KUNST CULTUUR 'Ik ben de emotie die je hoort in mijn muziek' Angstaanjagende dieren en een verwarde vrouw >te pronkt in tijd van armoede met schatten Holland Festival op tien pijlers R7 Jennifer Terran demonstreert haar puurheid 'SCHATGRAVERS' >o^P De Kecks signeren bij Plato Dans van de luisterende choreograaf Geen routineklus Nieuw Sinfonietta - Sting heeft gister een Brit Award gekregen van waardering voor oeuvre. Zangeres de show bij de uitrei- de belangrijkste Britse De zangeres kreeg voor beste Britse vrou- artiest en voor het beste album (No Angel). De voor beste nieuwkomer naar de boyband Blue. Tot internationale soloartiest dit jaar Shaggy uitgeroe- Robbie Williams werd gel- rd als de beste mannelijke tartiest. De Australische dinogue won in twee ca- «n: beste internationale en beste buitenlandse al- Fever). Als beste intema- i groep kwam Destiny"s uit de bus. donderdag 21 FEBRUARI 2002 i Award voor orge Coleman irdam - De Amerikaanse onist George Coleman 24 april de Concertge- Jazz Award 2002. Het is u1het eerst dat deze oeuvre- j i vordt uitgereikt. De orga- ds e heeft de naam van de lar gisteren bekendge- L De carrièreprijs bestaat n beeldje. Coleman speel- afgelopen decennia met leden als Miles Davis, e Hancock en B.B. King. terug in kioscoop irdam - De 20 jaar oude sfilm E.T. keert terug in de Dop. Vanaf 28 maart gaat pgepoetste' versie draai- Nederlandse biosco- det de nieuwe uitgave de twintigste verjaardag T. van regisseur Steven 30 «rg gevierd. E.T. anno ent enkele nieuwe scè- erder zijn er computerbe- 1 igen en is de filmmuziek geremixed. De nieuwe 16 maart in wereld- in Los Angeles. Bij die leid speelt een orkest musici de filmmuziek Williams tijdens de g live. door Herman Joustra leiden/koudekerk - Welke mu ziekstijl? Nee hè, niet weer die vraag. Jennifer Terran heeft een gruwelijke hekel aan etiketten, labels, hokjes, stempels en cate gorieën. Haar muziek moet voor zichzelf spreken. Maar aan de an dere kant weet ze ook wel dat de hokjesgeest niet is uit te bannen. Vooruit dus maar, haar muziek doet inderdaad denken aan die van Tori Amos. Het is die vergelij king die de meeste recensenten hebben gemaakt. Terran, net uit Los Angeles over gekomen, zucht eens diep. Maar de zucht gaat al snel over in een lach. Zo erg vindt ze het alle maal ook niet. „Want het verge lijken zit nu eenmaal in de mens, het zoeken naar referen tiekaders. Dus als ze mijn mu ziek vergelijken met die van Tori Amos, dan snap ik dat wel. Vooral vanwege onze liefde voor de piano, denk ik. Maar er zijn wel degelijk grote verschillen. Ik vind haar theatraal. Ze speelt eerder emoties dan dat ze emo tioneel is. Dat is ook wel knap hoor, maar voor mij werkt het zo niet. Als ik zing, als ik piano speel, ben ik die emotie, de emotie die je hoort in de mu ziek." Ziezo, dat is het dan. Haar mu ziek omschrijven, dat doet ze niet. „Omdat ik het niet kan. Mijn muziek is niet in woorden te vangen. Gaat veel dieper dan welke omschrijving ook." Een begrijpelijke uitspraak. De mu ziek van Terran laat zich moei lijk vangen op papier. Haar jongste cd, 'The Musician', past niet in het popstramien. Het is ook geen jazz. En het is geen klassiek. Wat het dan wel is? We doen een gooi. Het is in elk ge val glasheldere, open muziek, vol melancholie, ontroering en hartstocht En daarin spelen haar sopraanstem, haar piano en de contrabas van haar man Brendan Stratom, die haar ver gezelt in Nederland, de hoofd rol. Met hier en daar zachte strijkers. Wat drums. Een trom pet. Of een harp. En toch is de muziek heel toegankelijk. Kort om, bepaald niet alledaags. Wat het geheel nog aparter maakt, is dat Terran de cd hele maal thuis heeft opgenomen. En vervolgens heeft uitgebracht op haar eigen platenlabel Gri- zelda. De muziekindustrie, daar hebben Terran en Stratom niet zo veel mee op. „We konden een paar keer zo tekenen", glim lacht Stratom. „Maar een goede deal zat er voor ons nooit bij. Weet je, allemaal willen ze iets van je. En dan bedoel ik