LEIDEN REGIO Patiënt kan kiezen uit ziekenhuizen Nieuw straatvoetbalveld voor Docos odelbouwmuseum zondag voor het laatst open Hoge verwachtingen van Servicepunt Bedrijven R3 rrousel van stokpaardjes dens debat over stappen reniging van zorginstellingen donderdag 21 FEBRUARI 2002 iv,uud Sep Zijn mensen werkelijk ^rtzichtig? Wanneer wordt lesburg-fontein eindelijk ezet? En waar in de Leidse kunnen naturisten op va- Laat de achterban van Weer Gezellig/De Groe- ian het woord, en je bent terd van een handvol on- ntionele vragen. Zet ver is een paar ervaren fo- den achter een tafel, en de worden netjes voorzien en antwoord terwijl de ge- fci in de plooi blijven. De Groenen hield gister- in In Casa zijn eigen ver- ïl gsdebat, over (gezellig) yen en (groen) recreëren in en omgeving. Het werd - Ier geval voor de pauze - ïurtje stokpaardjes berij- WV-directeur T. Scheffer nog even vertellen dat een goede discotheek heeft, wethouder Ron Hil- d greep ook deze discus- xi behendig aan om te i voor bebouwing van Val- irg en snelle uitvoering Aalmarktplan. „Ik beloof 5 ik de kans krijg, er voor nd van het jaar een haal- Aalmarktplan ligt met 1 bouw voor het LVC." Hij 11 er zelfs bij de aanhang van Vlasveld en Jacques de handen mee op elkaar, schilder Jacob Kanbier ler 21 op de lijst van )e Groenen) de avond ijkte met het schilderen en impressie, verzorgde Peter van Leeuwen (nummer 19) het pauzenum mer. Na een paar rijmpjes die nauwelijks over het geroeze moes heen komen, klinkt het luid 'tomaten' vanaf de bar. Dat blijkt tegen het zere been van de dichter. Na het voorlezen van een vernietigende bespreking van een optreden van vijf jaar geleden waarbij eveneens om tomaten werd gevraagd, verlaat hij boos het podium en de zaal. Dan is het woord aan de zaal. Waar in de regio kunnen natu risten zich in hun natuurlijke omgeving bewegen? Onderne mer Peter Labrujère is de eerste met een gevat antwoord. „Op de Haarlemmerstraat. Dat trekt in ieder geval publiek." Scheffer suggereert bij de inrichting van Valkenburg rekening te houden met deze vergeten doelgroep. Ron Hillebrand ziet geen plek voor naaktlopers in Leiden. En nee, het Plantsoen vindt hij geen goede plek. De Valkenburgse waarnemend burgemeester Joop van der Reijden vindt zijn vliegveld niet de aangewezen plek voor nudisme, en directeur Mare Janssen van de stichting Duinbehoud somt moeiteloos een aantal plekken in de regio op waar naakt gerecreëerd kan worden: de Vlietlanden, bij Was senaar, bij Noordwijk, „en zelfs bij Katwijk word je tegenwoor dig niet meer weggestuurd." Raadslid Margje Vlasveld vindt dat er in Leiden best plek is voor ongeklede recreatie. Zij stelt voor om na afloop van het debat massaal uit de kleren te gaan. En zo eindigt de avond toch nog gezellig. Sportwethouder Pechtold benut een penalty op het gloednieuwe straatvoetbalveld bij voetbalvereniging Docos. Hiermee opende hij gisteren het veld officieel.Foto: Hielco Kuipers Pechtold hoopt op meer topvoetballers in Leiden - De vereniging Avant gélle verpleeg- en verzor- ti uizen en thuiszorginstel- in Zuid-Holland Noord is ivi n opgericht. Avant komt nil its van een aantal aparte op werkingsverbanden. De en ;ing moet tot betere af stemming tussen de instellingen leiden en bij overheden en zorg kantoor aandringen op maatre gelen tegen het personeelstekort en de wachtlijsten. De ouderen merken verder weinig van Avant. De deelnemende instel lingen houden hun naam. door Sabine Bakker leiden - In de kantine van voet balvereniging Docos staan tien tallen kinderen elkaar te ver dringen rond een suikerspinma chine. Ze trekken aan elkaar en duwen en houden hun handen zo hoog mogelijk op, om maar als eerste een suikerspin te ver overen. Een meisje kijkt beteu terd toe hoe een jongen een stuk uil haar net veroverde roze wat- tenbol pikt. Even later lacht ze alweer, net als