Politiek wil snelle actie in Poelgeest LEIDSE REGIO Bewoners Schansen ontevreden over verhuiskostenvergoeding (oorschoten wil alsnog %totocht voor bejaarden Tweede verkiezingsdebat Zoeterwoude vreedzaam tVD Oegstgeest moet verder zonder Mathijsen R5 Akkoord privatisering Meerburg Raad niet tevreden met wensenlijst Meester Elckerlyc gesloten Villa's dalen in prijs fjeenkomst hristenUnie-SGP rdorp - Filip van As, ilid voor de ChristenUnie- in Leiden, komt donderdag februari naar Leiderdorp om vertellen over 'Vier jaar pio- Ten in de Gemeenteraad', doet dat op uitnodiging van Leiderdorpse partijgeno- die voor het eerst een gooi en naar een raadszetel. Na de 'e mg van Van As geeft de Lei- dorpse lijstrekker van de ristenUnie-SGP, Dirk Jan van Heuvel, zijn visie op be- grijke lokale politieke onder- 5, rpen. De verkiezingsbijeen- ji nst wordt gehouden in de In marusschool aan de Vron- ilaan en begint 's avonds om ro it uur. donderdag 21 februari 2002 door Eric Went leiderdorp - Bewoners van de Leiderdorpse Schansen en Dreven die gedwongen worden hun huurflats te verlaten worden door de woningbouwvereniging afgescheept met een te lage verhuisvergoeding. Ook krijgen zij te weinig geld voor de herinrichting van hun nieuwe woningen. Dat vindt J. Frankhuizen, voorzitter van de Bewoners Belan genvereniging Schansen (BBS). Gisteren werd in het kantoor van de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp een pakket voorzieningen vastgesteld voor huurders die hun flat uit moeten als de AWL de 690 verouderde woningen gaat opknappen of slo pen. Gedupeerde huurders krijgen van de gemeente Lei derdorp en de woningbouwvereniging een verhuisvergoe ding van 1135 euro. Voor herinrichting van de nieuwe wo ning komt daar nog een bedrag van 3400 euro bovenop. Volgens de BBS, die zo'n 150 huurders vertegenwoordigt, is dat bedrag volstrekt ontoereikend. „Verhuizen via een er kend bedrijf kost al snel 450 euro meer dan de vergoeding die we nu krijgen. Ook de herinrichtingskosten zijn veel te laag ingeschat, zeker als er een erkend schilder aan te pas moet komen. Want lang niet iedereen is handig genoeg om dit soort klussen zelf op te knappen." Frankhuizen vindt een totale compensatie van 5500 tot 6500 euro meer op zijn plaats. De BBS voelt zich gesterkt door de Woonbond. De belan genorganisatie stelt een zwartboek samen om de Tweede Kamer duidelijk te maken dat er hoognodig algemene richtbedragen moeten komen voor verhuisregelingen. Nu zijn er gemeenten waar de huurder 2000 euro ontvangt, terwijl die in andere gemeenten kan oplopen tot bedragen rond de 4500 euro. Maar een verhuizing waarbij de werk zaamheden moeten worden uitbesteed kost al gauw 6885 euro, becijfert de belangenorganisatie. De Woonbond ba seert dat op cijfers van het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting. Het Leiderdorpse verhuisbedrijf Bas Verkroost komt op een veel lager bedrag uit. „Als het om een lokale, niet al te grote verhuizing gaat, reken ik zo'n 1000 tot 1500 euro. Een vergoeding van 1135 euro lijkt mij dus niet zo verkeerd. Feit is wel dat het nogal grote flats zijn. Afhankelijk van het meubilair kan het dus best zo zijn dat sommige bewoners er iets op toe moeten leggen." De kans dat de BBS alsnog een hogere vergoeding uit het vuur sleept lijkt gering. Maandagavond ging de Leider dorpse politiek al akkoord met de compensatieregeling, en gisteren zijn op het kantoor van de AWL de laatste handte keningen onder het 'sociaal statuut' gezet. „We zijn dus aan de late kant, maar dat komt omdat de communicatie met de AWL sowieso erg moeizaam verloopt", aldus Frankhuizen. „Toch gaan wij ervan uit dat onze op- en aanmerkingen nog in het akkoord verwerkt worden. AWL- directeur Verdoes heeft steeds gezegd dat hij de beste wil zijn in de regio. Daarvan is natuurlijk geen sprake als zijn huurders er straks op moeten toeleggen." nderden mensen worden anders de dupe' schoten - Burgemeester en Duders van Voorschoten j-j! n dat de jaarlijkse uitgaans- j oor bejaarden alsnog door- 