Pechtold: vertrek van Rapenburg is historische fout Een valse kaboutermoeder 'Grace' stopt definitief KUNST CULTUUR Lang zuigen op snoepjes van Wevers Even terug in het oude Egypte R7 Glas van de sultans dinsdag 19 februari 2002 n Masters. Publiciteitsfoto medy Night eiden De Lucky Strike Come- Jight komt dit seizoen drie naar Leiden. Vaste corne als Tom Sligting, William on, Stu Who en Martijn terhuis worden vergezeld nieuw talent als Harry ibach, Jelte Sondij en Kris- iveers. Verder zijn er gere- optredens van buitenlands edians als Tom Rhodes, be ll van Yorin's latenightpro- nma Kevin Masters. De y Strike Comedy Night I op 28 maart, 25 april en iei in het LVC. ngeres Kilima waiians dood tiDAM - Mary Buijsman, de eres van de legendarische •rdamse Hawaiiangroep ia Hawaiians, is afgelopen einde overleden. De we evan Kilima-oprichter 'Bill' iman werd 86 jaar. Mary man was vanaf de oprich- in 1935 bij de Kilima's en is -i een halve eeuw geble- id jaren tachtig waren atste optredens van het zeebandje dat veel mensen zich wist te binden met zijn aii-klanken. nterlandschap ed bezocht haag - De 17de-eeuwse riandschappen, die sinds nber in het Mauritshuis in laag te zien zijn, verwel- vandaag hun honderd- ie|ndste bewonderaar. De van het Mauritshuis ei icht dat de expositie 'Win- Weleer' in totaal m 00 bezoekers trekt. Op 3 ia t eindigt de tentoonstel- emis promoot uttingtaal osch - Het Bossche gezel- iTheater Artemis promoot nkort de familievoorstel- (atharina, Katharina in ganzenbord' met 550 vier- meter schuttingtaai. Graf- istenaars uit Nederland, Duitsland en Engeland ilderen samen met 32 stu- n van de plaatselijke Aka- voor Kunst en Vormge- wee bouwschuttingen in inenstad van Den Bosch ïema's uit het stuk. Daar- ijn ze vanaf zaterdag drie 1 bezig. derjury in libliotheek aan den rijn - Kinderen tot en met 12 jaar mogen ld april in de Alphense bi- eek hun mooiste boek uit alle kinderboeken die ijn verschenen. De biblio- stuurt de inzendingen le landelijke kinderjury, aande keren beoordeel- leden van de kinderjury uwe kinderboeken, maar de kinderjury 15 jaar be svoor deze aanpak geko- ositie grootste eningen De werktekeningen e beroemde Goudse Gla- orden binnenkort voor rst aan het publiek ge- Het museum Catharina lis in Gouda laat ze van art tot en met 16 juni zien expositie 'Het Geheim luda'. De zogeheten car- ateren uit de zestiende in geven exact aan hoe i-in-loodramen moesten n gemaakt. Ze behoren n lengte van twintig me de grootste tekeningen wereld. ijfwedstrijd desgedichten In het kader van de ïweek schrijven het Sa- en irkingsverband Biblio- iar in Boekhandels Leiden iichtenwedstrijd uit. Tot :oa uari is het mogelijk een efdesgedicht in te zen- et winnende gedicht ngelijst en krijgt een de openbare biblio- ve Van diverse gedichten Lin 1 boekenleggers ge- en Gedichten e-maUen I® idsliefdesgedicht@obl- leveren bij de centrale ;ek in de Nieuwstraat, khandel Kooyker of enJndel De Kier. Informa- •5149943. door Peter Groenendijk leiden - Het Prentenkabinet aan het Rapenburg pakt de verhuis dozen in. De collectie van de in stelling aan het Rapenburg ver huist binnenkort naar de Uni versiteitsbibliotheek. Wethouder Pechtold (cultuur) hoopt echter dat het Prentenkabinet zo snel mogelijk weer 'uit de kelders van de UB kruipt'. De verhui zing die nu plaatsvindt noemt de wethouder een 'historische fout'. Volgens de universiteit is Pechtold slecht geïnformeerd. Aan de waarde van het Prenten kabinet twijfelt niemand. De collectie telt 13.000 tekeningen, 90.000 prenten en 100.000 fo to's, en geniet internationale faam. Maar de huisvesting van de collectie leidt al sinds de ja ren tachtig tot heftige discussies: de universiteit heeft diverse ke ren gedreigd de collectie af te stoten, omdat de huidige locatie (Rapenburg 65) te zwaar op de begroting drukt. Pechtold heeft zich altijd tegen