Brinkhorst vreest vlees uit nieuwkomers in EU BUITENLAND België in ban van bizarre moordzaak zonder lijken Minister: Nederland wil geen nieuwe voedselproblemen Metrische martelaars verliezen Britten uit Afghanistan naar huis na schietpartij EU stelt alsnog sancties in tegen bewind Mugabe Neergeslagen Reserve-officieren Israël willen bezet gebied kwijt Getuige: Milosevic wist van misdaden Kosovo ibanov weg gens Koersk lou - De Russische vice- Klebanov, die het on- iek leidde naar de onder van de onderzeeër Koersk, [eren benoemd tot minis- p industrie en weten een benoeming die veel leeft van een degradatie, lecreet werd door presi- Poetin getekend op de dag lebanovs commissie haar apport indiende. In het ort wordt alleen gezegd dat agen omtrent het vergaan iet schip met 118 mensen joord in augustus 2000 zijn flost', maar een eenduidige lusie over de oorzaak [vermeden. r Indiërs door gpest geveld delhi - In de Indiase deel- Punjab heerst longpest. ier sterfgevallen in het ge- staat vast dat pest de soorzaak was. Artsen gaan lvan uit dat de ziekte on- ontrole is, nu een week geen nieuwe gevallen zijn loken. De Indiase autori- hebben uitgebreide voor- maatregelen getroffen. In bieden waar de eerste ge- izich voordeden, zijn hui- ntsmet en is aan 35.000 en antibiotica verstrekt, laatste epidemie in India, 14, stierven ongeveer 100 en aan de pest. De ziekte [antibiotica te genezen. nan vergelijkt fat met Hitier fiv - Premier Milos Zeman sjechië heeft de Palestijn der Yasser Arafat in een gesprek met de Israëlische Ha'aretz vergeleken met Hitier. Zeman zei dat in de Tweede Wereld zeen gesprekspartner n dat er nu geen onder- dingen met Arafat moeten in gevoerd', en sprak over als 'de grootste terrorist jn tijd'. Hij wond er geen ss om dat hij ook Arafat danig beschouwt. „Het is m mij een oordeel te vel er Arafat, maar iedereen bruik maakt van terreur is nij een terrorist." r raketten op gveld gericht De politie van het Pa- nse Karachi heeft gisteren luchthaven van de stad ketten gevonden die ge- raren op een terminal die gebruikt door Ameri- s militairen. De in China rdigde raketten waren en van een tijdklok. Vol- olitiecommissaris Kamal varen ze niet krachtig ge- >m grote schade aan te i, en moeten ze gezien n als een uiting van aan- nd verzet van religieuze listen tegen het bewind neraal Pervez Musharraf. itraffen voor ukte overval Vier mannen zijn gis- reroordeeld tot celstraf vijftien tot achttien jaar un poging om in novem- DO voor 328 miljoen euro imanten te stelen uit de nse Millennium Dome, itie was al maanden van n op de hoogte van de de overval, en was in getale in de buurt toen ren op 7 november 2000 irden om met een shovel pel binnen te dringen, ide had het gemunt op •karaats Millennium Star, wee na grootste diamant vonden. ie soldaten paans strand ttR - Het Britse leger - isteren zijn excuses aan- in voor een oefening i Britse mariniers zondag ;eluk een Spaans strand raltar bestormden. De- sprak van 'een betreu- ardige' vergissing. Inwo- n het Spaanse La Linea tondag met verbazing roep mariniers met lievaartuig een stuk bezette. De 'invasie' p een gevoelig tijdstip in fins-Britse onderhande- over de toekomst van Gi- dat sinds 1704 onder stuur staat. - e imam voor - inhaat gepakt tl - De Britse politie heeft jarige imam opgepakt ilims zou hebben opge- joden en niet-gelovigen oorden. Hij werd aange- na een oproep van par- iriërs, die waren gealar- loor een onthulling in les dat bandjes met op lezingen van Abdullah 1 in omloop waren. El- op Jamaica geboren als Forest, en is pas later geworden. Op het aan- )t moord staat maxi- venslang. dinsdag 19 februari 2002 door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel Minister Brinkhorst