Ohno weer spraakmakend -u-=OLYMPISCHE SPELEN Rogge: voortrekkersrol Nederlandse regering istelic overwint lieproblemen Dijkstra: jurering niet veranderen Zelfmoord Juffer mans tevreden met achtste plaats Wit-Rusland zorgt voor stunt in ijshockeytoernooi atische pakt ook goud op slalom 298 rndalen 22 Dit kan niet, dacht ik toen ik het begin van de race van Marianne Timmer zag. Maar ja, dat dacht ik vier jaar gele den in Nagano ook. Toen kon ze blijven doorgaan, was ze schoon in het hoofd en reed ze onbevangen. Nu zat er te veel onrust in de kop en ook Peter Mueller heeft die er niet uit kunnen krijgen. Hoeveel hij ook zijn best zal hebben ge daan. Dit leek helemaal nergens op. Het was onrealistisch, zelf moord. Ik kan begrijpen dat sporters alleen voor goud gaan, maar dan moet je er wel enig zicht op hebben. Een sporter mag ook tevreden zijn met een tweede, derde of vierde plaats, als dat de top van de eigen mo gelijkheden is. Het gevoel heb ben dat je er alles aan hebt ge daan is ook mooi. Wat Mari anne deed, had veel weg van opgeven. Ze had een voorbeeld moeten nemen aan Jochem Uytde- haage, die wel met enige reser ves begon. Ik geloof ook niet dat Marianne in de toekomst nog beter wordt. Ze heeft vier jaar een aureool gedragen dat ze nooit meer kon waarmaken. Ze is veel te wispelturig kijk maar naar alle trainerswisselingen. Van Pfrommer naar Krook, van Krook naar Pfrommer, naar Mueller, naar Van 't Oe ver, naar Pfrommer. weer naar Van 't Oever en ga zo maar door. Ik geloof niet dat ze door het verlies van haar twee olym pische titels de rust vindt om beter te gaan presteren. Op zich is het verhaal van de Nederlandse vrouwen een treu rig verhaal. Het zilver van Re- ten halen ingfinale hield het Amerikaanse wonder kind achter zich, maar volgens de scheidsrechters op een onge oorloofde manier. Bij het ingaan van de laatste bocht zou hij Oh- no gehinderd hebben. Terwijl Kim met de Koreaanse vlag in de hand over het ijs zwierde, hoorde hij via de speaker dat het feestje niet doorging. Juffermans zag het gebeuren. „Op het rechte stuk moet je je lijn houden. Hij maakte een be weging naar links. Een minimale beweging misschien, maar wel een bewuste. Er zijn bepaalde regels waar je je aan moet hou den en dat heeft die Koreaan niet gedaan." Niet iedereen was het met hem eens. De Italiaan Fabio Carta, ook finalist, vond het een schande. „Ze moeten een geweer op die Ohno zet ten", vloog hij zelf uit de bocht. „Dit is absurd." De Koreaanse coach Jun klaagde bij de hoofd - scheidsrechter, de Australiër Ja mes Hewish, maar vond geen steun. Na afloop werden volop verge lijkingen gemaakt met de con troverse in het kunstrijden, waar een IOC-onderzoek naar de ju rering ertoe leidde dat het Cana dese koppel Sale/Pelletier als nog een gouden medaille over handigd kreeg. Opnieuw laaide de discussie op over de invloed van het Amerikaanse publiek, dat door het appelleren van Oh no was geattendeerd op de on rechtmatigheid. Een massaal en enigszins gênant boegeroep was het gevolg. Ohno dacht niet dat de scheidsrechters daardoor ge- intimideerd waren. „Mijn appèl was terecht. Er was ruimte om hem aan de binnenkant te pas seren." Daarmee was wat hem betreft de discussie afgesloten. Het was de eerste gouden medaille voor maar het ging mis tijdens een training in Sankt Moritz, op 16 december 1999. Ze kwam zwaar ten val en blesseerde haar rech terknie. Doktoren voorspelden dat ze nooit meer op ski's zou staan, maar vergisten zich in het doorzettingsvermogen van Kos- telic. Twee maanden na een zes uur durende operatie stond ze op een babyheuveltje en skiede av Koss. en