LEIDE Studenten krijgen nieuw sportcentrum Eco-marktje verhuist naar de woensdag i Cirk REGIO Stem machines Afgevallen caféhouder beschuldigt wethouder Van der Sande van vriendjespolitiek Toppers Leiden-Noord: straatvuil en veiligheid R1 Locatie vlakbij station gezocht Twijfel aan procedure met gele kaarten 'Sloop van tachtig huizen enige oplossing' [tie krant ziet er vandaag leltelijk anders uit |u gewend bent. Op aantal pagina's ziet u artikelen van onze ei- verslaggevers tegen dinsdag 19 FEBRUARI 2002 afgedrukt, rmee laten we nog een deel van de ge- an zien van het appen van zestig nalistieke banen. Inburgeren in tatwijk met [holletjes Asfaltcentrale igt trommel ijdelijk stil tie jongens ingehouden en - De politie heeft afgelo- nacht drie jongens opge- op verdenking van mis- leling. In de nacht na twee- erstdag vorig jaar zouden p de Oude Herengracht voorbijgangers zonder reden in elkaar hebben gen. De drie - 15,16 en 19 zijn ingesloten. uister iorritsma zoekt Leiden Vice-premier en minis- an Economische Zaken An- arie Jorritsma brengt don- ag een bezoek aan Leiden, ddags geeft wethouder van imische Zaken Melanie ltz haar een rondleiding de stad. Ze bezoeken on- neer het Bio Science Park, Laboratories, het Sylvius ratorium, de Pieterskerk t Aalmarkt-gebied, 's ds spreekt Jorritsma op de nale campagneavond van fD in Holiday Inn. iame aantal ■werkstraffen I - Het aantal Halt-verwij- n voor vuurwerk is het af- len jaar flink gedaald ten :hte van 2000. Werden er t jaar nog 247 jongeren Halt gestuurd wegens het leg afsteken van vuurwerk, jaar waren dat er 'slechts' ien belangrijke oorzaak de afname is dat de politie er heeft gecontroleerd. De :en hadden het rond de isseling vooral druk met geleiding van eurotrans- n. Maar volgens Halt heb- ok voorlichtingscampag- m het bureau zelf, politie meente een rol gespeeld. door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden en de gemeente gaan samen een sportcentrum bouwen nabij het NS-station. Het sportcentrum is primair bedoeld voor studenten, maar moet ook toegankelijk zijn voor niet-studenten. Omdat D66- wethouder Pechtold de topsport in Leiden wil stimuleren, krijgt het nieuwe sportcentrum een professionele uitstraling. Volgens gemeente en universi teit voldoet het bestaande uni versitaire sportcentrum niet meer aan de eisen van de tijd. Het ligt ver weg van de stad, waardoor vooral studentes er 's avonds niet heen durven. Het complex aan de Einsteinweg wordt als onveilig beschouwd, heeft een armoedige uitstraling en bovendien kunnen sommige veelgevraagde sporten, zoals squash en indoor-tennis, er niet worden beoefend. De universitaire politieke partij en wilden gisteren tijdens een vergadering van de universi teitsraad van Pechtold weten wanneer het nieuwe centrum er is. Daarop kon hij geen ant woord geven. In feite is het al heel wat. zo hield hij de U-raad voor, dat Leiden een absolute commerciële toplocatie, dichtbij het LUMC en het station, wil 'opgeven' voor een studenten sportcentrum. In het 'startdocu ment' dat Leiden en universiteit opstelden, blijkt trouwens dat dit offer de gemeente ook wat oplevert. Een sportcentrum is goed te combineren met woon ruimte, een zaal voor het afne men van tentamens, een café, een restaurant voor bedrijven, naschoolse activiteiten en kin deropvang. Mocht een sport centrum bij het station niet haalbaar zijn, dan noemt de ge meente de Boshuizerkade als al ternatieve locatie. Uit een gebruikersonderzoek is gebleken dat de sportvelden op het universitaire sportcomplex niet erg intensief worden ge bruikt. Overhevelen van de stu dentenvoetbal-, hockey-, rugby