen op die manier te benade Maar ik weet uit ervaring da' lessen snel vergeten kunnen worden." meeste luchtvaartmaatschappij en tegenwoordig handleidingen aan boord hebben." De narigheid van jetlag kan wor den verminderd door weinig te eten voor en tijdens de reis, veel drinken, zo mogelijk wat dutjes tijdens de vlucht en veel bloot stelling aan daglicht na de lan ding in de andere tijdzone. De dreiging van bloedstolsels bij of zelfs na lange vluchten, met name in de beenaderen ('deep- vein thrombosis') heeft de laat ste jaren nogal wat onrust ge wekt. Maar 's werelds hoogste gezondheidscollege acht dat ge vaar 'zeer klein', behalve voor patiënten met risico-factoren onder wie corpulente, oudere of zwangere passagiers. De gids wijdt een compleet hoofdstuk aan malaria, 'een ge- zondsheidsbedreigende factor in meer dan 100 landen, die jaarlijks door 125 miljoen inter nationale reizigers worden be zocht.' De WHO raadt het 'lukraak slik ken' van preventieve anti-mala- riapillen voor de reis sterk af. In vele streken zijn een aantal gangbare preparaten practisch waardeloos geworden door de toenemende immuniteit van de plaatselijke malariaparasiet. Dus is het beter de dokter te vragen welke medicamenten in welke landen nog effectief zijn. Een malariavaccin bestaat nog steeds niet en je kunt de bijtgra- ge anopheles-muskiet beter op afstand te houden met een af werende spray en door je 's avonds zo min mogelijk 'bloot te geven.' Als koorts optreedt binnen een week na aankomst in een malariagebied moet on middellijk medische hulp wor den ingeroepen, want bepaalde malariatypen (plasmodium fal ciparum) kunnen dodelijk zijn. „Vooral backpackers die afgele gen streken opzoeken lopen in malarialanden een sterk ver hoogd risico," aldus de gouden WHO gids. De 193 pagina's tellende gids 'International Travel and Health' is ook te raadplegen op een speciale website www.w- ho.int/ith/ Bob Kroon Vliegtuigpassagiers ruiken gebraden ge vogelte nadat een koppel eenden een straalmotor is ingezogen. De deur van een nooduitgang valt tijdens de vlucht naar binnen. De airco begint ijsblokjes uitte spugen. Stewardessen raken ge wond door onverwachte turbulentie. De Nederlandse luchtvaart heeft een ener verend jaar achter de rug. Bemanning en passagiers werden in 2001 geconfronteerd met opmerkelijke voorvallen, zo blijkt uit de circa 570 meldingen aan de inspectie verkeer en waterstaat. Meestal ging het om relatief onschuldige technische problemen, maar er waren ook incidenten van ern stiger aard. Zo ontving de inspectie ze ker vijftien meldingen van verkeersvlie gers over een dreigende kans op een botsing. Geholpen door waarsehuwingsappara- tuur voor naderende vliegtuigen had den gezagvoerders doorgaans ruim schoots de tijd om de koers te verleg gen. Maar er waren ook een paar 'near misses', waarbij piloten tijdens de lan ding op het laatste moment ontdekten dat er zich een ander vliegtuig op de baan bevond. Alleen door vol gas te ge ven en een doorstart te maken, konden zij een mogelijke botsing vermijden. De namen van de betrokken maat schappijen en luchthavens zijn in de meeste gevallen niet bekend gemaakt. Voor het volgende overzicht zijn op merkelijke en ernstige incidenten ge bruikt met Nederlandse passagierstoe stellen in binnen- en buitenland. Een groot ongeluk bleef uit, maar een paar keer dreigde het bijna mis te gaan. 9 januari Start afgebroken omdat de besturing van het neuswiel niet werkt 18 januari Een vliegtuig landt na een noodoproep met een bijna lege kerosinetank in Rot terdam. Toestel moest uitwijken van wege slecht weer in Brussel 24 januari Op Schiphol wordt een geparkeerd vliegtuig van Air France geraakt door de vleugeltip van een Fokker 50 die wordt weggesleept. Foutje van de trekker chauffeur 3 februari Een vliegtuig landt zonder de straalom- keerders te gebruiken, maar de werking van de remmen valt tegen. De straal- komkeerders worden alsnog ingescha keld, een ander toestel blijkt nog maar net de startbaan te hebben verlaten 4 februari Een middelgroot toestel landt met een minimum aan brandstof op Schiphol De meeste incidenten betreffen technische problemen die geen direct gevaar opleveren voor de vliegveiligheid. Een bekend