ECONOMIE Duitsland kort op uitgaven Eerste bres in euro-dijk is geslagen Oude Fokker' verwacht enorme groei door JSF Microsoft moet codes Windows openbaren Infotheek Groep koopt aandeelhouders uit 'Euro kost banken winst' Japanse studenten tegen Bush Au revoir ifraude in jeaux iux - De Franse politie jet een Belgisch-Neder- onderneming die ver- irdelijk is voor de pro van en handel in ver- ine wijnen uit de streek rdeaux, van fraude. Het zou de wijnen versne bben met soorten van re kwaliteit zonder dat 'óketten te vermelden. Er rallen gedaan op onge- ftien domeinen en in ders in Blaye, Liboume, ite en Charente-Mariti- Igens een betrokkene bij titiële onderzoek zouden len zijn vermengd met andere gebieden dan ux, Montagne Saint- Médoc of Cötes-de- Volgens hem gaat het loorlijke hoeveelheden, iet om prestigieuze wij- on schrapt anen dam - Bij Kalmar Indu- Rotterdam, het vroege- on, verdwijnt een kwart werkgelegenheid. De van containerkranen aalhefwagens gaat reor- en en daarbij worden an de tweehonderd ar- aatsen overbodig. Giste- de vakbonden en de emingsraad over de ingelicht. Nelcon is vo- jaar overgenomen door ledse Kalmar Industries, zijn beurt weer eigen van het Finse conglo- Partek. Kalmar gaat zich irdam concentreren op luctie van containerka ai, containerstapelkra- y portaalhefwagens. De 3! an alle andere kraanty- dt gestaakt. cteur Holec lan uit - Directeur C. Smit van 9 lolland is door het En- 2 lederbedrijf Delta PLC :n. Het management Hengelose electrotech- 'l ledrijf heeft dit vrijdag o jd aan het personeel, y een verklaring van Del- 'o directeur ontslagen we- ,2 envallende resultaten •j isie middenspanning, j risie maakt schakelap- 2 rvoor energiebedrijven. et in de divisie is over 2001 met circa 20 mil- den gedaald. Een ma il Delta PLC wordt ragen als interim-direc- ertrouwen iment zakt k - Voor het eerst in vijf n is de index die het l{i entenvertrouwen in de .9 le Staten aangeeft, ge- et cijfer dat de Univer- Michigan hanteert, nuari terug van 93,0 De neergang is ver- Deskundigen hadden e stijging verwacht, marktanalisten zijn de andel op de aandelen- het hardnekkig aan- le gevoel van pessimis- VS debet aan de uk. Consumentenbe- n maken tweederde uit otale Amerikaanse tionaal product. mere wil hame - Vastgoedfonds re is in gesprek over ;lijk bod op de onder- Volgens Haslemere be- ?g gesprekken zich in innend stadium en is inzeker of het tot een komen. Een woord- ivilde niet zeggen of er )f meer partijen wordt daslemere is het voor- idamco UK. Het fonds vastgoed in Groot- maandag l8 februari 2002 Duitsland 'profiteert' van vaagheid Stabiliteitspact berlijn/dpa-anp - De Duitse mi nister van financiën, Eichel, heeft omvangrijke bezuinigingen aan gekondigd om de aan de Europe se Unie gedane toezeggingen over een strengere begrotingsdis cipline waar te maken. In een interview met het week blad Der Spiegel zei hij dat in de uitgaven wil snoeien om het be grotingstekort van 2,7 procent terug te dringen. De Europese Unie besloot afge lopen week Duitsland ondanks het sterk opgelopen begrotings tekort geen officiële waarschu wing te geven als duidelijk sig naal dat zij de euro wil bescher men. Duitsland moest voor dit com promis wel toezeggingen doen. Niet alleen de rijksoverheid, maar ook de deelstaten, de ge meenten en de sociale verzeke ringen moeten een bijdrage le veren aan de inspanningen, vindt Eichel. Beieren en Neder- saksen hebben al een voorbe houd gemaakt. Volgens het weekblad Focus heeft Eichels departement een lijst opgesteld van mogelijke be zuinigingen, waardoor vooral de steun aan werklozen en de over heidssubsidie voor het bevorde ren van eigen woningbezit ge troffen zouden worden. De totale bezuinigingen zouden oplopen tot 6,5 miljard euro in 2005. Maar een woordvoerder van Financiën heeft dat ont kend. „Wij zijn bezig met de be groting voor volgend jaar. Daar bij worden alle posten beke ken." Tegen Der Spiegel zei Eichel dat hij vooral bezuinigingsmogelijk heden ziet in de gezondheids zorg en bij de voorzieningen voor de arbeidsmarkt. Vooral daar moeten volgens hem nog meer hervormingen worden uit gevoerd. door Mare Peeperkorn en Maurice Wilbrink brussel-den haag - Hansje Blinkers was wat je noemt een dapper jochie. Zonder aarzelen stak hij zijn vinger in het gat van de dijk en behoedde zo zijn land voor een ware ramp. De ministers