en honkbalclubs naar gemeen telijke sportaccommodaties ligt daarom voor de hand, meent Pechtold. Daarvoor moet wel worden geïnvesteerd, erkent hij. Voor de studentensportclubs kan bijvoorbeeld een eigen honk worden gebouwd. Overheveling heeft twee belang rijke gevolgen, menen Pechtold en rector magnificus Breimer. Ten eerste kunnen de universi taire sportvelden worden be bouwd met kantoortorens. Dat geeft een stimulans aan bedrij venterrein De Leeuwenhoek en het Bio Science Park. Ten twee de venvacht vooral Pechtold dat een 'strategische alliantie' tus sen burger- en studentensport verenigingen 'de sport in Leiden kan versterken'. De Leidse stu dentensportclubs zijn namelijk klein en hebben een groot ver loop. Zij kunnen profiteren van samenwerking met 'burger- clubs'. Komend jaar gaan ge meente en universiteit 'de mo gelijkheden en wensen voor herhuisvesting' met de studen tensportclubs bespreken. De partijen in de Universiteits raad reageerden positief op de gezamenlijke plannen, maar ze hebben wel zorgen. Zij vrezen dat de 'identiteit' van de studen tensportclubs gevaar loopt na een alliantie met burgerclubs en ook dat de huidige sportvelden eerder zijn bebouwd dan dat de nieuwe beschikbaar zijn. leiden - De gele kaart die de ge meente Leiden uitdeelt aan ho recazaken die zich niet aan de regels houden, wordt momen teel juridisch getoetst. De ge meente is onlangs gaan twijfe len aan de tot nu toe gevolgde bezwarenprocedure. Ondernemers kunnen geen be zwaar meiken tegen een gele kaart. Dat kan pas als de zaeik binnen een half jaar een tweede kaart - 'de rode' - krijgt. Dan moet de uitspanning twee we ken om 24.00 uur dicht en kan de eigenaar dit besluit aanvech ten. De gemeente hanteert deze regels al zolang het beleid be staat, te weten vijf jaar. Maar onlangs heeft zij een seintje van de rechtbank in Den Haag ge kregen dat de procedures moge lijk niet kloppen. Een bezwaar van eigenaar Blonk van café Jantje van Leiden tegen de gele kaart die hij op 3 oktober kreeg, moet uitkomst bieden. De commissie beroep- en be zwaarschriften van de gemeente Leiden zal de procedure aan de hand van dit bezwaar toetsen. Mocht de tip uit Den Haag klop pen dan kan deze commissie in de toekomst extra werk ver wachten. Want behalve be zwaarschriften tegen de rode kaarten kan ze dan ook be zwaarschriften tegen de gele kaart verwachten. leiden - Dit is geen test, maar een voorlichtingsbijeenkomst. Medewerkers van de stembureaus kregen gis teren in het Leidse stadhuis tekst en uitleg over hoe de stemmachines werken. De gemeenteraadsverkie zingen zijn op 6 maart. Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - Portaal Leiden sloopt zo'n tachtig huizen rond de Oranjegracht en de Waard- gracht omdat er geen alternatief is. Dat maakt directeur J. de Greef duidelijk. Hij hoopt dat de bewonerscommissie zich bij dat besluit neerlegt. De bewoners verzetten zich te gen de sloopplannen van de woningcorporatie. Ze willen de hulp van de politiek inroepen. Die moet Portaal op andere ge dachten brengen. De buurt zin speelt ook op andere acties. „We zijn er niet in geslaagd el kaar te overtuigenvat De Greef het overleg van het afgelo pen jaar samen. „Het is een constatering die zeer doet. maar we zijn nu op een punt aange land. dat we maai eens niet meer elkaar moeten proberen te overtuigen. Laten we werk ma ken van onze plannen Laten we het er nou over eens zijn dat we het niet eens worden. Dan heb ben we een gezond vertrekpunt. Met verzet zijn huurders niet ge diend. Want dat schiet niet op." Portaal wil de renovatieplannen voor de zomer klaar hebben, waarna de buurt 'precies