niet al leen geld, maar ook iets artis tieks. Dan zeggen ze: is het niet beter als je dat stukje op die en die manier speelt." Terran: „Ik wil zelf de controle houden. Al leen de schilder zelf hoort toch ook het penseel vast te houden als hij een schilderij maakt." Zo is The Musician" ook tot stand gekomen. Zonder be moeienis van buitenaf. Het is een zogeheten concept-cd, een schijf met een rode draad, een leidend verhaal. Over een muzi- kante die zichzelf niet beroemd genoeg vindt en van alles onder neemt om door te breken. En druk fantaseert, bijvoorbeeld over het vermoorden van een platenbons die maar niet rea geert Terran lacht luid. De inhoud van 'The Musician' moeten we maar niet te serieus op vatten. Nogmaals, zij zit niet echt te wachten op een groot platen contract. Wil alleen maar doen op muzikaal gebied wat uit haar eigen koker komt. Dat die hou ding een grote, internationale carrière vooralsnog in de weg staat, neemt ze maar voor lief. „Ik ben liever onbekend, met mijn eigen artistieke waarden nog intact, dan beroemd. Mijn muziek en de luisteraars, het publiek, zijn het belangrijkst. Ik wil muziek die goed voelt. Daar in steek ik liever mijn energie dan in pure commercie. Het mooie is ook, dat ik steeds ver der kom doordat ik me alleen met de muziek bezig houd. Ik ontdek steeds nieuwe dingen in de muziek. En ook over mijzelf. Ik zie mezelf in de muziek terug. Mijn muziek, dat ben ik. Dat is een heel opwindende ervaring." Jennifer Terran en Brendan Stratom treden vrijdag om 20.30 uur op in de Ridderhof in Koudekerk aan den Rijn. Za terdag staan ze om 21.30 uur in Q-bus in Leiden. Op zondag 3 maart spelen ze om 16.30 uur in café Querelle in Alphen aan den Rijn. Jennifer Terran, met Brendan Stratom: „Ik wil zelf de controle houden. Alleen de schilder zelf hoort toch het penseel vast te houden als hij een schilderij maakt." Publiciteitsfoto Amsterdam - Tien nationale en internationale producties op het gebied van theater, muziekthea ter, muziek en dans dragen het Holland Festival 2002. Het eve nement is van 7 tot 24 juni op diverse plekken in Amsterdam. Naast deze topproducties brengt het Holland Festival (HF) ook eigen projecten, waaronder drie concerten van de Neder landse componist Comelis de Bondt. Op twee na zijn alle pro ducties voor het eerst in Neder land te zien. De Münchner Kammerspiele opent op 7 juni het festival met de theatervoorstelling 'Alkestis', een tragedie van Euripides. ZTHollandia brengt in 'Bac chanten' de ontmoeting van twee muziekculturen tot stand. Op het gebied van muziekthea ter valt 'Three Sales' op van Ste ve Reich en Beryl Korot, geba seerd op het neerstorten van de zeppelin Brandenburg, atoom testen in 1957 en het gekloonde schaap Dolly. De Nederlandse Opera programmeert de Pucci- ni-opera Turandot' met een nieuw slot Drie composities van Comelis de Bondt moeten een beeld ge ven van deze musicus uit de Haagse SchooL Ze worden ver tolkt door het Nederlands Bla zers Ensemble, The Hilliard En semble en het Haags Matrozen- koor. Choreograaf Emio Greco en regisseur/dramaturg Pieter Scholten brengen hun 'Rimasto Orfano' in première. Een andere dansvoorstelling is 'Alibi' van de Newyorkse choreografe Meg Stuart en haar Brusselse groep Damaged Goods. Dit wordt een ruwe studie naar innerlijk lijden en groeiende geweldsexplosies. De kaartverkoop begint 1 april. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Slakkesporen' door Hotel Modern Gezien: 20/2, LAKtheater, Leiden. Nog te zien: 21/2, aldaar; 22 en 23/3, Toneelschuur. Haarlem. Betrappen doe je ze zelden, maar hun spoor verraadt ze soms. Ik weet dat er een slak in de vestibule woont, maar alleen omdat ik zijn sporen op de mat zie. Het beest zelf is onvind baar. In de jongste voorstelling van Hotel Modern strekt de on grijpbaarheid van slakken zich uit tot de hele entourage: de dingen gaan tot gekmakens toe hun eigen gang en ze zijn niet meer te betrappen. De makers noemen het een surrealistische schets van een dag en een nacht uit het leven van een bejaarde, ietwat ver warde vrouw. 