SCHRIJVENDE LEZERS Beschuldigingen over scriptie vliegveld Valkenburg zijn bespottelij Scriptie Valkenbu opzichtig lobbysti Nederland kwetsend in kwestie Zorreguieta Kritiek op scriptie over Valkenburg is te beperkt WiiiiffinHiiiï Ju,.; rt «<:,V Hulde aan de taxibedrijven Hoe betrouwbaar is ex-politicus? Noordwijkse ondernemen moeten baatbelasting beta Recept voor verpauper DINSDAG ig FEBRUARI 2002) Alhoewel ik besef, dat ik tegengewor pen kan krijgen qui s'excuse, s'accuse, wil ik toch enig commentaar geven op de 'schrijvende lezer' R.J. Sperna Weiland in het Leidsch Dagblad van 11 februari. De kop geeft - dat is bij dagbladen niet steeds het geval - uitstekend de mening van de schrijver weer: arme student is 'misbruikt' door sluwe, ou de, burgemeester en zal, waarschijn lijk als dreigement bedoeld, 'daar nog vaker dan hem lief is' in zijn verdere loopbaan 'aan worden herinnerd'. Een doctoraal student rondt zijn stu die, gebruikelijk, af met een scriptie waarbij hij of zij wordt begeleid door een docent, al dan niet een hoogle raar. Student en docent bepalen sa men het onderwerp en gaan vervol gens op pad, intern of extern, om het benodigde studiemateriaal te verza melen. Jasper Feuth, de scribent, had twee begeleiders: Van Loon en Van Gunsteren, beide verbonden aan de TU Delft. Ik kwam met hen in aanraking nadat zij hadden besloten in het kader van hun opvattingen over 'open design methodologie' - tevens de kop van de scriptie - als onderwerp te behan delen 'touwtrekken rondom vlieg kamp Valkenburg", de meer leesbare ondertitel. Ik vond niet Jasper Feuth bereid, een bespottelijke kenschets van de heer Weüand, om 'de natuur in het Groe ne Hart te vergelijken met die van het vliegveld Valkenburg' doch hij en zijn docenten vonden vervolgens mij be reid hem te helpen zijn doctoraal scriptie mede inhoud te geven. Voor de kennismaking met de drie heren wist ik zelfs niet van hun be staan. Ik zou hen nu overigens, ge zien het intellectuele bezit van de drie heren, gaarne tot mijn vrienden willen rekenen, zoals de heer Sperna Weiland veronderstelt. Het onderwerp van de scriptie is voor Valkenburg, alsook voor de gemeen ten waarmede in 'Valkenburg 2010' wordt samengewerkt, te weten Kat wijk, Wassenaar en Rijnsburg, inte ressant, omdat de scriptie de gele genheid geeft een publieke discussie uit te lokken over onderwerpen die tot dusverre onderbelicht zijn geble ven. Er is een redelijk groot aantal rappor ten over de eventuele sluiting van het vliegkamp verschenen. Een deel daarvan is beschikbaar voor publica tie, maar dan gaat het vooral om rap porten die redelijk aansluiten bij de Vijfde Nota van de heer Pronk, waar in namens de regering sluiting van het vliegkamp wordt voorgelegd aan de Tweede Kamer, die daarover op korte termijn moet beslissen. Een enkel rapport is echter intern en 'geheim' waardoor in de openbaar heid daarover niet kan worden ge sproken omdat een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur voor ge wone stervelingen in dit geval niet mogelijk is. Er is ook een enkel intern rapport over de eventuele verplaat sing waarvoor wel een 'WOB-versie' werd vrijgegeven, waarbij een aantal 'commercieel vertrouwelijke gege vens' zijn zwart gemaakt. Bij mijn gesprekken met Kamerleden werd mij duidelijk dat zij die in maart over de consequenties van de Vijfde Nota moeten beslissen, totaal in het ongewisse zijn over het bestaan van de laatste twee categorieën rappor ten. Dat nu maakt de scriptie van Jasper Feuth zo interessant voor de groep belanghebbende gemeenten, daar in deze scriptie een aantal waarden en kosten wordt vergeleken - waarmee men het eens of oneens kan zijn - die elders wel zijn gemaakt, maar tot dusverre niet publiekelijk bespreek baar zijn. Alhoewel zij voor Kamerle den van doorslaggevend belang kun nen zijn bij hun fundamentele dis cussie in de Tweede Kamer. Tenslotte twee opmerkingen. Het ware juist geweest indien het Leidsch Dagblad de heer Spema Wei land niet alleen met zijn, gerespec teerde, naam en woonplaats had la ten ondertekenen