van financi en in de Europese Unie kan een dergelij ke heldenmoed niet worden toegedicht. Zij keken afgelopen week angstig de an dere kant op, terwijl Duitsland met hulp van enkele Europese gelegenheidsvrien- den de eerste bres sloeg in de dijk die on ze euro moet beschermen. De 'eurodijk' heet officieel het Stabili- teits- en Groeipact. Het pact bevat de af spraken die de EU-regeringsleiders - het hoogste politieke niveau in Europa - in Amsterdam (1997) bekrachtigden ter be scherming van de waarde van de euro. Het verplicht de landen die deel willen nemen aan de eenheidsmunt hun over heidsfinanciën op orde te brengen. Zon der een gezonde financiële basis wordt de euro een zwakke munt en zullen de economieën in de eurozone gestraft wor den met een te hoge rente. Feit is dat het Stabiliteitspact duidelijker had gekund. Zoals alle compromissen in de EU zit er enige 'rek' in het pact. Meest helder is nog dat het financieringstekort niet hoger mag zijn dan drie procent van het bruto nationaal product. Cijfers zijn cijfers, althans op papier. Vager is het voorschrift dat op de 'middellange ter mijn' de eurolanden helemaal geen be grotingstekort meer mogen hebben. Wanneer dat precies is, werd om politie ke redenen niet vastgelegd. Hetzelfde geldt voor de afspraak dat bij een (dreigende) 'significante afwijking' van de gewenste evenwichtige begroting, een officiële waarschuwing op zijn plaats is voor het betrokken euroland. Wat is 'significant'? Eén jaar een tekort van drie procent? Van vier procent? Twee jaar misschien? Juist vanwege de vaagheid in het Stabili teitspact was de discussie tussen de EU- ministers van financiën deze week over een mogelijke 'gele kaart' voor Duitsland - de belangrijkste economie in de euro zone - van groot belang. De Europese Commissie hamerde op een publieke be risping omdat het tekort van de regering- Schröder dit jaar oploopt tot 2,7 procent. Evenwicht in de Duitse begroting in 2004 zou zo onhaalbaar worden. De bondskanselier, in toenemende pa niek vanwege naderende verkiezingen onder een slecht economisch gesternte, reageerde woest. Hij zocht en vond me destanders elders in Europa die vanouds moeite hebben met al te rigide begro tingsregels die voortvloeien uit het pact. De gele kaart waarmee de Europese Commissie zwaaide, was binnen twee weken van tafel. Duitsland liet zien dat het nog altijd een machtig land is: de ministers van financi en van de Europese Unie namen genoe gen met een verklaring waarin Duitsland beloofde wat het eigenlijk al eerder had moeten doen: zijn begroting op orde brengen. Daarmee verspeelden minister Zalm en zijn collega's de eerste de beste kans om de eurodijk op deltahoogte te houden. Voor de iets verdere toekomst zijn de vooruitzichten weinig opwekkend. Duits land stevent af op een tekort van drie procent. De belofte in 2004 een begroting in even wicht te realiseren is een lachertje. Minis ter Eichel van financiën geeft ook toe dat hij zijn woorden alleen maar kan waar nemen als zijn economie weer met 2,5 procent groeit. Andere landen met oplopende financie ringstekorten en een sterke weerzin te gen het nemen van pijnlijke hervor mingsmaatregelen, zoals Frankrijk en Ita lië, zullen een berisping ook niet meer accepteren. En wat als de EU vanaf 2004 nieuwe lidstaten telt uit Midden- en Oost-Europa? Toetreders als Polen, Hongarije en Tsje chië mogen dan meestemmen over een eventuele gele kaart voor zwalkende eu roleden, ook al hebben ze de munt zelf nog niet. Het is onwaarschijnlijk dat Warschau een erg strikte naleving van de euroregels zal eisen, dat bemoeilijkt immers de kans dat Polen zelf de euro ooit invoert. De gretigheid waarmee Groot-Brittannië re cent mee onderhandelde aan het oprek ken van de stabiliteitsregels is ook veel zeggend: een grote coalitie van niet-euro landen met leden van de muntunie die het pact te benauwd vinden, is zo ge smeed. De op papier degelijke muntunie lijkt in de praktijk nu al een avontuur met ongewisse afloop. De eersten die daar spijt van zullen krijgen zijn, ironisch ge noeg, de Duitsers. Hadden zij niet de grootste aarzelingen om hun harde D-Mark in te wisselen voor de euro? washington/rtr-dpa - MicrO- soft moet de broncodes voor het computerprogramma Windows openbaren. Een Amerikaanse federale rechter heeft dat be paald in een antikartelzaak die negen