Kans op derde brug in centrum Alphei RUIM VEENSTREEK Studieclubs kijken naar uiers, moderne kruizen en frame Jacobswoude is elf monumenten rijker Alphenaar verlies strijd om honderd van voor de oorlc Rijnwoude toch niet op zwarte lijst Schippers en provincie blijven tegen Bewoners va De Bruggen krijgen kook Veebeoordeling in Everdingen is een zaak waaraan alleen maar mannen meedoen Zes rotondes maken Rijndijk weer veilig CDA presenteert zich op VOA-lunch alphen aan den rijn - Twee da gen voor de gemeenteraadsver kiezingen is het CDA aan de beurt om zich te presenteren aan de VOA, de Vereniging van Ondernemingen in Alphen aan den Rijn en omstreken. Zes Tweede-Kamerleden en diverse plaatselijke vertegenwoordigers van de christen-democraten zijn op 4 maart tussen 12 en 14 uur aanwezig in het Parkrestau rant Avifauna. Tijdens de lunchbij eenkomst praten zij onder meer over de vraag of Al phen een ondernemingscen trum is. Eerder discussieerden de WD en D66 met de VOA. Polderloop in Hazerswoude hazerswoude-dorp - Hardlo pers en liefhebbers van skeeler en steptochten kunnen op zon dag 24 februari deelnemen aan de polderloop in Hazerswoude- Dorp. Om 10.30 uur en 11.10 uur vertrekken de skeelerlief hebbers en steppers voor hun korte (4,5 kilometer) dan wel lange (20 respectievelijk 12 kilo meter) tochten. De hardlopers vertrekken om 11.15 uur (10, 15 en 21,1 kilometer) en om 11.20 uur (1,5 en 5 kilometer). Deel name kost 2 euro of 3,50 euro (met herinnering). De start is bij voetbalvereniging Hazers- woudse Boys aan de Sportlaan. Informatie: tel. 0172-589622 en op 24 februari tel. 0172-588312. Westra verpakt verkiezingsuitslag RijNwouDE - Hoe de verkie zingsuitslag er ook uitziet, in Rijnwoude belooft de avond van 6 maart een interessante te worden. In de kantine van het gemeentehuis is iedereen vanaf 21 uur welkom om een speciale verkiezingsavond bij te wonen. Waarnemend-burgemeester Westra maakt de uitslagen niet ineens, maar gefaseerd bekend 'om de spanning op deze avond op te voeren'. Sporthal Alphen legionellavrij alphen aan den rijn - De le- gionellabacterie in de sporthal aan de Oude Wereld in Alphen is uitgeroeid. De bacterie werd eind januari aangetroffen. Sinds die tijd konden sporters niet al le douches gebruiken. Uitleg over kraamperiode alphen aan den rijn - Voor aanstaande ouders verzorgt Kraamzorg De Waarden op 5 maart een informatiebijeen komst in Alphen aan den Rijn. Een consulente geeft in zalen centrum De Bron aan de Trou- badourweg 2 van 20-22 uur tekst en uitleg over de kraam periode. Inlichtingen: 0182- 325556. Scalateam heeft wiskundeknobbel alphen aan den rijn - Drie leerlingen van het Alphense Scala College zijn doorgedron gen tot de finale van de Wis kunde A-lympiade, een wiskun- dewedstrijd voor vijfde- en zes- deklassers. Thijs van Manen, Femke van der Willigen en Lindsey Stoop losten wiskundi ge problemen in de voorronde zo goed op, dat zij zich plaats ten voor de laatste opgave. Die probeert het trio volgende maand tijdens een weekeinde op de Veluwe op te lossen. De uitslag van de finale, waaraan twaalf Nederlandse teams deel nemen, volgt op 19 april. De Wiskunde A-lympiade is een initiatief van het Freudenthal Instituut. rijnwoude - Rijnwoude komt toch niet op de zwarte lijst van gemeenten die hun rampenplan nog niet af hebben. Het ministe rie van binnenlandse zaken was eerder wel van plan om Rijn woude op de lijst te zetten, maar heeft zich bedacht. Het herziene rampenplan van Rijnwoude is nog niet af. Een aantal deelplannen moet nog worden voltooid. Om die reden wilde het ministerie de gemeen te op een zwarte lijst plaatsen. Maai- op verzoek van de provin cie is