maai' erbij vermeld had - niet ongebruikelijk bij ingezon den brieven - dat hij voorzitter is van het Comité Doesburg, dat zich inzet voor behoud van het Groene Hart. Ook deze belangenbehartiging is res pectabel, maar niet meer dan hi komen voor de belangen vani ners door vier gemeenten. Ik heb geprobeerd de heer S[ Weiland te benaderen voor ee; bliek debat, waartoe scribent e geleiders van de scriptie gaam reid zijn, doch slaagde daarin door zijn verblijf in het buitenlai Ik blijf echter volhouden, on meen dat nu juist een publiek over alle aspecten van een evei sluiting van het vliegkamp V c burg nog steeds, en ja zelfs me meer, van deze tijd is. J. van der R waarnemend burgem Valke R.J. Spema Weiland reageert in het Leidsch Dagblad van 11 fe bruari op een artikel over de scriptie van Jasper Feuth, die een onafhankelijk onderzoek doet naar de discussie rond het Marinevliegkamp Valkenburg. Op die brief wil ik reageren. Het is erg jammer dat Spema Weiland zich beperkt tot de in formatie die in het Leidsch Dag blad van 1 februari stond en kennelijk niet de moeite heeft genomen de volledige samen vatting van het rapport 'Touw trekken rondom Vliegkamp Val kenburg' van Feuth te lezen. Ook is er kennelijk bij Spema Weiland nauwelijks interesse om zich te verdiepen in andere stukken die over het vliegkamp zijn verschenen. Er wordt hoog opgegeven van de natuurwaarde die de Grote Polder zou hebben: 'tussen Noordzee en Chinese Zee is ner gens anders een dergelijk land schap met de daarbij behorende specifieke natuur te vinden'. Is dit wel waar? Deskundigen noe men de Grote Polder een mono cultuur, waar we in Nederland veel meer van hebben, terwijl het onafhankelijke, wetenschap pelijke Alterra-rapport (nr. 245 'De ecologische waarden van Marinevliegkamp Valkenburg en omgeving), dat in maart 2001 verscheen, duidelijk is over vliegkamp Valkenburg. Twee citaten uit het Alterra rap port: „Het vliegveld is door zijn ligging, openheid, aanwezige gradiënten, uitgestrektheid, rust en gebruik van aanzienlijke eco logische betekenis. Gebieden met een vergelijkbare combinatie van ecologisch relevante kenmerken en eigenschappen zijn elders in Nederland niet bekend. „Uniek in Europa en komt ook elders in de wereld maar weinig voor. Vanuit natuurontwikkelings optiek biedt het gebied grote po tenties die eigenlijk nergens zo betrekkelijk eenvoudig gerea liseerd zouden kunnen worden." ,r., vv - V. - m mmè De mogelijke sluiting en bebouwing van vliegveld Valkenburg houdt de gemoederen, net als bouwplannen in het Groene Hart, in de hele regio bezig. Archieffoto: Frans Roomer Als Spema Weiland werkelijk zo begaan is met het lot van de na tuur in Zuid-Holland moeten bovenstaande keiharde feiten hem er toch van overtuigen dat bouwen op Valkenburg geen goed idee is? Sluiting van het vliegkamp en bebouwen (al is het maar gedeeltelijk) zou na melijk een ramp zijn voor de honderdvijftig tot tweehonderd vogelsoorten die op het vlieg kamp zijn waargenomen, waar van de wulp en bergeend ner gens anders in Zuid-Holland nog broeden. Volgens de na tuurbeschermingsorganisaties moet de groene bufferzone tus sen Leiden en Den Haag behou den blijven voor natuur, land bouw en recreatie. De groenzo- nes op en rond het vliegveld zijn een wezenlijk onderdeel van de ze bufferzone. Door bebouwing van het vliegveld zouden deze natuurwaarden verdwijnen. Spema Weiland zegt ook nog iets over de VIP-vluchten, na melijk dat die makkelijk op Zes tienhoven kunnen worden afge handeld. Het is toch algemeen bekend dat de wetgever in dit land voor elk vliegveld een vast gesteld aantal vliegbewegingen heeft bepaald en dat dit samen met de geluidszonering al vol doende problemen geeft? Hoe moet een vliegveld als Rotter dam Airport of Schiphol die jaarlijks 450 VIP-vluchten er dan probleemloos bij nemen? Om diezelfde reden is aanvul lend VIP-vervoer per helikopter in plaats van per auto ook vrij wel onmogelijk... tot voor kort mocht zelfs de traumahelikopter wanneer mensen in levensbe dreigende omstandigheden ver keerden niet