Militairen Israël actief in Gaza-stad De Rijnstreek weet mooiste koe te vinden Forse schadeclaim Katwijkse vissersweduwe Twaalf jaar geëist voor Dne Leidse stationsmoord Ar Pim Fortuyn volgens peiling op 16 zetels Leidsch Dagblad Aanvallen op kantoren Arafat Schaatspak Uytdehaage kostbaar item op veiling Nederlandse piloten melden bijna-botsingen Leidsch Dagblad nr. 42855 losse nummers €1,05 zaterdag €1,50 donderdag 21 februari 2002 eer hoog water Limburgse bieren faterwegen Nederland Ibben dicht oldatenstaat' ruisen keert gogelijk terug siden legt erbouwing rianon stil If monumenten p gemeentelijke st Jacobswoude foor elk vat wils in trjaarsvakantie ultimediale lunst voor geren nislaw Jerzy Lec [heb geconstateerd lt mensen van [dachten houden die it tot denken Khgen Wind en regen I9/100 ekhoudtrucs naai in bouw' srgen - Het voeren van .'heime boekhouding, het Üng verdelen van op- ten en het maken van spraken waren dagelijkse jken in de bouwwereld, e stelling komt W. Ver- n, oud-secretaris van de dels opgeheven Vereni- Vegenbouw Aannemers- inatie Nederland (WAC). ad. tulen zegt in een vraagge- met het Algemeen Dag- s an vandaag dat aanne- )tc zich niet aan de gang van konden onttrekken, om- :ni anders opdrachten zou- 3,0 lislopen. -scores gelijk vorig jaar tjg m - Basisschoolleerlingen hn n dit jaar tijdens de Cito- ge ingeveer evenveel vragen «antwoord als de kinde- M e het schoolonderzoek r p aar aflegden. Dat blijkt idt ers die het toetsinstituut >k0 andaag heeft gepubli- Ongeveer 160.000 leer- sji hebben aan de toets en, momen. ttirfc: (advertentie) deshow 12 maart r BeOne Lisse (reserveer nu) i Blokhuis 2 Lisse w) OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch SÉ& Dagblad jeruzalem/anp-afp-rtr - Israël heeft vandaag de bombardemen ten op Palestijnse doelen voort gezet. Er vielen zeker zeven do den bij confrontaties tussen Pa- lestijnen en Israëlische troepen. Voor het eerst in de zeventien maanden durende Palestijnse op stand zijn Israëlische troepen Ga za-stad binnengetrokken. Israëlische gevechtshelikopters voerden aanvallen uit op gebou wen in Ramallah en Nablus op de Westelijke Jordaanoever en Rafah in het zuiden van de Ga- zastrook. De materiële schade was groot. Vooral de persoonlij ke garde van Arafat was het doelwit. Deze 'Strijdmacht 17' is volgens Israël nauw betrokken bij recente aanslagen. Eerder in de nacht waren bij Ra fah ook al zware gevechten uit gebroken toen Israëlische tanks een vluchtelingenkamp binnen trokken. In Gaza-stad hebben Israëlische militairen vanmor gen het gebouw van de Pales tijnse radio en tv met explosie ven opgeblazen. Na de actie trokken de Israëli's zich terug. Elders in de Gazastrook was het eveneens onrustig. Ook zijn voor de tweede dag op rij gebouwen van de Palestijnse leider Arafat gebombardeerd. In Ramallah vernietigden Israëli sche helikopters het gebouw waar de Palestijnse leider zijn buitenlandse gasten placht te ontvangen. Dat is zo'n 150 me ter verwijderd van de verblijf plaats van Arafat. Die staat daar feitelijk al twee maanden onder huisarrest. De aanvallen volgen op een be sluit van het Israëlische kabinet de strijd tegen de Palestijnen be sloot op te voeren, nadat eergis teren bij een aanval zes Israëli sche militairen het leven had den verloren. Bij Israëlische mi litaire operaties vielen gisteren zeker zeventien doden. Premier Sharon zal het volk van daag zijn strategie uitleggen. Hij wil duidelijk maken dat hij al leen terroristen aanpakt, en de Palestijnse gebieden niet op nieuw wil bezetten. De Pales tijnse Autoriteit heeft een spoedzitting van de VN-Veilig- heidsraad gevraagd. Palestijnse veiligheidstroepen hebben intussen vandaag drie mannen gearresteerd die wor den verdacht van betrokkenheid bij de moord op de Israëlische minister van toerisme Ze'evi. Volgens een woordvoerder heeft Arafat persoonlijk opdracht ge geven tot de arrestaties. Het op pakken van de moordenaars van Ze'evi is al maanden een eis van Israël voor hervatting van het overleg. Pagina Binnenland i: Commentaar Goed dooraderde uiers ofte veel