Nuon nam bewust risico concemtop puups m met foute rekeningen ECONOMIE 'Boeteverzekering' blijkt een proefballonnetje Actiedreiging bouw ook voor bonden 'bizar' Meijer en Luteijn uit top Rabobank 1 komt met itiecijter 1 ouderen weer miljoenen met opties 'Klanten zouden volgend jaar kunnen weglopen' Microsoft met Intel in mobieltjes Walvis in aanbouw Akkoord over standaard nieuwe generatie dvd's Ben Jerry's ijs komt straks uit Hellendoorn Braziliaanse order Arcadis rkloosheid ft stabiel lURG - De werkloosheid stabiel. In de periode no- er vorig jaar tot februari ir waren er gemiddeld 00 mensen zonder werk. leken met dezelfde perio- n jaar eerder zijn dat er 0 minder. De 146.000 in noemde periode zijn er 0 meer dan in de laatste naanden van vorig jaar. lijkt uit cijfers van het raai Bureau voor de Statis- CBS). Dat is gebruikelijk n de invloeden van het en. Sinds het voorjaar van schommelen de voor het en gecorrigeerde cijfers n de 135.000 en 150.000 ozen. »teengigant it overname n Het Oostenrijkse con- fienenberger AG heeft de steenfabrieken van het iHanson overgenomen, e overname is 64,5 mil- euro gemoeid, zo heeft enberger vandaag bekend- akt. Van de fabrieken be- n zich er tien in Neder- »n zeven in België. De fa- n maken vooral gevelste- naar ook straatstenen en nmuurstenen. Ze kunnen s bijna een miljard ste- veren en hadden vorig en omzet van 150 miljoen der appels, ar meer peren urg - De teelt van appels fgelopen jaren fors terug- n. Dit in tegenstelling tot In vergelijking met de wint de peer in de Ne- dse boomgaarden 'heel chtig terrein', stelt het lal Bureau voor de Statis- BS) in een maandag ge- ia eerd onderzoek. De tota- o ervlakte aan appelbomen s 1995 met bijna een o gedaald tot 11.700 hecta- 1 april 2001. Het aantal 4 lomen ligt daarentegen e iril van vorig jaar iets ho- !j ruim 6000 hectare, tegen 5 i1995. ,5 aan de slag iartje Frankfurt ,2 kag - Projectontwikkelaar eeft met het Bouwfonds '2 langrijkste onroerend- .6 implex' uit het bezit van he Telekom in Frankfurt It ocht. Het betreft een ter- 17.400 vierkante meter !'0 lart van de stad. Het \o re gebouw van de voor- Duitse posterijen wordt 7 it en herontwikkeld tot i,2 dtifunctioneel complex J1- nkels, ontspannings- 3s en woon- en werkmo- t.5 ïden. Ook komt er een Ij garage ko vraagt om hulp 0 au - De Europese verze- 0 groep Eureko heeft pre- q )k gevraagd te helpen bij 3 ïflict met de Poolse rege- 0 1 groep, waarin het Ne- se Achmea een belang 5 ereikte vorig jaar over ig iming over een meer- '0 saandeel in de Poolse 10 iraar PZU. Maar de nieu- Ise regering weigert de >5 ikomst uit te voeren. rig jaar moest de over ig /an de aandelen plaats- 15 !8 '5 15 90 f 95 80 10 00 g/cpd - Er komt een 20 latiecijfer voor ouderen. 00 wil het Centraal Bu- Dr de Statistiek (CBS) 05 '03 vaststellen hoeveel 40 het leven is geworden 5° e bevolkingsgroep. Het 60 ervan uit dat de inflatie 70 Ikingsgroep anders uit- 45 55 er wellicht ook een in- 00 r voor uitkeringsge- !0 !n en huishoudens met 85 er kinderen. Nu nog 5* CBS alleen een gemid- '20 'elijk cijfer dat is geba- ■°5 maandelijkse prijscon- 74 aamaast maakt het bu- .41 grof onderscheid tus- ■50 groepen werkenden: '30 m die minder en meer ioo l inflatiecijfer voor ou- ',14 Judt rekening met de '40uitgavenpatronen die 'I5 sp kent. Gepensioneer ds iderenorganisaties en !