LEIDE Buitenlandse bedrijven zien Leiden zitten De ene illegale verbouwing is de andere niet REGIO LUMC eist in hoger beroep nieuw deskundigenonderzoek in zaak 'Kelly* Steun voor Buijing in kwestie LWO Verdachte stationsmoord weigert onderzoek Ik pak het voordeel bij Vodafone! Nokia 6*10 Nu R1 't Dijkje vrijwel tegen de vlakte Eerste steen stal Herman [de stelling! How are you? Business Point O donderdag 21 FEBRUARI 2002 Vliegende irfcens fleuren sesfabriék op erval op aurant Een onbekende man gisteravond rond kwart jen een overval gepleegd taurant Royaal aan de Straat. Op dat moment alleen nog personeel in ik aanwezig. De overvaller igde dat personeel met ïurwapen en eiste geld. p kreeg de man een on- d bedrag. Vervolgens te de overvaller te voet in ende richting. nd in jentenflat - Op de vierde verdie- ran een studentenflat aan inorpad heeft afgelopen een korte brand gewoed, jen sigarettenpeuk had [bank vlam gevat. De po- itruimde de flat voor kor- terwijl de brandweer het oofde. imissaris bij korps Plaatsvervangend ;hef C.J. Heijsman verlaat jaar het politiekorps Hol- riidden. Hij aanvaardt taart een soortgelijke in de politieregio t. Heijsman was in Hol- rtidden mede verant- elijk voor de invoering gebiedsgebonden poli- 20 maanden r overvaller Tegen een 34-jarige gisteren voor de recht- Den Haag twintig len gevangenisstraf ge- ndat hij volgens de offi- justitie op 14 augustus ikstation aan de Willem gerlaan in Leiden over man bekende dat hij op onder dreiging van een pen ruim 3.000 gulden leg van de pompbedien- rechtbank doet over eken uitspraak. |re straf Leidenaar ac/leiden - Een 41-jari- enaar is door de recht- Den Haag veroordeeld maanden gevangenis verplicht reclasserings- De man bedreigde op ber zijn vrouw met een mes tijdens een echtelij- De vrouw liep daarbij in wondje in haar voor- ip. De officier van justi- twee weken geleden reel. door Annet van Aarsen den haag/leiden - Het LUMC wil dat deskundigen nogmaals bekijken of een verloskundige van het ziekenhuis in 1993 een beroepsfout heeft gemaakt, toen ze verzoeken van Marieke, een zwangere Leidse vrouw, om een vruchtwaterpunctie naast zich neerlegde. Advocaat B. Sluijters van het ziekenhuis vroeg giste ren om een dergelijk nieuw des kundigenonderzoek voor het ge rechtshof in Den Haag. Het LUMC is in hoger beroep ge gaan tegen een uitspraak van de rechter uit februari 2000. Die bepaalde dat de verloskundige inderdaad in de fout was gegaan door niet in te gaan op de vrees van Marieke dat haar nog onge boren kind een ernstige erfelijke ziekte zou hebben. De gang naar het gerechtshof is een nieuw hoofdstuk in een lan ge juridische strijd die Marieke en haar echtgenoot Dennis sinds 1996, mede namens hun nu achtjarige dochter Kelly, te gen het ziekenhuis voeren. Kelly kwam lichamelijk en geestelijk zwaar gehandicapt ter wereld. Marieke en Dennis zouden heb ben besloten tot een abortus als ze hadden geweten van de han dicaps van hun dochter. Die keuze is hen, meent het Leidse echtpaar, ontnomen door de verloskundige. Die zag geen aanleiding tot verder onderzoek, hoewel Marieke had aangege ven dat ze twee keer een spon tane miskraam had gehad en dat een neef van haar man leed aan een ernstige erfelijke afwij king. De kwestie 'Kelly' was de eerste zaak in Nederland waar bij de eisers het zogeheten 'wrongful life' aanvoerden. De ouders van Kelly stellen dat het meisje als gevolg van een medi sche fout het leven heeft gekre gen en dat het kind veel lijden bespaard was gebleven als ze niet was geboren. Omdat dat lij den mede het gevolg is van een medische fout - zo meent advo caat F.B. Kloppenburg van het Leidse gezin - past daar een smartengeldclaim bij voor Kelly. Het gevraagde smartengeld op basis van de wrongful life- actie werd destijds anders dan een aantal andere claims van de fa milie - niet door de rechter toe