afstoting van de collectie verzet, eerst als stu dent, nu als wethouder cultuur. „De collectie van het Prentenka binet is absoluut Leids, zowel in ontstaansgeschiedenis als in on derwerpen. Deze schat mag niet voor Leiden verloren gaan." Pechtold verwijt het Prentenka binet dat het zijn collectie te weinig openstelt voor het pu bliek. „Het is een gesloten hei ligdom. Dat is het al heel lang. We hebben daar als gemeente altijd kritiek op gehad, maar er is eigenlijk heel weinig veran derd. In het Prentenkabinet lig gen prachtige dingen, maar ze zijn voor een heel select publiek. Ik verwijt dat het Prentenkabi net. Het binnenhalen van be zoekers zou een hoofddoel van de instelling moeten zijn." De verhuizing van het Prenten kabinet naar de UB begrijpt Pechtold in het geheel niet. „Ik vind dat echt een historische fout. De collectie gaat de kelder in, waardoor het publiek de prenten helemaal niet meer te zien krijgt. Alles pleit tegen de UB als locatie voor het Prenten kabinet. Ik betreur deze zet van de universiteit ten zeerste." Pechtold vindt dan ook dat het Prentenkabinet zo snel mogelijk opnieuw moet verhuizen. „De collectie kan worden beheerd in de UB, maar er moeten perma nent delen uit de collectie wor den tentoongesteld in de ver nieuwde Lakenhal. Hoogtepun ten moeten worden opgenomen in de permanente collectie van het museum, andere delen kun nen tijdelijk worden geëxpo seerd in het Scheltemacomplex dat een Kunsthal-achtige functie gaat krijgen. Ik hoop dat dit alles binnen acht jaar kan gebeuren." Volgens het universiteitsbestuur is Pechtold slecht geïnformeerd. „De collectie is allereerst be doeld voor onderwijs en onder zoek", zegt woordvoerder Wim van Amerongen. „Het binnen halen van bezoekers is niet het hoofddoel van het Prentenkabi net." De collectie wordt in de UB on dergebracht in een context van andere bijzondere collecties, en in een omgeving die klimatolo gisch beter geschikt is voor de prenten en foto's. Van Ameron gen begrijpt niet dat de wethou der dat niet waardeert. „Dat we te weinig exposeren, is niet waar. We doen daar wel degelijk ons best voor. De kritiek be vreemdt ons. De gemeente Lei den heeft nooit omgekeken naar het Prentenkabinet." De univer siteit wil wel graag meewerken aan tentoonstellingen in de La kenhal. Zwarte komedie 'Garmisch-Partenkirchen' te zien in Katwijk en Leiden door Max Smith katwijk/leiden - Toneelspelende kabouters, ze zijn deze week te zien in zowel Leiden als Katwijk. Carla Mulder, Yolanda Entius, Els je de Wijn en Joep Onderdelinden gedragen zich in het toneelstuk 'Garmisch-Partenkirchen' van Frank Houtappels als kabouters. Ze doen dit in een regie van Jen nifer Drabbe zo voorbeeldig, zon der kinderachtig en sprookjesach tig gedoe, dat het lijkt alsof ze le vensechte kabouters zijn. Zo nu en dan moet je lachen om hun specifieke eigenaardighe den en eeuwen oude zeden en gewoonten, maar er is ook veel kommer en kwel in deze kabouter gemeenschap. Geslachtsrijp zijn ze pas op hun 86ste jaar. Vrou welijke kabouters o vuleren maar een keer in hun leven. Vijftien centimeter is de maximale li chaamsgrootte. En wat dit laatste betreft: de onder linge saamhorig heid en verdraag zaamheid gaan pijnlijk wringen, wanneer de baby Lovisa als kool begint te groeien. Ze dijt uit tot een jonge vrouw van bovenmodaal for maat. Dit mag ook in kabouter- land niet: dat de een met kop en schouders boven de ander uit steekt. Haar hitsige vriendje wil op eens niet meer met haar trou wen, haar grootmoeder en moe der zouden graag van haar ver lost zijn. Onder druk van de agerende plaatsgenoten moet ze uiteinde lijk eenzaam en alleen naar el ders verhuizen. Een vader heeft ze niet meer. Hij is op de dag van haar geboorte verpletterd door een menselijke skiër tij dens de kampioenschappen schansspringen in Garmisch- Partenkirchen. Carla Mulder, die de goedwil