Ijzige Lente 7 DUIN BOLLENSTREEK Applaus van de provincie voor CDA Katwijk protesteert tegen samenwerking strijdende regio's Vliegende varkens fleuren vleesfabriek op Voorproeven in nieuw exclusief hotel O Sole Mio" LeidschMi- Dagblad Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 PALACE HOTEL rr Nog geen eis tegen Petaio den haag/noordwijk - Louis Petaio moest vanmiddag voor de rechter verschijnen in Den Haag. De leider van de zigeu nerfamilie die een paar maan den geleden wegens overlast moest vertrekken uit Noord- wijk, diende zich onder andere te verantwoorden voor het af persen en bedreigen van een Noordwijkerhoutse onderne mer. Die moest ruim 20.000 gulden betalen voor het slijpen van een set boren. Toen hij dat weigerde, bedreigde Petaio hem en zijn familie. Volgens het openbaar ministerie ging Petaio in Sassenheim op eenzelfde manier over de schreef. Daar vroeg hij 66.000 gulden voor het slijpen van zagen. Ook een Voorhoutse ondernemer werd slachtoffer. De rechtbank kwam nog niet toe aan het bespreken van die feiten. Dat gebeurt tij dens een volgende zitting, als alle getuigen verhoord zijn en het dossier compleet is. Pas dan ook zal de officier van justitie bekend maken welke straf Peta io moet krijgen. Katwijker krijgt zes maanden cel den haag/katwijk - De recht bank in Den Haag heeft giste ren een 24-jarige Katwijker ver oordeeld tot een half jaar ge vangenisstraf. De man had op 30 oktober geprobeerd zijn moeder te wurgen en getracht zijn ouderlijk huis in brand te steken. Dat vond het openbaar ministerie althans, de Katwijker ontkende de ernstigste beschul digingen. De rechtbank legde een lagere straf op dan geëist werd door de officier van justi tie. Die vroeg twee weken gele den om tien maanden cel. Na zijn vrijlating moet de veroor deelde verplicht contact hou den met de reclassering. donderdag 21 FEBRUARI 20d 'Prestatie om Bollenstreek en Leidse regio aan één tafel te krijgen' door Robbert Minkhorst den haag - De statenfractie van de WD blijft zich fel verzetten te gen de bebouwing van vlieg kamp Valkenburg. Op dat onder deel in het programma van af spraken tussen de Leidse regio en de Bollenstreek stemde de oppo sitiepartij gisteren dan ook tegen in Provinciale Staten. In Den Haag bleek verder een unanieme meerderheid voor het stevig uit breiden van de samenwerking tussen de twee regio's, van ouds her kemphanen. „Het is een hele prestatie om beide regio's aan één tafel te krijgen", merkte statenlid J. Vol- muller van de WD gisteren op. „Het is gelukt. Het WD-petje daarvoor af." Ook andere partij en uitten hun lof voor de be reidwilligheid in de Bollen streek, Leiden en omgeving om 'regionale problemen samen op te lossen'. Het programma van afspraken bevat onder meer prognoses over de vraag naar woningen. De twee regio's ach ten het onvermijdelijk dat het vliegkamp na 2010 beschikbaar komt voor de bouw van huizen, al heeft met name de gemeente Valkenburg daar nog twijfels bij. Bouwen elders in de Bollen streek en in Leiden blijft nodig. De twee regio's spreken zich uit voor de aaiïïeg van een sneltram (de Rijn Gouwe Lijn) tussen Gouda en de kust en voor de be scherming en ontwikkeling van natuur. Er zijn afspraken waar ruimte is voor bedrijven. Nodig is ook een betere infrastructuur tussen Leiden en Katwijk, zo er kennen de gemeenten. Dat leidt vennoedelijk tot de aanleg van het laatste stukje van de Nil, tussen de snelwegen A4 en A44. De WD plaatste kanttekeningen bij de ramingen voor woning bouw en bedrijvigheid. „Wat be treft de behoefte aan kantoorlo caties tasten we helemaal in het duister", vond Volmuller. „We willen meer duidelijkheid." Ver antwoordelijk gedeputeerde M. Vissers zegde die