gewezen. Wrongful life speelt nu voor het gerechtshof opnieuw een rol. Kloppenburg is name lijk tegen de afwijzing op dit punt van de rechtbank in hoger beroep gegaan, nadat ook het LUMC besloot het hogerop te zoeken. De advocaat van de familie hoopt op nieuwe aanknopings punten nu in Frankrijk het hof van cassatie een maand geleden in een soortgelijke zaak de ou ders van een zwaar gehandicapt jongetje in het gelijk stelde. Ook verwijst hij naar een stroom aan juridische publicaties in Neder land sinds de uitspraak in 2000, waarin de roep om erkenning van het principe van wrongful life steeds groter wordt Het LUMC wijst de wrongful li fe-claim af. „Het komt er eigen lijk op neer dat voorstanders van wrongful life de vordering willen toewijzen omdat zij dit uit meegevoel met het kind ge wenst vinden", verklaarde advo caat Sluijters gisteren. Hij meent dat daarvoor sociale verzekerin gen en voorzieningen zijn en dat het onwenselijk is om het aan sprakelijkheidsrecht tot buiten de grenzen op te rekken voor gevallen waarin 'het leven' wordt aangemerkt als gevolg van een medische fout. Overigens wijst het ziekenhuis ook een aantal andere vorderin gen van de familie af. Het LUMC is wel bereid - zo liet advocaat Sluijters doorschemeren - om de extra kosten voor (medische) behandelingen te vergoeden en de materiële kosten, die de fa milie maakt in verband met de handicap van Kelly. Dat is ten minste. als het hof net als de rechtbank bepaalt dat de verlos kundige een fout heeft gemaakt. Het hof doet op 29 mei uit spraak. later dan de gebruikelij ke termijn van zes weken. door Robbert Minkhorst leiden - Voor een bescheiden bij drage heeft Leiden het afgelopen jaar behoorlijk veel arbeidsplaat sen binnengehaald. De alliantie die de gemeente is aangegaan met Den Haag, Delft en Zoeter- meer om buitenlandse bedrijven aan te trekken, beschouwt wet houder M. Schultz (economie) nu al als een succes. De belangstel ling voor Leiden komt voorname lijk door het Bio Science Park. Gisteravond hield de West-Hol land Foreign Investment Agency (WFIA) in de raadscommissie die Schultz voorzit een presen tatie over de eerste resultaten. De organisatie is eind 2000 op gericht. Ze houdt kantoor in Den Haag. Partners zijn behalve Leiden de drie grote gemeenten in Haaglanden, de Kamers van Koophandel en de provincie Zuid-Holland. Het contract dat de gemeenten hebben onderte kend, geldt voor twee jaar. Na die periode volgt een evaluatie. Den Haag verwierf het grootste aantal bedrijven en arbeids plaatsen. Die stad betaalt ook het meest aan de WFIA: 1,7 mil joen gulden. Voor dat bedrag kreeg de stad meer dan twintig internationale vestigingen die goed zijn voor ruim 400 arbeids plaatsen. In Leiden streken vijf buitenlandse bedrijven neer. Dat leverde ruim honderd ar beidsplaatsen op. Wethouder Schultz: „We heb ben afgesproken dat er binnen een jaar duizend banen bij moe ten zijn. We zitten nu op 950. Wij betalen zo'n beetje het min ste van het stel, anderhalve ton. Als je ziet wat het oplevert, kun nen we heel tevreden zijn. De investering is de moeite waard geweest." In Delft zijn minder blije gezichten. Daar betaalde de gemeente 200.000 gulden. Dat leverde welgeteld elf arbeids plaatsen op. Haaglanden en de Leidse regio vormen een aantrekkelijke vesti gingsregio, heeft de WFIA ge merkt. Je kunt hier mooi wonen, de scholing is uitstekend en het Plassengebied ligt om de hoek. Ontzettend belangrijk blijft, al dus de WFIA, Schiphol. Wie hier zijn Europese hoofdkantoor opent, wil een snelle toegang tot een goede luchthaven. Ook het voor bedrijven gunstige belas tingklimaat is een reden om je hier te vestigen. Dat telt even zeer voor de beschikbaarheid van personeel. Met een inwonertal van onge veer 1,3 miljoen inwoners en een keur aan bedrijven kunnen Haaglanden en Leiden zich me ten met andere Europese stede