lende Lovisa opzettelijk onhan dig en naïef uitbeeldt, is flink aan de lengte. Zeker als je haar vergelijkt met de drie andere medespelers die vrij klein zijn. Elsje de Wijn speelt de moeder. Ze is het eens met de conclusie dat intolerantie ten aanzien van andersgeaarden het grondthe ma is van de ongeveer een uur Elsje de Wijn (tweede van links) met haar medekabouters. Foto: Ben van Duin durende voorstelling. „Als je niet aan de heersende norm vol doet, word je verstoten. Dat zie je nog al te vaak gebeuren." De laatste jaren heeft Elsje de Wijn opvallend vaak een moe der of schoonmoeder vertolkt. Volgens haar berust die veelheid aan moederrollen op louter toe val, maar met een berustende klank in haar stem zegt ze: „Nou ja, dat krijg je als je als actrice een bepaalde leeftijd bereikt. Ik ben inmiddels al meer dan 34 jaar aan het toneel en dan kun je natuurlijk niet meer de jeune première spelen. Moeders en grootmoeders, die liggen nu al lemaal binnen mijn bereik." In 'Garmisch-Partenkirchen' is ze een tamelijk valse en hard vochtige moeder. Hoe gemener, hoe aantrekkelijker ze het vindt om zo'n figuur uit te beelden. „Lieve en aardige mensen zijn niet bijster inte ressant om te spelen. Dan is er haast geen con flictstof) Als een personage al te lief is, vertrouw ik zo'n rol niet." Met een sponta ne lach bekent Elsje de Wijn dat ze privé wel de gelijk 'een be minnelijke en zorgzame moe der' is. Relativerend voegt ze er aan toe: „Tenminste, dat geloof ik. Ei genlijk zou je dit aan mijn dochter moeten vragen." Er is geen genre dat Elsje de Wijn niet heeft beoe fend: vernieu wend toneel, zo als ten tijde van het gezelschap Baal van Leonard Frank, tragedies, komedies, musi cals en kluchten als 'De Gidsen' en 'Omhoog die stok'. Ze heeft in films meegespeeld en vanaf het begin van haar loopbaan in tal van tv- series, zoals 'Citroentje met sui ker' en 'Merijntje Gijzen'. Dat heen en weer switchen gebeur de reeds vrij vroeg. „Dat was zeker in die tijd onge bruikelijk. Doorgaans bleef je een jaar of zeven bij een gezel schap. Op die manier bekwaam de je je in kleine en grote rollen en leerde je veel van gevestigde collega's. Ongedurigheid is geen karaktertrek van me, maar ik vind nou eenmaal veel dingen ontzettend leuk om te doen. Die gretigheid heb ik nog steeds. Het kan me ook niet zoveel schelen, wat de mensen van die verscheidenheid vinden. Ook al zou je het willen, je kunt het toch nooit iedereen naar de zin maken." Aan de periode bij Toneelgroep Baal bewaart ze goede herinne ringen. „Dat was een mooie tijd. Dat je met een groep voortreffe lijke collega's bijzonder en dy namisch toneel kunt maken, zo iets gebeurt niet vaak in je leven. We deden toen bij Baal al die nieuwe Duitse schrijvers: Peter Handke, Botho Strauss en zo meer. Als ik het er met oud-col lega's van Baal over heb, zeggen ze allemaal: 'Dat was een onna volgbare tijd'." Nadat Baal werd opgeheven is De Wijn vanaf 1986 gaan free lancen. „Gelukkig heb ik altijd veel werk gehad. Maar er waren periodes dat ik me angstig af vroeg of ze mij nog wel kenden. Ik ben echter niet iemand, die dan afwachtend naast de tele foon ga zitten. Van nature ben ik een nogal actief type. Dan ging ik zelf maar van alles en nog wat organiseren en entameren. En niets is zo leuk wanneer projec ten lukken, die je zelf met meestal heel weinig geld hebt opgezet. Dat vind ik het mooiste in dit vak." Een keer heeft ze ook solo in 'De Juf gespeeld. Dat is eens, en nooit weer. „De voorstelling is goed ontvangen en het is leuk om het eens gedaan te hebben, maar ik ben geen solist. Het is niet mijn soort toneel. Ik speel toch liever samen met anderen. Zwarte komedies, zoals 'Gar misch-Partenkirchen', hebben daarbij mijn voorkeur." 