van landbouw vreest dat er meer onveilig vlees in de win kels belandt zodra tien Midden- en Oost-Eu- ropese landen in 2004 lid worden van de Eu ropese Unie. Volgens de minister voldoen de slachthuizen in de nieuwe lidstaten absoluut niet aan de EU-vereisten voor hygiëne en voedselveiligheid. „Nederland gaat de ko mende tijd geweldig op deze kwestie hame ren", aldus Brinkhorst. Vóór de nieuwe EU-lidstaten mogen toetre den, dienen zij te voldoen aan de Europese regels voor veilig voedsel. Brinkhorst is ech ter bezorgd dat de hand wordt gelicht met de regels. „Ik vrees dat aan de nieuwkomers niet dezelfde eisen worden gesteld als aan de huidige EU-landen. Maar wij willen in Nederland niet geconfronteerd worden met nieuwe voedselproblemen, maar nu uit het oosten", aldus de bewindsman gisteren na overleg met zijn EU-collega's. Op het moment dat landen als Polen en Hongarije lid zijn van de Unie, vervallen de grenscontroles. Vlees uit die landen mag dan overal in de EU worden verkocht. Dat zelfde geldt voor vlees dat door de nieuwko mers wordt geïmporteerd, bijvoorbeeld uit de Oekraïne, en dan verder wordt verhan deld. Brinkhorst: „De burger is bang voor gerommel met zijn eten. Wij moeten hem garanderen dat het voedsel veilig is." Hij verwijt de Europese Commissie vooral oog te hebben voor de kosten van de uit breiding. In de financiële berekeningen die de Com missie - het dagelijks bestuur van de EU - onlangs presenteerde, wordt met geen woord gerept over voedselveiligheid. „Ver antwoordelijk commissaris Byrne (consu mentenbescherming) roert zich nauwe lijks", aldus de minister. Sinds de BSE-crisis in Groot-Brittannië en het dioxineschandaal in België staat voedselveiligheid hoog op de agenda's van de afzonderlijke lidstaten. Hij wijst erop dat de slachthuizen in de Midden- en Oost-Europese landen veertig jaar achterlopen als het om hygiëne en vei ligheid gaat. Terwijl in het Westen de regels steeds verder werden aangescherpt onder druk van de gekke-koeienziekte, mond- en klauwzeer en de varkenspest, stond bij de nieuwkomers de ontwikkeling nagenoeg stil. Brinkhorst wil de komende maanden de druk op de kandidaatlanden fors opvoeren. Hij sluit niet uit dat de eerste jaren van hun lidmaatschap alleen vlees uit speciaal ge controleerde slachthuizen in de rest van Eu ropa verkocht mag worden. „Knoeiers heb je altijd in de wereld. Daarom is controle zo belangrijk", aldus de minister. Hij wil de voedselveiligheid volgende maand met zijn collega's bespreken. door onze correspondent Harm Harkema londen - Britse traditionalisten en Europahaters hebben giste ren een gevoelige nederlaag ge leden. Vijf kooplui die waren be boet omdat ze hun waren nog in de vertrouwde imperiale een heden als ounces (23,35 gram) en pounds (454 gram) verkopen, verloren bij het Britse Hoogge rechtshof het beroep dat ze had den aangespannen. De reacties van hun fanatieke aanhangers, deels voortkomend uit de anti-Europese Onafhan kelijkheidspartij, waren voor spelbaar: Weer loopt ons ko ninkrijk aan de leiband van het bureaucratische Brussel. De ad vocaat van de vijf 'metrische martelaren', zoals ze worden ge noemd, sprak zelfs van 'de dood van de democratie', omdat een niet-gekozen orgaan in een an der land bepaalt wat de Britten moeten doen. Maar volgens het Hooggerechts hof mankeert er niks aan de ruim twee jaar geleden van kracht geworden wet, die ver koop in metrische eenheden (grammen, liters en meters) ver- kabul/afp - Twee Britse militai ren van de internationale troe penmacht ISAF in Afghanistan zijn naar huis gestuurd, in ver band met het onderzoek naar een schietincident in het week einde. Dat zei een ISAF-woord- voerder vanmorgen. Bij het inci dent kwam een Afghaan