3gn kan vinden. Zij willen met ïoe r8an'serende comité Auto- Ouden van Dagen zoeken T een oplossing, nu hoofd tor Van der Valk heeft be- om voor de afsluitende i A i i>d I in De Gouden Leeuw in plaats van 8 euro te re- j L Voor de organisatie ont- daardoor een tekort van euro. Daarom heeft zij be- j i om van de tocht op 8 mei e P1* "is heel teleurstellend. Het rsti ^jd zonder subsi- ncan ëemeente gedraaid. nu niet meer mogelijk. Ik et dat we geld op tafel leg- teld naar we ^unnen we' kijken p, ve dit evenement kunnen nzo n' Eventueel met behulp een andere geldschieter. v aat toch om mensen die neer zo mobiel zijn. In to- ,n r o'n 450. Zij mogen niet de "worden van deze ontwik- Dat zou erg tragisch aldus welzijnswethouder 3 bi a'n' vor'8 laar n0S een j aak hield tijdens het af- ide diner. Ook toen wees hij op het grote belang van het reisje voor de oudere Voorscho tenaren. Wethouder Verschoor van ou derenbeleid wil niet alleen over leg met het comité, maai' ook met andere instellingen die acti viteiten voor bejaarden en zie ken organiseren. Hij denkt on der meer aan De Zonnebloem en het Rode Kruis. „Samen moeten we de mogelijkheden bekijken. Je zou ook kunnen denken aan een bijdrage van deelnemers die dat kunnen be talen." Voorzitter Zitman van het comi té stelt het gebaar van de ge meente op prijs. Tegelijkertijd wijst hij er op dat het 'altijd de doelstelling is geweest om de dag op eigen kracht en zonder gemeentelijke bijdrage te orga niseren'. Hij verwacht op korte termijn geen andere sponsors te vinden. „Het was de afgelopen jaren al moeilijk om de eindjes aan elkaar te knopen. Deze forse verhoging van Van der Valk be tekent voor ons de nekslag. De penningmeester zei: 'Co als je dit doorzet dan wordt het een fi nancieel debacle'. Er zat daarom niets anders op dan de dag af te blazen. Heel spijtig dat er na 72 jaar zo een einde komt aan dit initiatief, waarbij altijd zoveel vrijwilligers waren betrokken." De Gouden Leeuw besloot de prijzen van de maaltijden dras tisch te verhogen, omdat Voor schoten met ingang van dit jaar toeristenbelasting heft. Volgens directeur M. van der Valk is al leen hij de klos, omdat hij het enige hotel in het dorp runt In een brief aan het Comité Auto tocht Ouden van Dagen schrijft het concern, dat de gemeentelij ke lasten daardoor fors zijn ge stegen en dat die kosten moeten worden doorberekend. Verschoor ergert zich aan die opstelling. „Van der Valk voert een oneigenlijk argument aan. Het gaat in dit geval immers niet om mensen die er blijven sla pen, maar er alleen komen eten. Er bestaat dus geen verband met toeristenbelasting. Het is triest dat Van der Valk zich zo opstelt. Als je een meningsver schil hebt, moet je dat niet zo maar op anderen afwenden." Wethouder Carabain hoopt dat Van der Valk op het besluit te rugkomt en 'gewoon weer de oude prijzen' voor de bejaarden rekent. zoeterwoude - De leden van de tennisvereniging Meerburg in Zoeterwoude hebben ingestemd met de plannen om de banen van de club aan de Oranjelaan te privatiseren. Half januari ging de gemeente raad al akkoord met het over dragen van het complex in Zoe- terwoude-Rijndijk door de ge meente aan de club. Meerburg krijgt de grond in eeuwigduren de erfpacht enÉ>etaalt daarvoor 23.000 euro. Dat bedrag moet door de vereniging in tien jaar worden opgebracht. Wethouder Van der Kooi opent Witte Brug zoeterwoude - Wethouder Van der Kooi heeft gistermiddag de Witte Brug in het buitengebied van Zoeterwoude officieel ge opend. De oude brug op de grens van de Gelderswoudseweg en de Slootweg is gesloopt en vervangen door een breder exemplaar met een aparte fiets strook. oegstgeest - Wethouder Meester heeft een lijst van 26 problemen in Poelgeest opgesteld. Hoe en wanneer die worden opgelost blijft nog onduidelijk. De politiek is daarom niet tevreden over de inspanningen van de wethouder. De leden van de raadcommissie ruimte en groen lieten gister avond weten, dat ze geen ge noegen nemen met de knelpun- tenlijst van Meester. „U wordt niet beoordeeld