in Katwijk is een feit 7 DUIN BOLLENSTREEK Ook schoorstenen Palace bron van conflict Baatbelastiïlj Inburgeren in Katwijk met glibberige scholletjes WEKEN VOOR 22,00 Winkeliers betalen verplicht mee Rijnsburgse ooievaar is terecht Extra geld huis Wienen 'Gemeente spiegelt situat: bestrating verkeerd voorj Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 Noordwljker verliest pillen noordwijk - Een Noordwijker is gistermiddag twee doosjes met pillen verloren. Het gaat om medicijnen van het merk Diazepan die op de route tus sen de apotheek aan de Zee straat en de Jozef de Veerstraat moeten liggen. In een doosje zitten witte of gele pilletjes, in het andere blauwe. De medicij nen kunnen kinderen of in die pe rust brengen of juist heel op gewonden maken. Het is dan nodig onmiddellijk contact op te nemen met een arts. Rijnsburgse brand was zelfdoding rijnsburg - De brand zaterdag avond op de Rijnsburgse cam ping aan de Elsgeesterweg was geen brandstichting. Onder zoek heeft uitgewezen dat het om zelfdoding ging. Een 48-ja- rige man uit Katwijk kwam om bij de brand. In de drie andere uitgebrande caravans waren geen mensen aanwezig. Muziekschool Katwijk verbeterd katwijk - De Katwijkse Muziek school krijgt 64.454 euro van de gemeente om het slagwerklo kaal op te knappen en uit te breiden. Het huidige lokaal is te klein en heeft bovendien te kampen met vochtproblemen. De directeur van de muziek school heeft de gemeente al in april 2000 van deze situatie op de hoogte gesteld. Vorig jaar besloot de Arbo-dienst dat het lokaal zo snel mogelijk moet worden verbouwd. Beroepenmarkt 1400 vmbo'ers noordwijkerhout - Onder het motto 'Nu een goede keuze, la ter een leuk beroep" houden het Fioretticollege, het Andreascol- lege en het Teylingencollege sa men met de Stichting Kontakt Beroepsleven Onderwijs in de Regio (KBOR) donderdag en vrijdag een beroepenmanifesta- tie voor ruim 1400 leerlingen van de klassen vmbo-2, de combinatie van mavo en vbo. De manifestatie wordt gehou den in de Atriumzaal van het Noordwijkerhoutse congres centrum Leeuwenhorst. Daar informeren regionale oplei dingscentra voor het middel baar beroepsonderwijs over hun beroepsopleidingen, ver der geeft een aantal bedrijven en branches acte de presence. dinsdag 19 FEBRUARI 2002 R 'Gedoogbeleid Noordwijk gaat Enschede, Volendam, Tiel achterna' door Anton Diedrich noordwijk - H. van der Vos wijst ze aan: rokende schoorste nen. Hij staat in zijn tuin, en ge lukkig waait de wind uit het westen, want de rook waait pre cies op neushoogte nu de ande re kant op. „Als het noordwes tenwind wordt, krijg je die troep recht in je gezicht", zegt Van der Vos. En dan stapt hij zijn wo ning in de geruïneerde villa weer binnen. De zon schijnt, maar het is nog best fris op het duintje naast het Palace Hotel. De schoorstenen van het hotel, dat een nieuw cachet geeft aan Noordwijk als toeristentrekker van de streek, zijn illegaal. Dat beweert Van der Vos, in ieder geval. Op de bouwtekeningen die vier jaar geleden de handte keningen hebben ontvangen van hoteleigenaar De Raad Bouw, van burgemeester en wethouders, van de architect en van de buren, staan namelijk nergens schoorstenen. En al ze ker niet naast zijn tuin. En al he lemaal niet zo vlak boven zijn grasmat. Van der Vos pakt de te kening erbij: „Kijk, hier, dit rondje. Daarvan zegt P. Brand jes, de directeur van bouwbe drijf De Raad - eigenaar van het hotel - nu dat het een pijp is. Maar dat geldt dan toch ook voor dat rondje? Midden op straat? En dét rondje? En dat rondje?" Nee, beweert hij, het zijn meetpunten. Met schoor stenen hebben die niks te ma ken. Er staan geen schoorstenen op de bouwtekening, vindt Van der Vos, vinden zijn buren die in dezelfde villa Northgo een wo ning hebben, en vindt ook hun advocaat. De bewoners van Villa Northgo strijden op twee fronten tegen de schoorstenen. Bij de ge meente ligt een aanvraag voor een gewijzigde bouwvergun