het Wereld Anti Do ping Bureau WADA. Rogge: „Het zijn prima initiatieven, met betrekking tot bijvoorbeeld do ping en humanitaire- en sociale hulp in de sport." „Nederland heeft zich voor der gelijke zaken altijd sterk ge maakt. Ik moet eerlijk bekennen dat ons land daarbij een beetje achterloopt", grapte de IOC- voorzitter, een Belg. Rogge zegde Vliegenthart bo vendien toe dat het IOC een ad viserende rol wil gaan spelen bij de totstandkoming van het 'ken niscentrum' sport in Nederland, waarin kennis voor het organi seren van topsportevenementen wordt gebundeld. Het Interna tionaal Olympisch Comité kent al een dergelijk instituut. Zo hebben veel toonaangevende Tweevoudig wereld- ioen Zwitserland en Brittannië staan vandaag olympische finale van het g voor vrouwen. De Zwit- i wezen in de halve eind de Verenigde Staten terug 4. De Engelse vrouwen >n voor een sensatie door lisch kampioen en twaalf- g wereldkampioen Cana- rerslaan (6-5). Bij de man- lat de eindstrijd tussen en Noorwegen. De I-Amerikanen wonnen 4 van wereldkampioen in. De Noren kregen irland er in de verlenging [onder: 7-6. De Canadees Mare Gagnon zit Cees Juffermans op de huid. Foto: EPA nd Glas selvallig ike city - De trainingsre- in van Arend Glas in de insbob zijn tot nu toe end. In de tweede rit van n kwam hij voor het eerst i redelijk resultaat, de ide plaats. In de eerste idigde hij als 21ste, een E I jkbare positie met de gen van een dag eerder. w ond waren de resultaten idis Prusis. De Let ont- ich tot favoriet met de en tweede plaats in de is. Eerder probeerde lorzitter Rogge Prusis van len weg te houden, van- ien recente dopingzaak. lentair had Rogge geen imdat de schorsing van officieel is afgelopen. door Frank van den Heuvel salt lake city - Met de echte we reldtop kan Cees Juffermans zich nog niet meten. Dat wist de shorttracker al voordat hij op het vliegtuig naar Salt Lake City stap te. De jonge Stompwijker hoopte zijn olympisch debuut te kunnen opluisteren met een klassering in de toptien. Opgetogen begroette hij gisteravond zijn achtste plaats op de 1500 meter. Al werd na af loop vooral gediscussieerd over de gouden medaille van de Ame rikaanse publiekslieveling Apolo Anton Ohno. Juffermans had een duidelijk oordeel over het incident dat het Delta Center gisteravond in zijn greep hield. „De diskwalifi catie was terecht", zei hij stellig. Kort daarvoor was Ohno als tweede over de finish gekomen. De Koreaan Dong-Sung Kim de 19-jarige shorttracker uit Seattle nadat hij vorige week za terdag op de 1000 meter na een minstens zo bizarre finish, toen veroorzaakt door een valpartij, met zilver genoegen moest ne men. De tweede plaats was voor de Chinees Jiajun Li, de Cana dees Mare Gagnon greep het brons. Met die categorie shorttrackers wil Juffermans zich in de toe komst kunnen meten. Nu is er nog een duidelijk kwaliteitsver schil. De heat kwam hij redelijk eenvoudig door (tweede), in de halve finale waren de latere po- diumgasten Gagnon en Li hem de baas. Juffermans kwalificeer de rich via een derde plaats wel voor de B-finale, waarin hij op nieuw derde werd. In het alge meen klassement betekent dat een negende plaats, maar door de diskwalificatie van Kim schoof hij nog een stek op. „Na de halve eindstrijd baalde ik in eerste instantie. Maar al snel was ik dik tevreden met een plaatsje in de B-finale. Om als 20-jarige, bij je eerste Olympi sche Spelen, in zo'n stadion op een achtste plaats te eindigen, vind ik erg bijzonder. Na de fi nish was ik best emotioneel." De marge met de grote jongens moet in de komende jaren steeds kleiner worden. Het is vooral een kwestie