kan zien welke ingrepen we kunnen doen'. „Voor tweederde van de woningen geldt: ze worden be ter dan ze ooit waren", aldus De Greef. „Voor het overige gedeel te doen we iets anders. Wat de bewonerscommissie wil, ook die huizen renoveren, is volgens De Greef onmogelijk. Dat is onbetaalbaar. Portaal zet duurdere huur- en koopwonin gen terug. „Die huizen zijn des tijds met grote subsidies ge bouwd. Die zijn er niet meer. Daarbij komt dat de eisen aan nieuwbouw, en daarmee de prijzen, vele malen hoger liggen. Dit hele project kost vele tiental len miljoenen. Dat moeten we zelf zien op te brengen." door Wïm Koevoet leiden - De toewijzing van het grand café in de zijvleugel van het Leidse stadhuis aan de Van Leeuwen Horeca Groep is 'doorgestoken kaart' geweest. Uitbater Johan Klerks van bras serie De Poort van Leyden be weert dat zonder een spoor van aarzeling. „Ik ben gebruikt en belazerd door wethouder Rogier van der Sande van de WD." Klerks was sinds medio januari in de race met de Van Leeuwen Horeca Groep voor een huur contract voor het grand café. De keus is kort geleden gevallen op de twee broers, bekend van on der meer het Stadscafé Van der Werff. Van der Sande achtte zo wel de Van Leeuwens als Klerks geschikte kandidaten, maar de laatste viel af. Klerks zou volgens Van der Sande de volledige ruimte van het grand café heb ben geëist. Voor de bedrijfskan tine van de ambtenaren, die 24 uur per dag rookvrij moet zijn, zou dan niets overblijven. Klerks noemt deze toelichting 'gelul'. Hij haalt het concept-contract erbij waarin is te lezen dat 'des gewenst' de mogelijkheid be staat ook de ruimte van de amb- tenarenkantine te huren, 'op na der overeen te komen voor waarden en op tijdstippen bui ten de lunchtijden voor het per soneel'. Klerks: „Ik heb dus niets geëist, ik wilde gebaiikmaken van de mogelijkheden van het contract. Het geld was ook niet het probleem, die pachtsom van 50.000 euro had ik zo betaald. Ik heb ook nooit 'nee' gezegd te gen het grand café, ik ben niet afgehaakt." Het was al de derde keer dat Klerks in de race was voor het grand café. Eind 1998 'sollici teerde' hij voor het eerst, op ei gen initiatief. Hij werd afgewe zen en weet tot op de dag van vandaag niet waarom. In april vorig jaar benaderde de ge meente hem: of hij nog interes se had. Die had hij. Overeen stemming werd niet bereikt. Op 13 januari kreeg Klerks ander maal een telefoontje. „Drie keer is scheepsrecht, dacht ik nog. Volgens Klerks deugt de gevolg de procedure van geen kant. Zijn vermoeden dal eigenlijk van begin af aan vaststond dat de keus op de Van Leeuwens zou vallen, is wat hem betreft bevestigd toen hij in deze krant las dat de WD een van haar ver kiezingsbijeenkomsten in Stads café Van der Werff heeft gehou den en dat één van de twee broers, Richard van Leeuwen, zitting had in een forum tijdens een ander politiek café van de WD. Beide bijeenkomsten wa ren in de weken dat de procedu re nog liep. Volgens Klerks is het 'een-twee tje' van de wethouder met de Van Leeuwens ook de reden voor Van der Sande en zijn ambtenaren om een presenta tieavond te dwarsbomen die hij aanstaande donderdag had wil len verzorgen voor raadsleden. Klerks kondigde deze avond ruim van tevoren aan, maar twee weken voor zijn presenta tie was het grand café al verge ven. „Ik weet zeker dat ik donderdag iedereen had kunnen overtui gen. Ik heb voor tienduizend euro plannen laten maken door een architect en een reclamebu reau. Ik wilde dat grand café ni veau, niveau en nog eens niveau laten uitstralen. Ik was bereid en bij machte anderhalf miljoen euro in het interieur te steken. Maar