LEIDE Tunnel Leiden-Noord verdeelt PvdA en WD REGIO lewoners Lorentzhof op digitale snelweg Alle macht aan de Leidse burgers! Portaal zet sloop Oranjegracht door De Jong speelbal overnamegolf Aan zijn heldendaad dacht hij nooit meer maandag l8 februari 2002 R1 Bulletje en lonestaak zijn lijbei de baas Boeren hadden roeger veel neer te zéggen' denaar op aat beroofd en - Een 29-jarige Leidenaar tterdagochtend vroeg in de brskerkchoorsteeg beroofd, verd daar aangesproken een man die hem om zijn vToeg. Toen de Leidenaar liet wilde geven, werd hij een mes bedreigd en moest ijn geld alsnog afgeven. De palier vluchtte lopend rich- Breestraat. chtpartij erstegracht n Een Wassenaarder (39) •dagmiddag door drie of nannen in elkaar geslagen Uiterstegracht. Hij reed in zijn auto toen iets zijn n raakte. Dit bleek een met r gevulde ballon te zijn. De enaarder stopte en sprak nannen aan van wie hij t dat er een de ballon had lid. Daarop werd hij door ie geslagen. Een vierde zou gedreigd hebben hem ken. Twee vrouwen uit nvan 21 en 41 hebben lgens de daders wegge- Het slachtoffer liep ver ende blauwe plekken op gezicht en op de rest van :haam. fccentrum voor door senioren De senioren die werk- zijn in 't Trefpunt voor en aan Professorenpad 1 :n een informatiecentrum enioren geopend. Oude- ïnnen daar terecht met over zelfstandig wonen, liszorg, klussendiensten, irbus, boodschappendien- dus eigenlijk met alle vra- Se hen bezig houden. Se- kunnen elke ochtend 10.00 en 12.00 uur bellen iet informatiecentrum: 28183. door Wilfred Simons leiden - Gehaast en met volle tassen lopen ze voor V&D langs. Inkopen moeten ze doen, voor politiek hebben ze geen tijd. Toch zijn er nog wel Leidenaars voor wie het begrip 'burger' iets meer betekent dan een broodje vlees bij McDonald's aan de Donkersteeg. Ze laten zich een folder in de hand drukken door D66-wethouder Alexander Pechtold en zijn landelijke colle ga Thom de Graaf. Het D66-duo was afgelopen zaterdag op cam pagne in het centrum en in de winkelcentra De Kopermolen, Stevensbloem en Luifelbaan. Eerlijk is eerlijk, ook de andere politieke partijen laten zich niet onbetuigd. Aan de Korte Mare staat de SP te folderen, de PvdA heeft zich op het Stadhuisplein genesteld en CDA en WD heb ben een plekje veroverd voor De Waag. Maar geen van hen heeft op deze koopzaterdag wat D66 heeft: een landelijke politicus die de plaatselijke verkiezings campagne met zijn bekendheid op stoom moet helpen. „Kom", zegt De Graaf tegen Pechtold: „We gaan een rondje Haarlem merstraat doen." Wat een beroep. Tegenover mensen die onverschillig en on vriendelijk De Graafs folders af wijzen, staan klagers, die hem aanklampen en roepen dat D66 eens iets 'aan al dat gedogen moet doen'. De Merenwijker laat zich er niet door uit het veld slaan. Hij doet zijn uiterste best om voor iedereen belangstelling te tonen, te luisteren en de par- Thom de Graaf en Alexander Pechtold bij het D66-verkiezingsstandje op het Waaghoofd. Jullie moeten eens iets aan al dat gedogen doen." Foto: Mark Lamers tijstandpunten uit te 1 Pechtold kan rekenen op een warmer onthaal in de Haarlem merstraat. Hij wordt vaak her kend en hartelijk begroet, zelfs door mensen die hem omstan dig vertellen dat ze niet op hem gaan stemmen. De links-liberale partij staat er landelijk niet zo goed voor. Toch hebben de Leidse D66'ers ver trouwen in de gemeenteraads verkiezingen. De Leidse afdeling is de grootste van Nederland, weet Mark Koek, die tiende op de Leidse lijst van de partij staat. Vier a vijf zetels in de raad moe ten er toch uit te slepen zijn. De grote plaatselijke belangstelling voor D66 wordt vooral toege schreven aan het personeel van de universiteit, dat van oudsher veel ziet in de politieke stand punten van de partij. Al folderend worstelt het D66- promotieteam zich een weg door de Haarlemmerstraat in de richting van de Hooigracht. Voorop gaan De Graaf en Pecht old met hun folders, in hun kiel zog lopen leden en gemeente raadskandidaten met peper muntjes en ballonnen. De macht aan de burgers, daar gaat het om! Schonere straten, meer kamers voor studenten en jon geren, uitbreiding en verbete ring van De Lakenhal! De mees te mensen accepteren de folders een beetje