altijd vliegen. En vervoer naar Den Haag over de weg kan natuurlijk wel, maar zal in de drukke Randstad ongetwij feld leiden tot nieuwe veilig heids- en fileproblemen op de wegen naai' Den Haag. Dus waarom Valkenburg sluiten? Het is dé ideale plaats om efficiënt beveiligd en in alle mst de VIP's te ontvangen en ze zijn in een kwartier tijd per auto in Den Haag. Spema Weiland rept met geen woord over de Orions die op Valkenburg staan gestationeerd en in geval van sluiting elders moeten worden ondergebracht. Verhuizing van de Orions en de daarbij behorende specifieke operationele faciliteiten kost naar schatting tussen de 136 en 227 miljoen en betekent tegelij kertijd vernietiging van het reeds in Valkenburg geïnves teerde kapitaal. Kortom: niet bouwen op Val kenburg betekent dat de unieke natuurwaarde, die zich op een operationeel vliegkamp prima heeft kunnen ontwikkelen, voor Zuid-Holland behouden blijft, dat geïnvesteerd belastinggeld niet wordt weggesmeten en dat het belastinggeld dat gemoeid zou zijn met de verhuizing van de Orions aan andere zaken be steed kan worden. Ten slotte: Van der Reijden en Feuth walsen niet over goed ge- structureerd regio-overleg heen. Dat doet politiek Den Haag wel, want daar wordt tot nu toe de mening van de gemeenten Val kenburg, Wassenaar, Katwijk en Rijnsburg (en die mening is: vliegkamp Valkenburg open houden), volkomen genegeerd. M.PJ. Borst, Leiderdorp Hulde en dank aan de goede taxibedrijven. Heerlijk dat zij be grip hebben voor de vervelende maatregelen, die de zwakste groepen steeds treffen. Ik heb nu zóveel bejaarden en gehan dicapten gesproken, ze hebben het héél moeilijk om een ov-taxi te bellen. Bij élk telefoontje moeten ze vragen beantwoor den. Naam? Klantennummer? Gaat u alleen? Heeft u een rolla- tor? Is de rit in Leiden? Moet u ook terug? En in de taxi moeten ze alles herhalen. En dan nog dat gedoe met euro's. Treurig! Hulde voor het begrip van de taxi-ondernemers, hoe moeilijk het is geworden. En dat u geza menlijk (op een enkele na) op de oude voet voort wilt gaan. Namens vele bejaarden en ook gehandicapten, moet ik u héél hartelijk bedanken, moest ik be loven. mw. Sierat, Leiden Als voorzitter van de vereniging Groen en Leefbaar Voorhout (GLV) had ik na de afgelopen week in diverse media de be hoefte om op persoonlijke titel het hierna volgende te schrijven. In 1992 richtte een aantal Voor- houters de vereniging Groen en Leefbaar Voorhout op. De ver eniging kwam op voor de belan gen van inwoners van Voorhout die door de uitbreidingsplan nen, bijvoorbeeld Hoogh Tey- lingen, van de gemeente Voor hout werden gedupeerd. De toenmalige VVD-wethouder, de heer B. Joon van Ruimtelijke Ordening, heeft meermalen van zijn afkeuring blijk gegeven, om dat het eigenbelang van de le den van GLV kennelijk boven het algemeen belang (van de ge meente Voorhout) prevaleerde. Joon sprak er schande van dat de vereniging GLV zich op zo'n manier opstelde tegenover de ontwikkelingen van ons dorp. Het ergste vond deze prominen te WD'er nog dat een groot aantal van de GLV'ers WD-aan- hangers waren. Ook het huidige WD-raadslid Van der Zon heeft meermalen zijn afkeuring over zoveel eigenbelang laten horen. Maar nu zijn er ontwikkelingen op het gebied van ruimtelijke ordening in de Boekhorstpolder. Dat is, zoals de heer Joon aange geven heeft, in 'zijn' achtertuin. Hij vond het vanuit eigenbelang noodzakelijk een vereniging op te richten voor het behoud van de Boekhorstpolder. Hij is er di rect voorzitter van geworden. Deze prominente WD'er en ge wezen wethouder vergeet snel. Toen was een belangenvereni ging, zoals GLV, een luis in de pels (van de gemeente). Maar nu het eigenbelang wordt ge schaad, roept Joon als eerste van de hoogste toren. Met valide en wellicht minder valide argu menten bestookt Joon nu zijn 'eigen' politiek. Hoe betrouw baar een ex-politicus kan zijn? Ik ben benieuwd of de huidige WD-fractie ook haar afkeuring over deze belangenpartij uit spreekt. Edward Maasdijk, Voorhout Leve de monarchie, leve de Kroonprins en de