Amerikaanse staten had den aangespannen tegen het grote softwarebedrijf, zo is dit weekeinde bekendgemaakt. De staten willen met de codes onderzoeken of een versie van het pc-programma Windows mogelijk is zonder link naar an dere Microsoft-programma's zoals Internet Explorer. De softwaregigant heeft steeds gezegd dat er geen simpeler ver sie van Windows mogelijk is. Ook zou het verzoek om de co des te openbaren te laat zijn in gediend. De federale rechter heeft dat verweer nu afgewezen. Tegen Microsofts dominante positie in de computerwereld lopen al jarenlang rechtzaken. In hoger beroep is juni vorig jaar al bepaald dat Microsoft zijn monopolie in de pc-besturings- programma's illegaal had ge handhaafd. Een van de illegale taktieken was de link tussen Windows met andere Microsoft- programma's, zo meende de Amerikaanse hoger-beroeprech- ter destijds. leiden - De Infotheek Groep zal binnenkort haar certificaathou ders verzoeken om nog uit staande waardepapieren te mo gen kopen. Dit wordt mogelijk omdat de Infotheek Groep twee goede jaren achter de rug heeft. De omzet groeide in 2001 met bijna zestig procent, van 18 mil joen tot omstreeks 28,5 miljoen euro. Het bedrijfsresultaat be droeg 3,2 miljoen euro. De Info theek Groep werd eind 1999 heropgericht na een geruchtma kend faillissement in 1991. De Infotheek Groep handelt na haar doorstart in 1999 in rest partijen incourante computers en randapparatuur, die worden toegeleverd door haar dochter onderneming Restart. Beide zijn eigendom van de familie Van Leenen. Na twee goede jaren venvacht het bedrijf ook een goed 2002, maar de resultaten van afgelopen jaar worden waarschijnlijk niet overtroffen. De Infotheek Groep was tijdens het faillissement in 1991 een beursgenoteerd bedrijf. In totaal circuleren er nog 1.675.000 aan delen, die niet in handen zijn van de oprichters of de directie. Na het faillissement waren de aandelen waardeloos. In 1996 bereikte de oprichtersfamilie Van Leenen een crediteurenak koord met de schuldeisers. In 1999 kwam er ook een overeen komst met de fiscus, die beloof de dat zij de familie voor zeven tien miljoen euro zou compen seren. Bovendien verschaften de oprichters het bedrijf nieuw ka pitaal. tokyo - Japanse studenten lopen in formatie door de stra ten van Tokyo in een protest tegen het bezoek van de Amerikaanse president Bush aan Japan. Ze zijn tegen de inmenging van de VS in de Aziatische politiek, onder het mom van de strijd tegen het terrorisme. Zo wil Japan lie ver de dialoog aangaan met Noord-Korea, terwijl de VS dit land zien als onderdeel van de 'as van het kwaad'. Bush sprak verder met de Japanse premier Koizumi over de al meer dan 10 jaar durende economische crisis in Ja pan. Na zijn ontmoeting noemde Bush de Japanse pre mier een 'grote hervormer* en hij sprak zijn vertrouwen uit in het beleid waarmee Koizumi zijn land economisch uit het slop wil halen. Achter de publiekelijk uitgesproken lof voor Koizumi gaat echter de bezorgdheid schuil dat Ja pan niet voldoende doet om de belangrijkste problemen het hoofd te bieden. Japan kampt met een praktisch fail liet bankwezen en deflatie, de aanhoudende daling van prijzen die op den duur de economie ontwricht. Bush ver oorzaakte even verwarring op de financiële markten. Hij verklaarde met Koizumi onder meer over devaluatie te hebben gesproken, waar hij deflatie (aanhoudende prijs dalingen) bedoelde. De koers van de yen ging even naar beneden, doordat de handelaren dachten dat Bush de koers van de yen wilde laten dalen tegenover de dollar. De yen herstelde zich weer snel toen de handel doorkreeg dat Bush zich had vergist. Een Amerikaanse regerings functionaris wilde niet zo ver gaan dat Bush zich had ver gist, maar zei wel dat de president met Koizumi over de flatie had gesproken. Foto: Reuters/Toshiyuki Aizawa londen/anp - De Europese ban ken zijn een jaar winst kwijt aan de invoering van de euro. Dit heeft Chris de Noose, voorzitter van de Europese vereniging van spaarbanken (EGSB), gezegd. In de Britse zakenkrant Fiiuincial Times van vandaag zegt De Noose dat het gaat om een eer ste schatting. Een exact bedrag kon de ban- kenvoorzitter nog niet geven, omdat nog lang niet alle banken de kosten van de invoering op een rijtje hebben gezet. De afge lopen jaren hebben de banken veel geïnvesteerd om de over gang naar de Europese munt