'Slakkesporen' is een impressie van aanglijdende seniliteit. Er zijn gaten gevallen in haar waarneming, de logi sche verbanden tussen oorzaak en gevolg zijn verdwenen. Din gen gebeuren, en het waarom en hoe is achter de horizon ver dwenen. De aanpak van Hotel Modern is het sterkst in het deel van de voorstelling dat zich afspeelt in een rommelig, ouderwets ka mertje. Arlène Hoornweg speelt een oude vrouw in de kamer die mettertijd haar leven is gaan leiden. Een brutaal lichtje in specteert de vloer, kijkt een poosje naar de slak, die zich voortsleept over de wand, kruipt dan naar een spin die zich uit het haar van het vrouw tje omhoog werkt naar een aan de muur hangende varkenskop. Theekopje en pot komen uit de muur, een jas met hoed verlaat stiekem het pand. Wonderlijk vernuftig wordt de suspense vormgegeven - en de eenzaam heid en de ontreddering. Helaas neemt de techniek het verhaal over als de oude me vrouw uit wandelen gaat. De animatiefilm, die zich afspeelt in een grote stad bewoond door garnalen, is in al zijn inventivi teit te artificieel, en te grappig bovendien. Alleen de scharrige kraai kan zich meten met de angstaanjagende dieren en din gen die de kamer bevolkten. Hij houdt de oude dame gezel schap en wijst haar uiteindelijk de weg naar een hoge torenflat om samen weg te vliegen. In dat filmpje verruilt 'Slakkespo ren' het surreële voor pure fan tasie en dat is jammer, want juist op de schemerige grens tussen werkelijkheid en waan weet Hotel Modem het onmo gelijke te bewerkstelligen. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Rosary' door Scapino Ballet Rotterdam. Gezien: 20/2, Leidse Schouwburg vonden er hun laatste rustplaats en ook hun vertrouwe- werden er ten grave gedragen: de woestijn bij het Egyp- •pje Sakkara. Sinds 1975 reist jaarlijks een team van Leid- leologen naar deze plek af om de geheimen te ontsluieren y 'onder het zand verborgen liggen. Deze 'schatgravers' van tsmuseum van Oudheden en de Universiteit Leiden leggen ie' nteel het graf van Meryneith bloot, een hogepriester uit de 3311 farao Achnaton. Het Leidsch Dagblad volgt de expeditie alt I toet. Vandaag deel 4 over het Egyptisch museum in Cairo. de tuin van het Egyp- nuseum zit, kan zich jelijk onttrekken aan de i nie van getoeter die r 1 ig en nacht klinkt. In licij aas van uitlaatgassen ichti au o's en bussen ept rel zes rijen dik aan dit m in het hart van Cairo Zelfs binnen de mu- 1 dit statige pand is het nooit ver weg, want 5n er dringt de verontrei- icht door. De gevolgen ne e meest waardevolle and e van Egyptische kunst laglreld zijn funest. Ook tan et v°rig ïaar door de expeditie opgegraven *aavan hogepriester Me en zijn vrouw a, dat hier temidden Lej( chaos staat opgesteld. het Egyptisch muse- folledig uit de tijd. Let- want sinds dit pand __ju\\r geleden in gebruik enomen, is er vrijwel eranderd. Klimaatsbe- g ontbreekt en bezoe- igen over slechte be- de chaotische opstel- het gebrek aan uitleg, te bedenken dat het memphis^ stampvolle gebouw nog maar een fractie van de collectie herbergt. Het grootste deel ligt in de depots opgeslagen. Le gendarisch zijn de verhalen van schoonmakers die de kostbare oudheden met agressieve chemicaliën be handelden. Ook schijnt het te zijn voorgekomen dat zware standbeelden door de bodem van de kelder zijn gezakt en slechts met de grootste moei te konden worden gered. Hoog tijd dus dat de Egypti sche schatten een nieuw on derkomen krijgen. En dat schijnt er nu eindelijk in te zitten. Want Egypte grijpt de huidige crisis in de toerisme- industrie aan om projecten te lanceren die de vakantiegan gers naar het land van de Nijl moeten trekken. Het parade paardje is de bouw van een nieuw Egyptisch museum, op drie kilometer afstand van de piramides van Giza. Centraal in dit museum staan de schatten van farao Toetan- chamon. Het is de bedoeling dat de voorwerpen gerang schikt worden zoals Howard Carter ze tachtig