lijke regio's als Cambridge, Lyon en München. Alleen krijgt deze regio nog niet de internationale faam die het verdient, vindt de WFIA. Leiden is in trek vanwege de life science-bedrijven en Fok ker. Zoetermeer concentreert zich op de ICT, Delft op engi neering en TNO. Zakelijke dienstverlening en marketing en sales, binnen de sterke sectoren van de regio (life science, aerospace, ICT) bieden voor de WFIA 'de beste opties' om nieuwe buitenlandse onder nemingen aan te trekken. De or ganisatie verwacht dat de eco nomie na een dip binnen een jaar weer aantrekt. Ze wil die pe riode gebruiken om contact te leggen met bedrijven die welis waar interesse hebben in een vestiging, maar die de plannen op de lange baan hebben ge schoven. leiden - De sloop van pool- en snookercentrum 't Dijkje aan de Hoge Rijndijk 34 is nagenoeg voltooid. Het pand brandde in de nacht van 17 op 18 januari tot de grond toe af. De oorzaak is nog steeds onbekend. Ei genaar Shui Chong Fu verwacht in augustus weer in zijn opgebouwde zaak terecht te kunnen. Fu zit mo menteel tijdelijk boven het bedrijf Budget Rent aan de Hoge Rijndijk tegenover Het Motorhuis. „Daar ma ken we de competitie af tot en met mei. Dan heb ik de hele zomer om weer over te gaan naar het opge bouwde pand op nummer 34." Foto: Hielco Kuipers door Wim Koevoet leiden - PvdA-wethouder H. Buijing zet zijn plannen met de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) door. Dat betekent dat de gemeente dit jaar voor zo'n 536.700 euro minder welzijns werk 'bestelt' dan de instelling aanbiedt. Het zijn vooral jongerenwerk, buurtopbouwwerk en stedelijk vormings- en ontwikkelingwerk (Volkshuis) waarvoor de ge meente de bedragen naar bene den bijstelt. Voor enkele van de ze werksoorten gaat de gemeen te mogelijk oplossingen zoeken buiten de LWO om. Voor de LWO kan dit personele gevolgen hebben en ontslagen zijn niet uitgesloten. Buijing kan rekenen op de steun van zijn ei gen fractie, die van de VVD en van D66. De derde collegepart ner, Groenlinks, en de opposi tie protesteren, maar kunnen nauwelijks een vuist maken, omdat de wethouder met zijn beleid netjes binnen de financi ële kaders blijft.Bovendien zijn er verkiezingen in aantocht. M. Hogervorst van Groenlinks zei na afloop dat ze goed begrijpt dat 'de wethouder niet vlak voor 6 maart vele honderden duizen den euro's extra op tafel legt'. Wel vinden bijna alle fracties dat de relatie tussen de wethouder en de directie en het bestuur van de LWO dringend aan ver betering toe is. Die is op het vij andige af, zo bleek gisteravond weer eens in de raadscommis sie, waar tientallen LWO-mede werkers en directeur G. Comel en voorzitter A. Timmermans van de partij waren. De laatste zat tot grote woede van Buijing zelfs te sissen vanaf de publieke tribune toen de wethouder aan het woord was. Buijing onderbrak zijn betoog en wees erop dat het bestuur van de LWO zich in grote lijnen akkoord heeft verklaard met de uitvoeringsovereenkomst. Alleen WD'er Hermans maakt zich niet zo'n zorgen over de verstoorde verstandhoudingen. Hij vindt juist dat de afstand tussen de gemeente en de LWO groter moet worden, zodat de interne problemen bij de orga nisatie niet op de gemeente worden afgewenteld. leiden - Landbouwminister Brinkhorst opent op donder dag 7 maart om 15 uur de tentoonstelling biotechnolo gie in Naturalis aan de Leidse Darwinweg. Tijdens de ope ning slaat Brinkhorst de eer ste paal van de nieuwe stal van stier Herman en de kloonkoeien Holly en Belle. Zij komen in de herfst naar Leiden en gaan dan deel uit maken van de nieuwe ten toonstelling. Met de expositie wil Naturalis 'helder en een voudig uitleggen wat bio technologie is en welke me ningen rondom het onder werp bestaan'. Voor het pu bliek gaat de nieuwe ten toonstelling open op zater dag 9 maart. door Maarten Dekker vervolg van voorpagina den