melkklier? Veehouder Peter Mooren uit Hoogmade probeert het de jury uit te leggen. Foto: William Hoogteyling door Saskia Stoelinga everdingen - Koeien beoordelen is een hobby. Of, zoals jurylid Addy Morree zegt: „Je kijkt eens over de grenzen van je eigen stal. Los van alle economische plaatjes. In de fokkerij gaat het om emo tie." Wat is nu een goede koe? Zij die de beste uiers heeft, zij die op droge benen staat of zij die nog vers is? Liefhebbers le ren het op de veeteeltstudieclubs, die overal op het platteland van Nederland te vinden zijn. Gisteren werd de Champions League Veebéoordelen van de federatie Zuid- Holland in Everdingen gehouden. Na twee voorrondes in Zevenhoven en Maasdam bleven er van de vijftien clubs nog zes over. Uit de Leidse regio waren dat de veeteeltstudieclub De Rijnstreek, Zoeterwoude-Nootdorp en Lage Landen. Na een mooie strijd kon De Rijnstreek zich winnaar noemen. Vooraf noemt Paul Verkley uit Hazers- woude zijn club De Rijnstreek, die zo'n 45 leden telt, een goede outsider. Net voordat de overwinning bekend wordt gemaakt, denk Hilco Eikelenboom uit Rijnsaterwoude nog aan een derde of vierde plaats. Halverwege de middag blijkt na een ingewikkelde optelsom van punten uit de voorrondes en van ver diende punten op de finaledag De Rijn streek als beste uit de bus te komen. In het plaatselijk restaurant van Everdin gen wordt tijdens de prijsuitreiking - een grote beker en 40 rietjes sperma van een jonge veelbelovende stier - een stevig maal genuttigd om daarna voor de file thuis te zijn. Alle leden hebben hetzelfde probleem: de koeien moeten op tijd wor den gemolken. Eerder op de dag zijn ze daar al heel vroeg voor opgestaan, want een dagje uit gaat niet zomaar. Dat moet van uur tot uur worden gepland. Daarna gaan de remmen los. Zet boeren, boerenjongens of boerenzo nen bij elkaar om te praten over koeien en je krijgt geen ruige praat, maar een uitgebalanceerd verhaal over deze gelief de beesten. Gedichten bijna. Hoewel twee duidelijke en overtuigende juryle den de gedachten van de kenners af en toe in twijfel trekken, geeft dat geen ru moer in de stal van de familie De Groot in Everdingen. Integendeel, het verhoogt de stemming en aandacht alleen maar. „Ga er maar eens onder liggen, wat vind je dan van de ophanging? Ja, precies te kort." Pagina R4: Studieclubs kijken naar uiers, moderne kruisen en frame katwijk - De weduwe van een Katwijkse visser, die in 1996 om het leven kwam als gevolg van gasvorming op een vissersschip, eist een schadevergoeding van de eigenaar van de trawler. Haar Engelse advocaat heeft gemeld dat het gaat om een bedrag van zeker een half miljoen euro. De echtgenoot van de Katwijkse vrouw werkte op het Britse schip Atlantic Princess. Op 27 juli 1996 bevonden de Katwijker en enkele van zijn collega's zich benedendeks toen een grote vis- koeltank door een van de be manningsleden werd geopend. Uit de tank kwam een giftig gas, ontstaan door een chemische reactie in de koeltank, die de mannen bedwelmde. Naast de Katwijker kwamen ook een man uit Scheveningen en een Brits bemanningslid om het leven. Volgens de Britse advocate van de nabestaanden waren ver schillende dingen mis aan boord van de Atlantic Princess. Het schip was bijvoorbeeld niet aangepast aan de tropische om standigheden voor de kust van Mauretanië, waar het schip op het moment van het ongeluk voor het eerst voer. De hitte zorgde vermoedelijk voor de gasvorming in de tank. De vis- tanks werden volgens een Brits onderzoek niet schoongemaakt, en de bemanningsleden waren niet op de hoogte van de geva ren van gasvorming. In scheep vaartkringen is al jaren bekend dat rottende visresten in koel tanks bij bepaalde omstandig heden de vorming van levens bedreigende gassen kunnen ver oorzaken. Een Engelse rechtbank gaf deze week groen licht voor het indie nen van een schadeclaim. De vrouw wil volgens haar Engelse advocate onder meer een een malige uitkering, een weduwe- pensioen en een wezenpensi oen voor haar kinderen. Tweede deel proces verloopt rustig salt lake city/anp - Een olym pisch schaatspak van Jochem