jaar geleden leiden De Tröckener Kecks signeren vrijdag hun nieuwe dubbelalbum 'Meer niet!', een live-cd, bij Plato aan de Vrou- wensteeg in Leiden. Vol gens Plato-woordvoerder W. de Leeuw is de signeer sessie tussen 14 en 15 uur de allerlaatste activiteit van de groep die vorig jaar haar afscheidstoernee ook al in Leiden beëindigde, in het LVC. Het is nog niet bekend of 'Meer niet!' ook opnamen uit Leiden be vat. De Leeuw benadrukt dat de Kecks louter cd's komen signeren. „Ze zul len geen noot spelen." deze choreografie niet baanbre kend, maar juist doordat de ly rische gebaren zo plotseling kunnen omslaan in een ont nuchterende kilheid, blijf je er geboeid naar kijken. Een danser die op het ene moment door Schuberts muziek als in een stroom wordt meegesleurd, kan er even later zo weer uitgeslin gerd worden. Een groepsdans is nooit constant. Elk moment kan één van de deelnemers te gen een ander botsen en ver liest hij onmiddellijk zijn dyna miek. Zijn lichaam loopt leeg. Er rest hem niets anders dan prozaïsch toe te kijken of weg te lopen. Andersom kan een danser die toevallig in een groep terecht komt met de bewegingen gaan meedoen, als een auto die in voegt op de snelweg. Het heeft allemaal iets toevalligs en on verschilligs. Door die schok raak je gehecht aan de lading van de emoties die wél hun be slag krijgen. Vooral in het lang zame deel van het Strijkkwintet ontstaan ontroerende momen ten, waarin de dansers en dan seressen eikaars emotionele impulsen mooi opvangen. Maar ook hier heeft een onbe grepen breuk het laatste woord. Gelukkig bevat 'Rosary" ook lichtvoetiger momenten. De laatste twee delen van de mu ziek geven daar ook aanleiding toe. Luchtig en speels wordt er gesprongen en als aan het eind het tempo opgevoerd wordt en de groepsdans nu eens niet uit elkaar valt, is dat niet alleen een happy end, maar ook humor. Een danseres beweegt kwets baar over het toneel. Het ver langen naar steun en geborgen heid straalt van haar af. Gelijk tijdig maakt een danser krachti ge, sierlijke gebaren. Hij is zo in zichzelf gekeerd, zo bezig met de balans en bewegingsmoge lijkheden van zijn lichaam, dat hij haar niet opmerkt. Beiden geven hun bewegingen zo'n dramatische lading dat je als toeschouwer verlangt naar het ogenblik dat ze elkaar vinden. Maar als ze elkaar aanraken, blijft het contact fel en grim mig. Hij kijkt haar niet aan en haar zachtheid krijgt geen ruimte. Het lijkt of hij haar al leen beetpakt als ze toevallig in pasbaar is in de bewegingen die hij toch al aan het maken is. 'Rosary' is doortrokken van dit soort tragiek. Na het openings duet volgt een lange groeps dans op Schuberts Strijkkwintet in C (D965). Het verrassende van dit dansstuk is dat choreo graaf Ed Wubbe met de dans uitzonderlijk helder uitdrukt hoe hij naar deze muziek luis tert. Door zijn dans ontdek je dat de welluidende, heldere compositie ook schrille en mee dogenloos impulsieve trekken heeft. De danstaal van Wubbe is in Twee replica's van standbeelden van farao's markeren de plek waar het nieuwe Egyptisch museum moet verrijzen bij de piramides van Giza. Foto: EPA/Marwan Naamani aantrof. De bezoeker kan zo dezelfde sensatie ondergaan als deze Britse archeoloog die in 1922 plotseling oog in oog stond met vier vergulde schrijnen met daarin de sar cofaag en de doodskist van Toetanchamon. De ontdek king van het praktisch onge schonden koningsgraf geldt nog steeds als de belangrijkste archeologische ontdekking ooit in Egypte. Na een haalbaarheidsstudie van drie jaar besloot de Egyp tische overheid een ontwerp wedstrijd uit te schrijven voor een 'Groot Egyptisch Muse um'. Besloten is tevens het oude gebouw niet af te dan ken. Het zal na renovatie nog 10.000 museumstukken be vatten. De ontwerpwedstrijd voor het nieuwe onderkomen van het indrukwekkendste deel van Egypte's erfgoed staat onder toezicht van de Verenigde Na ties en de Unie van Interna tionale Architecten. Archeolo gen, museumexperts en ar chitecten uit negen landen