haag/leiden - De vechtpar tij in november was niet de re den waarom de rechtbank het vervolg van rechtszaak tegen de Leidenaar opschortte tot giste ren. De familieleden van het slachtoffer stormden pas naar voren nadat de rechters beslo ten dat de 18-jarige jongen eerst onderzocht moest worden door een psycholoog en een psychia ter. Hij stemde daar destijds zelf mee in, maar gisteren bleek dat hij zich later heeft bedacht. De zielendokters vingen bot toen ze de Leidenaar bezochten in het Alphense huis van bewa ring De Geniepoort. Hij wilde bij nader inzien niet meewerken aan een rapport over zijn gees telijke gesteldheid. Zijn advocaat probeerde gisteren uit te leggen waarom. Een jaar voordat hij het dodelijke schot loste op het Leidse station zou de Leidenaar slachtoffer zijn geworden van een steekpartij. Toen hij daar aangifte van wilde doen, werd dat afgeraden door de politie. „Cliënt voelt zich in de steek ge laten door de staat en vindt het daarom niet nodig om mee te werken." Of dat verhaal waar is, maakt niet uit. Het ontbreken van een psychologisch rapport spreekt zeker niet in het voordeel van de verdachte. In de conclusies van de deskundigen zou de recht bank aanknopingspunten kun nen vinden om een lagere straf uit te delen, als er bijvoorbeeld sprake zou zijn van verminder- t, eigenaar van bioscoop aan de Breestraat, zich onlangs op een bij- ist van de WD heel ij is gebotst met de mo- encommissie omdat hij auwing aan de monu- filmzalen is begonnen rergunning. Ook zou hij [oede materialen heb- ruikt. Boer snapt daar eel van. Hij zegt geen lebben voor een dure ring en vindt die hele inkel maar niks. zaamheden zijn inmid- ir de gemeente stilge- er had vergunning moe ben voor de verbouwing meente grijpt in. Duide lijke zaak, zo lijkt het. Is Leiden altijd zo duidelijk? Aan de Lange Mare heeft het Antoni- us Zalencentrum welhaast ee/i complete gedaanteverwisseling ondergaan. Volgens omwonen den is een naastgelegen huis doorgebroken ten behoeve van kantoorruimte en garderobe voor het zalencentrum. Daar mee is de woonbestemming van het huis veranderd. Er kwamen twee nieuwe deuren in de voor gevel en als klap op de vuurpijl werd er ook nog eens een res taurant geopend terwijl daar geen vergunning voor is, zo meldt de buurtkrant. De ge meente deed echter niets... Momenteel houdt de buurt de de toerekeningsvatbaarheid. Nu moeten de rechters het doen met de indruk die ze van de Lei denaar kregen tijdens de zitting en ook die zal hem niet helpen. Zonder enig vertoon van emo ties hoorde hij het betoog van de officier van justitie aan. Hij vertrok geen spier toen uitein delijk de eis van twaalf jaar over haar lippen kwam. Volgens de vele ooggetuigen op het perron zette de Leidenaar, nadat zijn neefje twee schoten loste die niemand raakten, zijn pistool tegen het hoofd van de Rotterdammer. Hij schoot het slachtoffer vervolgens door het hoofd. De Leidenaar blijft erbij dat hij de trekker overhaalde in een schrikreactie, nadat zijn neefje twee kogels afvuurde. Ook volhardt hij in de verklaring dat hij niet gericht schoot, maar tijdens een worsteling ('een stoeipartijtje) en na een lange serie bedreigingen van de Rot terdammer. En hij wist uit erva ring dat dreigementen wel eens uitgevoerd kunnen worden, re fereerde de verdachte aan het steekincident. Waarom de twee jongens ruzie hadden, bleef ook gisteren on duidelijk. De officier citeerde meerdere keren een van de ge tuigen: „Eigenlijk ging het hele maal nergens om." In zijn slot woord bleek dat de verdachte het daar niet helemaal mee eens was. „Ik schoot niet zomaar, ik voelde me heel erg bedreigd. Ik ben geen moordenaar, dat ziet u fout. Ik was erbij, alleen ik weet wat ik op dat moment voelde." Daarna staarde hij weer stoïcijns voor zich uit. (advertentie) De multiculturele samenleving is toe aan één openbaar onderwijssysteem. Geef