-|° fondsen zullen naar 145 ing grote belangstelling i.80 /oor dit cijfer. In een pg an hoge inflatie - 2001 90 n gemiddelde inflatie U4 irocent - kost dat ge- |g| erden onmiddellijk 190 ht. Een specifiek ou- >•70 itiecijfer zou als richt- 5 45 inen dienen bij toe indexeringen van pen- cannes - Microsoft en Intel gaan hun terrein meer verleggen naar de mobiele telefonie. Ze willen fabrikanten van telefoons on dersteunen met software en chips. Dit hebben beide fabri kanten vandaag bekendgemaakt op een telecomcongres in Can nes. Microsoft en Intel richten vooral hun pijlen op nieuwkomers op de markt die niet over eigen technologie beschikken. Fabri kanten als Nokia en Motorola, de marktleiders, maken veelal gebruik van eigen technologie. De samenwerking van Microsoft en Intel moet leiden tot een standaardontwerp voor mobiele telefoons dat draait op het be sturingsprogramma Windows van Microsoft en chips van In tel. alkmaar - Energie- en waterleve rancier Nuon heeft willens en wetens het risico genomen dat er een chaos zou ontstaan met de rekeningen. Waren het eerst foute eindno- ta's, waarmee duizenden afne mers werden geconfronteerd, nu is er met name in Noord- Holland weer een nieuw feno meen opgedoken: onverklaar baar hoge nieuwe termijnbedra gen. Het bedrijf zegt de problemen liever nu te hebben, dan vol gend jaar wanneer de energie markt wordt vrijgegeven en klanten naar een andere maat schappij kunnen overstappen. Nuon zegt dat de ellende is te rug te voeren op het koppelen van zeven verschillende compu tersystemen. Die staan bij de vier bedrijven waaruit Nuon is ontstaan. Naar aanleiding van de proble men is de overgang naar een nieuw afrekeningssysteem in Friesland en Gelderland uitge- steld.Volgens woordvoerder Sik- king van Nuon heeft het bedrijf de samenvoeging van de com putersystemen snel willen aan pakken. Hij geeft toe dat het be drijf vooraf wist dat het niet zonder kleerscheuren door de hele operatie heen zou komen. „We wilden het rond hebben voor de Europese energiemarkt wordt vrijgegeven. Want als je dan dit soort problemen hebt, lopen je klanten naar een an der." Nuon gaat er vanuit dat het vrijgeven van de markt op 1 januari 2003 gebeurt. Zeker is dat nog niet. Het zou ook een jaar later kunnen zijn. Nuon produceert al weken foute nota's, of stuurt in sommige ge vallen zelfs helemaal niets meer. Al weken hangen duizenden bo ze klanten aan de lijn. Bij de jongste storing komen verhogin gen van de maandbedragen met honderd euro of meer voor, ter wijl het verbruik op die adressen soms zelfs is gedaald. Klanten krijgen dan bij de afrekening geld terug en moeten daarna wel meer gaan betalen. Volgens Nuon zijn de nieuwe fouten het gevolg van het verkeerd bereke nen van de gasprijs. Sikking be nadrukt dat het niet terecht is om nu te denken dat het een administratieve chaos is bij Nuon. amsterdam/cpd - De top van Philips heeft afgelopen week bij na 3,3 miljoen euro (7,2 miljoen gulden) verdiend door het ver zilveren van opties. De bestuur ders Jan Hommen, Arthur van der Poel, Hans Barella en John Whybrow verkochten vorige week in totaal 210.000 aandelen met een winst van tussen de 13 en 20 euro per aandeel. Van der Poel, lid van de raad van bestuur van Philips, ver diende 300.000 euro op de ver koop van 20.000 aandelen. Hij kreeg de opties voor deze aan delen in 1998. Whybrow, ook lid van de raad van bestuur, maakte ruim één miljoen euro winst op de verkoop van 80.000 stukken. Barella, de hoogste man bij Phi lips Medical Systems, incasseer de ruim 854.000 euro. De opties van Whybrow en Barella date ren uit 1999. Hommen, de financiële man in de raad van bestuur, verdiende eerder in februari al 2,4 miljoen euro door opties te gelde te ma ken. Vorige week dinsdag kwam daar nog eens ruim één miljoen euro bij door de verkoop van 50.000 aandelen. Hoeveel belas ting de top betaalde over de op ties is niet bekend. De vakbonden vinden de optie- verzilveringen buiten proportie. Volgens CAO-onderhandelaar J. Hubert van FNV Bondgenoten is 'alle redelijkheid zoek'. „Als wij gewoon een CAO hadden