toe. „Vlieg kamp Valkenburg is een gebied dat behoorlijk open is. Wij vin den dat het Groene Hart tot aan de kust een open strook moet blijven", lichtte het statenlid het verzet tegen het opofferen van het militaire vliegveld nadien nog eens toe. „Dus is het vlieg kamp een slechte bouwlocatie. De behoefte aan woningen is na 2010 heel onzeker. Als je het al lemaal bij elkaar optelt, hebben we helemaal geen zicht op of het wel nodig is." Daarbij komt dat er volgens de WD 'meer ruimte' is in de Oude-Rijnzone tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. Het bouwen van extra wonin gen en bedrijven aan de oevers van de Rijn ziet SP-ffactievoor- Judith van der Meer legt de laatste hand aan de muurschildering in de Sassenheimse vleesfabriek terwijl Renée Korbee toekijkt. Foto: Dick Hogewoning Pigs in spacé. Varkens die in Sassenheim vrolijk lachend door de lucht vliegen. En var kens die tevreden uitrusten op de wereldbol. Het lijkt warempel wel een aflevering uit de onvol prezen serie The Muppets. Maar de realiteit is anders. De vliegende varkens sieren de muren op van de entree bij het vleesexportbedrijf Van der Meij aan de Edisonweg in Sassen heim. Vorige week legde Judith van der Meer uit Leiden de laat ste hand aan de drie kunstwer ken, die de muren van het be drijf opvrolijken. Van der Meer kijkt rond en zegt: „Misschien mag ik het niet zeggen, maar de entree was nogal saai. Dat kun je nu niet meer zeggen. Als je hier nu binnenkomt, weet je ge lijk in wat voor soort bedrijf je bent." Niet praten, maar doen. Dat is de cultuur die heerst in het vleesbedrijf op het bedrijventer rein Sassenheim-Zuid. Dat 'ty pe' mens is normaal gesproken niet zo spraakzaam en compli menteus, maar als de Leidse kunstenares aan het werk is aan haar creatie, volgt het ene na het andere compliment. Dat de muur er zo uit zou zien, dat hadden ze niet verwacht. Een van de werknemers meldt rond uit het 'schitterend' te vinden. Judith van der Meer brengt de kunst bij u thuis. Het is een nieuwe manier om het bedrijf te verfraaien. Het idee is afkomstig van de Noordwijkse Renée Kor bee. Ze heeft een bedrijfje in Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 Noordwijk dat Artvision heeft. Zij zoekt de bedrijven en zorgt voor een kunstenaar. In dit ge val Judith van der Meer, specia list is muurschilderingen. „Het leuke is dat je iets maakt in samenspraak met de opdracht gever", zegt Van der Meer. Met Van der Meij was ze het snel eens over de hoofdlijnen. Var kens moesten het stralende middelpunt vormen. Die dieren zijn immers de basis voor het vleesexporterende bedrijf. Ooit stond er in het centrum van Sas senheim boerderij De Hortus, daar waar nu de Hortuslaan loopt. Daar hield de voorvader van de huidige directeur var kens voor de slacht. Wie de hal binnenloopt, kan de boerderij zitter F. Vergeer juist niet zitten. Vissers bestreed overigens dat die keuze al is gemaakt. Dat komt aan de orde bij de 'verdere invulling' van het akkoord tus sen de gemeenten. Vergeer was niet overtuigd. „Er wordt dus gewoon gebouwd. De Leidse re gio wordt weer eens verkwan seld." De WD heeft nog 'grote vraagtekens' bij het tracé van de Rijn Gouwe Lijn door de Leidse binnenstad. Voor T. Janse van NederlandMobiel was dat zelfs reden om tegen dat onderdeel te stemmen. De WD schort haar standpunt nog even op. Ondanks de kritiek overheerste bij de statenleden de opluch ting. De toenadering van de re gio's tot elkaar, en de bereidheid om samen te werken, beschou wen ze als een doorbraak. Alle partijen stemden in met het programma van afspraken: de WD, SP en NederlandMobiel stemden op een enkel onder deel tegen. katwijk - Het CDA in Katwijk kan zich niet vinden in de