uw mening) www.leidschdagblad.nl De verbouwing van Trianon is door de gemeente stilgelegd omdat er geen vergunning voor was afgegeven. Momenteel loopt er een onder zoek naar vermeende illegale verbouwingen en praktijken in het Antonius Zalencentrum. Foto's: Hielco Kuipers (advertentie) Libertel heet nu Vodafone. De naam en het grient zijn nieuw, de rest is vertrouwd de uitstekende service, het uitgebreide assortiment en het eigen inbouwcen- ter. Ik ga dus snel langs bi| Vodatone Business Point voor een professioneel zakeli|k advies en profileer direct van de introductie-aanbiedingen1 De Blauwe Steen, die al 7ÓO jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redacbe van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 adem in over de plannen van de eigenaar van het zalencentrum," René van den Berg, om er een hotel te beginnen. In de Lange Scheistraat had hij al eens een hotel en dat was een bron van overlast voor de buurt door schreeuwende en lallende jon geren die de slaapgelegenheid bevolkten. Eerder was Van den Berg al eigenaar van het hotel op de hoek van de Beesten markt en Nieuwe Beestenmarkt. Ook daar was overlast. De ge meente deed niets... Van den Berg lijkt ongestraft te werk kunnen gaan. Eerst ver bouwen en daarna eventueel een vergunning aanvragen, is kennelijk zijn tactiek. Dat bleek de afgelopen maanden ook weer eens toen hij aan de Havenkade allerlei illegale verbouwingen uitvoerde en op een binnen plaats gevaarlijke stoffen had opgeslagen. De ruimte zou hij gebruiken voor culturele activi teiten, zo verdedigde de onder nemer zich. „Het betreft geen horeca, dus heb ik geen vergun ningen nodig. Momenteel is het stil rond de Havenkade, maar ingegrepen heeft de ge meente (nog) niet. Waar blijft de afdeling handhaving van Bou wen en Wonen, zo vragen buurtbewoners zich vertwijfeld af. En waar zijn de gemeente raadsleden die de verantwoor delijke wethouder Ron Hille- brand erop moeten wijzen dat iedereen - dus ook René van den Berg - zich keurig dient te gedragen? Van den Berg laat weten vorige maand een goed gesprek met de gemeente te hebben gehad over zijn zalencentrum en de Haven kade. „Ik heb geen problemen met de gemeente, hooguit met een paar anonieme briefschrij vers en het blaadje van de buurtvereniging De Marepost. Daarin wordt constant geschre ven dat ik geen horecavergun- ning heb. Dat is een enorme last voor me, want die heb ik wel. Het is dus pure laster. Smaad. Alles wat ik doe, gaat in goed overleg met de gemeente." A. van der V\riel van de afdeling Bouwen en Wonen ontkent dat er sprake is van rechtsongelijk heid tussen de behandeling van Boer en Van den Berg. „Wij kunnen niet meteen tot sluiting overgaan, behalve als er sprake is van veiligheidsrisico's. Wij kij ken eerst naar wat er aan be paalde kwesties is voorafgegaan en of we eventueel een situatie kunnen legaliseren. Bij een mo nument zoals Trianon kan dat niet en moeten we dus meteen optreden." „Momenteel lopen er zes onder zoeken naar bepaalde activitei ten van de heer Van den Berg. Pas als die onderzoeken zijn af gerond, besluiten we of we daadwerkelijk stappen gaan on dernemen. We moeten nu een maal een bepaalde zorgvuldig heid in acht nemen. Daartoe worden we gedwongen door het bestuursrecht. Bovendien zijn zaken vaak ingewikkelder dan ze lijken. Vaak speelt er een aantal zaken naast en door elkaar. En vergeet niet dat we extra zorg vuldig moeten handelen omdat kwesties die we onderzoeken vaak op het randje van de wet balanceren." Eric-Jan Berendsen GSM 900/1800 WAP IRDA infra rood Uitstekende carkit (optie) n nwim 2-iant VMaton* 24<yj0tv»0 IC ai roUn# at »oerr«d «treil «n alleen M> rK-wttre*eel Infomeer neer at actievoon vodafone Canradweg 32, Haarlem, tel. 023 553 05 70 Voor de overige vestigingen bel 0800 - 1258

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13