om. De Britten zouden op ongewa pende Afghanen hebben ge schoten, die met een op punt van bevallen staande vrouw on derweg waren naar een zieken huis. Zaterdag werd aanvankelijk meegedeeld dat de Britten had den teruggeschoten toen onbe kenden een observatiepost van de ISAF onder vuur namen. Later kwam een 25-jarige man met een heel ander verhaal. Hij zei dat hij samen met zijn vrouw, zijn 20-jarige broer en enkele andere familieleden op weg was naar het ziekenhuis voor de geboorte van zijn eerste kind. De inzittenden van de au to waren volgens hem niet ge wapend. Ze zaten nog maar net in de au to toen zij werden getroffen door een regen van kogels. Zijn broer kwam daardoor om het leven. De hoogzwangere vrouw slaagde erin gewond terug naar huis te strompelen, waarop zij van een zoontje beviel. Ook het Afghaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft de lezing van de Britse Defensie van de hand gewezen. Uit voor lopig onderzoek is volgens ge neraal Zialhaq Majur gebleken dat alleen de Britse militairen wapens hebben gebruikt. „Blijk baar zijn de militairen op de ob servatiepost nerveus geworden, toen een paar mensen meer dan twee uur na het begin van de avondklok snel in een auto zijn gestapt" zegt Majur. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Europese Unie trekt haar verkiezingswaarne mers terug uit Zimbabwe. Met onmiddellijke ingang worden bovendien de Europese tegoe den van president Mugabe en negentien anderen bevroren. Zij maken zich volgens de EU schuldig aan ernstige schendin gen van de mensenrechten en belemmering van de vrijheid van meningsuiting. Er komt een verbod op de wa penhandel met Zimbabwe en een reisverbod naar en door Eu ropa voor de president en zijn naaste medewerkers. Na weken lang aarzelen over sancties heb ben de ministers van buiten landse zaken gisteren die knoop doorgehakt. De directe aanlei ding was de uitwijzing van de Zweedse diplomaat Pierre Scho rt, de leider van de waarnemers, waardoor de delegatie het wer ken onmogelijk werd gemaakt. Schori keerde zaterdag uit Zim babwe terug en overtuigde de ministers gisteren in Brussel dat een waamemersmissie geen toekomst heeft. Volgens hem kreeg de delegatie te maken met steeds meer geweld, werden de kantoren van de missie openge broken en ontstond een situatie die per dag onzekerder en on voorspelbaarder werd. Minister van Aartsen spak giste ren van een 'lastige afweging'. Er staan grote belangen op het spel: de sancties kunnen de Eu ropese relaties met andere Afri kaanse landen bederven, het le ven van Europese burgers in Zimbabwe bemoeilijken en het regime van Mugabe in de kaart spelen. De Zimbabwaanse op positie heeft via de Britse minis ter Jack Straw druk uitgeoefend om pas na de verkiezingen maatregelen tegen het regime te nemen. Volgens Van Aartsen is het 'hoogst onwaarschijnlijk' dat de verkiezingen in Zimbabwe op 9 en 10 maart eerlijk zullen verlo pen. Schori zei gisteren in Brus sel dat de autoriteiten in Zim babwe zich openlijk en met grof geweld bemoeien met de verkie zingscampagne. De grootste op positiepartij MDC heeft geen enkele bewegingsruimte, en de monstraties of protest worden hard bestraft. sao paulo Opstanden zijn in de overvolle en pri mitieve gevangenissen van Brazilië aan de orde van de dag. Zo werden deze gedetineerden in Sao Paulo gisteren op een binnenplaats bijeen gedreven, na dat ze met een opstand hadden herdacht dat jaar eerder een grote landelijke opstand in 29 vangenissen werd neergeslagen. Foto: Reuters/Paulo Liebert een ge- plicht, in lijn met Europese re gelgeving. Zij die blijven meten en afrekenen in ounces, pounds, stones, yards, inches en pints, riskeren een boete die kan oplopen tot ruim 3.000 euro. De