'Garmisch-Partenkirchen', 22 februari Tripodia, Katwijk en 23 februari LAKtheater, Leiden athene - Een organisator van de tentoonstelling 'Glas van de Sultans' kijkt naar flessen die tussen de zeventiende en de negentiende eeuw in Iran zijn geproduceerd. Deze bijzondere expositie in het Ben- akimuseum in de Griekse hoofdstad Athene gaat morgen open. Op de internationale tentoonstelling wordt een se lectie getoond van circa 140 spectaculaire glasobjec ten die sinds de zevende eeuw ontstaan zijn in de islamitische cultuur. Ze zijn afkomstig uit onder meer het voormalige Perzische rijk. Foto: Reuter- s/Yiorgos Karahalis amsterdam/gpd Nog enkele weken, dan gaat de geldkraan definitief dicht. De verliezen lo pen de spuigaten uit bij 'Grace, the musical' en daarom laat geldschieter en producent Bert Maas in april het doek zakken. Al vóór de première zat het niet lekker bij Grace. Dat had mede te maken met het feit dat Bert Maas weliswaar fervent liefheb ber is van musicals, maar volsla gen onbekend is met het métier, het maken van een voorstelling. Aanvankelijk zou American Songbook van Cor Franc zich bezighouden met de theater technische details van de pro ductie. Binnen het samenwer kingsverband ging het echter snel mis. Cor Franc moest zich terugtrek ken en Bert Maas zette zelf door, waarbij hij op een reeks proble men stuitte, zoals de bouw van een riant en luxueus, maar tijde lijk theater op de Arena Boule vard in Amsterdam aan de voet van het stadion. Dat bouwwerk, een imitatie van het paleis van Monaco, kwam moeizaam ge reed en tijdens de try-outperio- de gingen enkele voorstellingen niet door, omdat de accommo datie werd afgekeurd op grond van de veiligheidsvoorschriften. Niettemin was de première op 25 oktober een ware mediahype. De schepping van tekstdichter Seth Gaaikema en de Ameri kaanse componist Cy Coleman werd in de kritieken echter ma tig ontvangen. Joke de Kruijf, haar vervangster Brigitte Nij- man, Ernst Daniël Smid, Alexandra van Marken en met name Rob van de Meeberg kre gen goede recensies. Qua script en inhoud - het ver haal van de filmster Grace Kelly die prinses Gracia van Monaco werd - is de musical echter ge kraakt. Op 18 januari mochten de drie hoofdrolvertolkers in de legen darische Camegie Hall in New York ter gelegenheid van een hommage aan Cy Coleman en kele liedjes uit 'Grace' zingen. Toen is gesuggereerd dat de musical in de Verenigde Staten zou worden opgevoerd. Daarvan is nog niets gebleken. Bovendien verliet Ernst Daniël Smid de show om een eigen theaterprogramma te starten. beeldende kunst recensie Esther Barfoot Expositie: 'Vensters 1982-2002', overzichtstentoonstelling van Willem G. Wevers. Pnjzen van 800 tot 7.200 euro. Te zien: tot 3 maart, wo t/m za 11 00- 17.00 uur, zo 13 00-17 00 uur, Centrum Beeldende Kunst, Castellumstraat 1e, Alphen aan den Rijn Een foto van een goudglanzen de makreel in het midden van een kruis van rechthoekige lichtbakken. Daaronder twee voederbakken gemaakt van uit geholde boomstammen. Wat is dit? Wat zeggen deze elementen samen? De titel geeft een hint: 'Eerst kwam de maaltijd, toen de goudvis'. Hij verwijst natuurlijk naar het beroemde citaat van Bertolt Brecht: 'Eerst het vreten, dan de moraal'. Het kruis en de vis (de makreel) staan symbool voor het christendom: de mo raal. Tegelijkertijd staat de ma kreel voor een gewone hap eten. De voederbakken staan ook voor het 'vreten', maar de bladgouden binnenkant sugge reert iets verheveners dan voer. Zonder te eten kan de mens niets. Elke vorm van ontwikke ling komt pas daarna. Naar de ze ellendige keten waarmee de geest aan het menselijk lichaam zit gekluisterd, verwijst de in stallatie die onderdeel is van "Vensters 1982-2002', de over zichtstentoonstelling van de Utrechtse kunstenaar Willem G. Wevers in het Centrum Beel dende Kunst in Alphen aan den Rijn. Wevers lijkt zich ongemakkelijk te voelen in het menselijk li chaam dat hem vasthoudt en dwingt aan basale, aardse be zigheden deel te