ning, en daartegen heeft de ad vocaat van de buren al bezwaar gemaakt. Daarnaast is de mi- lieupolitie komen kijken. „Die zei meteen: ja maar, die schoor stenen moeten twee meter bo ven uw dak uitsteken", zegt Van der Vos. „Niet twee meter boven uw tuin." De aanval op de schoorstenen is de tweede aanval van de buren op het Palace Hotel. Er ligt na mens hen nog steeds beslag op het hotel, vanwege de schade die de bouw aan hun villa heeft Villa Northgo naast het Palace Hotel. De drie gezinnen die in de villa wonen hebben niet alleen last van verzakkingen, maar ook van stoom- spuwende schoorstenenen. Foto: Dick Hogewoning toegebracht. Het duin onder de uit 1906 stammende Villa Northgo is gaan schuiven door de bouw van het hotel, en de villa scheurt daardoor uit elkaar. In een eerste kort geding, twee maanden geleden, kregen de twee partijen opdracht er on derling uit te komen. Dat is niet gelukt, en op 12 maart zien ze elkaar weer voor de rechter. „Die advocaat van De Raad zegt dat het duin tot rust is geko men." Van der Vos laat de brief zien. „Maar dat beweert alleen hij. Er is geen deskundige die dat staaft." De villabewoners willen geld om hun huis te her stellen. Dat zal wel op helemaal herbouwen neerkomen, vreest Van der Vos. „Maar daar had den we goede afspraken over, zwart op wit." De drie bewoners hebben namelijk meegewerkt aan de komst van het Palace Hotel, vertelt hij. „We waren goede buren, volwassen men sen. Natuurlijk hadden wij een belang, namelijk ons uitzicht. Maar de gemeente had ook een groot belang. Hier stond een af gebrande disco, er was kans om veel geld binnen te halen met dit nieuwe hotel. Dus hebben we meegedaan in het overleg en dat hotel staat er nu." Tot zover geen probleem, benadrukt hij. En er was een garantie-overeen komst, door alle partijen onder tekend: als de villa zou bescha digen door de bouw, dan zou dat door De Raad worden ver goed. „We dachten: dat is dicht getimmerd.", zegt Van der Vos. „Niet dus." De scheuren in de muren sprin gen meteen in het oog. Het mag dan een oude villa zijn, deze woonkamer is pas kort geleden opgeknapt, vlak voordat De Raad begon met het aanleggen van de parkeergarage onder het hotel. „En meteen kwamen de eerste scheuren", zegt Van der Vos. De rest van zijn opknap- plannen heeft hij maar even op de lange baan geschoven. Wat hem het meest steekt, is dat ze van meewerkende, goede bu ren zijn verworden tot mensen die steeds dieper hun hakken in het zand zetten. Hij pakt uit het omvangrijke Palace-dossier maar weer eens een recente brief van De Raad aan de ge meente: 'reeds enkele malen hebben we gepoogd dit conflict in den minne te schikken', leest hij voor. „Maar er is helemaal niks te schikken, want alles is geregeld, met handtekeningen en al. De eindsituatie staat op de tekening, daar staat geen schoorsteen op die stoom in je bakkes blaast. En de gemeente doet niks, die heeft op onze brieven nog niet eens gerea geerd, een jaar na dato. Gaan we met dit gedoogbeleid Enschede, Volendam, Tiel achterna? Dit gaat over bestuurlijke integri teit." Dat valt wel mee, vindt wethou der Tummers van ruimtelijke Kraaak. Met het geluid van brekende botten knapt de dikke graat van de vis op de snijplank. (Even voor het beeld van de niet-kenners: de kin van de vis ligt nu op zijn buik.) Roze en grijzige ingewanden spuiten uit de nek. Een mes klemt met de botte kant de graat tegen de plank, zodat met een ferme ruk aan de kop van de rode poon, de vis met de andere hand van zijn huid wordt losgescheurd. Er is nog flink wat kracht voor nodig en dat vraagt om de juis te tactiek. De dertig centimeter lange vis heeft stekelige graten en glibbert in zijn gladde vel. Nee, op een Leidse redactie wordt geschamperd over het van dichtbij onderzoeken van de Katwijkse viscultuur, maar vistileren is bepaald niet een voudig. De cursus, aangeboden door cursuscentrum K&O, is een pri ma kennismaking met Katwij- kers en de