de andere kinde ren, want het is feest bij Docos. De vereniging kreeg eerder dit jaar een straatvoetbalveld van de gemeente Leiden en dat werd gisteren officieel geopend door wethouder Pechtold (sport). Sa men met vier jonge talentjes trapte de wethouder een bal in het doel en daarmee was het veld symbolisch geopend. Het Sportbedrijf Leiden betaal de mee aan het straatvoetbal veld omdat de gemeente het be langrijk vindt dat ook kinderen die niet lid zijn van een voetbal club kunnen voetballen. „In Lei den zijn er weinig mogelijkhe den voor deze kinderen om op straat te voetballen, we hopen hiermee de drempel te verla gen", zegt de wethouder nog nahijgend van zijn penalty. „Ook hopen we op deze manier een eerste stap te zetten naar meer toptalent, want voetballen leer je op straat." Om het straatvoetbal nog meer te stimuleren, zet het Sportbe drijf samen met Docos nog deze maand een straatvoetbalcompe titie op touw. Op woensdag 22 mei wordt op het stadhuisplein de finale gespeeld. Het winnen de team gaat in de eerste week van juni meedoen aan de lande lijke finales straatvoetbal bij Vi tesse, Ajax en Feyenoord. Voorzitter Ton van Zijp van Do cos is enorm blij met het straat voetbalveld „Het staat veel net ter dan het veldje dat er lag. Ik denk dat er veel kinderen uit de Stevenshof op afkomen. Mis schien worden zij wel lid van onze club. Ik denk dat het een nieuwe impuls voor onze ver eniging is." Ook aankomend toptalent Mar- tijn (11) is hartstikke blij met de bestrating van het oude voetbal veld. „Nu kunnen we tenminste altijd spelen. Soms was het gras kapot door de regen. Dan werd het veld afgekeurd. Dat is nu verleden tijd. Gelukkig maar, want het is veel te leuk om te voetballen." door Roelf Reinders leiden - Patiënten in de Leidse regio krijgen meer invloed op de keuze van een ziekenhuis waar ze voor niet al te ingewikkelde onderzoeken naar toe moeten. Alle huisartsen gaan werken met een systeem waarmee de arts op de computer kan zien in welk ziekenhuis in de buurt de wachttijden voor onderzoeken naar bijvoorbeeld doofheid, ast ma- of hartklachten het kortst zijn. De patiënten en huisarts kunnen samen een besluit ne men over het ziekenhuis waar het onderzoek plaatsvindt. Ook nu zijn van de ziekenhui zen de wachttijden wel bekend. Maar daar wordt nog heel wei nig mee gedaan, zegt R. Gebel, huisarts in Alphen aan den Rijn en beleidsmedewerker automa tisering van de Districts Huisart sen Vereniging. „De gegevens over de wachttijden zijn boven dien vaak verouderd", zegt Ge- bel. „In het nieuwe systeem worden de gegevens minimaal één keer per week bijgewerkt zodat patiënten en huisartsen de meeste recente informatie hebben om een ziekenhuis te kiezen." Nu verwijzen artsen nog vaak naar bekende specialisten zon der dat patiënten invloed heb ben. „Straks beslissen arts en patiënt samen over het zieken huis voor een onderzoek op ba sis van actuele wachtlijstinfor matie. Misschien wil een patiënt wel wat langer wachten als hij naar het ziekenhuis kan dat naast de deur is." Gebel ver wacht dat de beschikbaarheid van de wachttijdgegevens helpt de wachtlijsten te verkorten. „Het stimuleert ziekenhuizen hun best te doen om de wacht tijden zo kort mogelijk te ma ken, want ze moeten interessant blijven. Verder zorgt het systeem voor verlichting van de pijn. Als patiënten kiezen voor het zie kenhuis met de kortste wacht lijst, verlicht dat de pijn van het ziekenhuis met de lange wacht lijst." Het nieuwe systeem is een uit breiding van het zogeheten Leids Verwijzingsproject. Daar bij worden de verwijzingen van de huisartsen naar de zieken huizen in de regio beter georga niseerd met als doel de wacht lijsten te verkorten. Patiënten krijgen bijvoorbeeld alle onder zoeken die nodig zijn op één dag, de zogeheten combinatie- onderzoeken, waardoor er ruimte op de poliklinieken ont