Directie Vos betrokken bij glycerinedeal m, NEN EN BUITEN Verkeerschaos in Leiderdorp Uytdehaage geniet intens van zilver Q9P Zeker 200 doden bij treinramp in Egypte arlijks overlijden tientallen vrouwen aan mishandeling Historische huishoudbeurs in Katwijk voor de visserij Formulier vermeldt onderdirecteur BRIDGET JONES'S DIARY Leidsch Dagblad NR. 42854 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 woensdag 20 FEBRUARI 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 ong en oud laar trendy ookshop PB: Volgend aar opnieuw ode cijfers Klapdeuren plaag voor atbewoners ensgezindheid roef bij debat Wassenaar n Greshoff ware geboorte heeft iet plaats wanneer de loeder van het kind, och pas wanneer het ind van de moeder lordt verlost grip lezers voor fes dagbladen Lezers van onder meer >idsch Dagblad delen in lijnen de zorg van de re- eover het behoud van de 33 teit van de krant. Dit kan !8i en opgemaakt uit de reac- i] p de bellijn in verband '3g inze acties van gisteren te- ni reigende ontslagen. Hon- IC ijftig lezers probeerden r avond te reageren, ruim erd konden daadwerkelijk e de hoofdredactie te woord '(J en gestaan. De lezers ble- Ded op de hoogte te zijn e problemen in de dag- :ctor. Er was echter veel si voor de opstelling van lactie in het conflict met ectie. (redactie rids verdacht li mishandeling «dam - Voetballer Edgar wordt verdacht van ja- ige mishandeling van zijn tndin. Justitie is een straf- ■i lijk onderzoek begonnen. Tj l-jarige fotomodel, dat sa- q net Davids een tweejarig e heeft, besloot tot aan- adat zij vorige week in n opnieuw werd mishan- ïavids, op dat moment in land voor de interland èderland tegen Engeland, lar in het bijzijn van hun ebben geschopt. ziek voor !r privacy ea m - In de hal van het Kat- s n gemeentehuis klinkt bin- Se' ft rustige muziek uit een Ier met een wisselaar 'b& ien cd's. De publieksbalie ciale Zaken in die hal ilamelijk niet genoeg pri- nu oor klanten die vragen stellen of hun verhaal i doen. Muziek uit de 'an rekers voorkomt dat Mi n die zitten te wachten T& jslopende ambtenaren - ord aan de balie letterlijk ;hi in. Voor de aanschaf van atl ziekinstallatie trekt de ge- 2000 euro uit. Dagblad door Peter Groenendijk alphen aan den rijn - Ex-direC- tieleden van het Alphense bedrijf Vos BV waren persoonlijk betrok ken bij de inkoop van onzuivere glycerine in 1994. Bovendien wist minstens één werknemer al be gin maart 1995 dat de glycerine vervuild was. De glycerine, ver mengd met antivries, kwam te recht in hoestsiroop en heeft ver moedelijk de dood van 85 Ha'i- tiaanse kinderen veroorzaakt. Het openbaar ministerie (OM) heeft de zaak met Vos geschikt voor ruim 200.000 euro, omdat niemand binnen het bedrijf per soonlijk verantwoordelijk kon worden gesteld voor de fouten. Een opdrachtformulier dat be trekking heeft op de bewuste la ding glycerine, vermeldt de naam van een voormalig onder directeur van Vos BV. Redacteu ren van NRC Handelsblad heb ben dit formulier kunnen in zien. Het voormalige directielid blijkt bovendien een groot deel van de correspondentie over de transactie te hebben gevoerd. De voormalige algemeen direc teur van Vos, die in 1998 om on duidelijke redenen moest ver trekken, was hoogstwaarschijn lijk ook bij de glycerineaankoop betrokken. Hij was de eerstver antwoordelijke voor de com merciële relaties met China, waar de glycerine door Vos werd gekocht. Vos BV levert voorals nog geen inhoudelijk commen taar op de kwestie omdat diver se advocaten een klacht hebben ingediend tegen de schikking. Het chemisch onderzoeksbedrijf SGS uit Dordrecht, dat de glyce rine in februari 1995 heeft ge test, bevestigt tegenover deze krant dat het op papier heeft staan aan wie binnen Vos de re sultaten van dat