op de lijst met knelpunten, maar op wat daar mee gedaan wordt", zei M. Noort, fractievoorzitter van PrO, Meesters eigen partij. E. van Bellen, fractieleider van de WD en CDA-raadslid E. van den Bosch en C. Oudendijk van Leefbaar Oegstgeest waren het volmondig met Noort eens. „Dat u ons volgens afspraak de ze lijst presenteert, siert u. Maar ik wil zo snel mogelijk weten welke prioriteiten het college stelt en wat voor soort acties we op korte termijn kunnen be groeten", aldus Van Bellen. De inwoners van de Oegstgeest - se nieuwbouwwijk klagen al heel lang over de gebrekkige voorzieningen in Poelgeest. Ook bij Meesters voorganger G. van Eisen protesteerden ze regelma tig over de trage voortgang in de wijk. Begin deze maand lieten ze weten elk vertrouwen in de ge meente verloren te hebben. Meester kreeg toen een glaasje roestbruin rioolwater aangebo den, omdat een groep bewoners door een verkeerd aangelegd ri ool tot drie keer toe letterlijk in de stront heeft gezeten. De pro blemen variëren van het ontbre ken van een geluidsscherm langs de spoorlijn en een te ho ge grondwaterstand tot ontbre kende bestrating en beplanting. Meester beloofde beterschap. Na de opstand begin deze maand kan ze weer 'voorzichtig' praten met de Poelgeestenaars. „Ik heb het gevoel dat ik de berg weer mag opklimmen, al is het hellingspercentage nog uiterst gering." R. Rood, woordvoerder van de bewoners, hoopt dat de proble men nu snel opgelost worden. „We gaan onszelf dwingen om van te voren met elkaar te over leggen, zodat we in het gesprek met de gemeente ook meer structuur kunnen aanbrengen. Wat ons betreft hebben we het dieptepunt gehad." leiderdorp - De nieuwe eigenaar van het Leiderdorpse restaurant Elc kerlyc houdt het na een paar maanden al voor gezien. 'In verband met persoonlijke omstandigheden heb ik besloten de bedrijfsactiviteiten per 19 februari te beëindigen', meldt Hans van der Bijl op een briefje achter het raam van de zaak in de Hoofdstraat. Hij wil zijn besluit niet toelichten. Van der Bijl, die twintig jaar lang het gezicht was van het Leidse café Het Huis De Bijlen, opende eind vorig jaar zijn stek in Leiderdorp. Hij wilde een klein a la carte restaurant opzetten, samen met zijn vrouw Ankie van 't Hof. Het Huis de Bijlen is verkocht aan oud-medewerker Bert Wildervanck, die het café annex brasserie op de hoek van de Morsstraat voortzet. Foto: Hielco Kuipers door Joris Rietbroek zoeterwoude - Zo grimmig als de sfeer vorige week was tijdens het eerste verkiezingsdebat in Zoeterwoude-Dorp, zo gemoedelijk en kalm ging het er gisteravond aan toe. Deze keer konden de Rijndijkers meepraten over de verkiezingspro gramma's van de Zoeterwoudse partijen, verte genwoordigd door de lijsttrekkers Mirjam Ates (CDA), Sjaak Stuijt (PZ) en Henk van der Kooi (WD). Het publiek werd dit keer niet geconfronteerd met moddergooien. Het was een vreedzaam, zelfs wat tam debat. „Hebben de forumleden na vorige week soms een functioneringsgesprek gehad", vroeg iemand uit het publiek. „Vergeleken met het eerste debat is dit een lieve avond", zei voorzitter F. Bakker tijdens-de pauze. „Vorige week ging het er respecüoos en heftig aan toe. Vanavond is daar gelukkig niets van te merken." De relatief scherpste opmerking kwam van Stuijt, aan het adres van het Ates: „Ik heb helemaal geen CDA-programma gezien, alleen een blaadje met wat losse puntjes." Van der Kooi haalde maar één keer uit naar het CDA, toen de wateroverlast in de wijk Rijnegom ter sprake kwam. Dat probleem be staat al ruim vijftien jaar. „Wij krijgen nu van het CDA te horen dat we er iets aan moeten doen. Maar waar was het CDA toen ze nog in het college zat? Moet de WD dit nu opeens opknappen?" Aan het begin van de avond kregen de forumle den eerst alledrie tien minuten om hun voor naamste programmapunten over het voetlicht te brengen. Daarna kwamen dankzij het publiek al lerlei andere actuele Zoeterwoudse kwesties aan bod, zoals het bouwen van voldoende woningen voor starters en senioren ('Dat gaat ons de ko