vijf winkeliers moeten behal ve de boetes de proceskosten betalen, die in de tonnen lopen. Een groot probleem is dat niet, want de achterban - onder wie komiek John Cleese en acteur Edward Fox (Soldaat van Oran je) - is kapitaalkrachtig en ver enigd in het Defensiefonds Me trische Martelaren. In tegenstel ling tot vele van hun aanhangers hebben de veroordeelde winke liers zelf geen ideologische be zwaren tegen het metrische stel sel, maar zeggen ze louter vast te houden aan pounds en oun ces omdat de klant het wil. Een van hen, groenteboer Julian Harman uit Camelford in Corn wall werd door een ijverige diender geverbaliseerd omdat hij spruitjes verkocht voor 39 pence per pound in plaats van per 454 gram. Hij zei:Als ie mand de winkel binnenkomt en in kilo's bestelt dan heb ik daar geen enkele moeite mee. Alleen gebeurt dat niet in Camelford. Ik door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Een moordzaak zonder lijken, een rechtszaak even bizar als onvoorspel baar; in Brussel is gisteren het proces be gonnen tegen de Hongaarse dominee An dras Pandy (75) en zijn dochter Agnes (44). Ze worden verdacht van de moord op zes familieleden. De lijken werden volgens Agnes opgelost in Claenest, een agressief ontstoppings- middel op basis van zwavelzuur. De bot ten die overbleven, stopte Andras Pandy in een vuilniszak die hij dumpte bij het slachthuis van Anderlecht. In de kelder van zijn 'house of horror' aan de trooste loze Brusselse Nijverheidskaai werden bovendien de stoffelijke resten gevonden van zeker tien mensen. Geen van hen behoorde echter tot de fa milie Pandy. Grote vraag blijft daarom van wie de botten wél waren. Het is één groot vraagteken. In het verleden is ge suggereerd dat het vrouwen betrof die door Pandy via contactadvertenties naar Andras Pandy wordt voorgeleid. Foto: Belga België werden gelokt. Maar ook daar is geen enkel bewijs voor. Pandy weigert sinds 1997 elke medewerking aan het on derzoek, en ontkent alles. De mediabelangstelling voor het proces voor het Brusselse Hof van Assisen is enorm. Volgens de advocaten van Andras Pandy is het dan ook ondenkbaar dat hun cliënt een eerlijk proces krijgt. Geen enkel jurylid heeft niets over de gerucht makende zaak gelezen of gehoord. „Dit proces wordt niet in de rechtszaal, maar op de straatstenen gevoerd. Op basis van roddels die een eigen leven zijn gaan lei den", zei de advocaat van Pandy. De klacht werd door het Hof echter van tafel geveegd. De uitkomst van het proces is onzeker. Het is het woord van Andras Pandy tegen dat van zijn dochter. Lijken van familiele den of bewijzen voor de moordpartijen in de kelder ontbreken. Volgens Agnes sneden ze er tussen 1986 en 1989 de li chamen van haar moeder, twee broers, stiefmoeder en een stiefzus aan stukken. De laatste moord, in 1989 op een andere stiefzus van Agnes, zou Andras Pandy in z'n eentje hebben gepleegd. De li chaamsdelen werden opgelost in Clae nest, en door het rioolputje weggespoeld. De stamboom van de dominee, die zich in 1957 in België vestigde, ziet er als volgt uit. Hij is vader van één dochter (Agnes) en twee zoons (beiden spoorloos ver dwenen) uit z'n eerste huwelijk. Bij echt genote nummer twee - zij had al drie dochters uit eerdere huwelijken, die door Pandy werden geadopteerd en van wie er twee op de lijst van overledenen staan - verwekte hij twee zoons, die inmiddels 20 en 22 jaar oud zijn en ook als getuige zijn opgeroepen. Pandy beweert dat z'n eerste vrouw Ilona in 2001 aan kanker is overleden. Zijn tweede echtgenote zou in leven zijn, maar zijn ondergedoken voor de Russi sche KGB. En ook de kinderen maken het goed, beweert Pandy. Hij is naar eigen zeggen zelfs de trotse opa van zestien kleinkinderen. „Misschien