van ervaring. „Behalve Ohno, een uitzonder lijk talent, zijn alle toppers ach ter in de twintig. Zij hebben heel veel van dit soort wedstrijden gereden. Het gaat om inricht, het lezen van een rit. Je ziet mij bijvoorbeeld nog te vaak tijdens een race om een tweede of der de positie knokken, terwijl dat op dat moment niet nodig is. De echte wereldtoppers weten pre cies wanneer ze hard moeten rijden." salt lake city - De ijshockey- ploeg van Wit-Rusland heeft in Salt Lake City voor een enorme stunt gezorgd. De Wit-Russen wonnen in de kwartfinale van het veel sterker geachte Zweden (4-3). „We hebben van tevoren over het wonder van de Amerikaanse ijshockeyers in 1980 gesproken en gezegd: dat kunnen we ook", zei de Wit-Russische speler Rus- lan Salei. Vooraf gaf niemand een cent voor het team. In de finalepoule verloren ze alles met dikke cij fers (8-1 tegen Finland, 6-4 te gen Rusland en 8-1 tegen de VS) De bookmakers noteerden de ploeg met 200 tegen 1 Maar voor 7240 toeschouwers in het E Center in Salt Lake voltrok zich een wonder. Via de perio destanden 2-1 0-1 2-1 was het Wit-Rusland dat aan het langste eind trok. De ploeg toonde geen ontzag voor de dikbetaalde profs uit de Amerikaanse com petitie NHL. De Zweden hadden tot nu toe in de finalepoule alles gewonnen. In de tweede kwartfinale revan cheerde Rusland zich tegen Tsjechië voor de nederlaag in de finale van Nagano vier jaar gele den. Maxim Afinogenov, in de NHL uitkomend voor de Buffalo Sabres, maakte na 25 minuten zuivere speeltijd de enige treffer van het duel. De ijshockeyploeg van de Ver enigde Staten is zonder veel moeite doorgedrongen tot de halve finales. De Amerikanen wonnen met 5-0 van Duitsland. Het Canadese ijshockeyteam boekte een nipte overwinning op Finland. Het werd 2-1. ank van den Heuvel ke city - Met haar tweede medaille op de Winter- in Salt Lake City heeft Ja- istelic alle ellende van de e zomer van zich afge- Na de zege in de combi- won het pas 20-jarige su- mt uit Zagreb gisteren ook om in Deer Valley. Na nerverende runs, waarin telneemsters mede door ire sneeuwval de finish alden, hield ze zevenhon- n van een seconde over Fran^aise Laure Pequeg- ver). Het brons was voor erson uit Zweden. Kostelic lag afgelopen st drie keer op de opera- Nadat ze begin 2Ó01 op rekkende wijze de we er op haar naam had ge il -ze boekte een record ht slaloms op rij te win- eeg ze problemen met iniscus. In maart, mei en )er werd de knie open t. Even dreigde deelna- de Olympische Spelen ar te komen, maar die ongegrond. In Salt La- bewijst de Kroatische at ze een klasse apart is. eiken van de top van de s is voor Kostelic de ul- lekroning na jaren van ngen. De weg naar suc- Hol obstakels. Vader Ante was vroeger een hand tot 17 h, moeder Marica hand elf, dus het lag voor de it ook de kinderen Ivica ca zich met die sport gaan bezighouden. Ante hield het zelf tegen. De jporlog brak uit, Joego- liel langzaam uiteen en i geen perspectief voor jmsport. Skiën was tot I vooral iets voor de va- jgeweest, maar Ante zag :ar een mooie toekomst weggelegd voor zijn kinderen. Terwijl moe der achterbleef in Zagreb ont vluchtte Ante, Janica en Ivica het oorlogsgeweld in hun land. In een krakkemikkige auto reis de het drietal door Europa op zoek naar geschikte trainingslo caties. Gedwongen door geldge brek sliepen ze vaak in tenten. Als het te koud was, kreeg Janica een plaatsje in de auto. „Het leven was zwaar", zei ze toen ze later terugkeek op die periode. „We hadden geen geld, dat is waar. Maar als kind denk je daar niet echt bij na. Het overnachten in tenten zagen we als kamperen." Incidenteel kreeg