structurele verhoging van de onroerende- zaakbelasting (OZB) die het college van B en W tot en met 2005 doorvoert. Het college is van plan om volgend jaar de huizenbelasting met negen pro cent te verhogen en de twee jaar daarna met acht procent. Deze stijgingen zijn nodig om alle pro jecten die in Katwijk op stapel staan, zoals het op knappen van de Boulevard en het opknappen en vervangen van het zwembad en Tripodia, te kun nen financieren. Om de bestrating in het centrum af te maken, komt er zelfs nog vier procent bij. Het CDA wil niet nu al akkoord gaan met de ver hogingen. „Wij kunnen deze stijgingen niet op voorhand onderschrijven", zegt raadslid T. van der Plas. „Op deze manier haal je alle politieke discussie weg en geef je het college een carte blanche." Andere politieke partijen betichten het CDj verkiezingsretoriek. „Als je het servicenivi' Katwijk wilt handhaven, is het nu eenmaal 1 zakelijk om de OZB te verhogen. En dat is o in verkiezingstijd", aldus RPF'er Nooi Raadslid Griep van de PvdA: „Als je belang] aan bepaalde voorzieningen, zul je daarvoor! ten betalen. De enige manier waarop dat r is via een verhoging van de OZB. Dan is het j koop om te doen alsof er nog allerlei keuzei lijkheden zijn." Volgens wethouder J. van der Plas zou meente de huizenbelasting zelfs met de moeten verhogen om alle plannen en proj M uit te kunnen voeren. „Dat gebeurt natuurlij) id maar deze cijfers geven duidelijk aan dat w lijl onder een verhoging uitkomen. De tijd dal kon, is voorbij." niet missen. Van der Meer: „Daar hechtte de directeur heel erg veel waarde aan. Nou, dan voer je die opdracht uit." Van der Meij is er in elk geval te vreden mee. En daar is het Ju dith van der Meer allemaal om te doen. Toch neemt ze niet elk verzoek van de klant in behan deling. Een vaiken met een keurmerk van Van der Meij om zijn nek, dat kan nog net. Maar een varken met een snor omdat iemand in de directie toevallig een snor draagt, nee, dergelijke voorstellen zijn niet bespreek baar. Eerst voerde Van der Meer een gesprek. Daarna volgde een schets die ze de bazen van het vleesexportbedrijf voorlegde. In ternationale handel en varkens waren de elementen die erin uit moesten komen. 'Hier en daar' werd er een wijziging doorge voerd. Bij Van der Meij keken ze eerst raar aan tegen de vliegen de varkens, maar Van der Meer verzekerde de heren dat die er in het 'echt' goed zouden uitko men. „En nu vinden ze het alle maal prachtig." Renée Korbee knikt goedkeurend. Een tevre den klant kan meer klandizie opleveren. „Niet ieder bedrijf gebruikt kunst. Het is vaak een sluitpost. Maar zo moet je er niet tegenaan kijken. Net als een computer en meubilair is kunst noodzaak. Je laatje als bedrijf zien en kunst verzet de zinnen op een positieve manier." Rob Onderwater Bent u ook zo nieuwsgierig wat er van het Palace Hotel in Noordwijk is geworden? Nu kunt u uw nieuwsgierigheid bevredigen, ga voorproeven in dit exclusieve hotel! Speciaal voor lezers van het Leidsch Dagblad biedt dit nieuwe hotel met plezier een aperitief met een assortiment amuses aan, gevolgd door een driegangen keuze diner in Circles a 32,00 per persoon. Een uitstekende reden om bin nenkort dit mooie hotel van binnen te bewon deren. Onder leiding van het ervaren hoteliers-echtpaar llona en Jurgen Wondergem heeft het hotel op 12 november jongstleden zijn deuren geopend, waarmee er een nieuw hoofdstuk toegevoegd is aan de Noordwijkse traditie van vijfsterren- gastvrijheid. Twee ambitieuze chefs zwaaien de scepter over de restaurants van het Palace Hotel. Executive Chef Rudolf Bos kookt in een informele sfeer in Circles, Restaurant Lounge. Het restaurant Chatillon, met culinair hoog staande