viscultuur waar Kat wijk groot mee is geworden. Ei genlijk zou elke nieuwkomer bij fileermeester Arie Vooys de handen in de schubben moeten steken, als onderdeel van de inbur gering in dit fraaie dorp aan zee. Want pas als je rode poon kunt nekken, je ei gen haring op Engelse wijze schoonmaakt en de strip snee van een schol weet aan te wijzen, word je een beetje Katwij- ker onder de Katwijkers. Een beetje. De cursus beslaat eigenlijk tien lessen, maar de verslaggever mag van Vooys één avond meepikken. De cursisten vor men een gemengd gezelschap. Het zijn niet alleen Katwijkers die graag hun eigen visjes wil len ontleden, de hele Duin- en Onder redactie van Rob Onderwater tel. 071 5356457 Bollenstreek is vertegenwoor digd op deze woensdagavond in de Visserijschool. Van twinti gers tot zestigers, mannen en vrouwen. Allemaal amateur-fi- leerders, op één vishandelaar uit 't Gooi na, die van zijn Kat wijkse collega de kneepjes van het vak komt leren. Daarvoor is hij bij Arie Vooys aan het goede adres. De gebo ren Katwijker zat in zijn jonge jaren op zee en werkte later twintig jaar als chef van de fi leerafdeling bij Ouwehands vis- verwerkingsbedrijf. De ervaring is hem aan te zien. Ratsch, ratsch, gaan zijn messen door het visvlees. Een sneetje hier en daar om de huid los te maken, vinnetje en staart eraf. Een kale graat met kop verdwijnt met één klap in de goot voor het af val. Op een schaaltje drapeert Vooys keurige fileetjes, wat nog niet is te zeggen van de flubber- tjes vis die op mijn plank van de graat komen. Ook de fileerdershumor is niet aan mij besteed. Deze leergieri ge cursist geeft bloedserieus antwoord op de vraag van de meester, met een schol in de weer: „Waar zit de meeste vis?" Dat is dus niet bij de stripsnee waar door de inge wanden zijn ver wijderd en waar het vlees het dikst is, maar - heel komisch - tussen kop en staart. Hohoho, schudt de witge- schorte buik die de liefde voor het 'vak' verraadt. Van andere grap pen ontgaat mij in eerste instan tie de clou. Dat heeft niet met voorkennis, maar met achter grond te maken. De rappe Kat wijkse spraakwaterval die Vooys over zijn klas uitstort, klinkt voor een niet-Katwijker nog steeds een beetje buitenlands. Gelukkig heeft een beginnend Een scholletje strippen met fileermeester Arie Vooys in de Visserijschool. Kan het nog Katwijkser? Fo to: Taco van der Eb fileerder ook zijn eigen geinige momentjes. Voor iemand die dol is op vis, zolang die pan klaar door de visboer wordt aangeleverd, is het ontleden van de glibberige beestjes al een overwinning op zich. Als je normaal gesproken een sprintje trekt langs de marktkraam waar de viswaar je glazig toegrijnst, is het even slikken wanneer je in een krat koude dode vissen moet graaien. Is het dan gek dat je een kreetje slaakt als op de snijplank plotseling de staart beweegt? Oké, een beetje wel, als blijkt dat de beweging wordt veroorzaakt door het stroompje Voor degenen die op zoek zijn naar de uit een Rijnsburgse tuin gestolen ooievaar: staak de speurtocht! De geluksvogel is terecht. De redactie had vorige week al tips gekregen dat de vogel in het Oegstgeester Kanaal dreef. Peter van Delft, gelukkig wegens de geboorte van zijn zoon Juriën maar boos om de diefstal van de ooievaar, stapte op zijn fiets en begon met zoeken. Maar het beest was nergens te vinden. Afgelopen zondag werd de familie Van Delft gebeld. Iemand uit Wassenaar had 'm in zijn schuur staan. Die wist van de zoektocht naar de ooievaar en had het beestje meegekomen van een kennis, die de ooievaar uit een zij slootje had opgevist. Een ingewikkelde route, maai" het beestje is er tenminste weer. Wel is het beest gehavend uit de strijd geko men. Z'n snavel is afgebroken. Het mag de pret bij de familie Van Delft niet drukken. Moeder Anita: „Peter is handig, die maakt wel weer een nieuwe snavel. We zijn blij dat-ie er weer is." water dat voortdurend over de plank spoelt. Ach, alle