daarvan afgezien. „De pro vincie meent dat Rijnwoude ver genoeg is met het herziene ram penplan", aldus een woordvoer der van het ministerie. Staatssecretaris Gijs de Vries vindt dat Rijnwoude te laat is met het rampenplan. Zijn woordvoerder zegt dat gemeen ten al vorige zomer waren aan gespoord om de rampenplan nen op 1 januari 2002 af te heb ben. „Het is vreemd dat ge meenten na de rampen in Vo- lendam en Enschede niet goed naar zulke adviezen luisteren." door Peter Groenendijk alphen aan den rijn - Een derde brug in het centrum van Alphen is haalbaar en levert geen grote problemen op voor scheepvaart en wegverkeer. Dat concludeert onderzoeksbu reau Witteveen+Bos in opdracht van de gemeente Alphen aan den Rijn. De gemeente reageert positief en weet het nu zeker: Alphen is rijp voor een derde stadsbrug. Maar de scheepvaart en de provincie zijn nog altijd tegen de komst van de brug. Alphen wil al jaren een derde centrumbrug, ter hoogte van het Thorbeckeplein. Provincie en scheepvaartverenigingen vreesden echter dat zo'n brug een extra belemmering zou zijn voor de binnenvaart. Volgens het projectbureau uit Deventer valt die belemmering mee als de brug een door vaart over de hele breedte van de Oude Rijn krijgt (28 me ter). Dat betekent dat twee schepen naast elkaar door de vaargeul van de nieuwe centrumbrug kunnen varen als die opgehaald is. Het is een dure oplossing, maar volgens het projectbureau noodzakelijk om de vertraging voor de scheepvaart te beperken. Wethouder Groen in 't Wout is blij met de uitkomst van het rapport. „De nautische veiligheid is in kaart gebracht, dus de binnenscheepvaart kan tevreden zijn. Ik heb door het rapport positieve verwachtingen en denk dat de brug er nu kan komen." Maar de schippers, verenigd in schippersvereniging Schut- tevaer, reageren helemaal niet positief op het rapport. „Voor ons is de derde brug nog steeds een brug te veel", zegt een woordvoerder van Schuttevaer. „Wij zijn er niet van overtuigd dat de vertraging hierdoor niet verergert. Bo vendien zijn we bang dat de combinatie van onze vracht schepen met pleziervaartuigen op de Oude Rijn voor veel gevaar gaat zorgen. Dat is nu al het geval en de komst van die nieuwe brug levert in elk geval geen enkele verbete ring." Ook de provincie blijft tegenstander van de brug. „De brug levert vertraging voor de binnenvaart op en dat is een be langrijk bezwaar", zegt een woordvoerder. „Maar we u nog maar aan het begin van een traject, er moet noj n gepraat worden. Mogelijk herzien wij onze mening j j later stadium." Rijkswaterstaat heeft zich in een eerds n dium eveneens tegen de komst van de brug verzet. fiers en de Kamer van Koophandel zijn voorstanders, Alphen wil een derde oeververbinding in het centnn n dat over de bestaande Albert Schweitzerbrug en Ju ir brug dagelijks tienduizenden auto's moeten rijden, i a de bruggen bijna de helft van de tijd open staan om fo pen door te laten. De gemeente Alphen wil het verkei spreiden over drie bruggen om zo de wachttijden vo; tomobifisten te verkorten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ij leerlingen van het Groem Lyceum in Alphen aan d( krijgen morgen een afvaai van De Bruggen op bezoi verstandelijk gehandicapt woners van de voormalige ge Burgh in Zwammerdai gen letterlijk een kijkje keuken, want zij kunne kookles volgen bij me Rietberg. Vrijdag 8 maart komen st ten van De Taalschool i phen ook een les volgen I vrouw Rietberg. Commui is dan het centrale them men met de leerlingen sj de Taalschofieren over h derwijs op het Groene Hi ceum, omdat het om eenl Verzorging/huishoudkuni gaat, komen de favorie rechten uit de diverse thi den ook aan bod en wo ondertussen een 'Holland! gekookt Beide lessen van 9.15-11.15 uur op West aan de Beatrixlaan 4, Leerlingen va Ashram Collt snuffelen aa\ ondernemerscl alphen aan den RU Leerlingen van het Ash College hebben de stap gezet bij het prif 'Ondernemen, iets i mij?' Op him eigen sc!E begonnen 26 vijfdeklai (havo en vwo) in z>1 teams gisteren een o neel ondememingsplai I te stellen. 