kunnen afsluiten, had je mij hier niet over gehoord. Maar zelfs koopkrachtbehoud is bij Philips te veel gevraagd. Dan staan deze bedragen niet in relatie tot wat Philips van de werknemers vraagt." Onderhandelaar Willms van De Unie noemde vorige week de timing van de optiever- zilvering al 'behoorlijk ongeluk- kig'. dussen - Een werknemer van het bedrijf Maropol in het Brabantse Dussen schaaft aan bij het eindstation in Spijkenisse van de Beneluxlijn van de Rotterdamse metro, de staart van een reusachtige walvis. Het bedrijf bouwt aan twee van dergelijke staarten Foto: ANP/Charlotte Dirkse van respectievelijk twaalf en veertien meter hoog. De staarten worden in mei geplaatst rotterdam/gpd - Een verzekering voor boetes wegens snelheidsovertredingen. Het lijkt te mooi om waar te zijn en dat zal het misschien ook wel blijven. Het Rotterdamse bedrijf Leisure Investment Cooperation in de Spaanse Polder bood vorige week in een advertentie zo'n ver zekering aan, maar heeft al weer gas te ruggenomen. Voor 228 euro per jaar zou de verzekerde maximaal vijf bekeuringen kunnen de clareren, mits de bestuurder niet meer dan dertig kilometer te hard zou hebben gereden. Nu laat het bedrijf -dat hele maal geen verzekeringsmaatschappij is- weten dat het slechts de mogelijkheden van zo'n verzekering onderzoekt. De krantenadvertentie heeft de Pensioen- en Verzekeringskamer er niet van weerhou den direct in het geweer te komen. Deze bekijkt nu of er echt verzekeringen wor den aangeboden. Want Leisure Invest ment Cooperation heeft geen vergunning voor het aanbieden van verzekeringen en komt daar ook niet voor in aanmerking. Het bedrijf is een bv en alleen nv's en on derlinge waarborgmaatschappijen mo gen volgens de wet verzekeringen aan bieden. Bovendien leeft bij de toezicht houder op de verzekeringsmarkt de vraag of het verzekeren van verkeersboetes niet in strijd is met de wetgeving. Woordvoer der Mignon van Leisure zegt nu dat het slechts om een testadvertentie ging. „Om te zien hoe groot de interesse in zo'n soort verzekering is. De reacties waren overweldigend en dat betekent dat er een markt voor is. We moeten nog veel zaken regelen en daarna zullen we deze verze kering niet zelf aanbieden, maar hopen we een grote verzekeraar er warm voor te maken. Zie ons maar als initiator." Mig non heeft uitgerekend dat hij een goud mijntje aan kan boren. „Per jaar wordt in Nederland 377 voor miljoen euro aan boetes uitgeschreven, waarvan zeventig procent voor te hard rijden. Gemiddeld zijn de boetes 40 euro." Dat afgezet tegen een premie van 228 euro voor maximaal vijf overtredingen per jaar, levert dus geld op, is zijn calculatie. utrecht/anp - Wim Meijer keert niet terug in de nieuwe struc tuur van de top van de Rabo bank. Meijer is sinds 1992 voor zitter van de raad van beheer van de bank. Ook David Luteijn, de huidige voorzitter van de raad van toezicht, verlaat de top. Dat heeft de Rabobank gisteren bekendgemaakt. In juni worden beiden naar ver wachting opgevolgd door de Groningse hoogleraar Lense Koopmans die voorzitter wordt van de nieuwe raad van toe zicht. Hij was al vice-voorzitter van de raad van beheer. De wisseling van de wacht komt voort uit de nieuwe structuur die de Rabobank wil invoeren. Nu wordt de top van de bank nog gevormd door de hoofddi rectie en de raad van beheer, waarbij het laatste college over het coöperatieve karakter moet waken. Tevens bestaat er een raad van toezicht, een soort raad van commissarissen. In de nieuwe structuur verdwijnen beide colleges en worden ze ver vangen door een nieuwe, sterke re raad van toezicht. De algeme ne vergadering van de bank moet op 6 juni beslissen over de plannen. De 62-jarige Meijer was voor zijn Rabo-periode