begin is moeilijk. Dat verklaart ook waarom bij elke omwenteling die de wijting op mijn plank maakt, een vinger in zijn oog prikt. En dat ik, wan neer de drie joekels van schol len ternauwernood mijn werk plek bereiken zonder de vloer te ontmoeten, op slag alle uitleg alweer ben vergeten. En dat meester Arie meer visvlees van mijn afval weet te snijden dan ik van de hele vis. Desondanks is de meester te vreden over de beginnersresul taten, net als over alle cursisten overigens. Het gaat tenslotte niet om de sport, maar om de gezelligheid, zo legt hij in de koffiepauze uit. En om de vis natuurlijk. Want na betaling van de kostprijs voor die avond, vertrekt iedereen met een paar pond zelfgefileerde vis naar huis. Smullen. Saskia Buitelaar ordening. B en W zijn niet voor nemens om de schoorstenen achteraf te legaliseren. „Het is een vervelende kwestie", zegt Tummers. „Wat we graag zou den willen, is dat de beide par tijen in overleg tot een bevredi gende oplossing komen." De ondertekende tekening staat als een huis, benadrukt Tummers, en dat is ook de reden dat het college vandaag waarschijnlijk besluit om de gewijzigde bouw vergunning niet toe te kennen. „Het gaat erom wat we nu ver der moeten", zegt hij. „Die schoorsteen staat waar hij niet hoort. Als ze er in overleg niet uitkomen, dan zullen we als ge meente actie moeten onderne men." Hoe lang hij De Raad en de buren de tijd geeft om über haupt samen om de tafel terecht te komen, kan hij nog niet zeg gen. Directeur P. Brandjes van De Raad Bouw was niet bereikbaar voor commentaar. katwijk - De gemeente Katwijk trekt 175.000 euro extra uit voor de verbouwing van de toekom stige woning van burgemeester Wienen aan de Nieuwe Duin weg. Eerder stelde de raad al ruim 70.000 euro ter beschik king. Het aanvullend krediet is nodig om de aanbouw en de ga rage van het huis te slopen, een nieuwe aanbouw te plaatsen en een vaste trap te maken naar de zolder. De nieuwe aanbouw zal plaats bieden aan een werkka mer, een berging en wasruimte. Ook komt er een andere, 'meer representatieve' entree in dat gedeelte. Na zijn komst in Kat wijk ging de voorkeur van Wie nen uit naar het kopen van een huis. Maar geen enkele woning in het bestaande huizenaanbod en in nieuwbouwprojecten vol deed aan zijn wensen. De over gebleven optie was het huren van de ambtswoning. Omdat dit huis in de huidige toestand te klein is voor het gezin Wienen, moet er een ingrijpende verbou wing plaatsvinden. door Dorine van Kesteren katwijk - Een meerderheid van de Katwijkse politiek is voor het heffen van een baatbelasting bij de winkeliers in het centrum om de voltooiing van het stedelijk ta pijt te financieren. Eerder bleek dat de ondernemers niet bereid waren om vrijwillig een derde deel van de kosten te betalen. Door de baatbelasting worden zij alsnog gedwongen om de vereis te 800.000 euro op tafel te leg gen. De rest van de aanlegkosten haalt de gemeente binnen via een verhoging van de onroeren de zaakbelasting met vier pro cent. Alleen de WD en raadslid T. van der Plas van het CDA konden zich gisteravond tijdens een commissievergadering niet verenigen met 'die vermaledijde baatbelasting'. CDA, RPF, PvdA en SGP/GPV benadrukten de noodzaak van het afmaken van het stedelijk ta pijt. „Het is niet goed als slechts de helft van het centrum mooi bestraat is, want dan krijg je een tweedeling", zei CDA'er Van Duijvenvoorde. En raadslid Klok van de SGP/GPV: „Het hele cen trum knapt ervan op. En hoe mooier je centrum is, hoe meer mensen er zullen komen." Deze partijen hadden er geen moeite mee om de winkeliers via de baatbelasting te dwingen het benodigde geld te bet; „Het is niet meer dan log dat de mensen die het me voordeel hebben van de aa van het stedelijk tapijt, dei keiiers in het centrum dus, gedeelte bekostigen", zei ra lid Aanhaanen van het l „Dat hebben de ondemei van het Hoornesplein en Bosplein immers ook g toen hun plein werd