lauw, alsof ze flyers voor een afterparty krijgen - leuk, maar niks voor mij, zie je ze denken. Toch, meent Koek, moet de waarde van zo'n actie niet worden onderschat. „Die folders spelen wel degelijk een rol bij de keuze die de mensen straks in het stemhokje maken." door Wim Koevoet leiden - De twee grootste colle gepartijen, de PvdA en de WD, groeien uit elkaar door de on enigheid over het wijkontwikke lingsplan voor Leiden-Noord. Dat wordt duidelijk in een elektroni sche column, vandaag op inter net (www.leiden.pvda.nl), van de hand van PvdA-lijsttrekker en wethouder R. Hillebrand. Volgens de PvdA'er nemen de li beralen afstand van de verbete ringen die de gemeente in Lei den-Noord wil bereiken. Uit uit spraken van zowel wethouder lijsttrekker M. Schultz als van WD-fractievoorzitter L. de Lan ge is volgens Hillebrand af te lei den dat de WD liever geld uit geeft aan de verkeersinfrastruc tuur, zodat de bereikbaarheid van de stad een oppepper krijgt. „Duidelijk is dat de VVD in de auto voorsorteert op de onder handelingen over het college programma", aldus Hillebrand. Het meningsverschil spitst zich toe op de gedeeltelijke onder tunneling van de Willem de Zwijgerlaan waarmee de PvdA (en ook de andere collegepartij en Groenlinks en D66) de twee deling van de wijk willen tegen gaan. De Lange zei vanochtend in een reactie dat hij dit onder deel van het wijkontwikkelings plan 'luchtfietserij' vindt. „Niet voor niets werd die tunnel, die tientallen miljoenen euro's kost, al eens uitgesteld zonder dat er een datum bij werd genoemd. Ik heb er zo mijn gedachten bij dat Hillebrand na drie jaar vruchte loos praten vlak voor de verkie zingen allemaal leuke plannetjes uit de kast trekt. Het moet dui delijk zijn dat zonder een gigan tische verhoging van de ge meentelijke belastingen Leiden onmogelijk én deze tunnel én het Aalmarktproject én het La- kenhalgebied kan aanpakken Ik ontken zeker niet dat de ringweg die de WD voorstaat meer prio riteit heeft dan de ondertunne ling van de Willem de Zwijger laan. Ik vind dat de kiezer recht heeft op duidelijkheid en wij zijn duidelijker op dit punt dan Hillebrand en zijn PvdA." De ringweg van de WD komt neer op het doortrekken van de Kanaalweg richting De Waard. Verkeer kan dan via Leiden- Noord (Sumatrastraat en Willem de Zwijgerlaan) of aan de over- s even wennen, dus gaat log voorzichtig, maar een al bewoners van Lorentz- iK leeft de eerste stappen op gitale snelweg gezet. Op de N1 e verdieping van het zorg- um staan twee computers op de bewoners, maar ook ren uit de buurt, leren in- tten en e-mailen. Binnen- jwordt het internetcafé offi- geopend. anderhalf jaar geleden be- "9 nlagda Jehee, manager ac- itenbegeleiding, met de lereidingen. Zij nam con- ip met Seniorweb, een or- w atie die het computerge in door ouderen wil stimule- lkc ien en ander leidde tot de iting van het huidige inter- fé. De eerste ervaringen ss r de 118 bewoners met een ■nd; ddelde leeftijd van ruim 80 tin ijn positief. „Al vindt een o aantal bewoners de com puter een wonderlijk feno meen", aldus Jehee. „Maar de kunst is ze nieuwsgierig te ma ken. Als je hen vraagt wat hun kleinkinderen of achterklein kinderen achter zo'n computer doen, lukt dat goed. Dan is hun interesse gewekt." De 86-jarige L. van der Laaken kan zich nog herinneren daf hij in 1927 voor het eerst met een radio in aanraking kwam. Nu zit hij met vrijwilliger Henk Bakker van Seniorweb wekelijks te surfen op internet en heeft hij contact met zijn neef in Su rabaya in Indonesië. „Eens per maand stuurt hij mij een e mail met allerlei nieuws. Ik ant woord hem dan met hulp van Henk Bakker. Gewoon gezellige familiebabbel. Vroeger schre ven we elkaar brieven, die er natuurlijk veel langer over de den om aan te komen. Dit is makkelijker, want de drempel De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendien TELEFOON O 71 - 53 56 424 ligt lager. Ik zie het als een hob by. Het is spelen met de com puter. Het internet is een won derlijke en ongelooflijke we reld." Bakker benadrukt dat er niet al leen wordt gesurft of mailtjes verstuurd. „We tikken brieven voor de cliëntenraad en maken kleurentekeningen. En wat dacht je van het ontvangen van foto's? Als