1 De deelnemers kii daarbij hulp van stude van de Hogeschool I lem en Ashram-lt Hans Semeijn. In zeve: gio's doen zo'n d scholen mee aan de i strijd. De beste vijf tt plaatsen zich in april een regionale tussenro die drie deelnemers aa landelijke finale op 6 moet opleveren. Het project van de Tij fergroep Rotterdam ei i Ontwikkelbedrijf Rc j dam is bedoeld om i delbare scholieren telj snuffelen aan het zelf dige ondememerscha[ Alphense school nam keer eerder deel aan. project door Eric-Jan Berendsen alphen aan den rijn - Alphe naar Philebert Gijs junior kan fluiten naar het geld van zijn va der. Dat is de conclusie na de uitspraak van de Raad van State gisterochtend. Gijs behartigt de belangen van zijn oude en zieke vader die in 1947 niet minder dan 69 vooroorlogse briefjes van honderd inwisselde bij De Ne- derlandsche Bank. DNB oor deelde vijf jaar daarna dat Gijs dat geld onrechtmatig (zwarte handel) zou hebben verkregen, waardoor het wisselrecht ver viel. Gijs senior ontkent in 1952 ooit een brief met die medede ling van DNB te hebben ontvan gen. Hij heeft vanaf dat moment de beslissing van de bank aan gevochten. In 1996 boekte hij een succesje en kreeg uit 'cou lance' 6.900 gulden temg. „Te eenvoudig", aldus H. Broekzitter juridisch adviseur van Gijs. „Met de wettelijke rente erbij kom je uit op ruim vier ton." Gijs junior ontkent in alle toon aarden dat het zwart geld betrof. „Het was spaargeld van mijn va der. De Duitsers pakten hem in 1942 op en hij werd in Di te werk gesteld. Vlak d gaf hij zijn geld aan een Mijn vader is zelfs nog concentratiekamp belai gens werksabotage. Toe i vader in 1945 vrijkwam, het enige tijd voor hij zij ker in België vond. Hij ki geld terug en ging naar d Het begin van alle ellendi Gijs junior had de uitspi verwacht. Alles draait brief uit 1952 waarin di; schap stond dat het g' rechtmatig is verkregei zegt die te hebben verstu hebben dat schrijven no vangen. De Raad van Sta voor DNB gekozen. D ben ik wel teleurgesteld gens vind ik dat de R< State zijn werk onzo heeft gedaan. Normaa het wachten op een u zes tot acht weken. Nu uitspraak er al binnen 0 ken. Haastwerk dus." Overigens blijft Gijs strijdbaar. „We geven I op en gaan in beroep t ropese Hof van Jus Straatsburg." door Saskia Stoelinga vervolg van voorpagina everdingen - De jonge veehouders gaan bij de be oordeling in Everdingen voor een modem kruis, terwijl de ouderen meer naar duurzaamheid zoe ken. Voor wie geen kenner is: een modem kruis is een kruis dat wat afloopt, waardoor de baarmoe- dermond meer openstaat en de K3 of het afkalven de meeste kans van slagen heeft. Duurzaamheid heeft alles te maken met lang meegaan. Met zulke topkoeien hebben de veehouders een emotionele binding. Die laat je niet zomaar gaan. Als de laatste van de twaalf mannen woensdag te gen enen uit het hok wordt gehaald - want ze mo gen van elkaar niet horen wat er wordt gezegd - weet iedereen dat daarna de puntentelling volgt. Nog drie minuten luisteren naar Arno van Veen van de Veeteeltstudieclub De Rijnstreek. Van hem wordt, net als van zijn voorgangers, een boeiend betoog verwacht over vijf prachtkoeien, die alle maal positief moeten worden benaderd. Een des kundige beoordelaar zegt niet nummer E is klo ten. Nee, een beoordelaar zegt