vier jaar com missaris van de koningin in Drenthe. Voordien was hij Tweede-Kamerlid voor de PvdA, staatssecretaris van Cultuur en voorzitter van Novib. Ook de voormalige boerenvoorman Lu teijn zit in de politiek, het laatst als waarnemend commissaris van de koningin in Zuid-Hol land en fractievoorzitter in de Eerste Kamer. Hun opvolger Koopmans (58) bezit een uitgebreid netwerk aan nevenfuncties. Hij is com missaris bij twaalf bedrijven, be stuurslid bij drie stichtingen en het ABP, lid van de raad van toe zicht bij drie instellingen en heeft verder nog tal van functies, volgens een telling in augustus vorig jaar. De Rabobank is een van Neder lands grootste banken, met 55.000 medewerkers en 550.000 leden. De bank had in 2000 een ba lanstotaal van 155 miljard euro en een nettowinst van 0,5 mil jard euro. Tokyo - Tien elektronicacon cerns, waaronder Philips, zijn het eens geworden over ge meenschappelijke standaards voor de nieuwe generatie opti sche discs (dvd's) waarmee tv- programma's en video's kunnen worden opgenomen. Dat heb ben Japanse media gisteren ge meld. Philips wilde het akkoord niet bevestigen. Wel zei een woordvoerster van het concern dat er gesprekken lopen. Voor dvd-spelers is er al een ge meenschappelijk standaard, maar voor de recorders zijn er nu nog drie verschillende, van Philips/Sony, Matsushita/Toshi ba en Pioneer/Sharp. Het is de bedoeling de nieuwe producten in 2003 op de markt te brengen. De nieuwe dvd's zullen een zes maal zo grote capaciteit hebben als de bestaande, voldoende voor het opnemen van veertig uur gewone televisie of twee uur hoogwaardige video. De recorders zullen ook met de huidige dvd's kunnen werken en gaan in eerste instantie onge veer 200.000 yen (1730 euro) kosten. hellendoorn/gpd - De Raket- waterijsjes, de mini-Magnums en de bakken Hertog-ijs krijgen binnenkort gezelschap van een verre, maar chique neef: het Ben Jerry's ijs uit de Verenigde Sta ten. Unilever kocht het befaam de merk twee jaar geleden en wenst nu een steviger entree op de Europese markt te maken. De Hellendoornse ijsfabriek van Ola is daartoe uitgekozen als productielocatie. Volgens woordvoerder Gordijn van Unilever is voor Hellen doorn gekozen omdat het be drijf een hoge standaard han teert op het gebied van hygiëne en omdat het imago van Ben Jerry's - kleinschaligheid en kwaliteit - past bij deze fabriek. Voor het uit het Amerikaanse Vermont afkomstige ijsmerk is een aparte productielijn opge zet, waarop inmiddels proefse- ries worden gedraaid. Bij de Hellendoornse Ola-fa- briek werken ruim 180 mensen. De komst van Ben Jerry's leidt niet direct tot een personeelsuit breiding. Dat komt volgens Gor dijn pas in beeld als de produc- tieomvang toeneemt. Hij wil uit concurrentie-overwegingen niet bekendmaken hoeveel er nu in Hellendoorn wordt vervaardigd. Redenen om een deel van de productie naar Europa te ver plaatsen vormen de lagere transportkosten en de hoge dol larkoers. Dat past ook nog eens in de sociale missie, die Ben Jerry's uitdraagt, meent Gordijn: „Want dat transport is toch ook vervuilend." Bij de overname bedong Ben Jerry's dat Unile ver niet aan de sociale missie van de oprichters zou tomen. Nog altijd wordt jaarlijks mini maal een miljoen dollar aan maatschappelijke projecten ge doneerd. arnhem/anp - Ingenieursbu reau Arcadis gaat meedoen aan de modernisering van drie elek trische installaties in Brazilië. De installaties, die worden gemo derniseerd in het kader van een energie-noodprogramma, zijn goed voor een totale capaciteit van 194 megawatt en moeten voor juni operationeel zijn. Arcadis doet mee via zijn doch ter Arcadis Logos. De moderni sering levert een omzet van 10 miljoen euro op. Verder krijgt