het gezin hulp vanuit Za greb. Zo schonk tennisser Goran Ivanisevic eens zijn prijzengeld van een gewonnen toernooi om de familie een steuntje in de rug te geven. De vooruitzichten veranderden niettemin snel, toen Janica een begenadigd talent bleek te rijn. In het eerste jaar dat ze aan jeugdwedstrijden mocht mee doen, won ze direct 22 keer. In 1998-1999 drong ze door het het wereldbekercircuit. In Park City werd ze derde op de slalom. De organisatie was dermate verrast dat geen Kroatische vlag klaar lag voor de huldiging. Geen pro bleem, Janica was voorbereid en haalde een dundoek uit haar tas. In dat seizoen begonnen ook de eerste geruchten de ronde te doen over haar vader. In het tennis zie je ze, en ook in het skiën is het geen onbekend fe nomeen; eerzuchtige ouders die hun kinderen zwaar onder druk zetten en tot meer dwingen dan goed voor ze is. Janica had veel heimwee en viel acht kilo af. Suggesties in de richting van anorexia werden van de hand gewezen door Ante, die rijn Hilversum - Het juryschandaal bij het kunstrijden suddert door en heeft nu het ijsdansen aangetast. Het Litouwse danspaar Margarita Drobiazko en Povilas Vanagas heeft protest aangetekend tegen de jury beslissing van de finale afgelopen dinsdag. Het paar. dat eindigde als rijfde, is ervan over tuigd dat de topdrie vooraf al vaststond. „De grote schaatsfederaties zijn machtig en beïn vloeden de jury. Landen als Rusland en de Ver enigde Staten kunnen er zeker van zijn dat hun at leten bovenaan eindigen en niet bang hoeven te zijn voor de kleintjes", aldus een boze Vanagas. Sjoukje Dijkstra, zelf ooit goed voor de gouden medaille in 1964 in Innsbruck, is tegen verande ringen bij de jurering. „Het kunstrijden wordt nu beheerst door het juryschandaal bij de paren. De pers maakt daar zoveel ophef over. We moeten niet vergeten dat de Canadezen wel rijn gevallen tijdens hun korte kür. Misschien hadden ze daar na niet op de tweede plaats moeten staan, maar derde of vierde. En nu ze alsnog goud hebben ge kregen is het einde zoek. Als iemand zich een vol gende keer benadeeld voelt, gaat die ook oproer maken en krijgt de media achter zich." „Jarenlang is geprobeerd de jurering te verande ren, maar dat werkt niet. Je moet de küren inhou delijk met elkaar vergelijken. Misschien hadden de Russen wel een hele moeilijke kür en de Cana dezen een makkelijke. Zolang mensen jureren, houd je altijd verschillen", aldus Dijkstra. De medaillebeslissing voor het kunstrijden voor vrouwen valt komende nacht. De 60-jarige uit Hil versum blijft er niet voor op. Ze kijkt de wedstrijd zaterdagochtend terug op video. „De Russinnen Boetirskaja en Sloetskaja maken de meeste kans op goud, samen met de Ameri kaanse Kwan. Een echte favoriete is er niet, het ligt er maar net aan wie op dat moment het beste rijdt", zegt ze. Een Nederlandse rijdster ontbreekt. „In Neder land hebben we talent genoeg, maar zoals de KNSB daarmee omgaat, wordt er jammer genoeg een hoop kapotgemaakt. Je moet een talent op jonge leeftijd met zijn of haar trainer opleiden en niet een kind op een gegeven moment bij die trai ner weghalen en vervolgens onderbrengen bij de bondstrainer. Zolang we dat in Nederland blijven doen, komen we niet verder en dat is zonde. Janica Kostelic hield op de streep zevenhonderdsten van een seconde over op de Francaise Laure Pequeg- not. Foto: Reuters dochter destijds nauwlettend af schermde voor de buitenwereld. „Ze is zestien jaar. Is het vreemd dat ze haar moeder in Zagreb mist?" Vader vond dat ze behalve de slalom ook op de afdaling haar succes moest beproeven. Met het oog op die discipline kwam