na veel omhaal nummer E is het minst goed. Van Veen wijst koe C als de topkoe aan. „Degelijk en recht in het kruis, beste benen, balans in uier." Voor de jury bestaat er geen twijfel. De ervaren in specteurs Harry Schuifing en Addy Moree hebben hun zinnen op koe A gezet. Dat beest heeft alles in zich. Van frame tot benen. Van uiers tot ophan ging. Toch heeft deze misstap van de Rijnstreek geen directe gevolgen. Voor zijn betoog krijgt Van Veen, bedrijfsleider bij veehouderij Jan Nieuwen - huizen in Zevenhoven, een 7.8. Niet slecht vindt hij. Hij doet dit werk pas voor de tweede keer. Aan een wedstrijd doen steeds vier leden mee. Het eerste gedeelte bestaat uit een schriftelijke be oordeling. Vijf koeien die onder begeleiding rond lopen moeten in schema gezet worden. Wie heeft het sterkste frame, de beste uier, de mooiste be nen en het gaafste voorkomen. Iedereen doet daaraan mee. De jury heeft vooraf bepaald hoe dat lijstje eruit moet zien. We daarvan afwijkt krijgt strafpunten. De twee beste van elke club worden geselecteerd om in het tweede gedeelte opnieuw uit vijf nieuwe koeien de beste te kiezen. Alle keuzes moeten mondeling worden toegelicht. Wie een sterk betoog heeft, mag licht afwijken van het juryrapport. Wat is een goede koe? Die vraag loopt als een rode draad door de dag. Kijken, lopen, stilstaan. Om tien uur staan de 24 leden van de beste veeteelt studieclubs uit Zuid-Holland met een dampig zonnetje in hun rug op het erf te draaien om vijf geselecteerde vaarzen. Een leek ziet zo op het oog niets opmerkelijks aan die beesten. De verschil lende vlekkenpatronen vallen nog te onderschei den, maar waar zit nu die correcte kruispartij? Hoe kun je nu zien of een dooraderde uier 40 tot 45 liter melk kan dragen? En wat is er mis met die niet zo fraaie rechtervoorspeenplaatsing? Op de Champions League Veebeoordelen komt dat allemaal aan de orde. De mannen, alleen maar mannen die daaraan meedoen, weten dat een goede koe meer dan 80 punten moet scoren. Peter Mooren uit Hoogmade, aangesloten bij de Lage Landen de club die vierde wordt, is altijd op zoek naar de koe met de meeste openheid. Hij ziet ook wel dat koe E kracht mist in het frame. Aan de andere kant moet je zijn melkuitstrafing niet onderschatten", zegt hij droog tegen de jury. De mannen discussiëren druk over de minieme afwijkingen die ze aantreffen. Allemaal genieten ze van de scherpe opmerkingen van de twee jury leden, in het dagelijks leven inspecteurs. Zij ken nen alle bedrijven, omdat ze de kalveren moeten keuren voordat ze in het stamboek kunnen wor den opgenomen. Over één ding zijn ze het met el kaar eens: het is fantastisch om mooi en goed vee in de stal te hebben. „Van zo'n flank geniet je toch?" De hand van Arno van Veen drukt liefdevol tegen de achterpartij. Hij is tevreden. Zijn studie club heeft bewezen er verstand van te hebben. runwoude/zoeterwoude - Gis teren gaf de Rijnwoudse wet houder Geenjaar het startsein voor de aanleg van vier rotondes op de Hoge Rijndijk in Rijnwou de. In Zoeterwoude zijn twee ro tondes op dezelfde weg al bijna af. Met die rotondes, maar ook met andere maatregelen, willen de gemeenten de weg veiliger en rustiger maken. De Hoge Rijn dijk wordt een dorpsweg. Tot 1999, toen de rijksweg Nil door Rijnwoude nog niet was aangelegd, was de Hoge Rijndijk een doorgaande weg. Het was er vaak zo druk, dat er slechts stap voets kon worden gereden. De aanleg van de nieuwe rijksweg verhielp dat probleem, maar creëerde een nieuwe zorg: het verkeer dat er nog wel reed, raasde met hoge snelheid over de weg. Bewoners van de Hoge Rijndijk klaagden massaal over de nieuwe situatie. „Sommige mensen durfden