Uytdehaage is vandaag een van de kostbaarste items bij een vei ling in het Holland Heineken House. Het is gesigneerd door de olympisch kampioen op de 5 kilometer, en zijn ploeggenoten Renate Groenewold, Andrea Nuyt en Carl Verheijen. De veiling is voor een goed doel: de Olympic Aid Foundation. De Nederlandse wintersporters die in Salt Lake City actief zijn en waren, stellen allen iets ter be schikking. Het pak van Uytde haage moet minstens 1500 dol lar (ongeveer 1700 euro) op brengen, maar ook minder ge- fortuneerden kunnen bieden, bijvoorbeeld op een gesigneerde haarband van Gretha Smit (mi nimumprijs 75 dollar). De opbrengst van de veiling komt ten goede aan de ontwik keling van kinderen die in oor logsgebieden leven. Alle winter sporters werken aan de veiling mee, maar er is nog een olym- SALT LAKE 200Z pisch kampioen die meewerkt: zwemmer Pieter van den Hoo- genband stelde een zwembroek en badmuts ter beschikking. Voor deze spullen wil veiling meester Johann Olav Koss min stens 300 dollar zien. Geert Kuijper, coach van onder anderen Rintje Ritsma en Ge rard van Velde, zal niet meebie den op het pak van Uytdehaage. Hij kwam gisteren in het bezit van de outfit van de Japanse schaatsster Tomomi Okazaki. Kuiper en Okazaki hadden voor de 500 meter gekscherend ge sproken over het persoonlijk re cord van voormalig sprinter Kuiper. Hij schaatste nimmer sneller dan 37,65, tegenwoordig een tijd die door meerdere vrou wen al is verbeterd. Als jij snel ler bent dan 37,65, krijg je een cadeau", had Kuiper via handen en voeten aan de Japanse dui delijk gemaakt. Was Okazaki langzamer, dan zou Kuiper in de prijzen vallen. De Japanse kwam in de buurt, maar helaas voor Okazaki stopte de tijd niet voor 37,87. De Ja panse pers kreeg vervolgens lucht van de weddenschap en vroeg Kuiper wat hij graag wilde hebben van Okazaki. „Haar on gewassen wedstrijdpak", had Kuiper bijdehand geantwoord. Meer nieuws over de Spelen op de olympische pagina's en op www.leidschdagblad.nl Leefbaar Nederland salonfahig voor PvdA-stemmer den haag/gpd - De overstap van Pim Fortuyn van Leefbaar Ne derland naar de 'lijst-Fortuyn' leidt tot een nieuwe aardver schuiving in de peilingen. Kon Leefbaar Nederland rekenen op 22 zetels in de Kamer, nu ko men beide partijen samen op 25 zetels uit: 16 voor de lijst-For- tuyn en 9 voor Leefbaar Neder land. Dit blijkt uit onderzoek van het NIPO en 2Vandaag. De winst van beide nieuwko mers gaat ten koste van de rege ringspartijen. Was het eerst vooral de WD die moest inleveren, nu blijkt ook de PvdA te worden aangetast door het succes van de nieuw komers. De PvdA, tot voor kort in de peilingen op 37 zetels, komt nu op 34 zetels uit. Mo menteel hebben de sociaal-de mocraten 45 zetels in het parle ment. D66 wordt gehalveerd en gaat van veertien naar zeven ze tels. De PvdA verliest volgens NIPO- onderzoeker Remco Frerichs vooral aan Leefbaar Nederland. „Die mensen wilden wel die partij, maar niet Fortuyn. Nu die weg is willen ze wel op Leefbaar Nederland stemmen." Het eer dere zetelverlies van de PvdA, van 45 naar 37 zetels, heeft vol gens Frerichs meer te maken met het vertrek van partijleider Kok en de geringe bekendheid van diens opvolger Melkert. PvdA en WD gaan nu nek-aan- nek in de race om de grootste partij te worden. Ook de WD heeft 34 zetels in de peilingen. Dat is overigens een licht her stel; eerder stond de partij op tien zetels minder dan de huidi ge 38 zetels in de Tweede Ka mer. „Wij zijn qua percentage nipt de grootste. Dat is een op steker voor ons. Bovendien lij den we blijkbaar niet erg onder Fortuyn en Leefbaar Nederland. De PvdA daarentegen wel", oor deelde WD-vice-fractievoorzit- ter Clemens Comielje. Oprichter van Leefbaar Neder land Jan Nagel reageerde giste ren opgetogen. „We zijn niet van het tapijt geveegd, zoals ie dereen voorspelde na het ver trek van Pim. De tien zetels waarnaar we streven zijn in zicht. En het wordt nog beter als we binnenkort met onze lijst trekker komen. Nagel zelf doet niet mee aan de verkiezing van de lijstrekker. Hij zal ook niet in de Kamer plaatsnemen, in