straat." WD'er J. van der Plas waj niet eens met deze redene Zijn partij vindt dat de gem te het niet kan maken 01 baatbelasting in te voeren, name omdat deze heffing een groep particuliere bewt van het centrum treft. T. vai Plas van het CDA was ook 1 de belastingheffing, van zijn fractie. De rest stei het college wél. „Blijkbaar v de winkeliers dat stedelijk niet, en dan mag de gemi hen dat niet zomaar op gen." Wethouder J. van der Plas kende dat geen van de ondi mers zit te wachten op de we bestrating. „Er zijn winkeliers die graag willei 1 het wordt afgemaakt en ook voor willen betalen. A nu stoppen met de aanleg f zij de dupe." katwijk - Er klopt helemaal niets van de beschuldiging door de gemeente, dat de winkeliers in het Katwijkse centrum de aanleg van het stedelijk tapijt frustreren. Dat zegt D. van Leeuwen, eigenaar van het pand van De Block in de Badstraat. Volgens hem spiegelt wethou der J. Van der Plas de Katwijkse bevolking een onjuiste situatie voor. „Iedereen zegt steeds dat de winkeliers niet willen meebeta len aan de luxe bestrating van het centrum. En dat daarom een baatbelasting nodig is en de on roerende zaakbelasting omhoog moet. Maar zo zit het niet in el kaar", meent de Valkenburger, die burgemeester en wethou ders een boze brief heeft ge schreven. Volgens hem heeft de gemeente in het begin van de centrumver nieuwingen nagelaten om met de eigenaren van de winkelpan den te communiceren. „Ze gooiden gewoon een briefje bij de winkels door de deur, maar realiseerden zich niet dat zeven tig procent van de winkeliers niet zelf eigenaar is. En als het over geld gaat, moet je echt bij de eigenaar zijn." Van Leeuwen heeft zich naar ei gen zeggen pas veel te laat met de plannen voor de herinrich ting van het centrum kunnen bemoeien. „Voor een inspraak avond ben ik als eigenaar nooit persoonlijk uitgenodigd. Pas toen de gemeente een rekening van 20.000 gulden ging opstu ren, wisten ze mijn adres i te vinden." Als hij eerder plannen was betrokken, h willen voorkomen dat d meente de dure steensooi uitgekozen, die er nu ligt. Van Leeuwen neemt zei deels verantwoordelijkheic de ontstane situatie. „Wij den destijds een verenigin eigenaren moeten opricht overlegplatform voor d( meente. Dat is geprobeerd de gemeente een paar jaai den met de centrumve: wing begon, maar niet v grond gekomen." Wethouder J. van der Plas toe dat de gemeente ziel vankelijk per vergissing tot de winkeliers richtte, vervolgens konden de wii genaren meepraten ovi plannen tijdens informatie den die in de huis-aan-hi den waren aangekondigd over een vrijwillige bijdraj het stedelijk tapijt is vana in twee fases met de eigi gesproken, laat een amb weten. De gemeente was om verrast dat, toen puil paaltje kwam, niemand meebetalen. Volgens Van der Plas hei niet met communicatie I ken, maar met onwil. „Soi eigenaren, onder wie Van wen, willen gewoon niet n talen. Dat is hun goed maar wij vinden dat wi heeft bij het stedelijk daaraan moet meebetale verschillen dus gewoon v gangspunt." (advertentie) Geachte Ondernemer, Krijgt u van uw accountant alleen het Jaarrapport? Met weinig interessants voor u, voor bijsturen is het dan veel te laat. U zou veel meer hebben aan tussentijdse rap ten op maat, met bijvoorbeeld analyses van de kosten, de in- en verkopen, en met vergelijkingen met collega's uit de branche, voorzien van het deskundig commental van uw accountant. www.bedrijfsrapport.nl (klik op demo) Geachte Accountant, Denkt u ook dat uw cliënten tevreden zijn met alleen het Jaarrapport? Onderneme willen tussentijdse rapporten op maat, voorzien van uw deskundig commentaar. Met Bedrijfsrapport.nl maakt u deze rapporten en wordt u de deskundige gesprek! partner waar de ondernemer zo'n behoefte aan heeft. Bedrijfsrapport.nl zorgt ervo dat de ondernemer op elk moment zijn rapportages kan bekijken. Anoniem of ond code, dus 100% veilig.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16