de kinderen van be woners hier in het weekeinde op bezoek komen met hun kin deren worden er soms digitale foto's gemaakt Die plaatjes kunnen we hier de volgende dag uit de computer halen. Prachtig toch? Het internetcafé wordt woens dag 27 februari om 15.00 uur geopend. Dat gebeurt door oud-burgemeester Cees Goe- koop die voorzitter is van Seni orweb. Hij wordt bij officiële handelingen geholpen door één van de bewoonsters, de 100-ja- rige mevrouw J. van der Reij- den-Stouten. Zij is de moeder van Joop van der Reijden, die momenteel burgemeester is van buurgemeente Valkenburg. Lorentzhof (2) Niet alleen het internetcafé wordt volgende week woensdag in Lorentzhof geopend. Ook de nieuwe uitleenpost van de openbare bibliotheek wordt door Cees Goekoop en me vrouw Van der Reijden officieel open verklaard. De uitleenpost Lorentzhof is een vervolg op de uitleenpost Comelis Joppensz aan de Oppenheimstraat die in oktober 2001 de deuren sloot. Door die post samen te voegen met de huisbibliotheek van Lo rentzhof is er een nieuw 'filiaal' ontstaan. Deze uitleenpost is bedoeld voor de bewoners van de Pro fessoren-en Burgemeesterswijk en Tuinstadwijk. Tegen nor maal tarief kunnen er boeken worden geleend en gereser veerd. Voor 1,15 euro per half uur mogen opk de computers worden gebruikt. De uitleenpost Lorentzhof is geopend op maandag en woensdag van 14.30-16.00 uur en op donderdag van 10.30- 12.00 uur. Eric-Jan Berendsen door Robbert Minkhorst leiden - Woonstichting Portaal uit Leiden zet de sloop door van een aantal huurhuizen in de omgeving van de Oranjegracht. De onderhandelingen met de bewonerscommissie over het ingrijpende renovatieproject zijn stopgezet. Volgens een en quête van de commissie is een grote meerderheid tegen sloop. „We zijn min of meer voor het blok gezet", zegt G. Pieterse na mens de bewoners. „Portaal heeft ons laten weten: als jullie tegen sloop blijven, informeren we jullie, en zetten wij onze plannen door. Stemmen jullie in met sloop, dan zullen we jullie consulteren." Dat plaatst de be wonerscommissie voor een pro bleem. „Wij zijn gemachtigd door de buurt waar tachtig pro cent tegen sloop is." Portaal liet in 2000 een enquête in de buurt uitvoeren en daaruit bleek dat bewoners een stuk ge nuanceerder denken over sloop. Welke huizen Portaal wil afbre ken, weet Pieterse niet. Het gaat om zo n tachtig woningen in het wijkje dat bestaat uit de Waard- gracht, Oranjegracht, Lange- straat, een deel van de Groene- steeg, de Oosterkerkstraat, Sche ringstraat en Minnestraat. Een aantal huizen verkeert in slechte staat. Er is sprake van achter stallig onderhoud. De afgelopen acht maanden hebben Portaal en de bewoners commissie gepraat over de toe komst van het buurtje met in to taal 233 woningen. Aanleiding voor het overleg was het alter natieve plan waarmee huurders op de proppen kwamen. Dat gaat uit van renovatie. Buurt en woningcorporatie konden ech ter niet tot elkaar komen. Portaal-directeur J. de Greef was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. door Robbert Minkhorst leiden - Ambulancedienst De Jong uit Leiden komt wellicht weer te koop. De gemeente moet dan toeslaan, zegt de ChristenUnie. De partij vindt dat de regie over de ambulance zorg thuishoort bij de overheid. De Jong werd vorig jaar overge nomen door de Haagse zieken- dienst het Witte Kruis, die overi gens eigendom is van familie van de Leidse directie. De on derhandelingen met de ge meente Leiden over verkoop waren mislukt door traagheid en inschattingsfouten. De overna meprijs bedroeg in 2000 800.000 gulden: nu zou die op 1,5 mil joen gulden liggen. Leiden heeft vorig jaar met De Jong afgespro ken dat het een eerste recht op koop heeft. Voorman Van As van de Chris tenUnie kiest zijn woorden voorzichtig, 'omdat er veel speelt' en mensen in de branche meer weten dan ze kwijt willen. „Ik heb allerlei duidelijke voor gevoelens. Maar ik kan het niet hard maken. Uiterste waak zaamheid is geboden. En ik wil geen herhaling van vorig jaar. We hebben toen te lang stilgeze ten en fouten gemaakt. We krij gen nu mogelijk een tweede kans en die mogen we niet laten glippen." De beste garantie voor goede ambulancehulp die op tijd komt, is als de overheid