glycerineonder- zoek zijn gemeld. Dat betekent dat minstens één persoon bin nen Vos begin maart 1995 wist dat de glycerine niet geschikt was voor gebruik in medicijnen. Pas maanden later werd de gly cerine daadwerkelijk verwerkt in hoestsiroop en zo op de markt gebracht. Na gebruik van die hoestsiroop kwamen meer dan honderd kinderen op Haïti in het ziekenhuis, en stierven 85 kinderen. „Wij hebben dat rap port op 2 maart 1995 per brief verzonden", zegt een woord voerder van SGS. „In ons dos sier staat aan wie dat is ver stuurd. Ik kan u nu echter niet meer zeggen wie dat was, omdat ons volledige dossier in beslag is genomen door het OM." Het OM doet, net als Vos, geen uitspraken meer over de zaak. door Saskia Decorte katwijk - Met heesche bulderin gen stoofde Zee naar strand. Het was een warme dag geweest, de menschen van het dorp hadden gepuft en geblazen. Maar tegen de avondschemer begon de wind te morren en de vlaggen en wim pels op het tentoonstellingster rein, waar muzikantjes rood- hoofdig toeterden, spichtten en klepten. Zo beschreef S. Falkland in het Algemeen Handelsblad van 17 juli 1902 de sfeer op de 'Neder- landsche Visscherij- en Schilde rijen Tentoonstelling', die in juli, augustus en september van dat jaar in Katwijk werd gehouden. Bijzonder is dat beroemde kun stenaars als Jan Toorop de grote visserijtentoonstelling honderd jaar geleden aangrepen om hun kunstwerken ten toon te stellen. Nog bijzonderder is, dat het Katwijks museum de tentoon stelling deze zomer nog eens over wil doen. De tentoonstel lingscommissie houdt sinds september vorig jaar een zoek tocht naar de schilderijen en visserij-attributen uit 1902. Dat is geen makkelijke klus, want de expositie was omvang rijk en besloeg een breed ter rein. Zo waren er onder meer maquettes van vissershavens, visserskleding, Singer-naaima- chines, koperverf, drijfkurken en tabletten tegen hoesten te zien en te koop. Dit alles beschikbaar gesteld door bedrijven en parti culieren overal in Nederland. „Het was te vergelijken met een moderne huishoudbeurs in de RAI, maar dan voor de visserij", zegt galeriehouder en kunsthis toricus A. Sleijster, die voor het Katwijks museum de geschiede nis van de visserij- en schilderij ententoonstelling uitpluist. Met de tentoonstelling wilde de (advertentie) Wilgenkatje ê-9^5* nu 4,25 Kamerplant in hoge pot. Keuze uit diverse soorten. €2,95 HAARLEM. Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg. Tel: 023-510 15 30 HILLEG0M: Beeklaan 18. Tel: 0252-53 59 35 Na ongeval op A4 met gekantelde cementwagen leiderdorp - De A4 was gister middag in de richting Den Haag urenlang afgesloten, na dat ter hoogte van de Panne- koekenboerderij in Leiderdorp een vrachtwagen met vloeibaar beton was gekanteld. Het ver keer werd bij de afslag Roelof- arendsveen van de snelweg ge haald en via de N5 en de Pers ant Snoepweg dwars door het centrum van Leiderdorp geleid. Dat zorgde voor propvolle we gen en lange wachttijden. Rond 11.30 uur kwam een be- tonwagen van de Gebroeders Post door een stuurfout in de vangrail terecht. De chauffeur, een 21 jarige man uit Elmelo, raakte bij het oprijden van de snelweg de macht over het stuur kwijt. De wagen kantelde en kwam op de linkerrijbaan tot stilstand. Uit de wagen sijpelde vloeibaar beton de rijbaan op. De be stuurder liep licht hoofdletsel op. Pas om kwart voor vier was de snelweg weer schoon. Behalve de brandweer moesten er ook De gekantelde cementwagen versperde urenlang de westelijke rij baan van de A4. Foto: Henk Bouwman twee takelwagens aan te pas ko men om de truck weer overeind te krijgen. A4-verkeer werd tijdens de schoonmaak- en takelwerk zaamheden via het centrum van Leiderdorp bij de oprit Leiden weer op de rijksweg geleid. Dat zorgde voor