aspiraties, wordt geleid door Pieter Bosters, Chef de Cuisine. Voor een drankje kunt u terecht in Pauls bar. Daarnaast biedt het hotel 120 individueel in gerichte kamers (alle voorzien van persoonlijke computer), 13 zalen met een capaciteit tot circa 300 personen en een Executive Service Center, een Wellness Center met uitgebreide beautyfa ciliteiten, ruim 420 m2 aan cardio-fitnessappa- ratuur en individuele whirlpools en stoombaden. Voor de jongste gasten is er een Mini Club. Voorproeven kan op alle dagen van de week, rfcj; serveren is gewenst, dit kan via telefoonnui he mer: 071-3653000. Vermeldt u duidelijk bij uwe reservering dat u reserveert voor het Leidse! Dagblad arrangement? injiiiiiiHiiiiMi NOORDWIJK AAN ZEE Palace Hotel, Picképlein 8, 2202 CL NoordwjP, aan Zee. www, palacehoteln I d Deze aanbieding is geldig tot en met mei 200 le Mi Italië, dat is wijn en mode, kunst en muziek, maar vooral tenoren! Op zaterdag 16 maart brengen drie van de beste Italiaanse tenoren een bezoek aan de Pieterskerk in Leiden. Salvatore Ragonese uit Verona, ver bonden aan de Opera van Palermo, Fabrizio Menotta verbonden aan ACTIEBON Tegen inlevering van deze bon ontvangen lezers van het Leidsch Dagblad een korting van 3,00 p.p., op het Tenoren Festival van 16 maart 2002 in de Pieterskerk. Normale prijs is 28,00 p.p. Niet in combinatie met andere kortingen, maximaal 4 personen per bon. Voorverkoopadres: VW Leiden de Opera in Roma en Carlo de Antonis, Ar gentijn van ge boorte, tegen woordig wo nende in Mi laan. Zij wor den begeleid op de vleugel door, Michael Clark. Zij brengen u deze avond de mooiste aria's uit de Opera Italiana (Ve j, Puccini, Rossini, Donizetti e.a.) en de populairste Canzone Nepoletane. lezer van het Leidsch Dagblad krijgt u tegen inlevering van onderstaar bon een korting van 3,00 op de toegangsprijs van 28,00, u betaalt <iro slechts 25,00. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VVV kantoor van Leid telefoon: 0900-2222333. Voor meer informatie aangaande dit concert kunt u contact opnemen n Music in Concerts, telefoon: 020-4161079. Deze avond met beroemde aria's en volksliederen uit Italië begint 20.00 uur. SA IK Dit is één van de eerste in het Nederlands vertaal de Bosnische romans over de verschrikkingen van de burgeroorlog in dat land. Het is maart 1992. Hoofdpersoon Azra is, net als de auteur, arts. Ze werkt in een ziekenhuis in Travnik (Bos nië). Azra's vader is overleden en haar moeder en zuster wonen in Sarajevo. Ze heeft regelmatig contact met hen. Als om haar heen berichten doorsijpelen van de ontwakende, etnische con flicten, kan zij die in eerste instantie niet geloven. Pas laat in die "ijzige lente" van 1992, als de slui merende haat uitmondt in een vuile oorlog, wordt Azra ruw geconfronteerd met de ontluiste rende realiteit. Ze wordt verliefd op Aki, die mee helpt om Travnik te verdedigen tegen oprukken de Serviërs. Tot Azra's schrik beginnen de Serviërs op een gegeven moment met de belegering van Sarajevo De schrijfster en arts, Nura Bazdulj-Hubijar is boren in Bosnië in 1951, zij studeerde medicij a' in Sarajevo. Tot nu toe heeft zij een gedichti bundel voor kinderen en enkele romans gepi ceerd. Haar boeken staan op de literatuurlij! van middelbare scholen in Bosnië. Als lezer van onze krant, kunt u nu voor een sei ciale prijs in het bezit komen van deze meejf pende en dramatische roman. Vanaf vande kunt u bij de receptie van het Leidsch Dagln voor 13,60 dit boek kopen. In de boekhanie is het boek ook verkrijgbaar, daar betaaV; 15,86. Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 in Lei(c openingstijden ma t/m vrij van 8.30- 17.00i,j.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18