eenheid soepel te laten verlo pen. De uitlatingen van De Noo se kan de discussie of de banken moeten worden gecompen seerd, weer doen oplaaien. De banken hebben in het verleden de nationale overheden van de eurolanden en de Europese Centrale Bank al bekritiseerd omdat die niet wilden bijdragen in de kosten van het transport van de nieuwe munteenheid en de bijbehorende veiligheids maatregelen. Buiter kht - Het principebesluit van het deel te nemen in de ontwikke et gevechtsvliegtuig Joint Strike zeer positief ontvangen bij Stork het 'oude Fokker'. Het bedrijf y de komende 25 jaar voor min- 50 liljard euro aan opdrachten. igindustrie in Nederland lijkt 55 naai op te leven. De restanten 70 r hebben onder de vleugels van ^psche concern Stork met de in het Amerikaanse gevechts joint Strike Fighter een nieuwe ipen. Stork Aerospace, met een 60 ging onder de naam Fokker tires in Papendrecht, levert geen complete vliegtuigen tr ontwerpt en bouwt gecom- önderdelen voor toestellen van - leerde vliegtuigbouwers. Daar bij maakt het gebruik van de nieuwste technieken en materialen. „Dat we nu ook meedoen aan de Joint Strike Fighter komt doordat we de beste in de wereld zijn op het gebied van elektrische syste men en beweegbare onderdelen," zegt directeur ir. C. de Koning van Stork Aero space, die allerminst bescheiden is. „De Amerikanen zijn daar van onder de in druk. We hebben hoogstaande technolo gie in huis om metaal en composietma teriaal te lijmen. We bouwen in Papen drecht een fabriek voor Glare, een licht gewicht vezel- en metaallaminaat. Dat is een investering van 40 miljoen euro en een verwachte omzet van 30 miljoen eu ro per jaar. Het bedrijf hoopt de harten van de Ame rikanen te veroveren met Fokkers nieuwe kunsttofproduct rtm. „Daarmee kunnen we onderdelen maken door ze in één keer in een mal te gieten. Daarmee heb ben we een voorsprong op onze concur renten. We hopen die technologie voor de Joint Strike Fighter te kunnen leve ren," vult technisch-directeur ir. J. de Jong van Fokker Aerostructures aan. Het project leidt voor Stork Aerospace, dat ook vestigingen heeft in Hoogeveen, Woensdrecht en Schiphol, tot een ge schatte omzet van 5,7 miljard euro en 25 jaar werk. In streng afgeschermde ruim tes zijn ontwerpers de afgelopen jaren al aan het werk geweest voor de nieuwe ja ger. Binnenkort reizen ontwerpers af naar de Verenigde Staten om verder te tekenen aan de details. Toeleveranciers van Fokker, zoals Ten Cate Advanced Composites in Nijverdal, Nedtech in Uit hoorn, Driessen in Wieringerwerf en Bosman in Rotterdam profiteren mee van de toekomstige orders. „We zijn blij dat we zes jaar geleden dit bedrijf startten." zo vinden De Koning en De Jong van de overname van de Fokker- bedrijven in 1996. „Fokker is een gewel dige merknaam. Die staat voor technolo gische vernieuwing en betrouwbaarheid. We hebben het aantal opdrachten na de overname geweldig uitgebreid en bou wen mee aan topprojecten, zoals de su perjumbo A380 van Airbus en de Gulf- stream V, wat de Ferrari is onder de busi- nessjets." Sinds het faillissement van Fokker in 1996 maakt het bedrijf geen hele vliegtui gen meer, maar alleen nog onderdelen. Dat is goed geweest voor de toekomst van het bedrijf, vindt De Koning.Zake lijk gezien is Fokker nu een veel robuus ter bedrijf. We maken winst en we heb ben toekomst. We namen Fokker Avia tion, nu Stork Aerospace, in 1996 over met 2.200 van de in totaal 10.000 werkne mers. Dat zijn er vandaag de dag al weer 4.500. In Papendrecht begonnen we met vijfhonderd mensen en dat zijn er inmid dels duizend." De Koning verwacht dat het aantal tech nici door de deelname in de Joint Strike Fighter bij Fokker Aerostructures elk jaar met enkele honderden verder zal toene men. „We zullen per jaar met zo'n tien tot vijftien procent groeien, vooral op technisch gebied." parijs - Een vlag met een biljet van 50 franc wordt gestreken, terwijl die van 10 euro wordt gehesen. Sinds middernacht is de Franse franc geen wettig betaalmiddel meer. De euro is in Frankrijk nu de enige officiële munteenheid. Na Nederland en Ier land is Frankrijk het derde land waar alleen nog met de Europese munt betaald kan worden. De overige negen eurolanden houden hun 'oude' nationale munt tot en met 28 februari. Foto: Reuters/Jacques Brinon

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7