komt mijn fa milie na het proces opdagen", liet hij zich eens ontvallen tegen een man die hem geregeld in de cel opzocht, en die tijdens het proces als getuige zal worden gehoord. Maar Pandy staat niet alleen terecht voor moord. Hij wordt ook beschuldigd van het verkrachten van zijn kinderen. Agnes zou dertien zijn geweest toen Andras haar voor het eerst misbruikte, en zou volledig in de ban zijn geweest van haar dominante vader. Bij een andere (stief) dochter verwekte Pandy een kind. Toen het meisje zich uit zijn greep wilde los maken, probeerde Andras haar te ver moorden om te voorkomen dat zijn in- cestpraktijken bekend zouden raken. Het meisje wist echter te ontkomen en woont met haar zoon in Canada. De komende dagen worden vijftig getui gen gehoord. Een uitspraak wordt over drie weken verwacht. heb nog nooit iemand gehad die een kilo worteltjes wilde.' Niettemin is een groot deel van de bevolking zeer vertrouwd met het metrische stelsel. Sinds 1965 al wordt in het Britse on derwijs gerekend in metrische eenheden, het geldstelsel werd ruim dertig jaar tiendelig, en een product als benzine komt ook al weer een behoorlijke tijd in li ters uit de pomp. Ook supermarktketens verko pen alles in grammen en liters, ook al gaat het soms om verpak kingen van 454 gram (een pound) of 284 ml (een halve pint). Menig slager en groenteboer ad- verteen en prijst in zowel het imperiale als het metrische stel sel, hetgeen toegestaan is, als de basis maar het metrische stelsel is. De vijf veroordeelde kooplui ho pen via een ingewikkelde juridi sche omweg nog in beroep te kunnen gaan bij het Hogerhuis. Een van hen speelde zelfs met de gedachte de hulp van het verguisde Europa in te roepen, en in beroep te gaan bij het Eu ropese Hof voor de Mensen rechten. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Onder het motto 'Zeg gedag tegen de Palestijnen' wil een organisatie van hoge Israëli sche reserve-officieren en ex- hoofden van veiligheidsdiensten in Israël actie voeren voor een onmiddellijke gedeeltelijke te rugtrekking uit de bezette gebie den en de vestiging van een Pa lestijnse staat. Volgens deze 'Raad voor Vrede en Veiligheid' moet Israël de he le Gazastrook opgeven, en een groot deel van de Westoever, in clusief 40 k 50 nederzettingen. De raad vindt dat te veel solda ten hun krachten verspillen aan het beschermen van een kleine groep geïsoleerd wonende kolo nisten. Ze zouden beter kunnen worden ingezet bij het verdedi gen van de grens tussen Israël en de bezette gebieden. De raad telt zo'n duizend leden, met de rang van kolonel en ho ger. Hun plan is het resultaat van maanden discussie. Uitein delijk schaarde tachtig procent zich er achter. De tegenstanders zijn niet per se tegen het opge ven van grondgebied, maar me nen dat dit het resultaat moet zijn van onderhandelingen. Een onmiddellijk vertrek zou overleg volgens hen alleen maar moeilij ker maken, omdat de Palestij nen het zouden opvatten als een vlucht. Generaal-majoor Danny Roth- schildt is voorzitter van de Raad. Hij zegt in het dagblad Ha'aretz dat hij aanvankelijk niet goed wist wat hij van het plan moest denken. Maar toen hij van Pa lestijnse contacten hoorde dat de radicale stroming het in de bezette gebieden steeds meer voor het zeggen krijgt, kwam hij tot de conclusie dat Israëliërs en Palestijnen zo snel mogelijk van elkaar moeten worden geschei den. Wat hem bovenal heeft beïn vloed, is het toenemende verzet onder reservisten om in de be zette gebieden te dienen. Onge veer tweehonderd reservisten, voornamelijk in de lagere ran gen, hebben een verklaring on dertekend waarin ze aankondi gen dat ze geen gehoor zullen geven aan oproepen voor reser- vedienst op de Westoever of