staat. Aan de uitbreiding van het Verwijzingsproject doen voorlo pig alleen het Diaconessenhuis in Leiden en het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp en Al phen aan den Rijn mee. Het Leidse academisch ziekenhuis LUMC gaat in de toekomst ook meedoen, zegt J. van Adrichem van het bedrijf ZorgDomein, dat de apparatuur levert. Nieuw is straks ook dat patiën ten een formulier van de huis arts meekrijgen met alle infor matie die ze over het onderzoek moeten hebben. Op dat papier tje staan onder meer het tele foonnummer van het zieken huis dat de patiënt voor een af spraak moet bellen, informatie over wat de patiënt als voorbe reiding op het onderzoek moet doen of laten en gegevens over het onderzoek zelf. „Zo n for mulier bestaat nog niet", zegt huisarts Gebel. „Straks weet de patiënt als hij weer buiten staat waar hij aan toe is." Als er labo ratorium- of röntgenonderzoek nodig is, kan de huisarts het aanvraagformulier onmiddellijk uitprinten en aan de patiënt meegeven. Het nieuwe systeem heeft proefgedraaid in twee huisartsenpraktijken en wordt de komende jaren bij elke huis arts in de regio ingevoerd. „De patiënten zijn enthousiastzegt Gebel. „Ze vinden het heel pret tig om mee te beslissen over het ziekenhuis." k-Jan Berendsen h( lm Het Modelbouwmuse- de voormalige Zeevaart- n, aan het Noordeinde is voor het laatst geopend. Mseum sluit definitief op ats nu de gemeenteraad nming heeft gegeven het e verbouwen voor advo- itoor Geelkerken en is. Na de sluiting zondag de medewerkers tot 21 im het pand leeg te rui- het bestuur van de Stichting Modelbouwmuseum en mede werkers gestreden tegen de aan gekondigde sluiting. Het over handigen van ruim 800 handte keningen en een schaalmodel van de Zeevaartschool aan bur gemeester J. Postma, vorige week vrijdag, heeft echter geen resultaat gehad. Het museum moet wijken voor het advoca tenkantoor, simpelweg omdat de advocaten veel meer huur kunnen betalen dan het muse laatste moment hebben B. Leeuwenburgh, voorzitter van de Stichting Modelbouw museum, is bijzonder teleurge steld over het besluit van de ge meenteraad. „Vijf jaar zitten we nu aan het Noordeinde, maar ons initiatief is nooit opgepakt door de politiek. We hebben nooit een eerlijke kans gekregen. Altijd heeft voorop gestaan dat er in de voormalige school een advocatenkantoor moest ko men. Dat is me dinsdagavond wel duidelijk geworden. De poli tiek wil niet met ons meedenken en heeft geen geld voor ons over. Als ik dat allemaal geweten had, was ik er 5 jaar geleden niet eens aan begonnen." Leeuwenburgh hekelt het be sluit van de gemeenteraad ook omdat de publieke functie van de voormalige Zeevaartschool verdwijnt. „Wat er nu voor het publiek overblijft, is de groen strook voor het pand. Die wordt gebruikt als hondenuitlaatstrook en hangplek voor jongeren. Blijkbaar is dat de publieke functie die de gemeente voor ogen heeft." Het museum moet een geschik te ruimte zien te vinden voor de opslag van de modellen. De strijd helemaal opgeven, doet Leeuwenburgh in elk geval nog niet. Hij ziet nog een paar mo gelijkheden. „Daarbij denk ik aan gesprekken met het Smal spoormuseum aan het Valken burgse meer. Daarnaast zijn we benaderd door een regioge meente om daar naar toe te ko men. Juist met de intentie om dagrecreanten te lokken. Iets wat we ook in Leiden vijf jaar hebben gedaan. Maar hier wordt dat door de politiek blijk baar niet gewaardeerd." rut ïim ge balie, waarachter vier ui laren bezoekende onder - 1 van dienst hopen te zijn. de vicepunt Bedrijven, on tijd acht bij het Servicepunt hei ïen Wonen, is een feit. sa en dinsdag opende René nt uwen, voorzitter van kri iden, samen met wet- Melanie Schultz, dit ini- ie an de sector Economi- oei ken in het Stadsbouw- )rie i de Langegracht. „Mijn ■taa ïtingen zijn hooggespan- en i hebben er lang genoeg me icht en ik ga