nemen. Ook in de andere werken van Wevers komt de nietigheid van het be staan terug. Zoals in 'Zwart drieluik' met zwarte natuur- sponzen die staan voor het da gelijkse ritueel van het wassen. Of in 'Meereizend object' waar mee de angst altijd ergens an ders te willen zijn, wordt be doeld. Toch is het juist dit menselijk li chaam dat Wevers inzet om zijn kunst te verwezenlijken. In de jaren zeventig was hij een suc cesvol performer. Toen hij in de jaren tachtig de performances inruilde voor de beeldende kunst, hield hij zich met name bezig met fotografie waarin zijn eigen lichaam een hoofdrol speelde. Tegenwoordig maakt hij instal laties waarin hij de foto's van zichzelf en van andere voorwer pen combineert met uiteenlo pende materialen en ruimtelij ke objecten. Delen van deze 'samengestelde beelden', zoals hij zijn installaties noemt, zijn figuratief. Andere gedeelten zijn juist abstract. Door de figuratie ve beelden in een nieuwe, ab stracte context te plaatsen, wordt de kijker uitgenodigd zelf verbanden te leggen en tot nieuwe inzichten te komen. Zonder overpeinzingen komt de kijker dan ook niet ver. De installaties van Willem G. We- Een houten krat met verzilverde schoenen is een van de installaties van Willem G. Wevers in het Alphense CBK. Publiciteitsfoto vers, wiens werk tot de concep- sche bevrediging, maar de be- een snoepje dat steeds lekker- tuele kunst wordt gerekend, vrediging van een zich lang- der smaakt, naarmate je er lan- bieden geen directe, estheti- zaam ontluikend inzicht. Van ger op zuigt. muziek recensie Willemijn Steutel Musical Cleopatra. ObsKids Gezien 17/2. Cultureel Centrum Voorschoten Voor de OtisKids is.de musical 'Cleopatra' een speciale voor stelling. Ze hebben deze keer namelijk zelf het script geschre ven. Allemaal hebben ze het klassieke Egypte bestudeerd en daarna een kort verhaaltje ver zonnen. Het resultaat levert 25 losse scènes op, die door twee ouderen in het gezelschap aan elkaar zijn geregen tot een ver haal. Eén vrouw komt in alle verhaal tjes terug: de mooie, maar ge mene farao Cleopatra. Zij wordt verliefd en raakt zelfs zwanger van de Romeinse keizer Julius Caesar. Zoals het in een sprookjesachtig verhaal hoort te gaan, loopt het slecht af met de schurk. Cleopatra pleegt uit eindelijk zelfmoord. Geen brunette met een boblijn, zoals velen haar kennen, maar een blond meisje in de hoofdrol van deze musical. Een echt ta lent. want de kindertjes die op de voorste rij toekijken worden werkelijk bang van haar. Vol overtuiging speelt ze de ijsko ningin. en brengt ze met een hoge. zuivere stem de liedjes ten gehore. Helaas gooit de oosterse mu ziek roet in het eten door het aparte ritme en buitengewoon moeilijke melodielijn. Daarom komt het geregeld voor dat de kinderen tijdens het zingen de draad kwijtraken, omdat ze op het verkeerde moment inzet ten. Hoewel het orkest (be staande uit een fluit, klarinet en accordeon) prima speelt, is de muziek erg eentonig. Hierdoor komen de hoogtepunten van de musical niet uit de verf. Opvallend is hoe enthousiast de kinderen zijn. veel van hen gaan helemaal op in hun rol. De oplettende jfjker ziet tijdens de voostellii^p verwijzingen naar de huidige tijd die het kin derlijke aspect in goede zin be nadrukken. Zo zegt een slaaf met zijn kleren aan te willen zwemmen omdat hij moet oefenen voor zijn B-di- ploma, en wil keizer Caesar een sprong maken van de hoge duikplank. lammer genoeg vergeten de kinderen nog wel eens duidelijk te articuleren en klinken de stemmetjes soms iets te zacht. Hierdoor zijn de dialogen en liedjes niet altijd helder te ver staan. De OtisKids dragen prachtige kostuums en zijn mooi ge schminkt. Een buikdanseres heeft de kinderen allerlei oos terse dansjes aangeleerd, waar door de kijker zich bijna echt even in het Oude Egypte waant.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19