in de Gazastrook, omdat ze dat on nodige inzet van mensen en middelen vinden. De Israëlische regering is tegen een terugtrekking uit bezet ge bied zonder een akkoord. Ook Palestijnse leiders moeten er niets van hebben. Zij zijn bang dat 'voorlopige grenzen' auto matisch definitief zullen wor den. Het is niet geheel duidelijk wat de reactie zal zijn van het linkse kamp in de Israëlische politiek. Linkse Israëli's zijn over het algemeen tegen de absolute scheiding van Israël en een Pa lestijnse staat, omdat volgens hen de Palestijnse economie op deze manier niet levensvatbaar door Simone van Driel den haag - Slobodan Milosevic werd al in april 1998 persoonlijk geïnformeerd over de misdaden die het Joegoslavische leger en de Servische politie pleegden te gen de Albanezen in Kosovo. Op de beschuldiging dat bij een specifieke 'anti-terroristische' actie vrouwen en kinderen wa ren vermoord, antwoordde Milosevic dat ze 'twee uur de tijd hadden gekregen om te ver trekken'. Mahmut Bakali verklaarde dat gisteren voor het Joegoslavië-tri- bunaal in het proces tegen Slob odan Milosevic. De Joegoslavi sche ex-president wordt er on der meer van beschuldigd dat hij op zijn minst niets heeft ge daan om in Kosovo misdaden door leger en politie-eenheden onder zijn gezag te voorkomen of te bestraffen. Mahmut Bakali, 'onafhankelijk intellectueel' sinds hij in 1981 uit de communistische partij van Kosovo was gewerkt, is de eerste van in totaal negentig ge tuigen die door de aanklagers zullen worden opgeroepen. Ba kali ontmoette Milosevic enkele keren in 1998, waarbij hij de president duidelijk maakte wat de meerderheid van de Albane zen in Kosovo wilde: een eigen republiek binnen Joegoslavië, te bereiken door politieke onder handelingen en niet door ge weld. Toen Bakali Milosevic verweet dat in Kosovo 'onschuldige bur gers' werden vermoord, was zijn antwoord: Wij vechten tegen terroristen.' „Hij toonde geen teken van schuld." Bakali vertel de de rechters ook over een ont moeting met het hoofd van de Servische veiligheidstroepen in Kosovo, Gajic. Toen Bakali hem vertelde over misdaden van de politie, zei Gajic:„Dit is nog niets. We hebben het plan 'Ver schroeide Aarde', waarbij 700 Albanese dorpen worden ver nietigd. Dat is nog niet in wer king getreden." Milosevic riep zichzelf gister morgen tijdens het slotstuk van zijn openingsverklaring uit tot 'morele winnaar' van het pro ces. Hij zei dat de aanklagers aan hem ideeën toeschrijven die toebehoren aan Biljana Plavsic, ex-president van de Bosnische Serviërs. Zij vond het Vance- Owen-vredesplan onacceptabel. Omdat Milosevic het wel steun de 'heeft ze jaren niet meer te gen me gepraat', zei hij. Plavsic, die ook door het tribunaal wordt berecht, treedt mogelijk als ge tuige tegen Milosevic op. Milosevic ontkende iets te weten van de massamoord op duizen den moslimmannen bij Srebre nica in 1995. „Ik belde Karadzic, en ook hij bezwoer mij dat hij daar niets van wjA Hij zei dat hij juist de beschflning van de bevolking had bevolen." Ook zei Milosevic dat hij als president van de deelrepubliek Servië geen enkele zeggenschap had over het toenmalige federale Joegoslavische Volksleger (JNA). Aan soldaten waarvan grove misdaden in Kroatië en Bosnië toegeschreven. Verder hamerde Milosevic we derom op het feit dat hij geen schuld draagt voor de ellende op de Balkan. Vooral 'westerse oorlogshitsers en de door hen betaalde media' zijn volgens hem verantwoordelijk voor de conflicten in Kroatië. Bosnië en Kosovo. Door separatisten en terroristen te steunen, hoopten de VS. Duitsland en de EU Joegoslavië te breken en de afzonderlijke deelstaten te vernietigen, alaus Milosevic.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7