Arcadis Logos een deel van de winst van de centrales. natuurlijk geld. Maar dat komt dus omdat ze daarvoor de regels ontdoken." Door de ruzie over de reisuren- regeling is nog helemaal niet ge sproken over de andere voor stellen van de bonden. FNV Bouw wil bijvoorbeeld naast een structurele loonsverhoging van 3,75 procent een nieuwe winst- delingsregeling afspreken. Dat voorstel is uniek omdat alle werknemers in de hele bedrijfs tak dan kunnen meeprofiteren van de winst. Ook als een werk nemer werkt bij ee^fcedrijf dat helemaal geen winwneeft ge maakt. „Het Economisch Insti tuut voor de Bouw meet jaarlijks hoeveel winst de bouwbedrijven gemiddeld hebben gemaakt. Een gedeelte van die winst moet worden verdeeld over alle werk nemers in de bedrijfstak", legt Van Haaster uit. De onderhan delaar wil hiermee voorkomen dat alleen managers delen in de winst. De werkgevers hebben al laten weten niets te voelen voor dat voorstel. Zij willen op hun beurt tornen aan het ziektegeld. Zodra een werknemer zich vaker dan 3 keer per jaar ziek meldt, moet hij daar roostervrije dagen voor inleveren. „Dat is voor ons on bespreekbaar". zegt Van Haas ter. „Het ziekteverzuim in de bouw ligt veel lager dan het ge middelde ziekteverzuim in Ne derland. Ik zie dus geen redenen om de huidige regeling strenger te maken. door Sylvia Marmelstein woerden/gpd - „Een bizarre situ atie", noemt Dick van Haaster het. De CAO-onderhandelaar van FNV Bouw heeft nog niet eerder meegemaakt dat de bonden met acties dreigen, terwijl ze nauwe lijks met de werkgevers hadden gesproken. Maar als de werkgevers vandaag weer niet zijn ingegaan op de CAO-voorstellen van de bon den, kunnen ze vanaf half maart rekenen op werkonderbrekin gen, zegt hij stellig. Reden voor de patstelling is dat de werkge vers weigeren te praten over de voorstellen van de bonden (FNV Bouw, Hout- en Bouwbond CNV en het Zwarte Korps). Ten minste, niet voordat de bonden akkoord gaan met een versobe ring van de reisurenregeling (vergoeding voor woon werk verkeer)zo kreeg Van Haaster meteen te horen bij de eerste onderhandelingsronde. „Ook bij de tweede, derde, vierde en vijf de afspraak bleven ze bij die eis. En op zo'n manier onderhandel je niet met elkaar", zegt Van Haaster geïrriteerd. „Dat is na melijk niet praten, maar dwin gen." Werkgevers vinden de huidige reisurenregeling te duur. Bouw vakkers krijgen voor iedere 50 kilometer die ze moeten afleg gen tussen huis en bouwplaats CAO-onderhandelaar Dick van Haaster van FNV Bouw: „Op zo'n manier onderhandel je niet met elkaar." Foto: GPD/Roland de Bruin één reisuur vergoed. De vergoe ding moet gelijk zijn aan het normale uurloon. Alleen het eerste uur reistijd moeten de bouwvakkers zelf betalen. De werkgevers vinden de regeling belachelijk omdat de werkne mers volgens hen veel harder kunnen rijden dan 50 kilometer per uur." Van Haaster twijfelt daaraan („hoe hard rijd jij in de spits?"), maar is bereid een onderzoek in te stellen. „We kunnen meten met welke gemiddelde snelheid de bouwvakkers reizen tussen huis en werk.Als ze harder rij den, wil ik de vergoeding best verminderen. Maar als blijkt dat ze langzamer rijden, moeten de werkgevers bereid zijn de ver goeding hoger te maken. Maar hier valt met de werkgevers niet over te praten." De afspraak over de reiskosten is juist in de vorige CAO vastge legd omdat de werkgevers vol gens de bonden sjoemelden met vergoedingen. „Bazen moesten voor ieder uur reistijd (min het eerste uur) gewoon het loon doorbetalen. Veel bedrijven be taalden echter te weinig, of hele maal niks. Tja. als dan ineens de regeling zo wordt vastgelegd dat je er niet onderuit kunt, kost het

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9