Van der Sande gaat het om maar één ding. Die wilde de zaak voor de verkiezingen rond maken, want daar kan hij mee scoren." Klerks kookt van woe de. Hij zegt zeker te weten dat hij is 'gebruikt'. Er was minstens één tegenkandidaat nodig en al leen daarvoor heeft hij gediend, zegt hij. Wethouder van der Sande legt alle beschuldigingen van vriend jespolitiek naast zich neer. Hij benadrukt dat Klerks herhaalde lijk is gevraagd het concept-con tract te ondertekenen. Pas daar na zouden de kandidaten met elkaar worden vergeleken. „Klerks kan wel zeggen dat hij nooit is afgehaakt, maar hij heeft die overeenkomst, waarin staat onder welke voorwaarden de gemeente wil verhuren, niet ondertekend. Dat kan niet an ders dan als 'nee. ik wil niet' worden uitgelegd." Van der Sande laat doorscheme ren dat hij het zelf ook 'zuiver der' had gevonden als de WD zich de afgelopen weken niet had ingelaten met het bedrijf van de Leeuwens. „Maar ik heb die bijeenkomst in hun café niet georganiseerd en Richard van Leeuwen zat in dat forum in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Leidse afdeling van de Hore- cabond." :N1 3,0 liologische markt die elke aan de Vismarkt ach- let stadhuis in Leiden staat, 8 je nauwelijks nog een kt noemen. Twee kraam- staan er. Eén met groente tigkuit en één met brood, ban- snoepgoed. Gisteren was vanwege het goede voor het eerst in lange poleer gezellig druk. De vaste ten begroetten de verko- ldl hartelijk. Ze komen al jaren kc de boerenmarkt om onbe- en groenten en biologisch ,ssi >d te kopen. Vroeger kon en, ze er ook zuivelproducten ndi oten kopen, maar het aan- arktkraampjes is de laatste jaren enorm geslonken. Zo ook het assortiment. Om de biologische markt nieuw leven in te blazen en om af te raken van dit piepkleine markt- je, heeft de gemeente er bij de kraamhouders op aangedron gen om te verhuizen naar de re guliere markt op woensdag. „Op woensdag is het veel druk ker in de stad", zegt markt meester T. Kraakman. „We ver wachten dat reguliere marktbe- zoekers als ze er toch langsko men, ook af en toe ecologische producten gaan kopen." In mei is het zo ver. Na tien jaar krijgt de boerenmarkt een eigen plek op de reguliere woensdag- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 markt, op de Aalmarkt, schuin tegenover V&D. Op deze plek kunnen in totaal tien kramen staan. Er mogen uitsluitend ecologische kramen staan. „We willen dat de boerenmarkt zijn eigen identiteit kan behouden", zegt Kraakman. De marktkooplui maken van de gelegenheid gebruik om uit te breiden van twee naar vijf kra men. Kraamhouder Jos van de Wiel die nu met brood, banket en snoepgoed op de markt staat, gaat straks ook zuivelpro ducten verkopen.' „Ik kan door de verandering niet meer op de markt in Den Bosch staan. Dat moet ik terugverdienen door een groter assortiment. Ik hoop dat het werkt", verzucht Van der Wiel Voor hem was het een keuze uit twee kwaden. Marktkoopman Joost Uyl die onbespoten groenten, fruit en aardappelen verkoopt, is posi tiever over de verhuizing. „Een verandering hoeft geen nadeel te zijn. Ik vind het spannend, maar ik denk dat het wel goed komt. Veel van onze klanten zijn mensen met kleine kinde ren. Misschien is het een voor deel dat woensdag een vrije middag is voor kinderen. Ik ben benieuwd hoe het loopt." Winnende leraar Voor Jaap Toorenaar, de 43-ja- rige docent Grieks, Latijn en Klassieke Vorming aan het Ste delijk Gymnasium kan het jaar 2002 al niet meer kapot. De Lei- denaar nam vorige week deel aan de televisiequiz Risiko op PvdA onderzoekt wensen per wijk Op het piepkleine ecologische marktje aan de Vismarkt was