beoordelen de inzendingen. De winnaar zal in juni 2003 bekend worden gemaakt. Pre sident Moebarak legde twee weken geleden symbolisch de eerste steen voor het muse um, dat op zijn vroegst over vier jaar zal zijn voltooid. De kosten van het ambitieuze project, 350 miljoen Ameri kaanse dollars, komen voor rekening van de Egyptische overheid. Die hield onlangs nog haar hand op tijdens een donorconferentie in de bad plaats Sharm el-Sheikh. De Egyptische economie heeft een flinke klap opgelopen van de aanslagen op 11 septem ber. Toeristen blijven nog steeds weg en ook de op brengsten van het Suez-ka- naal en de olie zijn gekelderd. Er komt hulp. De internatio nale donors zegden Egypte voor ruim twee miljard dollars aan steun toe. President Moebarak probeert het tij verder te keren met de promotie van de vele beziens waardigheden. Bij Abu Sim- bel, in het zuiden, opende hij een bezoekerscentrum. De tempel met de vier standbeel den van Ramses II is een be langrijke toeristische trek pleister. Bezoekers met enig aanzien blijken eveneens goede recla me. Zo werd een privébezoek rond de jaarwisseling van de Britse premier Blair aan de pi ramides en Sharm el-Sheikh breed in de pers uitgemeten. Ook de komst van het Weens Symfonie Orkest bewijst vol gens het ministerie van toeris me dat Egypte nog steeds een aantrekkelijke, fascinerende en veilige vakantiebestem ming is. Dora Rovers Rody van der Pols Volgende week donderdag: Op het spoor van hogepries ter Meryneith muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Nieuw Sinfonietta Amsterdam, dingent Roy Goodman, m.m.v Marije van Stralen, sopraan. Frank van den Brink, klarinet. Jean Emile en Jennifer Hanna, dans. Gehoord: 20/2, Stadsgehoorzaal, Leiden. Nieuw Sinfonietta Amsterdam vaart allerminst op routine. Elk jaar weer worden kosten noch moeite gespaard om van een concert een onvergetelijke hap pening te maken. Gisteravond stonden voor de pauze vier nummers in het teken van de danskunst. Choreograaf Nils Christe is he lemaal gek van Henry Purcell en wil bij wijze van spreken al les wat die man geschreven heeft in dans vertalen. Niet via vastliggende bewegingen voor elke emotie, maar in geheel nieuwe moderne dansuitingen, die wel functioneel zijn. Elke dag is er één minuut 'beweging' ingestudeerd. Energie opslok kende delen worden afgewis seld met rustiger (hof)dansen, anders zou het te afinattend zijn voor de twee uitvoerenden. Alsof deze nieuwe vondst nog niet genoeg is, laat Nieuw Sin fonietta in het Rossinigedeelte van na de pauze ook nog eens een fantastische solist optre den, de klarinettist Frank van den Brink. Hij speelt onnavolg baar genuanceerd Rossini's In troductie, thema met variaties voor klarinet en orkest. Van den Brink geeft dit stuk een verras send aureool. Zijn wisselende klankkleuren lopen wonder mooi in elkaar over. Geen emo tie is hem vreemd, intieme te derheid klinkt even overtuigend als expressieve branieschoppe- rij. Het orkest geeft aan. vangt op, is alom tegenwoordig met kracht en warmte. Rameau's luisterrijke suite van voor de pauze is slechts de op maat van talrijke dansen die stuk voor stuk als kleine juweel tjes gloeien. Het duo Jean Emile en Jennifer Hama danst feno menaal. De beHRrsing van elke minuut dans is grandioos. In de mannelijke beweging huist trots en dynamische kracht. De dans van Jennifer Hanna be tovert door sprookjesachtige uitstraling, vlinderlichte, maar zeer complexe bewegingen die naadloos in elkaar over lopen. Haar lichaamsbeheersing is su bliem. Roy Goodman hoort bij dit dansante sprookje. Als een fer me kabouter schildert hij met vingervlugge handen en dan sende voeten de melodie: hier een veeg, daar een spat of een feestelijke guirlande, de maat komt vanzelf. Nieuw Sinfoniet ta reageert voorbeeldig. In één schitterend coloriet vangen de violisten elkaar op. Fagot en hoorn dragen de strijkers op handen. Je hoort en ziet de bal zaal van een Zonnekoning.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19