Prinses der Nederlanden. Wat heb ik genoten van dit on vervalste staaltje Nederlandse pracht, trots en eigenheid. Het huwelijk kan met recht het na tionale hoogtepunt van de af gelopen 22 jaar worden ge noemd. Heel Europa kon zien dat de vertegenwoordigers der Europese aristocratie - de ou de, vooraanstaande families met hun luisterrijke heden en verleden - tegenwoordig waren in een zonovergoten Amster dam. De mensen waren uitzinnig. Het daverende gejuich na de vier jawoorden van het bruids paar was een verademing, vooral omdat dit gejuich nu eens na een andere gebeurte nis dan een voetbaldoelpunt weerklonk! Ondanks dat er in de media herhaaldelijk aan de levensvat baarheid van de monarchie wordt getwijfeld (waarom?) en er marginale, zuurkijkende krakers waren die de feest stemming probeerden te frus treren, was zaterdag 2 februari 2002 een blijk van de bijzonde re eeuwige symboliek en het inspirerende belang dat uitgaat van de monarchie. Het enige wat de stemming iets minder uitbundig maakte, was het feit dat de ouders van de bruid niet aanwezig waren. Het eeu wige gedram van de Hollan ders over de vader van de bruid! „Zonder de ouders zou Méxima niet de persoon zijn die ze is", zo was de strekking van een zin in burgemeester Prins Willem-Alexander en Maxima waren op 2 februari het stralend middelpunt van de aristocrati sche beau monde. Foto: ANP/Robert Vos Cohens rede. Het was een zeer terechte opmerking. We mo gen Maxima wel, maar dan op onze voorwaarden, zeker? Zelfs na het dramatische be sluit van vader Zorreguieta om niet te komen, was het voor veel mensen blijkbaar niet ge noeg. Er werd na dit besluit nog steeds zó drammerig ge daan door bepaalde Nederlan ders om het eigen gelijk te ha len, dat velen bijna dachten of het nog wel redelijk was om het meisje inderdaad zonder vader in het huwelijk te laten treden. Maai' nee, de tolerante Neder landse staat was onverbidde lijk. Het meest emotionele deel van het nochtans zeer geslaag de huwelijk kennen we alle maal. Maar ik hoop dat ieder een beseft dat daar een drama achter schuilging; een drama veroorzaakt door ons! We zijn gek op de tango, maar weten we wel wat de titel is; wat het betekent voor de bruid? Natuurlijk was het niet goed wat er in Argentinië gebeurde, maar laten we minder zelfin genomen doen hierover en la ten we ons realiseren dat onze stijfheid misschien heel princi pieel is, maar af en toe onuit staanbaar en kwetsend kan zijn. Marcel Bas, Voorschoten Met stijgende verbazing volg ik de laatste tijd de discussies om trent het al dan niet bebouwen van nog 'open' gebieden in de wijde regio, met name het vlieg veld Valkenburg en het Groene Hart (tussen Amsterdam-Rotter dam en Den Haag-Utrecht). Twee artikelen in de krant van 1 februari, 'Niet bouwen op Val kenburg maar in het Groene Hart' en 'Meer geluidsoverlast bij sluiting Valkenburg', deden mij de haren ten berge rijzen. J. Feuth, gesteund door onder meer hoogleraar Van Loon van de Technische Universiteit Delft (TUD) wijst een deel van het Groene Hart als woningbouwlo catie aan, in plaats van vliegveld Valkenburg, dat qua natuur veel waardevoller zou zijn. Een vliegveld wordt gelijkgesteld aan een natuurgebied... Het Groene Hart stelt 'qua natuur niets voor'... In elk geval de 'ran den' kunnen bebouwd worden, de rest kan 'beschermd park' -worden, nadere toelichting daarover ontbreekt. De geluids overlast van het reguliere vlieg verkeer in deze regio zou né sluiting van vliegveld Valken burg sterk toenemen, en vlieg veld Valkenburg zou onmisbaar zijn voor de 'VIPS' en de NAVO. Dat men deze regio graag 'open' houdt, is op zich prima. Dit landje slibt al te veel dicht en we moeten de massale immigratie serieuzer onder de loep gaan nemen. De argumenten die Feuth geeft om nieuwe huizen op het Groene Hart af te wente len, lijken echter kant noch wal te raken (Overigens voorspelt de scriptie vooral woningbehoefte in de regio Arnhem, maar de er varing leert dat morgen andere 'deskundologen' dit weer stellig tegenspreken) Wat 'Valkenburg' betreft: er zijn