niet eens meer over te steken. Er waren maatre gelen nodig", zegt Geenjaar. Die maatregelen worden nu ge nomen. In Zoeterwoude zijn al twee rotondes aangelegd, in Rijnwoude komen er vier. Daar naast worden extra verkeers- door Ewout van der Dussen jacobswoude - Naast de 23 offi ciële rijksmonumenten heeft Ja cobswoude nu ook elf gemeen telijke monumenten. Na jaren van voorbereiding stelden bur gemeester en wethouders de ge meentelijke monumentenlijst vast. Met het volgens wethouder Haasboek 'zeer bescheiden budget' van bijna 7.000 euro kunnen de elf eigenaren een ge meentelijke aanvulling krijgen op de onderhoudskosten om het monument in stand te hou den. Ook is ten behoeve van de uitverkorenen een abonnement afgesloten op de monumenten- wacht, een dienst die jaarlijks al le monumenten inspecteert en adviseert over onderhoud. De elf zijn overgebleven van de aanvankelijke groslijst van 120 objecten, waarvan in 2000 een fototentoonstelling was inge richt. Iedereen kon zijn voor keur uitspreken. Op basis daar van maakte de monumenten- commissie een indicatiefijst met dertig panden en een brug die zij uiteindelijk, gezien het be perkte budget, teruggebracht tot elf. De eigenaren stemmen er mee in dat hun pand als monu ment is aangewezen. In de loop der jaren zijn niet alleen enkele panden, die nog op de groslijst stonden gesloopt, maar ook maakten sommige eigenaren bezwaar gemaakt tegen de aan wijzing. Overigens is het predikaat 'ge meentelijk monument' vrijblij vend. Van bescherming is geen sprake. De eigenaar- kan de ge meente te allen tijde verzoeken het pand van de gemeentelijke lijst af te voren om het gemakke lijker te kunnen verkopen als de titel daarbij een belemmering mocht zijn. De lijst bestaat uit zes woonhui zen, twee boerderijen, de pasto rie in Hoogmade, de voormalige maalderij in Rijnsaterwoude en een brug. De antieke ophaal brug uit 1872, die ooit dienst deed in Hoogmade over de Does, overleefde de selectie. De ze gietijzeren en versierde op haalbrug met geklonken liggers en gietijzeren staanders doet nu dienst als gewone brug op parti culier terrein in Rijnsaterwoude nabij de Leidsevaart. Volgens de monumenten commissie is her stel van beweegbaarheid ge wenst. De eigenaren van de panden die wel op de indicatiefijst staan maar alsnog zijn afgevallen krij gen een brief van de gemeente. Daarin staat dat de gemeente het op prijs stelt om het pand of object alsnog aan de lijst toe te voegen als zij daarvoor over vol doende geld beschikt. De witte ophaalbrug uit 1872, die ooit dienst deed in Hoogmade, is nu een gemeentelijk monument in Rijnsaterwoude. Foto: Hielco Kuipers De Hoge Rijndijk over anderhalfjaar, met zes rotondes in Zoeterwoude en Rijnwoude. Illustratie: Cartographies drempels aangelegd. „Het is de enige manier om de snelheid op de Hoge Rijndijk omlaag te krij gen", zegt Geenjaar. „Zelfs snel heidscontroles helpen niet." Met de aanleg van de rotondes wil Geenjaar het doorgaand ver keer weren. „Vrachtwagen chauffeurs klagen over de roton des, maar dat is ook onze be doeling. Ze moeten de rijksweg Nil maar nemen. De Hoge Rijndijk is niet meer bedoeld voor doorgaand verkeer." Als de rotondes en verkeers drempels er allemaal liggen, on dergaat de Hoge Rijndijk nog meer veranderingen. De vang rails worden verwijderd, er komt een pad voor wandelaars langs de weg en de snelheidscontroles worden opgeheven omdat ze dan niet meer nodig zijn. Geen jaar: „De Rijndijk moet een dorpsweg worden." Kosten van de operatie, die eind 2003 vol tooid moet zijn, bedragen naar schatting negen miljoen euro. O rotonde Rijndijk (Rijnwoude)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16