probleem is motorschade na een aanvaring met een vogel. Foto: Capital Photos na noodgedwongen 20 minuten te hebben rondgecirkeld en een doorstart vanwege de nabijheid van andere vlieg tuigen 16 februari Een stewardess morst hete koffie over het gezicht van een kind, dat medisch moet worden behandeld 15 april Op Schiphol moeten passagiers van een KLM-toestel worden geëvacueerd na een brandmelding. Enkele baldadi ge Israëlische reizigers blijken brandjes te hebben gesticht in de toiletten 30 april Een hooglader gaat door zijn remmen en ramt de vrachtdeur van een vlieg tuig. Het toestel wordt na controle vrij gegeven voor de vlucht, maar na aan komst blijkt de schade te groot om te mogen vliegen. Het voorval is nog in onderzoek 9 mei Een passagier ontdekt tijdens de vlucht dat er zich gereedschap op een vleugel bevindt. Na de landing wordt het werk tuig weggehaald 26 mei Na de landing lukt het niet om een van de motoren uit te zetten. Een brand stofklepje blijkt niet goed te sluiten 29 mei Een gezagvoerder besluit op 15 meter boven de grond tot een doorstart om dat de landingsbaan wordt geblokkeerd door ander vliegtuig 31 mei Melding van een 'near miss'. Een zweefvliegtuig bevindt zich in de lan- dingskoers. De zweefvlieger blijkt niet bekend met het vliegveld 11 juni Een piloot maakt een doorstart omdat er zich nog een vertrekkend vliegtuig op de baan bevindt 18 juni In een toestel van Martinair vliegt een oventje in brand. Vuur gedoofd met brandblusser en een ongeplande tus senlanding in Washington 10 juli Een 'near miss' met een tegemoetko mend vliegtuigje op gelijke hoogte. Vliegbanen blijken elkaar gelukkig niet te kruisen 17 juli Na een kwartiertje vliegen komen er plotseling ijsblokjes uit de airco 22 juli Een piloot besluit de instructies van de luchtverkeersleiding niet op te volg aangezien het toestel abusievelijk richting van een ander vliegtuig wc gestuurd 27 juli Een stijgend en landend vliegtuig! gen eikaars vliegbanen te kruisen,! ten ondernemen actie na alarm va boordcomputer 3 augustus Piloot maakt tijdens landing een ui wijkmanoeuvre omdat een klein vl tuigje plotseling een draai wil mak 9 augustus Verwarring bij de nadering van hel Griekse eiland Karpathos. Ondank aandringen verstrekt de luchtverkf leiding geen informatie. Op de rad zijn alleen gesprekken in het Griek hoorbaar. Detectie-apparatuur ini tuig slaat alarm over andere toesti die zich dichtbij bevinden. Uiteim veilige landing 18 augustus Een tussenwand in een vliegtuig r< zwaar beschadigd door schuivend ding tijdens de start en landing 22 augustus Vier leden van het cabinepersonee ken licht gewond door hevige turb tie tijdens het inzetten van de dalii 23 augustus Na de landing blijkt een uitrit van landingsbaan afgesloten. Luchtvel keersleiders geven opdracht om andere uitrit te nemen, maar tere toestel zich nog op de baan bevini krijgt een ander vliegtuig toestemi om te landen. Deze piloot besluit i landing af te breken en een doorsl maken 19 september Franse gevechtsvliegtuigen staan i het punt een Nederlands toestel tf derscheppen nadat het radiocont; onderbroken is geweest. De autor ten zijn nerveus na de terreuraans van 11 september 25 september Twee stewardessen raken gewond turbulenties tijdens de daling 9 november Een Frans gevechtsvliegtuig ondei schept bij Parijs een toestel van Ti via, dat een uitwijkbeweging maal dat het botsingsalarm afgaat. De I sen vreesden een kaping omdat d diocommunicatie was verbroken 18 december De deur van een nooduitgang valt dens de landing naar binnen op s len waar geen passagiers zitten Richard Mooyman z> CU. In de nieuwe James Bondfilm waarvoor, de opnamen in Engeland zijn begonnen, speelt Pierce Brosnan weer de onverschrokken, niet uitzijn sokken te branden geheim agent. Aanvankelijk gaf hij te kennen niet meer dan drie Bondfilms te willen doen. Dit wordt zijn vierde. Bond blijft blank. Bond blijft man. Ondanks de groeiende protesten die aandringen op een grondige restyling van het verschijnsel. Want er zijn mensen die nergens van afkunnen blijven. Omdat ze uitgesproken principes hebben. Die winnen het van het gevoel voorge schiedenis, traditie, stijl en vooral humor. --- Ze kunnen dan ook niet