kilometerslange fi- Een bomschuit en een visserijpoort van haringtonnen markeerden in 1902 de toegang naar de 'Nederlandsche Visscherij- en Schilderijen Ten toonstelling'. Foto: Katwijks Museum Vereeniging ter Bevordering van de Nederlandsche Visscherij, in 1898 opgericht door Katwijks toenmalig burgemeester De Ridder, de handel en visserij nieuw leven inblazen. Wellicht was de vereniging geïnspireerd door de wereldtentoonstelling in 1900. Volgens Sleijster is van ongeveer driekwart van de achterhaalde schilderijen zeker dat ze ook echt op de tentoonstelling heb ben gehangen. Hij weet niet of het gaat lukken om alle schilde rijen te achterhalen. Maar vol gens A. Kingmans van de ten toonstellingscommissie is dat geen ramp. „Het gaat vooral om het oproepen van de sfeer van toen. Als we het schilderij niet kunnen vinden, proberen we iets te vinden van dezelfde kun stenaar dat er op lijkt." Pagina R7: Haringtonnen en een levende zeehond salt lake city/anp - Even scho ten de ogen van Derek Parra he lemaal vol. Terugdenkend aan wat hij en zijn vrouw de laatste jaren aan opofferingen hadden gebracht, haperde zijn stem. Een blik van verstandhouding met zijn vriend Jochem Uytde haage naast hem, bracht hem weer terug in de realiteit. En die was nog schokkender dan zowel Parra als Uytdehaage ooit heb ben durven dromen. Goud voor de Amerikaan op de 1500 meter, het koningsnum mer in de schaatswereld. Met een fabelachtig wereldrecord (1.43,95). Zilver voor Uytde haage, na zijn goud op de vijf ki lometer. „Ik heb van de hele dag intens genoten", zei de beste Nederlander. En dat laatste wil de hij nog wel even geaccentu eerd zien. Uytdehaage werd vierde op het olympisch kwalifi catietoernooi en moest nog een ska- te-off rijden om zijn derde olympi sche startbewijs naast de vijf en tien kilometer ook daadwerkelijk toe gestopt te krijgen. Gerenommeerde krachten als Martin Hersman en Jacco Jan Leeuw- angh moesten daardoor thuis blijven, Erben Wennemars keek in Amerika gefrustreerd toe. Er waren twijfels over de moge lijkheden van de Europees kam pioen allround op de afstand, waar doorgaans slechts de echte SALT LAKE 2002 specialisten excelleren. Maar Uytdehaage eiste opnieuw een hoofdrol voor zich op. Hij reed het wereldrecord van de Zuid-Kore- aan Lee aan digge len, maar een uur tje later was Parra nog sneller. Met 1.44,57 had Uytdehaage een tijd neergezet die voor Rintje Ritsma, Ids Postma en Jan Bos een brug te ver bleek. Ondanks de hen toegeschreven capaciteiten bleven ze ver ver wijderd van de nieuwe Neder landse kopman. „Toch wist ik dat mijn tijd niet voldoende zou zijn. Mijn tweede ronde had sneller gekimd en gemoeten", zei de Nederlander. De Amerikaanse bondscoach Bart Schouten feliciteerde Uyt dehaage met zijn prestatie. De blonde doorbijter antwoordde met: „Bedankt, maar het is niet voldoende voor goud." Schou ten gaf hem direct gelijk. En kreeg ook gelijk. Parra brak als eerste de grens van 1 minuut en 44 seconden. Uytdehaage daar over: „Dat wachten, die span ning, het publiek, dat record van Parra: ik vond het geweldig om mee te maken. Ik was ook echt blij met de tijd van Derek. Deze dag zal me altijd bijblijven." Meer nieuws over de Spelen op de olympische pagina's en op www.leidschdagblad.nl (advertenties) les op de Persant Snoepweg en een ongewone drukte op omlig gende Leiderdorpse wegen als de Engelendaal. Volgens een woordvoerder van de gezamenlijke hulpdiensten ondervonden ambulances en brandweer geen hinder van de verkeersdrukte in Leiderdorp. door onze correspondent Dora Rovers amjman - Zeker 215 passagiers zijn vannacht om het leven ge komen tijdens een treinbrand in Egypte. Gevreesd wordt dat het dodental nog oploopt. De volgepakte passagierstrein was op weg van Cairo naar