ze zestien kilo aan. De eerste re sultaten waren bemoedigend, ze weer voorzichtig naai' bene den. Eenzelfde inzet en mentale kracht had ze nodig om deze zomer te herstellen van drie in grepen, die haar olympische voorbereiding flink belemmer den. Ze kwam sterker terug dan ooit met gisteren een tweede gouden medaille als fraaie belo ning. salt lake city/anp - Jacques Rogge zegt 'zeer blij' te zijn met de rol van de Nederlandse rege ring bij belangrijke olympische projecten. „Uw land vertolkt op meerdere gebieden een voor trekkersrolaldus de voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité. 's Werelds belangrijkste sportbe stuurder sprak gisteren in hotel Little America van Salt Lake City met de Nederlandse staatssecre taris van sportzaken, Margo Vliegenthart. Bij de ontmoeting waren ook IOC-lid Anton Gees- ink en Rob de Vries, directeur sport van het betreffende minis terie, aanwezig. Eerder zegde \liegenthart be langrijke financiële steun toe aan Olympic Aid, de kinder hulporganisatie van Johann 01- personen van fljsney 2000 een rol bij toekomstige Spelen, als die van Athene en Peking. De voorzitter sprak met \liegen- thart ook over de veranderingen binnen het IOC. „Ik heb uw mi nister van sport uitgelegd dat het niet blijft bij de hervormin gen van twee jaar geleden. Dit najaar, op een buitengewoon congres in Mexico, zullen daar over meer beslissingen vallen. Verder zal ook het programma voor de Zomerspelen van 2008 worden herzien. Het moet alle maal wat meer binnen de per ken blijven." Vliegenthart toon de zich ingenomen met de ont moeting met de president. „Het is een nuchtere man die alles wat bij de Olympische Spelen gebeurt terug tot zijn juiste pro porties." nate Groenewold op de drie ki lometer was tot dusverre het enige succes. Vooraf had ik hooguit drie medailles voor speld en die zijn nog lang niet gehaald. Die val van Re na te was een incident. Ze raakte uit balans met haar linkerbeen, kon dar niet herstellen. Dat kan gebeuren. Zij was misschien in staat geweest om het podium te halen. Maar dan moet je uiter aard wel blijven staan. Anni Friesinger had het voor haar gouden race net zo moei lijk als Timmer. Zij zou wel even drie gouden medailles pakken en kon dat tot de 1500 meter niet ivaarmaken. Er werd flink aan haar getivijfeld en dat heeft ze op een prachtige manier rechtgezet. Ze heeft la ten zien hoe je met die enorme druk moet omgaan. Na twee ronden was ze sneller dan Marianne en bewees daar mee dat zo'n snelle opening wel kan. Mits je er ook de klasse voor hebt. Die heeft Timmer duidelijk niet, die heeft vier jaar terug uit het niets goud ge haald en moet daar heel blij mee zijn. Ze zal het nooit meer herhalen. Leen Pfrommer >bel succes keleton ier hollow - Ole Einar [dalen heeft groot slem be- 1 in de biatlon. De 28-jari- >or bleef ongeslagen in - er Hollow. Hij won op alle niers olympisch goud. Vier in totaal. De Noor maakte ren het kwartet vol met het op de 4 x 7,5 kilometer es- e. Hij vertrok als laatste lo- iet een minuut voor- ig op titelverdediger land. De overwinning n niet in gevaar. Ook niet [de val van Björndalen na lotsing met een achterblij- n het oponthoud bij het ten waarbij hij zijn geweer :eer moest herladen. Met ier medailles kwam zijn lop zes, vijf keer goud en ilver. city - Jim Shea jr. verover- teren goud in het skele- en sport die na 54 jaar zijn ie maakte in het olym- programma. Het zilver ïaar Martin Rettl uit Oos- k, het brons naar Gregor iuit Zwitserland. Tristan naakte er een dubbel kaans succes van door iud bij de vrouwen op te

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23