het voor het zeggen heeft, vindt Van As. In een open brief aan de ge meenteraad vraagt hij de andere politieke partijen zich uit te spreken. „Integrale veiligheid hoort zoveel mogelijk in één hand, net als bij de politie en de brandweer. Een uitspraak van de raad geeft rugdekking aan het college van burgemeester en wethouders als zij de onderhan delingen aangaan." Ambulancevervoerders die op ovemamepad zijn, krijgen daar in een extra stimulans van mi nister Borst (volksgezondheid). Zij vindt dat de ambulancezorg eigenlijk thuishoort bij één ver voerder per regio, die wordt aangestuurd door de verzeke ringsmaatschappij. Borst heeft dat vorige week de Tweede Ka mer laten weten. De voornaam ste kandidaat voor een overna me van De Jong is de Zorggroep Utrecht-West (ZUWe), al eige naar van de ambulancediensten in de Rijnstreek en de Bollen streek. Zou ZUWe De Jong ver werven, dan krijgt die een te do minante positie, meent Van As. IN MEMORIAM kant van de Zijl, via Leiderdorp, om de stad heen. Hillebrand stelt dat Leiden-Noord bepaald niet opknapt van al het verkeer dat de WD door de wijk heen wil laten rijden. De Lange brengt daartegen in dat door de ringweg en de door de WD be pleite rijksweg 11 west (die de A4 met de A44 verbindt) een scheiding ontstaat tussen regio naal verkeer en verkeer met be stemming stad. „Het is maar de vraag of het drukker wordt op de Willem de Zwijgerlaan. En dan nog wat. Sinds wanneer is het wijkontwikkelingsplan het zelfde als de ondertunneling van de Willem de Zwijgerlaan? Ik dacht dat het wijkontwikkelings plan ook over wonen en veilig heid ging. Wij zijn niet tegen het wijkontwikkelingsplan. Magnin met een aandenken aan zijn luchtreis. Hij staat links op het bord naast ballonvaarder Van Pottum. Archieffoto: Loek Zuyderduin Ebel Magnin 1915-2002 In Katwijk is afgelopen woens dag op 86-jarige leeftijd Ebel Magnin overleden. Magnin werkte 31 jaar bij de marine, zo wel op zee als vliegkamp Val kenburg. Vanaf 1965 was hij productieleider bij het Leidse farmaceuticabedrijf Shulton. Magnin dankt zijn roem in Lei den echter vooral aan het feit dat hij tijdens de viering van Leidens Ontzet op 3 oktober 1925 ruim een kilometer aan het touw van een luchtballon werd meegesleept. De toen 10-jarige Magnin overleefde de tocht van af de Beestenmarkt naar de Lusthoflaan ongeschonden en nam zelfs de gelegenheid te baat om de stad vanaf honderd me ter hoogte te bekijken. Magnin woonde in 1925 met zijn ouders in de Janvossensteeg en was samen met duizenden andere Leidenaars naar de Beestenmarkt gekomen om het opstijgen van de ballon te zien. Het was eigenlijk zijn bedoeling om papiertjes te verzamelen met daarop letters van de woor den 'Leidsch Dagblad'. Wie de meeste had, won een prijs. Op het moment dat de ballon op steeg, schuurde het ankertouw langs zijn mouw en in een reflex greep hij die vast. Voor hij het wist, hing hij honderd meter in de lucht. „Dames vielen bij tien tallen flauw en uit aller keel steeg één kreet van ontzetting ten hemel", schreef de verslag gever op 5 oktober 1925 in de krant. Ballonvaarder Van Pottum merkte al snel dat er een jonge tje aan het ankertouw hing, maar kon niet direct landen. Hij moest eerst een weiland zien te vinden. Dat lukte hem ter hoog te van de toen nog niet gebouw de wijk De Kooi. Voordat Magn in het touw los kon laten, werd hij nog wel door drie sloten ge sleurd. Hij kwam er met een nat pak, maar zonder letsel, goed V r- Het roemruchte voorval uit 1925: Ebel Magnin bungelt onderaan de luchtballon van het Leidsch Dagblad. Archieffoto: Leidsch Dagblad vanaf. Het incident baarde veel opzien in de stad. Ebel Magnin werd onthaald als een held, omdat hij de tegenwoordigheid van geest had gehad om het touw niet los te laten. In september 1996 blik te hij er op verzoek van de krant nog eens op terug. Desgevraagd gaf hij te kennen dat hij nooit meer aan het incident had te- niggedacht en dat hij alle ophef erover eigenlijk niet begreep. De laatste jaren van zijn leven be steedde hij vooral aan zijn hob by: het maken van model-drie masters. Magnin is afgelopen middag in familiekring begraven op begraafplaats Rhijnhof in Leiden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9