ervan uit lat de komst van dit onder- e ri loket veel ergernissen en onfien tot het verleden be- zo liet Van Leeuwen na an de opening weten, ne twee jaar geleden ie eerste stemmen op i zogeheten ondeme- «t. Eén punt waar de Ondernemer terecht kan J. ijn vragen, aanvragen, ingen en problemen, it van waaruit de ge informatie verstrekt jn a schillende onderwerpen •bei dememers mee te ma- nbi ben. Eén punt waar s a anuit de gemeentelijke laa itie bijeenkomt en waar odi aren contact onderhou- >e i t de verschillende afde- innen de gemeente. Eén aal rtom waar een ondeme- en s in één keer kan rege er». aar hij niet van het kast- :o'n Ie muur wordt gestuurd, ral wat met name MKB 1 ki in de LVI (Leidse Vereni- ir Ondernemers - voor- lustriëlen) voor ogen 10 sloten gemeente, LVI een convenant hier over. „Daarin hebben we met elkaar afgesproken dat het in voeren van het ondememerslo- ket de komende jaren de meeste voorrang zou krijgen", vertelt Van Leeuwen. „In eerste instan tie liet wethouder Schultz weten te koersen op een invoering in 2004, maar dat duurde mij toch te lang. Ik liet tijdens mijn nieuwjaarsspeech in 2001 al we ten dat ik vind dat er weinig ge beurt in Leiden en dat heeft Schultz zich kennelijk toch aan getrokken. Want toen ik deze woorden ook dit jaar tijdens de nieuwjaarsborrel liet vallen, on derbrak Schultz me met de me dedeling dat het Servicepunt Bedrijven bijna rond was en binnenkort van start zou gaan. Dit tot mijn grote genoegen, en ze heeft woord gehouden!" Dat het een en ander toch nog geruime tijd op zich heeft laten wachten heeft volgens de MKB - voorzitter vooral te maken met een 'hokjesmentaliteit' bij de ge meente. „Men is zo vastgeroest in het idee 'ik werk voor deze af deling en heb niets te maken met zaken die mij dus niet aan gaan. Het kost kennelijk de no dige tijd om dat te doorbreken." Ronald Gerritsen, sectorhoofd van Economische Zaken, is het daar niet helemaal mee eens. „Natuurlijk vergt het instellen van het Servicepunt Bedrijven voorbereiding en in sommige gevallen een andere werkwijze, maar er speelt meer." „Om dit goed en gedegen op te zetten is veel voorwerk nodig", zegt Gerritsen. .Alleen een mooie balie met een paar mede werkers die vragen in behande ling nemen, waar vervolgens weinig adequaat mee wordt om gegaan, dat schiet niet op. Juist het opzetten van een geoliede backoffice is daarbij van essenti eel belang en om dat goed en doordacht te doen, daar is tijd voor nodig en die hebben we genomen. En om nu te voorko men dat aanvragen en andere zaken toch te lang bij een amb tenaar op zijn bureau blijven lig gen, hebben we een soort alarmfunctie ingebouwd. Heeft iemand een vraag niet afgehan deld binnen de daarvoor vastge stelde tijd, dan geeft zijn com puter een waarschuwing en kan er even niet meer op gewerkt worden! Zo weet degene dat hij dit onderwerp met voorrang af moet handelen!" Achter het servicepunt steekt echter nog veel meer, meent Gerritsen. „We zijn op dit mo ment druk bezig met het uit breiden van onze activiteiten richting het bedrijfsleven. Zo willen we iedere maand een be drijventerrein bezoeken, waar we aandringen op het oprichten van een ondernemersvereni ging. Op die manier kunnen de bedrijven op een terrein beter hun problemen en vragen ge structureerd aan ons voorleg gen, waardoor wij sneller in ac tie kunnen komen. Bijvoorbeeld op aanvragen voor het oprui men van vuil, het maken van kapot gereden stoepen, groen onderhoud, bewegwijzering, verkeer- of parkeerproblemen." In samenwerking met de onder nemersverenigingen en de Ka mer van Koophandel Rijnland hoopt de gemeente de onderlin ge banden verder aan te trek ken. Er wordt gewerkt aan uitge breide websites waar de onder nemer over en weer kennis kan maken met andere partijen en gemakkelijk kan doorlinken naar andere relevante sites. Juliette Cilissen uit de