het gisteren door het mooie weer eindelijk weer eens wat drukker. In mei verhuizen de kraampjes naar de reguliere markt. Foto: Henk Bouwman het Zweites Deutsches Fernse- hen (ZDF) en won maar liefst 6000 euro en een mooie ency clopedie. Toorenaar heeft als hobby de striphelden Asterix en Obelix en werd daarover bij de opnames in München, vorige week woensdag, donderdag en vrij dag danig aan de tand gevoeld. Alle vier de ronden werden door hem met succes afgerond hetgeen resulteerde in de hoofdprijs. „En ik ben een prachtige ervaring rijker", aldus Toorenaar, die voor de tv-opna- mes speciaal verlof van de schoolleiding kreeg. Wat Toorenaar met het geld gaat doen, is nog onbekend. .Afgelopen zomer kwam mijn auto niet door de apk-keuring, maar of ik een andere auto koop, weet ik nog niet. Voor mijn verblijf in München heb ik wat geld 'geleend' van de bank rekening van mijn kinderen. Het is zaak dat ik eerst die reke ning weer aanvul. Wat er daar na met het geld gebeurt? Daar moet ik nog eens goed over na denken." Vanaf maandag 4 maart wordt de quiz met Toorenaar erin van 16.15 tot 17.00 uur op het ZDF (Duitsland 2) uitgezonden. Sabine Bakker en Eric-Jan Berendsen door Robbert Minkhorst leiden - Leiden-Noord is het meest verontrust over het vuil in de wijk en de veiligheid in de buurt. De PvdA heeft dat vastge steld na uitgebreid onderzoek in het stadsdeel. De partij is bereid daar wat aan te doen. „We wilden wat nuttigs doen met onze campagne", zegt wet houder en lijsttrekker R. Hille- brand. „Dus zijn we zelf de wij ken in gegaan, om te vragen wat de mensen willen." Op drie za terdagen hebben enkele tiental len PvdA-leden. onder wie ook (kandidaat-)raadsleden, deur aan deur bewoners onder vraagd. Inmiddels is de partij in Zuidwest begonnen. Later volgt nog de Mors. In Leiden-Noord zijn bijna 300 mensen geënquê teerd. ,Als je hoort waar mensen zich precies aan ergeren, en dat zwerfvuil vervolgens door twee derde wordt genoemd, dan moet je daar wat mee", vindt Hillebrand. In het verkiezings programma kondigde de PvdA al aan dat ze 250.000 euro extra wil voor het schoonhouden van de stad. Voor de uitkomsten van de wiijkenquêtes zal de partij het programma niet omgooien, meldt Hillebrand. „Maar we zul len andere accenten leggen." De PvdA noteerde vijf wensen die bewoners het vaakst noem den. Elke week een extra schoonmaakploeg en de inzet van extra agenten en toezicht houders die actief criminaliteit tegengaan, sprongen er duide lijk uit. Andere belangrijke wen sen waren twee veilige over steekplaatsen op de Willem de Zwijgerlaan, ten minste tien wijkwinkels erbij aan het Kooi- plein, en het opknappen van honderden huurhuizen en koopwoningen. Ook noteerden de PvdA'ers nog een beter par keerbeleid en extra speelplaat sen. Van de PvdA moet in ieder geval op het EWR/Slachthuister- rein, waar na een sanering hui zen komen, e^^speelgelegen- heid komen, „Niet bij voorbaat zullen we al les wat uit de wijken komt. op lossen". zegt Hillebrand. De be reidheid om het stadsdeel tege moet te komen is er in elk geval, maakt de lijsttrekker duidelijk. Voor de PvdA zijn de wijkbezoe- ken ook waardevol. „We leren waar de mensen hun prioritei ten leggen. Zij kunnen heel spe cifiek aangeven wat goed en slecht is. Dit geeft een aardig beeld van hoe mensen in hun wijk staan." Bewust heeft de partij voor Noord, Zuidwest en de Mors ge kozen. In Noord ligt al een wijk ontwikkelingsplan. in Zuidwest komt dat er. en de Mors is be zorgd over het teruglopen \-an het aantal voorzieningen. Alle drie zijn het kwetsbare wijken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13