bijzondere vogels? Toevallig van het type 'Orion'? Wat een aan trekkelijk gebied, met het regel matige gebrul (proefdraaien) van hun grote metalen 'soortge noten', die hier regelmatig star ten/landen, en als hobby lijken te hebben rondjes vliegen vlók boven stiltegebieden in de regio (Meyendel, Berkheide). Ik ken een gebied, nog veel ruimtelijker dan vliegkan kenburg. In een belangri van het Groene Hart ove sen rust, ruimte en natuu diverse locaties die extra devol zijn, zoals de Nieuw j se Plassen inclusief wijdi trek, de Agthovener poldei tuurhistorisch van groot b dit type veenweiden mei ls wenoude boerderijen, fc ristieke dorpen, bescherm ra en fauna. Uniek, maa de oppervlakkige ondei van de TU Delft lijkt d meer dan een stuk weilan sentieel is ook dat, als de devolste gebieden een beschermd park' krijgen den van bebouwing, de h natuurlijke sfeer zal omsl die van een stadspark. Feuths scriptie gaat nog né sluiting van vliegkam kenburg zou hier meer overlast ontstaan, aldus koppen boven het vervol] in de krant. Dit is al he een gotspe; een lokale hei ker zou juist de rust bevoi Nu maar één (regulier) \1 per uur? Nee! De regelmal in de lucht betekent als jaar en dag eerder één vl per minuut, juist in deze Nóg erger kan nauwelijks. Ten slotte de NAVO VIPS'. Gegeven dat het om een beperkt aanta gt gaat, en de aanwezigheen Zestienhoven en De Koo)e nelijk onbekend bij TUD, ook dit tot een niet overt n argument, en het kan moeilijk de enige reden vliegkamp Valkenburg ora houden. We kunnen het toch niet dat wij, mede op grond vs ïr scriptie 'bouwmanageme o titel zegt al genoeg), dit d 1; de provincie inrichten, niet-wetenschapper, ma d relevante praktijkkennis varing, kan deze scrip z doorprikken als een oj lobbystuk ten dienste \i der Reijden en aanhang, I tuurlijk de projectontwik die het grote lege Groene jaren zien lonken. R. Wit Zoete Aan de ondernemers in de Hoofdstraat, Noordwijkse On dernemersvereniging, Burge meester en Wethouders en Ge meenteraad. Uit krantenberichten begrijp ik, als inwoner van Noordwijk, dat de gemeente Noordwijk een kwart miljoen euro misloopt aan baatbelasting voor de Hoofdstraat, omdat het bekosti gingsbesluit niet tijdig is gepu bliceerd. Als inwoners van Noordwijk, ondernemers of niet, dragen wij allen een steentje bij aan het welzijn van Noordwijk, op welke wijze dan ook. Nu de Hoofdstraat er we e uitziet, fijn voor onder r en voor Noordwijkers, 1 mij niet meer dan redelijl ondernemers in de Hoo daar hun deel aan bij ook als vergeten is een bi publiceren. Een oproep aan de mers in de Hoofdstraat: gewoon je bijdrage en vvib kosten voor het vernieuw n je winkelstraat niet af op woners van Noordwijk. Martha Baal No eruit gehaald is. Dat is cept voor verpaupering den is al een aardig eind Het is een illusie te den i het centrum van Leid Leidschenhage en Zoe j kan concurreren als je n noeg winkels bij elkaar den zal altijd een aantal houden: slecht bereikt lastig en duur parkeren. kan die competitie alle nen als het zijn eigen punten uitbuit: de sfeer oude binnenstad. Natuurlijk moet al dal" ook een functie hebbel^ de stad blijft leven. M f vraagt om creatieve gen. De bulldozermenta i het college uitstraalt, kaï veel nieuwe problemen pen als het oude oplost. Wil» Wat een bedroevende stelling: 'Het ergste wat een stad kan overkomen is dat deze een mu seum wordt, waar koste wat het kost al het oude wordt bewaard, zonder dat de afzonderlijke ge bouwen nog een functie heb ben' (krant van 1 februari). Leiden is de stad die het geboor tehuis van Rembrandt afbrak. En veel ambtenaren zijn helaas nog steeds van mening dat dat goed beleid was. De gevolgen zijn in de stad te zien. Bijvoor beeld rond de Pieterskerk waar zielloze nieuwbouw een sfeervol plein bijna alle sfeer heeft ont nomen. Naai' mijn mening is het groot ste risico voor Leiden iets heel anders: een stad met vele mo numenten en de bijbehorende hoge onderhoudskosten die nauwelijks toeristen en andere bezoekers trekt, omdat de ziel

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20