mende jaren niet lukken'), de verkeersveiligheid, het behoud van het groen en ook het mogelijke samengaan van Zoeterwoude met een andere ge meente. Alle partijen willen dat Zoeterwoude zelfstandig blijft. Zo gaf Van der Kooi te kennen liever niet met Rijnwoude samen te gaan. „Volgens mij moet Rijnwoude eerst zijn eigen bestuurskracht op peil brengen. Bij een mogelijk samengaan heb ik geen zin om daar de rommel op te ruimen. Verder was menig Rijndijker benieuwd naar de toekomstige samenwerkingsplannen van de drie partijen. Ates toonde zich bereid om over een co alitie te praten. ,Als we dit jaar een meerderheid van bijvoorbeeld zeven zetels halen, zullen we niet tegen de anderen partijen zeggen: 'Bekijk het maar'. Ook dan willen we graag een goede samen werking bewerkstelligen." Stuijt liet weten dat PZ graag verder zou willen met de WD, „want het zal niet meevallen om nog een keer met het CDA sa men te werken." le f tf ril rcEEST - Monique Mathijsen, wet- 111(1 Ier financiën in Oegstgeest, komt na 32 irkiezingen niet meer terug. Mathij- Weede op de WD-lijst, heeft beslo- ran een raads- of wethouderszetel af Ti en. „Het zijn persoonlijke omstan- 1 eI eden die in deze beslissing een rol R( en gespeeld", zegt ze. lijsen heeft nieuwe prioriteiten ge le 1 verklaart ze. Onverwachte gebeur- :elÉ ha| tenissen binnen haar privé-leven hebben haar daartoe gedwongen. Ze wil de ko mende maanden ruimte voor haar gezin en familie kunnen hebben. „Ik ben geen mens die dingen half doet. Ik zou de ko mende tijd als wethouder misschien niet voor de volle honderd procent kunnen functioneren. Maar ik ben geen mens die dingen op een laag pitje zet. Een baan kan in vervelende omstandigheden een goede afleiding zijn, maar ik zit niet voor mezelf in het college." Als de wethouder in november had ge weten hoe haar privé-situatie rond de verkiezingen zou zijn, had ze haar naam niet op de kieslijst laten zetten. Nu kan er niets meer aan de lijst veranderd worden. „Vandaar dat ik duidelijk wil maken dat ik niet terugkeer in de gemeentepolitiek. Kiezers hoeven dat niet pas na de verkie zing te horen." Monique Mathijsen volgde twee jaar ge leden Smitsloo op. In de relatief korte pe riode van haar bewind heeft zij onder meer een slepende zaak een wending ge geven: ze sloot met Cörio een contract af voor de renovatie van winkelcentrum Lange Voort. Ook hield zij zich intensief bezig met de ontwikkeling van bedrijven terrein Rijnfront. f®bntari 2002 la Vferbamd niet persocrjjjice omstandigheden het besloten de bediijfcdkSvfeiten per 19 februari Se jjjgjs J. van der ®»jL - Wie vorig jaar in Wassenaar-Zuid een vrijstaand huis kocht, van een fikse prijsdaling. Dat blijkt uit een rapport van de Nederland van Makelaars (NVM). „Er worden grapjes over gemaakt", beaamt make van de Wassenaarse Makelaardij Cravestate. „Wordt onze gemeen- met de komst van koninklijke inwoners, kelderen de prijzen van de villa's." 2000 gemiddeld 1,25 miljoen euro voor een villa neergelegd, vorig jaar was dat Gussenhoven wijt de prijsdaling aan de verslechtering van de economie, economisch een beetje tegen zit en je niet direct een nieuw dak boven je hoofd u-!bt, kijk je de kat uit de boom. Wassenaar verschilt daarin niet van Bloemendaal, veel vrijstaande grote huizen zijn te vinden." Niet overal in Wassenaar daalden de prijzen. Zo moest voor de herenhuizen in Wasse naar-Noord zo'n 23 procent meer worden betaald. De flats in deze wijk bleven gelijk in prijs, net als de huizen rond het centrum. Volgens Cussenhoven is het bij duurdere objec ten het snelst merkbaar dat het economisch iets slechter gaat. In Oegstgeest heeft men deze tendens niet kunnen waarnemen, melden Proper Make laardij, dat een aantal dure villa's in de verkoop heeft, en makelaar Schouwenhaghe. „Maar in vergelijking met Wassenaar hebben wij niet zo veel dure huizen in de gemeen te", zegt een medewerker van Schouwenhaghe Makelaardij. „En Oegstgeest is een gelief de plaats om te wonen." Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17