Luxor in het zuiden toen de achterste treinstellen even na midder nacht vlam vatten. Het vuur dat zeven compartimenten in lichterlaaie zette, ontsnapte in eerste instantie aan de aan dacht van de machinist. Die bracht de brandende trein pas na zeven kilometer tot stil stand. Verscheidene mensen waren toen al in paniek uit ra men en deuren gesprongen om aan het vuur en de rook te ont snappen. De vermoedelijke oorzaak van de brand is de ontploffing van een gasfles die op dat moment gebruikt werd door een passa gier om zijn voedsel op te war men. Maar ook kortsluiting kan de aanleiding zijn geweest. Autoriteiten hadden in de loop van de ochtend zeker zestig lij ken geborgen. Een groot aantal lichamen moest nog uit de uit gebrande treinstellen worden gehaald. Het aantal gewonden bedroeg zeker zeventig. Voor zover bekend hadden alle slachtoffers de Egyptische na tionaliteit. De elf treinstellen zaten vol met Egyptenaren die de vijf daagse vakantie rond het isla mitische offerfeest wilden be nutten om hun familie in het zuiden te bezoeken. Comparti menten bedoeld voor 150 wa ren door 300 mensen bezet. Volgens een overlevende zaten hij en zijn vrienden op de grond omdat er geen stoelen beschikbaar waren. De passa- gierstreinen in Egypte waren lange tijd verboden terrein voor toeristen in verband met aanslagen door fundamentalis tische moslims. De overheid heeft dit verbod recentelijk op geheven om het ingezakte toe risme naar Egypte weer te sti muleren. Bij Blokker op video en DVD Videoband €13.99 Bij inlevering van 2 dukaten €9.91 oyp Bij inlevering van 2 dukaten €27.99 co de compostela/anp - Zo'n vrouwen hebben in Nederland ■I elijke sfeer regelmatig te maken 3weld, 50.000 vrouwen hebben itig met mishandeling te maken, ^.elijk worden jaarlijks vijftig tot im 8 vrouwen zo zwaar toegetakeld, t zij bij voorbeeld van de trap geduwd, dat zij aan de gevol- overlijden. cijfers kwam gisteren staats secretaris Verstand van sociale zaken na een bijeenkomst met Europese col lega's in het Spaanse Santiago de Com- postela die was gewijd aan geweld te gen vrouwen. Volgens de staatssecretaris is geweld te gen vrouwen ook in Nederland een ernstig probleem. Vooral in de huiselij ke sfeer gaat dat op. „Iedereen wil in zijn of haar eigen huis zich veilig voe len. Zoveel mensen hebben dat gevoel niet." Haar eerste prioriteit is deze vorm van geweld tegen te gaan, ook al gezien de maatschappelijke kosten. In Nederland worden die op jaarlijks 150 miljoen euro geschat doordat vrouwen in ziekenhuizen belanden, juridische kosten maken of langdurig, zo niet voorgoed uit het arbeidsproces ver dwijnen en terugvallen op een WAO- uitkering. Daarna komen voor haar seksuele intimidatie op het werk. of an ders gezegd misbruik van hun machts positie door managers. De strijd tegen genitale verminking ver dient volgens Verstand aandacht in Eu ropa in verband met de groeiende stroom immigranten. Pesten op het werk beschouwt zij als een lichtere vorm van geweld. „In Nederland is dat even erg voor mannen als voor vrou wen." Al deze vormen van geweld kwamen de afgelopen dagen onder leiding van de Spaanse minister van sociale zaken Aparicio aan de orde. Zijn land is mo menteel EU-voorzitter. Heel positief, was het oordeel van Verstand over de bijeenkomst. Zij spreekt vooral van een kwestie van bewustmaking. „Dat het op de Europese agenda staat, is een signaal dat geweld tegen vrouwen een ernstig probleem is waar we wat aan moeten doen." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 v Naam DMCV 1 Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening 712141 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automateche betaling e mfn tank-glfonufnmar 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1