Leidsch Dagblad/lllCmiiVEN ANNO 1902 Vrijdag 21 Februari ZONDAGSRUST - Daar is al veel over geschreven. De Kappers- en Barbiers Vereeniging 'Hulp en Vriendschap' alhier heeft er ook al vergaderingen voor gehouden, eerst voor de patroons en daarna voor het publiek. En het geachte publiek toonde wel degelijk er aan mede willen helpen om den kapper of barbier ook de Zondagsrust te gunnen. Dit wordt schitterend getoond op de Hoogewoerd, want de eenige kapper, die des Zondags nog open was, heeft allang zijn cliënteele per circulaires, die in zijn salon hangen, aangekondigd, dat hij voortaan met Maart te beginnen des Zondags gesloten zal zijn. Dus die kapper heeft het ondervonden dat hij het niets drukker heeft gekregen, al was hij de eenige kapper op de Hoogewoerd, die open was. En waarom dan nu ook kappers op de Breestraat en het Kort-Ra- penburg niet! En ik ben er zeker van, dat wanneer die drie heeren kappers het voorbeeld volgen van hun collega's op de Hoogewoerd, zij een prachtig voorbeeld geven voor de kappers en barbiers op de Haarlemmerstraat en de omliggende barbiers van de Langegracht, Oranjegracht en Levendaal. ANNO 1977 LEIDEN - De Da naïden degra deert uit de hoofdklasse naar de over gangsklasse. De wedstrijd tegen Die Haghe werd met 9-11 verlo ren. Op de foto breekt Aad van Nierop door en kijkt Herman Hulsman (met baard) toe. Foto: archief Leidsch Dagblad Maandag 21 februari HAZERSWOUDE/KOUDEKERK - De parochianen van de Michaëlskerk in Hazerswoude-Rijndijk heb ben gisterochtend de laatste eucharistieviering in het ruim honderd jaar oude gebouw gehouden. Zon dag gaan zij kerken in het Anker. Onder het motto 'Terugzien in dank, vooruitzien in hoop' was een gedeelte van de parochie Michaël en Bernardus bijeen. Om er met de pastores Wishaupt en Claassen terug te blikken op de periode waarin de kerk, die vooral bekend stond onder de naam 'Zwaantjeskerk', diende als bedehuis voor de katho lieken uit Hazerswoude-Rijndijk, Koudekerk en een klein deel van Alphen. Behalve voor de parochianen was het vooral voor koster Akerboom een definitief afscheid van een ge bouw, dat sinds 1871 als bedehuis diende. Aker boom, die op 27 juli 1921 als tijdelijk en later defi nitief als koster werd benoemd, heeft besloten zijn functie er nu aan te geven. De priester bracht Aker- »i 55 jaar ook het 0 jaar het boom dank voor de activiteiten die hij rujm voor de parochie heeft gedaan. Hij riewfe ook het woord tot organist Uljee. die meer dan 40 j, orgel in de Zwaantjeskerk bespeelde en ook in het Anker zijn medewerking blijft verlenen Aan het slot van de dienst klonk voor de laatste maal het 'Tantum Ergo' en werd de Godslamp definitief gedoofd. DEN HAAG/LEIDSCHENDAM - Provinciale Staten hebben gisteren met algemene stemmen besloten akkoord te gaan met het voorstel van Gedeputeerde Staten het recreatiegebeid Vlietland aan te kopen Het gebied wordt nu voor 10,6 miljoen gulden ei gendom van de provincie. Het Recreatiecentrum Rijnland krijgt tot 1987 het recht hier zand te win nen en de Koninklijke Wegenbouw Stevin mag het gebied voor de provincie inrichten voor recreatief ge bruik als het provincieaal bestuur later tot die inrich ting zou besluiten. Mocht ooit worden besloten een onderdeel van het recreatiecentrum in particuliere exploitatie te geven dan heeft het recreatiecentrum Rijnland een voorkeursrecht. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veen ion dagen na plaatsing 2,50 Ivoor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad. .ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van liet leidsch Dagblad. Rooscvcltstraat 82 te leiden. I) krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Wethouder Schultz tijdens de officiële opening achter de balie van het nieuwe Servicepunt Bedrijven in het Stadsbouwhuis. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15