de verwachting dat hij opnieuw wethouder wordt in Hilversum. Het CDA verliest vier van de 29 zetels in de laatste peiling. „Pei lingen zijn dagkoersen", relati veerde de woordvoerder van lijsttrekker Jan Peter Balkenen de. „We hebben altijd gezegd dat we Fortuyn als tegenstander serieus nemen. Waarom is wel duidelijk, lijkt me." door Richard Mooyman hoofddorp - Nederlandse verkeersvliegers hebben vorig jaar zeker vijftien maal mel ding gemaakt van gevaarlijke situaties. In enkele gevallen bevond zich nog een vlieg tuig op de baan, terwijl een ander toestel al bezig was met de landing. Piloten kon den een mogelijke botsing verhinderen door de landing af te breken en een doorstart te maken. Dat blijkt uit een door de in spectie van het ministerie van verkeer en waterstaat ge publiceerd overacht van luchtvaartincidenten in 2001. De inspectie ontving onge veer 570 meldingen van aller lei incidenten met Neder landse toestellen in binnen- en buitenland. Dat was een lichte stijging ten opzichte van een jaar eerder. In de meeste gevallen ging het om technische problemen, waar bij de vliegveiligheid niet in gevaar werd gebracht. Ook waren er meldingen van botsingen met vogels, blik seminslag en brandjes aan boord. Toestellen moesten noodgedwongen de start af breken, terugkeren of voortij dig landen. Vliegmaatschap pijen zijn verplicht dergelijke voorvallen aan de overheid te melden. Het ministerie van verkeer en waterstaat wil het toezicht op luchtvaartmaatschappijen aanscherpen. Inspecteurs gaan binnenkort Nederland se vliegtuigen onaangekon digd controleren op de tech nische staat en op de nale ving van veiligheidsvoor schriften. Dit gebeurde tot dusver alleen bij buitenland se machines. Pagina Gesprek van de Dag: Bijna alles onder controle den haag/leiden - Voor de rechtbank in Den Haag is twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de Leidenaar die op 16 augustus een Rotterdammer doodschoot op station Leiden Centraal. De rechtszaak werd gisteren hervat, nadat de eerdere zitting op 27 november uitliep op een massale vechtpartij. Nabestaan den van het slachtoffer probeer den de verdachte aan te vliegen. De Leidenaar vluchtte achter de tafel van de rechters, die daar door ook in het gedrang kwa men. Een van de magistraten kon destijds met veel moeite uit de wurggreep van twee familie leden worden gered. Gisteren verliep het tweede deel van het proces rustig. Strenge veiligheidsmaatregelen - er wer den extra parketpolitie en bevei ligingsbeambten ingezet en de zaal was alleen voor direct be langhebbenden toegankelijk - moesten voorkomen dat de boel nogmaals uit de hand liep. Achteraf bleken die ingrepen niet nodig: slechts twee nabe staanden woonden de rechts zaak bij, vanaf de publieke tri bune, achter kogelbestendig glas. De advocaat van de Leide naar drong er in zijn slotplei- dooi op aan dat de rechtbank de zaak aan de hand van de feiten beoordeelde en zich niet liet af leiden door de gebeurtenissen in november. De aanklaagster vond dat de jongen niet alleen schuldig was aan moord op de Rotterdam mer, maar ook aan poging tot moord op een vriend van het slachtoffer en aan poging tot doodslag op zijn vriendin. Die twee waren ook op het bomvol le perron tussen de sporen 8 en 9. Weliswaar werden zij bescho ten door een neefje van de Lei denaar. maar de officier was van mening dat de beide schutters zo nauw samenwerkten dat sprake was van 'medeplegen'. Vlak nadat zijn neefje (die in de cember tot vijf jaar werd veroor deeld) schoot, zette de Leide naar zijn pistool tegen het hoofd van de Rotterdammer, terwijl ze elkaar in ogen keken. Hij schoot het slachtoffer vervolgens door zijn oog. De uitspraak is over twee we ken. Pagina Ri: Verdachte weigert onderzoek Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau &l automatische betamg is mfn bank-arorwnmer i mM i M Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i i =i m.w.vmifT» Anni Friesinger toont haar gouden plak, gisteren gewonnen op de 1500 meter. Foto: Reuters/Jim Bourg r

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1