lachen om 007. Sommige kennen hem zo- veel werkelijkheidsgevoel toe dat ze hem zelfs willen verbieden. In I'iun ogen is James Bond een verfoeilijk Brits exportpro duct, dat wereldwijd de su perioriteit van de westerse, blanke, heteroseksuele man bekrach tigt. Toen ik een paar jaar geleden de ze argumenten las, voelde ik de bui al hangen. De P (olitiek) C (orrectheid)- bewegingzou niet rus ten, zo drong het traag en tegenstribbelend tot mij door, voordat James jamey was geworden, een positief discriminerende staalkaart van alle minderheidsgroepen in één persoon ver tegenwoordigt. Vrouwelijk, zwart, lesbisch en met (lichte) lichamelijke handicap. Dat er vervolgens geen hond meer naar een Bondfilm zou gaan, dat zo'n 007 de dood steek voor het genre zou zijn, dat mag de pret van deze beweging niet drukken. Zij, de poli tiek coirecten, zijn er nu eenmaal vast van overtuigd, dat de geestelijke vermogens van de zwijgende meerderheid niet in staat zijn het verschil tussen fantasie en werkelijkheid te onderscheiden. De eerste Bondfilm verscheen veertig jaar ge leden. De nieuwe die nu wordt gemaakt, is de twintigste in het genre. De geestelijke va der van 007, de Engelse schrijver Ion Fle ming, heeft zijn geesteskind bedacht als een held van vlees en bloed, werkzaam bij de M15, de Britse inlich tingendienst zoals hij zeifin de Tweede Wereldoorlog. Pas bij de verfilming ging James zijn eigen, onwaar schijnlijk en satirisch leven leiden, omringd door beeldschone, bloeddorstige, soms zelfs dodelijke Bondgirls. Die niet bestand waren tegen zijn ruige mannelijkheid en dierlijke aantrekkingskracht. Ogenschijnlijk waren de 'babes' lichtelijk karikaturale wezens, lach wekkende rekwisieten van de machowereld. Wie zich echter daardoor liet misleiden - het geen zelfs de doorgewinterde James af en toe overkwam - ontdekten dat ze behalve beauty ook brains hadden. De Bondfilms gingen met de tijdgeest mee. Zo maakte Roger Moore van zijn vertolking in de jaren zeven tig succesvolle, oppervlakkige komedies. Door toedoen van Timothy Dalton werd Bond in de jaren tachtig een blozend watje omringd door vrouwen met een eerzaam be roep en een briljante geest. Zijn opvolger Pierce Brosnan zorgde ervoor dat Bond een typische jaren negentig man werd: harder, met meer gevoel voor humor én Italiaanse pakken. De Bondgirls kregen kloten. Ze deden in de laatste drie films niet voor James onder. Ze kraakten geheime computerprogramma's, drukten pistolen tegen zijkanten van man- nenhoofden, weerstonden martelingen en ontberingen en waren zowel Bondgenoot als bedgenoot. Ze ontpopten zich, tot mijn niet geringe vol doening, tot regelrechte rivalen van James die hem als sexy geheim agent en gen- tlemankiller schaamteloos naar de kroon staken. Hun vuurvaste daadkracht en ver zengde ambitie maakte de mogelijkheid van een vrouwelijke Bond reëel. Een kwestie van millenniumwisseling dacht ik toen. Dan kunnen we in de 21ste eeuw een vrouw als 007 verwelkomen. Nu hadden vrou wen overigens al niet zo veel te klagen, want inmiddels was het hoofd van de inlichtingendienst in de films al een vrouw geworden. Hetgeen een ruimhai voorschot was op de toekomst, want in tingendienst kennen weliswaar vrouuü spionnen maar geen vrouwelijke direct ren. Naarmate de nieuwe BondverfUmingi de, werd de roep om een nieuwe Jamei troduceren, luider. Een half jaar geledi werd de dringende wens uitgesproken dit keer zwart moest zijn. Maar wel va mannelijke makelij. Hetgeen uiteraaró ontstemming wekte. Omdat het niet in lijn der verwachting lag. Als James zon moet worden opgevolgd door iets andt dan zal dat logischerwijs een vrouw rn zijn. Want vrouwen hebben al tivintig voor die rol kunnen oefenen door gewt kunst af te kijken. Van mij mag Jamey ook 'zwart'zijn, h blotidjes het op het bioscoopdoek oven wereld beter doen. Maar ik heb er geen bezwaar tegen dat James blijft wie hij zijn ratjetoe aan onwaarschijnlijke eig schappen. Hij is juist een persiflage op blanke, heteroseksuele, westerse man, hem onmogelijk serieus nemen. Ik ma dan ook niet aandenken dat Bond wel eus wordt. En in plaats van zijn marti (shaken, not stirred) magere melk gaal ken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2